Page 104 of 343

#2576 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 30/11/2016 20:13
by sabina1
prog321 wrote:Hmm.
92e su imali puno povoljnije vojne uslove pa nisu uspjeli.
Tema je "juga 1960-1990".

Pretpostavljam da si mislio na Dražu koji je 1946 završio sa metkom u potiljku ukopan u neku raku Ade Ciganlije ?
Nisu ga strijeljali marsovci nego Narodnoslobodilačka vojska jer mu je presuđeno zbog ratnih zločina i veleizdaje.

Da je taj čiko preživio ili gluho bilo pobijedio , ista sudbina bi sačekala Maršala Tita da mu je živ dopao šaka.

Svi Dražini neprijatelji bi završili na način kako je on ZA ŽIVOTA PREDLAGAO.

Nema neriješeno , nema nikakvih devedeset drugih godina.....čiča Draža je bio zlo koje je moglo pobijediti.

Da je on pobijedio je bih se zvala "Saveta" a ti "прог321"...razumiješ ? Nema neriješeno....

#2577 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 30/11/2016 20:48
by The 51st State
Sistem gdje je nkvac odlucivo ravnopravno sa inzinjerom je morao da propadne, sve ostalo je teska suplja prica i nostagicno naprdjivanje.

#2578 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 30/11/2016 22:59
by hAZNADAR
prog321 wrote:
hAZNADAR wrote: Tako da je jugoslovenstvo najvise ostalo u Bosnjaka i to u svim slojevima drustva. Jedino iskustvo i jedina politicka tradicija koju imamo. I najveca kocnica zbog koje cemo dugo po politickoj i nacionalnoj zrelosti kaskati za drugima i uvijek ispadati levati. Nemoj ocekivati otrjeznjenje preko noci.
Ma to samo kod Sarajlija i par nas Banjalucana, kakvih ba Bosnjaka u globalu ?
Sa tekbirrr-om se islo u boj. Jugoslaviju su vecina vec 93e preboljeli.
Bosnjaci muslimani su oduvijek svoj identitet vezali za Islam. I tako je ostalo.
Mada ti imas kompleks nize vrijednosti i u svemu trazis manjak samopouzdanja. :-D
Cas pises jedno a cas drugo. Nacelno se slazemo a iz nekog nejasnog razloga udaras kontru. Mozda citas povrsno ili jednostavno ne kontas.

Milosevicevu YU su itekako preboljeli jer to nije bila YU. To je bilo samo ime sa kojim su stizale granate. Ali u ovoj temi se govori o drugoj YU koju mozes locirati citajuci naslov i to niti je preboljeno, niti prevazidjeno,...
A zbog te amaterske psihologije,.... - ma stakasa je ipak doktor za tebe. :lol:

#2579 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 30/11/2016 23:01
by sabina1
The 51st State wrote:Sistem gdje je nkvac odlucivo ravnopravno sa inzinjerom je morao da propadne, sve ostalo je teska suplja prica i nostagicno naprdjivanje.
Sistem gdje su i nkvac i inženjer živjeli udobno i kvaltiteno na osnovu vlastitog rada i stvaranja viška vrijednosti je bio odličan , savršen.

Da ne psujemo po ko zna koji put majku onom ko upali svjetlo....

#2580 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 00:33
by ljevoruki
Bila je najbolja u vrijeme Ante Markovica, kad je "samoupravljanje" napokon otislo pod led i kad si mogao da pokrenes privatni biznis.
Stabilna i konvertibilna valuta je bila jamac uspjeha.
Mlad i relativno obrazovan kadar, sportska velesila u mnogo sportova, more i planine.....
Ali jbg, Srbima bilo tijesno i bi sta bi.
Iz ove perspektive nisam siguran da mi je nesto plaho zao sto je vise nema, da je valjala ne bi se raspala u krvi do koljena, jedino mi zao nevinih zrtava rata i sto je fukara progovorila i obogatila se a pametan svijet usutio. :(

#2581 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 10:37
by prog321
hAZNADAR wrote:
prog321 wrote: Mada ti imas kompleks nize vrijednosti i u svemu trazis manjak samopouzdanja. :-D

