Egipat (pročitati prvi post)

Post Reply
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2601 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aldinjo »

Kikibombona wrote:
aldinjo wrote: Ne,nego treba generala Sisija za doživotnog predsjednika države po uzoru na njegovog učitelja. :roll:
Ne, Sisi treba cuvati nacionalnu sigurnost i jedinstvo od ekstremista bilo kojeg predznaka.
Da,kako da ne.Od ekstremista koji klanjaju pet vakat namaza,od ekstremista koji nose bradu zato što je od islama,od ekstremista koji su svoj život uredili po sunnetu,od ekstremista koji bi voljeli da šerijat zavlada,od ekstremista koji nose islamsku odjeću itd.Da li ti išta od ovog prakticiraš pošto primjetim da se razumiješ u Islam i arapski svijet?
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#2602 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Co0l »

Kikibombona wrote:
aldinjo wrote: Ne,nego treba generala Sisija za doživotnog predsjednika države po uzoru na njegovog učitelja. :roll:
Ne, Sisi treba cuvati nacionalnu sigurnost i jedinstvo od ekstremista bilo kojeg predznaka.
Ziv ti nama i zdrav bio,al Sisi je na kraju ispao najveci od svih ekstremista jer je pobio na stotine neistomisljenika i jos stotine potrpo u zatvore i tako je daleko vise potkopao i nacionalno jedinstvo i nacionalnu sigurnost nego sto su to MB ikad uradili.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#2603 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by vivaldi »

Co0l wrote:
vivaldi wrote:jel ovo moze biti tacno?

Egypt's military-backed government, which ousted the Iran-friendly Muslim Brotherhood, :?

http://news.yahoo.com/israel-gulf-stran ... 26144.html

a kerry optuzio MB da su "ukrali" revoluciju :?
Pa gledaj,nije nikakva tajna da su Saudi,Emirati i Kuvajt pozdravili svrgavanje MB u Egiptu dok su s druge strane Turska i Iran to osudili i nazvali pravim imenom-vojni udar.
Moze malo zbunit ako se posmatra iz vizure Sirije gdje imaju razlicita stajalista ali interesi se mjenjaju od pitanja do pitanja pa tako nije nista neobicno da jedna grupa kod jednog pitanja se slaze dok se vec kod drugog moze desit da imaju potpuno razlicita misljenja.Jest da to onda malo otezava zadatak ovim koji bi da sastave dva homogena bloka i njihovu borbu predstave kao borbu dobra i zla ali kod medjunarodnih odnosa nikad nije tako jednostavno nit crno-bijelo.
pa sirija me i buni jer ne znam bas previse o tim tamo internim odnosima sem kroz aktuelna desavanja zadnjih godina (iskreno, prije rata u siriji nisam ni cuo za alewite), ali upravo kroz prizmu sirije mi je ovo bilo kontradiktorno
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#2604 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sarajevoxxxx »

Kikibombona wrote:Saxxx

Sinaj je poznato leglo ekstremista.

Jel mozda treba ekstremiste pustiti na vlast da bi vladao mir?
- Prije svrgavanja Mursija na Sinaju u 2013, nije bio niti jedan incident između ekstremista i vojske. U 2012 u maju je bila otmica, a u julu 2011. je bio napad na stanicu i ubijen jedan policajac. Za vrijeme Mursijeve vladavine 14 ljudi je obješeno zbog tog događaja i od tada nije bilo niti jednog incidenta. Nakon svrgavanja Mursija nasilje je eskaliralo. Oko 100 Egipćana džihadista je ubijeno i oko dvadesetak vojnika.

- Dakle, nasilje je došlo sa svrgavanjem Mursija, naravno to ne mora ništa značiti, ali i u Siriji je krenulo sa deset, pa dvadeset, pa hiljadu. Ako je vojska u julu zbog dva ubijena vojnika ove godine likvidirala 60 ekstremista, sumnjam da će njihov odgovor biti blag za ovih današnjih deset ubijenih egipatskih vojnika.

- Zatim, pročitaj reakciju egipatske vojske čiji je glasnogovornik ove ubijene vojnike iskoristio za dnevnu politiku. Kaže u današnjem saopćenju: ''U potpunosti ćemo stati u kraj zagovornicima mraka, smutnje, i tekfia ''vel kada el kamil ala duat ez zalam ve el fitne ve et tekfir''

Oni za ihvanije kažu duat el fitne ili zagovornici smutnje.Znači lik loži egipatsku javnost, i direktno svaljiva krivicu između ostalog na ihvanije za pogibiju vojnika na Sinaju. To je ludo ko struja. Poziva na linč milione Egipćana, iako su ihvanije ili Mursi za smrt jednog vojnika na Sinaju objesile 14 ekstremista.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#2605 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Co0l »

vivaldi wrote:
Co0l wrote:
vivaldi wrote:jel ovo moze biti tacno?

