Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2601 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
To treba imati minimum ispod kojeg se ne ide. Svi su krenuli od vrha. 
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#2602 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Bravariju u Dzenemiju npr samo stariji radealmir90 wrote:Koliko je potrebno vremena da se nauči zavarivanje i bravarija, mislim na neke osnove koje mogu omogućiti da se može početi raditi? Ima li kod nas kakvih kurseva vezano za to? Meni je se to između drugih stvari vrtilo po glavi, no u šta god se usputim jebe me vrijeme kojeg nemam, jer sam manje više 4 dana sedmično po 11-12 sati, dva dana po 8 sati u svom poslu, samo nedjeljom odmaram.muha_sa wrote:![]()
zovite mene--sve vam zavarim, platite i vozdra![]()
jedino tako mogu otic vani radit--desetak dana u vrh glave
A dzenemi cekas godinu na red
Varenje stolica i ravnih ograda u ostalim firmama od profila djeca i početnici, tu se bukvalno zadrzavaju 2-3 mj, uslovi zakurac, ne vide se na 5m od prasine, vetilacije nema zatvoren prostor
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2603 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
pa onda zagrij stolicu zavrsi nesto i snadji se gospodine ? ne mozes u 20im lumpovati,hodati,cure vodat a onda se zalit sto ne zasluzujes vecu platu od 600 kmduminjo wrote:Ljudi imaju Standarde da mogu živjeti od toga. Od 600km će živjeti klinac. Hoce ko Student i za djeparca dok je pod krovom roditelja. Šta će u tridesetoj sa platom od sest stoja i sa curom koju bi možda zenio? Plata prvog, treceg je nema. Ne zajebavaj bogatisadie_forever wrote:problem je sto ovdje u BIH ljudi bez diplome imaju neke standarde,to nebi cistilo i nebi radilo u prodavnici jer je iz ponizenja,a onda kuka
ovdje studentice ciste,a studenti voze dostavljaju itd ,i to je sasvim normalno.a onaj ko nema diplome boga moli da dobije jedan takav posao
i ovdje na zapadu ako ne zavrsis fax i nisi snalazljiv boris se sa minimalnom platom,zivis u losijim dijelovima gradova i ne ides nikad na odmor
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2604 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Lijen smo narod,i to je cinjenica,i imamo prevelika ocekivanja ...znam zene koje imaju srednju samo,nikad radile nisu,i one nece da rade u prodavnici da se ponizavaju ,bolje im da zive od muzeve plate..i onda se obavezno kuka kako se jedva kraj s krajem sastavlja,a tih 400-500 bi im itekako dobro doslo pored muzeve plateinsomnia78 wrote:Sta ce i bez tih 600?
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#2605 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Nije puno bolje ni osobama sa fakultetom.
Plate su niske, zbilja - sistem ne funkcionise kako treba.
No nije ni Amerika bez lopovluka- kradu nam iz fonda SS -novac a, koliko se slijeva mogao bi svaki gradjanin imati pristojnu 'penziju' i opet me cudi da to narod dopusta.

No nije ni Amerika bez lopovluka- kradu nam iz fonda SS -novac a, koliko se slijeva mogao bi svaki gradjanin imati pristojnu 'penziju' i opet me cudi da to narod dopusta.
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2606 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ako imas fakultet razumijem nezadovoljstvo,ja pricam za ove sto nemaju osnove da se zale jer ne zele da rade ono sto je realno njihovo...da dodju na zapad cistili bi doduse ,tu im ne smetamoonca wrote:Nije puno bolje ni osobama sa fakultetom.Plate su niske, zbilja - sistem ne funkcionise kako treba.
