juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#2526 Re: juga 1950.-1990.

Post by TouringBiker »

sabina1 wrote:
TouringBiker wrote:
stakasa wrote:Jugoslavija je bila one man show, kada je glavni baja umro ovi sto su ostali iza njega su nastavili kopirati sistem i ono sto je on ostavio iza sebe ali su kopije postajale sve bljede i bljede. Svjet se je bio promjenio, nestalo je blokova i potrebe da se pehlivani izmedu blokova, geostrateski uticaj se je izgubio, Jugoslavije je bila prinudena da napravi neki iskorak ali ocito nije imala snage i mogucnosti za to. Samoupravni sistem nije bio odrziv. Pretransformiso bi ga Markovic da je dobio dovoljno vremena ali su protivnici bili prejaki. Te strukture koje su ostale iza Tita su bile previse rigidne i nazalost puklo je.
Prica o mentalitetu je bez veze. Radili su Jugosloveni dobro kada su bili motivisani, rade fantasticno u inostranstvu. Sve je u sistemu. Sve. Taj sistem je i u Jugoslaviji jedno vrijeme bio dobar, optimalan. Ali ga je vrjeme pregazilo i zavrsio je kako je zavrsio
Da je Jugoslavija bila one man show je apsolutna istina - i "dobro se živjelo" dok je taj one man (Tito) bio živ i dok mu je Zapad davao kredite, a ne na osnovu radinosti Jugoslavena, kvaliteta proizvoda, visokih tehnologija. Pa jedini stvarno kvalitetni tehnološki komplikovaniji proizvodi koje je Jugoslavija proizvodila, rađeni su u 95% slučajeva po osnovi stranih licenci (TAS - VW, IMV - Renault, Cimos - Citroen, IDA - Opel, Zastava - Fiat, Gorenje - Körting, Soko - Dassault i Airbus).

Kad je Tito umro, Zapad zavrće slavinu i traži da mu se th 20 i kusur TADAŠNJIH milijardi dolara dugova vrate. Svi koji danas pričaju o tom "dobrom životu", zaboravljaju hiperinflaciju 1980ih godina, nestašice benzina (par-nepar), osnovnih životnih artikala (šećera, kafe, ulja, deterdženata), stajanja u redovima. U krajnjem slučaju, ti ekonomski problemi, nezadovoljstvo građana, i leži u korijenu kasnijeg raspada Jugoslavije - kada su se Slovenija, Hrvatska, Srbija i ostali počeli optuživati, ko više troši a ko doprinosi u zajedničku kasu, "Trepča" (ili Zenica) "radi a Beograd se gradi", što je sva vanjska trgovina kao i ugovaranje firmi iz drugih republika koje su radile u inostranstvu moralo ići preko Beograda... Dok su svima bili puni stomaci, dok se fino moglo ljetovati i putovati u inostranstvo, dok su se gradili i djelili društveni stanovi, dok su se uzimali potroščki krediti (ili "na čekove") i kupovalo sve i svašta, a sve NA TUĐI RAČUN, na osnovu tih zapadnih kredita, nije se niko bunio...
Zato danas u zdravoj i prosperitetnoj ekonomiji , sa nepokolebljivom antifašističkom svijeću uz prezir , degradaciju i usmrćivanje fašizma historijskog i dnevnog , sa visoko razvijenom industrijom i sa stručnjacima svjetskog nivoa edukovanim na našim fenomenalnim univerzitetima , sa izuzetno odgovornim i nepokolebljivo izuzetno moralnim liderima i političarima , kada smo našem narodu na osnovu našeg rada omogućili izuzetno visok standard života , gdje smo iskorijenili glad i nepismenost , gdje je politička svijest o demokratskim procesima (bez tiranija , autokratije , stranačkog zapošljavanja , bez krađa glasova na izborima ) izuzetno visoka , gotovo stoprocentna , pljuckamo zapravo na ta mračna retrogadna , komunistička i "dužnička" vremena i ponosne glave idemo naprijed u svijetlu budućnost.....
Mi smo "zemlja u tranziciji" (a koja je još uz to pretrpila i ratna razaranja, ratne žrtve, izbjeglištvo dobrog dijela stanovništva od kojih se mnogi nisu i neće vratiti, ratnu pljačku - demontirane i odnesene cijele tvornice a la TAS), iz jednog društvenog sistema u drugi, a ta tranzicija malne ni u jednoj od bivših komunističkih zemalja nije prošla idealno: bez korupcije, stvaranja novog sloja oligarha, upropaštavanja i firmi koje bi mogle opsatti samo da se dočepa placa i proda ga se. Ni u zemljama koje su bile bez tog dodatnog "bremena" BiH, ni u Istočnoj Njemačkoj sa svom njemačkom organizacijom i temeljitošću. Možda su se iz komunizma još najbolje uspjele iskobeljati, doći "na zelenu granu", Baltičke republike, Češka i Madžarska.

