Moze se o ovome tvome nadugo i nasiroko. Evo recimo ovaj pocetak sa carobnim stapicima... Pa mahno ti je Tito sa njim 45-e i napravio sto nikad nije bilo. Ili Juzna Koreja, sada Vijetnam. Pa usporedi Poljsku prije i poslje devedesete. Do sistema je. Ali zavisi ko ga i kako sprovodi. Josip Broz je bio najsposobniji politicar dvadesetog vjeka. Poslje njega su dosli mediokriteti. Ovo sada je sedmi osmi esalonradostan dan wrote:
socijalldemokrata...komunista sigurno nisam.
ne tvori država društvo, nego društvo tvori državu...to nećete da pojmite.
vi ste došli u zemlje u kojima je društvo davno izgradilo državu, i u skladu sa tim uspostavilo sistem. i taj sistem je slobodna volja, koja se ponovo i ponovo potvrđuje desetinama i stotinama godina, glasovima naroda/državljana/stanovnika...to je sve ok.
i sad vi smatrate da je to palo sa neba,da je to božije slovo, tako mora i tako je - normalno.
te da je u bosni ili okruženju dovoljno mahnuti dva/tri put čarobnim štapićem, ili donijeti par dekreta i sve će se usmjeriti u poželjnom pravcu.
pa ne fercera to tako prijatelji dragi... i po mom sudu - to su naivna nadanja.
uostalom, iz čega vi crpite ideju da narodi/društvo i u krajnjoj liniji predstavnici naroda imaju istu viziju kao i vi? na osnovu izjava političara čiji je rok upotrebe (izjava) 48 sati?
postova sa foruma zvanog željoteka? po ovom forumu, čović je strijeljan, dodik je u kpz, komšić je predsjednik države koji ima redovne konsultacije spiritualnom konekcijom sa džemalom bijedićem, a 40 posto građana se na zadnjem popisu izjasnilo kao - bosanci. ovaj forum je jedno žešće iskriivljeno ogledalo koje sam imao priliiku da sretnem u životu, i čije su se ankete o bilo čemu u 90 poslučajeva pokazale totalno suprotnim onome što je zaista u stvarnosti/javnosti.
iz razgovora sa običnim ljudima, za ono malo vremena što se na godišnjem ovdje? obratite pažnju koje su starosne dobi vaši sagovornici, njihov nivo obrazovanja, soc.mater. položaj i sl...u svakom slučaju, to nisu likovi koji odllučuju odnosno nose pobjedu na izborima. to nisu liikovi na osnovu čijih glasova se tvori vlast ili odlučuje o političkom pobjedniku. dakle - manjina.
a većina tvori zbilju,stvarnost....jeste li vi sigurrni da je većina spremna da se odrekne benefita koje ima, životnih navika, standarda/obrazaca življenja, vrijednosnih orijentacija i svega ostalog (uključujući i pol.uvjerenja) zarad uspostave sistema kao u npr. austrijji?
za banjaluku smo apsolvirali da neće...hoće li sarajevo? jeste li baš sigurni u to da bi npr. trenutni pol.predstavnici sarajeva doblii dobili podršku većine za ukidanje brojnih benefita koji nisu a priori ekonomske prirode, već i emotivne, vjerske, političke...dakle. sve one - sitnice -koje život znače (nekom).a pazi...nije to mali broj, to je armija ljudi. a na tu armiju ljudi dodaš još armiju ljudi (istog nac.predznaka) čije je razmišljanje/djelovanje/glasanje određeno strahom (od promjene npr ekonomsko/političke, od drugog-trećeg naciona, od rata, od kurca, od palca).
dakle...mogao sam i jednostavnije...sistem se ne -navrće- odozgo...on se -tvori- odozdo.
da budem u skladu sa temom - englezi su 942/943/944 htjeli da navrnu -demokratiju- po njihovim standardu odozgo, ali je stanje na terenu podrazumjevalo drugačiji -navoj- za drugačiju kapu, i narezivanje istog - odozdo.
nisu naš mentalitet i etika (bilo koja) isto što i danski ili engleski.
tako je to kad su u zadnjoj liniji baljić, hatunić, banković i bajro župić...
juga 1950.-1990.
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2551 Re: juga 1950.-1990.
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#2552 Re: juga 1950.-1990.
Jos uvijek se kletu u Tita a pobjegli da zive u zapadnim kapitalistickim drustvima
Da smo imali kapitalizam odmah poslije II svjetskog, gdje bi na kraj bio ?