Egypt's military-backed government, which ousted the Iran-friendly Muslim Brotherhood, :?

http://news.yahoo.com/israel-gulf-stran ... 26144.html

a kerry optuzio MB da su "ukrali" revoluciju :?
Pa gledaj,nije nikakva tajna da su Saudi,Emirati i Kuvajt pozdravili svrgavanje MB u Egiptu dok su s druge strane Turska i Iran to osudili i nazvali pravim imenom-vojni udar.
Moze malo zbunit ako se posmatra iz vizure Sirije gdje imaju razlicita stajalista ali interesi se mjenjaju od pitanja do pitanja pa tako nije nista neobicno da jedna grupa kod jednog pitanja se slaze dok se vec kod drugog moze desit da imaju potpuno razlicita misljenja.Jest da to onda malo otezava zadatak ovim koji bi da sastave dva homogena bloka i njihovu borbu predstave kao borbu dobra i zla ali kod medjunarodnih odnosa nikad nije tako jednostavno nit crno-bijelo.
pa sirija me i buni jer ne znam bas previse o tim tamo internim odnosima sem kroz aktuelna desavanja zadnjih godina (iskreno, prije rata u siriji nisam ni cuo za alewite), ali upravo kroz prizmu sirije mi je ovo bilo kontradiktorno
Odnosi u tom dijelu svijeta su previse komplikovani i koliko god ima slicnosti jos vise ima razlicitosti pa je nezahvalno stvarati neku uniformnu sliku o desavanjima nego ici od slucaja do slucaja ali pri tom ne i zanemarivati te neke slicnosti.To je bar moje misljenje,ne znaci da je tacno,naravno.
A obzirom koliko to sve tamo zna biti zamrseno nije ni cudo da su mnogima neke stvari novost poput te tvoje sa alewitima.Ja,na primjer,nisam do prije neke dvije godine znao da su Azeri u Azerbejdzanu siiti i da ih i u Iranu ima skoro 20 miliona.Znajuci da spadaju u turkofone narode i da je Azerbejdzan u odlicnim odnosima sa Turskom,po automatizmu sam konto da su i oni suniti i nisam to ni provjeravo sve dok mi nije zatrebao taj podatak.I ljudima koji se godinama bave tim dijelom svijeta se desi da nauce nesto novo,sto bi mi forumasi bili izuzetak :)
Uglavnom,da ne filozofiram vise-da,tacno je da su egipatska Muslimanska braca bili u dobrim odnosima sa Iranom i da je Iran osudio Mursijevo svrgavanje.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2606 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger__ »

Uglavnom,da ne filozofiram vise-da,tacno je da su egipatska Muslimanska braca bili u dobrim odnosima sa Iranom i da je Iran osudio Mursijevo svrgavanje.
Pojednostavljeno, u širem kontekstu netačno.

Da probam preciznije: iransko-egipatski odnosi su bili na nuli za vrijeme Mubaraka, koga je Iran percipirao kao zapadnu marionetu. Promjenu vlasti u Egiptu, Iran je vidio kao šansu za uspostavljanje davno prekinutih odnosa i krenuli su u tom pravcu. Veliki nemiri koji su rezultirali vojnim udarom su iz perspektive Teherana, u prvi mah, viđeni kao vraćanje stanja na višedecenijsku, egipatsko-iransku "nulu". Sasvim logično da im takva situacija nije imponovala. Tim prije što Iran kao zemlja pod višedecenijskim sankcijama ima mali manevarski prostor. Međutim, VRLO BRZO su se pomirili sa novonastalom situacijom i to pokazuje informisanje iranske javnosti iz vizure Sisijeve garniture, a ne iz perspektive svrgnutog MB i Mursija lično.

Dakle, mistifikuješ (predimenzioniraš) odnose Teherana sa MB, stavljaš ih izvan vremenske perspektive i daješ im nerealnu težinu. Iz ugla Irana stvar je bila načelne (reuspostava odnosa među državama), a ne ideološke prirode.

Sa posebnim akcentom na davno prošlo vrijeme.


Sorry.
Last edited by Challenger__ on 21/11/2013 09:34, edited 1 time in total.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2607 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by asurbanipal »

Challenger__ wrote:
Uglavnom,da ne filozofiram vise-da,tacno je da su egipatska Muslimanska braca bili u dobrim odnosima sa Iranom i da je Iran osudio Mursijevo svrgavanje.
Pojednostavljeno, u širem kontekstu netačno.

Da probam preciznije: iransko-egipatski odnosi su bili na nuli za vrijeme Mubaraka, koga je Iran percipirao kao zapadnu marionetu. Promjenu vlasti u Egiptu, Iran je vidio kao šansu za uspostavljanje davno prekinutih odnosa i krenuli su u tom pravcu. Veliki nemiri koji su rezultirali vojnim udarom su iz perspektive Teherana, u prvi mah, viđeni kao vraćanje stanja na višedecenijsku, egipatsko-iransku "nulu". Sasvim logično da im takva situacija nije imponovala. Tim prije što Iran kao zemlja pod višedecenijskim sankcijama ima mali manevarski prostor. Međutim, VRLO BRZO su se pomirili sa novonastalom situacijom i to pokazuje informisanje iranske javnosti iz vizure Sisijeve garniture, a ne iz perspektive svrgnutog MB i Mursija lično.

