Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2576 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

cc, ima li išta gore od međeda kad se opari i vako bahato pohasi?!

dajem cenera za svaku tvoju ponudu svijetu, na polju vokalne interpretacije, koju velikodušno otpjevaš usebi i samo za sebe....pa ti vidi šta ćeš!

ponuđen ko počašćen, fala!



a kad smo kod Crnjanskog....evo malo i poezije....


Oda vešalima

Što ste crna kao krst?
I masna ko mesarska vrata?
Ta senka vam liči na mač čvrst,
a skuplja ste od zlata.

Što se krijete u robijaški vrt
i cvetate iza zida?
Još nas ima što volimo smrt
i na vama visiti – od stida.

Što ne bi pošla na vrhunce,
ko kraljevi i vođe?
Silnija ste no jarko Sunce,
nek vam se klanja ko prođe.

Ta grlili smo gore od vas
i nosili na oltare.
Pa kad Isus ne spase nas,
vaše će ruke stare.

Ta vi ste svakom narodu doneli
ponos, i spas, i radost.
Ta k vama su išli koji su hteli
čast na svetu, i mladost.

Pa što bi došla tako tajno
i pognula svoju glavu?
Hoćemo da vas dočekamo sjajno
sa pesmom u vašu slavu.

Lepše se vama po nebu šeta,
po zemlji ima blata.
Čvršće grlite no nevesta zakleta
oko mlada vrata.

Pa kad je srce ludo tako
da više voli poštenje
i sve za čim je svet toliko plako
no pomije i korenje.

Što bi se krila u robijaški vrt
i cvetala iza zida?
Još nas ima što volimo smrt
i na vama visiti – od stida.

Što ste crna kao krst?
I masna ko mesarska vrata?
Ta senka vam liči na mač čvrst,
a skuplja ste od zlata.
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2577 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

¤ jelena ¤ wrote:cc, ima li išta gore od međeda kad se opari i vako bahato pohasi?!
ima - zavidna sirotinja Image
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2578 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

jedna asocijativna:
Plašim se: skončaću na užetu.
Nije ih malo skončalo tako, u svijetu
I tu, tik pokraj nas.

Dugi dani, duge noći, duge godine,
Bez hljeba ljubavi, bez vode ljubavi,
Bez zraka ljubavi. Bez ljubavi.

Nije to, jamačno, razuma govor ni glas,
Nit ičemu, zacijelo, ni pomoć nit spas. Al
Sklopim li oči – vidim: skončaću na omči.

Koliko samo ni o čem ništa nisam znao:
Od iskona đavao odnio je šalu! Sav, evo,
Drhtim: skončaću na vješalu!

Što duša ne uzmože,
Što nikad srce nije smjelo –
Samo hoće da oposli tijelo.

Bez svjetla ljubavi. Bez hljeba, bez vode,
Bez zraka. Tek jedan korak ubavi:
U mrak, iz mraka.
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2579 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

i jedna nako:
Volim žene koje nisu živele sa previše muškaraca.
Ne očekujem nevinost, ali jednostavno više volim
žene koje nisu do krvi nažuljane iskustvom.

Postoji nešto vredno kod žena koje škrto
biraju muškarce;
to se vidi u njihovom hodu
u njihovim očima
u njihovom smehu i njihovim
nežnim srcima.

Žene koje su imale previše muškaraca
kao da sledećeg biraju
po diktatu osvete, a ne
osećanja.

Kada sebično vodiš igru, sve
radi protiv tebe:
ne možeš zahtevati ljubav ni
tražiti emociju.
na kraju si ostavljen sa bilo čim
što si voljan da daš
a to je često
ništa.

Neke žene su delikatna bića
neke žene su dražesne i
čudesne.

