juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2626 Re: juga 1950.-1990.

Post by drndalo »

ljevoruki wrote:
sabina1 wrote: Ja tvrdim da je sistem u kom SVI njegovi stanovnici bez obzira na pol , rasu , naciju , religiju , obrazovanje i godine žive život dostojan čovjeka a u kom ponekad zafali pokoja boca ulja savršen.
Imam dovoljno godina da mogu ovu tvrdnju da demantiram.
Nije tacno i kapak, nemojte praviti od propale komunisticke vladavine raj na zemlji.
Razumijem Srbe kojima je taj sistem odgovarao, jbg, bili povlasteni i majorizirali sve ostale, ove druge ne mogu da shvatim bas nikako.
Ah, u PM, samo je Srbima odgovaralo, pa sada najvise po Srbiji hracu po njemu, vise nego i u HSP-u i HDZ-u zajedno...

A skoro svi ovi koji su sada na vlasti u skoro svim strankama u svim bivsim Republikama su fakultete zavrsili u sistemu postavljenom za Tite, trecina ih je tada bilo disidenata, a ostale 2/3 su virile iz raznih dupeta da bi bili poslani u Partijsku skolicu u Kumrovec... Takodjer bi barem 2/3 tih ljudi u nekoj "demokraCkoj" zemlji imali problem da zavrse odgovarajuci fakultet, jerbo nisu bas bili iz parali famAlija, iako se sada svi trse da su njihovi bili Begovi/Banovi/Gazde... Jebem ti, koliko smo to imali zemljopostjednickih familija ? 361.852 ? Malo li je...

Fascinantno je to da na AMA BAS SVIM stranama ide prica o bas njihovoj ugrozenosti tada... Pa ako su SVI bili ugrozeni, ko je ondaK bio ugrozavac...?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2627 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

detroit-mercy wrote:I da ne zaboravimo, ta ideja nije Tiletova nego je postojala prije njega. Svi pregovori/razgovori nakon WWII u tom pravcu su bili pod patronatom CCCPa i to nije bila nikakva velika Jugoslavija nego federacija/konfederacija balkanskih naroda. Ako je tako nesto bilo pod patronatom CCCPa zna se i ko bi bio glavni Baja tu, mislis da bi se Tiletu svidjelo. Vidjeli smo da mu se 48e nije svidjelo da neko drugi bude Baja umjesto Baje :mrgreen: .
Mislim da se u redakciji Radio Sarajeva ne bi slozili sa tvojom tvrdnjom
detroit-mercy
Posts: 16988
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2628 Re: juga 1950.-1990.

Post by detroit-mercy »

drndalo wrote:
ljevoruki wrote:
sabina1 wrote: Ja tvrdim da je sistem u kom SVI njegovi stanovnici bez obzira na pol , rasu , naciju , religiju , obrazovanje i godine žive život dostojan čovjeka a u kom ponekad zafali pokoja boca ulja savršen.
Imam dovoljno godina da mogu ovu tvrdnju da demantiram.
Nije tacno i kapak, nemojte praviti od propale komunisticke vladavine raj na zemlji.
Razumijem Srbe kojima je taj sistem odgovarao, jbg, bili povlasteni i majorizirali sve ostale, ove druge ne mogu da shvatim bas nikako.
Ah, u PM, samo je Srbima odgovaralo, pa sada najvise po Srbiji hracu po njemu, vise nego i u HSP-u i HDZ-u zajedno...

A skoro svi ovi koji su sada na vlasti u skoro svim strankama u svim bivsim Republikama su fakultete zavrsili u sistemu postavljenom za Tite, trecina ih je tada bilo disidenata, a ostale 2/3 su virile iz raznih dupeta da bi bili poslani u Partijsku skolicu u Kumrovec... Takodjer bi barem 2/3 tih ljudi u nekoj "demokraCkoj" zemlji imali problem da zavrse odgovarajuci fakultet, jerbo nisu bas bili iz parali famAlija, iako se sada svi trse da su njihovi bili Begovi/Banovi/Gazde... Jebem ti, koliko smo to imali zemljopostjednickih familija ? 361.852 ? Malo li je...