Dakle, mistifikuješ (predimenzioniraš) odnose Teherana sa MB, stavljaš ih izvan vremenske perspektive i daješ im nerealnu težinu. Iz ugla Irana stvar je bila načelne (reuspostava odnosa među državama), a ne ideološke prirode.



Sorry.

Cheli :thumbup:

Inače, razgovaram tako ja neki dan sa prijateljicom koja živi i radi u Egiptu, i pitam je za trenutno stanje. Kaže ona meni da se situacija u Egiptu smiruje, i da je ukinut i policijski sat, da El Sisi ima ogromnu podršku naroda. Sljedeći mjesec se bira novi parlament, a potom će uslijediti i predsjednički izbori. Također, Egipat će morati mijenjati sistem zakonodavstva. Imaju isuviše starih i lijenih ministara. Trebalo bi posvetiti više pažnje socijalnom programu, ekologiji, obrazovanju. Revolucija je puno toga zakočila, a Morsi i MB su je još više unazadili. Ona kaže da svjetski mediji manipuliraju sa situacijom u Egiptu. Šta se sve pred njihovim očima konstantno zbivalo, svijet ne može realno sagledati i shvatiti. Mediji, prvenstveno Al Jazeera, fokusirali su se isključivo na elemente nasilja i sukoba, usmjeravajući ih uvijek protiv vojske. Ona dalje navodi da niko nije pisao šta vojska pozitivno radi, a toga ima. Tako je "Sisijeva" armija nedavno pustila iz zatvora sve žene, koje su zbog neplaćenih kredita bile zatvorene ! Zahvaljujući vojsci i novoj vlasti, roditelji (staratelji) su u potpunosti oslobođeni plaćanja svih troškova za školovanje djece po javnim (državnim) institucijama ! Učenici dobijaju kompletan materijal i pribor, kao što su olovke, sveske, knjige - sve besplatno ! Studenti, koji nisu iz Kaira, Aleksandrije i nekih drugih egipatskih gradova, a studiraju u njima, sada imaju potpuno besplatan smještaj i hranu po domovima ! O tim reformama strani mediji ne pišu ! Na kraju ona kaže kako se radi na poboljšanju svih segmenata života, ali istina je da proces ne ide baš tako brzo.

Egipćani zahvaljuju Bogu jer im je poslao generala Sisija koji ih je spasio zla zvanog "Muslimansko bratstvo". Egipat je kolijevka MB, ali prema tvrdnji prijateljice više od 70% ljudi su protiv njih. Imali su fantastičnu priliku da svoje greške iz prošlosti isprave, ali godina i po dana njihove vlasti obilježena je u Egiptu totalnom propašću. Pozivali su se na demokratski izabranoga predsjednika, koji nije poštovao nikakve postulate demokratije, niti je bio predsjednik svih svojih građana, već samo svoje organizacije i Hamasa.

Malo smo se u razgovoru dotakli i dijela o demonstracijama od ljetos, kao i političkoj historiji Muslimanskog bratstva i Egipta općenito, uglavnom, mnoge teze koje sam već ranije ovdje na forumu, iznosio (kao i pojedini forumaši) su potvrđene. Ona kaže da su demonstracije na trgu Rabi'a iscenirane i da su snimke montirane. Neka niko ne priča da su njihove demonstracije bile mirne ili da su opravdano kampovali na Rab'i i Trgu Nahdi. Jedan Egipćanin, obični, stvarni čovjek, zaustavljen na ulici, sjajno je primijetio: "Čitavoga života režim je tražio od mene da mrzim Muslimansko bratstvo i nije uspio, ali oni sami uspjeli su to postići za pola godine." Iako je njihov aktivni rad završen u Egiptu, iako su potpuno marginalizirani i otpisani, oni ne žele prihvatiti, a kamo li priznati svoju kapitulaciju. I dalje pozivaju na "milionske marševe", a zapravo se radi o par stotina, eventualno par hiljada ljudi. Demonstrativno preziranje smrti postao je jedan od zaštitinih znakova Muslimanskoga bratstva. Krv "mučenika" stradalih na ulici smatraju gorivom, koje održava njihov revolt u pokretu. Oni sada idu klanjati na trg, direktno na asfaltu, jer je "čist i okupan krvlju njihovih šehida".

Jedan od razloga zbog kojih je i Morsi smijenjen sa vlasti bio je njegov poziv na džihad protiv Sirije i al-Assada, kada je održan veliki skup Ihvanija i selefija (ista stvar, samo drugo pakovanje) sredinom juna, dakle nekih 10-ak dana prije velikih demonstracija protiv MB-a i Morsija ! Sjećam se dobro da su bili u delirijumu, kada su se vehabijski šejhoovi obraćali sa govornice, šireći govor smutnje i mržnje.

