Ajde? Ljudi sa VSS u bankama na salterima imaju po 600 KM, da uslov je diploma ecc za posao na salteru. U drugoj najvecoj pekarskoj firmi u BL plata dipl tehnologu je 500 KM. U najvecem lancu marketa u BL na kasama, za rafama i u prehrambenom dijelu su cure i zene sa VSS a plate 550 KM. Ako je tako sto kazes odakle onoliko nezaposlenih sa VSS? Pa vecina trgovina, parfimerija, butika i sl ima radnice sa diplomom....Zbog te nakaradne pameti nasih roditelja koji su rasli u onom vaktu sad imas hiperprodukciju diploma - uci da ne radissadie_forever wrote:
pa onda zagrij stolicu zavrsi nesto i snadji se gospodine ? ne mozes u 20im lumpovati,hodati,cure vodat a onda se zalit sto ne zasluzujes vecu platu od 600 km
i ovdje na zapadu ako ne zavrsis fax i nisi snalazljiv boris se sa minimalnom platom,zivis u losijim dijelovima gradova i ne ides nikad na odmor
Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#2626 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
- Romeo 80
- Posts: 4627
- Joined: 11/12/2006 16:55
- Location: Seljajevo, al Centar brale
- Grijem se na: Džemper
- Vozim: Azijsku nakazu
#2627 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ima, itekako ima sta propisati. Drzava treba da je u sluzbi gradjanina, ne obrnuto. Sve dok ima toliko ljudi na birou i toliko zaposlenih koji rade za iznose u rangu od 500 do 700 KM situacija ce biti takva. Ali mijenja se polako nabolje. Dobrog radnika vec sad treba svijecom traziti, a bice jos samo gore u buducnosti.madner wrote:Nema sta tu drzava propisati. Ideja je da ti sto nude 500 ne mogu naci nikoga. Dok mogu, situacija je takva da je drzavi bolje da ljudi imaju i tih 500 nego nista.
Jos kad bi drzava shvatila da je i u ekonomskom smislu daleko bolje da obican radnik ima vise, jer bi i potrošnja proporcionalno rasla gdje bi nam kraj bio.
Ne mozes ti bolan ocekivati od jadnika sa 500 KM da on ucestvuje u potrosnji kad nema od cega da plati. Ovako, da se povecaju plate bilo bi bolje i za radnike, i za firme jer bi imali odanu radnu snagu zbog boljih uslova, a bogami i za drzavu samu gledajuci kroz prizmu poreza, doprinosa itd.
Ovako sada imamo situaciju da svako ko moze ici ode preko grane. Profesionalne vozace treba lupom traziti. Fali dobrih majstora, zanatlija generalno. Skolovan kadar takodje napusta drzavu.
Ne mozes ti bolan ocekivati prosperitet bazirajuci ekonomiju na trgovini i zaposljavanju prodavacica i konobara samo. To je neodrziv sistem i neka je tako!
Za samo koju godinicu oni isti hahari koji su ucjenjivali sakom rize ce morati moliti da im neko radi, jer nece imati izbora uskoro.
- duminjo
- Posts: 20189
- Joined: 03/09/2011 12:43
- Location: Sarajevo
#2628 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Pusti Bogati. Vidis da mlati o necemu o cemu nema pojma. Mada bih ja prije reko da ima pojma, nego namjerno prosipa neku svoju filozofiju. Jos i izmislja. Necu da Kazem kako lazeLajavikrelac wrote:Ajde? Ljudi sa VSS u bankama na salterima imaju po 600 KM, da uslov je diploma ecc za posao na salteru. U drugoj najvecoj pekarskoj firmi u BL plata dipl tehnologu je 500 KM. U najvecem lancu marketa u BL na kasama, za rafama i u prehrambenom dijelu su cure i zene sa VSS a plate 550 KM. Ako je tako sto kazes odakle onoliko nezaposlenih sa VSS? Pa vecina trgovina, parfimerija, butika i sl ima radnice sa diplomom....Zbog te nakaradne pameti nasih roditelja koji su rasli u onom vaktu sad imas hiperprodukciju diploma - uci da ne radissadie_forever wrote:
pa onda zagrij stolicu zavrsi nesto i snadji se gospodine ? ne mozes u 20im lumpovati,hodati,cure vodat a onda se zalit sto ne zasluzujes vecu platu od 600 km
i ovdje na zapadu ako ne zavrsis fax i nisi snalazljiv boris se sa minimalnom platom,zivis u losijim dijelovima gradova i ne ides nikad na odmorKad sam ja svojima pricao da je to neodrzivo, da to japanska ekonomija ne moze podnijeti - jok! Ja lijen, papak, budala
Evo vam na sad! Havana ne grijesi kad govori za majstore i njihove zarade, jbg ekonomista ispod svake lipe a tokara svijecom trazis....
