Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#2576 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ridjobrki »

U zadnje vrijeme ni na autoputu ne idem preko 150 tako da ni to nije problem :D

Auto i ja skupa težimo oko 1300 kg tako da sam i tu ispod sigurnosnog faktora :lol:


Pogajretiću ovu dimenziju na čeličnim felgama koje imam za zimu a na proljeće onda gledati nešto malo šire na aluminiju. Ovo me zanima zbog još jedne stvari - ako ti je auto na lošem glasu kad su u pitanju trap i te stvari koje drže točkove, šta metnuti a da ne napraviš zijan autu? Znam da te šire gume handre osovine ili šta li već... U svakom slučaju, 195/60/16 ne bi škodilo koliko i ja kontam.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2577 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

koje je auto?
vidi koje su dimenzije za njega fabricke i te stavljaj
a ako je vec hatch onda ne bi trebao biti problem od 14 do 17 cak i 18 mada je to vec kockanje i zavisi od auta do auta od jacine motora itd
uglavnom 14-16 moze na svaki hatch otprilike i tako inace i ide
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#2578 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ridjobrki »

Alfa 147, hatch sa troja vrata. Kupio sam je fantastično očuvanu i neću sad ja da nekim izmjenama šta pokvarim jer je ne kontam kasnije prodavati nego prepustiti starom.

16 it iz. :)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2579 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

kao sto sam rekao u prvom postu zimi 185/65/15 celik ljeti 195/60/16 alu i to je to
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#2580 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ridjobrki »

Hvala još jednom! :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#2581 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

supercali wrote:kao sto sam rekao u prvom postu zimi 185/65/15 celik ljeti 195/60/16 alu i to je to
Nece ovo bas ici tako. Razlika u precniku je tu preko 2 cm. Nek prvo provjeri fabricke preporuke.
Da je na istom precniku felge, to ne bi bilo bitne razlike, ali povecava se felga za inch, a smanjuje visina za manje jer se ovamo radi o 65% od 185 a u drugom slucaju 60% od 195.
Obim (obrtaj) gume cak 6 cm duzi.

http://www.vujacic-company.me/kalkulato ... zije-guma/
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2582 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

do mene nije 195/60 nego 195/55
User avatar
ami8
Posts: 489
Joined: 23/05/2010 19:01

#2583 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ami8 »

Došlo vrijeme da se kupuju zimske gume. ljetos promijenio auto, fabrička dimenzija 195-55-15, bivši vlasnik kupio totalno neadekvatne gume 195-65-15-zimske, pa sam to skinuo kupio ljetne i alu-felge. Sada računam da uzmem 185-60-15 i montiram na ove čelične felge, odstupanje nije veliko(nešto preko 1%) , a odstupanje u cijeni je i do 60 KM po gumi :D . Ove u dimenziji 195-55-15 su inače nestvarno skupe. A ionako sam pristalica nešto užih zimskih guma. Tako da pratim temu...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2584 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

supercali wrote:kao sto sam rekao u prvom postu zimi 185/65/15 celik ljeti 195/60/16 alu i to je to
De molim te reci na koje auto idu tako razlicite dimenzije?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2585 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

jefferson wrote:
supercali wrote:kao sto sam rekao u prvom postu zimi 185/65/15 celik ljeti 195/60/16 alu i to je to
De molim te reci na koje auto idu tako razlicite dimenzije?
de malo pogledaj iznad
User avatar
Qler
Posts: 25834
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2586 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

Od kako sam polozio racunajuci auta od starog, i kasnije moja, samo jedno je imalo celicne felge zimi, i to jer sam ih dobio, pa nisam kupovao alu. I sad imam 17'' ljetne i 16'' zimske alu felge, nikakvih problema.

Drugo, i ja sam kupio ts850 ali pošto je zima bila slaba, i nemem neko mišljenje, ono malo snijega nije dovoljno da ih mogu ocijeniti...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2587 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

supercali wrote:
jefferson wrote:
supercali wrote:kao sto sam rekao u prvom postu zimi 185/65/15 celik ljeti 195/60/16 alu i to je to
De molim te reci na koje auto idu tako razlicite dimenzije?
de malo pogledaj iznad
Alfa 147?
Evo ja sad provjeravao na GY web stranici i 195/60/16 nema uopste u ponudi za to vozilo, ali zato ima 205/55/16. Od 195 sirine ima 195/60 ALI 15 ne 16 cola felga.
Ili de malo pojasni sta hoces da kazes ili mojne ljude zbunjivati.
Jos da vidim na autu 2cm razlike u obimu gume.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2588 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

drugi profil wrote:
supercali wrote:kao sto sam rekao u prvom postu zimi 185/65/15 celik ljeti 195/60/16 alu i to je to
Nece ovo bas ici tako. Razlika u precniku je tu preko 2 cm. Nek prvo provjeri fabricke preporuke.
Da je na istom precniku felge, to ne bi bilo bitne razlike, ali povecava se felga za inch, a smanjuje visina za manje jer se ovamo radi o 65% od 185 a u drugom slucaju 60% od 195.
Obim (obrtaj) gume cak 6 cm duzi.

http://www.vujacic-company.me/kalkulato ... zije-guma/
195/60 R16 uopste nije predvidjena dimenzija na A147. Jeste 195/60 R15
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2589 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

jefferson wrote:
supercali wrote:
jefferson wrote: De molim te reci na koje auto idu tako razlicite dimenzije?
de malo pogledaj iznad
Alfa 147?
Evo ja sad provjeravao na GY web stranici i 195/60/16 nema uopste u ponudi za to vozilo, ali zato ima 205/55/16. Od 195 sirine ima 195/60 ALI 15 ne 16 cola felga.
Ili de malo pojasni sta hoces da kazes ili mojne ljude zbunjivati.
Jos da vidim na autu 2cm razlike u obimu gume.
Covjek se ispravio,níje 195/ 60 ,vec je 195/ 55 R16,al' nije napisao koje auto vozi.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2590 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