Ako hoćeš da pišaš na sunce
samo izvoli
ali molim te ostavi dobru ženu
na miru.
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2580 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

i kontrapunkt prethodnoj:
O one žene u životu
u čije oči još se iz nijedne duše
ljubav nije zagledala!
Ja gledam:
nevidljive prođu ulicama
i ko da kradu prostor
kroz koji idu
Za njih
na rubu njine duše počinje tuđina
Te žene u se izgubljene
i teškom ćutnjom zaključane!
Te žene
s beskrajnim Unutra!
One
nasloniv uho prisluškuju
kroz dane i noći svog života
Ja priđem k njima neosjetnim koracima
i uzmem blijedu meku ruku:
Ne plašite se mene! Ja u duši nosim
ljubav
One
na moju ruku stave svoje srce
i onda umru s ove zemlje
u krajeve za njih Bogom određene
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2581 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by arzuhal »

medvjed23 wrote:
¤ jelena ¤ wrote:cc, ima li išta gore od međeda kad se opari i vako bahato pohasi?!
ima - zavidna sirotinja Image
:lol: :lol:

:kiss:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2582 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

fatamorgana wrote:
medvjed23 wrote:dobar je glass.. ovih dana ga/njegova djela koristim kao soundtrack za čitanje..
Meni on nekako staklasto djeluje, providan je k'o flis papir! Znam da se ope' niko neće smijati pa moram onda ja! :lol:
:D :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2583 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

arzuhal wrote:
medvjed23 wrote:
¤ jelena ¤ wrote:cc, ima li išta gore od međeda kad se opari i vako bahato pohasi?!
ima - zavidna sirotinja Image
:lol: :lol:

:kiss:
:lol:

Medo, pjesnik bosanskog neoliberalizma. :( :oops: :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2588 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

piupiu wrote:
fatamorgana wrote:
medvjed23 wrote:dobar je glass.. ovih dana ga/njegova djela koristim kao soundtrack za čitanje..
Meni on nekako staklasto djeluje, providan je k'o flis papir! Znam da se ope' niko neće smijati pa moram onda ja! :lol:
:D :lol:
Vrlo lijep i nadasve suosjećajan gest od tebe!
Eto, kad bi se bar još poneko pridružio u ohrabrivanju mene kao mene inače mi ostaje crv sumlje da nemam nekog talenta ...

Evo onda i od mene jedna poezija posvećena tebi, nisam ja napisao, da sam bogdo ....

"Jedna lasta ne čini proljeće a ni jesen jedan list uvehli,
spomenari kad požute, tad i usne tužno ćute" ....
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2589 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Kako je moguće da nismo obradili partizanske pjesme?


Marjane, Marjane, Marjane, Marjane,
Marjane, Marjane, ča barjak ne viješ,
ča barjak ne viješ, ča barjak ne viješ,
ča barjak ne viješ, milu trobojnicu.

Na kojoj se čita, na kojoj se čita
Na kojoj se čita, ime druga Tita.
A na drugoj strani, a na drugoj strani,
A na drugoj strani, naprid Partizani!

A na vrh barjaka, a na vrh barjaka
A na vrh barjaka, zvizda petokraka!

Na Kordunu grob do groba,
Traži majka sina svoga

Našla ga je, na grob klekla,
I ovako sinu rekla:

O moj sine, radost moja,
gde počiva mladost tvoja?

Otac plače, majka cvili,
Otvori se grobe mili

Grobak se je otvorio,
Sin je majci govorio:

Ne plač mila majko moja,
Teška mi je suza tvoja

Teža mi je suza tvoja
Nego crna zemlja moja.

Ajde majko domu svome,
Ne dolazi grobu mome

Ajde majko kaži rodu
Da sam pao za slobodu

Idi majko kaži rodu
Da se bori za slobodu.

Opet su jutros procvali
u žitu makovi sneni,
sve su nam njive ovili
cvjetovi njihovi crveni!
"Znaš li majko, majčice,
kakvi su ono cvjetovi",
po onim tamo njivama
takovi divni - crveni?
Gorki su, sinko, plodovi,
čemer je ono procvao.
Umjesto zlatne pšenice
- korov je tamo niknuo!
Mnogo je krvi poteklo,
polja su nam opustjela,
jedino što je ostalo,
cvjetovi maka crvena.
Seljak je polja stvarao,
hajduk je svijetom harao:
Oteo kmetu zemljicu,
gazio njegovu pravicu!
Baruni, grofovi vladali,
španovi pravdu krojili,
rabotat kmeta gonili,
krvcu mu poljem sijali!
Mnogo je kapi kapnulo,
njegove krvi i znoja,
ljeta ga duga mučile
batine teške bez broja!
Prokleo seljak zemljicu
vražjih gospodara,
niknuli crven-cvjetovi
umjesto božjeg dara!
Krvlju su kmetskom sijani,
kletvama, bunom miješani
suzama, znojem pojeni
zato su tako crveni...