a) "visoko razvijenom industrijom" - takva je, kakva je ostala nakon rata i koliko se od (relativno male) poslijeratne pomoći i investicija mogla obnoviti i dalje razviti; šta možemo kad nam ne daju milijarde "na lijepe oči" kao Titu?

b) "na našim fenomenalnim univerzitetima" - naslijeđeni od prošlog sistema (opet, razvaljeni u ratu, sa institutima sa razvaljenom ili zastarjelom opremom za naučni rad), za obnovu - vidi pod a); novoosnovani privatni - koliko para, toliko i muzike

c) "sa izuzetno odgovornim i nepokolebljivo izuzetno moralnim liderima i političarima" - to su, kao, komunistički bili odgovorniji i moralniji? razni Branki Mikulići i slični?

d) bez tiranija , autokratije , stranačkog zapošljavanja , bez krađa glasova na izborima - tiranije i autokratije kao u komunizmu više nema; stranačkog zapošljavanja - bilo ga je onda, ima ga i sada, a bogme ima ga i drugdje po svijetu; bez krađa glasova na izborima - izbore zbog krađe, eno, poništiše i u Austriji, a i u Americi sad ponovo prebrojavaju
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2527 Re: juga 1950.-1990.

Post by drndalo »

TouringBiker wrote: a) "visoko razvijenom industrijom" - takva je, kakva je ostala nakon rata i koliko se od (relativno male) poslijeratne pomoći i investicija mogla obnoviti i dalje razviti; šta možemo kad nam ne daju milijarde "na lijepe oči" kao Titu?

c) "sa izuzetno odgovornim i nepokolebljivo izuzetno moralnim liderima i političarima" - to su, kao, komunistički bili odgovorniji i moralniji? razni Branki Mikulići i slični?
a) Milijarde ? A koliko smo molim te dobili DONACIJA nakon 20 godina iza rata??? 300.000 KM ? Gdje su ? U guzicama "sto najboljih famAlija" i njihovih vodonosa... Jebem ti, pa razmontirali smo (sami) fabriku zice, EKSER ne znamo sami napraviti skoro... Ko je kriv za to ? Tito ? Branko Mikulic ?

c) U onom mrskom sistemu (koji je ipak bio sistem), najgori uvlaciguzi nisu mogli biti na vrhu, bili su ponekad korisni, ali su zadrzavani na nizem srednjem nivou... Danas upravo TAKVI sjede NA VRHU ! Negativna selekcija u svom najboljem izdanju, sto si gori i poslusniji, to si bolji... Ti razni Branki Mikulici su imali viziju zasto nesto rade... Naravno da im nije bilo nimalo lose, ali su RADILI na tome da sistem zahvati sto sire... Zasto je Olimpijada bila dobra, iako mozda sama po sebi nije bila pozitivna...? Ima stvari koje se ne mogu direktno i odmah izraziti parama...

Bilo je tu i promasaja velikih, ekonomskih, ali nije ni to samo po sebi samo lose... Uzecu opet primjer eksera, najlakse je dati X para za kilo eksera Nijemcima ili Kinezima, i pare odose iz zemlje... Drugi nacin je da imas nekoliko firmi koje sve izmedju ostalog zive i od pravljenja eksera u zemlji... Celicana koja pravi celik, od rude iskopane u zemlji, koji se kasnije u valjaonici valja u zicu, koja se pomocu masina koje je treca fabrika u zemlji proizvela (da, proizvela masinu koja pravi eksere) pretvara u eksere, koji se onda putem veleprodaje i maloprodaje prodaju meni kao konacnom kupcu... 1 KM koji ode kinezima za eksere, ode u iznosu 1 KM... Drugi nacin omogucava da ta moja 1 KM za eksere, prodje 5 raznih "ruku" unutar drzave, svi imaju zaposlene, koji se namiruju iz te moje marke, a za neku sirovinu vani ode 0.10 KM, a 0.90 ostane u zemlji...
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#2528 Re: juga 1950.-1990.