Milosevicevu YU su itekako preboljeli jer to nije bila YU. To je bilo samo ime sa kojim su stizale granate. Ali u ovoj temi se govori o drugoj YU koju mozes locirati citajuci naslov i to niti je preboljeno, niti prevazidjeno,...
:lol:
Dajes neke nadljudske kvalifikacije Srbima i Hrvatima. Kao oni imaju plan, nacionalni program, sve im je jasno. Jest malo sutra. Ne znaju bili kakili ili piskili isto kao i Bosnjaci. Te bi Srbija isla u EU te bi se vezali za Rusiju. Hrvatska gleda u Nato i EU ali shvata da je zadnja rupa na svirali. Geopoliticki nebitna. Danas bi podrzavali cjelovitu BiH sutra ne bi. Nikakav plan..
Imaju samo brojcanu prednost nad Bosnjacima i to je sve.

#2582 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 11:57
by radostan dan
sabina1 wrote:
The 51st State wrote:Sistem gdje je nkvac odlucivo ravnopravno sa inzinjerom je morao da propadne, sve ostalo je teska suplja prica i nostagicno naprdjivanje.
Sistem gdje su i nkvac i inženjer živjeli udobno i kvaltiteno na osnovu vlastitog rada i stvaranja viška vrijednosti je bio odličan , savršen.
:thumbup: :thumbup:

čovjek i radnik...društveni, pravni i radni položaj Čovjeka-Radnika.
To nema veze sa nostalgijom, ali ima sa idejom!!!

:thumbup:

#2583 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 12:07
by The 51st State
tu "udobnost i kvalitet" iskihasmo debelo izmedju ostalog i zbog toga, jebes ti takav sistem. eo, radosni je ko privatnik kolko sam skonto pa cisto sumnjam da dozvoljava suvisno pametovanje u svom dvoristu.
meni nije jasno kako ne mozete da skontate da je materijalna entropija takvog sistema jednostavno prevelika da bi se te proklamovane ideje uopste mogle sprovoditi na duzi period, da ne govorim o supljikavosti provodjenja takvih egalitaristickih sranja u stvarnosti tipa skeca iz nadrealista "pravilno se kaze...".

#2584 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 12:41
by radostan dan
razumijem o čemu pričaš...ok, to je tvoj stav, i ti imaš materijala za njega.
ali dopusti da ja imam neku ideju koju zastupam i od nje neću odustati, jer je smatram pravičnom i najnaprednijom koja se ikada pojavila na ovom tlu i koja se pokušala sprovesti u praksi. to što je društvo, narodi, i u krajnjojj liniji država nisu mogli ispratiti jer joj nisu dorasli i izgubili utakmicu, to nije razlog da odustajem od nje...iako znam da je, bar to se tiče mog vakta neostvariva.

kao što i ti ne odustaješ da navijaš za fk sarajevo npr, iako znaš da će teško postati prvak lige šampiona...

#2585 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 12:54
by ja71
sabina1 wrote: Sistem gdje su i nkvac i inženjer živjeli udobno i kvaltiteno na osnovu vlastitog rada i stvaranja viška vrijednosti je bio odličan , savršen.

Da ne psujemo po ko zna koji put majku onom ko upali svjetlo....
nikad nisam shvatao ni ove sto bivsi sistem/drzavu idealiziraju kao ni one sto po svemu bivsem pljuju.

ali kad smo kod "savrsenstva", sjetih se da sam nekih 80'tih kao dijete stajao u redu za ulje koje je u nasu seosku prodavnicu jednom sedmicno dolazilo.
ni do danas sebi ne mogu objasniti tu nestasicu najbocinijeg jestivog suncokretovog ulja.

#2586 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 12:55
by The 51st State
ideje svakako ne bi smjele biti sporne i sam mislim da iz cjelokupnog soc. sam. aranzmana se mogla pokoja korisna stvar izvuci i nastaviti da funkcionise ali u nasem ponedblju dominira dinarski antropoloski tip tako da smo osudjeni na beskonacne resete dok sarajvo ne postane prvak lige sampiona :D .