Svi problemi koje imamo danas je zaostavstina komunizma. Od javasluka, partijsko=rodjackog odnosa do nacionalizma koji je u komunizmu ostao bez tretmana zavucen pod tepih.
Da smo imali kapitalizam odmah poslije II svjetskog, gdje bi na kraj bio ?
Svi problemi koje imamo danas je zaostavstina komunizma. Od javasluka, partijsko=rodjackog odnosa do nacionalizma koji je u komunizmu ostao bez tretmana zavucen pod tepih.
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2553 Re: juga 1950.-1990.
iamia, daba krecis, neces nikad bit Sarajlija. Prahnuce Miji da se vrati pa sta ces ondaprog321 wrote:Jos uvijek se kletu u Tita a pobjegli da zive u zapadnim kapitalistickim drustvima![]()
Da smo imali kapitalizam odmah poslije II svjetskog, gdje bi na kraj bio ?
Svi problemi koje imamo danas je zaostavstina komunizma. Od javasluka, partijsko=rodjackog odnosa do nacionalizma koji je u komunizmu ostao bez tretmana zavucen pod tepih.
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#2554 Re: juga 1950.-1990.
Ko je Mijo ?
I ko kreci ?
Navedi jednu komunisticku zemlju koja ja bila ekonomski uspjesna u poredjenju sa prosjecnom kapitalistickom bilo gdje u svijetu ?
Evo, 25 godina nakon hladnog rata uocljivo je koliko postkomunisticke zemlje kaskaju za kapitalistickim jer se mentalitet kod ljudi promjenio.
Napravio je od njih zombije bez poduzetnickog duha i odgovornosti. Za sve krive drzavu. I kad nece da im se digne kriva je drzava
I ko kreci ?
Navedi jednu komunisticku zemlju koja ja bila ekonomski uspjesna u poredjenju sa prosjecnom kapitalistickom bilo gdje u svijetu ?
Evo, 25 godina nakon hladnog rata uocljivo je koliko postkomunisticke zemlje kaskaju za kapitalistickim jer se mentalitet kod ljudi promjenio.
Napravio je od njih zombije bez poduzetnickog duha i odgovornosti. Za sve krive drzavu. I kad nece da im se digne kriva je drzava
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2555 Re: juga 1950.-1990.
prog321 wrote:Ko je Mijo ?
I ko kreci ?
Navedi jednu komunisticku zemlju koja ja bila ekonomski uspjesna u poredjenju sa prosjecnom kapitalistickom bilo gdje u svijetu ?
Evo, 25 godina nakon hladnog rata uocljivo je koliko postkomunisticke zemlje kaskaju za kapitalistickim jer se mentalitet kod ljudi promjenio.
Napravio je od njih zombije bez poduzetnickog duha i odgovornosti. Za sve krive drzavu. I kad nece da im se digne kriva je drzava
Jebem li ti Prnjavor
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#2556 Re: juga 1950.-1990.
Znaci kakis ?
Haj dobro, glup sam ja jer sam pokusao normalno diuskutovati sa tobom.
Ides na foe
Haj dobro, glup sam ja jer sam pokusao normalno diuskutovati sa tobom.
Ides na foe
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#2557 Re: juga 1950.-1990.
Nema zakljucka dok ga prog123 ne zakljuci...
- Gojeni H
- Posts: 10228
- Joined: 28/04/2012 09:54
#2558 Re: juga 1950.-1990.
Veoma dobro pisanje. Formula za sve ne postoji. Svaki narod, odnosno drustvo, odredjuje sta mu je kulturoloski i politicki ispravno.radostan dan wrote:
socijalldemokrata...komunista sigurno nisam.
ne tvori država društvo, nego društvo tvori državu...to nećete da pojmite.
vi ste došli u zemlje u kojima je društvo davno izgradilo državu, i u skladu sa tim uspostavilo sistem. i taj sistem je slobodna volja, koja se ponovo i ponovo potvrđuje desetinama i stotinama godina, glasovima naroda/državljana/stanovnika...to je sve ok.
i sad vi smatrate da je to palo sa neba,da je to božije slovo, tako mora i tako je - normalno.
te da je u bosni ili okruženju dovoljno mahnuti dva/tri put čarobnim štapićem, ili donijeti par dekreta i sve će se usmjeriti u poželjnom pravcu.
pa ne fercera to tako prijatelji dragi... i po mom sudu - to su naivna nadanja.
