

Abdel Fatah el-Sisi, čovjek sa misijom!


šta če mu legitimitet kad ima tenkove saudijske dolare i lobotomiranu vojskuChallenger__ wrote:Odmah nakon puča sam tipovao da će izaći na izbore i dobiti i formalni legitimitet.
Abdel Fatah el-Sisi, čovjek sa misijom!
zaboravih da kažem da si u pravu kad kažeš da je sisi čovjek sa misijomjapin_mutapi wrote:šta če mu legitimitet kad ima tenkove saudijske dolare i lobotomiranu vojskuChallenger__ wrote:Odmah nakon puča sam tipovao da će izaći na izbore i dobiti i formalni legitimitet.
Abdel Fatah el-Sisi, čovjek sa misijom!
Ma kakvi saveznici, samo interesi.japin_mutapi wrote:logikom pojedinih forumaša
izrael i saudija su saveznici - saudija finansira egipatsku vonu huntu dakle saveznici su - to znači da su izrael i egipatska vojna hunta saveznici - dakle imamo trougao tj. osovinu zla rijad-tel aviv-kairo
crno bijelo u boji
Logikom pojedinih forumaša: Katar i Turska su saveznici Izraela i SAD-a, oni tijesno sarađuju na ekonomskom i vojnom polju. Katar i Turska podržavaju fašistički pokret koji se krije iza islama, tj. "Muslimansko bratstvo". To znači da su Izrael, SAD i MB u biti saveznici.japin_mutapi wrote:logikom pojedinih forumaša
izrael i saudija su saveznici - saudija finansira egipatsku vonu huntu dakle saveznici su - to znači da su izrael i egipatska vojna hunta saveznici - dakle imamo trougao tj. osovinu zla rijad-tel aviv-kairo
crno bijelo u boji