#2587 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 13:42
by radostan dan
The 51st State wrote:ideje svakako ne bi smjele biti sporne i sam mislim da iz cjelokupnog soc. sam. aranzmana se mogla pokoja korisna stvar izvuci i nastaviti da funkcionise ali u nasem ponedblju dominira dinarski antropoloski tip tako da smo osudjeni na beskonacne resete dok sarajvo ne postane prvak lige sampiona :D .
tako je...a zna se koji je njemu sistem najprijemčljiviji, i kako takvi i uopšte dolazi do nekog sistema.
to sam pokušavao da objasnim kolegama iz švedske.

i sam mislim da iz cjelokupnog soc. sam. aranzmana se mogla pokoja korisna stvar izvuci i nastaviti da funkcionise
a mi smo sve spalili na lomaču i još pride - dezinfekovali, zlu ne trebalo...e sad - kurko.

#2588 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 13:53
by radostan dan
dobro stručnjaci, od svih nestašica koje jesu bile, i onih koje izmišljate ili ih-kubirate-, niko da se sjeti nestašice papira...kada su se novine i udžbenici štampale na papiru lošeeg kvaliteta, onom žutom, hrapavom. :D

inače, to se zove štednja i stabilizacija...tako to radi svjesno i samosvjesno društvo...zato je rijetko kome to teško padalo, kao što neko priimjeti ranije u svom postu.

pitajte gazde na zapadu, pamte oni dobro pedesete, šezdesete...i čega su se sve kolektivno odricali, zarad opĆeg napretka.

#2589 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 14:20
by ja71
pa svercaj kafu i farmerke iz Trsta ...

#2590 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 14:22
by ja71
radostan dan wrote: inače, to se zove štednja i stabilizacija...tako to radi svjesno i samosvjesno društvo....
... halali Fadile

#2591 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 14:41
by stakasa
radostan dan wrote:dobro stručnjaci, od svih nestašica koje jesu bile, i onih koje izmišljate ili ih-kubirate-, niko da se sjeti nestašice papira...kada su se novine i udžbenici štampale na papiru lošeeg kvaliteta, onom žutom, hrapavom. :D

inače, to se zove štednja i stabilizacija...tako to radi svjesno i samosvjesno društvo...zato je rijetko kome to teško padalo, kao što neko priimjeti ranije u svom postu.

pitajte gazde na zapadu, pamte oni dobro pedesete, šezdesete...i čega su se sve kolektivno odricali, zarad opĆeg napretka.
Da si ti ucio, radio i samoupravljao kako propovjedas sada bi nam pokazivao slike sa pobjednickog postolja Papir lige. Ovako... :D

#2592 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 14:46
by stakasa
radostan dan wrote:
The 51st State wrote:ideje svakako ne bi smjele biti sporne i sam mislim da iz cjelokupnog soc. sam. aranzmana se mogla pokoja korisna stvar izvuci i nastaviti da funkcionise ali u nasem ponedblju dominira dinarski antropoloski tip tako da smo osudjeni na beskonacne resete dok sarajvo ne postane prvak lige sampiona :D .
tako je...a zna se koji je njemu sistem najprijemčljiviji, i kako takvi i uopšte dolazi do nekog sistema.
to sam pokušavao da objasnim kolegama iz švedske.

i sam mislim da iz cjelokupnog soc. sam. aranzmana se mogla pokoja korisna stvar izvuci i nastaviti da funkcionise
a mi smo sve spalili na lomaču i još pride - dezinfekovali, zlu ne trebalo...e sad - kurko.
Ja ovo nikada nisam sporio

#2593 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 14:55
by radostan dan
stakasa wrote:
radostan dan wrote:dobro stručnjaci, od svih nestašica koje jesu bile, i onih koje izmišljate ili ih-kubirate-, niko da se sjeti nestašice papira...kada su se novine i udžbenici štampale na papiru lošeeg kvaliteta, onom žutom, hrapavom. :D

inače, to se zove štednja i stabilizacija...tako to radi svjesno i samosvjesno društvo...zato je rijetko kome to teško padalo, kao što neko priimjeti ranije u svom postu.

pitajte gazde na zapadu, pamte oni dobro pedesete, šezdesete...i čega su se sve kolektivno odricali, zarad opĆeg napretka.
Da si ti ucio, radio i samoupravljao kako propovjedas sada bi nam pokazivao slike sa pobjednickog postolja Papir lige. Ovako... :D
dnevni list - sport- najduže oplakivO josipa broza...nije bilo farbe, pa onaj crveni naslov - sport- bio crn još dugo. :mrgreen:
nisam učio tad, uFatio me novi val, crno bijeli svijet, mama-tata-pas i kravata...