No nije ni Amerika bez lopovluka- kradu nam iz fonda SS -novac a, koliko se slijeva mogao bi svaki gradjanin imati pristojnu 'penziju' i opet me cudi da to narod dopusta.![]()
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#2607 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Cekaj- moras shvatiti -takva nam je kultura. U Americi je skoro pa normalno,cak i djeca bogatih rade dok se skoluju u MC, prodavnicama, sendvic shopovima itd - konobarisu -- kod nas to nikada nije bilo prihvatljivo.sadie_forever wrote:Lijen smo narod,i to je cinjenica,i imamo prevelika ocekivanja ...znam zene koje imaju srednju samo,nikad radile nisu,i one nece da rade u prodavnici da se ponizavaju ,bolje im da zive od muzeve plate..i onda se obavezno kuka kako se jedva kraj s krajem sastavlja,a tih 400-500 bi im itekako dobro doslo pored muzeve plateinsomnia78 wrote:Sta ce i bez tih 600?
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2608 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
i to je ok po tvom? I ovdje je tako,kcerka hirurga radi ekstra u prodavnici,on ponosan sto je uci odgovornosti od ranih dana.moonca wrote:Cekaj- moras shvatiti -takva nam je kultura. U Americi je skoro pa normalno,cak i djeca bogatih rade dok se skoluju u MC, prodavnicama, sendvic shopovima itd - konobarisu -- kod nas to nikada nije bilo prihvatljivo.sadie_forever wrote:Lijen smo narod,i to je cinjenica,i imamo prevelika ocekivanja ...znam zene koje imaju srednju samo,nikad radile nisu,i one nece da rade u prodavnici da se ponizavaju ,bolje im da zive od muzeve plate..i onda se obavezno kuka kako se jedva kraj s krajem sastavlja,a tih 400-500 bi im itekako dobro doslo pored muzeve plateinsomnia78 wrote:Sta ce i bez tih 600?
jedan hadis kaze "svakom narodu dajemo vodje kakve zasluzuju"
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#2609 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
U Bosni je tako. Mi smo mala drzava- narod zivi godinama na jednoj kucnoj adresi- na sve se 'gleda'. Individualno je kako ce se neko postaviti i kakav imidz zeli prezentirati- ali i vani -oni koji su postali bogati- vrlo rado se hvale da su -kao klinci -cistili wc, ili sisali travu itd- tada je to zaokruzena zivotna prica, po njima.sadie_forever wrote:
i to je ok po tvom? I ovdje je tako,kcerka hirurga radi ekstra u prodavnici,on ponosan sto je uci odgovornosti od ranih dana.
jedan hadis kaze "svakom narodu dajemo vodje kakve zasluzuju"
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2610 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
nije tako samo u Bosni,to je mentalitet istoka,mentalitet svih islamskih naroda,kao i vecine balkana,pogledaj koja bagra su djeca arapskih milionera? oni koji su s njima dolazili u dodir znaju sta su i kakvi su,i zbog toga otprilike imamo nesposobnu drzavu,kao i sve muslimanske zemlje svijeta,ima izreka "Sto juznije to tuznije" i bas je tako.sto se tice reda i rada najvise mi se svidjaju germanske nacijemoonca wrote:U Bosni je tako. Mi smo mala drzava- narod zivi godinama na jednoj kucnoj adresi- na sve se 'gleda'. Individualno je kako ce se neko postaviti i kakav imidz zeli prezentirati- ali i vani -oni koji su postali bogati- vrlo rado se hvale da su -kao klinci -cistili wc, ili sisali travu itd- tada je to zaokruzena zivotna prica, po njima.sadie_forever wrote:
i to je ok po tvom? I ovdje je tako,kcerka hirurga radi ekstra u prodavnici,on ponosan sto je uci odgovornosti od ranih dana.
jedan hadis kaze "svakom narodu dajemo vodje kakve zasluzuju"
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#2611 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Nismo mi arapi niti imamo slicnosti s njima. Dobri smo. Danasnja omladina, nazalost nije odrasla u 'sretnom' djetinstvu- roditelji osiromaseni- nisu im mogli pruziti dovoljno pazne .
Ista ili slicna situacija je i u Englesakoj-kako mi prenosi prijateljica- ni njihova omadina ne radi - njeni dr su svi 'uzvozni'- zasto je tako ...

Ista ili slicna situacija je i u Englesakoj-kako mi prenosi prijateljica- ni njihova omadina ne radi - njeni dr su svi 'uzvozni'- zasto je tako ...
