Ne znam za starmaxx,al' kolega je uzeo prije 4 godine zimske gume petlas( Turska) u dimenziji 205/ 55/ R16 za mondeo i ima samo rijecí hvale.madner wrote:Starmaxx Turska.
Barum je onako ne previse skup za 225/50/17, ako je Insignia; Opel te prodaje u svojim servisima tako da nisu ni toliko lose (podmarka Contientala).
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
romeomoraprezivjeti
- Posts: 1632
- Joined: 15/09/2012 14:06
- Location: SARAJEVO
#2551 Re: Dolazi zima - zimske gume
-
Frutek
- Posts: 1553
- Joined: 22/01/2005 01:39
#2552 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jeste, za Insigniu je, ali sam već našao u Opelu BF Goodrich i Hankook po dobroj cijeni, tako da ću vjerovatno uzet jedno od to dvoje.madner wrote:Starmaxx Turska.
Barum je onako ne previse skup za 225/50/17, ako je Insignia; Opel te prodaje u svojim servisima tako da nisu ni toliko lose (podmarka Contientala).
Također. Imaju alu felge otporne na zimske uslove i sasvim normalno se voze zimi. Naravno da nećeš stavit zimsku na crno poliranu felgu ili hrom ili nešto sl. Nikad zimi nisam vozio na čeličarama.bitanga_sa_otesa wrote:gdje to pise? ja skoro na svakom autu imao aluminijske i vozio i zimi i ljeti,pa nista nisam ostetio.....kritichar wrote: zimske se ne stavljaju na aluminijske
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2553 Re: Dolazi zima - zimske gume
Posto su ako se smije znati?
Ja vozam na celicnim zimi jer mi je mrsko so prati svaki dan.
Ja vozam na celicnim zimi jer mi je mrsko so prati svaki dan.
-
Gray
- Posts: 4038
- Joined: 14/06/2005 02:47
#2554 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ima i folija u spreju koja se može nanijeti na felge i kasnije skinuti, da se zaštite felge ili da im se promijeni izgled
- kritichar
- Posts: 8678
- Joined: 17/10/2010 09:51
- Location: Sarajevo-x.com
#2555 Re: Dolazi zima - zimske gume
u knjižici koja mi je došla uz autobitanga_sa_otesa wrote:gdje to pise? ja skoro na svakom autu imao aluminijske i vozio i zimi i ljeti,pa nista nisam ostetio.....kritichar wrote: zimske se ne stavljaju na aluminijske
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2556 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja vozim na aluminijskim opel vec 14 godina. Zimi svako desetak dana odem u self servis i saperem auto. Felgama nista ne fali a lance nemam niti bi se upustao u put gdje mi mogu trebati.
----------------------------------
...s tipfeler masine...
----------------------------------
...s tipfeler masine...
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39560
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#2557 Re: Dolazi zima - zimske gume
ispoliras ih ponovo na proljeceFrutek wrote:Naravno da nećeš stavit zimsku na crno poliranu felgu ili hrom ili nešto sl.
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#2558 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jeftinije ti je staviti vrecu cementa u gepek, nego montirati alu felge.Ridjobrki wrote:Ima li ko iskustva sa Starmaxx gumama? Lik koji trguje autogumama i zastupa više brandova mi doslovno kaže "starmaxx su i na mom autu a ti ako hoćeš meni da plaćaš zimovanje slobodno kupuj GY, Continental i ostale".
Osim ovoga, ima li neko nešto za preporučiti kad je u pitanju cijena i kvalitet, dimenzije su 185/65/15. Dalje, da li ostajati na ovim dimenzijama ili nešto mijenjati za zimu - auto je kompakt klasa, čelične felge. I jah, da li i felge da mijenjam na ALU?
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#2559 Re: Dolazi zima - zimske gume
a hankok 95 KM komad?Ridjobrki wrote:Ima li ko iskustva sa Starmaxx gumama? Lik koji trguje autogumama i zastupa više brandova mi doslovno kaže "starmaxx su i na mom autu a ti ako hoćeš meni da plaćaš zimovanje slobodno kupuj GY, Continental i ostale".
Osim ovoga, ima li neko nešto za preporučiti kad je u pitanju cijena i kvalitet, dimenzije su 185/65/15. Dalje, da li ostajati na ovim dimenzijama ili nešto mijenjati za zimu - auto je kompakt klasa, čelične felge. I jah, da li i felge da mijenjam na ALU?
ja sebi ove godine planiram uzeti hankok, doduse kod mene su 13"
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2560 Re: Dolazi zima - zimske gume
@ridji
imas semperit speedgrip2 oko 105 KM
Hankook w442 oko 95 KM
U Makbelu SA sa montazom za placanje cashom, imaju popust i za kupovinu na rate ali je manji pa dodje jedna guma 10-tak maraka skuplja. do 12 rata.
imas semperit speedgrip2 oko 105 KM
Hankook w442 oko 95 KM
U Makbelu SA sa montazom za placanje cashom, imaju popust i za kupovinu na rate ali je manji pa dodje jedna guma 10-tak maraka skuplja. do 12 rata.
