Mi smo "zemlja u tranziciji" (a koja je još uz to pretrpila i ratna razaranja, ratne žrtve, izbjeglištvo dobrog dijela stanovništva od kojih se mnogi nisu i neće vratiti, ratnu pljačku - demontirane i odnesene cijele tvornice a la TAS), iz jednog društvenog sistema u drugi, a ta tranzicija malne ni u jednoj od bivših komunističkih zemalja nije prošla idealno: bez korupcije, stvaranja novog sloja oligarha, upropaštavanja i firmi koje bi mogle opsatti samo da se dočepa placa i proda ga se. Ni u zemljama koje su bile bez tog dodatnog "bremena" BiH, ni u Istočnoj Njemačkoj sa svom njemačkom organizacijom i temeljitošću. Možda su se iz komunizma još najbolje uspjele iskobeljati, doći "na zelenu granu", Baltičke republike, Češka i Madžarska.sabina1 wrote:Zato danas u zdravoj i prosperitetnoj ekonomiji , sa nepokolebljivom antifašističkom svijeću uz prezir , degradaciju i usmrćivanje fašizma historijskog i dnevnog , sa visoko razvijenom industrijom i sa stručnjacima svjetskog nivoa edukovanim na našim fenomenalnim univerzitetima , sa izuzetno odgovornim i nepokolebljivo izuzetno moralnim liderima i političarima , kada smo našem narodu na osnovu našeg rada omogućili izuzetno visok standard života , gdje smo iskorijenili glad i nepismenost , gdje je politička svijest o demokratskim procesima (bez tiranija , autokratije , stranačkog zapošljavanja , bez krađa glasova na izborima ) izuzetno visoka , gotovo stoprocentna , pljuckamo zapravo na ta mračna retrogadna , komunistička i "dužnička" vremena i ponosne glave idemo naprijed u svijetlu budućnost.....TouringBiker wrote:Da je Jugoslavija bila one man show je apsolutna istina - i "dobro se živjelo" dok je taj one man (Tito) bio živ i dok mu je Zapad davao kredite, a ne na osnovu radinosti Jugoslavena, kvaliteta proizvoda, visokih tehnologija. Pa jedini stvarno kvalitetni tehnološki komplikovaniji proizvodi koje je Jugoslavija proizvodila, rađeni su u 95% slučajeva po osnovi stranih licenci (TAS - VW, IMV - Renault, Cimos - Citroen, IDA - Opel, Zastava - Fiat, Gorenje - Körting, Soko - Dassault i Airbus).stakasa wrote:Jugoslavija je bila one man show, kada je glavni baja umro ovi sto su ostali iza njega su nastavili kopirati sistem i ono sto je on ostavio iza sebe ali su kopije postajale sve bljede i bljede. Svjet se je bio promjenio, nestalo je blokova i potrebe da se pehlivani izmedu blokova, geostrateski uticaj se je izgubio, Jugoslavije je bila prinudena da napravi neki iskorak ali ocito nije imala snage i mogucnosti za to. Samoupravni sistem nije bio odrziv. Pretransformiso bi ga Markovic da je dobio dovoljno vremena ali su protivnici bili prejaki. Te strukture koje su ostale iza Tita su bile previse rigidne i nazalost puklo je.
Prica o mentalitetu je bez veze. Radili su Jugosloveni dobro kada su bili motivisani, rade fantasticno u inostranstvu. Sve je u sistemu. Sve. Taj sistem je i u Jugoslaviji jedno vrijeme bio dobar, optimalan. Ali ga je vrjeme pregazilo i zavrsio je kako je zavrsio
Kad je Tito umro, Zapad zavrće slavinu i traži da mu se th 20 i kusur TADAŠNJIH milijardi dolara dugova vrate. Svi koji danas pričaju o tom "dobrom životu", zaboravljaju hiperinflaciju 1980ih godina, nestašice benzina (par-nepar), osnovnih životnih artikala (šećera, kafe, ulja, deterdženata), stajanja u redovima. U krajnjem slučaju, ti ekonomski problemi, nezadovoljstvo građana, i leži u korijenu kasnijeg raspada Jugoslavije - kada su se Slovenija, Hrvatska, Srbija i ostali počeli optuživati, ko više troši a ko doprinosi u zajedničku kasu, "Trepča" (ili Zenica) "radi a Beograd se gradi", što je sva vanjska trgovina kao i ugovaranje firmi iz drugih republika koje su radile u inostranstvu moralo ići preko Beograda... Dok su svima bili puni stomaci, dok se fino moglo ljetovati i putovati u inostranstvo, dok su se gradili i djelili društveni stanovi, dok su se uzimali potroščki krediti (ili "na čekove") i kupovalo sve i svašta, a sve NA TUĐI RAČUN, na osnovu tih zapadnih kredita, nije se niko bunio...
a) "visoko razvijenom industrijom" - takva je, kakva je ostala nakon rata i koliko se od (relativno male) poslijeratne pomoći i investicija mogla obnoviti i dalje razviti; šta možemo kad nam ne daju milijarde "na lijepe oči" kao Titu?
b) "na našim fenomenalnim univerzitetima" - naslijeđeni od prošlog sistema (opet, razvaljeni u ratu, sa institutima sa razvaljenom ili zastarjelom opremom za naučni rad), za obnovu - vidi pod a); novoosnovani privatni - koliko para, toliko i muzike
c) "sa izuzetno odgovornim i nepokolebljivo izuzetno moralnim liderima i političarima" - to su, kao, komunistički bili odgovorniji i moralniji? razni Branki Mikulići i slični?
d) bez tiranija , autokratije , stranačkog zapošljavanja , bez krađa glasova na izborima - tiranije i autokratije kao u komunizmu više nema; stranačkog zapošljavanja - bilo ga je onda, ima ga i sada, a bogme ima ga i drugdje po svijetu; bez krađa glasova na izborima - izbore zbog krađe, eno, poništiše i u Austriji, a i u Americi sad ponovo prebrojavaju