Fascinantno je to da na AMA BAS SVIM stranama ide prica o bas njihovoj ugrozenosti tada... Pa ako su SVI bili ugrozeni, ko je ondaK bio ugrozavac...?
Problem je sto se na ovakvim temama obicno ide iz krajnjosti u krajnjost. Tako da na jednoj strani imas ugrozene a na drugoj strani one koji tom sistemu i Titi pridaju atribute savrsenosti. Istina je obicno negdje "izmedju krajnjosti" :mrgreen:
Jedino sto nikako ne mogu da prokljuvim, odakle su dolazile one cizme "Kanadjanke" i ima li se toga i danas gdje kupiti :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16988
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2629 Re: juga 1950.-1990.

Post by detroit-mercy »

stakasa wrote:
detroit-mercy wrote:I da ne zaboravimo, ta ideja nije Tiletova nego je postojala prije njega. Svi pregovori/razgovori nakon WWII u tom pravcu su bili pod patronatom CCCPa i to nije bila nikakva velika Jugoslavija nego federacija/konfederacija balkanskih naroda. Ako je tako nesto bilo pod patronatom CCCPa zna se i ko bi bio glavni Baja tu, mislis da bi se Tiletu svidjelo. Vidjeli smo da mu se 48e nije svidjelo da neko drugi bude Baja umjesto Baje :mrgreen: .
Mislim da se u redakciji Radio Sarajeva ne bi slozili sa tvojom tvrdnjom
Radio Sarajevo jos uvijek misli da su u 1984 i da treba da pocnu sa prenosom Olimpijade :mrgreen:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2630 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

detroit-mercy wrote:
drndalo wrote: Ah, u PM, samo je Srbima odgovaralo, pa sada najvise po Srbiji hracu po njemu, vise nego i u HSP-u i HDZ-u zajedno...

A skoro svi ovi koji su sada na vlasti u skoro svim strankama u svim bivsim Republikama su fakultete zavrsili u sistemu postavljenom za Tite, trecina ih je tada bilo disidenata, a ostale 2/3 su virile iz raznih dupeta da bi bili poslani u Partijsku skolicu u Kumrovec... Takodjer bi barem 2/3 tih ljudi u nekoj "demokraCkoj" zemlji imali problem da zavrse odgovarajuci fakultet, jerbo nisu bas bili iz parali famAlija, iako se sada svi trse da su njihovi bili Begovi/Banovi/Gazde... Jebem ti, koliko smo to imali zemljopostjednickih familija ? 361.852 ? Malo li je...

Fascinantno je to da na AMA BAS SVIM stranama ide prica o bas njihovoj ugrozenosti tada... Pa ako su SVI bili ugrozeni, ko je ondaK bio ugrozavac...?
Problem je sto se na ovakvim temama obicno ide iz krajnjosti u krajnjost. Tako da na jednoj strani imas ugrozene a na drugoj strani one koji tom sistemu i Titi pridaju atribute savrsenosti. Istina je obicno negdje "izmedju krajnjosti" :mrgreen:
Jedino sto nikako ne mogu da prokljuvim, odakle su dolazile one cizme "Kanadjanke" i ima li se toga i danas gdje kupiti :mrgreen: .
Nema im smrti

https://www.google.se/search?q=cizme+ka ... x-_d3oM%3A
detroit-mercy
Posts: 16988
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2631 Re: juga 1950.-1990.

Post by detroit-mercy »

stakasa wrote:
detroit-mercy wrote:
drndalo wrote: Ah, u PM, samo je Srbima odgovaralo, pa sada najvise po Srbiji hracu po njemu, vise nego i u HSP-u i HDZ-u zajedno...

A skoro svi ovi koji su sada na vlasti u skoro svim strankama u svim bivsim Republikama su fakultete zavrsili u sistemu postavljenom za Tite, trecina ih je tada bilo disidenata, a ostale 2/3 su virile iz raznih dupeta da bi bili poslani u Partijsku skolicu u Kumrovec... Takodjer bi barem 2/3 tih ljudi u nekoj "demokraCkoj" zemlji imali problem da zavrse odgovarajuci fakultet, jerbo nisu bas bili iz parali famAlija, iako se sada svi trse da su njihovi bili Begovi/Banovi/Gazde... Jebem ti, koliko smo to imali zemljopostjednickih familija ? 361.852 ? Malo li je...