- pirmin
- Posts: 11199
- Joined: 18/02/2006 23:50
- Location: Ciganluk
#2561 Re: Dolazi zima - zimske gume
http://www.krone.at/Auto/Reifendruck-Ko ... ory-419555
Od 1.11.14 u EU Kontrolni sistem pritiska u gumama obavezan u svim novim autima.
Od 1.11.14 u EU Kontrolni sistem pritiska u gumama obavezan u svim novim autima.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#2562 Re: Dolazi zima - zimske gume
ljeto alu zima celikRidjobrki wrote:Ima li ko iskustva sa Starmaxx gumama? Lik koji trguje autogumama i zastupa više brandova mi doslovno kaže "starmaxx su i na mom autu a ti ako hoćeš meni da plaćaš zimovanje slobodno kupuj GY, Continental i ostale".
Osim ovoga, ima li neko nešto za preporučiti kad je u pitanju cijena i kvalitet, dimenzije su 185/65/15. Dalje, da li ostajati na ovim dimenzijama ili nešto mijenjati za zimu - auto je kompakt klasa, čelične felge. I jah, da li i felge da mijenjam na ALU?
a zimi stavi 15 ljeti mozes 16 i bog te veselio
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#2563 Re: Dolazi zima - zimske gume
Prodajem ts850 dot 2012, ostale mi, kao i celicne 15 za Megane. Treba li kome?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Sent from my iPhone using Tapatalk
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#2564 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ljudi, hvala - ja sam nespretno formulirao pitanje u vezi ALU felgi. Znam i ja da nisu baš za zimu, ja sam pitao više za idealnu varijantu baška za zimu a baška za ljeto kad su vozna svojstva u pitanju.
Šta bih dobio a šta izgubio da idem na 195 ili 16 ili šta ja znam na šta kad je kompakt auto u pitanju? Volim nagaziti ali ne idem na nož, rijetko imam jača kočenja i dosta kočim motorom jer uglavnom vozim uhodane rute gdje svaku krivinu vozim napamet. Te rute su uglavnom brdske sa dosta krivina pa mi je bitno da auto dobro drži cestu kad hoću načepiti ali neću da izgubim puno na udobnosti. U biti sam zadovoljan sa 185/65/15 ali ako mogu nešto poboljšati...
Planiram nabaciti ALU felge na proljeće pa da znam kakve da tražim, u tome je fol.
@drugi profil, hvala ti puno druže. dolaziću u oktobru i novembru u Sarajevo pa bi mogao vidjeti taj semperit... Nisam ni znao da se gume daju na rate, nije mi problem dati cenera više po gumi da mi ne izbija odmah pola milje iz džepa, imao bih gdje drugo trenutno usmjeriti sredstva ali guma je prioritet.
Za Hankook sam čuo dobrih stvari, ima li ko iskustva s njima i s ovim Semperitkama?
Šta bih dobio a šta izgubio da idem na 195 ili 16 ili šta ja znam na šta kad je kompakt auto u pitanju? Volim nagaziti ali ne idem na nož, rijetko imam jača kočenja i dosta kočim motorom jer uglavnom vozim uhodane rute gdje svaku krivinu vozim napamet. Te rute su uglavnom brdske sa dosta krivina pa mi je bitno da auto dobro drži cestu kad hoću načepiti ali neću da izgubim puno na udobnosti. U biti sam zadovoljan sa 185/65/15 ali ako mogu nešto poboljšati...
Planiram nabaciti ALU felge na proljeće pa da znam kakve da tražim, u tome je fol.
@drugi profil, hvala ti puno druže. dolaziću u oktobru i novembru u Sarajevo pa bi mogao vidjeti taj semperit... Nisam ni znao da se gume daju na rate, nije mi problem dati cenera više po gumi da mi ne izbija odmah pola milje iz džepa, imao bih gdje drugo trenutno usmjeriti sredstva ali guma je prioritet.
Za Hankook sam čuo dobrih stvari, ima li ko iskustva s njima i s ovim Semperitkama?
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2565 Re: Dolazi zima - zimske gume
Semperit je Contijeva srednja klasa. Vozi je raja poprilicno.
Sto se tice rata, idu na platne kartice, Intesa, Raiffeisen, Unicredit... imas neku sigurno.
Otidji na Makbelovu stranicu pa nadji kontakt telefon i raspitaj se odmah za tacan popust i raspolozivost. U vrijeme kad budes dolazio i kod Maje (majaguma.ba) ce biti zimske u ponudi, a ljudi su jako nagodni i tu su negdje sa cijenama.
Imas u SA jos i Sava gume i kod njih Dunlop, Goodyear, Vredestein mozes uzeti povoljno.