- Jimmy McNulty
- Čiča Gliša
- Posts: 6520
- Joined: 11/04/2012 11:32
#2612 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Evo došla je armija trollova da nas ubijedi kako su zapravo prosječni ljudi (koji sačinjavaju 70-80% svakog drustva) i na Zapadu zapravo siromašni i da je ovdje dobre i bogati šta hoš, 600 maraka je fantastična plata.
-
Sapna_TZ
- Posts: 84
- Joined: 02/12/2018 18:20
#2613 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Problem ljudi iz BIH koji dodju na Zapad se moze spocitati u jednom starom narodnom kazivanju:sadie_forever wrote:problem je sto ovdje u BIH ljudi bez diplome imaju neke standarde,to nebi cistilo i nebi radilo u prodavnici jer je iz ponizenja,a onda kuka
ovdje studentice ciste,a studenti voze dostavljaju itd ,i to je sasvim normalno.a onaj ko nema diplome boga moli da dobije jedan takav posao
"Vidjela zaba da se konji potkivaju, pa i ona digla nogu."
Ovakvi komentari su posljedicna veza priprostog i provincijskog mentaliteta koji se vezuje za osobe koje su uglavnom poludefinisane.
Ja cvrsto vjerujem da bi ti sad motala vlazni duhan i prodavala sir po pijaci da nisi skontala da ti je jedina izlazna karta iz Bosne tvoje medjunozje koje si tako vjesto prodala nekom potomku BH ratne dijaspore iz Svicarske ili Svedske.
E sad posto si dobro prodala finocu i solidno zivis i poluamaterskim stilom zivota pokusavas da se distanciras od Bosne,
trebalo bi ti reci da nisi ti nista posebno kvalitetnija od nas nit si nadnaravnija od nas.
Samo ti se posrecilo pa si uspjela da se lijepo unovcis za kvalitetnu boravisnu dozvolu.
Ne trebas dolaziti u Bosnu na ljeto sa muzem koji prica los bosanski, skupe nase putarine a rentano auto se nece samo voziti.
Cuo sam da su Tucepi posebno lijepi u to doba godine a da su Dalmatinci preljubazni domacini, a cestarine besplatne.
Puno toplih pozdrava i radosnih selama ti salje dezurna ekipa Klix foruma.
- duminjo
- Posts: 20189
- Joined: 03/09/2011 12:43
- Location: Sarajevo
#2614 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Čitaš li ti sebe?sadie_forever wrote:pa onda zagrij stolicu zavrsi nesto i snadji se gospodine ? ne mozes u 20im lumpovati,hodati,cure vodat a onda se zalit sto ne zasluzujes vecu platu od 600 kmduminjo wrote:Ljudi imaju Standarde da mogu živjeti od toga. Od 600km će živjeti klinac. Hoce ko Student i za djeparca dok je pod krovom roditelja. Šta će u tridesetoj sa platom od sest stoja i sa curom koju bi možda zenio? Plata prvog, treceg je nema. Ne zajebavaj bogatisadie_forever wrote:problem je sto ovdje u BIH ljudi bez diplome imaju neke standarde,to nebi cistilo i nebi radilo u prodavnici jer je iz ponizenja,a onda kuka
ovdje studentice ciste,a studenti voze dostavljaju itd ,i to je sasvim normalno.a onaj ko nema diplome boga moli da dobije jedan takav posao
i ovdje na zapadu ako ne zavrsis fax i nisi snalazljiv boris se sa minimalnom platom,zivis u losijim dijelovima gradova i ne ides nikad na odmor
- HAVANA
- Posts: 32694
- Joined: 19/08/2008 23:04
#2615 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ta kultura i nacin razmisljanja ce im prisjesti poslije u zivotu.Vrlo vazan dio sazrijevanja je osjetiti vlastiti dinar,i problem,i umor,i gazdu kad zagalami...Moja je sa 17 radila u butiku na raspustu,sa 18 sam joj dao da vodi i odgovara na bukingu,airbnb,docekuje goste...na procenat .Prosle godine brala grozdje na peljescu,kaze mogu li ostati i u septembru,stoja dnevnica,cuj mozes li...moonca wrote:Cekaj- moras shvatiti -takva nam je kultura. U Americi je skoro pa normalno,cak i djeca bogatih rade dok se skoluju u MC, prodavnicama, sendvic shopovima itd - konobarisu -- kod nas to nikada nije bilo prihvatljivo.sadie_forever wrote:Lijen smo narod,i to je cinjenica,i imamo prevelika ocekivanja ...znam zene koje imaju srednju samo,nikad radile nisu,i one nece da rade u prodavnici da se ponizavaju ,bolje im da zive od muzeve plate..i onda se obavezno kuka kako se jedva kraj s krajem sastavlja,a tih 400-500 bi im itekako dobro doslo pored muzeve plateinsomnia78 wrote:Sta ce i bez tih 600?