Konjuh planinom,vjetar šumi, bruji.
Lišće pjeva žalovite pjesme.
Javori i jele, borovi i breze
Svijaju se jedno do drugoga.

Noć je crno svu zemlju zavila.
Konjuh stenje, ruši se kamenje.
Mrtvoga drugara, husinjskog rudara
Sahranjuje četa proletera.

Kiše jesenje po grobu su lile.
Bure snježne kosti mu raznjele.
Iz krvi rumene husinjskog rudara,
Crvena je šuma izlistala.

Konjuh planinom vjetar šumi, bruji.
Lišće pjeva žalovite pjesme.
A na vrh planine zastava se vije,
Crvena od krvi proletera.

Ide Mladen, vodi partizane,
razveo ih na sve četiri strane.
Koliko je na Kozari grana,
Još je više mladih partizana.
Oj Kozaro ne treba ti kiše,
heroji te krvlju natopiše.
Poznaju se braća Kozarčani
po pjevanju i po ratovanju.
Mi smo braća ispod Kozarice,
gdje ne rađa majka izdajice.
Nas dva brata oba ratujemo
ne plač majko ako poginemo...
Nemoj mala da te ljube djeca
već ti čekaj svoga mitraljesca.
Oj Hitleru jebem li ti nanu
ostaće ti kosti na Balkanu.

Oj,Mosore, Mosore,
sve se diže u gore.
Skupljaju se sa svih strana
čete partizana.
Oj, mladosti, mladosti,
stegni puške na kosti.
Za slobodu svoga roda
istjeraj izroda!
Oj, Mosore, Mosore,
naša sela sva gore.
Fašistička zvjerad kolje
sve što ostalo je.
Partizani, drugovi,
puni su vas lugovi.
Naša puška mirna nije,
sve krvnike bije.
Oj, Mosore, Mosore,
skoro ćemo na more.
Skoro ćemo svom narodu
donijeti slobodu !

Ostavi me Kata,
Pa Anđa, pa Reza,
Al' me ne ostavi
Moja mitraljeza.

Ja ću s njom da sklopim
Najvjerniji brak,
Samo nek' mi pjeva:
Traka, traka, trak!

O remenu visi,
Na srcu mi spava.
Kad fašiste gonim,
Šest mi krila dava.

Njezin gvoz je topal,
Njen je teret lak,
A grlo joj klikće:
Traka, traka, trak!

Moja mitraljeza
Zna vrhunce gora
I staze do rijeka
I klance do mora.

Odasvuda tjera
Crnih vrana grak
Njezin uzvik gromki:
Traka, traka, trak!
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2590 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

jos jedna obrada ovog remek-djela Oskara Danona...



I pitanje, ko zna da mi kaže....šta se desilo s ovim bendom.....zašto se ovaj vokal, s velikim V, više nigdje ne može čuti... zna li ih iko lično da im opsuje koju pametnu i natjera ih da naprave nešto novo!!! :twisted: :srce:
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#2591 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

Aaajjjj, vidi partizanskih pjesama Image

Evo i od mene dvije (meni drage)



User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2592 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

Genijalna Bilećanka... Vipi :thumbup: :thumbup:
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#2593 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

¤ jelena ¤ wrote:
I pitanje, ko zna da mi kaže....šta se desilo s ovim bendom.....zašto se ovaj vokal, s velikim V, više nigdje ne može čuti... zna li ih iko lično da im opsuje koju pametnu i natjera ih da naprave nešto novo!!! :twisted: :srce:
Bend se raspadao, sastavljao... bez Mileta Anđelića. Bilo je nekih tekstića o nekorektnosti vođe benda prema njemu, ali ništa pouzdano...
Uglavnom, ni glasa više od njega...