iran je pozdravio revoliciju u egiptu i podržao MB na vlasti - dakle MB nije fašistički pokret ili jeste ali u tom slučaju je i iran fašistički odnosno ako je MB saveznik izraela onda je to i iranasurbanipal wrote:Logikom pojedinih forumaša: Katar i Turska su saveznici Izraela i SAD-a, oni tijesno sarađuju na ekonomskom i vojnom polju. Katar i Turska podržavaju fašistički pokret koji se krije iza islama, tj. "Muslimansko bratstvo". To znači da su Izrael, SAD i MB u biti saveznici.japin_mutapi wrote:logikom pojedinih forumaša
izrael i saudija su saveznici - saudija finansira egipatsku vonu huntu dakle saveznici su - to znači da su izrael i egipatska vojna hunta saveznici - dakle imamo trougao tj. osovinu zla rijad-tel aviv-kairo
crno bijelo u boji
koji idiot braćo draga..upravo se sprema da namjesti izbore..samo što će ga smrt stići prije nego odradi desetinu onoga što mu je uzor odradio..Kikibombona wrote:
http://www.advance.hr/vijesti/u-egiptu- ... dsjednika/
Zafrkan cova.
Egiptu je potrebna stabilnost. Ekstremizam se mora iskorijeniti.
Uvijek sam gajio simpatije prema Egiptu. Drago mi je da su se izvukli iz nezgodne situacije.
sarajevoxxxx wrote:Jedan od čelnika kuvajtske opozicije: ''Dali smo zločinačkoj vojnoj hunti u Egiptu 4 milijarde dolara'' !
asurbanipal wrote:Logikom pojedinih forumaša: Katar i Turska su saveznici Izraela i SAD-a, oni tijesno sarađuju na ekonomskom i vojnom polju. Katar i Turska podržavaju fašistički pokret koji se krije iza islama, tj. "Muslimansko bratstvo". To znači da su Izrael, SAD i MB u biti saveznici.japin_mutapi wrote:logikom pojedinih forumaša
izrael i saudija su saveznici - saudija finansira egipatsku vonu huntu dakle saveznici su - to znači da su izrael i egipatska vojna hunta saveznici - dakle imamo trougao tj. osovinu zla rijad-tel aviv-kairo
crno bijelo u boji
Što se tiče navodnog finansiranja i pomoći od strane Saudijske Arabije i inih petrolejskih državica ili monarhija Egiptu nakon što su s vlasti zbačena "Muslimanska braća", ipak se tu radi o šarenoj laži. Koliko me sjećanje služi, pare jesu dolazile Egiptu od Saudijske Arabije koja je finansirala i plaćala MB dok su bili na vlasti, kako bi "štitili" i "sačuvali" svoj
uticaj kroz "selefijsku" Nur stranku. Ta pomoć Egiptu sada baš i ne "kapa" kako se govori i tvrdi od pojedinaca na forumu. Također, i SAD su obustavile dio pomoći Egiptu nakon slamanja MB-a. Nešto se baš i ne sjećam i ne vidim da su se Ameri i ini zapadnjaci sjatili i satrali da idu u Egipat, za razliku od Mursijevog vremena, kada je Clintonovica "visila" nekoliko puta u Kairu.
Već odavno se bavim istraživanjem ovog ihvanijskog pokreta ili "Muslimanske braće", kao i vehabizma ili kako neki vole reći "selefizma", premda ni teoretski, ni praktično ne mogu biti selefije, jer se radi o prvoj generaciji muslimana. Uglavnom, zaključak je da među Ihvanijama, vehabijama, "selefijama", tekfirdžijama i nema baš nekih razlika. Među ljubiteljima Ihvanija ili "Muslimanskog bratstva" koji kako oni kažu, predstavljaju "umjereni" islam, a ima i onih koji tvrde da su oni "čisti", "pravi" islam, postoji i ogranak koji sebe predstavljaju kao dio sufijskog tarikata. Pa se onda u njihovom biografijama može vidjeti da su pripadali određenim sufijskim redovima, poput, npr. Hasana El-Benne, a u zadnje vrijeme se koriste i tekstovima "šejha" Seida Havve, koji je zamisli slučajnosti rođen u Siriji, u gradu Hami 1935. godine. To izgleda sve "fino", "krasno", međutim, kada se malo zagrebe ispod površine vidi se da se radi o jednom površnom, formalističkom i redukcionističkom pristupu tesawufu, a onaj koji je dobro upućen u historiju tesawufa i sufijskih redova, ne bi mu bilo teško da uvidi o kakvim se nelogičnostima radi. Kada se govori o Ihvanijama, ne treba smetnuti ni s uma da se upravo u njihovim redovima razvila "tekfir ideologoja", a jedan od začetnika je bio Seyyid Qutb, koji je pisao u zatvoru, i čije je pisanje imalo uticaj i na sadašnjeg prvog vođu Al-Qaide, Aymana al-Zawahirija.
Kako je već prije spomenuto, nema neke velike razlike između ideologije i učenja ihvanija, vehabija, "selefija", tekfirdžija, ili da citiram uvaženog akademika Rešida Hafizovića koji kaže da je "različitost njihovih naslova kojima se kite virtualne, a nikako stvarne naravi". Sve ove ideologije, grupacije, grupice, ogranci i podogranci imaju isti izvor, iz Nedžda u Saudijskoj Arabiji, od "šejtanskog roga" i đavoljeg dvojca, klana Al-Saud i Abdul-Vehab.
Ideologiju Abdul-Vehabijskog pokreta je najbolje opisao Rešid Hafizović. Ovdje ih je čovjek "zakucao" u sanduk: "Vehabizam je, zapravo, puritansko gibanje nezadovoljno i netolerantno prema svemu što se ne poklapa sa njegovom idejnom vizurom, i, stoga, često sklono metodama ubilačkih ideologija koje ne biraju sredstva u ostvarenju svojih ciljeva. Kao što je svojstveno svakom drugom ranijem i kasnijem gibanju, i u ovom puritanskom pokretu kod muslimana postoje previranja i stanovita raslojavanja i preuzimanja drugih naslova i drukčijih identiteta. Kada se, najzad, prozrelo u njihov mentalitet, njihovu psihologiju i njihov neprihvatljiv način djelovanja, tad su se jedni sklonili pod naslov "selefizma", bahato i neprimjereno se pokušavajući izjednačiti sa prve tri najuzoritije generacije muslimana i njihovim vrijednostima i zaslugama, a drugi, oni krajnje radikalni, za koje ni njihovi dojučerašnji istomišljenici više nisu bili dovoljno dobri, sami su sebe promakli u vehabijsku avangardu i postali "tekfirlijama" - onima koji su sebi dopustili ono što ni Poslanik islama (a.s.) nije činio niti mu je bilo dopušteno da to čini, to jest dopustili su sebi privilegij da sami određuju ko je pravi musliman, a ko nije. U osnovi, riječ je uvijek o jednom istom gibanju, istoj netrpeljivoj "filozofiji" i istom mentalnom sklopu, a različitost njihovih naslova kojima se kite virtualne je, nikako stvarne naravi. U suštini je riječ o neobrazovanim, needuciranim, zbunjenim ljudima koji vlastitoj djeci brane, primjerice, da u školi uče biologiju, i ne znajući da ono čime se ova plemenita disciplina bavi stoji u najužoj vezi sa Božijim Imenom Al-Zahir ili Bogom-Vidljivim i djelujućim u svijetu osjetilnoga. Na jednoj strani se hvastaju da su jedini pravi nasljedovatelji Poslanika islama (a.s.), a na drugoj svojim neznanjem i neznalačkom religijskom praksom udaraju na samo srce islamske religijske doktrine."
Klavikula wrote: helem, danas pocelo sudjenje budaletini Morsiju... i nema sumnje da ce biti bolja opcija od Morsija. sto se ove budaletine tice....
fakat je ovo smiješno ... dramaChallenger__ wrote:Klavikula wrote: helem, danas pocelo sudjenje budaletini Morsiju... i nema sumnje da ce biti bolja opcija od Morsija. sto se ove budaletine tice....![]()
![]()
![]()
Precizno i *ebitačno... Ako se budaletina pokaje i prizna zlodjela, oprostiće mu Sisi što ga je tukao...
Pametnom dosta.Challenger__ wrote:Sisijeve "žrtve" sa al-Azhara o kojima su izvještavali "filantropski" mediji sa zapada:
