Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#2526 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zlatiborka »

draganbl wrote:
Banksy wrote:
draganbl wrote:
Hvala na trudu i odgovoru.
Zanimalo me je da li se isplatio veliki trud koji su uložili da dobiju i glasove iz RS-a.
Jasno mi je šta pišeš, hvala.
Ne znam da li si ovo boldirano ozbiljno mislio, ili je riječ o sarkazmu. U svakom slučaju, niti je bilo kakvog truda, niti se u Banjaluci vide ikakve aktivnosti Naše stranke. Potpuna mizerija.
Ja stojim pri tvrdnji da Naša stranka ima potencijal, kao i svaka druga "deklarisana" građanska opcija, ali je problem u tome što djeluje površno, neprecizno, uopšteno i samim tim, pogrešno.

Naglašavam, gospodo iz Naše stranke, NE MOŽETE SAMI, tražite (i dobijte!) podršku naprednih društvenih ogranizacija (studenata, ljekara, advokata, sindikata, akademskih i naučnih radnika, nevladinih organizacija, Transparency-a, ekonomskih foruma, nekog medija...), preuzmite rezultate projekata koji su rađeni u cilju pravljenja i implementacije strategija, pročitajte te strategije koje su napravljene ili predložite nove, pronađite ljude koji su to pisali, koji su istraživali mogućnosti poboljšanja opšteg stanja, ali KROZ KONKRETNE PROJEKTE U KONKRETNIM DRUŠTVENIM SFERAMA), konkurišite za inostranu pomoć, povežite se sa sličnim strankama i udruženjima u Hrvatskoj i Srbiji, dobijte podršku Josipovića, Tadića, Medvedeva i Obame (metafora).
Uradite nešto, ako već kažete da možete.

:lol: :lol:
Oni imaju VIZIJU i dobru volju, sve ce to sto ti trazis od njih uraditi ali tek kad osvoje vlast!

Pedja je rekao da ne moze iznositi precizne planove stranke ni neke egzaktne podatke, jer se boji da neki drugi ne ukradu ideju.

Eto, Dragane u tome je fol, naime mi bi im trebali vjerovati na rijec i izabrati ih, a poslije ce oni prionuti na posao kad se uvale u fotelje, ja sam cijelu ovu pricu i ovdje i na banjaluckom forumu ovako shvatila.....

Po tome se ne razlikuju nista od stranaka na vlasti....mislim po maglovitim predizbornim obecanjima.....

:x :x
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#2527 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by draganbl »

realna do boli wrote:Natjerati ljude da pocnu razmisljati i izlaziti iz svojih misjih rupa je dugotrajan proces.
Promijeniti redosljed prioriteta u glavam ljudi i pokusati uticati na promjenu dvadestogodisnje dresure u nacionalnom jednoumlju koje za posljedicu ima indiferentnost ljudi i skrivanje u masi ...je opet dugogodisnji proces .
Onog momenta kada shvatimo da kao pojedinci imamo uticaj i moramo ga koristiti za svoje dobro, a i za dobrobit svoje okoline, zahtjevajuci od ljudi na vlasti da daju ostavku jer ne rade nista ili rade kontra onog sto su obecali, nesto ce se poceti mijenjati.
Izdresirani smo da imamo pogresno poredane prioritete po kojima je ekonomski razvoj daleko ispod nacionalih i vjerskih interesa.
Dvadesetogodisnje usmjeravanje mase u kojoj se izgubio pojedinac, ima za posljedicu ovih 104 stranice odgovaranja na pitanja koja se postavljaju kao jako bitna jer se nije naucilo da je bitnja ekonomija, skolstvo, zdravstvo, zastita zivotnog okolisa.
Na svim dosadasnjim predizbornim skupovima nisu postavljana ta i takva pitanja.
Masa jednoumljem uoblicenih ljudi bila bi zabavljena nastupom neke "zvjezde" ..parolama o zastiti nacionalnog interesa...i razlaz...bjeda ostaje bjeda.
Onda se pojavi jedna stranka koja kaze...proslost ostavljamo iza sebe ..svi krivi moraju odgovarato, za to treba biti odgovorno nezavisno sudstvo...a mi moramo napokon poceti razmisljati o buducnosti i razvoju ove drzave..i bude docekana na noz jer mora odgovarati na pitanja na koje stranke na vlasti nikada nisu odgovorile a kamo li rijesile i jedno od istih.
Po meni ..sva ova pitanja koja se ovdje uporno ponavljaju , treba uputiti strankama na vlasti na svakom njihovom slijedecem predizbornom skupu...ako mognete doci u tu situaciju da ih ikada postavite , a o odgovornosti onih radi kojih se ova i ovakva pitanja i postavljaju evo nakon dvadeste godina..da i ne govorimo.