uostalom, iz čega vi crpite ideju da narodi/društvo i u krajnjoj liniji predstavnici naroda imaju istu viziju kao i vi? na osnovu izjava političara čiji je rok upotrebe (izjava) 48 sati?
postova sa foruma zvanog željoteka? po ovom forumu, čović je strijeljan, dodik je u kpz, komšić je predsjednik države koji ima redovne konsultacije spiritualnom konekcijom sa džemalom bijedićem, a 40 posto građana se na zadnjem popisu izjasnilo kao - bosanci. ovaj forum je jedno žešće iskriivljeno ogledalo koje sam imao priliiku da sretnem u životu, i čije su se ankete o bilo čemu u 90 poslučajeva pokazale totalno suprotnim onome što je zaista u stvarnosti/javnosti.
iz razgovora sa običnim ljudima, za ono malo vremena što se na godišnjem ovdje? obratite pažnju koje su starosne dobi vaši sagovornici, njihov nivo obrazovanja, soc.mater. položaj i sl...u svakom slučaju, to nisu likovi koji odllučuju odnosno nose pobjedu na izborima. to nisu liikovi na osnovu čijih glasova se tvori vlast ili odlučuje o političkom pobjedniku. dakle - manjina.
a većina tvori zbilju,stvarnost....jeste li vi sigurrni da je većina spremna da se odrekne benefita koje ima, životnih navika, standarda/obrazaca življenja, vrijednosnih orijentacija i svega ostalog (uključujući i pol.uvjerenja) zarad uspostave sistema kao u npr. austrijji?
za banjaluku smo apsolvirali da neće...hoće li sarajevo? jeste li baš sigurni u to da bi npr. trenutni pol.predstavnici sarajeva doblii dobili podršku većine za ukidanje brojnih benefita koji nisu a priori ekonomske prirode, već i emotivne, vjerske, političke...dakle. sve one - sitnice -koje život znače (nekom).a pazi...nije to mali broj, to je armija ljudi. a na tu armiju ljudi dodaš još armiju ljudi (istog nac.predznaka) čije je razmišljanje/djelovanje/glasanje određeno strahom (od promjene npr ekonomsko/političke, od drugog-trećeg naciona, od rata, od kurca, od palca).
dakle...mogao sam i jednostavnije...sistem se ne -navrće- odozgo...on se -tvori- odozdo.
da budem u skladu sa temom - englezi su 942/943/944 htjeli da navrnu -demokratiju- po njihovim standardu odozgo, ali je stanje na terenu podrazumjevalo drugačiji -navoj- za drugačiju kapu, i narezivanje istog - odozdo.
nisu naš mentalitet i etika (bilo koja) isto što i danski ili engleski.
tako je to kad su u zadnjoj liniji baljić, hatunić, banković i bajro župić...
Naravno da treba da postoji volja, kako politicke elite tako i naroda. Ipak, neko mora poceti.
Japanu su bili potrebni americki crni brodovi pred vratima da politicka elita, ali i narod shvate da se u izolaciji, uz najbolju volju i zelju, ne moze zivjeti.
Ne zato sto ne moze, vec sto ti drugi nece dozvoliti.
Ipak je politicka i socijalna elita morala napraviti prvi potez.
U Velikoj Britaniji su to bili trgovci i industrijalci.
-
RtrnOfSalisbury
- Posts: 3981
- Joined: 13/02/2008 04:52
- Location: Tullarosa
#2559 Re: juga 1950.-1990.
neko mora da je bio ekstremno pametan kad je namisto navodno favorita bore jovica izabro anta markovca. strani faktor je tacno znao sta se valja iza brda i navodno je pomogo a da je borko pobijedio vjerovatno bi vojska izasla na ulice i granice sirom mile yugovine vrlo brzo. onda bi nastupilo natezanje ko smije istupit iz yugovine i koliko smije ponijeti. al jebga, vremeplov ne postoji. ante je moro nekako pridobit vojni faktor za sebe al posto su oni svakako bili drzava u drzavi ne vidi se sta him se moglo dat vise, zato su oni kad je zapelo znali dje se i kome moraju obratit. kako god saberes, ne postoji varijanta dje bi yugovina opstala, sklepana od losog materijala jebga. glede topcidernice, prvi upad je nalijepljen fikri, iako fikro nije uradio ni u od upada ali se moglo vidjet oklen su i protiv koga isli napadi; prvi pravi upad su napravili ko bi reko: slovenci, pametni vrijedni i iskusni 
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2560 Re: juga 1950.-1990.