Fascinantno je to da na AMA BAS SVIM stranama ide prica o bas njihovoj ugrozenosti tada... Pa ako su SVI bili ugrozeni, ko je ondaK bio ugrozavac...?
Problem je sto se na ovakvim temama obicno ide iz krajnjosti u krajnjost. Tako da na jednoj strani imas ugrozene a na drugoj strani one koji tom sistemu i Titi pridaju atribute savrsenosti. Istina je obicno negdje "izmedju krajnjosti" :mrgreen:
Jedino sto nikako ne mogu da prokljuvim, odakle su dolazile one cizme "Kanadjanke" i ima li se toga i danas gdje kupiti :mrgreen: .
Nema im smrti

https://www.google.se/search?q=cizme+ka ... x-_d3oM%3A
Ja ali nema vise ovih prvih dvije sa slike, imaju ovdje one Timberland ili Caterpillar ali nije to to. One stare zute, nepoderive. Nenadjebive :mrgreen:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2632 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

Borovo ih pravio
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2633 Re: juga 1950.-1990.

Post by hAZNADAR »

prog321 wrote:

Dajes neke nadljudske kvalifikacije Srbima i Hrvatima. Kao oni imaju plan, nacionalni program, sve im je jasno. Jest malo sutra. Ne znaju bili kakili ili piskili isto kao i Bosnjaci. Te bi Srbija isla u EU te bi se vezali za Rusiju. Hrvatska gleda u Nato i EU ali shvata da je zadnja rupa na svirali. Geopoliticki nebitna. Danas bi podrzavali cjelovitu BiH sutra ne bi. Nikakav plan..
Imaju samo brojcanu prednost nad Bosnjacima i to je sve.
Nije nadljudski nesto st oje za zve narode u Evropi bilo i ostalo normalno, normalan proces.
Problem je sto smo mi to zaobisli i stvaramo naciju, politiku, ciljeve, standarde tek danas.

Konkretno u temi o jugonostalgiji i jugoslovenskim atavizmima - Srbi i Hrvati imaju politicko iskustvo prije YU i na to su se prirodno nakacili. Poceli su stvarati naciju prije YU, ideje,.. ma koliko pogresne bile u startu - nebitno. Isto kao ostatak Evrope. Bitno je da imaju i druga iskustva i tradiciju od jugoslovenstva i imaju druge osnove i alternative.

Bosnjaci nemaju - nesto malo prije YU gdje se dobar dio intelektualaca rasuo u druge tabore - a danas imamo samo jugoslovensko iskustvo i na tim sablonima gradimo nacionalnu svijest. Sto je isto pogresno. Odnos prema mnogim stvarima u YU je bio pogresan ili je jednostavno odgovarao tadasnjim okolnostima a ne danas.

Zakljucak - Bosnjacima je teze prevazici jugoslovenstvo nego drugima. Ipak su imali drugacije okolnosti, drugacije procese i u YU nisu usli kao zrela i formirana nacija - vec kao poluamorfna vjerska skupina.

Znam da ces sad lupiti opet neku glupost - al eto - red je da napisem pa skontaj kako mozes.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#2634 Re: juga 1950.-1990.

Post by ljevoruki »

Zakljucak - Bosnjacima je teze prevazici jugoslovenstvo nego drugima. Ipak su imali drugacije okolnosti, drugacije procese i u YU nisu usli kao zrela i formirana nacija - vec kao poluamorfna vjerska skupina.
Tacno i precizno. :thumbup:
Ali hajde da objektivno probamo objasniti i razumjeti zasto je to tako.
Kako god okrenes vidjeces da cemo se opet vratiti na Srbiju i Srbe.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#2635 Re: juga 1950.-1990.

Post by prog321 »

Svaka nacija kod nas je vjerska skupina.
Ili mislite da se Srbi, Hrvati i Bosnjaci po necemu drugo razlikuju ? :-)
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2636 Re: juga 1950.-1990.

Post by Gojeni H »

stakasa wrote: Ma kakva balkanksa federacija, udario ga Staljin odma po prstima, ionako je bio zagrabio vise od predvidenog
Balkanska federacija. :lol: :lol:

Broz Trst nije mogao zadrzati, a SFRJ se raspala 10 godina nakon njegove smrti. Cuj Balkanska federacija. :-)
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2637 Re: juga 1950.-1990.