Predsjednik Egipta pozvao na džihad u Siriji

http://sandzakpress.net/predsjednik-egi ... d-u-siriji










Zaboravili su samo da su Sirija i Egipat jedno vrijeme bili jedna država. :D

O historiji Ihvanija tj. "Muslimanskog bratstva" mi je rekla mnoge stvari koje za koje sam već prije znao, dakle o stvaranju radikalizma, tekfir ideologije i raznih grupacija poput "Tekfir we Hidžra", a koje su 70-ih godina prošlog vijeka kidnapovali i vršili atentate na mnoge uticajne članove egipatskog društva (nešto slično kao i njihova braća u Siriji), na političare, profesore, doktore, pa čak i na ulemu, poput šejha Zehebija sa Al-Azhara, kojem su ispalili metak u oko, što je bio prepoznatljiv otisak njihovih ubistava (ovo sam već naveo u jednom od svojih postova). Pokušali su ubiti i jedinoga arapskoga nobelovca iz književnosti, egipćanina Naguiba Mahfouza. Pokušaj atentata je izazvao nepokretnost kompletne desne strane tijela, tako da je do kraja života diktirao kćerkama svoje knjige, jer nije mogao pisati. Da, ubili su i Anwara Sadata, koji im je dao veća politička prava od Nassera. Poznato je da je u egipatskim zatvorima nastala ideologija Al-Kaide, čiji je izdanak nekadašnji član MB-a i današnji vođa Al-Kaide, Ayman al-Zawahiri.

Što se tiče učenja i ideologije MB-a, njihov osnivač, Hasan el-Benna se jeste "bavio" i sufizmom, ali treba naglasiti da je bio opsjednut i Hitlerom, kao i idejama o čistoj naciji. U znak podrške Hitleru, kojem je pisao, sastavio je i svoje djelo, po uzoru na Adolfovu "Moju borbu" ("Moj džihad"). Međutim, današnje ihvanije preziru sufije i ši'ije, a bliski su sa selefijama (čitaj. vehabijama). Uglavnom, što se tiče ihvanija i njihovog tumačenja islama, oni su prije svega trgovci. Sve što rade, rade pod maskom vjere, a nije u vezi sa vjerom. Izbore su dobili i tako što su needuciranoj sirotinji isprali mozak, ubjeđujući ih u svoje parole - "Samo ćete sa nama u džennet" !
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#2608 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Co0l »

Challenger__ wrote:
Uglavnom,da ne filozofiram vise-da,tacno je da su egipatska Muslimanska braca bili u dobrim odnosima sa Iranom i da je Iran osudio Mursijevo svrgavanje.
Pojednostavljeno, u širem kontekstu netačno.

Da probam preciznije: iransko-egipatski odnosi su bili na nuli za vrijeme Mubaraka, koga je Iran percipirao kao zapadnu marionetu. Promjenu vlasti u Egiptu, Iran je vidio kao šansu za uspostavljanje davno prekinutih odnosa i krenuli su u tom pravcu. Veliki nemiri koji su rezultirali vojnim udarom su iz perspektive Teherana, u prvi mah, viđeni kao vraćanje stanja na višedecenijsku, egipatsko-iransku "nulu". Sasvim logično da im takva situacija nije imponovala. Tim prije što Iran kao zemlja pod višedecenijskim sankcijama ima mali manevarski prostor. Međutim, VRLO BRZO su se pomirili sa novonastalom situacijom i to pokazuje informisanje iranske javnosti iz vizure Sisijeve garniture, a ne iz perspektive svrgnutog MB i Mursija lično.

Dakle, mistifikuješ (predimenzioniraš) odnose Teherana sa MB, stavljaš ih izvan vremenske perspektive i daješ im nerealnu težinu. Iz ugla Irana stvar je bila načelne (reuspostava odnosa među državama), a ne ideološke prirode.

Sa posebnim akcentom na davno prošlo vrijeme.


Sorry.
Nista ja ne predimenzioniram nit sam nesto netacno napisao osim cinjenica dok ti ne koristis cinjenice nego svoju interpretaciju istih a svi znamo da su kod tebe interpretacije ne nacelne nego ideoloske prirode.Za razliku od Irana,je li.
Kako i zasto je Mursi imao dobar odnos sa Iranom je podlozno interpretaciji,da ga je imao nije.Isto kao sto je neosporno da je Iran osudio njegovo svrgavanje.Cak je u avgustu trebao da putuje u posjetu Iranu sto je dogovoreno u posjeti iranskog min. vanjskih poslova ranije ali se prije toga desio vojni udar i njegovo hapsenje.Kome je to zblizavanje smetalo nije tesko pretpostaviti,pogotovo kad se ima u vidu ko je glavni Sisijev finansijer.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#2609 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Avetinho »

Co0l wrote:
Challenger__ wrote:
Uglavnom,da ne filozofiram vise-da,tacno je da su egipatska Muslimanska braca bili u dobrim odnosima sa Iranom i da je Iran osudio Mursijevo svrgavanje.
Pojednostavljeno, u širem kontekstu netačno.