AKo govorimo o originalnim dimenzijama, onda bi trebala ici 205/55 R16.
Bar tako ide prema prospektu.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2591 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

jefferson wrote:
supercali wrote: de malo pogledaj iznad
Alfa 147?
Evo ja sad provjeravao na GY web stranici i 195/60/16 nema uopste u ponudi za to vozilo, ali zato ima 205/55/16. Od 195 sirine ima 195/60 ALI 15 ne 16 cola felga.
Ili de malo pojasni sta hoces da kazes ili mojne ljude zbunjivati.
Jos da vidim na autu 2cm razlike u obimu gume.
jebem te corava pogledaj malo iznad da sam se ispravio i da je 195/55 a ne 195/60
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2592 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

jefferson wrote:AKo govorimo o originalnim dimenzijama, onda bi trebala ici 205/55 R16.
Bar tako ide prema prospektu.
covjek vozi 147-icu na 185/65 15
e ekvivalent toj gumi u dimenziji 16 je 195/55
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2593 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

supercali wrote:
jefferson wrote:AKo govorimo o originalnim dimenzijama, onda bi trebala ici 205/55 R16.
Bar tako ide prema prospektu.
covjek vozi 147-icu na 185/65 15
e ekvivalent toj gumi u dimenziji 16 je 195/55
Nista onda evo mog savjeta.
Kontaktiraj Alfu, kao i GY i reci im da ne pisu gluposti nego da poslusaju bosanske inzinjeri koji valjda bolje znaju od onih koji su projektovali auto.
Ja ne vozim Alfu, ali nije mi bilo mrsko potraziti na www.goodyear.it koja guma ide na Alfu 147.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2594 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

dupli.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2595 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

supercali wrote:
jefferson wrote:
supercali wrote: de malo pogledaj iznad
Alfa 147?
Evo ja sad provjeravao na GY web stranici i 195/60/16 nema uopste u ponudi za to vozilo, ali zato ima 205/55/16. Od 195 sirine ima 195/60 ALI 15 ne 16 cola felga.
Ili de malo pojasni sta hoces da kazes ili mojne ljude zbunjivati.
Jos da vidim na autu 2cm razlike u obimu gume.
jebem te corava pogledaj malo iznad da sam se ispravio i da je 195/55 a ne 195/60
Jbg, ja odgovaramono sto sam vidio.
Inace opet 195/55 R16 nema u katalogu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#2596 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Covjek je u startu naglasio da mu je budzet bitan. kakva je svrha preporucivati mu skuplje opcije.
185/65 R15 ili 195/60R15 ako voli ljeti siru gumu.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2597 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

jefferson wrote:
supercali wrote:
jefferson wrote:AKo govorimo o originalnim dimenzijama, onda bi trebala ici 205/55 R16.
Bar tako ide prema prospektu.
covjek vozi 147-icu na 185/65 15
e ekvivalent toj gumi u dimenziji 16 je 195/55
Nista onda evo mog savjeta.
Kontaktiraj Alfu, kao i GY i reci im da ne pisu gluposti nego da poslusaju bosanske inzinjeri koji valjda bolje znaju od onih koji su projektovali auto.
Ja ne vozim Alfu, ali nije mi bilo mrsko potraziti na http://www.goodyear.it koja guma ide na Alfu 147.
pa kontaktiraj alfu ako ti se kontaktira
ajde ponovo se vrati i procitaj tok pisanja
covjek rekao da su mu na autu sada 185/65-15
ja mu samo rekao ekvivalent toj gumi a ne koja ide orginalna dimenzija i u 15 i u 16 niti me zanima koja ide
ako tebe zanima pisi citavu specifikaciju alfe 147
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2598 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Pa tako reci.
Reci fino covjeku da moze staviti tu dimenziju AKO HOCE.
Ja ti samo odgovaram na ancin na koji si ti meni odgovorio, onako "s visoka."
Moze one i betonske tockove staviti ako hoce, sto nije isto sto i sta je tvornica preporucila.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2599 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

pa sta ja znam sta je tvornica preporucila nisam vulkanizer da znam svako mogucu dimenziju za svako auto
to ne znaju cak ni vulkanizeri

a da si citao fino skonto bi to odmah a ne bi ti morao objasnjavati kao djetetu od 5 godina

ps. ne odgovaram ja s visoka
nego mrzim kad neki kauboj uletu u pricu a procitao samo predzadnji post i pocne pametovati
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2600 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

supercali wrote:pa sta ja znam sta je tvornica preporucila nisam vulkanizer da znam svako mogucu dimenziju za svako auto
to ne znaju cak ni vulkanizeri

a da si citao fino skonto bi to odmah a ne bi ti morao objasnjavati kao djetetu od 5 godina

ps. ne odgovaram ja s visoka
nego mrzim kad neki kauboj uletu u pricu a procitao samo predzadnji post i pocne pametovati
Ja samo kazem da 195/55 R16 ne odgovara tom autu.
To sto si ti izracunao da je obim isti nije kraj price kada je u pitanju odgovarajuca dimenzija.
Postoji valjda razlog zbog kojeg je tvornica rekla da ide 205/55 R16.
Al eto nasa posla, jos rece ja nasao da pametujem :lol:
Post Reply