Post by madner »

detroit-mercy wrote:
madner wrote:
detroit-mercy wrote: Znaci sad idemo i SKKB. Haj sve, ali Grci i Albanci u jednoj drzavi :mrgreen:.
Imas li imalo smisla za realnost :mrgreen: ovo ni u Titinim Stazam revolucije nisu postavljali ali ako Radio Sarajevo kaze da je tako, ima ce da bidne :mrgreen: .
Ne znam sta je sporno, sa Bugarima i Albancima je stvar bila gotovo zavrsena, prekinuta zbog inforbiroa. Nismo ni djaba po Grckoj slali Makedonce do Atine, Tile je bio veliki igrac. :D
Madneru, sjecam se da sam negdje citao o toj velikoj balkanskoj federaciji/konfederaciji ali budimo realni. Takvo nesto ni Staljin ne bi mogao zadrzati, na stranu egotripovi velikih vodja, plus vijekvna ljubav svih naroda i narodnosti.
Nikakve poveznice tu nije bilo, nista sto bi takvu jednu tvorevinu drzalo zajedno. Zato budimo malo realni.
Nisam rekao da bi bila stabilna. :D
Jugoslavija je imala izuzetne preduslove pa se raspala, nije sve do poveznica.

Samo kazem da je sve bilo gotov gotovo sa Bugarskom i Albanijom, a jedinice JNA pred Atinom.


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bled_agreement_(1947)
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#2638 Re: juga 1950.-1990.

Post by ljevoruki »

madner wrote: Jugoslavija je imala izuzetne preduslove pa se raspala, nije sve do poveznica.
Moze li objasnjenje kakve je to "izuzetne preduslove" Jugoslavija imala i kada?
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#2639 Re: juga 1950.-1990.

Post by sabina1 »

madner wrote:
detroit-mercy wrote:
Znaci sad idemo i SKKB. Haj sve, ali Grci i Albanci u jednoj drzavi :mrgreen:.
Imas li imalo smisla za realnost :mrgreen: ovo ni u Titinim Stazam revolucije nisu postavljali ali ako Radio Sarajevo kaze da je tako, ima ce da bidne :mrgreen: .
Ne znam sta je sporno, sa Bugarima i Albancima je stvar bila gotovo zavrsena, prekinuta zbog inforbiroa. Nismo ni djaba po Grckoj slali Makedonce do Atine, Tile je bio veliki igrac. :D
Ljudi nikako da shvate da je drug Tito bio sin svih naših naroda i narodnosti :D
Gojeni H wrote:
Broz Trst nije mogao zadrzati, a SFRJ se raspala 10 godina nakon njegove smrti. Cuj Balkanska federacija. :-)
Pa nije to bilo baš tako. Vratili smo Istru , Rijeku a i zona B je ostala naša iako smo pjevali "zona a , zona be biće naše obadve".
Dakle 80 % teritorija je ostalo naše....danas hrvatsko....
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#2640 Re: juga 1950.-1990.

Post by kakonako »

Grcka je godinama,jos od vojne diktature,imala vizni rezim sa Jugoslavijom,jedna od rijetkih u svijetu...razmislite zasto.Tito je zestoko potpomagao partizanski pokret u Grckoj,a u Albaniju slao omladinu da grade pruge i obnavljaju razrusenu i zaostalu zemlju...Kako rece Madner,informbiro je sjebo sve ko i Todora Zivkova u Bugarskoj.Titu je bila spremljena ista igranka,ali on je bio malo veci igrac,sta veci,svjetski.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#2641 Re: juga 1950.-1990.

Post by sabina1 »

kakonako wrote:Grcka je godinama,jos od vojne diktature,imala vizni rezim sa Jugoslavijom,jedna od rijetkih u svijetu...razmislite zasto.Tito je zestoko potpomagao partizanski pokret u Grckoj,a u Albaniju slao omladinu da grade pruge i obnavljaju razrusenu i zaostalu zemlju...Kako rece Madner,informbiro je sjebo sve ko i Todora Zivkova u Bugarskoj.Titu je bila spremljena ista igranka,ali on je bio malo veci igrac,sta veci,svjetski.