- oaza85
- Posts: 1734
- Joined: 25/06/2018 09:10
- Location: Rogatica Pekara Centar
#2629 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Do svekrve je to sveduminjo wrote:
Pusti Bogati. Vidis da mlati o necemu o cemu nema pojma. Mada bih ja prije reko da ima pojma, nego namjerno prosipa neku svoju filozofiju. Jos i izmislja. Necu da Kazem kako laze
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#2630 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ooo vole i nase dobre bosnje/rvatine/srbende da se hvale kako su oni kod Svabe prali sudje po 12 sati pa zaradili para jeldemoonca wrote: U Bosni je tako. Mi smo mala drzava- narod zivi godinama na jednoj kucnoj adresi- na sve se 'gleda'. Individualno je kako ce se neko postaviti i kakav imidz zeli prezentirati- ali i vani -oni koji su postali bogati- vrlo rado se hvale da su -kao klinci -cistili wc, ili sisali travu itd- tada je to zaokruzena zivotna prica, po njima.
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2631 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Lajavikrelac wrote:Ajde? Ljudi sa VSS u bankama na salterima imaju po 600 KM, da uslov je diploma ecc za posao na salteru. U drugoj najvecoj pekarskoj firmi u BL plata dipl tehnologu je 500 KM. U najvecem lancu marketa u BL na kasama, za rafama i u prehrambenom dijelu su cure i zene sa VSS a plate 550 KM. Ako je tako sto kazes odakle onoliko nezaposlenih sa VSS? Pa vecina trgovina, parfimerija, butika i sl ima radnice sa diplomom....Zbog te nakaradne pameti nasih roditelja koji su rasli u onom vaktu sad imas hiperprodukciju diploma - uci da ne radissadie_forever wrote:
pa onda zagrij stolicu zavrsi nesto i snadji se gospodine ? ne mozes u 20im lumpovati,hodati,cure vodat a onda se zalit sto ne zasluzujes vecu platu od 600 km
i ovdje na zapadu ako ne zavrsis fax i nisi snalazljiv boris se sa minimalnom platom,zivis u losijim dijelovima gradova i ne ides nikad na odmorKad sam ja svojima pricao da je to neodrzivo, da to japanska ekonomija ne moze podnijeti - jok! Ja lijen, papak, budala
Evo vam na sad! Havana ne grijesi kad govori za majstore i njihove zarade, jbg ekonomista ispod svake lipe a tokara svijecom trazis....
pa dobro kad zavrsis filozofiju sociologiju i neke fakultete gdje posla nema ni u americi onda ocekuj to
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2632 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
oaza85 wrote:Do svekrve je to sveduminjo wrote:
Pusti Bogati. Vidis da mlati o necemu o cemu nema pojma. Mada bih ja prije reko da ima pojma, nego namjerno prosipa neku svoju filozofiju. Jos i izmislja. Necu da Kazem kako laze
tipicni bosnjo,kad nema argumenta baca na takve "argumente"
- duminjo
- Posts: 20189
- Joined: 03/09/2011 12:43
- Location: Sarajevo
#2633 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Kako tako ti biras postove na koje odgovaras (odgovor ti je u rangdu djeteta od 7 godina) a kad te se Nesto konkretno pita, preskaces?sadie_forever wrote:oaza85 wrote:Do svekrve je to sveduminjo wrote:
Pusti Bogati. Vidis da mlati o necemu o cemu nema pojma. Mada bih ja prije reko da ima pojma, nego namjerno prosipa neku svoju filozofiju. Jos i izmislja. Necu da Kazem kako laze
tipicni bosnjo,kad nema argumenta baca na takve "argumente"
I kad ti se Nesto konkretno napiše, ti se ne drzis toga nego okreces i pišes Nesto svoje što nema veze sa temom. Bitno je da ti pljuneš na bošnju i da Kazes kako je bosnjo lijen a što to nije tako, jebo to. To nije ni bitno.
