Egipat (pročitati prvi post)

Post Reply
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2526 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Hrulj wrote:
Nemam se sta vracat.
U svim arapskim drzavama vojska vlada i zato su u nekoj stvari.
Dok to ne rijese mogu samo svirati u tu istu stvar.
U kojim arapskim drzavama vlada vojska?

Iako si rekao 'svim', volio bih da neke nabrojis.
User avatar
Hrulj
Posts: 1867
Joined: 08/06/2013 11:53
Location: Zaclhumia

#2527 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Hrulj »

Kikibombona wrote:
Hrulj wrote:
Nemam se sta vracat.
U svim arapskim drzavama vojska vlada i zato su u nekoj stvari.
Dok to ne rijese mogu samo svirati u tu istu stvar.
U kojim arapskim drzavama vlada vojska?

Iako si rekao 'svim', volio bih da neke nabrojis.
Ah grijesim, Saudija i kompanija, tu je vojska vise porodicni biznis i vlasnistvo za zaebancije u skupocjenim masinama za raskalasne seikove
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2528 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Hrulj wrote:
Ah grijesim, Saudija i kompanija, tu je vojska vise porodicni biznis i vlasnistvo za zaebancije u skupocjenim masinama za raskalasne seikove
Saudijska vojska je instrument politicke vlasti.

Egipatska vojska - pustili Mubaraka niz vodu.
Saudijska vojska - sta bi oni uradili da se narod pobuni (pobunio se ako se sjecas).

Razlika je drasticna.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2529 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Co0l wrote:
Mozes ti ponavljat da se on proglasio faraonom do Sudnjeg dana ali to nece to uciniti istinom.A i da jeste-za to su tu sljedeci izbori pa ako narod smatra da je pogrijesio uklonice ga onako kako su ga i doveli na vlast.Ah da,zaboravih da i ti spadas u one koji su stava da za islamski svijet nije demokratija nego samo diktatura.

Glupo je porediti Mursija sa Hitlerom samo zato jer su obojica legalno i demokratski dosli na vlast.Na taj nacin Hitlera onda mozes porediti sa bilo kojim demokratski izabranim politicarom.Osim,naravno,ako zelis da zanemaris 'sitnicu' da za razliku od Hitlera Mursi nije zlocinac.Sto se za Sisija,koji je nelegalno uklonio Mursija i pri tome pobio na stotine demonstranata i jos uvijek ih ubija,ne bi moglo reci.
Ako neko sve svoje odluke proglasi obavezujucim jasno je kakve su mu namjere i o kakvom profilu covjeka se radi.

Ljude koji se proglase 'bogom i batinom' izbori ne zanimaju. Narod i vojska su reagovali na vrijeme.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#2530 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Co0l »

Kikibombona wrote:
Co0l wrote:
Mozes ti ponavljat da se on proglasio faraonom do Sudnjeg dana ali to nece to uciniti istinom.A i da jeste-za to su tu sljedeci izbori pa ako narod smatra da je pogrijesio uklonice ga onako kako su ga i doveli na vlast.Ah da,zaboravih da i ti spadas u one koji su stava da za islamski svijet nije demokratija nego samo diktatura.

Glupo je porediti Mursija sa Hitlerom samo zato jer su obojica legalno i demokratski dosli na vlast.Na taj nacin Hitlera onda mozes porediti sa bilo kojim demokratski izabranim politicarom.Osim,naravno,ako zelis da zanemaris 'sitnicu' da za razliku od Hitlera Mursi nije zlocinac.Sto se za Sisija,koji je nelegalno uklonio Mursija i pri tome pobio na stotine demonstranata i jos uvijek ih ubija,ne bi moglo reci.
Ako neko sve svoje odluke proglasi obavezujucim jasno je kakve su mu namjere i o kakvom profilu covjeka se radi.

Ljude koji se proglase 'bogom i batinom' izbori ne zanimaju. Narod i vojska su reagovali na vrijeme.
To bili neki izbori za koje ne znamo pa ih Mursi nije priznao?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2531 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Co0l wrote:To bili neki izbori za koje ne znamo pa ih Mursi nije priznao?
Ako neko puca i promasi, ti ces vjerovatno reci da mu se ne treba suditi jer nije nikog ubio.

Mursija je trebalo skinuti odmah nakon sto je pokazao koliko je opasan covjek. Jos je za to trebao pred sudom odgovarati.

Vjerujem da ce ga robija ipak stici.