Ja vjerujem u NS jer znam sta joj je cilj..ali do tog cilja ce trebati dosta raditi jer treba kod ljudi razviti naviku da razmisljaju..i djeluju.
Zbilja moram da repliciram.
Da li si pročitala prethodni post? Moji postovi su upravo suprotno od toga što si ti napisala.
Ja sam postavio 10 pitanja u vezi sa konkretnim ekonomskim i društvenim problemima.
1. Pitanje obrazovanja, planova i programa za osnovne i srednje škole. Pitanje visokoškolskih ustanova. Akreditacija, implementacija Bolonje, problem velikog broja univerziteta itd.
2. Pitanje zdravstvenog fonda
3. Pitanje penzionog fonda
4. Pitanje statusa boraca, RVI i porodica poginulih u RS i federaciji
5. Pitanje policije
6. Pitanje evroatlanskih integracija
7. Koje zakone je NS spremila i čeka da preuzme vlast da bi ih usvojila?
8. Koje zakone i druge podzakonske akte će NS staviti u proces donošenja po preuzimanju vlasti?
9. Na koji način NS misli riješiti pitanje uticaja dijaspore?
10. Na koji način NS misli riješiti zategnute odnose sa susjedima?
Na moja pitanja, p.k. je odgovorio da oni za sve to znaju odgovore, ali "neće da ih kažu da im neko ne bi ukrao ideje", te da "Tu vrstu egzaktnosti koju vi zahtjevate ja nisam u stanju ponuditi."

Da naglasim, pošto ne volim da me neko pravi idiotom, ja se nisam nakon "dvadesetogodišnjeg usmjeravanja mase" izgubio kao pojedinac, već postavljam konkretna pitanja, na koja Naša stranka ne daje odgovore.
Znači, prestanite da trolujete sami sebe, ali i nas, deklarativnim i opšte poznatim stavovima "o svemu i svačemu" već počnite da navodite konkretne planove za rješavanje ekonomskih i društvenih problema. Ako ih uopšte imate.
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#2528 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by draganbl »

zlatiborka wrote: :lol: :lol:
Oni imaju VIZIJU i dobru volju, sve ce to sto ti trazis od njih uraditi ali tek kad osvoje vlast!
Imam i ja i VIZIJU i dobru volju, ali ne dobijaju se glasovi (pogotovo apstinenata) na osnovu vizije, već na osnovu KONKRETNIH PLANOVA.
zlatiborka wrote: Pedja je rekao da ne moze iznositi precizne planove stranke ni neke egzaktne podatke, jer se boji da neki drugi ne ukradu ideju.

Eto, Dragane u tome je fol, naime mi bi im trebali vjerovati na rijec i izabrati ih, a poslije ce oni prionuti na posao kad se uvale u fotelje, ja sam cijelu ovu pricu i ovdje i na banjaluckom forumu ovako shvatila.....
Ne znam da li si u pravu. Ja nijednom nisam rekao da je Naša stranka loša, niti mislim da je loša.
Međutim, ako p.k. zaista misli da nisu neozbiljni, neka kaže kada će iznijeti konkretne planove, koje oblasti su detaljno pokrili, na koji način pristupaju rješenjima, sa čime će krenuti, na kom nivou. U krajnjoj liniji, KADA ĆE PRESTATI OPASNOST OD KRAĐE IDEJA, kada će objaviti planove. p.k, da li razumiješ da ja moram imati neku naznaku da ti planovi zaista postoje?
zlatiborka wrote: Po tome se ne razlikuju nista od stranaka na vlasti....mislim po maglovitim predizbornim obecanjima.....