#2594 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 14:57
by detroit-mercy
sabina1 wrote:
The 51st State wrote:Sistem gdje je nkvac odlucivo ravnopravno sa inzinjerom je morao da propadne, sve ostalo je teska suplja prica i nostagicno naprdjivanje.
Sistem gdje su i nkvac i inženjer živjeli udobno i kvaltiteno na osnovu vlastitog rada i stvaranja viška vrijednosti je bio odličan , savršen.

Da ne psujemo po ko zna koji put majku onom ko upali svjetlo....
Savrsen a propao :mrgreen: , pa zar nas toliko slavljeni Markovic nije uvodio nazad u trzisnu ekonomiju u kojoj se zna ko kosi a ko vodu nosi :mrgreen: .
Je li vama stavarno fali par godina iz memorije ili namjerno preskacete neke stvari.

#2595 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 14:58
by stakasa
radostan dan wrote:
stakasa wrote:
radostan dan wrote:dobro stručnjaci, od svih nestašica koje jesu bile, i onih koje izmišljate ili ih-kubirate-, niko da se sjeti nestašice papira...kada su se novine i udžbenici štampale na papiru lošeeg kvaliteta, onom žutom, hrapavom. :D

inače, to se zove štednja i stabilizacija...tako to radi svjesno i samosvjesno društvo...zato je rijetko kome to teško padalo, kao što neko priimjeti ranije u svom postu.

pitajte gazde na zapadu, pamte oni dobro pedesete, šezdesete...i čega su se sve kolektivno odricali, zarad opĆeg napretka.
Da si ti ucio, radio i samoupravljao kako propovjedas sada bi nam pokazivao slike sa pobjednickog postolja Papir lige. Ovako... :D
dnevni list - sport- najduže oplakivO josipa broza...nije bilo farbe, pa onaj crveni naslov - sport- bio crn još dugo. :mrgreen:
nisam učio tad, uFatio me novi val, crno bijeli svijet, mama-tata-pas i kravata...
A nista ti za papir ligu, pretpostavljam da je to bila aktivnost na drzavnom nivou. Mi smo skupljali ko ludi, roditelji autima dovlacili do skole, djeca nisu mogla sve ponjet

#2596 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 15:02
by stakasa
Sjecam se i umakanja ruku u onu ogavnu tecnost prije ulaska u skolu. Ja mislim da smo se na taj nacin protiv zutice borili :D . Komplet prva smjena, poredani kakvi vec jesmo bili, prvo u onaj lavor ispred skole pa tek onda unutra

#2597 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 15:10
by ja71
@stakasa dobro to i nema veze sa sistemom

#2598 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 15:14
by stakasa
ja71 wrote:@stakasa dobro to i nema veze sa sistemom
Pa kompletna tema je zamisljena da nema veze sa sistemom nego sa papir ligom, meklaud jaknama, zlatom u Manilli itd. Ovih sistemskih imas koliko god hoces na politici, ekonomiji i istoriji, ovo je vise opusteno, sjecanja, zajebancija...

#2599 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 15:48
by radostan dan
Ma kakva papir liga, nisam ni po kile skupio...ja to koristio da se barim sa trebama iz razreda i šire...
Najvise od svih akcija sam volio posumnjavanje...idem iza neke napupele iz osmog razreda...ona se sagela i rasciscava...a ja iza nje bodem...borove i jele u iskopanu rupu.

#2600 Re: juga 1950.-1990.

Posted: 01/12/2016 15:49
by sabina1
ja71 wrote:
sabina1 wrote: Sistem gdje su i nkvac i inženjer živjeli udobno i kvaltiteno na osnovu vlastitog rada i stvaranja viška vrijednosti je bio odličan , savršen.

Da ne psujemo po ko zna koji put majku onom ko upali svjetlo....
nikad nisam shvatao ni ove sto bivsi sistem/drzavu idealiziraju kao ni one sto po svemu bivsem pljuju.

ali kad smo kod "savrsenstva", sjetih se da sam nekih 80'tih kao dijete stajao u redu za ulje koje je u nasu seosku prodavnicu jednom sedmicno dolazilo.
ni do danas sebi ne mogu objasniti tu nestasicu najbocinijeg jestivog suncokretovog ulja.
Mnogo bolnija je današnja nestašica novca kojim se bez ikakvih redova i čekanja u svakom selu može kupiti uglavnom uvozno preskupo ulje.