Ljetne gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- hopi
- Posts: 7259
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#2576 Re: Ljetne gume
hm ja imam loše iskustvo s tom gumom
prošlo ljeto mi jedna pukne u vožnji, u gradu pri suludoj brzini od 60km/h, nikakva rupa ništa na cesti iz čista mria, stavim rezervnu i pravac prvi vulkanizer, kada ona uz rub felge skroz pukla i žice izvirile - za baciti
inače joj je to bila druga sezona mislim, prešle 5 do 10 hiljada maks, dobar dot nisu stare,made in netherlands, ma eto sve uredno
205 55 r16
inače u osim toga odlična guma, kako po mokrom suhom sve 5 (a i cjenovno je u top rangu), ali eto ne znam koliko ti ovo moje iksutvo za jednu gumu znači, jbg greška u prozivodnji takva me zapala i šta ćeš može se to desiti kod svakog prozvođača
prošlo ljeto mi jedna pukne u vožnji, u gradu pri suludoj brzini od 60km/h, nikakva rupa ništa na cesti iz čista mria, stavim rezervnu i pravac prvi vulkanizer, kada ona uz rub felge skroz pukla i žice izvirile - za baciti
inače joj je to bila druga sezona mislim, prešle 5 do 10 hiljada maks, dobar dot nisu stare,made in netherlands, ma eto sve uredno
205 55 r16
inače u osim toga odlična guma, kako po mokrom suhom sve 5 (a i cjenovno je u top rangu), ali eto ne znam koliko ti ovo moje iksutvo za jednu gumu znači, jbg greška u prozivodnji takva me zapala i šta ćeš može se to desiti kod svakog prozvođača
-
Naslovnica
- Posts: 35461
- Joined: 20/03/2013 15:38
#2577 Re: Ljetne gume
Turanza T001, iko, išta?!

-
nookey
- Posts: 1058
- Joined: 13/10/2010 21:42
#2578 Re: Ljetne gume
Koliko sam ja shvatio ADAC testove Hankook druga nakon Continentala a cijena 30-tak KM manja?
-
NediM17
- Posts: 26450
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2579 Re: Ljetne gume
Dobro si shvatio. Prosle godine je K125 bila najbolja guma, ove godine ih je Conti presisao sa novim CPC6.
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#2580 Re: Ljetne gume
Tebi i amaru srce ko kuca, kosooki dobili priznanje.NediM17 wrote:Dobro si shvatio. Prosle godine je K125 bila najbolja guma, ove godine ih je Conti presisao sa novim CPC6.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2581 Re: Ljetne gume
normalnobasicm wrote:Tebi i amaru srce ko kuca, kosooki dobili priznanje.NediM17 wrote:Dobro si shvatio. Prosle godine je K125 bila najbolja guma, ove godine ih je Conti presisao sa novim CPC6.
al eto ja sam stavio svapCke gume
- Doda37
- Posts: 1724
- Joined: 29/06/2007 23:11
#2582 Re: Ljetne gume
50000 za dvije godine, kada bi ti je uslikao ne bi vjerovao da je toliko presla, 215 50 17Naslovnica wrote:Turanza T001, iko, išta?!
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#2583 Re: Ljetne gume
Ja vozim "irca" skotskog porijekla radjenog u engleskoj
Znaci onaj ko je izmislio pneumatsku gumu
Znaci onaj ko je izmislio pneumatsku gumu
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#2584 Re: Ljetne gume
Jarane, pa znas da nije dozvoljeno voziti 110 ? Nije ti to fino...NediM17 wrote:Ne trebas biti nikakav trkac da bi osjetio da auto hoce da te zalijepi u sofersajbu, a ABS se ne pali (a na starim gumama samo ABS lupa i nikad stat), da je auto prije ispadao iz putanje u nekoj krivini sa 80km/h, a sad i na 110km/h hladno drzi, itd...