Post by sabina1 »

TouringBiker wrote:
Mi smo "zemlja u tranziciji" (a koja je još uz to pretrpila i ratna razaranja, ratne žrtve, izbjeglištvo dobrog dijela stanovništva od kojih se mnogi nisu i neće vratiti, ratnu pljačku - demontirane i odnesene cijele tvornice a la TAS), iz jednog društvenog sistema u drugi, a ta tranzicija malne ni u jednoj od bivših komunističkih zemalja nije prošla idealno: bez korupcije, stvaranja novog sloja oligarha, upropaštavanja i firmi koje bi mogle opsatti samo da se dočepa placa i proda ga se. Ni u zemljama koje su bile bez tog dodatnog "bremena" BiH, ni u Istočnoj Njemačkoj sa svom njemačkom organizacijom i temeljitošću. Možda su se iz komunizma još najbolje uspjele iskobeljati, doći "na zelenu granu", Baltičke republike, Češka i Madžarska.
21.11.1995-29.11.2016 - dvadesetjednu godinu u tranziciji ? Hvala. Uz dužno poštovanje ostavi to za učiteljicu.
TouringBiker wrote: a) "visoko razvijenom industrijom" - takva je, kakva je ostala nakon rata i koliko se od (relativno male) poslijeratne pomoći i investicija mogla obnoviti i dalje razviti; šta možemo kad nam ne daju milijarde "na lijepe oči" kao Titu?
Države bivše Jugoslavije su se za 46 godina zadužile 15 milijardi dolara (Srb 4,8 ; Hrv 2,7 ; Slo 1,7 ; BiH 1,5 ; Mak 0,7 ; Cg 0,6 a federacija 3,1)...od 1991 do danas za 25 godina, vanjski dug je veći 9 puta tj 133 milijarde dolara (Hrv 49 , Slo 45 , Srb 27 , Mak 6 , BiH 4 , Cg 2 ,).
Uključujući inflaciju američkog dolara sve ove godine , realan vanjski dug je veći 6 puta.
Odnos spoljnog duga i BDP-a BiH je danas 52,1 %
TouringBiker wrote: b) "na našim fenomenalnim univerzitetima" - naslijeđeni od prošlog sistema (opet, razvaljeni u ratu, sa institutima sa razvaljenom ili zastarjelom opremom za naučni rad), za obnovu - vidi pod a); novoosnovani privatni - koliko para, toliko i muzike
Tako je....ali para ima za silne "univerzitete" u Gradišci , Travniku , Kiseljaku , Brčkom , Bijeljini , Banovićima...(uz dužno poštovanje svim ljudima koji žive u ovim mjestima) čiji je cilj OSTAJANJE POSLUŠNE BIROKRATIJE KOJA GLASA NA RADNIM MJESTIMA , povećanje koeficijenata plata i guranje stranačkih poslušnika u upravne i nadzorne odbore (jer zakonski tamo moraš imati neku stručnu spremu) čime se direktno UMANJUJE VRIJEDNOST diploma i znanja svih onih koji su diplomirali na Univerzitetima koji diplome izdaju na osnovu - znanja.
Sjajan napredak zar ne ?
TouringBiker wrote: c) "sa izuzetno odgovornim i nepokolebljivo izuzetno moralnim liderima i političarima" - to su, kao, komunistički bili odgovorniji i moralniji? razni Branki Mikulići i slični?
Ti se valjda šališ ? Ti si me natjerao da tražim SAMO JEDNOG POSTRATNOG POLITIČARA sa moralnim kredibilitetom jednog Branka Mikulića a da ne pominjem njegove PROFESIONALNE KVALITETE (ZOI 84 ali ne propala firma nego istinska Olimpijada)...ne da nisam pronašla nego me strah napisati sva imena postratnih poltrona , nepotista i kabadahija....lista bi bila preduga , ne znam kojim bi redom počečla valjda abecednim....nevjerovatno.
TouringBiker wrote: d) bez tiranija , autokratije , stranačkog zapošljavanja , bez krađa glasova na izborima - tiranije i autokratije kao u komunizmu više nema; stranačkog zapošljavanja - bilo ga je onda, ima ga i sada, a bogme ima ga i drugdje po svijetu; bez krađa glasova na izborima - izbore zbog krađe, eno, poništiše i u Austriji, a i u Americi sad ponovo prebrojavaju
E pa vidiš opet te učiteljica malo zajebala.(oprosti moderacijo)
Čak su i narodni neprijatelji nakon suđenja i zatvorske kazne bili uključeni U RADNI PROCES i zbog rehabilitacije i zbog znanja , pogotovo istaknuti stručnjaci i eksperti. Priča da se nije mogao dobiti posao jer nisi bio član partije je najobičnija izmišljitona , pa svako preduzeće je po tom osnovu trebalo imati milione komunista što je najobičnija budaleština.
Isto tako je budaleština da nisi mogao biti odgovorno lice ili napredovati bez članstva u SKJ.....gluposti , činjenica je da je SKJ bio jedna i jedina stranka u zemlji i nisi mogao biti recimo predsjednik republike ako nisi bio član SKJ.....što je MNOGO MANJE DISKRIMINIRAJUĆE nego danas , jer članstvom u SKJ niko se nije morao odreći identiteta , imena , religije , nacije da bi bio predsjednik....danas veliki broj ljudi ROĐENIH U OVOJ ZEMLJI ili kao manjine ili kao DJECA KONSTITUTIVNIH RODITELJA ne mogu biti predsjednici vlastite zemlje iako se o nju ničim nisu ogriješili.

