Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
gentoo
Posts: 4589
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#2526 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by gentoo »

Golf forever wrote:
van Basten wrote:a misle li sklanjati to "čeono naplatno mjesto" u Kaknju, ili će ono ostati da nas podsjeća javašluk naših stručnjaka?
naravno da ostaje, malo prokontaj
to će biti naplatno mjesto za one koji izlaze/ulaze na auto-ban iz pravca Lašvanske petlje

??? :?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2527 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

gentoo wrote:
Golf forever wrote:
van Basten wrote:a misle li sklanjati to "čeono naplatno mjesto" u Kaknju, ili će ono ostati da nas podsjeća javašluk naših stručnjaka?
naravno da ostaje, malo prokontaj
to će biti naplatno mjesto za one koji izlaze/ulaze na auto-ban iz pravca Lašvanske petlje
??? :?
:lol: :lol:

Ceono naplatno mjesto u Kaknju ce ostati za policiju, bas ce im biti zgodno ondje metnuti i radar i odmah naplacivati kazne na licu mjesta.
:mrgreen:
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2528 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

evo nam se i ban vratio :-)
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#2529 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

ne znam za dublje neke analize... ali...

srbija ima neke autoputeve od prije rata... hrvatska isto...

jel to mozda razlog jeftinije putarine???
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#2530 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

kurty wrote:ne znam za dublje neke analize... ali...

srbija ima neke autoputeve od prije rata... hrvatska isto...

jel to mozda razlog jeftinije putarine???
Da. Po čemu je putarina u Hrvatskoj jeftinija?
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#2531 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

tec wrote:
kurty wrote:ne znam za dublje neke analize... ali...

srbija ima neke autoputeve od prije rata... hrvatska isto...

jel to mozda razlog jeftinije putarine???
Da. Po čemu je putarina u Hrvatskoj jeftinija?
kako mislite po cemu???

ja procitah onaj clanak... i vidim ide diskusija oko cijene putarine... pa sam pitao (a i pretpostavljao) da je razlog ovolike razlike u cijana u tome sto mi idemo od nule, a oni su vec nesto imali...
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2532 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

tec wrote:
kurty wrote:ne znam za dublje neke analize... ali...

srbija ima neke autoputeve od prije rata... hrvatska isto...

jel to mozda razlog jeftinije putarine???
Da. Po čemu je putarina u Hrvatskoj jeftinija?
Potpuno netacan clanak ovaj gore...od zagreba do splita ima oko 380 km autoputa koji kosta 181 kunu tj 25€, tj 0,065€/km sto je malo skuplje nego na ovom nasem patrljku
User avatar
McMoy
Posts: 3871
Joined: 20/09/2009 22:11
Location: tu i tamo

#2533 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by McMoy »

Golf forever wrote:
veći skok se može očekivati kad se budu madžari, slovaci, poljaci, slavonci odlučili ići na more preko Bosne
za početak treba bar uraditi ulaz na Savi i dionicu do Odžaka od 10tak km, bar da pri samom ulazu imaju auto-put
naravno uz nastavak daljnje gradnje od Zenice prema sjeveru kao i dovšenje bar dionice Počitelj-Bijača na jugu
sarajevska obilaznica Jošanica-tarčin znači veliko skraćenje i vremensko i kilometarsko i za same živce vozača

Image
Karta puno govori. Autocestom kroz BiH vozila iz Mađarske, Slovačke, Poljske, Ukrajine... koji putuju prema jugu Hrvatske značajno štede vrijeme i gorivo.
Ne treba sad tu činjenicu zloupotrebljavati, pa dizati cijene u nebesa, naprotiv, treba ih privući da koriste ovu rutu.
Ali, ovo će vrijediti tek kad budemo imali izgrađene ulazne i izlazne tačke i barem pola dionice koridira Vc.
Treba graditi, a put će se i otplatiti i isplatiti.
I, još jedno zapažanje: Za sporost, neefikasnost, kašnjenje i sve propuste u izgradnji koridora Vc, prvenstveno smo sami krivi, ali je činjenica da je nepostojanje/neizgrađenost ovog koridora itekako išlo na ruku našim novoeuropskim susjedima.
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2534 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

neki wrote:
tec wrote:
kurty wrote:ne znam za dublje neke analize... ali...

srbija ima neke autoputeve od prije rata... hrvatska isto...