Da probam preciznije: iransko-egipatski odnosi su bili na nuli za vrijeme Mubaraka, koga je Iran percipirao kao zapadnu marionetu. Promjenu vlasti u Egiptu, Iran je vidio kao šansu za uspostavljanje davno prekinutih odnosa i krenuli su u tom pravcu. Veliki nemiri koji su rezultirali vojnim udarom su iz perspektive Teherana, u prvi mah, viđeni kao vraćanje stanja na višedecenijsku, egipatsko-iransku "nulu". Sasvim logično da im takva situacija nije imponovala. Tim prije što Iran kao zemlja pod višedecenijskim sankcijama ima mali manevarski prostor. Međutim, VRLO BRZO su se pomirili sa novonastalom situacijom i to pokazuje informisanje iranske javnosti iz vizure Sisijeve garniture, a ne iz perspektive svrgnutog MB i Mursija lično.

Dakle, mistifikuješ (predimenzioniraš) odnose Teherana sa MB, stavljaš ih izvan vremenske perspektive i daješ im nerealnu težinu. Iz ugla Irana stvar je bila načelne (reuspostava odnosa među državama), a ne ideološke prirode.

Sa posebnim akcentom na davno prošlo vrijeme.


Sorry.
Nista ja ne predimenzioniram nit sam nesto netacno napisao osim cinjenica dok ti ne koristis cinjenice nego svoju interpretaciju istih a svi znamo da su kod tebe interpretacije ne nacelne nego ideoloske prirode.Za razliku od Irana,je li.
Kako i zasto je Mursi imao dobar odnos sa Iranom je podlozno interpretaciji,da ga je imao nije.Isto kao sto je neosporno da je Iran osudio njegovo svrgavanje.Cak je u avgustu trebao da putuje u posjetu Iranu sto je dogovoreno u posjeti iranskog min. vanjskih poslova ranije ali se prije toga desio vojni udar i njegovo hapsenje.Kome je to zblizavanje smetalo nije tesko pretpostaviti,pogotovo kad se ima u vidu ko je glavni Sisijev finansijer.
Syeba mu spin.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#2610 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by vivaldi »

Co0l wrote:Odnosi u tom dijelu svijeta su previse komplikovani i koliko god ima slicnosti jos vise ima razlicitosti pa je nezahvalno stvarati neku uniformnu sliku o desavanjima nego ici od slucaja do slucaja ali pri tom ne i zanemarivati te neke slicnosti.To je bar moje misljenje,ne znaci da je tacno,naravno.A obzirom koliko to sve tamo zna biti zamrseno nije ni cudo da su mnogima neke stvari novost poput te tvoje sa alewitima.Ja,na primjer,nisam do prije neke dvije godine znao da su Azeri u Azerbejdzanu siiti i da ih i u Iranu ima skoro 20 miliona.Znajuci da spadaju u turkofone narode i da je Azerbejdzan u odlicnim odnosima sa Turskom,po automatizmu sam konto da su i oni suniti i nisam to ni provjeravo sve dok mi nije zatrebao taj podatak.I ljudima koji se godinama bave tim dijelom svijeta se desi da nauce nesto novo,sto bi mi forumasi bili izuzetak Uglavnom,da ne filozofiram vise-da,tacno je da su egipatska Muslimanska braca bili u dobrim odnosima sa Iranom i da je Iran osudio Mursijevo svrgavanje.
pa definitvno ima raznih nelogicnosti. jedna od vecih mi je kako je i zasto iranu izrael postao smrtni neprijatelj i zasto (po meni apsolutno nepromisljeno, nediplomatski i na svoju stetu) njihovi najvisi lideri pozivaju na unistenje izraela i sl?

iran i izrael uopste ne granice, a izrael je mahom degenecio i razarao susjedne (uglavnom sunitske) zemlje. Kako iran izbi u prvi plan (nevezano za nuklerano oruzje)? zasto je iran bio donedavno najveci sponzor hamasa? zasto hamasu nijedna od tih prebogatih sunitskih zemalja ne kompnezuje pomoc koju su dobijali od irana pa im ovi ukinuli kad su okrenuli ledja asadu? taj iran amerikanci prozivaju cak i u kontkestu nas, pogorelica itd?

sve izgleda kao sektaski sukob, ali opet ima bezbroj nelogicnih primjera..
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#2611 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Co0l »