Da. Pozdravi učiteljicu.

http://www.6yka.com/novost/101087/lorda ... sih-naroda
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2529 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

drndalo wrote:
TouringBiker wrote: a) "visoko razvijenom industrijom" - takva je, kakva je ostala nakon rata i koliko se od (relativno male) poslijeratne pomoći i investicija mogla obnoviti i dalje razviti; šta možemo kad nam ne daju milijarde "na lijepe oči" kao Titu?

c) "sa izuzetno odgovornim i nepokolebljivo izuzetno moralnim liderima i političarima" - to su, kao, komunistički bili odgovorniji i moralniji? razni Branki Mikulići i slični?
a) Milijarde ? A koliko smo molim te dobili DONACIJA nakon 20 godina iza rata??? 300.000 KM ? Gdje su ? U guzicama "sto najboljih famAlija" i njihovih vodonosa... Jebem ti, pa razmontirali smo (sami) fabriku zice, EKSER ne znamo sami napraviti skoro... Ko je kriv za to ? Tito ? Branko Mikulic ?

c) U onom mrskom sistemu (koji je ipak bio sistem), najgori uvlaciguzi nisu mogli biti na vrhu, bili su ponekad korisni, ali su zadrzavani na nizem srednjem nivou... Danas upravo TAKVI sjede NA VRHU ! Negativna selekcija u svom najboljem izdanju, sto si gori i poslusniji, to si bolji... Ti razni Branki Mikulici su imali viziju zasto nesto rade... Naravno da im nije bilo nimalo lose, ali su RADILI na tome da sistem zahvati sto sire... Zasto je Olimpijada bila dobra, iako mozda sama po sebi nije bila pozitivna...? Ima stvari koje se ne mogu direktno i odmah izraziti parama...

Bilo je tu i promasaja velikih, ekonomskih, ali nije ni to samo po sebi samo lose... Uzecu opet primjer eksera, najlakse je dati X para za kilo eksera Nijemcima ili Kinezima, i pare odose iz zemlje... Drugi nacin je da imas nekoliko firmi koje sve izmedju ostalog zive i od pravljenja eksera u zemlji... Celicana koja pravi celik, od rude iskopane u zemlji, koji se kasnije u valjaonici valja u zicu, koja se pomocu masina koje je treca fabrika u zemlji proizvela (da, proizvela masinu koja pravi eksere) pretvara u eksere, koji se onda putem veleprodaje i maloprodaje prodaju meni kao konacnom kupcu... 1 KM koji ode kinezima za eksere, ode u iznosu 1 KM... Drugi nacin omogucava da ta moja 1 KM za eksere, prodje 5 raznih "ruku" unutar drzave, svi imaju zaposlene, koji se namiruju iz te moje marke, a za neku sirovinu vani ode 0.10 KM, a 0.90 ostane u zemlji...
Velika greska drndalo, bolje je kupiti na trzistu za ok omjer cjene i kvaliteta a svoje resurse - finansijske, intelektualne... - usmjeriti na ono sto znas, sto si odredio kao strateski cilj i gdje vidis interes. Zemlje koje su izabrale drugu strategiju od Jugoslavije, npr azijski tigrovi sa carapama i djecijim igrackama su puno bolje prosli.
Na ovome je Jugoslavija ekonomski pala a ekonomski pad je erodirao i povjerenje u ideje koje radosni zagovara
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2530 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