jel to mozda razlog jeftinije putarine???
Da. Po čemu je putarina u Hrvatskoj jeftinija?
Potpuno netacan clanak ovaj gore...od zagreba do splita ima oko 380 km autoputa koji kosta 181 kunu tj 25€, tj 0,065€/km sto je malo skuplje nego na ovom nasem patrljku
Kao i svi tekstovi sa ekonomskom tematikom uradjeni od nasih novinara. Istrazivanje povrsno uradjeno, izvuceni pogresni zaključci, da bi se postigla poenta koja je u tom času nekom potrebna/naručena.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2536 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VjecitiStudent »

McMoy wrote: Karta puno govori. Autocestom kroz BiH vozila iz Mađarske, Slovačke, Poljske, Ukrajine... koji putuju prema jugu Hrvatske značajno štede vrijeme i gorivo.
Ne treba sad tu činjenicu zloupotrebljavati, pa dizati cijene u nebesa, naprotiv, treba ih privući da koriste ovu rutu.
Ali, ovo će vrijediti tek kad budemo imali izgrađene ulazne i izlazne tačke i barem pola dionice koridira Vc.
Treba graditi, a put će se i otplatiti i isplatiti.
I, još jedno zapažanje: Za sporost, neefikasnost, kašnjenje i sve propuste u izgradnji koridora Vc, prvenstveno smo sami krivi, ali je činjenica da je nepostojanje/neizgrađenost ovog koridora itekako išlo na ruku našim novoeuropskim susjedima.
Statistike kazu da Hrvatsku godisnje posjeti oko 12 miliona turista.
Ako bi cak i citava petina od tog broja koristila koridor 5c za dolazak (i naravno povratak) na Jadran (tj. da je pet od sest turista koji dolaze na podrucje od Splita do Dubrovnika je stiglo tamo preko koridora 5C) , to bi povecalo koristenje našeg autoputa tek za jednu trecinu, u odnosu na trenutne cifre, (uz pretpostavku da su u prosjeku 3 putnika po 1 vozilu), što je još uvijek jako daleko od procjena koje su nalagane u studiji izvodljivosti, tj. 15000 vs. 25000.
http://www.mkt.gov.ba/doc/integralna_PRFZ-update-1.pdf strana 75, tabela 4-8.
Last edited by VjecitiStudent on 04/07/2013 09:25, edited 1 time in total.
Labirint
Posts: 2930
Joined: 24/06/2013 14:37

#2537 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Labirint »

van Basten wrote:a misle li sklanjati to "čeono naplatno mjesto" u Kaknju, ili će ono ostati da nas podsjeća javašluk naših stručnjaka?
Trenutno naplatno mjesto ce se skloniti jer je od nedjelje u funkciji bocno naplatno u Kaknju
a naredno ceono je na kraju sadasnjeg izgradjenog dijela u Lucanima.
mef11
Posts: 96
Joined: 11/04/2012 15:10

#2538 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mef11 »

Labirint wrote:
van Basten wrote:a misle li sklanjati to "čeono naplatno mjesto" u Kaknju, ili će ono ostati da nas podsjeća javašluk naših stručnjaka?
Trenutno naplatno mjesto ce se skloniti jer je od nedjelje u funkciji bocno naplatno u Kaknju
a naredno ceono je na kraju sadasnjeg izgradjenog dijela u Lucanima.
da li je zavrsen alternativni pravac(regionalna cesta) kakanj-biljesevo? ako nije, mogu li poceti naplacivati autoput??
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2539 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

mef11 wrote:
Labirint wrote:
van Basten wrote:a misle li sklanjati to "čeono naplatno mjesto" u Kaknju, ili će ono ostati da nas podsjeća javašluk naših stručnjaka?
Trenutno naplatno mjesto ce se skloniti jer je od nedjelje u funkciji bocno naplatno u Kaknju
a naredno ceono je na kraju sadasnjeg izgradjenog dijela u Lucanima.
da li je zavrsen alternativni pravac(regionalna cesta) kakanj-biljesevo? ako nije, mogu li poceti naplacivati autoput??
Ma mogu oni kako hoce. Ne moraju oni omoguciti alternativu autoputu, vec je obrnuto !
BIHAMK wrote:Zbog sanacionih radova na mostu u mjestu Dobrinje, obustavljen je saobraćaj na regionalnom putu R-445 Visoko-Kakanj. Za vrijeme obustave saobraćaj se preusmjerava na autoput A-1.
:!:
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#2540 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by casper_ »

htio ne htio, moras da platis
mef11
Posts: 96
Joined: 11/04/2012 15:10

#2541 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mef11 »