vivaldi wrote:
Co0l wrote:Odnosi u tom dijelu svijeta su previse komplikovani i koliko god ima slicnosti jos vise ima razlicitosti pa je nezahvalno stvarati neku uniformnu sliku o desavanjima nego ici od slucaja do slucaja ali pri tom ne i zanemarivati te neke slicnosti.To je bar moje misljenje,ne znaci da je tacno,naravno.A obzirom koliko to sve tamo zna biti zamrseno nije ni cudo da su mnogima neke stvari novost poput te tvoje sa alewitima.Ja,na primjer,nisam do prije neke dvije godine znao da su Azeri u Azerbejdzanu siiti i da ih i u Iranu ima skoro 20 miliona.Znajuci da spadaju u turkofone narode i da je Azerbejdzan u odlicnim odnosima sa Turskom,po automatizmu sam konto da su i oni suniti i nisam to ni provjeravo sve dok mi nije zatrebao taj podatak.I ljudima koji se godinama bave tim dijelom svijeta se desi da nauce nesto novo,sto bi mi forumasi bili izuzetak Uglavnom,da ne filozofiram vise-da,tacno je da su egipatska Muslimanska braca bili u dobrim odnosima sa Iranom i da je Iran osudio Mursijevo svrgavanje.
pa definitvno ima raznih nelogicnosti. jedna od vecih mi je kako je i zasto iranu izrael postao smrtni neprijatelj i zasto (po meni apsolutno nepromisljeno, nediplomatski i na svoju stetu) njihovi najvisi lideri pozivaju na unistenje izraela i sl?

iran i izrael uopste ne granice, a izrael je mahom degenecio i razarao susjedne (uglavnom sunitske) zemlje. Kako iran izbi u prvi plan (nevezano za nuklerano oruzje)? zasto je iran bio donedavno najveci sponzor hamasa? zasto hamasu nijedna od tih prebogatih sunitskih zemalja ne kompnezuje pomoc koju su dobijali od irana pa im ovi ukinuli kad su okrenuli ledja asadu? taj iran amerikanci prozivaju cak i u kontkestu nas, pogorelica itd?

sve izgleda kao sektaski sukob, ali opet ima bezbroj nelogicnih primjera..
Ne bih ja bas upotrijebio izraz nelogicno jer u medjunarodnim odnosima logika nije odlucujuca kod odredjivanja odnosa ali shvatam na sta mislis.
Otvorio si zanimljivu temu kad je u pitanju odnos Irana i Izraela ali bojim se da je preopsirna i da bi ovdje bila off.Ali u kratkim crtama je to izgledalo otprilike ovako:
Iako se Iran prvobitno protivio nastanku Izraela cesto se navodi da je upravo Iran bio druga vecinski muslimanska drzava koja ga je priznala.Prva je bila Turska.To ne cudi ako se zna da su za vrijeme Saha Iran i Izrael bili bliski saveznici i saradjivali su na mnogim poljima,od kulturnih preko ekonomskih pa sve do vojnih.Mosad je cak ucestvovao u formiranju iranskog Savaka,Iran je pomagao energentima Izrael cak i za vrijeme i nakon sestodnevnog i yomkipurskog rata,cak su izraelski naucnici ucestvovali i u izgradnji iranskog nukleranog reaktora u Buseru.Slobodno se moze reci da je u to vrijeme Izrael Iranu bio jedan od najvecih saveznika.
Medjutim,sve je to prekinuto islamskom revolucijom '79.-te i dolaskom Homeinija na vlast u Iranu.Obzirom da je Izrael bio Sahov saveznik a Sah Homeinijev protivnik ne cudi Homeinijev zazor prema Izraelu ali preko toga bi se dalo lako preci obzirom na politicki pragmatizam i Izraelaca i Iranaca.Medjutim,ono preko cega se nije moglo preci je taj neki religijski aspekt izvoza islamske revolucije (jedan od razloga zasto je Iran finansirao i Hamas) o kojem ne bih puno pricao ali i jos vaznija stvar-dolaskom na vlast Homeini je otjerao strane naftne kompanije i banke a koji su uglavnom bili pod kontrolom Rotsilda i od tog momenta povratka na dobre odnose vise nema.Kasniji iranski nuklerani program je samo nadogradnja u tim losim odnosima.
Kao sto rekoh,ovo je samo ukratko i ugrubo,ima tu jos dosta epizoda i ima se o tome jos dosta pricati plus sto se stajalista o iransko-izraelskom odnosu dosta razlikuju ali ono sto je jasno je da su ti odnosi otisli u neku stvar od 1979.-te nakon islamske revolucije.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#2612 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by vivaldi »

:thumbup:

nisam znao ove stvari, ako je ovo sve tacno, onda ih je revolucija dobro sjebala..
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2613 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by asurbanipal »

vivaldi wrote::thumbup:

nisam znao ove stvari, ako je ovo sve tacno, onda ih je revolucija dobro sjebala..

Tema je Egipat, ali me je iznenadilo kada si rekao da "nisi znao" za ove stvari. Mislim, čudi me, s obzirom na kvalitet tvojih postova mislio sam da si bolje upućen u ove stvari... :roll:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#2614 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by vivaldi »

asurbanipal wrote:
vivaldi wrote::thumbup:

nisam znao ove stvari, ako je ovo sve tacno, onda ih je revolucija dobro sjebala..

