Platforma za progres - Mirsad Hadžikadić

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2526 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Bloo »

Dosadno mii wrote:
Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:to pristalice Hadzikadica dobrovoljno promovisu njegovu kampanju, NE TROSI SE BUDZETSKE PARE KAO OSTALA BAGRA.
A odakle mu pravo na budzetske pare?
Kad bude trosio budzetske pare na kampanju, onda je to ok?
Zasto bi bilo ok da iko koristi pare budzeta za plakate?
Uostalom nebitno ko god da pobijedi ionako nam nema pomoci
Nije ok. Ali naglasavanje da nema njegovih plakata, a ima, onda da on ne trosi budzetske pare na kampanju kao nesto pozitivno, a namjerno ignorisuci cinjenicu da nema pristup tim novcima....
Smatram da nema potrebe da se to naglasava na ovakav nacin.
bob marley
Posts: 71
Joined: 19/01/2013 17:20

#2527 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by bob marley »

AmiĐa_Idriz wrote:
bob marley wrote:
AmiĐa_Idriz wrote:E zbog pojedinaca bi baš volio da Šćepo ili Pudlica uđu u predsjedništvo...
You mean pudlica il pudlica. Sjajno politicko rezonovanje, El bake bi rekao hvala ovakvim biracima oni su nas odrzali.
Pojedini na koje mislim su ovi što blate Hadžikadića kako stignu.
Pogresno sam shvatio, my bad. Ne moze se s njima argumetovat kad nemaju argumenata.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#2528 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:to pristalice Hadzikadica dobrovoljno promovisu njegovu kampanju, NE TROSI SE BUDZETSKE PARE KAO OSTALA BAGRA.
A odakle mu pravo na budzetske pare?
Kad bude trosio budzetske pare na kampanju, onda je to ok?
On je protiv trosenja budzetskih para za stranke i njihove izborne kampanje, kaze da je bolje naci druge nacine finanasiranja pa da se ne uzimaju pare od budzeta, da pristalice doniraju i na taj nacin se pokaze koliko ko ima pristalica i koliko su pristalice zadovoljni sa takvom politikom.....ja ga podrzavam u tome.
soha96
Posts: 2379
Joined: 13/01/2015 23:30

#2529 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by soha96 »

Live na fb iz Visokog.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2530 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by julisiz es grant »

soha96 wrote:Live na fb iz Visokog.
Gori hala u Visokom :lol: :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35288
Joined: 08/09/2005 20:08

#2531 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Haris.ba »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:to pristalice Hadzikadica dobrovoljno promovisu njegovu kampanju, NE TROSI SE BUDZETSKE PARE KAO OSTALA BAGRA.
A odakle mu pravo na budzetske pare?
Kad bude trosio budzetske pare na kampanju, onda je to ok?
Taj argument da neka stranka trosi budzetske pare u smislu pozitivno ili negativno je glup.

To je sasvim ok sistem. Da se bolje sprovodi, bolje bi jos bilo za politicki zivot.

Pravo na iznose iz budzeta dobija stranka prema osvojenim glasovima. Fazon je da se sprijeci sistem kakav je upravo u Americi. Gdje fakticki nema ogranicenja na iznose koje stranke dobijaju. Te bogati mogu da kupe izbore.

Ovako stranka ima ogranicenja na politicke donacije, a pravo na pare iz budzeta da bi mogla da finansira svoje aktivnosti.