Naravno, veoma dobro pisanje. Kao i sve od radosnog. Ali ma kakav gigant bio prinuden sam da mu pridem kritickiGojeni H wrote:Veoma dobro pisanje. Formula za sve ne postoji. Svaki narod, odnosno drustvo, odredjuje sta mu je kulturoloski i politicki ispravno.radostan dan wrote:
socijalldemokrata...komunista sigurno nisam.
ne tvori država društvo, nego društvo tvori državu...to nećete da pojmite.
vi ste došli u zemlje u kojima je društvo davno izgradilo državu, i u skladu sa tim uspostavilo sistem. i taj sistem je slobodna volja, koja se ponovo i ponovo potvrđuje desetinama i stotinama godina, glasovima naroda/državljana/stanovnika...to je sve ok.
i sad vi smatrate da je to palo sa neba,da je to božije slovo, tako mora i tako je - normalno.
te da je u bosni ili okruženju dovoljno mahnuti dva/tri put čarobnim štapićem, ili donijeti par dekreta i sve će se usmjeriti u poželjnom pravcu.
pa ne fercera to tako prijatelji dragi... i po mom sudu - to su naivna nadanja.
uostalom, iz čega vi crpite ideju da narodi/društvo i u krajnjoj liniji predstavnici naroda imaju istu viziju kao i vi? na osnovu izjava političara čiji je rok upotrebe (izjava) 48 sati?
postova sa foruma zvanog željoteka? po ovom forumu, čović je strijeljan, dodik je u kpz, komšić je predsjednik države koji ima redovne konsultacije spiritualnom konekcijom sa džemalom bijedićem, a 40 posto građana se na zadnjem popisu izjasnilo kao - bosanci. ovaj forum je jedno žešće iskriivljeno ogledalo koje sam imao priliiku da sretnem u životu, i čije su se ankete o bilo čemu u 90 poslučajeva pokazale totalno suprotnim onome što je zaista u stvarnosti/javnosti.
iz razgovora sa običnim ljudima, za ono malo vremena što se na godišnjem ovdje? obratite pažnju koje su starosne dobi vaši sagovornici, njihov nivo obrazovanja, soc.mater. položaj i sl...u svakom slučaju, to nisu likovi koji odllučuju odnosno nose pobjedu na izborima. to nisu liikovi na osnovu čijih glasova se tvori vlast ili odlučuje o političkom pobjedniku. dakle - manjina.
a većina tvori zbilju,stvarnost....jeste li vi sigurrni da je većina spremna da se odrekne benefita koje ima, životnih navika, standarda/obrazaca življenja, vrijednosnih orijentacija i svega ostalog (uključujući i pol.uvjerenja) zarad uspostave sistema kao u npr. austrijji?
za banjaluku smo apsolvirali da neće...hoće li sarajevo? jeste li baš sigurni u to da bi npr. trenutni pol.predstavnici sarajeva doblii dobili podršku većine za ukidanje brojnih benefita koji nisu a priori ekonomske prirode, već i emotivne, vjerske, političke...dakle. sve one - sitnice -koje život znače (nekom).a pazi...nije to mali broj, to je armija ljudi. a na tu armiju ljudi dodaš još armiju ljudi (istog nac.predznaka) čije je razmišljanje/djelovanje/glasanje određeno strahom (od promjene npr ekonomsko/političke, od drugog-trećeg naciona, od rata, od kurca, od palca).
dakle...mogao sam i jednostavnije...sistem se ne -navrće- odozgo...on se -tvori- odozdo.
da budem u skladu sa temom - englezi su 942/943/944 htjeli da navrnu -demokratiju- po njihovim standardu odozgo, ali je stanje na terenu podrazumjevalo drugačiji -navoj- za drugačiju kapu, i narezivanje istog - odozdo.
nisu naš mentalitet i etika (bilo koja) isto što i danski ili engleski.
tako je to kad su u zadnjoj liniji baljić, hatunić, banković i bajro župić...
Naravno da treba da postoji volja, kako politicke elite tako i naroda. Ipak, neko mora poceti.
Japanu su bili potrebni americki crni brodovi pred vratima da politicka elita, ali i narod shvate da se u izolaciji, uz najbolju volju i zelju, ne moze zivjeti.
Ne zato sto ne moze, vec sto ti drugi nece dozvoliti.
Ipak je politicka i socijalna elita morala napraviti prvi potez.
U Velikoj Britaniji su to bili trgovci i industrijalci.
