The BEN10 wrote:http://www.klix.ba/biznis/eurozona/na-p ... /130705007
Vlada Hrvatske dala je saglasnost za model monetarizacije autoputeva, a strateški partner bi naplaćivao putarine i preuzeo obavezu da ih održava.
Ministar pomorstva, saobraćaja i infrastrukture Hrvatske Siniša Hajdaš Dončić rekao je da od trajanje koncesije zavisi koliko novca će biti dobijeno, a procena je da bi autoputevi mogli biti prodati za 2,4 do 3,2 milijarde eura.
"Naredne godine na naplatu dolazi 6,6 milijardi kuna kredita(oko 900 miliona evra), a ako ne prodamo autoputeve, taj trošak će pasti na leđa građana", rekao je Dončić i dodao da je dug za autoputeve četiri milijarde eura, prenosi HRT.
Mo's mislit. Hrvatska kraj onakvog turizma i pored mnogo jeftnije izgradnje nego kod nas (po kilometru, zvanicni podaci) i pored neuporedivo bolje umrezenosti sa ostatkom svijeta... IMA PROBLEM sa autoputevima,
Kuku nama, sta li tek nas ceka! Vidi kako se mrcvarimo sa izgradnjom, vidi koji lopovluk tu vlada, vidi ko treba da komercijalizuje te ceste - nasa fukara...
Sjecam se one price kako nas je Tito uvaljivao u kredite i zaduzenja. Ma on je za ove danasnje ekonomiste gigant. Zamisli da smo ovako kako danas pravimo autoputeve, da smo tako gradili ondasnje ceste i pruge, hidrocentrale i tvornice... ne bih do dana danasnjeg napravili a racun bi bio takav da ga ne bi isplatili da zemlju prodamo.
Nekad smo imali ZGP koji je samarao tunele i vijadukte i to mu je bio NORMALAN POSAO. Imali smo i radne akcije gdje se bogami dobilo dosta radne snage zadzaba a svi letili na te akcije ko danas na EXIT !
I sta bi nakon svega? Danas imamo ovu temi gdje nam PR Autocesta (u redu, njihovih podizvodjaca) svakodnevno podmece reklamu necega sto nikako nije za reklame - slike MRCVARENJA i velicanja izgradnje mostova koje, kraj sveg napretka i mehanizacije, pravimo losije i sporije nego je nekad pravila proleterska gradjevinska operativa.
A ekonomija svega ovoga je posebna prica. Ekonomski pametnjakovici nas ubjedjuju da je normalno da to sve pravimo nasim parama i da ukinemo bilo kakve povlastice za poso-kuca pacenike.
Odsustvo OSJECAJA ZA realnost i ponajvise osjecaja za VLASTITU MJERU je nas najveci hendikep.
More li sad koja slika iz Tarcina, promakao mi je jedan detalj na onoj podzidi!