Mirso nema pravo na lovu trenutno. Ako osnuje stranku i gdje osvoji koje mjesto - imace pravo. Tako da prica da ne trosi budzetske pare jeste tacna. Ali ne zato sto sto je fin. Vec nema pravo jos na tu lovu.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2532 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by General War »

Ne bas da pratim ostale stranke jer su odavno kazale i uradile sta su obecale...ali evo vec se dobrano osjeti cumurana u Tuzli, vidjeh da je Mirsad i taj problem detektovao u predizbornim obracanjima narodu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#2533 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Smrcak15 »

VIDEO:"Put ka novoj BiH" Mirsada Hadžikadića u Visokom
https://www.facebook.com/mirsadhadzikad ... 422875865/

Image
Image
Image
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2534 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by General War »

UNC Charlotte professor runs for president of Bosnia

In fear his home country will cease to exist, Dr. Mirsad Hadzikadic runs for president of Bosnia
Dr. Mirsad Hadzikadic has worked and enjoyed his time at UNC Charlotte enough to stay for 31 years, but a phone call he answered last fall may have changed the course of his life.

“There are going to be elections October 7,” Hadzikadic said, summarizing what his friend told him over the phone, “and that may be the last elections of Bosnia as we know it.”

“It seems like it might disintegrate and if you ever had any inclination and I think you have … perhaps you should run for member of presidency.”

Right away, Hadzikadic felt an overwhelming sense of duty.

Currently, Bosnia and Herzegovina is a divided country; The Bosnian War, which ended in 1995, turned the three populations — based on religion and nationality — against each other: Orthodoxs known as Serbs, Catholics known as Croats and Muslims known as Bosniaks.

Nationalists want to separate from the country. Serbs want to join Serbia and Croats want to join Croatia, which would leave Bosnia as “one small enclave.”

“That was [my friend’s] fear; If we let the nationalists win this election, they will drive the country into the ruins,” he said.

A peace agreement after the war included the plans for how the country would run. Three presidents each represent one group of people and rotate out as chairman every eight months over a four-year term.

Prior to the last election, The Guardian wrote Bosnia is “home to what is most probably the world’s most complicated system of government.”

Although Hadzikadic felt this “overwhelming sense” of duty, he spent the next two and a half months after the call trying to rationalize.

He remembers thinking “there’s no way.”

It would be a burden financially since he’d earn less as president in Bosnia than at UNC Charlotte, where he has worked his way up from assistant professor of computer science in 1987 to the now founding executive director of data science initiative.

He’s also worried about the distance from his family, including his children and grandchildren, and the risks of physical danger that come with the position.

Still uncertain, he appeared on a Bosnian talk show where he spoke with political experts.

“I said, ‘Well let’s just see what kind of response there is,'” he said, “and given the type of response, the hope it generated — because my message is positive — and how people in the street wanted to hug me and greet me and say, ‘Thanks for the hope,’ that convinced me that regardless what happens, it’s a good move.”

Hadzikadic is Bosniak and Muslim but wants to run as an independent candidate.

“I will represent every single citizen, not just of the nationality that I am a member of,” he said. “I want to be the president for everybody.”

Turning the divided nation into a united one is at the top of his three-part plan. He refers to this as “Bosnia First.”

“I want people to think not about their parties or nationalities, but the country first,” he said.

He also wants to boost the economy by enforcing laws (which he hopes, in turn, will decrease corruption), getting investments from overseas and creating tax incentives for new companies.

His third focus is reflected in his campaign team; Every member is under the age of 40. According to Hadzikadic, hundreds of young people are leaving the country on a daily basis due to lack of jobs and the overall state of the country.

“I would like to create an environment where youth would like to stay,” he said.

Hadzikadic grew up in Yugoslavia before Bosnia declared independence from the country. He described it as a good childhood where everyone was equal. He sees this as no longer the case.

When he was 29, he came to the U.S. on scholarship to Southern Methodist University in Dallas, Texas. After earning his Ph.D. in computer science, he was hired at UNC Charlotte.

But if all goes according to plan, he’ll be moving back to Bosnia. He plans to spend the summer there campaigning after classes end. In the meantime, he’s traveling to U.S. cities with large Bosnian populations.

Living in the U.S. for the majority of his life, Hadzikadic believes he has a unique perspective to bring to the table. He views the U.S. as a place where differences are respected rather than feared.

