Alfons Kauders wrote:
Ti govoris o tome da trebamo imati alternativne pravce za alternativne pravce - sto bi znacilo da pored autoputa imamo jos dvije magistralne ceste koje idu uporedo...
Pa ti vidi.
Ma daj, uhvatio si se onog detalja za popravkom mosta izmedju Kaknja i Visokog pa BIHAMK metno da je alternativni pravac preko autoputa...
Ali, ako cemo pravo, zar ne bi bilo u redu da lokalno stanovnistvo, kojemu je samo trebalo preci taj most, da ti ljudi imaju neku povlasticu na autoputu makar dok traje popravka mosta?
Ma jok, kakva povlastica, ko ih yebe nek presele iz Kaknja u Visoko, i obrnuto....
E strucnjaci moji, ovo sto je neko vec predlozio - "ako je Kakanjcu koji radi u Sarajevu skup autoput nek preseli u Sarajevo..." to se nazalost desava jer ta putarina zaista postaje ekvivalent kirije ili rate stambenog kredita.
ALI TO JE STRASNO ! To je upravo ono sto je najgori moguci proces - koncentracija umjesto disperzije stanovnistva. I vi ponovo, sarajevski egocentricno, samo vidite problem provincije koja pichi u Sarajevo. ZAsto ne bi bilo obrnuto, zasto ne bi smo razmisljali na nacin KAKO CIO NORMALAN SVIJET razmislja: poso-kuca 50 km, OK.
Tek tada bi ste shvatili problem o kojem govorim. Tek tada bi ste shvatili od kolike je vaznosti RAZDVAJANJE ovakvih korisnika autoputa od onog yebenog Madzara sto sam ga, ni krivog ni duznog, naveo vec desetak u puta u mojim uzaludnim argumentacijama.
Jedino se moram zahvaliti forumashu @rimcu koji me je, haman, jedini ispravno shvatio
rimac wrote:dustaban wrote:
Dakle nevjerovatno koja kolicina bezobrazluka u jednom postu!
FINANSIJSKE OPRAVDANOSTI NEMA NI ZA JEDAN JAVNI PRIJEVOZ. Kad bi sarajlije placale tramvaj kako, da zadrzim termin - "kakanjci" placaju autoput da bi dosli na posao, pitao bih ja tebe bi li tako laprdao.
Autoput treba da se placa, to niko ne spori. Medjutim, ovaj autoput nije postavljen na nekoj novoj trasi kako se to radi u Hrvatskoj, nego je PREOTEO staru dionicu koja je bila sasvim OK. Ova alternativa sto se sad pravi pored autoputa se namjerno cini takvom (nema bajpasa u naseljima) da te tjera na autoput. Da je ostala stara cesta SA-ZE a novi autoput postavljen na novoj trasi (znam, usko, nema mjesta) onda bi moji argumenti bili nebitni.
A moj argument, tj. ono sto se sarajevski shovinisti (moram tako nazvati sve vas koji mrzite ove koji iz okolnih mjesta dolaze na posao u Sarajevo) nikad nece sloziti, jeste to da je sarajevsko-zenicka kotlina JEDINSTVENA URBANA CJELINA i da komunikaciju unutar te cjeline treba tako tretirati.
Onima koji svakodnevno voze na posao u Sarajevo je naplacivanje autoputa po istoj cijeni koju placa Madzar koji tuda prodje jednom godisnje... je jednako bezobrazno kao kada bi stanovnici sarajeva placali parking po satu pred svojom zgradom!
Evo, hajmo malo o tome - zasto sarajlije imaju povlastenu mjesecnu cijenu parkinga (neka imaju, tako i treba) a LOKALNI stanovnici koji svakodnevno koriste LOKALNU dionicu autoputa nemaju takvu povlasticu???
Iz Sarajeva sam, ali čovjek uspio argumentirati svoj stav. Mislim da je u pravu.