Sta bi se desilo premijeru Britanije ako bi sutra dekretom sve svoje odluke proglasio obavezujucim?

Ako odgovoris na ovo pitanje mozemo nastaviti. Ako ne odgovoris, postat ce zvanicno da na ovoj temi uporno ignorises cinjenice iz navijackih razloga.
User avatar
Hrulj
Posts: 1867
Joined: 08/06/2013 11:53
Location: Zaclhumia

#2532 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Hrulj »

Kikibombona wrote:
Co0l wrote:To bili neki izbori za koje ne znamo pa ih Mursi nije priznao?
Ako neko puca i promasi, ti ces vjerovatno reci da mu se ne treba suditi jer nije nikog ubio.

Mursija je trebalo skinuti odmah nakon sto je pokazao koliko je opasan covjek. Jos je za to trebao pred sudom odgovarati.

Vjerujem da ce ga robija ipak stici.

Sta bi se desilo premijeru Britanije ako bi sutra dekretom sve svoje odluke proglasio obavezujucim?

Ako odgovoris na ovo pitanje mozemo nastaviti. Ako ne odgovoris, postat ce zvanicno da na ovoj temi uporno ignorises cinjenice iz navijackih razloga.
Sta je trebao.
Ljudi moji evo zakona, po tom zakonu ne valja insana ubit, al hej, nije obavezujuce :D
Haj ti meni primjer navedi o zakonima koji nisu obavezujuci :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2533 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Hrulj wrote:
Sta je trebao.
Ljudi moji evo zakona, po tom zakonu ne valja insana ubit, al hej, nije obavezujuce :D
Haj ti meni primjer navedi o zakonima koji nisu obavezujuci :D
Jel stvarno ne kontas il me zezas? :D
User avatar
Hrulj
Posts: 1867
Joined: 08/06/2013 11:53
Location: Zaclhumia

#2534 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Hrulj »

Kikibombona wrote:
Hrulj wrote:
Sta je trebao.
Ljudi moji evo zakona, po tom zakonu ne valja insana ubit, al hej, nije obavezujuce :D
Haj ti meni primjer navedi o zakonima koji nisu obavezujuci :D
Jel stvarno ne kontas il me zezas? :D
Pitao sam te, zakon koji nije obavezujuci mi pokazi..
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#2535 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Co0l »

Kikibombona wrote:
Co0l wrote:To bili neki izbori za koje ne znamo pa ih Mursi nije priznao?
Ako neko puca i promasi, ti ces vjerovatno reci da mu se ne treba suditi jer nije nikog ubio.

Mursija je trebalo skinuti odmah nakon sto je pokazao koliko je opasan covjek. Jos je za to trebao pred sudom odgovarati.

Vjerujem da ce ga robija ipak stici.

Sta bi se desilo premijeru Britanije ako bi sutra dekretom sve svoje odluke proglasio obavezujucim?

Ako odgovoris na ovo pitanje mozemo nastaviti. Ako ne odgovoris, postat ce zvanicno da na ovoj temi uporno ignorises cinjenice iz navijackih razloga.
Uporno pravis neodgovarajuce analogije i posto si izgleda uvjeren da su te analogije odgovarajuce vjerujes i da su tvoji zaključci izvuceni iz takvih neodgovarajucih analogija ispravni.A nisu nit mogu biti iz tako neodgovarajucih analogija.

Jedna od takvih analogija je i ta sa britanskim premijerom.Ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim sta bi se desilo sa premijerom ali sam prilicno siguran da se ne bi desio vojni udar kao u Egiptu jer VB nije vojna diktatura kao sto je to Egipat a 100% sam siguran da vojska ne bi masakrirala narod koji bi izasao da tom premijeru da podrsku ako bi kojim slucajem i bio svrgnut vojnim udarom.

Mursi je komad budaletine i jeste imao gresaka ali ne takvih koje se ne bi mogle ispraviti i kazniti na sljedecim izborima.Pod uslovom da mu narod ne bi opet dao podrsku na izborima.A kakvih god da je imao gresaka ni blizu nisu onim koje je imao Sisi.Pa pobogu,covjek je izdao naredbu da se puca na demonstrante samo jer su izasli na ulicu da daju podrsku predsjedniku koji je odnio legitimnu pobjedu na izborima a ti tu za Mursija trazis zatvor zbog nekih politickih odluka koje smatras pogresnim :-) Nevjerovatno licemjerje.I ti nekom kazes da ignorise cinjenice :-) :-)
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2536 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Hrulj wrote:Pitao sam te, zakon koji nije obavezujuci mi pokazi..
Mursi je sebi dao neogranicene ovlasti, sve svoje odluke nametnuo kao konacne. Najvise se na udaru naslo sudstvo. Ako se ne varam, raspisali su strajk nakon toga.