:x :x
Vjerovatno će ovi naši postovi ostati neizkomentarisani, a možda će čak biti i obrisani. Na nama je da tražimo odgovore, a o ostalom ne odlučujemo.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#2529 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by realna do boli »

Moj post je bio reakcija na pitanja koja se beskonacno ponavljaju samo s ciljem da se neko ili nesto isprovocira.

draganbl... svako tvoje pitanje je na mjestu i konkretno, nadam se da ces uskoro dobiti odgovor na iste.
User avatar
black
Posts: 18642
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#2530 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by black »

Petit_Beurre wrote: Da li mi još uvijek pričamo o Bosni i Hercegovini ili nekoj drugoj zemlji?
Šega su mi oni koji se, tobože, nećkaju bil glasali -nebil' pa kao došli su poslije 104 stranice napada, blaćenja, paranoje i drugih gluposti (od "plaćenika" i ljubitelja drugih vladajućih stranaka) do zaključka da su miljama daleko.
Dragi moji - tko/ko ne shvata ideju pokreta, nije vrijedan ni biti dio njega. A vi 3.oktobra glasajte i dalje za one koji su vas i proteklih 20 godina lagali, a na forumu prosipajte priču kako niste glupi i kako je NS kukavičije jaje velikosrpsko , balijsko, ustasko , xy i kako ste providili tu igru.
Ima jedna simpatična riječ - PARADOKS. Zapamtite je, susretat' ćete se snjom, nadam se.

Simpatizer, volonter, glasač.
D.S.
ma shta ima "ideja pokreta" :lol:
jeste miljama daleko, posebno nakon demonstracije kukavicluka da se da se neke stvari nazovu pravim imenom, ono sto je receno i u hagu i mnogim rezolucijama a to je da se u srebrenici desio genocid, i sve dok ovakve ustupke pravili srpskom nacionalizmu ne mogu oni nidje i nikuda ..
a ja licno ne zelim biti "vrijedan" takvog "pokreta i ideje" ...i po starom obichaju ako se ne slazes sa nechim odmah budesh proglashen za simpatizera neke od vladajucih stranaka, kao da nema niko vishe u opoziciji sem NS
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#2531 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by strongwoman »

Dobro evo imam ja "par pitanja" za doticnog gospodina...

1. Plan i program izmjena i dopuna Zakona o radu i socijalnoj politici
1.a. Povecanje minimalne zagarantovane plate, da ili ne
2.a. Povecanje izvajanja sredstava iz Budzeta (pardon Proracuna) FBiH Centru za soc. rad
3.a. Zakon o mobingu
4.a. Ravnopravna nacionalna zastupljenost i u RS, ne samo u FBiH i odredjivanje kazne u skladu sa neprovodjenjem ove zastupljenosti

2. Plan i program izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zastiti..
2.a. Finansiranje svih osiguranika Zdravstvenog osiguranja i soc. ugrozenog stanovnistva za lijecenje u inostranstvu
3.a. Donosenje Zakona o zabrani istovremenog obavljanja djelatnosti u Drzavnim bolnicama i privatnim ordinacijama

3. Biografija svih clanova koji ce se kandidovati na izborima iz ove stranke

4. Donosenje Zakona o javnim preduzecima na drzavnom nivou
5. Biznis plan i program iz oblasti poticaja proizvodnje
6. Zakon o zastiti domacih proizvoda
7. Smanjenje drzavnog deficita
8. Zakon o mitu i korupciji
9. Zakon o nelojalnoj konkurenciji

....
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#2532 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

strongwoman

Jedan dio odgovora na vasa pitanja mozete pronaci na nasem portalu u deklaracijama i Manifestu.
Podatci o kandidatima na listam ace biti objavljeni nakon sto liste bude predate CIK-u.