Sto se tice rata, idu na platne kartice, Intesa, Raiffeisen, Unicredit... imas neku sigurno.
Otidji na Makbelovu stranicu pa nadji kontakt telefon i raspitaj se odmah za tacan popust i raspolozivost. U vrijeme kad budes dolazio i kod Maje (majaguma.ba) ce biti zimske u ponudi, a ljudi su jako nagodni i tu su negdje sa cijenama.
Imas u SA jos i Sava gume i kod njih Dunlop, Goodyear, Vredestein mozes uzeti povoljno.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2566 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sira guma = bolji grip, krace kocenje, veca potrosnja, veca nosivost. (oko 5% za 1cm)
Uza guma = manja sansa za aquaplaning, bolja prohodnost kroz snjeg.
Nema logike da uzimas sire zimske gume.
Uza guma = manja sansa za aquaplaning, bolja prohodnost kroz snjeg.
Nema logike da uzimas sire zimske gume.
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#2567 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hvala na korisnim info, evo gledam makbelov letak i za moje dimenzije je na akciji Michelin 125 KM. Ne mislim njih uzimati ali gume su povoljnije nego što sam mislio.
http://www.makbel.ba/images/afisa2.jpg
Št aim znače ovi indeksi 92, 88 i tako to? Kad na makbelovoj stranici uneseš parametre koji te zanimaju i tražiš sebi gume izbaci ti solidan broj rezultata ali cijene variraju na osnovu tog indeksa i plus su totalno neusklađene sa ovim letkom.
Primjer:
Na letku piše da je Continental TS 850 153 KM i da je popust za keš 20% - 122 KM
Kad ideš na pretragu, ista guma 184 KM za indeks 92T XL i 153 KM za indeks 88T.
Možda pitam nešto banalno ali u gume se fakat nikako ne kontam.
http://www.makbel.ba/images/afisa2.jpg
Št aim znače ovi indeksi 92, 88 i tako to? Kad na makbelovoj stranici uneseš parametre koji te zanimaju i tražiš sebi gume izbaci ti solidan broj rezultata ali cijene variraju na osnovu tog indeksa i plus su totalno neusklađene sa ovim letkom.
Primjer:
Na letku piše da je Continental TS 850 153 KM i da je popust za keš 20% - 122 KM
Kad ideš na pretragu, ista guma 184 KM za indeks 92T XL i 153 KM za indeks 88T.
Možda pitam nešto banalno ali u gume se fakat nikako ne kontam.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#2568 Re: Dolazi zima - zimske gume
tebi je najbolje ostati na tim 185/65/15 zimi a ljeti voziti na 195/60/16
razlika je kao sto rece madner
a i brzinomjer nece puno lagati
kad ides 105 brzinomjer ce ti pokazivati 106 sa ovom velicinom 195/60 u odnosu na 185/65 i bog te veselio
razlika je kao sto rece madner
a i brzinomjer nece puno lagati
kad ides 105 brzinomjer ce ti pokazivati 106 sa ovom velicinom 195/60 u odnosu na 185/65 i bog te veselio
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#2569 Re: Dolazi zima - zimske gume
ti brojevi znace nosivost
92 konkretno 630 kila a 88 560
ne odnosi se na tezinu vozila nego naknadna tezina
92 konkretno 630 kila a 88 560
ne odnosi se na tezinu vozila nego naknadna tezina
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2570 Re: Dolazi zima - zimske gume
Broj nosivost, slovo maksimalna brzina. Moras pogledati sta je minimalno sto smijes staviti na svoje. Ako ide preko 180, T ne bi smio imati no...
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2571 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zimska za auto koj ej eon opisao je sasvim dovoljna 88T. to mu je preko dvije tone nosivosti i preko 180 km/h.
Kod mene na Astri je zimska 88T 195/60R15
XL gume su za pickupe, terence, kombije. Za vozila vece nosivosti.
Tebije zimska T, ljetna H i taman.
Kod mene na Astri je zimska 88T 195/60R15
XL gume su za pickupe, terence, kombije. Za vozila vece nosivosti.
Tebije zimska T, ljetna H i taman.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2572 Re: Dolazi zima - zimske gume
Do 180.
Ako auto moze vise od 180 ne bi smio imati te gume, no kao sto rekoh no.
Ako auto moze vise od 180 ne bi smio imati te gume, no kao sto rekoh no.
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2573 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma dje ce zimi 180. Niti ima ceste nit je pametno. A ni auto mu ne moze nizbrdo toliko.madner wrote:Do 180.
Ako auto moze vise od 180 ne bi smio imati te gume, no kao sto rekoh no.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2574 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nisam rekao da ce voziti, nego bi policija u Njemackoj rekla da on po svom listu ne smije imati te gume jer mu auto moze vise. Ne ispunjava propise. 
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#2575 Re: Dolazi zima - zimske gume
zimi ako dodje do 160 evo glave a ne 180 pa makar vozao i po autoputu sve