Ma mogu oni kako hoce. Ne moraju oni omoguciti alternativu autoputu, vec je obrnuto !
BIHAMK wrote:Zbog sanacionih radova na mostu u mjestu Dobrinje, obustavljen je saobraćaj na regionalnom putu R-445 Visoko-Kakanj. Za vrijeme obustave saobraćaj se preusmjerava na autoput A-1.
:!:[/quote]
citao sam za probleme oko ove regionale pa kontam da su je rijesili cim pocinju naplacivati.
http://kakanjlive.com/katKakanj.php?sub ... m=&ucat=16&
Labirint
Posts: 2930
Joined: 24/06/2013 14:37

#2542 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Labirint »

da li je zavrsen alternativni pravac(regionalna cesta) kakanj-biljesevo? ako nije, mogu li poceti naplacivati autoput??[/quote]

Ma mogu oni kako hoce. Ne moraju oni omoguciti alternativu autoputu, vec je obrnuto !
BIHAMK wrote:Zbog sanacionih radova na mostu u mjestu Dobrinje, obustavljen je saobraćaj na regionalnom putu R-445 Visoko-Kakanj. Za vrijeme obustave saobraćaj se preusmjerava na autoput A-1.
:!:[/quote]

Ne moras bas toliko da mracis, otvaranje ove dionice od 10km sigurno nece biti bez alternativnog pravca ;-)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2543 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

dustaban wrote: Ma mogu oni kako hoce. Ne moraju oni omoguciti alternativu autoputu, vec je obrnuto !
BIHAMK wrote:Zbog sanacionih radova na mostu u mjestu Dobrinje, obustavljen je saobraćaj na regionalnom putu R-445 Visoko-Kakanj. Za vrijeme obustave saobraćaj se preusmjerava na autoput A-1.
:!:
Dakle kad se popravlja alternativni pravac, mislis da bi se trebao izgraditi jos jedan? Znaci mislis da trebamo graditi autoput i dva alternativna pravca?

Cijena sitnica, to bi bilo nekih 350 kilometara novih magistrala. U cijeloj drzavi u zadnjih 30 godina nije izgradjeno toliko.
User avatar
MMM1977
Posts: 6694
Joined: 15/07/2009 12:56

#2544 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by MMM1977 »

Vidim da su mnogi ovdje optimistični u smislu da će se promet iz centralne Evrope prema moru odvijati preko BiH, a ja sam po tom pitanju apsolutno pesimističan. Kao prvo, u najgoroj varijanti, u kojoj turista kog očekujemo ide preko Budimpešte do Dubrovnika, put preko Zagreba je nekih 150-160 KM dalji nego put preko BiH s time da taj turista sa ličnom kartom ide preko Zagreba a preko BiH ima 2 granice. Doduše, dok naš autoput bude završen, možda i mi uđemo u EU :D

Isto tako, mi smo u očima zapadnjaka još uvijek divljaci, plemenski narod(i) pa će se turista uvijek odlučiti da putuje kroz eUropsku 'rvaCku nego kroz našu nedođiju.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#2545 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hajvan »

MMM1977 wrote:Vidim da su mnogi ovdje optimistični u smislu da će se promet iz centralne Evrope prema moru odvijati preko BiH, a ja sam po tom pitanju apsolutno pesimističan. Kao prvo, u najgoroj varijanti, u kojoj turista kog očekujemo ide preko Budimpešte do Dubrovnika, put preko Zagreba je nekih 150-160 KM dalji nego put preko BiH s time da taj turista sa ličnom kartom ide preko Zagreba a preko BiH ima 2 granice. Doduše, dok naš autoput bude završen, možda i mi uđemo u EU :D

Isto tako, mi smo u očima zapadnjaka još uvijek divljaci, plemenski narod(i) pa će se turista uvijek odlučiti da putuje kroz eUropsku 'rvaCku nego kroz našu nedođiju.
ah ti Bošnjaci, ovaj muslimani... kad se njih riješite mi mađari, ćesi i ostali europski narodi ćemo ići nap more kroz rvacku, dolinama rijeka Bosne i Neretve :D :lol:
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#2546 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by The BEN10 »

http://www.klix.ba/biznis/eurozona/na-p ... /130705007

Vlada Hrvatske dala je saglasnost za model monetarizacije autoputeva, a strateški partner bi naplaćivao putarine i preuzeo obavezu da ih održava.