A njegov grob u najljepšem dijelu Beograda okružen cvijećem i pretvoren u Muzej....neprocjenjivo :D
Sam - samcit na pet duluma.....neke stvari se ne mogu kupiti novcem :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2642 Re: juga 1950.-1990.

Post by Gojeni H »

sabina1 wrote:
Gojeni H wrote:
Broz Trst nije mogao zadrzati, a SFRJ se raspala 10 godina nakon njegove smrti. Cuj Balkanska federacija. :-)
Pa nije to bilo baš tako. Vratili smo Istru , Rijeku a i zona B je ostala naša iako smo pjevali "zona a , zona be biće naše obadve".
Dakle 80 % teritorija je ostalo naše....danas hrvatsko....
Istina, zato su Hrvati sad do neba zahvalni. :D

Moj osvrt je bio samo na samu glupost vjerovanja u prakticnu izvedbu, cak i da je postojala ideja, balkanske federacije.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2643 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

Balkanska federacija?
Nadam se da nam vise takvi eksperimenti nece padati na um.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#2644 Re: juga 1950.-1990.

Post by sabanss »

Gojeni H wrote: Istina, zato su Hrvati sad do neba zahvalni. :D

Moj osvrt je bio samo na samu glupost vjerovanja u prakticnu izvedbu, cak i da je postojala ideja, balkanske federacije.
Pa ideja je postojala, dobrim dijelom cak bila na pragu izvrsenja.

Za glupost vjerovanja u tu ideju se slazem. Vecinom zbog mentaliteta, to moze upaliti u Skandinaviji, ovdje ne. Mada vidimo tamo kako bi to sa dobrom realizacijom otprilike izgledalo. Mi smo se ovdje poklali :|
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#2645 Re: juga 1950.-1990.

Post by ljevoruki »

sabanss wrote: Za glupost vjerovanja u tu ideju se slazem. Vecinom zbog mentaliteta, to moze upaliti u Skandinaviji, ovdje ne. Mada vidimo tamo kako bi to sa dobrom realizacijom otprilike izgledalo. Mi smo se ovdje poklali :|
Ne moze ni u Skandinaviji, Norveska i Svedska su bili unija dvije kraljevine od 1814 do 1905 kad je Norveska istupila iz unije. Svedi i danas zale za njima.
Ta balkanska federacija bi bila zesca zajebancija, na jednom mjestu toliko nacija i jezika, vjera, kultura i obicaja da je to prosto nespojivo.
Ja sam imao jednog komsiju, porijeklom Svabu, koji je cesto znao mom starom reci da je Balkan pogana rijec.
Znao je covjek sta govori, uvjerili smo se i mi u to.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2646 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

vazi wrote:
radostan dan wrote:Ja svom djetetu pruzam materijalno manje nego sto sam u mogucnosti. Pod materijanim ovom prilikom podrazumjevam -ono sto on podrazumjeva pod materijalnim-, a to su obicno gluposri i sitnice...
Moguce, tacnije sasvim realno je da mu dajem u tom smislu manje nego sto su meni moji roditelji davali. A davali su zaista mnogo.

Takodje, kada god sam mu/smo mu nesto dali, objasnjeno mu je - zasto je dobio, i kako je dobio...gdje je kupljeno, iz kog razloga, i koliko je novaca kostalo...i osnovno - odakle nama novci da mu to pruzimo.

Mom djetetu je zabranjeno da ide u sony igraonice, iako se jako ljuti zbog toga, jer mu drugari idu...u sony igraonicama ordiniraju momčići 3-4 godine stariji od njega, te gazda zgubidan od 30 ljeta i njegovi pajtosi, zadime ionako malu prostoriju cigarama, deru klipače i pričaju o avionima i kamionima, kneletima, ćelama, zemuncima i slicno...

Moje dijete jos nije uslo u kladionicu, iako mu drugovi sad se vec moze reci redovno iscitavaju liste i uplacuju tikete...

Moje dijete nema obavezni dzeparac, niti dobija 5 maraka za dorucak dnevno kao gotovo svi drugi iz njegovog razreda. Dobija 1 KM za uzinu, i dobija 5 KM za svaku peticu u dnevniku.

