cvrčak_na_hedonizmu wrote:Moram da podržim taksiste. U suštini ne vidim gdje je problem ? Tvoj je izbor hoćeš li se voziti taksijem. Također je do tebe hoćeš li se pogoditi za cijenu kako treba ili nećeš. Hoćeš li se raspitati imaš li bolje opcije prevoza u datom trenutku, alternative. Bla, bla, bla, bla.
Imamo dvije varijante. Stranac i domaći.
Stranac kada dolazi u BiH mora ( trebao bi, to ja uvijek radim kada idem vani ) da se raspita o gradskom prevozu, cijenama, jel sigurno ili nije, kakve su ti alternative i tako dalje. Ako to nije učinio prije, to uvijek može učiniti na licu mjesta. Obično postoji Turist info pult na aerodromu, dođeš, pitaš, uputiš se. Ako nemaš gdje uvijek možeš pitati na šalteru informacija, šanku, negdje, ono što te zanima. Samo nemoj biti previše dosadan i opširan
Uvijek imaš opciju rent a cara koja je obično jeftnija ili je tu negdje a sam si svoj majstor. Ako ne znaš da voziš, jebiga, vraćamo se na raspitivanje, skupljanje podataka, traženje najbolje varijante.
Činjenice kažu da će te bilo gdje u svijetu, ako si turista ili stranac, neko pokušati zajebati. Od taksiste koji vozi dužim putem pa ti naplati duplo, kelnera koji pokušava da udupla tvoj račun, turističkog vodiča koji pokušava da uzme neralnu cifru ili portira u hostelu koji gleda da ti opljačka sobu u dosluhu sa nekim. Opštepoznate stvari. Njihovo je da pokušaju, tvoje je da im to dopustiš ili nedopustiš. Prosto
Ako si domaći, jebiga onda, o čemu pričamo. Ako te uzima taksista sa tvog govornog područja onda si tele. Realno. Smeta ti cigara, reci mu da je ugasi. Neće da je ugasi, zaustavi auto da izađem. Nije da su situacije taksista prebio čovjeka koji mu je rekao da ugasi cigaru. Imaš loša iskustva sa taksimetrom, taksistima, a hoćeš da se voziš. Vozdra, imam petaka ili za tu vožnju mogu dati toliko, hoćeš-nećeš, Bangladeš.
Taksi je luksuz, činjenica.