-
Naslovnica
- Posts: 35461
- Joined: 20/03/2013 15:38
#2585 Re: Ljetne gume
Što, je li poderana ili nema tragova korištenja?Doda37 wrote:50000 za dvije godine, kada bi ti je uslikao ne bi vjerovao da je toliko presla, 215 50 17Naslovnica wrote:Turanza T001, iko, išta?!
Lično, za mene guma koja pređe 50k i ono, izgleda ko nova, nije dobra guma.
Gledam po PIK-u, prodaju DOT 2009 za 200km, nebitno, kaže, ko nova, ovo-ono. Niđe veze.
Kakva god da je guma, 3 godine i to je to, bez obzira na kilometre ili kako god dobro da izgleda. Sve psolije toga je smeće.
To je moje mišljenje, možda griješim.
-
NediM17
- Posts: 26450
- Joined: 05/11/2009 11:49
#2586 Re: Ljetne gume
Sa ovim se ne mogu sloziti.Naslovnica wrote:Što, je li poderana ili nema tragova korištenja?Doda37 wrote:50000 za dvije godine, kada bi ti je uslikao ne bi vjerovao da je toliko presla, 215 50 17Naslovnica wrote:Turanza T001, iko, išta?!
Lično, za mene guma koja pređe 50k i ono, izgleda ko nova, nije dobra guma.
Gledam po PIK-u, prodaju DOT 2009 za 200km, nebitno, kaže, ko nova, ovo-ono. Niđe veze.
Kakva god da je guma, 3 godine i to je to, bez obzira na kilometre ili kako god dobro da izgleda. Sve psolije toga je smeće.
To je moje mišljenje, možda griješim.
Guma ako je pravilno skladistena, redovno rotirana, nije divljano, redovno mijenjana po sezonama, i vozena sa pravilnim pritiscima, moze sigurno izgurati pet sezona.
Rekoh vec za Michelin Alpin A4, na Cee'd-u su cetiri sezone, imaju jos oko 6mm sare, ako nisu bolje od Alpina 5 koje su stavljene ove godine, nisu losije.
Takodjer, jedan poznanik isto ima Alpin A4, peta sezona, guma gazena momacki, oko 5mm sare, ali jos uvijek se ponasaju fenomenalno i stavice ih na auto i sljedecu zimu.
Doduse, treba uzeti u obzir da je Michelin inace poznat kao guma koja najduze zadrzava performanse, i sto se mene tice nije niposto skupa. Bar zimske su odlicne, a imadoh i ljetni Energy Saver, tom gumom sam razocaran.
- Doda37
- Posts: 1724
- Joined: 29/06/2007 23:11
#2587 Re: Ljetne gume
Normalno da ima tragove koristenja. ali jako dobro izgleda...Naslovnica wrote:Što, je li poderana ili nema tragova korištenja?Doda37 wrote:50000 za dvije godine, kada bi ti je uslikao ne bi vjerovao da je toliko presla, 215 50 17Naslovnica wrote:Turanza T001, iko, išta?!
Lično, za mene guma koja pređe 50k i ono, izgleda ko nova, nije dobra guma.
Gledam po PIK-u, prodaju DOT 2009 za 200km, nebitno, kaže, ko nova, ovo-ono. Niđe veze.
Kakva god da je guma, 3 godine i to je to, bez obzira na kilometre ili kako god dobro da izgleda. Sve psolije toga je smeće.
To je moje mišljenje, možda griješim.
pa nije Tigar ili Barum, gumu u ovoj dimenziji je 300 KM po komadu
poslije ljeta ide u kantu
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#2588 Re: Ljetne gume
Ja sam imao set ljetnoh Bridgestone RE720 i to nisam mogao satrati, isto kao sto ne mogu satrati zimsku LM25.
Ostarile i imaju jos uvijeg dovoljno gripa za normalnu voznju ali su stare.
Meni ljetna Bridgestone ima konstantne performance dog recimo Dunlop je ok kad je "hladan" tj. u gradu ali kad ga ugrijes na otvorenoj auto lijepi kao po sinama, ali krace traje od Bridgestone-a.