Tema je Egipat, ali me je iznenadilo kada si rekao da "nisi znao" za ove stvari. Mislim, čudi me, s obzirom na kvalitet tvojih postova mislio sam da si bolje upućen u ove stvari... :roll:
nisam upucen u te neke istorijske fakte iz jednostavnog razloga sto me taj region ne zanima previse.

ustvari istorija me generalno ne zanima, futur i prezent su mi puno privlacniji tako da sumnjam da mozes od mene sta kvalitetno procitati na temi o siriji, iranu i egiptu...

nego na ovim domacim temama nista zanimljivo, a i gotovo da nema starih forumasa u zadnje vrijeme pa se malo vise vrtim kod "vas" :D
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2615 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by asurbanipal »

vivaldi wrote:
nisam upucen u te neke istorijske fakte iz jednostavnog razloga sto me taj region ne zanima previse.

ustvari istorija me generalno ne zanima, futur i prezent su mi puno privlacniji tako da sumnjam da mozes od mene sta kvalitetno procitati na temi o siriji, iranu i egiptu...

nego na ovim domacim temama nista zanimljivo, a i gotovo da nema starih forumasa u zadnje vrijeme pa se malo vise vrtim kod "vas" :D

Pa dobro, niko ne zna sve, a izgleda da smo suprotnog mišljenja, barem kad je historija/istorija/povijest u pitanju, koju volim i za koju se zanimam, ne samo zato što mi je to i struka, nego iz jednostavnog razloga što se iz nje mogu i moraju izvući kvalitetni zaključci i pouke, upravo zbog tog prezenta i futura. Nažalost, što bi rek'o Churchill, ljudi slabo uče iz istorije i zato nam se ona i ponavlja u intervalima. To se u struci naziva "historijska pravilnost".

A domaća politika je smeće, barem meni, gadi mi se, premda sam je više pratio nekad ranije, sad mi sve to nekako dođe kao stočna pijaca ili buvljak. Barem se na buvljaku može šta god i finog naći i kupiti, kao npr. u Vrapčićima.

Neka te ovdje i navrati ćešće, uvijek se može nešto "pamteno" naći i razbistriti. A i uzbudljivo je. :D
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2616 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger__ »

asurbanipal wrote:
A domaća politika je smeće, barem meni, gadi mi se, premda sam je više pratio nekad ranije, sad mi sve to nekako dođe kao stočna pijaca ili buvljak.

:thumbup:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#2617 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by vivaldi »

asurbanipal wrote:
vivaldi wrote:
nisam upucen u te neke istorijske fakte iz jednostavnog razloga sto me taj region ne zanima previse.

ustvari istorija me generalno ne zanima, futur i prezent su mi puno privlacniji tako da sumnjam da mozes od mene sta kvalitetno procitati na temi o siriji, iranu i egiptu...

nego na ovim domacim temama nista zanimljivo, a i gotovo da nema starih forumasa u zadnje vrijeme pa se malo vise vrtim kod "vas" :D

Pa dobro, niko ne zna sve, a izgleda da smo suprotnog mišljenja, barem kad je historija/istorija/povijest u pitanju, koju volim i za koju se zanimam, ne samo zato što mi je to i struka, nego iz jednostavnog razloga što se iz nje mogu i moraju izvući kvalitetni zaključci i pouke, upravo zbog tog prezenta i futura. Nažalost, što bi rek'o Churchill, ljudi slabo uče iz istorije i zato nam se ona i ponavlja u intervalima. To se u struci naziva "historijska pravilnost".

A domaća politika je smeće, barem meni, gadi mi se, premda sam je više pratio nekad ranije, sad mi sve to nekako dođe kao stočna pijaca ili buvljak. Barem se na buvljaku može šta god i finog naći i kupiti, kao npr. u Vrapčićima.

Neka te ovdje i navrati ćešće, uvijek se može nešto "pamteno" naći i razbistriti. A i uzbudljivo je. :D
slazem se sa cercilom, zato me i ne zanima, mada naravno nemam nista protiv nje jer ljudi imaju razlicita interesovanja mada to naravno ne znaci da bas nista ne znam o istoriji.

domaca politika jeste smece, ali to me smece direktno pogadja za razliku od bliskoistocnog ili nekog treceg smeca...

a na teme cu dolaziti, trudim se da pratim sva aktuelna i svjetska desavanja, a i ratovi uvijek privlace paznju javnosti, bar nas djecaka..
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2618 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by japin_mutapi »

humanisti iz egipatske vojne hunte

LINK
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2619 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger__ »

Oops :shock: ! Egipat protjerao turskoga ambasadora iz Kaira!
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2620 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

aldinjo wrote: Da,kako da ne.Od ekstremista koji klanjaju pet vakat namaza,od ekstremista koji nose bradu zato što je od islama,od ekstremista koji su svoj život uredili po sunnetu,od ekstremista koji bi voljeli da šerijat zavlada,od ekstremista koji nose islamsku odjeću itd.Da li ti išta od ovog prakticiraš pošto primjetim da se razumiješ u Islam i arapski svijet?
Ne, od ekstremista koji zele kroz instutucije drzave nametati svoje vrijednosti svim Egipcanima. Radi od zivota sta ti volja, samo nemoj drugima nametati svoje vrijednosti!

