Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2602 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:
arzuhal wrote:Pretvori se tema u plitki komercijalizam, pošli su reklame mećat pod krinkom umjetnosti i tih kapitalističkih folova...Nemamo panda23 i ja šta više tražit ovdje...Image
sve se to nekako i dalo podnositi dok, avaj, nisu počeli sa ljevičarskom propagandom.. pošten neoliberalni vlasnik kapitala od 12 maraka, obasutih gramzivim pogledima proletarijata, nema ovdje više šta tražiti.. Image
:lol: :lol: :lol:

Image

:oops: :D :kiss:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2603 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
medvjed23 wrote:
arzuhal wrote:Pretvori se tema u plitki komercijalizam, pošli su reklame mećat pod krinkom umjetnosti i tih kapitalističkih folova...Nemamo panda23 i ja šta više tražit ovdje...Image
sve se to nekako i dalo podnositi dok, avaj, nisu počeli sa ljevičarskom propagandom.. pošten neoliberalni vlasnik kapitala od 12 maraka, obasutih gramzivim pogledima proletarijata, nema ovdje više šta tražiti.. Image
Ostajte ovdje! Sunce tudjeg neba nece vas grijat' ko sto ovo grije... :|
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :kiss: :bih:
User avatar
petunija
Posts: 4113
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2604 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Kad smo već kod violinskih koncerata, evo jednog divnog, ne znam da li je ranije postavljan
https://www.youtube.com/watch?v=FhssdVkD1zs

Džoni, Vltavu je lijepo čuti uvijek :thumbup:
A što se partizanskih tiče, evo nešto i od mene:
https://www.youtube.com/watch?v=hRR2OOvn3Ew

i ne znam može li u istu kategoriju, u svakom slučaju, meni draga:
https://www.youtube.com/watch?v=FSKo38c7lJo
:sax:
I još samo da se upišem u klub ljubitelja Bolera :D
Izvinjavam se na duplim postovima, ovaj moj internet :evil: :evil: :evil:
Last edited by petunija on 05/12/2016 08:56, edited 1 time in total.
User avatar
petunija
Posts: 4113
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2605 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

.
Last edited by petunija on 05/12/2016 08:55, edited 1 time in total.
User avatar
petunija
Posts: 4113
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2606 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2607 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

petunija wrote:
Manu Chao :thumbup:
User avatar
petunija
Posts: 4113
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2608 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Mi smo nekad, sa Lolama, pjevali italijansku verziju, mada, kad je pjesma dobra, svaka verzija je :thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2609 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

[*]
piupiu wrote:
petunija wrote:
Manu Chao :thumbup:
Ne kaže se manu ćao već bela ćao! :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#2610 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Connaisseur Karlin »

hm,danas sam raspolozena sa umjetnos venceijanskih maski :-D jednnu cu kupiti u Veneicji kad odem ja :-D

Image

:srce:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2611 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

:thumbup:

Naša mlada Frida i njena braća... :)



Last edited by piupiu on 07/12/2016 12:03, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2612 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

:lol: :lol: :lol:

Selmina vizuelna 'studija' komunikacije u njenoj porodici... :D

User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2613 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

VJETROVITA NOĆ

Očajno ječi vjetar, trublja viteza Rolanda,
i zvone zlatni taliri u zelenoj posudi neba
kao u džepu palih španjolskih granda.
Daske na krovu cvile ko prosjak što moli hljeba.
Vjetar se luđački smije, vjetar očajno plače
i jednoliko svira.
Vjetar lamata žlijebom i bregove preskače,
kroz tamu seosku nosi bijele krpe papira.
Vjetar je kao nož oštar i reže komade mesa
i grize zubima mrzlim kosti sve u do srži.
On je zloban starac. Sve jači je i sve brži,
sada negdje daleko crepovlje s krovova stresa.
Šume kočije vjetra, daleko more klokoće,
čuje se kroz noć zvonak smijeh mlade žene.
Crne se njišu grane i toče,
a oblaci laki jure, u jurnjavi se pjene.
Vjetar se luđački smije, vjetar očajno plače,
jednu pjesmu navija i nikad je ne mijenja.
Vjetar lomata žlijebom i bregove preskače
- u daljini crnoj malakše tiho i jenja…