“I think the U.S should be really proud that its values are being promoted throughout the world,” he said. “I’m really looking at this as an opportunity to combine the two experiences into something greater.”

Regardless if he is elected or not, he hopes his campaign will change mindsets.

“I’m hoping that this will be the start of a movement that will wake people up, get them to vote and basically take responsibility and say, ‘Not in my name. You cannot do this in my name’ …

“Honestly, I’ve very positive about the outcome.”

https://ninertimes.com/2018/04/unc-char ... of-bosnia/

UNC CHARLOTTE HOSTING LECTURE SERIES ON BOSNIAN PRESIDENTIAL ELECTION
https://cci.uncc.edu/news/2018-08-20/un ... election-0
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2536 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by julisiz es grant »

Smrcak15 wrote:VIDEO:"Put ka novoj BiH" Mirsada Hadžikadića u Visokom
https://www.facebook.com/mirsadhadzikad ... 422875865/

Image
Image
Image
Raja je krenula da se pali i zari
Raja je krenula da se pali i zari
Raja je krenula da se pali i zari
Jer to je bio glavom i bradom Halid Invalid Hari!
:D :D
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2537 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Idemedosumom »

Večeras debata na BHT-u, je li poznato ko će sve učestvovati?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#2538 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Smrcak15 »

Ne propustite ovo :) :bih: :bih: :bih:
Image
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#2539 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by vatrogasac »

Idemedosumom wrote:Večeras debata na BHT-u, je li poznato ko će sve učestvovati?
Ako ih opet pola ne dođe, bit će dosadni monolozi.
AdemBadem
Posts: 7
Joined: 26/06/2018 12:13

#2540 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by AdemBadem »

Haris.ba wrote:
Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:to pristalice Hadzikadica dobrovoljno promovisu njegovu kampanju, NE TROSI SE BUDZETSKE PARE KAO OSTALA BAGRA.
A odakle mu pravo na budzetske pare?
Kad bude trosio budzetske pare na kampanju, onda je to ok?
Taj argument da neka stranka trosi budzetske pare u smislu pozitivno ili negativno je glup.

To je sasvim ok sistem. Da se bolje sprovodi, bolje bi jos bilo za politicki zivot.

Pravo na iznose iz budzeta dobija stranka prema osvojenim glasovima. Fazon je da se sprijeci sistem kakav je upravo u Americi. Gdje fakticki nema ogranicenja na iznose koje stranke dobijaju. Te bogati mogu da kupe izbore.

Ovako stranka ima ogranicenja na politicke donacije, a pravo na pare iz budzeta da bi mogla da finansira svoje aktivnosti.

Mirso nema pravo na lovu trenutno. Ako osnuje stranku i gdje osvoji koje mjesto - imace pravo. Tako da prica da ne trosi budzetske pare jeste tacna. Ali ne zato sto sto je fin. Vec nema pravo jos na tu lovu.
Da, jer ove naše stranke na svu sreću nisu kupljene od strane bogatuna kao u Americi, već rade isključivo u interesu naroda, je l' de?

Nakaradan sistem kao i sve drugo u ovoj državi.

Ne bi ja njima dao dinara iz budžeta. Nađi sponzore pa se sponzoriši. Ionako ima milijarda stranaka, ne možeš g***a razlikovat. Tako bi se bar riješili 90% mini-strančica koje samo razvodnjavaju priču, pogotovo na građansko-socijalnom dijapazonu spektruma.

