Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Gandra_1
Posts: 627
Joined: 10/05/2013 10:03

#2526 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gandra_1 »

Molio bih vas za jedan savjet...

Kupio sam auto na kojem su dosle polovne ljetne gume, e sada posto je jos malo ostalo do 15 aprila, sta bi mi vi preporucili, da li da vozim po gradu jos ova 2 mjeseca na njima sa lancima u gepeku, da se ne izlazem dodatnom trosku ili da uzmem 2 prednje nove zimske gume ili da se zavalim i uzmem sve 4... Dimenzije su 205/55R16 , sto znaci kada bi uzimao kvalitetniju gumu ne bi me dosla jedna ispod 180KM...

Mislim svakako uzimati ljetne nove gume za par mjeseci, pa polako ostavljati pare i za slejdecu zimsku sezonu...
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#2527 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Izgleda da nema od snijega nista,a i temperature su vec porasle. Gledajuci prognozu nema minusa na vidiku.

Ako ces samo po gradu voziti, mislim da ces na tim starim izgurati jos dva mjeseca. Ako i zapada snijeg, parkiraj koji dan.
Zasad samo opreznije ujutro i ako je mokra cesta.
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#2528 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

pogrešan topik :D
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2529 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

Michelin izbacio novu seriju zimskih guma - Alpin 5 - nasljednicu Alpin 4.

Image

Image





PDF:

Code: Select all

http://www.michelin.com/corporate/content/newsAndPress/products_and_services/Tires/New-MICHELIN-Alpin-5-tire-Total-Performance-in-Winter.pdf
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#2530 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Teufik wrote:Michelin izbacio novu seriju zimskih guma - Alpin 5 - nasljednicu Alpin 4.

Image

Image





PDF:

Code: Select all

http://www.michelin.com/corporate/content/newsAndPress/products_and_services/Tires/New-MICHELIN-Alpin-5-tire-Total-Performance-in-Winter.pdf
Pljunuta Vredestain Snowtrack 3.

Image

Alpin4 se meni ove godine pokazao dobar u dimenziji 185x60 R14.
User avatar
Zvek
Posts: 1494
Joined: 16/10/2010 19:58

#2531 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Zvek »

Ja sam zimske gume skinuo i stavio ljetnje. Lance nosim zbog policije.
Generalno mislim da za podrucije gdje zivimo, mozda su najisplativije cjelogodisnje gume, ali to cu probati za par godina.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#2532 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Jest, ali kad zapada u nedelju navece u ponedeljak ces klinac autom stici dalje od prve uzbrdice.
User avatar
plucna mahramica
Posts: 602
Joined: 20/07/2011 14:59

#2533 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by plucna mahramica »

Vidio sam da je bilo neke price, ali ne upratih nista konkretno. Ima li gdje naruciti nokian gume?
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2534 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by lavic »

plucna mahramica wrote:Vidio sam da je bilo neke price, ali ne upratih nista konkretno. Ima li gdje naruciti nokian gume?
U Sarajevu Nokian prodaje praonica WRC kod El Tarik pumpe.
User avatar
saiks
Posts: 1196
Joined: 12/11/2013 13:06

#2535 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by saiks »

plucna mahramica wrote:Vidio sam da je bilo neke price, ali ne upratih nista konkretno. Ima li gdje naruciti nokian gume?
baci oko na pik.ba ima radnja jedna prodaje,nove,ima i drugih prizvođaca
User avatar
plucna mahramica
Posts: 602
Joined: 20/07/2011 14:59

#2536 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by plucna mahramica »

Pitao sam na piku, jedni nisu odgovorili, drugi ne mogu naruciti.
Gdje se nalazi ta praonica i pumpa?
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2537 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by lavic »

plucna mahramica wrote:Pitao sam na piku, jedni nisu odgovorili, drugi ne mogu naruciti.
Gdje se nalazi ta praonica i pumpa?
Praonica se nalazi kod tunela koji vodi od Velesica do Ciglana.
User avatar
saiks
Posts: 1196
Joined: 12/11/2013 13:06

#2538 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by saiks »

Kakva se pokazal goodyear ultragrip 9,imao netko iskustva ili je to potpuno nova guma na trzistu?
Kostaju 112km po komadu. Koju gumu bi vi preporucili,dimenzija 195/65/15
Kakva je continental ts850,ona dodje 117km
User avatar
AstorH
Posts: 1899
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#2539 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by AstorH »

Yebote pa kao da sam ih juce skinuo, kad prije jesen :/


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#2540 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

saiks wrote:Kakva se pokazal goodyear ultragrip 9,imao netko iskustva ili je to potpuno nova guma na trzistu?
Kostaju 112km po komadu. Koju gumu bi vi preporucili,dimenzija 195/65/15
Kakva je continental ts850,ona dodje 117km
UG9 je nova guma koliko znam. GY je uvijek imao vrhunske zimske gume oa je vjerovatno i ova.
ts850 je kod mene zimska, ali vozio sam je samo ovu zadnju zimu bez bogznakakvih iskusenja. Bila je vise nego dobra, ali za pravu ocjenu tek voznja po suhom snijegu moze dati dojam.
Uglavnom, ja obicno malo probam gumu na bezbjednim mjestima i nisam uspio da je natjeram na mokrom i bljuzgavom da izgubi kontrolu uz razumnu voznju.
Prije nje sam vozio na GY UG7 i bio prezadovoljan.