Dakle, Mursi je sebe stavio iznad svih institucija u Egiptu. Bog i batina.

Za ovo bi u svakoj normalnoj drzavi bio zbacen i na kraju odgovarao. Jedino ti, Cool i drustvo 'ne vidite' nista sporno. :-)
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2537 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Cool, covjece, Mursi se stavio iznad svih institucija u Egiptu. Njegove odluke su konacne i obavezujuce. Covjek je htio da bude iznad zakona, iznat sudstva, iznad svega.

Sta bi ti uradio da sutra recimo Lagumdzija objavi dekret kojim se stavlja iznad svih institucija u drzavi, od Ustavnog suda pa dalje?

Da li bi reagova, da li bi ocekivao od SIPAe da reaguje i zaustavi budalu?
User avatar
Hrulj
Posts: 1867
Joined: 08/06/2013 11:53
Location: Zaclhumia

#2538 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Hrulj »

Kikibombona wrote:Cool, covjece, Mursi se stavio iznad svih institucija u Egiptu. Njegove odluke su konacne i obavezujuce. Covjek je htio da bude iznad zakona, iznat sudstva, iznad svega.

Sta bi ti uradio da sutra recimo Lagumdzija objavi dekret kojim se stavlja iznad svih institucija u drzavi, od Ustavnog suda pa dalje?

Da li bi reagova, da li bi ocekivao od SIPAe da reaguje i zaustavi budalu?
De se ne prosipaj matere ti.
De mi ukazi na njegov proglas gdje je on napisao da je nekaznjiv i ne moze odgovarati pred zakonom.
Samo podvuci, ili boldiraj
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#2539 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Co0l »

Kikibombona wrote:Cool, covjece, Mursi se stavio iznad svih institucija u Egiptu. Njegove odluke su konacne i obavezujuce. Covjek je htio da bude iznad zakona, iznat sudstva, iznad svega.

Sta bi ti uradio da sutra recimo Lagumdzija objavi dekret kojim se stavlja iznad svih institucija u drzavi, od Ustavnog suda pa dalje?

Da li bi reagova, da li bi ocekivao od SIPAe da reaguje i zaustavi budalu?
Njegov jedini grijeh je bio sto je pokusao ugroziti poziciju koju ima vojska u egipatskom drustvu.Protesti protiv Mursija su bili zakazani nakon sto je penzionisao neke visoke oficire i nakon sto je najavio da ce prebaciti zakonodavnu vlast sa visokog vojnog vijeca na parlament.Zato ga je ta ista vojska i svrgnula.Sve ostalo je prica za malu djecu.Ukljucujuci i tvoju pricu o kojekakvim dekretima.
Ako nisi primjetio,sve to sto pripisujes Mursiju je uradila ista ta vojska,stavila se iznad svih institucija u Egiptu,vojska,koja za razliku od Mursija nije izabrana voljom naroda.I jos uz to je pobila na stotine svojih gradjana sto je daleko veci grijeh od onog Mursijevog.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#2540 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Avetinho »

Co0l wrote:
Kikibombona wrote:Cool, covjece, Mursi se stavio iznad svih institucija u Egiptu. Njegove odluke su konacne i obavezujuce. Covjek je htio da bude iznad zakona, iznat sudstva, iznad svega.

Sta bi ti uradio da sutra recimo Lagumdzija objavi dekret kojim se stavlja iznad svih institucija u drzavi, od Ustavnog suda pa dalje?

Da li bi reagova, da li bi ocekivao od SIPAe da reaguje i zaustavi budalu?
Njegov jedini grijeh je bio sto je pokusao ugroziti poziciju koju ima vojska u egipatskom drustvu.Protesti protiv Mursija su bili zakazani nakon sto je penzionisao neke visoke oficire i nakon sto je najavio da ce prebaciti zakonodavnu vlast sa visokog vojnog vijeca na parlament.Zato ga je ta ista vojska i svrgnula.Sve ostalo je prica za malu djecu.Ukljucujuci i tvoju pricu o kojekakvim dekretima.
Ako nisi primjetio,sve to sto pripisujes Mursiju je uradila ista ta vojska,stavila se iznad svih institucija u Egiptu,vojska,koja za razliku od Mursija nije izabrana voljom naroda.I jos uz to je pobila na stotine svojih gradjana sto je daleko veci grijeh od onog Mursijevog.
Potpis.
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#2541 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by underwater »

Co0l wrote:
Kikibombona wrote:Cool, covjece, Mursi se stavio iznad svih institucija u Egiptu. Njegove odluke su konacne i obavezujuce. Covjek je htio da bude iznad zakona, iznat sudstva, iznad svega.