A ako hoćeš već da spriječiš američku verziju, ograniči visinu donacija.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2541 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Idemedosumom »

vatrogasac wrote:
Idemedosumom wrote:Večeras debata na BHT-u, je li poznato ko će sve učestvovati?
Ako ih opet pola ne dođe, bit će dosadni monolozi.
Izgleda da je Šefko na federalnoj večeras, ništa od sučeljavanja.
User avatar
SmokingMan
Posts: 22527
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#2542 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by SmokingMan »

Toliko bi volio da sjednu jedan nasuprot drugog i otvore jedan izravan dijalog.Ali nekako mi se čini kako ipak Džaferović mora slušati smjernice nadrđenog mu šefa.Nije samo to,djeluje mi da Šefko nije dovoljno zreo za dublji dijalog,nije samo dovoljno sebe smatrati glavnim kandidatom a sjediti ispred govornice dok šef za tebeu dvorani vodi kampanju,kandidat mora prvenstveno imati izgrađen čvrst stav,svoje mišljenje,viziju,na žalost,Šefko se pomirio sa tim da će,ako bude izabran za člana predsjednika iz bošnjaškor reda,sve konce ipak prepustiti porodici Izetbegović,dok će on u javnosti statirati samo kao puki "reformator" na papiru.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#2543 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by jefff »

Naprijed Mirso.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#2544 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Smrcak15 »

http://bhdinfodesk.com/wordpress/2018/1 ... ocesu-bih/

MEDIJSKA DISKRIMINACIJA U IZBORNOM PROCESU BIH

01/10/2018 BHD Info Desk Administrator  0 Comments Prof. dr. Mirsad Hadžikadić, Zijad Bećirević

Dok se na trgovima i ulicama BanjaLuke i Sarajeva, kroz slučajeve “David Dragičević“ i „Dženan Memić“, mjesecima traži pravda, grčevito bori za istinu i protiv korupcije duboko ukorijenjene u vrhovima entitetskih i državnih vlasti, više nego prepoznatljive u upravi, pravosuđu i policiji, napuštanjem diskriminatorske debate FTV (s kojom se u Predsjedništvo BiH otvoreno favoriziraju kandidati vladajućih struktura i partija) nezavisni kandidat za člana Predsjedništva BiH Prof. dr. Mirsad Hadžikadić otvario je treći front borbe- front protiv korupcije u javnim medijima.

Medijska diskriminacija u dosadašnjem toku bh izbornog procesa više je nego vidljiva. Dominantan uticaj vladajućih partija na bh medije se prepoznaje u svakoj emisiji i svakoj riječi sa kojom se predstavljaju vodeće, nacionalne partije i kandidati koji ih predstavljaju i u njihovo ime i za njihov račun vrše državne i društvene funkcije. Time podanički odnos korumpiranih javnih medija postaje najveća prepreka za unošenje nužnih promjena i najsigurnija zaštita vladajuće oligarhije, koja već 23 godine iscrpljuje ovu zemlju, cijedi krv i znoj iz njenih naroda i građana.

Nezavisni kakndidat za člana Predsjedništva BiH Mirsad Hadžikadić je jedan od prvih koji se beskompromisno pokušao suprostaviti toj tihoj razornoj stihiji, koja podanički servisira vlast i licemjerno uljuljkava građane.

Naravno, nisu svi uposlenici medija, niti sve medijske kuće u istoj poziciji i istih pogleda, ali su svi u jednom bubnju koji se stalno okreće, da se počinje mantati u glavi onima u bubnju i nama koji ga gledamo. Ali u uslovima kada sve više nezaposlenih zjapi za radnim mjestom, kada su uposlenici sve više ovisni od poslodavaca, sve je manje onih koji su spremni u neravnopravnj borbi Davida i Golijata prihvatiti ulogu ovog prvog. Ima jedan koji je spreman i to pokazuje. Prof. dr. Mirsad Hadžikadić.

Sučeljavanje prošlosti i budućnosti

I na ovim izborima u BiH se jasno pokazuje da budućnost i prošlost ne mogu u ovakvom aranžmanu razgovarati zajedno, jer prošlost u svom smrtnom zagrljaju toliko čvrsto drži svoj prostor da je budućnosti sa zidom prepreka onemogućavan svaki pristup. Korumpirana prošlost se toliko proširila i obuhvatila, da ni zračak svjetlosti, ni iskra kakav je Mirsad Hadžikadić ne može da dopre, da bljeskom razbije mrak prošlosti, da nam obasja put budućnosti, kojim nas želi povesti.