Poucen dobrim dojmom Continetala uzeo sam i ljetnu CPC5 i imao jos bolje iskustvo. Bukvalno sam isao sa njom do momenta kad mislim da ce proklizati i malo preko i... nisam uspio da izgubim grip. Kisa, suho, svejedno. Fantasticna guma i pruza nevjerovatnu sigurnost, ali to je za drugu temu.
Uglavnom do su premium marke i GY i Conti a imao sam iskustva sa obje i zimske i ljetne varijante. Nes se zahebat ni s jednom jer ces njene limite preci tek potpuno neprilagodjenom (ludom) voznjom.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2541 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

drugi profil wrote:
saiks wrote:Kakva se pokazal goodyear ultragrip 9,imao netko iskustva ili je to potpuno nova guma na trzistu?
Kostaju 112km po komadu. Koju gumu bi vi preporucili,dimenzija 195/65/15
Kakva je continental ts850,ona dodje 117km
UG9 je nova guma koliko znam. GY je uvijek imao vrhunske zimske gume oa je vjerovatno i ova.
ts850 je kod mene zimska, ali vozio sam je samo ovu zadnju zimu bez bogznakakvih iskusenja. Bila je vise nego dobra, ali za pravu ocjenu tek voznja po suhom snijegu moze dati dojam.
Uglavnom, ja obicno malo probam gumu na bezbjednim mjestima i nisam uspio da je natjeram na mokrom i bljuzgavom da izgubi kontrolu uz razumnu voznju.
Prije nje sam vozio na GY UG7 i bio prezadovoljan.

Poucen dobrim dojmom Continetala uzeo sam i ljetnu CPC5 i imao jos bolje iskustvo. Bukvalno sam isao sa njom do momenta kad mislim da ce proklizati i malo preko i... nisam uspio da izgubim grip. Kisa, suho, svejedno. Fantasticna guma i pruza nevjerovatnu sigurnost, ali to je za drugu temu.
Uglavnom do su premium marke i GY i Conti a imao sam iskustva sa obje i zimske i ljetne varijante. Nes se zahebat ni s jednom jer ces njene limite preci tek potpuno neprilagodjenom (ludom) voznjom.
Mislim da je sad Continental predvodnik kola kada su u pitanju zimske gume, pa onda GY.
Michelin vec 20 godina luta nekako u tom segmentu i trazi nesto sto ce oslikavati karakteristike njihovih ljetnih guma, tj. vrlo dug zivotni vijek uz ujednacene performanse, ali to je vrlo tesko sa zmiskim gumama uraditi.
Sto se tice CPC i Continental Sport 5 guma, jos uvijek su previse nove, i ne znam da li imau klasicnu Continentalovu manu slabog bocnog zida, koji nije bas neka sreca na nasim cestama. Tu je Michelin daleko bolji zbog daleko naprednijeg rjesenja konstrukcije bocnog zida.
Gandra_1
Posts: 627
Joined: 10/05/2013 10:03

#2542 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gandra_1 »

Gdje ima uzeti celicne felge 15ke?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#2543 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Pa lijepo upalis auto i provozas se po vulkanizerima ... bice u nekom
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#2544 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by romeomoraprezivjeti »

Gandra_1 wrote:Gdje ima uzeti celicne felge 15ke?
Tesko da ceš gdje uzeti,mozes samo kupiti.:-D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#2545 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ridjobrki »

Ima li ko iskustva sa Starmaxx gumama? Lik koji trguje autogumama i zastupa više brandova mi doslovno kaže "starmaxx su i na mom autu a ti ako hoćeš meni da plaćaš zimovanje slobodno kupuj GY, Continental i ostale".

Osim ovoga, ima li neko nešto za preporučiti kad je u pitanju cijena i kvalitet, dimenzije su 185/65/15. Dalje, da li ostajati na ovim dimenzijama ili nešto mijenjati za zimu - auto je kompakt klasa, čelične felge. I jah, da li i felge da mijenjam na ALU? :-D
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#2546 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sema911s »

Ridjobrki wrote:Ima li ko iskustva sa Starmaxx gumama? Lik koji trguje autogumama i zastupa više brandova mi doslovno kaže "starmaxx su i na mom autu a ti ako hoćeš meni da plaćaš zimovanje slobodno kupuj GY, Continental i ostale".

Osim ovoga, ima li neko nešto za preporučiti kad je u pitanju cijena i kvalitet, dimenzije su 185/65/15. Dalje, da li ostajati na ovim dimenzijama ili nešto mijenjati za zimu - auto je kompakt klasa, čelične felge. I jah, da li i felge da mijenjam na ALU? :-D
slagao te je za gy conti,.. marze su im od 5-7% ako uzmu preko 100k€, sve ispod marza je od 2-3%
jedino ako na divljaka ne preprodaje
Frutek
Posts: 1553
Joined: 22/01/2005 01:39

#2547 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Frutek »

Zna li neko gdje ima 225/50/17 zimske po dobrim cijenama?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2548 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by madner »

Starmaxx Turska.

Barum je onako ne previse skup za 225/50/17, ako je Insignia; Opel te prodaje u svojim servisima tako da nisu ni toliko lose (podmarka Contientala).
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#2549 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kritichar »

Ridjobrki wrote:I jah, da li i felge da mijenjam na ALU? :-D
zimske se ne stavljaju na aluminijske, jer ako budeš stavljao lance oštetit ćeš ih
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2550 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

kritichar wrote: zimske se ne stavljaju na aluminijske
gdje to pise? ja skoro na svakom autu imao aluminijske i vozio i zimi i ljeti,pa nista nisam ostetio.....
Post Reply