''Jelena'' je posvećena majci jednog od članova benda, ostavljenog u sirotištu...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2594 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

:lol: "Oj Hitleru :izet: ću ti nanu, ostavićeš kosti na Balkanu"!
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2595 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Vipera berus wrote:Evo i od mene dvije (meni drage)
:thumbup:

Skroz sam zaboravila na prvu! Moćna! A, Bilećanka je... Bilećanka.

Zanimlijvo je danas čitati koje su pjesme 'preuzete' iz naroda ili od domaćih izdajnika :D ili od španskih boraca ili talijanskih partizana ili na neki drugi način s novim tekstom, oko Korduna se uvijek vode rasprave, kao i o Sa ovčara i kablara (koja je baš dobra) - ima li ko pouzdane podatke?

Ali kako je pjesma moćna stvar, ja imam teoriju da mi na Balkanu - ali posebno u Bosni - volimo pjevati i dobro pjevamo jer se narod kroz sužanjstvo i ratove muzikom i pjesmom kuražio i liječio...
Last edited by piupiu on 05/12/2016 01:05, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2596 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

fatamorgana wrote::lol: "Oj Hitleru :izet: ću ti nanu, ostavićeš kosti na Balkanu"!
:izet:

Što ti je narod! Nema tu nikakvog jezičkog kvazi-morala, ni licemjerja - nego pravo u sridu! :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2597 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

Vipera berus wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
I pitanje, ko zna da mi kaže....šta se desilo s ovim bendom.....zašto se ovaj vokal, s velikim V, više nigdje ne može čuti... zna li ih iko lično da im opsuje koju pametnu i natjera ih da naprave nešto novo!!! :twisted: :srce:
Bend se raspadao, sastavljao... bez Mileta Anđelića. Bilo je nekih tekstića o nekorektnosti vođe benda prema njemu, ali ništa pouzdano...
Uglavnom, ni glasa više od njega...
Hvala, Vipi.

Ogromna šteta za pjevača. Svako, ko imalo ima sluha, može korektno otpjevati tih nekih...par pjesama, ali onakvu emociju glasom može prenijeti samo izuzetan talenat.

Moj favorit...

User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2598 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

arzuhal wrote:Pretvori se tema u plitki komercijalizam, pošli su reklame mećat pod krinkom umjetnosti i tih kapitalističkih folova...Nemamo panda23 i ja šta više tražit ovdje...Image
sve se to nekako i dalo podnositi dok, avaj, nisu počeli sa ljevičarskom propagandom.. pošten neoliberalni vlasnik kapitala od 12 maraka, obasutih gramzivim pogledima proletarijata, nema ovdje više šta tražiti.. Image
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2599 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote:
Vipera berus wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
I pitanje, ko zna da mi kaže....šta se desilo s ovim bendom.....zašto se ovaj vokal, s velikim V, više nigdje ne može čuti... zna li ih iko lično da im opsuje koju pametnu i natjera ih da naprave nešto novo!!! :twisted: :srce:
Bend se raspadao, sastavljao... bez Mileta Anđelića. Bilo je nekih tekstića o nekorektnosti vođe benda prema njemu, ali ništa pouzdano...
Uglavnom, ni glasa više od njega...
Hvala, Vipi.

Ogromna šteta za pjevača. Svako, ko imalo ima sluha, može korektno otpjevati tih nekih...par pjesama, ali onakvu emociju glasom može prenijeti samo izuzetan talenat.
Evo u komentarima ispod ovog videa neke šture informacije o Andjelicu...

John Cleese
Posts: 42914
Joined: 25/05/2010 18:30

#2600 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

medvjed23 wrote:
arzuhal wrote:Pretvori se tema u plitki komercijalizam, pošli su reklame mećat pod krinkom umjetnosti i tih kapitalističkih folova...Nemamo panda23 i ja šta više tražit ovdje...Image
sve se to nekako i dalo podnositi dok, avaj, nisu počeli sa ljevičarskom propagandom.. pošten neoliberalni vlasnik kapitala od 12 maraka, obasutih gramzivim pogledima proletarijata, nema ovdje više šta tražiti.. Image
Ostajte ovdje! Sunce tudjeg neba nece vas grijat' ko sto ovo grije... :|
Post Reply