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2561 Re: juga 1950.-1990.
Popustite malo s tim stranim faktorom, iako otvorenija od Rumunije ipak je to bila jednopartijska socijalisticka drzava koja je samo cekala uplive tog stranog faktora da krivicu na njih svali. Iznutra smo se mi urusiliRtrnOfSalisbury wrote:neko mora da je bio ekstremno pametan kad je namisto navodno favorita bore jovica izabro anta markovca. strani faktor je tacno znao sta se valja iza brda i navodno je pomogo a da je borko pobijedio vjerovatno bi vojska izasla na ulice i granice sirom mile yugovine vrlo brzo. onda bi nastupilo natezanje ko smije istupit iz yugovine i koliko smije ponijeti. al jebga, vremeplov ne postoji. ante je moro nekako pridobit vojni faktor za sebe al posto su oni svakako bili drzava u drzavi ne vidi se sta him se moglo dat vise, zato su oni kad je zapelo znali dje se i kome moraju obratit. kako god saberes, ne postoji varijanta dje bi yugovina opstala, sklepana od losog materijala jebga. glede topcidernice, prvi upad je nalijepljen fikri, iako fikro nije uradio ni u od upada ali se moglo vidjet oklen su i protiv koga isli napadi; prvi pravi upad su napravili ko bi reko: slovenci, pametni vrijedni i iskusni
-
RtrnOfSalisbury
- Posts: 3981
- Joined: 13/02/2008 04:52
- Location: Tullarosa
#2562 Re: juga 1950.-1990.
...znaci tvoje stajaliste staka, je da je stranom faktoru bill sveedno ko ce biti premijer yugovine?
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2563 Re: juga 1950.-1990.
Nisu se oni bas toliko pitali ko sad, Yu je bila suverena drzavaRtrnOfSalisbury wrote:...znaci tvoje stajaliste staka, je da je stranom faktoru bill sveedno ko ce biti premijer yugovine?
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#2564 Re: juga 1950.-1990.
ja se slažem sa @rt-onjom...
zanemari unutrašnje sukobe koji su bili od postanka bilo kakve jugoslavije. takođe je nebitno da li bi isti bili dovoljni za nestanak jugoslavije ili ne bi.
evo da priihvatimo da su bili dovoljni. to je ok...
ali, po mom sudu, u zaključku o raspadu jugoslavije mora se poći od prvog koraka - kako, ili preciznije zašto je nastala...a ako ćemo da tjeramo mak na konac - i po čijem naređenju ili prevashodnoj potrebi je nastala.
pa ako ćemo da bildamo ego, hajde da krenemo sa pjesmicama franca perserna, ujevića, 300 grama josipa broza, pola kile sutjeske i neretve, malo inata, prkosa i -plama u očima sužnjih- kao začin, itd, itd...
a ako ćemo da ostavimo emocije po strani, neko drugi je davao zelena svjetla za pravljenje i prve i druge jugoslavije, po onakvim karakterima i geogr.oblicima kakava je i bila.
i ti isti su jednog dana pogledali pakovanje, i zaključili - istekO rok upotrebe. otpiši.
mogao je jović proći, mogao je belaj biti sto put veći...mogla se možda održavati na silu 10-2o godina...sve jedno, nije bilo potrebe za njenim postojanjem više, i razmontirala bi se kad-tad.
zanemari unutrašnje sukobe koji su bili od postanka bilo kakve jugoslavije. takođe je nebitno da li bi isti bili dovoljni za nestanak jugoslavije ili ne bi.
evo da priihvatimo da su bili dovoljni. to je ok...
ali, po mom sudu, u zaključku o raspadu jugoslavije mora se poći od prvog koraka - kako, ili preciznije zašto je nastala...a ako ćemo da tjeramo mak na konac - i po čijem naređenju ili prevashodnoj potrebi je nastala.
pa ako ćemo da bildamo ego, hajde da krenemo sa pjesmicama franca perserna, ujevića, 300 grama josipa broza, pola kile sutjeske i neretve, malo inata, prkosa i -plama u očima sužnjih- kao začin, itd, itd...
a ako ćemo da ostavimo emocije po strani, neko drugi je davao zelena svjetla za pravljenje i prve i druge jugoslavije, po onakvim karakterima i geogr.oblicima kakava je i bila.
i ti isti su jednog dana pogledali pakovanje, i zaključili - istekO rok upotrebe. otpiši.
mogao je jović proći, mogao je belaj biti sto put veći...mogla se možda održavati na silu 10-2o godina...sve jedno, nije bilo potrebe za njenim postojanjem više, i razmontirala bi se kad-tad.