Dosadašnji tok izbornog procesa i TV debata koja se vodi uz posredovanje dobro pripremljenih TV voditelja, pokazala je da u ovakvoj konspiratornoj uzavreloj kampanji, Budućnost ( koju sa sobom nose nove partije i kandidati) i Prošlost ( skivanu skoro tri desetljeća u formu vladajuće nacionalne orligarhije) u BiH ne mogu razgovarati zajedno. Potvrđuju to govori, sve glasnije poruke i plakati sa likovima dominantnih vladajućih moćnika sa BiH političke scene, kakvi su: Dragan Čović, Milorad Dodik, Mladen Ivanić, Fahrudin Radončić… A to je uvjerljivo shvatio i originalnije nego iko do sada iznio na scenu i pokazao nama kandidat za člana Predsjedništva BiH Prof.dr. Mirsad Hadžikadić.

Ako se prisjetimo američke izborne debate i sučeljavanja desno i lijevo orijentiranih lidera, posebno kandidata za predsjednike, sjetićemo se da je to bila otvorena i slobodna i civilizovana debata pred očima cijelog svijeta, bez namještaljki, koje su u izbornom bh procesu sve prepoznatljivije.

Po zapažanjima Hadžikadića, ali i komentarima brojih građana na FB, TV debata koja se vodi u BiH ne pruža jednake uslovima svim partijama i kandidatima. Za nove i manje partije, nezavisne kandidate i kandidate manjih partija mediji su teže dostupni i vrlo rijetko i ograničeno im se pruža prilika da kažu ono što imaju reći i sprostaviti dominatnom uticaju vladajućih partija i njihovih lidera.

To potvrđuju i sve brojnije poruke na FB, koje govore i o diskriminatorskom odnosu TV medija.

„Režimska FUJ TV je u službi trodecenijske krimomafijaške bande na vlasti, koja radi za njih, a protiv građana koji je finansiraju (Aziz Ramović)…

“FTV je u vlasništvu režima isto kao što su mediji Rs u vlasništvu Dodika“ (Mehmed H).

”Nit D od države , nit T od TV. Ova ljudska veličina zaslužuje nešto drugo, nešto iskrenije i bolje“. Zajedno gradimo novu budućnost Domovine!” – poručuje Hayra Jahić-Bajrić.“ „Ne može mu nitko ni petra odbiti!“ (Šemsudin S.)

Diskriminatorska debata FTV

FTV je organizovala TV debatu u kojoj su 27. Septembra zajedno s Hadžikadićem trebali nastupiti kandidati za Predsjedništvo BiH: Amer Jerlagić, Senad Šepić, Jerko Ivanković Lijanović i Boriša Falatar, koji su po kriterijima diskriminatorske FTV ocjenjeni kao kandidati manje prominentnih stranaka, te time manje atraktivni (“Druga liga“), a za 1. Oktobra predviđena je debata za kandidate vodećih političkih stranaka : Šefika Džaferovića, Denisa Bećirovića, Fahrudina Radončića, Željka Komšića i Dianu Zeleniku, koji su iz vodećih partija i očigledno po kriterijima FTV atraktivniji za Predsjedništvo BiH („Prva liga“), što je Hadžikadić s pravom ocijenio kao otvoreno favoriziranje kanditata vladajućih i vodećih partija. On je već ranije uputio prigovor RAK-u u kojem je postavio pitanje zašto je uredništvo FTV podijelilo debate sa kandidatima u dvije emisije, gdje su u jednu emisiju pozvani kandidati vodećih političkih stranaka, a u drugu emisiju kandidati manje prominentnih stranaka, odnosno nova lica na političkoj sceni. Pošto po tom pitanju nije ništa preduzeto, Hadžikadić se zbog takvog diskriminatorskog odnosa FTV odlučio na jednu nepopularnu opciju koja mu je ostala, da nakon samo 85 sekundi obraćanja naciji napusti debatu. Tim povodom je poručio građanima:

„Poštovani građani Bosne i Hercegovine, ja sam Mirsad Hadžikadić. Moje stavove već znate. Ja sam se sučeljavao sa ovom grupom kandidata, sa nekima više puta. Ukoliko ne znate moje stavove, možete ići na Facebook stranicu Mirsad Hadžikadić – Platforma za progres.

Žao mi je što nisam imao priliku da se sučeljavam sa drugim kandidatima, onima koji nisu ovdje. To što oni nisu dolazili, to je njihova stvar, ali mogu pretpostaviti da je to iz razloga njihove sumnje u njihove sposobnosti i znanje. Ono što mi smeta da je Federalna televizija i uredništvo odlučilo da razdvoji dvije grupe, ovu grupu ovdje i one kandidate koji nisu tu. Mislim da je to, sa jedne strane, poruka da budućnost i prošlost ne mogu da razgovaraju zajedno, sa druge, bojim se da je poruka stanovništvu da oni preferiraju jedne kandidate umjesto drugih. To nije pošteno i ja ne mogu biti dio toga procesa. Pozivam sve progresivne snage da se ujedine iza Platforme za progres i 7. oktobra pokažu da snage budućnosti i nade mogu da pobijede.

Znamo da Hadžikadić nije napustio debatu, što se boji sučeljavanja, kojih je već imao sa protukandidatima za člana Predsjedništva BiH, a koja su u mnogo čemu pokazala njegovu nadmoć. Naprotiv, on traži pravo i mogućnost sučeljavanja, da svoje stavove i mišljenja , svoj program za spas BiH, može argumentovano predstaviti i suprostaviti kandidatima vodećih vladajućih nacionalnih partija, koje već 23 godina truju nacionalne odnose, razdvajaju i gule narod, konzerviraju neodrživio stanje, sprečavaju napredak BiH i otežavaju njen iskorak u budućnost.

Hadžikdićev put do pobjede

Popularnost Mirsda Hadžikadića u BiH svaki dan sve više raste. To nedvojbeno potvrđuje podrška njegovoj kandidaturi za člana Predsjedništva koju mu daju bh građani u BiH i svijetu, sa sve više pozitivnih komentara i lajkova na FB. I ako ne pobijedi na ovim izborima, sa velikom sigurnošću se može pretpostaviti da će negova uloga i popularnost u BiH dalje rasti i obezbjediti mu neku od ključnih uloga u budućem razvoju BiH.

Hadžikadić traži „da vjerujemo ne samo u njegovu mogućnost da donese promjene u BiH, već da vjerujemo i u svoju mogućnost da budemo dio tih promjena.“ To će biti njegova glavna poruka i osnovni zahtjev građanima BiH i na predstojećim predizbornim skupovima koji će se održati 30. 9. u Visokom, 2. 10. Bihaću, 3. 10. Sarajevu, 4. 10. u Zenici.. na kojim će govoriti na temu “Put ka novoj BiH.”

Ohrabren optimizmom i odlučnošću g. Mirsada Hadžikadića pozivam sve vas da se odazovete njegovom pozivu upućenom svim progresivnim snagama bh društva da se ujedine na njegovoj Platformi za progres, koja nosi novi pristup i 7. Oktobra pokažu da snage budućnosti i nade mogu da sruše zablude prošlosti i pobjede!

Ko želi za sebe i sviju nas spas – Hadžikadiću će dati svoj glas! Njemu ne treba glas da sebe uzdiže i hrani, već mu treba da nas pomogne, povede naprijed i od lešinara brani!