sabina1 wrote:
TouringBiker wrote:
Mi smo "zemlja u tranziciji" (a koja je još uz to pretrpila i ratna razaranja, ratne žrtve, izbjeglištvo dobrog dijela stanovništva od kojih se mnogi nisu i neće vratiti, ratnu pljačku - demontirane i odnesene cijele tvornice a la TAS), iz jednog društvenog sistema u drugi, a ta tranzicija malne ni u jednoj od bivših komunističkih zemalja nije prošla idealno: bez korupcije, stvaranja novog sloja oligarha, upropaštavanja i firmi koje bi mogle opsatti samo da se dočepa placa i proda ga se. Ni u zemljama koje su bile bez tog dodatnog "bremena" BiH, ni u Istočnoj Njemačkoj sa svom njemačkom organizacijom i temeljitošću. Možda su se iz komunizma još najbolje uspjele iskobeljati, doći "na zelenu granu", Baltičke republike, Češka i Madžarska.
21.11.1995-29.11.2016 - dvadesetjednu godinu u tranziciji ? Hvala. Uz dužno poštovanje ostavi to za učiteljicu.
TouringBiker wrote: a) "visoko razvijenom industrijom" - takva je, kakva je ostala nakon rata i koliko se od (relativno male) poslijeratne pomoći i investicija mogla obnoviti i dalje razviti; šta možemo kad nam ne daju milijarde "na lijepe oči" kao Titu?
Države bivše Jugoslavije su se za 46 godina zadužile 15 milijardi dolara (Srb 4,8 ; Hrv 2,7 ; Slo 1,7 ; BiH 1,5 ; Mak 0,7 ; Cg 0,6 a federacija 3,1)...od 1991 do danas za 25 godina, vanjski dug je veći 9 puta tj 133 milijarde dolara (Hrv 49 , Slo 45 , Srb 27 , Mak 6 , BiH 4 , Cg 2 ,).
Uključujući inflaciju američkog dolara sve ove godine , realan vanjski dug je veći 6 puta.
Odnos spoljnog duga i BDP-a BiH je danas 52,1 %
TouringBiker wrote: b) "na našim fenomenalnim univerzitetima" - naslijeđeni od prošlog sistema (opet, razvaljeni u ratu, sa institutima sa razvaljenom ili zastarjelom opremom za naučni rad), za obnovu - vidi pod a); novoosnovani privatni - koliko para, toliko i muzike
Tako je....ali para ima za silne "univerzitete" u Gradišci , Travniku , Kiseljaku , Brčkom , Bijeljini , Banovićima...(uz dužno poštovanje svim ljudima koji žive u ovim mjestima) čiji je cilj OSTAJANJE POSLUŠNE BIROKRATIJE KOJA GLASA NA RADNIM MJESTIMA , povećanje koeficijenata plata i guranje stranačkih poslušnika u upravne i nadzorne odbore (jer zakonski tamo moraš imati neku stručnu spremu) čime se direktno UMANJUJE VRIJEDNOST diploma i znanja svih onih koji su diplomirali na Univerzitetima koji diplome izdaju na osnovu - znanja.
Sjajan napredak zar ne ?
TouringBiker wrote: c) "sa izuzetno odgovornim i nepokolebljivo izuzetno moralnim liderima i političarima" - to su, kao, komunistički bili odgovorniji i moralniji? razni Branki Mikulići i slični?
Ti se valjda šališ ? Ti si me natjerao da tražim SAMO JEDNOG POSTRATNOG POLITIČARA sa moralnim kredibilitetom jednog Branka Mikulića a da ne pominjem njegove PROFESIONALNE KVALITETE (ZOI 84 ali ne propala firma nego istinska Olimpijada)...ne da nisam pronašla nego me strah napisati sva imena postratnih poltrona , nepotista i kabadahija....lista bi bila preduga , ne znam kojim bi redom počečla valjda abecednim....nevjerovatno.
TouringBiker wrote: d) bez tiranija , autokratije , stranačkog zapošljavanja , bez krađa glasova na izborima - tiranije i autokratije kao u komunizmu više nema; stranačkog zapošljavanja - bilo ga je onda, ima ga i sada, a bogme ima ga i drugdje po svijetu; bez krađa glasova na izborima - izbore zbog krađe, eno, poništiše i u Austriji, a i u Americi sad ponovo prebrojavaju
E pa vidiš opet te učiteljica malo zajebala.(oprosti moderacijo)
Čak su i narodni neprijatelji nakon suđenja i zatvorske kazne bili uključeni U RADNI PROCES i zbog rehabilitacije i zbog znanja , pogotovo istaknuti stručnjaci i eksperti. Priča da se nije mogao dobiti posao jer nisi bio član partije je najobičnija izmišljitona , pa svako preduzeće je po tom osnovu trebalo imati milione komunista što je najobičnija budaleština.
Isto tako je budaleština da nisi mogao biti odgovorno lice ili napredovati bez članstva u SKJ.....gluposti , činjenica je da je SKJ bio jedna i jedina stranka u zemlji i nisi mogao biti recimo predsjednik republike ako nisi bio član SKJ.....što je MNOGO MANJE DISKRIMINIRAJUĆE nego danas , jer članstvom u SKJ niko se nije morao odreći identiteta , imena , religije , nacije da bi bio predsjednik....danas veliki broj ljudi ROĐENIH U OVOJ ZEMLJI ili kao manjine ili kao DJECA KONSTITUTIVNIH RODITELJA ne mogu biti predsjednici vlastite zemlje iako se o nju ničim nisu ogriješili.