Ministar pomorstva, saobraćaja i infrastrukture Hrvatske Siniša Hajdaš Dončić rekao je da od trajanje koncesije zavisi koliko novca će biti dobijeno, a procena je da bi autoputevi mogli biti prodati za 2,4 do 3,2 milijarde eura.

"Naredne godine na naplatu dolazi 6,6 milijardi kuna kredita(oko 900 miliona evra), a ako ne prodamo autoputeve, taj trošak će pasti na leđa građana", rekao je Dončić i dodao da je dug za autoputeve četiri milijarde eura, prenosi HRT.


Pitanje je koliko ih je put sveukupno koštao, i koliko su na gubitku...
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2547 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

The BEN10 wrote:http://www.klix.ba/biznis/eurozona/na-p ... /130705007

Vlada Hrvatske dala je saglasnost za model monetarizacije autoputeva, a strateški partner bi naplaćivao putarine i preuzeo obavezu da ih održava.

Ministar pomorstva, saobraćaja i infrastrukture Hrvatske Siniša Hajdaš Dončić rekao je da od trajanje koncesije zavisi koliko novca će biti dobijeno, a procena je da bi autoputevi mogli biti prodati za 2,4 do 3,2 milijarde eura.

"Naredne godine na naplatu dolazi 6,6 milijardi kuna kredita(oko 900 miliona evra), a ako ne prodamo autoputeve, taj trošak će pasti na leđa građana", rekao je Dončić i dodao da je dug za autoputeve četiri milijarde eura, prenosi HRT.
Mo's mislit. Hrvatska kraj onakvog turizma i pored mnogo jeftnije izgradnje nego kod nas (po kilometru, zvanicni podaci) i pored neuporedivo bolje umrezenosti sa ostatkom svijeta... IMA PROBLEM sa autoputevima,
Kuku nama, sta li tek nas ceka! Vidi kako se mrcvarimo sa izgradnjom, vidi koji lopovluk tu vlada, vidi ko treba da komercijalizuje te ceste - nasa fukara...

Sjecam se one price kako nas je Tito uvaljivao u kredite i zaduzenja. Ma on je za ove danasnje ekonomiste gigant. Zamisli da smo ovako kako danas pravimo autoputeve, da smo tako gradili ondasnje ceste i pruge, hidrocentrale i tvornice... ne bih do dana danasnjeg napravili a racun bi bio takav da ga ne bi isplatili da zemlju prodamo.

Nekad smo imali ZGP koji je samarao tunele i vijadukte i to mu je bio NORMALAN POSAO. Imali smo i radne akcije gdje se bogami dobilo dosta radne snage zadzaba a svi letili na te akcije ko danas na EXIT !

I sta bi nakon svega? Danas imamo ovu temi gdje nam PR Autocesta (u redu, njihovih podizvodjaca) svakodnevno podmece reklamu necega sto nikako nije za reklame - slike MRCVARENJA i velicanja izgradnje mostova koje, kraj sveg napretka i mehanizacije, pravimo losije i sporije nego je nekad pravila proleterska gradjevinska operativa.

A ekonomija svega ovoga je posebna prica. Ekonomski pametnjakovici nas ubjedjuju da je normalno da to sve pravimo nasim parama i da ukinemo bilo kakve povlastice za poso-kuca pacenike.

Odsustvo OSJECAJA ZA realnost i ponajvise osjecaja za VLASTITU MJERU je nas najveci hendikep.

More li sad koja slika iz Tarcina, promakao mi je jedan detalj na onoj podzidi!
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2548 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

vau..koji si ti gigant, na osnovu slika na monitoru zakljucio si da se mostovi grade nekvalitetno i sporo (usput to nisu mostovi nego vijadukti).
Nema dalje, zajebo si svako nadzorno lice...oni se pate i izlaze na teren a ti to sve zakljucis sa monitora.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2549 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

neki wrote:Nema dalje, zajebo si svako nadzorno lice...oni se pate i izlaze na teren a ti to sve zakljucis sa monitora.
Pa oni rade NA(d)ZOR a ja radim MONITORing!
To ti je razlika ko most i vijadukt :wink:
:mrgreen:
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#2550 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ins »

Cijela ova prica jer pojedincima tesko pada sto moraju platici cestarinu za autoput :run:
Post Reply