I ako nije svekrva.. Kriv je neko drugi, život je kriv pa imas stalno tu potrebu pljuvanja. Idi ba zanimaj se nečim, uživaj u zivotu ko sav normalan svijet
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2634 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Duminjo,sta sam ja to preskocila? sta si me pitao'? ti samo tvrdis da ja lazem,da nije tako,ja tvrdim da jeste.
- duminjo
- Posts: 20189
- Joined: 03/09/2011 12:43
- Location: Sarajevo
#2635 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Vrati se i čitaj. Sve pišesadie_forever wrote:Duminjo,sta sam ja to preskocila? sta si me pitao'? ti samo tvrdis da ja lazem,da nije tako,ja tvrdim da jeste.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#2636 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
..Ne razumijem o cemu pises i zasto si mene quote.Lajavikrelac wrote:Ooo vole i nase dobre bosnje/rvatine/srbende da se hvale kako su oni kod Svabe prali sudje po 12 sati pa zaradili para jeldemoonca wrote: U Bosni je tako. Mi smo mala drzava- narod zivi godinama na jednoj kucnoj adresi- na sve se 'gleda'. Individualno je kako ce se neko postaviti i kakav imidz zeli prezentirati- ali i vani -oni koji su postali bogati- vrlo rado se hvale da su -kao klinci -cistili wc, ili sisali travu itd- tada je to zaokruzena zivotna prica, po njima.kad im se pozali radnik kojeg jase po cijeli dan za sicu neprijavljenog....Ustaljena suplja gazdi sa kraja 90tih i ranih 2000tih.
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#2637 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Nisam na tebe striktno mislio nego za tu pricu zapadnjaka imaju i oni nase pandane 
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#2638 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ma imaju- i gori su od nas.

- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#2639 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
A koji to ima posla u struci sa dobrom platom i uslovima ako nemas jaku vezu osim IT branse? Pa gradjevinski inzinjeri su do nedavno u prosjeku imali 650-700 KM, a bilo posla za njih trazeni bili, da ne pricam o farmaciji a plata isto oko 700 se kretala. Prezasitilo se trziste kadrovima svih vrsta, a do prije dvije godine za posao sekretarice i platu od 400 KM uslov je bio VSS, jer lijepo je kad gazda sa osnovnom skolom lijeci komplekse na nekom ko je nocio za knjigom....sadie_forever wrote:pa dobro kad zavrsis filozofiju sociologiju i neke fakultete gdje posla nema ni u americi onda ocekuj to
- konjislav
- Posts: 637
- Joined: 11/04/2012 02:18
#2640 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Na Muhino pitanje: "Dokle ste ?"
Jutros imao termin u ambasadi i predao papire za sebe i porodicu. Čekam sada iz Njemačke papire o nostrifikaciji diplome i to ću im dodatno priložiti putem maila.
Otprilike očekujem gotove vize u pasošima za oko 2 mjeseca.
Jutros imao termin u ambasadi i predao papire za sebe i porodicu. Čekam sada iz Njemačke papire o nostrifikaciji diplome i to ću im dodatno priložiti putem maila.
Otprilike očekujem gotove vize u pasošima za oko 2 mjeseca.
- HAVANA
- Posts: 32694
- Joined: 19/08/2008 23:04
#2641 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Tako.Sretno.Konkretna akcija bez suplje.
- muha_sa
- Posts: 140446
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#2642 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
konjislav wrote:Na Muhino pitanje: "Dokle ste ?"
Jutros imao termin u ambasadi i predao papire za sebe i porodicu. Čekam sada iz Njemačke papire o nostrifikaciji diplome i to ću im dodatno priložiti putem maila.
Otprilike očekujem gotove vize u pasošima za oko 2 mjeseca.
to je to
samo kad odeš nemoj nas koji smo ostali pljuvat--tak ti mog rahmetli Tite nemoj
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2643 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Nema, upravo zato sto je u sluzbi gradjana. Tvojom logikom mogu staviti i 10 000 minimalac, bilo bi nam onda svima boljeRomeo 80 wrote:Ima, itekako ima sta propisati. Drzava treba da je u sluzbi gradjanina, ne obrnuto. Sve dok ima toliko ljudi na birou i toliko zaposlenih koji rade za iznose u rangu od 500 do 700 KM situacija ce biti takva. Ali mijenja se polako nabolje. Dobrog radnika vec sad treba svijecom traziti, a bice jos samo gore u buducnosti.madner wrote:Nema sta tu drzava propisati. Ideja je da ti sto nude 500 ne mogu naci nikoga. Dok mogu, situacija je takva da je drzavi bolje da ljudi imaju i tih 500 nego nista.