Moje dijete je dobijalo batine i to zesce svaki put kada je bilo bezobrazno i pokazalo nepostovanje prema drugom ili starijem, ili kada je slagalo. Zbog nestasluka nikada nije kaznjavan.

Moje dijete ima kompjuter, ali nema internet, tablet, ajfon i te stvari, i pored silne zelje i molbi da mu se kupi. Samo par njih iz razreda nema, medju njima i moje dijete. Mobilni dobija tek povremeno, i to iskljucivo kod kuće.

Biciklo, skejtbord, fudbal, itd,itd, nikad nije.dobilo u trenutku kada je trazilo, nego ili naknadno, ili za rodjendan, ili za neki ostvareni rezultat.

Jedino sto im se popusta i sto mogu da izvoljevaju, i da traze -i pticijeg mlijeka- je - hrana. Bilo kod kuce, bilo vani, bilo kad i bilo gdje...

Prije nego me strijaljate, zelio bih i ovo napisati -

Moja djeca su medju pristojnije obucenima u skoli.
Moja djeca su najboji djaci u razredu, a moguce i u skoli,tako kazu...
Treniraju odbojku - dobrovoljno.
Idu na sekcije - ekoloska, planinarska...dobrovoljno
Idu na dodatne (ne dopunske, nego dodatne) casove - takodje dobrovoljno.
Svaki vikend stariji sin izlazi u susret drugarima iz razreda i drugarima iz zgrade, i pomaze im u matematici, na njihov poziv ili molbu njihovih roditelja. I nikad nije rekao ne, ili mu bilo tesko...

Vjerujem da su ovi moji svjetonazori povezani ne samo sa kucnim vaspitanjem, vec i sa negdasnjim sistemom u kom sam se gradio kao licnost.

Nema veze sto tog sistema vise nema, ja svoju djecu ionako nemam namjeru predati ovdasnjem drustvu i drzavi.

Tenks Jugo...
svaka cast druze :thumbup: , to je to :thumbup: :kiss:
5 godina @vazi, 5 godina... -
05.12.2016. ATV
Pismo petogodišnjeg dječaka iz Trebinja koje je napisao Djedu Mrazu ovih dana obilazi društvene mreže.

Dječak je poželio da mu “čika u crvenom” donese telefon, a ako ne može to dobro će doći i hiljadu konvertibilnih maraka (500 evra).

Ukoliko nema ni “keša” dobar je i “ferari”, ali mali, prema njegovom uzrastu.

Pismo je nastalo kada su roditelji rekli dječaku da napiše tri želje koje bi volio da mu ispuni Deda Mraz, s namjerom da za Novu godinu i Božić sina obraduju onim što je poželio.

Očekivali su da će to biti fudbalska lopta, pošto igra fudbal ili neka druga skuplja igračka, ali ovakve želje nisu ni sanjali.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2647 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

Pa i ja sam sanjao o Astonu Martinu i Bentliju kao mali - zbog cega tolika fama?
User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#2648 Re: juga 1950.-1990.

Post by vazi »

Ommadawn wrote:Pa i ja sam sanjao o Astonu Martinu i Bentliju kao mali - zbog cega tolika fama?
vjerovatno si samo sanjo svjestan d aod toga nema nista dok ovaj ocekuj da mu dedica s crvenom kapicom donese porucene "igrackice "

ja sam sanjala gitaru i skupljala pare ali nisam nikad uspjela dovoljno skupiti i ostadoh bRez gitare :lol:

@radosni, sta reci :sad:

mi smo nasu djecu gojili po istom receptu kao i ti svoju i mislim da nismo pogrijesili.

Iz ove perspektive mi se cini najvaznije nauciti dijete da misli svojom glavom i da nista i nikoga ne slijedi slijepo. Nije uvijek lako ni jednostavno ostati dosljedan sebi...ali vrijedi.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#2649 Re: juga 1950.-1990.

Post by Dr. Kuca »

Image

Image

Zanimljivo. Bosanci, Bosnjaci nisu postojali u jugoslaviji.
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#2650 Re: juga 1950.-1990.

Post by FreakyStyley »

Dr. Kuca wrote:Image

Image

Zanimljivo. Bosanci, Bosnjaci nisu postojali u jugoslaviji.
Al cuj "Siptari" :lol: :-)
Locked