Da. Pozdravi učiteljicu.

http://www.6yka.com/novost/101087/lorda ... sih-naroda
Vas dvoje ste previse ostrasceni u svojim idelogijama, smanjite ribu malo
ja71
Posts: 5646
Joined: 31/03/2006 14:45

#2531 Re: juga 1950.-1990.

Post by ja71 »

haman je sada sistem gori, ali jos nije propo
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2532 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

ja71 wrote:haman je sada sistem gori, ali jos nije propo
:D
Nesto poput kera avlijanera
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2533 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

Image
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2534 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

Image
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2535 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

radostan dan wrote:Image
Snaga i moc. Najoptimalniji sastav smo imali protiv Talijana u Beogradu, da smo na svjetskom insistirali na njemu otisli bi daleko
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2536 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2537 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

jel na ovoj utakmici nama bio poništen jedan gol?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2538 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

radostan dan wrote:jel na ovoj utakmici nama bio poništen jedan gol?
Ja mislim da nije. Zajec pogrjesio i Betega izjednacio, Juga ih izdominirala. Ovde je eventualno Surjak bio visak ali se je zrtvovo maksimalno pa moze i on proci
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2539 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

nemogu sad da pregledam komplet snimak, ali mi se čini da jeste...i to vodeći.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2540 Re: juga 1950.-1990.

Post by drndalo »

stakasa wrote:
drndalo wrote:
TouringBiker wrote: a) "visoko razvijenom industrijom" - takva je, kakva je ostala nakon rata i koliko se od (relativno male) poslijeratne pomoći i investicija mogla obnoviti i dalje razviti; šta možemo kad nam ne daju milijarde "na lijepe oči" kao Titu?

c) "sa izuzetno odgovornim i nepokolebljivo izuzetno moralnim liderima i političarima" - to su, kao, komunistički bili odgovorniji i moralniji? razni Branki Mikulići i slični?
a) Milijarde ? A koliko smo molim te dobili DONACIJA nakon 20 godina iza rata??? 300.000 KM ? Gdje su ? U guzicama "sto najboljih famAlija" i njihovih vodonosa... Jebem ti, pa razmontirali smo (sami) fabriku zice, EKSER ne znamo sami napraviti skoro... Ko je kriv za to ? Tito ? Branko Mikulic ?

c) U onom mrskom sistemu (koji je ipak bio sistem), najgori uvlaciguzi nisu mogli biti na vrhu, bili su ponekad korisni, ali su zadrzavani na nizem srednjem nivou... Danas upravo TAKVI sjede NA VRHU ! Negativna selekcija u svom najboljem izdanju, sto si gori i poslusniji, to si bolji... Ti razni Branki Mikulici su imali viziju zasto nesto rade... Naravno da im nije bilo nimalo lose, ali su RADILI na tome da sistem zahvati sto sire... Zasto je Olimpijada bila dobra, iako mozda sama po sebi nije bila pozitivna...? Ima stvari koje se ne mogu direktno i odmah izraziti parama...