Jos kad bi drzava shvatila da je i u ekonomskom smislu daleko bolje da obican radnik ima vise, jer bi i potrošnja proporcionalno rasla gdje bi nam kraj bio.
Ne mozes ti bolan ocekivati od jadnika sa 500 KM da on ucestvuje u potrosnji kad nema od cega da plati. Ovako, da se povecaju plate bilo bi bolje i za radnike, i za firme jer bi imali odanu radnu snagu zbog boljih uslova, a bogami i za drzavu samu gledajuci kroz prizmu poreza, doprinosa itd.
Ovako sada imamo situaciju da svako ko moze ici ode preko grane. Profesionalne vozace treba lupom traziti. Fali dobrih majstora, zanatlija generalno. Skolovan kadar takodje napusta drzavu.
Ne mozes ti bolan ocekivati prosperitet bazirajuci ekonomiju na trgovini i zaposljavanju prodavacica i konobara samo. To je neodrziv sistem i neka je tako!
Za samo koju godinicu oni isti hahari koji su ucjenjivali sakom rize ce morati moliti da im neko radi, jer nece imati izbora uskoro.
Ako stavis minimalac na 800, onda gubis radna mjesta koja su isplativa za manje. Napredne drzave to izgube tako sto nema radnika da hoce raditi. Dakle kada bude posla za 800, ti poslovi od 600 ce sami od sebe propasti.
Dok nema takvih poslova, bolje je da rade i za 600 nego da ne rade.
Ti hahari za koju godinu ce ili propasti ili naci biznis koji ima vece marze pa ponuditi bolje uslove, ako se nastavi trend.
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#2644 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
za PC ne znam, oni su davno dno dohvatiliLajavikrelac wrote:Ajde? Ljudi sa VSS u bankama na salterima imaju po 600 KM, da uslov je diploma ecc za posao na salteru. U drugoj najvecoj pekarskoj firmi u BL plata dipl tehnologu je 500 KM. U najvecem lancu marketa u BL na kasama, za rafama i u prehrambenom dijelu su cure i zene sa VSS a plate 550 KM. Ako je tako sto kazes odakle onoliko nezaposlenih sa VSS? Pa vecina trgovina, parfimerija, butika i sl ima radnice sa diplomom....Zbog te nakaradne pameti nasih roditelja koji su rasli u onom vaktu sad imas hiperprodukciju diploma - uci da ne radissadie_forever wrote:
pa onda zagrij stolicu zavrsi nesto i snadji se gospodine ? ne mozes u 20im lumpovati,hodati,cure vodat a onda se zalit sto ne zasluzujes vecu platu od 600 km
i ovdje na zapadu ako ne zavrsis fax i nisi snalazljiv boris se sa minimalnom platom,zivis u losijim dijelovima gradova i ne ides nikad na odmorKad sam ja svojima pricao da je to neodrzivo, da to japanska ekonomija ne moze podnijeti - jok! Ja lijen, papak, budala
Evo vam na sad! Havana ne grijesi kad govori za majstore i njihove zarade, jbg ekonomista ispod svake lipe a tokara svijecom trazis....
u FBiH je druga priča po bankama, 800KM ima apsolutni početnik u sarajevu u bilo kojoj banci...
- duminjo
- Posts: 20189
- Joined: 03/09/2011 12:43
- Location: Sarajevo
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#2646 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
ko god radi sa niskim platama ima ogromnu promjenu radnikamadner wrote:
Nema, upravo zato sto je u sluzbi gradjana. Tvojom logikom mogu staviti i 10 000 minimalac, bilo bi nam onda svima bolje![]()
Ako stavis minimalac na 800, onda gubis radna mjesta koja su isplativa za manje. Napredne drzave to izgube tako sto nema radnika da hoce raditi. Dakle kada bude posla za 800, ti poslovi od 600 ce sami od sebe propasti.
Dok nema takvih poslova, bolje je da rade i za 600 nego da ne rade.