Ostarile i imaju jos uvijeg dovoljno gripa za normalnu voznju ali su stare.
Meni ljetna Bridgestone ima konstantne performance dog recimo Dunlop je ok kad je "hladan" tj. u gradu ali kad ga ugrijes na otvorenoj auto lijepi kao po sinama, ali krace traje od Bridgestone-a.
-
Naslovnica
- Posts: 35461
- Joined: 20/03/2013 15:38
#2589 Re: Ljetne gume
Za mene je u kontekstu ove priče apsolutno nebitna cijena i dimenzija gume.Doda37 wrote:Normalno da ima tragove koristenja. ali jako dobro izgleda...Naslovnica wrote:Što, je li poderana ili nema tragova korištenja?Doda37 wrote:
50000 za dvije godine, kada bi ti je uslikao ne bi vjerovao da je toliko presla, 215 50 17
Lično, za mene guma koja pređe 50k i ono, izgleda ko nova, nije dobra guma.
Gledam po PIK-u, prodaju DOT 2009 za 200km, nebitno, kaže, ko nova, ovo-ono. Niđe veze.
Kakva god da je guma, 3 godine i to je to, bez obzira na kilometre ili kako god dobro da izgleda. Sve psolije toga je smeće.
To je moje mišljenje, možda griješim.
pa nije Tigar ili Barum, gumu u ovoj dimenziji je 300 KM po komadu
poslije ljeta ide u kantu
Ne želim da me se pogrešno shvati.
Nakon 50k km guma je, koja god da je dimenzija i koliko god da je skupa, izgubila sigurno 1/3 svojih prvobitnih svojstava, ako ne i više, što je dovodi na nivo mid ili low end gume. Nisam naučnik, ali me logika vodi da tako razmišljam.
I onda dolazim do zaključka da je bolje uzeti novu Tigar, Sava ili Sportiva gumu (nebitno), nego se voziti na premium gumi staroj 3 godine koja je prešla 50k km i uvjeravati sebe da je odlična ili već šta.
Tu je to negdje?! Ili sam ipak daleko od istine? Je li bolje uzeti polovnu premium gumu staru 3 godine koja je prešla 50k, ili novu gumu mid klase?!
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2590 Re: Ljetne gume
Vozio sam ja UG7 5 zima + jedno ljeto (silom prilika, eh). Premium guma, ljetna ili zimska, ce zadržati performanse materijala minimum 5 godina ako se prema njoj ponasas prema propisima. kako rece kolega, pritisak, skladistenje, sezona...folovigolovi.
E sad druga stvar je potrošnja, možeš ih zguliti za godinu, ali preko 50K ne vjerujem da moze ista valjati.
E sad druga stvar je potrošnja, možeš ih zguliti za godinu, ali preko 50K ne vjerujem da moze ista valjati.
-
Naslovnica
- Posts: 35461
- Joined: 20/03/2013 15:38
#2591 Re: Ljetne gume
I ja se slažem za skladištenje (pod uslovom da se ne koristi).drugi profil wrote:Vozio sam ja UG7 5 zima + jedno ljeto (silom prilika, eh). Premium guma, ljetna ili zimska, ce zadržati performanse materijala minimum 5 godina ako se prema njoj ponasas prema propisima. kako rece kolega, pritisak, skladistenje, sezona...folovigolovi.
E sad druga stvar je potrošnja, možeš ih zguliti za godinu, ali preko 50K ne vjerujem da moze ista valjati.
Ako se ljetnja guma koristi 3 godine u ljetnjoj sezoni, ne znam kako da je kvalitetna, nema šanse da je četvrto ljeto dobra kao prvo, ni približno.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#2592 Re: Ljetne gume
Uvijek se mogu nove gume uzimati svakog aprila i novembra, nije zabranjeno.