Burlington, 29. Septembra 2018 Zijad Bećirević
User avatar
Haris.ba
Posts: 35288
Joined: 08/09/2005 20:08

#2545 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Haris.ba »

AdemBadem wrote:
Da, jer ove naše stranke na svu sreću nisu kupljene od strane bogatuna kao u Americi, već rade isključivo u interesu naroda, je l' de?

Nakaradan sistem kao i sve drugo u ovoj državi.

Ne bi ja njima dao dinara iz budžeta. Nađi sponzore pa se sponzoriši. Ionako ima milijarda stranaka, ne možeš g***a razlikovat. Tako bi se bar riješili 90% mini-strančica koje samo razvodnjavaju priču, pogotovo na građansko-socijalnom dijapazonu spektruma.

A ako hoćeš već da spriječiš američku verziju, ograniči visinu donacija.
Pa cilj jeste da se razvija demokratija. To su nam upravo stranci napisali, nismo mi izmislili. Da se razvija demokratski politički sistem. Da je lakše manjim strankama da uđu u skupštine. Pare se daju iz budžeta, ograničeno je legalno finansiranje da onemogući da klasa bogatih kupuje izbore. Naravno, ništa nije savršeno. Mi bi pokvarili i točak. Ali, to ne znači da sistem ne valja.

Ko će zabraniti Berluskoniju da bude bogat i ima vlastite medije i bude premijer države? Kontaš poređenje? A to što se državni mediji namjerno drže u poziciji finansijske sigurnosti je sve sa razlogom.

Upravo je namjeno iz više razloga dopušten razvoj malih stranaka, između ostalog i niskim izbornim pragom i postojanjem kantona.

Druga je stvar što to ima i negativnih stvari. Poput obaveznog koaliranja poslije izbora najmanje tri stranke u FBiH, a u kantonalnim vladama često se i ne zna ko je većina. Pa je više do perverzije uvježbana politika "stranka u vlasti koja se ponaša ko opozicija", i "da u biti skoro i ne postoji stranka koja nije u vlasti".

Možda jeste vakat malo ići prema stabilnijem političkom sistemu u smislu manjeg broja političkih stranaka, ali to bi značilo da Mirsad konretno bi imao još manje šansi da išta politički uradi.

A to što lijeva opcija ima više stranaka je upravo posljedica razvoja demokratije kod nas. Isto je i na desnom spektru. Govorim o stanju u FBiH.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#2547 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Smrcak15 »

betrezengorbachev wrote:http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=83722

Evo jedna anketa, pa ko zeli neka glasa.
na koju god anketu Hadzikadic vodi ili je medju prva dva 8-) narod se budi
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2548 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by General War »

Smrcak15 wrote:
betrezengorbachev wrote:http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=83722

Evo jedna anketa, pa ko zeli neka glasa.
na koju god anketu Hadzikadic vodi ili je medju prva dva 8-) narod se budi
Kao da narod neko nesto pita, sad je samo neregularnost izbora i sve prisutni izborni inzenjering dosla do izrazaja.
Prosjecan, SDA,PDA,SBB, HDZ..glasac se ne zamara oko programa, debata i opsteg dobra.
betrezengorbachev
Posts: 36
Joined: 21/06/2015 15:39

#2549 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by betrezengorbachev »

Smrcak15 wrote:
betrezengorbachev wrote:http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=83722

Evo jedna anketa, pa ko zeli neka glasa.
na koju god anketu Hadzikadic vodi ili je medju prva dva 8-) narod se budi
Izgleda, to mi je drago vidjeti 8-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11092
Joined: 13/12/2015 13:23

#2550 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Smrcak15 »

betrezengorbachev wrote:
Smrcak15 wrote:
betrezengorbachev wrote:http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=83722

Evo jedna anketa, pa ko zeli neka glasa.
na koju god anketu Hadzikadic vodi ili je medju prva dva 8-) narod se budi
Izgleda, to mi je drago vidjeti 8-)
Image
Locked