USNULA DRAGA

Na dragoj leži mjesečina
I san svih zvijezda na njoj sniva,
U grudi joj se bijele sliva,
A svuda drugdje pomrčina.
I moja radost i vedrina
U srebrn okvir je okiva;
Dok crna tuga mi noćiva
U srcu; mraku sviju tmina.
I tako draga u snu bludi,
Pa, čini mi se, vrh nebesa,
Dok rana zora njezno rudi,
Treperi odraz njena mesa.
Tek onda kad vjedje digne,
Mir mi stigne. O, mir mi stigne


VJETAR U ŠUMI

Danas je šuma puna vjetrove glazbe
što fijuče, jeca, šumi i zvoni;
kočije vjetrove štropoću i konji ržu -
danas po nebu ptice diže vjetar i goni.
Danas se čuju glasovi ljepše mnogo i tiše,
danas miruju ljudi i ko da se svatko moli,
a šuma kune i jauče, svaka je krošnja čovjek što bjesni i što se njiše,
podiže pesnice čvrste i svija se čitav od boli...
Bjesne vjetrovi-vranci, topoću divlji i ržu,
a nebo je crno ko gvožđe, u njemu topovi prijete.
Kola vjetrova zvone, konji sve jače bježe,
a s njima oblaci teški ko ptice goleme lete.
- Danas je šuma živa i zvone njeni lanci,
što je sapeli kruto da se s mjesta ne miče.
Danas je ona orijaš što trese negve i viče,
kune, jauče, prijeti, dok ržu vjetrovi-vranci;
a ljudi su blijedi i tihi, muče udove gole,
dršću, kaju se bijedno i plaho molitve mole.
- Danas sam sretan i ja,
dok grč mi pesnice drži.
Bijesan orijaš ja sam, što kune i što se svija:
vranci, misli moje, divlji su danas i brži,
a oči ne strahuju moje, jer šumu živu vole;
dok ljudi su blijedi i tihi, dok muče udove gole,
dršću, kaju se bijedno i plaho molitve mole.

Ivan Goran Kovačić
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2614 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Fidel je 'radio' kao Markesov lektor... :D

Feted as a revolutionary hero and demonised as an enemy of the free world, Fidel Castro also played an unexpected role in global literature. The Cuban president, who died on 25 November, acted as unofficial copy editor for the acclaimed novelist Gabriel García Márquez, providing line-by-line corrections for the writer after the two struck up a close friendship in the late 1970s.

https://www.theguardian.com/books/2016/ ... ?CMP=fb_gu
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2615 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

piupiu wrote:Fidel je 'radio' kao Markesov lektor... :D

Feted as a revolutionary hero and demonised as an enemy of the free world, Fidel Castro also played an unexpected role in global literature. The Cuban president, who died on 25 November, acted as unofficial copy editor for the acclaimed novelist Gabriel García Márquez, providing line-by-line corrections for the writer after the two struck up a close friendship in the late 1970s.

https://www.theguardian.com/books/2016/ ... ?CMP=fb_gu
A možda je bio i Marxov lektor, to bi puno toga objasnilo! :run: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2621 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Džoni, neumoran, sam i postojan - na braniku kulture! :thumbup: :D :kiss:
John Cleese
Posts: 42913
Joined: 25/05/2010 18:30

#2622 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote:Džoni, neumoran, sam i postojan - na braniku kulture! :thumbup: :D :kiss:
Munjom opaljen grm na surom proplanku stoji k'o crn i mracan div.
I guste travice splet gordi mu uvija stas i gorski nestasan lahor leluja saren cvEt.

I zima dodje vec i svojom studenom rukom pokida nakit sav i goru obnazi svu.
Al' mnoga zima jos sa hladnim vEtrom ce doci... a on ce biti tu :|

:D :lol: :run:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2623 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Maloprije naidjoh na preteču HMOKMUSa na Forumu:

http://forum.klix.ba/velikani-bih-kultu ... 58s25.html

:roll:
Last edited by piupiu on 12/12/2016 11:54, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2624 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
piupiu wrote:Džoni, neumoran, sam i postojan - na braniku kulture! :thumbup: :D :kiss:
Munjom opaljen grm na surom proplanku stoji k'o crn i mracan div.
I guste travice splet gordi mu uvija stas i gorski nestasan lahor leluja saren cvEt.

I zima dodje vec i svojom studenom rukom pokida nakit sav i goru obnazi svu.
Al' mnoga zima jos sa hladnim vEtrom ce doci... a on ce biti tu :|

:D :lol: :run:
:lol:

Tako i treba. :thumbup:

Je l' ovaj Grm neka medina pjesmica? :? :oops: :D
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2625 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

ima rustikalnih elemenata karakterističnih za međedska staništa :D
Post Reply