1. Plan i program izmjena i dopuna Zakona o radu i socijalnoj politici

Mi imamo nas prijedlog reforme socijalne politike i zakon o drzavnim sluzbenicima- koji je apsolutni prioritet i pretpostavka za sprovodjenje reformi.

1.a. Povecanje minimalne zagarantovane plate, da ili ne

Ne.

2.a. Povecanje izvajanja sredstava iz Budzeta (pardon Proracuna) FBiH Centru za soc. rad
Da, u okviru sistemske reforme socijalne politike.

3.a. Zakon o mobingu

4.a. Ravnopravna nacionalna zastupljenost i u RS, ne samo u FBiH i odredjivanje kazne u skladu sa neprovodjenjem ove zastupljenosti

Da.

2. Plan i program izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zastiti..

Nas prijedlog reforme zdravstva je radikalan i izmedju ostalog predvidja pravo izbora ljekara i ustanove, izjednacavanje statusa privatnog i drzavnog sa stanovista osiguranja itd.

2.a. Finansiranje svih osiguranika Zdravstvenog osiguranja i soc. ugrozenog stanovnistva za lijecenje u inostranstvu
U nasem prijedlogu zdravstvene reforme tercijarna zastita je besplatna a u primarnoj se participira.

3.a. Donosenje Zakona o zabrani istovremenog obavljanja djelatnosti u Drzavnim bolnicama i privatnim ordinacijama

Mi smatramo da zdravstvena struka ne moze biti izuzetak i da ce problem nestati ako se sprovede nas gore spomenuti prijedlog.

3. Biografija svih clanova koji ce se kandidovati na izborima iz ove stranke

Nakon predaje lista CIK-u.

4. Donosenje Zakona o javnim preduzecima na drzavnom nivou

Apsolutno

5. Biznis plan i program iz oblasti poticaja proizvodnje

Agrarna reforma i ruralni razvoj su jedna od 6 politika koje smo izradili u okviru politike ubrzanog ekonomskog razvoja.

6. Zakon o zastiti domacih proizvoda

Postujuci medjunarodne trgovinske sporazume, ali da.
(Obavezni procenat domacih proizvoda u trznim centrima, kao primjer jedne o d mjere)

7. Smanjenje drzavnog deficita

8. Zakon o mitu i korupciji

Prioritet. Drasticne kazne i za davaoca i za primaoca mita i oduzimanje imovine.

9. Zakon o nelojalnoj konkurenciji

Ukidanje monopola. (GRASS, GAS, BHTelecom, itd)

p.k.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#2533 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zavrzlama »

Cilj nase Stranke je slabljenje SDP-a,pretvranje istog u bosnjacku stranku(time sto se forsira izlazak nebosnjaka iz SDP-a)...zasto sve ovo?...zato sto je SDP glavna prepreka u velikosrpskom cilju ,jer probosanski front nesmije imati jaku multietnicku stranku, jer se tad teze forsira ideja da BIH podrzavaju samo bosnjaci....sad da li je gospoda iz Nase Stranke nesvjesno gurnuta da odradjuje velikosrpske ciljeve ili svjesno,pokazat ce vrijeme....ja imam svoje misljenje da rade svjesno...opet kazem vrijeme je najbolji svjedok...toliko za sada :wink:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2534 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Alfons Kauders »

Pedja Kojovic wrote: 8. Zakon o mitu i korupciji

Prioritet. Drasticne kazne i za davaoca i za primaoca mita i oduzimanje imovine.

9. Zakon o nelojalnoj konkurenciji

Ukidanje monopola. (GRASS, GAS, BHTelecom, itd)

p.k.
Pedja, mozes li samo konkretno navesti sta je problem s postojecim KZ-om kada je u pitanju primanje/davanje mita? Tek smo ga nedavno mijenjali i meni se cini da je sasvim adekvatan, barem sto se sankcija tice. Uradjen je u skladu sa evropskim standardima i ne vidim sta bi se tu moglo dodati ili oduzeti.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2535 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

Alfons Kauders wrote:
Pedja Kojovic wrote: 8. Zakon o mitu i korupciji

Prioritet. Drasticne kazne i za davaoca i za primaoca mita i oduzimanje imovine.