- sinuhe
- Posts: 12587
- Joined: 03/06/2011 11:33
#2616 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Cime se bavi firma koja placa 600 KM? Zar to postoji i zasto?
Posten rad treba posteno i platiti sto nije nista sto gradjanska drzava i osvijestene gazde ne bi mogli srediti.
Posten rad treba posteno i platiti sto nije nista sto gradjanska drzava i osvijestene gazde ne bi mogli srediti.
- Romeo 80
- Posts: 4627
- Joined: 11/12/2006 16:55
- Location: Seljajevo, al Centar brale
- Grijem se na: Džemper
- Vozim: Azijsku nakazu
#2617 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Nazalost, to nam je svakodnevica, ali polako prolazi i to vrijeme! Neizmjerno mi je drago sto se situacija mijenja u korist radnika. Poslodavci se polako pocinju hvatati za glavu, jer shvataju da je do dobrog radnika jako tesko danas doci.sinuhe wrote:Cime se bavi firma koja placa 600 KM? Zar to postoji i zasto?
Posten rad treba posteno i platiti sto nije nista sto gradjanska drzava i osvijestene gazde ne bi mogli srediti.
Nisu u pitanju samo neka usko specijalizovana zanimanja. Sve vise se radi i o uobicajenim obicnim poslovima, za koje vise ne postoje redovi potencijalnih kandidata za posao. Jednostavno, ljudi ne pristaju vise raditi za mizeriju, barem u Sarajevu. Jos kad krene novi val iseljavanja od iduce godine bice jos gore za firme. I ne mogu ti opisati koliko se tome radujem. Neka gazdurine okuse malo svoju vlastitu medicinu!
Kuknjava i kmecanje na sve strane kako narod nece da radi, a nudi platu (platu?!) od 5/6 stoja
Moja bivsa firma je bila poznata po gazdi koji je imao stav da je radnik u rangu repromaterijala i tako se prema istom i odnosio. Glavna uzrecica je bila, ako ti se ne svidja ima 100 ljudi koji cete sad zamijeniti.
Sad su se nasli u situaciji da iste stare radnike traze da im se vrate nazad. A ne radi se uopste o zanatlijskoj firmi.
"Neće narod da radi" aha
- mirsek
- Posts: 12950
- Joined: 07/05/2010 15:40
#2618 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Plata treba biti dovoljna da pokrije troskove rentanja jednodobnog stana sa rezijama, mjesecne karte i 300 KM da ostane za hranu i ostale stvari. Sve ispod toga gazda treba da se udara u guzicu svaki dan kad mu se radnik pojavi na poslu a da smatra svjetskim cudom ako radi sa entuzijazmom i daje 100% od sebe.
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2619 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Sapna_TZ wrote:Problem ljudi iz BIH koji dodju na Zapad se moze spocitati u jednom starom narodnom kazivanju:sadie_forever wrote:problem je sto ovdje u BIH ljudi bez diplome imaju neke standarde,to nebi cistilo i nebi radilo u prodavnici jer je iz ponizenja,a onda kuka
ovdje studentice ciste,a studenti voze dostavljaju itd ,i to je sasvim normalno.a onaj ko nema diplome boga moli da dobije jedan takav posao
"Vidjela zaba da se konji potkivaju, pa i ona digla nogu."