Ti hahari za koju godinu ce ili propasti ili naci biznis koji ima vece marze pa ponuditi bolje uslove, ako se nastavi trend.
2-3 mjeseca i bježi
ko se zadrži godinu budala
i sve tako... sa takvom politikom kvalitet opada, gubis poslove, procuje se u raji itd...
takve firme nemaju budućnosti, ali eto forumska garda vidi samo mercedese pred firmom što je i cilj takvog gazde
to je sve zanemarivo, ne jebu ih radnici 2%
pisao sam ovdje vec, jednom se zadesio na gradilistu, ode mu bagerista, jedini u firmi
jebe mu sve redom
a nedavno sam cuo jednu zgradu zavrsili u roku kako su rekli, svim tesarima i armiračima po 500KM podijelio
sve ima svoje, ko zna posao cijenit ce radnika
ove brzopotezne firme, što se zavale u kredit da kupi auto, a plata 600KM su od danas do sutra
procredit daje 800 odmahduminjo wrote:Nema
sparkasse isto
ostale banke ne znam.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2647 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Tako je, ali to radi trziste. Ljudi idu gdje su bolji uslovi, propadaju firme koje ne mogu pratiti i ostaju one koje mogu.
- duminjo
- Posts: 20189
- Joined: 03/09/2011 12:43
- Location: Sarajevo
#2648 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
mk ultra wrote: u FBiH je druga priča po bankama, 800KM ima apsolutni početnik u sarajevu u bilo kojoj banci...
mk ultra wrote:procredit daje 800 odmahduminjo wrote:Nema
sparkasse isto
ostale banke ne znam.
- HAVANA
- Posts: 32694
- Joined: 19/08/2008 23:04
#2649 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Punac mi je bio tokar,kad je umro kompletnu radnju sa svim alatima,od strugova do busilica,presa,borera,sitnog alata...Sve sa cim je covjek zivot prozivio i podigao 2 djece,sve sto je stvorio,to je napravio svojim rukama i tim alatom.Sve to je covjek iz breze kupio za 5000 km.Radnik koji je radio,nudjeno mu bilo da nastavi,vise radi sjecanja nego finansijske koristi,sve mu je ostajalo na ruku,i prostor,musterije,posao...Jok,otiso pice razvijatLajavikrelac wrote:Ajde? Ljudi sa VSS u bankama na salterima imaju po 600 KM, da uslov je diploma ecc za posao na salteru. U drugoj najvecoj pekarskoj firmi u BL plata dipl tehnologu je 500 KM. U najvecem lancu marketa u BL na kasama, za rafama i u prehrambenom dijelu su cure i zene sa VSS a plate 550 KM. Ako je tako sto kazes odakle onoliko nezaposlenih sa VSS? Pa vecina trgovina, parfimerija, butika i sl ima radnice sa diplomom....Zbog te nakaradne pameti nasih roditelja koji su rasli u onom vaktu sad imas hiperprodukciju diploma - uci da ne radissadie_forever wrote:
pa onda zagrij stolicu zavrsi nesto i snadji se gospodine ? ne mozes u 20im lumpovati,hodati,cure vodat a onda se zalit sto ne zasluzujes vecu platu od 600 km
i ovdje na zapadu ako ne zavrsis fax i nisi snalazljiv boris se sa minimalnom platom,zivis u losijim dijelovima gradova i ne ides nikad na odmorKad sam ja svojima pricao da je to neodrzivo, da to japanska ekonomija ne moze podnijeti - jok! Ja lijen, papak, budala
Evo vam na sad! Havana ne grijesi kad govori za majstore i njihove zarade, jbg ekonomista ispod svake lipe a tokara svijecom trazis....
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#2650 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Da u Sarajevu gdje je i zivot najskuplji, a BL stize SA skupocom a plate manje....o ostalim gradovima u BiH da ne pricam. Cisto sumLJam da u su vece pare u Zenici i Tuzli od npr Prijedora ili Dervente. Doduse Derventa i K.Varos su u RS i imaju najvise zaposlenih u BIH, cak im i fali radne snage, al prosjek plate 450 KMmk ultra wrote:za PC ne znam, oni su davno dno dohvatili
u FBiH je druga priča po bankama, 800KM ima apsolutni početnik u sarajevu u bilo kojoj banci...