9. Zakon o nelojalnoj konkurenciji

Ukidanje monopola. (GRASS, GAS, BHTelecom, itd)

p.k.
Pedja, mozes li samo konkretno navesti sta je problem s postojecim KZ-om kada je u pitanju primanje/davanje mita? Tek smo ga nedavno mijenjali i meni se cini da je sasvim adekvatan, barem sto se sankcija tice. Uradjen je u skladu sa evropskim standardima i ne vidim sta bi se tu moglo dodati ili oduzeti.
Da dodam i svoje pitanje: Odakle vam ta priča da BH Telecom ima monopol? Zar narod nema pravo da bira hoće li HT Eronet, M-Tel itd.? Koliko ja vidim oko sebe, dosta raje ima brojeve 063 ili 065 u sred Sarajeva...ili ja to možda haluciniram? Je li BH Telecom možda nekome "trn u oku" jer svake godine ostvaruje preko 100 miliona profita?

Još jedno pitanje: Ako NS bude u poziciji da odlučuje da li prodati BH Telecom (mada čisto sumnjam da će ikada biti u takvoj poziciji, ali onako hipotetički :D ), šta bi Naša stranka uradila? Prodati ili ne prodati BH Telecom?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2536 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Alfons Kauders »

Real Khan wrote:
Alfons Kauders wrote:
Pedja Kojovic wrote: 8. Zakon o mitu i korupciji

Prioritet. Drasticne kazne i za davaoca i za primaoca mita i oduzimanje imovine.

9. Zakon o nelojalnoj konkurenciji

Ukidanje monopola. (GRASS, GAS, BHTelecom, itd)

p.k.
Pedja, mozes li samo konkretno navesti sta je problem s postojecim KZ-om kada je u pitanju primanje/davanje mita? Tek smo ga nedavno mijenjali i meni se cini da je sasvim adekvatan, barem sto se sankcija tice. Uradjen je u skladu sa evropskim standardima i ne vidim sta bi se tu moglo dodati ili oduzeti.
Da dodam i svoje pitanje: Odakle vam ta priča da BH Telecom ima monopol? Zar narod nema pravo da bira hoće li HT Eronet, M-Tel itd.? Koliko ja vidim oko sebe, dosta raje ima brojeve 063 ili 065 u sred Sarajeva...ili ja to možda haluciniram? Je li BH Telecom možda nekome "trn u oku" jer svake godine ostvaruje preko 100 miliona profita?

Još jedno pitanje: Ako NS bude u poziciji da odlučuje da li prodati BH Telecom (mada čisto sumnjam da će ikada biti u takvoj poziciji, ali onako hipotetički :D ), šta bi Naša stranka uradila? Prodati ili ne prodati BH Telecom?
Vjerovatno misle na to da telekom operateri imaju monopol na fiksne linije, kao i neke mobilne usluge. Npr. koliko ja znam, sad ne bi mogao uzeti M-Tel pakete s pretplatom na firmu, jer nisam registrovan u RS (nisam bas siguran za ovo, mozda sad i to moze).

Sto se tice fiksnih, taman i da se potpuno liberalizira trziste, tesko da bi bilo ko bio zainteresiran da ulaze u infrastrukturu i radi na podrucju drugih operatera, jer broj fiksnih pretplatnika svakako opada vec godinama...
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2537 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

Alfons Kauders wrote:
Real Khan wrote:
Da dodam i svoje pitanje: Odakle vam ta priča da BH Telecom ima monopol? Zar narod nema pravo da bira hoće li HT Eronet, M-Tel itd.? Koliko ja vidim oko sebe, dosta raje ima brojeve 063 ili 065 u sred Sarajeva...ili ja to možda haluciniram? Je li BH Telecom možda nekome "trn u oku" jer svake godine ostvaruje preko 100 miliona profita?