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2565 Re: juga 1950.-1990.
Po meni navijacki pristup. Sklon sam jednostavnim postavkama i logicnim objasnjenjima. Pao zid. I to bi bilo to. Sa padom smo mi prestali biti interesantni tom famoznom "stranom faktoru". Pusti jugoslovenske dupljake o vjekovnim teznjama Njemacke i Rusije da izadu na topla mora (ja sam na primjer mislio da je taj Baltik komplet zaleden zimi a u stvari se ufati red brodova od Lenjingrada do Rostocka sa normalnim izlaskom na Atlantik), bojazni od nase privrede, cetvrtoj vojnoj sili itd. Sve te famozne a u biti nepostojece korporacijske vlade, masoni ovi oni u stvari hoce mir i stabilnost gdje ce moci pokrit trziste svojim proizvodima koji su bolji od domacih. I to bi ti bio pocetak i kraj. Imali su oni tad vecih problema od Jugoslavije, mi smo se odjednom nasli u zapecku u odnosu na Rusiji i komplet ex SSSR, pa Poljska, Baltik...radostan dan wrote:ja se slažem sa @rt-onjom...
zanemari unutrašnje sukobe koji su bili od postanka bilo kakve jugoslavije. takođe je nebitno da li bi isti bili dovoljni za nestanak jugoslavije ili ne bi.
evo da priihvatimo da su bili dovoljni. to je ok...
ali, po mom sudu, u zaključku o raspadu jugoslavije mora se poći od prvog koraka - kako, ili preciznije zašto je nastala...a ako ćemo da tjeramo mak na konac - i po čijem naređenju ili prevashodnoj potrebi je nastala.
pa ako ćemo da bildamo ego, hajde da krenemo sa pjesmicama franca perserna, ujevića, 300 grama josipa broza, pola kile sutjeske i neretve, malo inata, prkosa i -plama u očima sužnjih- kao začin, itd, itd...
a ako ćemo da ostavimo emocije po strani, neko drugi je davao zelena svjetla za pravljenje i prve i druge jugoslavije, po onakvim karakterima i geogr.oblicima kakava je i bila.
i ti isti su jednog dana pogledali pakovanje, i zaključili - istekO rok upotrebe. otpiši.
mogao je jović proći, mogao je belaj biti sto put veći...mogla se možda održavati na silu 10-2o godina...sve jedno, nije bilo potrebe za njenim postojanjem više, i razmontirala bi se kad-tad.
A kako je nastala... Pa nije bilo bas tako kako se je zamislilo. Niti su provedbe tih planova bili bas tako kategoricne i tvrde. Draza je imao igraca vise u odnosu na Broza ali je ovaj vise htio pobjedu. Ili prva Jugoslavija - ko je to mogao natjerati Kraljevinu Srbiju da ulazi u savez sa gubitnickom Slovenijom? Ali eto, tako se namjestilo, zinula guzica i bi sta bi. Lopta je okrugla, to hocu da kazem. Mislim da se to ne moze bas tako lako stelit kao sto vi tvrdite
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2566 Re: juga 1950.-1990.
http://www.yugopapir.com/2014/11/prof-d ... acija.htmlradostan dan wrote:ja se slažem sa @rt-onjom...
zanemari unutrašnje sukobe koji su bili od postanka bilo kakve jugoslavije. takođe je nebitno da li bi isti bili dovoljni za nestanak jugoslavije ili ne bi.
evo da priihvatimo da su bili dovoljni. to je ok...
ali, po mom sudu, u zaključku o raspadu jugoslavije mora se poći od prvog koraka - kako, ili preciznije zašto je nastala...a ako ćemo da tjeramo mak na konac - i po čijem naređenju ili prevashodnoj potrebi je nastala.
pa ako ćemo da bildamo ego, hajde da krenemo sa pjesmicama franca perserna, ujevića, 300 grama josipa broza, pola kile sutjeske i neretve, malo inata, prkosa i -plama u očima sužnjih- kao začin, itd, itd...
a ako ćemo da ostavimo emocije po strani, neko drugi je davao zelena svjetla za pravljenje i prve i druge jugoslavije, po onakvim karakterima i geogr.oblicima kakava je i bila.
i ti isti su jednog dana pogledali pakovanje, i zaključili - istekO rok upotrebe. otpiši.
mogao je jović proći, mogao je belaj biti sto put veći...mogla se možda održavati na silu 10-2o godina...sve jedno, nije bilo potrebe za njenim postojanjem više, i razmontirala bi se kad-tad.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83457
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#2567 Re: juga 1950.-1990.