Bilo je tu i promasaja velikih, ekonomskih, ali nije ni to samo po sebi samo lose... Uzecu opet primjer eksera, najlakse je dati X para za kilo eksera Nijemcima ili Kinezima, i pare odose iz zemlje... Drugi nacin je da imas nekoliko firmi koje sve izmedju ostalog zive i od pravljenja eksera u zemlji... Celicana koja pravi celik, od rude iskopane u zemlji, koji se kasnije u valjaonici valja u zicu, koja se pomocu masina koje je treca fabrika u zemlji proizvela (da, proizvela masinu koja pravi eksere) pretvara u eksere, koji se onda putem veleprodaje i maloprodaje prodaju meni kao konacnom kupcu... 1 KM koji ode kinezima za eksere, ode u iznosu 1 KM... Drugi nacin omogucava da ta moja 1 KM za eksere, prodje 5 raznih "ruku" unutar drzave, svi imaju zaposlene, koji se namiruju iz te moje marke, a za neku sirovinu vani ode 0.10 KM, a 0.90 ostane u zemlji...
Velika greska drndalo, bolje je kupiti na trzistu za ok omjer cjene i kvaliteta a svoje resurse - finansijske, intelektualne... - usmjeriti na ono sto znas, sto si odredio kao strateski cilj i gdje vidis interes. Zemlje koje su izabrale drugu strategiju od Jugoslavije, npr azijski tigrovi sa carapama i djecijim igrackama su puno bolje prosli.
Na ovome je Jugoslavija ekonomski pala a ekonomski pad je erodirao i povjerenje u ideje koje radosni zagovara
Donekle si u pravu, ALI ne mozes to gledati samo ekonomski izvan kompletnog konteksta te drzave koja je bila ni tamo/ni vamo... Za Varsavski pakt = Amerika, a za NATO = najmanje losi komunisti...

Cinjenica je i da jedna Njemacka (kupujmo domace) jako pazi na to da se koliko god je to moguce pare vrte unutar zemlje... To doprinosi opstem bogatstvu zemlje, naravno da samo po sebi ekonomski nije dovoljno za biti uspjesan...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65972
Joined: 03/08/2010 19:04

#2541 Re: juga 1950.-1990.

Post by kakavdanakneiskustvu »

radostan dan wrote:Image

što li ih je 12?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2542 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

kakavdanakneiskustvu wrote:
radostan dan wrote:Image

što li ih je 12?
Sajberova pravila
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2543 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

Ma zaboravili da slikaju Bjekovića na oprostajnoj, pa ga pozvali na ovu da ga fotkaju...
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#2544 Re: juga 1950.-1990.

Post by Seawolf »

stakasa wrote:
radostan dan wrote:jel na ovoj utakmici nama bio poništen jedan gol?
Ja mislim da nije. Zajec pogrjesio i Betega izjednacio, Juga ih izdominirala. Ovde je eventualno Surjak bio visak ali se je zrtvovo maksimalno pa moze i on proci
Je li to Betega? Je je Betega, je Betega ... (V. Anzulović).
RtrnOfSalisbury
Posts: 3981
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#2545 Re: juga 1950.-1990.

Post by RtrnOfSalisbury »

ako bi nek mogo objasnit ovo: 'djabno zdravstveno i obrazovno' :shock: nedje sam procito da nista nije djabe; jel se to placalo dobrovoljnim prilozima, donacijama ? navodno je i kovacnica topcidernica kao najbolja firma u yugovini znala nekolko dana radit u te svrhe ako ne lazu.
glede mikulica, svakako jedan od najvecije bih politicara evr ali hude sudbine. cudno kako niko ne skonta da (onakvim) odlaskom brankele odlazi i yugovina. glede anta markovca, veseli bosanac koji je veselo izjednacio yugo dinar sa austrijskim silingom :shock: i veselo pokuso spasit neveselu zemlju. bilo bi jos veselije da su susedi uspjeli instalirat svog covjeka ali tesko je zamislit gori scenarij raspada yugovine od onog kako se raspala. al ko je ubacao u jednu drzavu zelene sesire na sjeveru i bijele kapice na jugu moro je bit kapacitet i imat viziju.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2546 Re: juga 1950.-1990.

