Zemljotres maloprije..

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#2526 Re: Zemljotres maloprije..

Post by POCA »

Ne trese za promjenu,nocas samo blago poljuljalo...da i mi malo predahnemo:)
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#2527 Re: Zemljotres maloprije..

Post by sorted »

U Ze klaustrofobija lagano izlazi iz mode. :mrgreen:
Kaja
Posts: 15
Joined: 29/03/2012 10:48

#2528 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Kaja »

U Ze je mirnije ali nije ugodno znati da se negdje drugo trese kad znamo kako je nama bilo :/. Ipak BiH ima jedno tlo :).
Modest Musorgski
Posts: 1040
Joined: 26/07/2012 20:08

#2529 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Modest Musorgski »

Image
User avatar
kixa
Posts: 385
Joined: 31/07/2012 01:37

#2530 Re: Zemljotres maloprije..

Post by kixa »

Valjda se smiri i na kraju se sve dobro zavrsi :)
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#2531 Re: Zemljotres maloprije..

Post by astrid »

....ja ne osjetih :roll:
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#2532 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Skyfox »

cudi me kako se nije urusila kuca na 7.2? Jos je ovo pizemlje sta bi tek bilo na nekoj visoj zgradi...

User avatar
PeekABoo
Posts: 289
Joined: 31/07/2012 16:11

#2533 Re: Zemljotres maloprije..

Post by PeekABoo »

Sarajevo1946 wrote:
Šipovac wrote:hvala na dobrodoslici...
ma bilo je Boga mi pravo interesantno...Zelim svakome ovakav dozivljaj ;)
Nemoj živ bio, meni je život i bez tog dobar :D
:thumbup:
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#2534 Re: Zemljotres maloprije..

Post by POCA »

Skyfox wrote:cudi me kako se nije urusila kuca na 7.2? Jos je ovo pizemlje sta bi tek bilo na nekoj visoj zgradi...

Cisto sumnjam da je ovo 7.2,jer taj je prilicno jak i ne ostavlja iza sebe samo stvari razbacane,nego stosta i srusi,a pogotovo ove njihove kucice od papira tako daaaaa :roll: ....a zgrade i soliteri znaju biti i jako izdrzljivi(bolje od kuca),zavisi kad i kako su pravljeni...
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#2535 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Skyfox »

i ovisi po kojoj skali je procijenjena 7.2 magnituda. merkali, rihter...
doff
Posts: 2583
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#2536 Re: Zemljotres maloprije..

Post by doff »

Skyfox wrote:i ovisi po kojoj skali je procijenjena 7.2 magnituda. merkali, rihter...
Magnituda moze samo biti po rihteru a intenzitet je po merkaliju.

7.2 moze iza sebe ostaviti rusevine a i ne mora, zavisno koliko dugo trese
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#2537 Re: Zemljotres maloprije..

Post by POCA »

ima tacno kad je radjena bas drvena konstrukcija onda je veoma otporno na zemljotrese,cak i najbolje podnosi,elastican i lagan materijal....a jesmo postali eksperti za potrese,sva strucnjak do strucnjaka :lol: http://www.gradjevinarstvo.rs/TekstDeta ... ekstid=909
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#2538 Re: Zemljotres maloprije..

Post by POCA »

masmavi wrote:
POCA wrote: Cisto sumnjam da je ovo 7.2,jer taj je prilicno jak i ne ostavlja iza sebe samo stvari razbacane,nego stosta i srusi,a pogotovo ove njihove kucice od papira tako daaaaa :roll: ....a zgrade i soliteri znaju biti i jako izdrzljivi(bolje od kuca),zavisi kad i kako su pravljeni...
Drvo ima veci moment uvijanja od betona, nije nuzno da sve rusi. Tako da je veca sansa da ovakav zemljotres kod nas sve porusi nego kod njih. :)
Naravno da ima od betona,ali rijec je o armiranom betonu i o celicnim konstrukcijama bez kojih ne smije biti soliter ni jedan...slazem se za drvene konstrukcije,nisam ni mislila na njih kad sam rekla da 7.2 treba da rusi kuce...mislila sam na ciglu jer su kod nas od nje i pravljene i cigleni zidovi lose podnose horizontalna pomjeranja i ruse se k'o kule od karata,plus cigla puca na mnogo sitnih komadica i od toga ljudi i stradaju najvise
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#2539 Re: Zemljotres maloprije..