Ovakvi komentari su posljedicna veza priprostog i provincijskog mentaliteta koji se vezuje za osobe koje su uglavnom poludefinisane.
Ja cvrsto vjerujem da bi ti sad motala vlazni duhan i prodavala sir po pijaci da nisi skontala da ti je jedina izlazna karta iz Bosne tvoje medjunozje koje si tako vjesto prodala nekom potomku BH ratne dijaspore iz Svicarske ili Svedske.
E sad posto si dobro prodala finocu i solidno zivis i poluamaterskim stilom zivota pokusavas da se distanciras od Bosne,
trebalo bi ti reci da nisi ti nista posebno kvalitetnija od nas nit si nadnaravnija od nas.
Samo ti se posrecilo pa si uspjela da se lijepo unovcis za kvalitetnu boravisnu dozvolu.
Ne trebas dolaziti u Bosnu na ljeto sa muzem koji prica los bosanski, skupe nase putarine a rentano auto se nece samo voziti.
Cuo sam da su Tucepi posebno lijepi u to doba godine a da su Dalmatinci preljubazni domacini, a cestarine besplatne.
Puno toplih pozdrava i radosnih selama ti salje dezurna ekipa Klix foruma.
O cemu ti laprdas? Ja Sam ovdje od djetinstva imam Bogu hvala fakultet i posao koji je u struci,,,a ti crkni
-
espn
- Posts: 1478
- Joined: 27/06/2018 19:01
#2620 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
300KM za hranu i ostale stvari? 300KM je malo za bilo šta.
- sadie_forever
- Posts: 6009
- Joined: 24/08/2014 21:34
#2621 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ko ima 300 km i Gdje ?espn wrote:300KM za hranu i ostale stvari? 300KM je malo za bilo šta.
-
espn
- Posts: 1478
- Joined: 27/06/2018 19:01
#2622 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
sadie_forever wrote:Ko ima 300 km i Gdje ?espn wrote:300KM za hranu i ostale stvari? 300KM je malo za bilo šta.
Repliciro sam na komentar od mirseka.
- Romeo 80
- Posts: 4627
- Joined: 11/12/2006 16:55
- Location: Seljajevo, al Centar brale
- Grijem se na: Džemper
- Vozim: Azijsku nakazu
#2623 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ma naravno, ali eto i to pokazuje da obican covjek ovdje ne trazi puno. No i ta mizerija je velika za platiti mnogim "poslodavcima", pa ljudi zive od ukupno 5/6 stoja. Kako, samo oni znaju.espn wrote:300KM za hranu i ostale stvari? 300KM je malo za bilo šta.
Po meni je ipak tu najveci krivac drzava. Ona bi morala odrediti da minimalac bude barem 700KM, pa ko ne moze u Sarajevu barem isplatiti tu mizeriju, ni ne treba da radi. No, kao sto sam vec rekao, situacija se mijenja i mijenjace se i dalje u narednim godinama.
Mislim da je visedecenijskom izrabljivanju radnika u ovoj drzavi polako dosao kraj ili se barem nazire.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2624 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Nema sta tu drzava propisati. Ideja je da ti sto nude 500 ne mogu naci nikoga. Dok mogu, situacija je takva da je drzavi bolje da ljudi imaju i tih 500 nego nista.
- mirsek
- Posts: 12950
- Joined: 07/05/2010 15:40
#2625 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Znam da je malo ali za neki podnosljivi minimalac je ok.espn wrote:300KM za hranu i ostale stvari? 300KM je malo za bilo šta.
To ti je 5-7 KM dnevno da sebi kupis npr. hljeb i neki namaz, konzervu ribe, salamu i da ti ostane 100-150 KM za kafu, komad odjece ili jos hrane ako neces izlaziti po kafama.
Mozes i vise izdvojiti za hranu i ostalo ako ustedis na stanu, ja sam racunao oko 400 KM za jednosoban stan sa rezijama u Sarajevu.
Ali naglasavam govorim o minimalcu da se radniku uopste isplati raditi i da moze samostalno zivjeti.