Još jedno pitanje: Ako NS bude u poziciji da odlučuje da li prodati BH Telecom (mada čisto sumnjam da će ikada biti u takvoj poziciji, ali onako hipotetički :D ), šta bi Naša stranka uradila? Prodati ili ne prodati BH Telecom?
Vjerovatno misle na to da telekom operateri imaju monopol na fiksne linije, kao i neke mobilne usluge. Npr. koliko ja znam, sad ne bi mogao uzeti M-Tel pakete s pretplatom na firmu, jer nisam registrovan u RS (nisam bas siguran za ovo, mozda sad i to moze).

Sto se tice fiksnih, taman i da se potpuno liberalizira trziste, tesko da bi bilo ko bio zainteresiran da ulaze u infrastrukturu i radi na podrucju drugih operatera, jer broj fiksnih pretplatnika svakako opada vec godinama...
Nemaju već nekoliko godina monopol ni na fiksne telefone jer ima sada more malih operatera...čudi me da jedna "ozbiljna stranka" nije obavila barem neko mini-istraživanje na ovu temu, pa tek onda oplela "k'o Maxim po diviziji"... :mrgreen: Pitanje za p.k. : radite li ikakva istraživanja prije nego donesete odluku ili stav po nekom pitanju? Možda i to ima na web stranici, a? :mrgreen:
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#2538 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by 1gorstak »

Real Khan, popusti covjeka ziv bio. Ako mislis da si ga provalio, OK, ali sta je poenta u nastavljanju ove tvoje kampanje ?
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#2539 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by strongwoman »

Pedja Kojovic wrote: 9. Zakon o nelojalnoj konkurenciji

Ukidanje monopola. (GRASS, GAS, BHTelecom, itd)

p.k.
Mislite privatizacija preduzeca!!! E, to vam je kardinalna greska... Privatizirati najprofitabilinija preduzeca, koja pune budzet cak i do 40%, svi prihodi nakon privatizacije, znaci sav visak sredstava opet bi isao u inostranstvo (obzirom da bi ova preduzeca kupili strani investitori). Pogledajte malo kako proces privatizacije tekao na zapadu i sve drzave su upravo u preduzecima ovog tipa zadrzale vecinsko vlasnistvo. Boze, sto li pitam se???
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#2540 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

strongwoman

Ukidanje monopola na usluge javnih preduzeca nije privatizacija javnih preduzeca-koja su jednim dijelom vec privatizirana. Mi se u izradi tih prijedloga-na primjer u vez javnog prevoza-konslutujemo sa dokumentima koji su izradjeni u EU i predstavljaju skup najuspjesnijih modela.Nacin na koji sada posluju javna preduzeca je netransparentan iskljucivo iz politickih razloga jer se kroz njihov rad nelegalno finansiraju aktivnosti stranaka na vlasti.
Vecina javnih preduzeca odbija da uplati dobit u budzete i putem sponzorskih ugovora dijele novac sportskim klubovima i nepostojecim udruzenjima gradjana, na primjer.

p.k.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#2541 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

inhibitor

Mito i korupcija, kao sto je slucaj i sa prostitucijom, su dvostrano krivicno djelo i tako se mora i procesuirati.

p.k.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#2542 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

KONS Sarajevo se odlučio da ponovo ukaže na bezobziran odnos Vlade Kantona i predstavnika u Skupštini Kantona Sarajevo povodom najnovijih udara na esencijalne životne potrebe građana, nemoć pri rješavanju problema komunalne privrede kao i nemarno gazdovanje javnim dobrima. U posljednje vrijeme aktuelni problemi kao što su poskupljenje zemnog gasa, haos u gradskom transportu, te istovremeno gubitak prihoda od koncesija pokazuju nesposobnost i nezainteresovanost Vlade Kantona Sarajevo da izvršava svoje obaveze.


Naša stranka će hrabro pristupiti rješavanju problema Kantona Sarajevo i od ovog grada napraviti evropsku metropolu kakvu njeni građani i zaslužuju.

Neodgovoran odnos Vlade kantona Sarajevo prema problemu cijene prirodnog gasa je u potpunom skladu sa odnosom vlade prema drugim gorućim pitanjima komunalne privrede. Kantonalni privredni giganti trenutno služe kao finansijski servis političkim strankama dok građani i firme poslušno plaćaju ne-evropske usluge po evropskim cijenama.