Post by POCA »

Kod horizontalnih pomjeranja mislim da nema toliko veze visina objekta koliko naravno sama konstrukcija i kvalieta izgradjenog jer pritisak dolazi bocno a ne odozgo,a cigla ga ama bas nikako ne podnosi i cigleni zidovi se lome na vise manjih komada i uzrokuju vise ozljeda nego betonski koji se razlome u vise vecih....tako da su po meni nase kuce itekako neotporne
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#2540 Re: Zemljotres maloprije..

Post by POCA »

masmavi wrote:
POCA wrote: Naravno da ima od betona,ali rijec je o armiranom betonu i o celicnim konstrukcijama bez kojih ne smije biti soliter ni jedan...slazem se za drvene konstrukcije,nisam ni mislila na njih kad sam rekla da 7.2 treba da rusi kuce...mislila sam na ciglu jer su kod nas od nje i pravljene i cigleni zidovi lose podnose horizontalna pomjeranja i ruse se k'o kule od karata,plus cigla puca na mnogo sitnih komadica i od toga ljudi i stradaju najvise
Ti sigurno nisi nikad gledala kako var zna da pukne prilikom naprezanja. :)
Kod nas kuce nisu gradjene bas toliko u visinu, i pretezno su sve izgradjene u sirinu, sa temeljima do 1.5m, tako da to ne predstavlja bas toliku opasnost od rusenja.
POCA wrote:a jesmo postali eksperti za potrese,sva strucnjak do strucnjaka :lol:
Ne trebas biti strucnjak za ovakve stvari. Ko god je zavrsio tehnicki fakultet, ovo je mu je osnovno znanje iz tehnicke mehanike :)
Ebg ja nisam zavrsila faks(arhit.tehnicar),samo iznosim svoje neko misljenje na osnovu dosta procitanog sadrzaja o aktuelnoj temi i nekog logickog razmisljanja...
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#2541 Re: Zemljotres maloprije..

Post by POCA »

masmavi wrote:Kako god ti kazes :D
Ej bolan zar nisi provalio do sad da sam poluziva od proslog petka i pricam ovo vise sebe da utjesim...jer se nadam da se u Titino vrijeme nije stedjelo na materijalu i da je ova moja 12-ca veoma otporna :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 70302
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2542 Re: Zemljotres maloprije..

Post by plain vanilla »

meni se stalno pricinjava zemljotres, samo u luster gledam :evil: :roll:
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#2543 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Muhamed Đakmić »

plain vanilla wrote:meni se stalno pricinjava zemljotres, samo u luster gledam :evil: :roll:
Ha nešto osjetim, pogled leti ka lusteru i sijalicama :D
User avatar
kixa
Posts: 385
Joined: 31/07/2012 01:37

#2544 Re: Zemljotres maloprije..

Post by kixa »

To opet trese :D
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#2545 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Revolucionar ★ »

Dugo te nema
Cekam satima i danima
Dugo te nema
Znam da ceš doci, nestrpljiv sam

Bez tebe nikoga ne znam
Bez tebe ništa ne prepoznajem
Ti si moja polovina, cilj lutanja mog

Kad ljubavi nema
Ostaju besane noci
Kad ljubavi nema
Osluškujem kada ceš doci






Bas ono za zemljotres :D Pojacajte pjesmu, necete ga ni cuti ;)
ketronsd1
Posts: 1470
Joined: 13/06/2006 15:29

#2546 Re: Zemljotres maloprije..

Post by ketronsd1 »

Jel ovo zatrese malo prije
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#2547 Re: Zemljotres maloprije..

Post by gerberica »

ketronsd1 wrote:Jel ovo zatrese malo prije
Gjde ?
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#2548 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Not My Idea »

uh sto zatrese :x
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#2549 Re: Zemljotres maloprije..

Post by nacho_ »

trese trese :-D
Modest Musorgski
Posts: 1040
Joined: 26/07/2012 20:08

#2550 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Modest Musorgski »

Evo gaaa opeeeeeeeee
Post Reply