Post by drndalo »

Prica sa Topciderom je nekad prenapuhana, barem iz vecine SFRJ vremena. Pravo sr*nje na Topcideru je bilo kad smo mi ratovali, tada su imali inflaciju > 100% DNEVNO...
Pitanje para je vise pitanje cjelokupne drzave, industrije, standarda, tj. kompletne proizvodnje u njoj... A tada je toga bilo. Bilo je i problema s naplatom, ali to je bio dio poslovanja. Znalo se desiti da se za poslove iz Libije lova ceka i duze od godine-dvije, dok nas tanker nafte ne stigne na utovar/istovar... Jer su oni tako nama placali...A to je vuklo neke druge stvari...

Inace je primarna emisija para potencijalno moguc razvojni alat onome ko ga zna koristiti, ali nije perpetuum mobile...

Mislim, sta je radio Topcider, a sta nakon krize 2008 uradi amerika sa svojim Topciderom...? Nije to bilo rezervisano samo za nas...

I da ne preskocim zdravstvo i skole, sve se to placalo, ali iz onog bruto dijela plata... Zdravstvo direktno, od plate u fond (i sad je jedna slicna varijanta na snazi), a skolstvo mislim bilo na Budzetu, preko SIZ-a za obrazovanje... Nije bas ministarstvo, ali slicnih zadataka je bilo...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2547 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

drndalo wrote:Prica sa Topciderom je nekad prenapuhana, barem iz vecine SFRJ vremena. Pravo sr*nje na Topcideru je bilo kad smo mi ratovali, tada su imali inflaciju > 100% DNEVNO...
Pitanje para je vise pitanje cjelokupne drzave, industrije, standarda, tj. kompletne proizvodnje u njoj... A tada je toga bilo. Bilo je i problema s naplatom, ali to je bio dio poslovanja. Znalo se desiti da se za poslove iz Libije lova ceka i duze od godine-dvije, dok nas tanker nafte ne stigne na utovar/istovar... Jer su oni tako nama placali...A to je vuklo neke druge stvari...

Inace je primarna emisija para potencijalno moguc razvojni alat onome ko ga zna koristiti, ali nije perpetuum mobile...

Mislim, sta je radio Topcider, a sta nakon krize 2008 uradi amerika sa svojim Topciderom...? Nije to bilo rezervisano samo za nas...

I da ne preskocim zdravstvo i skole, sve se to placalo, ali iz onog bruto dijela plata... Zdravstvo direktno, od plate u fond (i sad je jedna slicna varijanta na snazi), a skolstvo mislim bilo na Budzetu, preko SIZ-a za obrazovanje... Nije bas ministarstvo, ali slicnih zadataka je bilo...
Normalno da se je placalo, na ovaj ili na onaj naci se uvjek plati. Jugoslavija je do kraja insistirala na tome da skolske i zdravstvene usluge budu besplatne. Da se Jugoslavija nije raspala kako se je raspala, na najgori moguci nacin, vjerovatno bi se i ovo vremenom revidiralo. Kao sto bi se i utrostrucio broj nezaposlenih itd itd
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2548 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

drndalo wrote: Donekle si u pravu, ALI ne mozes to gledati samo ekonomski izvan kompletnog konteksta te drzave koja je bila ni tamo/ni vamo... Za Varsavski pakt = Amerika, a za NATO = najmanje losi komunisti...

Cinjenica je i da jedna Njemacka (kupujmo domace) jako pazi na to da se koliko god je to moguce pare vrte unutar zemlje... To doprinosi opstem bogatstvu zemlje, naravno da samo po sebi ekonomski nije dovoljno za biti uspjesan...
Izvini ali Njemacka je maksimalno liberalna i od liberalizacije i globalizacije zive.
A to za blokove, tako je. Tako je bilo. Ali Jugoslavija nije odolila zubu vremena. Pao zid i dalje vise nije moglo na isti nacin
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2549 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

istekao joj rok trajanja i razlozi postojanja...i sa ratom i bez njega, i sa antom ii bez anta, završila bi.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2550 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

radostan dan wrote:istekao joj rok trajanja i razlozi postojanja...i sa ratom i bez njega, i sa antom ii bez anta, završila bi.
Pa ja to cjelo vrjeme govorim. Nije trebalo na ovaj nacin
Locked