Ko plaća a ko zarađuje u priči o prirodnom gasu?

Poskupljenje gasa od 22,4% za korisnike u Kantonu Sarajevo predstavlja direktni udar na džep građana, ali i slabljenje ionako uzdrmane sarajevske privrede.
KO Naše stranke Sarajevo upućuje Vladi KS slijedeća pitanja:

- Koliko posrednika i sa kojom maržom zarađuje na cijeni gasa od njegove isporuke na teritoriju BiH pa do krajnjeg korisnika u Kantonu Sarajevo?
- Po kojoj se kalkulaciji računa marža za Javno preduzeće Sarajevogas?
- Zašto Vlada Kantona Sarajevo nije podigla glas protiv odluke Vlade FBiH o poskupljenju, obzirom da će najveći teret ovog poskupljenja ponijeti upravo građani i privreda Kantona Sarajevo?

Ne sjećamo se da je neko pitao građane Kantona Sarajevo da li žele svojim računima finansirati milionske sponzorske ugovore za sportska društva.

Umjesto da se kantonalna vlast bori za interese svojih građana i firmi, ona dozvoljava da javna preduzeća poput BH Gasa ostvaruju dobit koja se raspoređuje po nepoznatim principima.i bez argumentovane javne rasprave.

U slučaju koncesija nemar vlasti je doveo do gomilanja dugovanja prema kantonalnoj vladi, umjesto da koncesione naknade, kao u većini evropskih zemalja, budu jedan od osnovnih izvora javnih prihoda. Činjenica je da Vlada krši sopstveni Zakon o koncesijama iz 2003. godine kojim je utvrđeno da će svim firmama koje legalno vrše ekploataciju mineralnih sirovina Vlada KS u roku od tri mjeseca ponuditi ugovor o koncesiji na pet godina. Treba li naglasiti da Kanton nikada nije ponudio ugovore o koncesijama i da Vlada krši sopstveni zakon već sedam godina? Sa druge strane, ostaje nejasno zašto je Zakon predvidio koncesije na pet godina kada je praksa u cijelom svijetu da ovisno o rezervama sirovine ovaj period treba biti od 15 do 35 godina.

Stoga Kantonalni odbor Naše Stranke Sarajevo zahtjeva da:

- Vlada hitno objavi koliko je koji privredni subjekt dužan po pitanju naknada za eksploataciju, te da se očituju o sankcijama koje slijede neplatišama, uključujući stanje pokrenutih sudskih sporova
- Vlada objavi podatak o izgubljenim prihodima zbog zastare za koju jedina snosi odgovornost
- Vlada izmijeni zakon i prilagodi pravilima struke
- Firmama koje posluju legalno i redovno izmiruju obaveze dodijeli koncesije i napokon reguliše ovo polje kantonalne privrede.

Haos koji vlada na polju koncesija pojedini privatnici koriste tako što ne plaćaju nikakve naknade, a nesposobna vlast ta potraživanja ne naplaćuje i gura ih u zastaru, uzrokujući gubitak stotina hiljada maraka.

Kantonalne vlasti bez vizije o funkcionisanju gradskog javnog prijevoza

Nekompetentnost kantonalne Vlade ogleda se i u problemu gradskog javnog prijevoza.
Naša stranka je već ranije zahtjevala od kantonalne vlade da usvoji paket reformskih mjera koje će obezbijediti:

- jeftiniju cijenu karte
- kvalitetniju uslugu, uključujući pristup za građane sa invaliditetom
- stvaranje uslova za povećanje broja korisnika gradskog prijevoza.

Reformske mjere uključuju osnivanje kantonalne agencije za javni prijevoz koja će imati zadatak da pripremi, sprovede i prati izdavanje koncesija za gradske linije putem tendera na koje se mogu prijaviti privatnici. Agencija će određivati nivo usluge i cijenu karte, a privatnici će dobiti priliku da potpišu ekskluzivne ugovore na period od 2 do 5 godina. Stvaranje agancije ne bi značilo povećanje ionako glomazne kantonalne administracije. Agenciju je potrebno formirati reorganizacijom postojećih ljudskih resursa u kantonalnoj administraciji i GRAS-u.