Tj. da je Draza pobijedio?prog321 wrote:Da smo imali kapitalizam odmah poslije II svjetskog, gdje bi na kraj bio ?
-
maher
- Posts: 499
- Joined: 07/11/2003 00:00
#2568 Re: juga 1950.-1990.
sva mladja raja koju interesuje kako se zivjelo u jugoslaviji treba da pogleda seriju (10 epizoda) beogradske tv, grlom u jagode, snimljenu prije 40 godina
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2569 Re: juga 1950.-1990.
Da, vrlo realna slika. I inace fantasticna serija. Interesantno za Jugoslaviju i jugoslavensku popkulturu je kolicina kritike na svoj racun. Maltene komplet Pula tamo neke 87-e, sa Balom na vodi, pa Sivi dom... Dizale su se ruke od Jugoslavije. Sedamdesetih su Prosjaci i sinovi bili zabranjivani, kasnije se je to rastezalo i rastezalomaher wrote:sva mladja raja koju interesuje kako se zivjelo u jugoslaviji treba da pogleda seriju (10 epizoda) beogradske tv, grlom u jagode, snimljenu prije 40 godina
-
hAZNADAR
- Posts: 11029
- Joined: 09/01/2012 08:12
#2570 Re: juga 1950.-1990.
Samo mali dio si naveo.prog321 wrote:Jos uvijek se kletu u Tita a pobjegli da zive u zapadnim kapitalistickim drustvima![]()
Da smo imali kapitalizam odmah poslije II svjetskog, gdje bi na kraj bio ?
Svi problemi koje imamo danas je zaostavstina komunizma. Od javasluka, partijsko=rodjackog odnosa do nacionalizma koji je u komunizmu ostao bez tretmana zavucen pod tepih.
Komunisticka zaostavstina se najvise ocituje na Bosnjacima danas onda kada tumace sebe.
A kod drugih najvise isto tako kada tumace Bosnjake.
Nema jednostavno u mnogim glavama mjesta za jos jednu baklju. Tabula rasa - prostor se popunio u glavama i ne moze vise stati. Idilicni socijalisticki raj gdje su svi ravnopravni se pokazao kao sarena laza. Sto je najgore i sam sam nesvjesno razlicito rangirao narode u YU.
Ta nesvjesnost se i dalje provlaci kod mnoge urbane raje sto lazu djecu bajkama o prozorima od marmelade.
Urbanim jugonostalgicarima je i dalje nacionalni identitet zlo - isto kao i prije, vjera nesto nazadno - isto kao prije, dijaspora i dalje ekstremna emigracija - kao i prije, cekaju da vlast gradi fabrike - isto kao prije, ocekuju tutora od drzave koji ce vodati za rucicu i pokazati sta raditi i sta kupiti,..
Ja koji sam nosio stafetu stotinu i kusur metara, kleo se u vodju i drzavu ko u majku rodjenu, rintao na radnim akcijama, plako kada je Tile umro i kada nas Argentina uze na penale, zakleo se u zivot u JNA(i mislio tako) ,... danas stvari posmatram realnije i u pravom svjetlu.
Ali to ne mozes objasniti ljudima koji su upoznali samo samo taj sistem i sadasnji. Koji imaju samo to iskustvo u narodu koji nema druge tradicije.
Srbima i Hrvatima je lako prevazici jugoslovenstvo jer imaju koliko-toliko nekog politickog iskustva prije YU i pocetke nacije prije YU. Bosnjaci se nemaju na sta nakaciti, sta obnoviti, sta vratiti i osvjeziti,... nacija u povoju ima samo jedno politicko iskustvo a to je jugoslovensko. Proci ce nekoliko generacija dok taj virus ne izadje.
U malo manje urbanim sredinama ili kod malo manje urbanije raje - jugoslvenstvo se provuklo kroz SDA. Koja je isto sranje sam odrugacije upakovala. Pa nam serviraju sebe kao jedine zastitnike - isto kao komunisti, svoju istinu kao jedinu - isto kao komunisticka krilatica ko drugcije kaze klevece i laze, proglasavaju izdajnicima sve koji nisu uz SDA - isto kao komunisti tkzv elemente, serviraju nam svoje disidente kao heroje, svoje zrtve komunizma kao ikone - isto kao komunisti svoje robijase i strijeljane, i naravno po babi i stricevima, po busanju u prsa politicku i ideolosku podobnost kao nesto jace od strucnosti i pameti. Uz svesrdnu podrsku IZ, gdje usput ispadas i islamofob za sitnicu. Islam je postao zamjena za marksisticku ideologiju a SDA zamjena za SK.