Zadrti vjerski fanatici smatraju da je nametanje religije naustrb drugih ljudi njihovo legitimno pravo. Neka nametnu u svojoj kuci sta hoce, nikog ne zanima, institucije koje objedinjuju sve gradjane neka ne diraju. Neki ljudi ne zele isto sto i oni, zive pod drugacijim moralnim normama.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2621 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by nosara »

Challenger__ wrote:Oops :shock: ! Egipat protjerao turskoga ambasadora iz Kaira!
Mala sljaga umisljenoj regionalnoj sili... :D
User avatar
Chisum
Posts: 4694
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#2622 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Chisum »

nosara wrote:
Challenger__ wrote:Oops :shock: ! Egipat protjerao turskoga ambasadora iz Kaira!
Mala sljaga umisljenoj regionalnoj sili... :D
Ocekuje se zestoka reakcija plishanog Sultana... Ako se opet ne rasplace, nije niko i nista. :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2623 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

sarajevoxxxx wrote: - Prije svrgavanja Mursija na Sinaju u 2013, nije bio niti jedan incident između ekstremista i vojske. U 2012 u maju je bila otmica, a u julu 2011. je bio napad na stanicu i ubijen jedan policajac. Za vrijeme Mursijeve vladavine 14 ljudi je obješeno zbog tog događaja i od tada nije bilo niti jednog incidenta. Nakon svrgavanja Mursija nasilje je eskaliralo. Oko 100 Egipćana džihadista je ubijeno i oko dvadesetak vojnika.

- Dakle, nasilje je došlo sa svrgavanjem Mursija, naravno to ne mora ništa značiti, ali i u Siriji je krenulo sa deset, pa dvadeset, pa hiljadu. Ako je vojska u julu zbog dva ubijena vojnika ove godine likvidirala 60 ekstremista, sumnjam da će njihov odgovor biti blag za ovih današnjih deset ubijenih egipatskih vojnika.

- Zatim, pročitaj reakciju egipatske vojske čiji je glasnogovornik ove ubijene vojnike iskoristio za dnevnu politiku. Kaže u današnjem saopćenju: ''U potpunosti ćemo stati u kraj zagovornicima mraka, smutnje, i tekfia ''vel kada el kamil ala duat ez zalam ve el fitne ve et tekfir''

Oni za ihvanije kažu duat el fitne ili zagovornici smutnje.Znači lik loži egipatsku javnost, i direktno svaljiva krivicu između ostalog na ihvanije za pogibiju vojnika na Sinaju. To je ludo ko struja. Poziva na linč milione Egipćana, iako su ihvanije ili Mursi za smrt jednog vojnika na Sinaju objesile 14 ekstremista.
Ko ce znati sta je pozadina djelovanja ekstremista za vrijeme vladavine Mursija.
Nakon njegovog pada jasno je na cijoj su strani ekstremisti Sinaja.

Vojska ce ih lako eliminirati, u to nema sumnje. Egipat je uplovio u mirnu luku. Zadat ce se miru tu i tamo poneki udarac, ali sigurno nece eskalirati.

Ekonomski napredak je kljuc uspjeha i neuspjeha. Ako nova vlada ne napravi znacajan iskorak na tom planu, lete i oni.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 8155
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#2624 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by AleksoMKD »

Challenger__ wrote:Oops :shock: ! Egipat protjerao turskoga ambasadora iz Kaira!
I povlaci svoga ambasadora iz Ankare.
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#2625 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jastuk1 »

Kikibombona wrote:
aldinjo wrote: Da,kako da ne.Od ekstremista koji klanjaju pet vakat namaza,od ekstremista koji nose bradu zato što je od islama,od ekstremista koji su svoj život uredili po sunnetu,od ekstremista koji bi voljeli da šerijat zavlada,od ekstremista koji nose islamsku odjeću itd.Da li ti išta od ovog prakticiraš pošto primjetim da se razumiješ u Islam i arapski svijet?
Ne, od ekstremista koji zele kroz instutucije drzave nametati svoje vrijednosti svim Egipcanima. Radi od zivota sta ti volja, samo nemoj drugima nametati svoje vrijednosti!

Zadrti vjerski fanatici smatraju da je nametanje religije naustrb drugih ljudi njihovo legitimno pravo. Neka nametnu u svojoj kuci sta hoce, nikog ne zanima, institucije koje objedinjuju sve gradjane neka ne diraju. Neki ljudi ne zele isto sto i oni, zive pod drugacijim moralnim normama.
Žalosno si neinformisan.

Nije MB silom NAMETNUO sebe i došao na vlast nego NACIONALISTIČKA VOJNA HUNTA!!!! Oni su nametljivci, a ne MB.

Dakle, stvarnost izgleda ovako:

Zadrti nacionalistički fanatici smatraju da je nametanje sile naustrb drugih ljudi njihovo legitimno pravo. Neka nametnu u svojoj kuci sta hoce, nikog ne zanima, institucije koje objedinjuju sve gradjane neka ne diraju. Neki ljudi ne zele isto sto i oni, zive pod drugacijim moralnim normama.
Post Reply