Ova rješenja su standardna evropska praksa koja je do sada dala najbolje rezultate, a koju Evropska komisija preporučuje kao model gradskog prijevoza u evropskoj budućnosti.

Ekološka i potencijalna zdravstvena katastrofa

Građani su u skorije vrijeme uznemireni i problemom izvorišta na Vrelu Bosne, kao i navodima da bi zagađenje moglo da se proširi na izvor Bačevo iz kojeg se napaja više od 50% građana kantona. Iako konkretni uzročnici još uvijek nisu pouzdano utvrđeni evidentno je da je i do ovog problema došlo usljed nemara kantonalnih vlasti.

Kantonalni odbor Naše Stranke Sarajevo se javno obavezuje obezbjediti neovisnu analizu vode sa Vrela Bosne, kao i vode iz vodovodnih sistema koji se napajaju iz Bačeva, te istu prezentirati javnosti.

Kantonalni odbor Naše Stranke Sarajevo
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#2543 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

mizanfi

Nas prijedlog ustavnih principa je na nasoj internet stranici.
Dokument je dug i zbog toga mislim neprimjeren za objavljivanje na forumu.

p.k.
palermo
Posts: 25335
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#2544 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by palermo »

draganbl wrote: Imam i ja i VIZIJU i dobru volju, ali ne dobijaju se glasovi (pogotovo apstinenata) na osnovu vizije, već na osnovu KONKRETNIH PLANOVA.
.
Ma ne dobivaju se glasovi baš na osnovi konkretnih planova, nego na sposobnosti da im ponudiš nadu i vjeru i time ih mobiliziraš (posebno ove aptinente). Ovo ja onako čisto teoretski, iako se u potpunosti slažem sa čitavim tvojim opusom na ovoj temi. Ne možeš ljude mobilizirati ako si u fazonu opštih odgovora, nejasnih fraza, i što je najvažnije ako te prepoznaju kao stranku bez stava. Nažalost, mislim da je u ovom trenutku Naša stranka najoportunija i nakomformističkija stranka na politčkoj sceni BiH. Žao mi je ideje, ali mislim da se ideja otela, odnosno neki su ljudi unutar stranke oteli ideju.
Žao mi je malo i Peđe, ovdje je izuzetan napor učinio, i što se mene tiče ako nekada izađe sam na izbore ima moj glas.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2545 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by StupskaBitanga »

A vidio sam večeras na TVu da NSP-ZK podupire PDP????
Jel i time Naša stranka podupire tipove tipa Ivanić i co
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#2546 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

mizanfil

Mi smo se Zdravkom Krsmanovicem sporazumjeli o za nas najvaznijim stvarima formirajuci tako po prvi put
antinacionalisticku, proevrospku koaliciju za BiH.
Zdravkin govor na kongresu NSP-a to jasno odslikava.

p.k.
p.s.
Ja se prezivam Kojovic.
User avatar
independer
Posts: 710
Joined: 29/03/2007 11:07
Location: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA Sa Gradacca bijele kule Zmaja od Bosne

#2547 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by independer »

Zasto se Nasa Stranka u PC - u zove Nova Stranka?
Jeli to zaista tako ili je to greska FTV-a u sinocnom Dnevniku?
User avatar
Petit_Beurre
Posts: 916
Joined: 12/08/2009 18:55
Location: Fioka

#2548 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Petit_Beurre »

independer wrote:Zasto se Nasa Stranka u PC - u zove Nova Stranka?
Jeli to zaista tako ili je to greska FTV-a u sinocnom Dnevniku?
Velika greška
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#2549 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Pogrijesili su.
Stranka na cijem je kongresu Bojan Bajic bio se zove Nova Socijalisticka Partija.
Vjerovatno je tu negdje nastao "kurlus".

p.k.
jackamil
Posts: 51
Joined: 18/04/2010 13:31

#2550 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by jackamil »

Peđa Kojoviću, jesi li ti na listi za Skupštinu K.Sarajevo?
Locked