Tako da je jugoslovenstvo najvise ostalo u Bosnjaka i to u svim slojevima drustva. Jedino iskustvo i jedina politicka tradicija koju imamo. I najveca kocnica zbog koje cemo dugo po politickoj i nacionalnoj zrelosti kaskati za drugima i uvijek ispadati levati. Nemoj ocekivati otrjeznjenje preko noci.
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#2571 Re: juga 1950.-1990.
Sa dosta stvari recenih otkad se ne javih se slazem, ali guzva na poslu, pa nisam stigao ranije...stakasa wrote:Izvini ali Njemacka je maksimalno liberalna i od liberalizacije i globalizacije zive.drndalo wrote: Donekle si u pravu, ALI ne mozes to gledati samo ekonomski izvan kompletnog konteksta te drzave koja je bila ni tamo/ni vamo... Za Varsavski pakt = Amerika, a za NATO = najmanje losi komunisti...
Cinjenica je i da jedna Njemacka (kupujmo domace) jako pazi na to da se koliko god je to moguce pare vrte unutar zemlje... To doprinosi opstem bogatstvu zemlje, naravno da samo po sebi ekonomski nije dovoljno za biti uspjesan...
A to za blokove, tako je. Tako je bilo. Ali Jugoslavija nije odolila zubu vremena. Pao zid i dalje vise nije moglo na isti nacin
Njemacka dobro zivi od liberalizma, ali taj liberalizam nije apsolutan (i ne treba da bude), ali i Nijemci, i Njemacka jako paze da se sto je vise moguce njemackih para vrti u Njemackoj... Kao sto i treba... To je ono sto naglasavam... Dakle ne izolacionizam, nego svijest i propisi koji malo vise guraju "svoje" od "tudjih"...
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#2572 Re: juga 1950.-1990.
Ma to samo kod Sarajlija i par nas Banjalucana, kakvih ba Bosnjaka u globalu ?hAZNADAR wrote: Tako da je jugoslovenstvo najvise ostalo u Bosnjaka i to u svim slojevima drustva. Jedino iskustvo i jedina politicka tradicija koju imamo. I najveca kocnica zbog koje cemo dugo po politickoj i nacionalnoj zrelosti kaskati za drugima i uvijek ispadati levati. Nemoj ocekivati otrjeznjenje preko noci.
Sa tekbirrr-om se islo u boj. Jugoslaviju su vecina vec 93e preboljeli.
Bosnjaci muslimani su oduvijek svoj identitet vezali za Islam. I tako je ostalo.
Mada ti imas kompleks nize vrijednosti i u svemu trazis manjak samopouzdanja.
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#2573 Re: juga 1950.-1990.
Vraga bi pobjedio. U BiH bi najvise nerjeseno izvukao ako i to._BataZiv_0809 wrote:Tj. da je Draza pobijedio?prog321 wrote:Da smo imali kapitalizam odmah poslije II svjetskog, gdje bi na kraj bio ?
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#2574 Re: juga 1950.-1990.
Ko bi pobijedio , kakvo neriješeno , o čemu ti ?prog321 wrote:Vraga bi pobjedio. U BiH bi najvise nerjeseno izvukao ako i to._BataZiv_0809 wrote:Tj. da je Draza pobijedio?prog321 wrote:Da smo imali kapitalizam odmah poslije II svjetskog, gdje bi na kraj bio ?
Da je Draža pobijedio , u Bosni i Hercegovini ne bi više živjeli :
- Bošnjaci
- Hrvati
Oni koji bi preživjeli ubistva i internacije bi bili Srbi "islamske i katoličke vere".
Bosna i Hercegovina bi dobila novi naziv - Zapadna Srbija.
Dakle pobjedom kapitalizma dva naroda i jedna zemlja bi nestali.
Nije igrica da bude neriješeno , sa Dražom i dražićima nema neriješeno.....
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#2575 Re: juga 1950.-1990.
Hmm.
92e su imali puno povoljnije vojne uslove pa nisu uspjeli.
92e su imali puno povoljnije vojne uslove pa nisu uspjeli.