-
Naslovnica
- Posts: 35461
- Joined: 20/03/2013 15:38
#2593 Re: Ljetne gume
NaraFski530i wrote:Uvijek se mogu nove gume uzimati svakog aprila i novembra, nije zabranjeno.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#2594 Re: Ljetne gume
Kod mene guma moze trajati max dvije sezone. Cca 30k km.
Najvise ih unisti nagib tockova,jbg tako je.
Jedno ljeto kao nove,iduce ljeto kontriram strane,3 ljeto kupujem nove.
Najvise ih unisti nagib tockova,jbg tako je.
Jedno ljeto kao nove,iduce ljeto kontriram strane,3 ljeto kupujem nove.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2595 Re: Ljetne gume
imas tesku desnu nogu bamali_milojica wrote:Kod mene guma moze trajati max dvije sezone. Cca 30k km.
Najvise ih unisti nagib tockova,jbg tako je.
Jedno ljeto kao nove,iduce kontriram strane,3 ljeto kupujem nove.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#2596 Re: Ljetne gume
Imao sam i 1.9 JTD,ista stvar.amar1994 wrote:imas tesku desnu nogu bamali_milojica wrote:Kod mene guma moze trajati max dvije sezone. Cca 30k km.
Najvise ih unisti nagib tockova,jbg tako je.
Jedno ljeto kao nove,iduce kontriram strane,3 ljeto kupujem nove., salim se , ma i nagib , a i tezina tog motora i njegova snaga
![]()
A vjeruj da ne startam sa autom ili sl. Dobio sam preporuku 1 i 2 lagano,u suprotnom slomit ces mjenjac. Kad vec krene,kad se kotrlja,gore 3-4-5 slobodno gas
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2597 Re: Ljetne gume
mali_milojica wrote: Imao sam i 1.9 JTD,ista stvar.
A vjeruj da ne startam sa autom ili sl. Dobio sam preporuku 1 i 2 lagano,u suprotnom slomit ces mjenjac. Kad vec krene,kad se kotrlja,gore 3-4-5 slobodno gas
Eh meni rekose , kao jedna guma nazad se mal ovise potrosila unutra il vani pojma nemam

Sta si ti kupio na kraju
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#2598 Re: Ljetne gume
Trebam prebiti kroz neki posao gume. Bio je dogovor Michelin Pilot Sport 4 DOT 2016,na kraju je zavrsilo sa GY F1 Asimetric 3 DOT 2017. Cekam da dodju.
Topi se jer su isli da naprave najbolju kisnu gumu. Uspjeli su,ali se na suhom topi brze
Topi se jer su isli da naprave najbolju kisnu gumu. Uspjeli su,ali se na suhom topi brze
-
Naslovnica
- Posts: 35461
- Joined: 20/03/2013 15:38
#2599 Re: Ljetne gume
Đe si radio ovu dijagnostiku paša?!amar1994 wrote:mali_milojica wrote: Imao sam i 1.9 JTD,ista stvar.
A vjeruj da ne startam sa autom ili sl. Dobio sam preporuku 1 i 2 lagano,u suprotnom slomit ces mjenjac. Kad vec krene,kad se kotrlja,gore 3-4-5 slobodno gas![]()
![]()
Eh meni rekose , kao jedna guma nazad se mal ovise potrosila unutra il vani pojma nemam, multilink pa stimaj(iako mislim da nije bilo potrebe , al ja veze svakako nemam sta znaci pola ovoga
![]()
![]()
Sta si ti kupio na kraju, za onaj uniroyal sam citao da je dobar al da se topi ko lud
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2600 Re: Ljetne gume
mali_milojica wrote:Trebam prebiti kroz neki posao gume. Bio je dogovor Michelin Pilot Sport 4 DOT 2016,na kraju je zavrsilo sa GY F1 Asimetric 3 DOT 2017. Cekam da dodju.
Topi se jer su isli da naprave najbolju kisnu gumu. Uspjeli su,ali se na suhom topi brze
extra , trebao bi biti zadovoljan GY