Sta bi ti uradio da sutra recimo Lagumdzija objavi dekret kojim se stavlja iznad svih institucija u drzavi, od Ustavnog suda pa dalje?

Da li bi reagova, da li bi ocekivao od SIPAe da reaguje i zaustavi budalu?
Njegov jedini grijeh je bio sto je pokusao ugroziti poziciju koju ima vojska u egipatskom drustvu.Protesti protiv Mursija su bili zakazani nakon sto je penzionisao neke visoke oficire i nakon sto je najavio da ce prebaciti zakonodavnu vlast sa visokog vojnog vijeca na parlament.Zato ga je ta ista vojska i svrgnula.Sve ostalo je prica za malu djecu.Ukljucujuci i tvoju pricu o kojekakvim dekretima.
Ako nisi primjetio,sve to sto pripisujes Mursiju je uradila ista ta vojska,stavila se iznad svih institucija u Egiptu,vojska,koja za razliku od Mursija nije izabrana voljom naroda.I jos uz to je pobila na stotine svojih gradjana sto je daleko veci grijeh od onog Mursijevog.
A sto ako je Morsi napravio deal sa Sisijem PRIJE izbora? Ako je obecao ...pa nije mogao ispuniti?
Egipatska vojska kupila je 25 bil $ fantoma i ostalog oruzja ... prije izbora ... kako bi amerikanci njima to prodali ako bi se sutra moglo okrenut protiv israela ... morali su biti sigurni ... da je u pravim rukama.
A Morsi je tijesno pobijedio ... tek par procenata ... premalo da se ne bi moglo nastimati.
Vec 50 godina nijedan arapski lider nije dosao demokratski ... zasto da vjerujem da je to Morsi?
Zasto i on ne bi mogao biti samo paravan .... poput Erduana recimo.
I jos da znas da MB su cudna braca ... nije to nikakva konzistena politika ... tu su na 100ne grupacija ... struja ... najmanje je onih demokratskih i pravednih.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#2542 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Co0l »

underwater wrote:
Co0l wrote:
Kikibombona wrote:Cool, covjece, Mursi se stavio iznad svih institucija u Egiptu. Njegove odluke su konacne i obavezujuce. Covjek je htio da bude iznad zakona, iznat sudstva, iznad svega.

Sta bi ti uradio da sutra recimo Lagumdzija objavi dekret kojim se stavlja iznad svih institucija u drzavi, od Ustavnog suda pa dalje?

Da li bi reagova, da li bi ocekivao od SIPAe da reaguje i zaustavi budalu?
Njegov jedini grijeh je bio sto je pokusao ugroziti poziciju koju ima vojska u egipatskom drustvu.Protesti protiv Mursija su bili zakazani nakon sto je penzionisao neke visoke oficire i nakon sto je najavio da ce prebaciti zakonodavnu vlast sa visokog vojnog vijeca na parlament.Zato ga je ta ista vojska i svrgnula.Sve ostalo je prica za malu djecu.Ukljucujuci i tvoju pricu o kojekakvim dekretima.
Ako nisi primjetio,sve to sto pripisujes Mursiju je uradila ista ta vojska,stavila se iznad svih institucija u Egiptu,vojska,koja za razliku od Mursija nije izabrana voljom naroda.I jos uz to je pobila na stotine svojih gradjana sto je daleko veci grijeh od onog Mursijevog.
A sto ako je Morsi napravio deal sa Sisijem PRIJE izbora? Ako je obecao ...pa nije mogao ispuniti?
Egipatska vojska kupila je 25 bil $ fantoma i ostalog oruzja ... prije izbora ... kako bi amerikanci njima to prodali ako bi se sutra moglo okrenut protiv israela ... morali su biti sigurni ... da je u pravim rukama.
A Morsi je tijesno pobijedio ... tek par procenata ... premalo da se ne bi moglo nastimati.
Vec 50 godina nijedan arapski lider nije dosao demokratski ... zasto da vjerujem da je to Morsi?
Zasto i on ne bi mogao biti samo paravan .... poput Erduana recimo.
I jos da znas da MB su cudna braca ... nije to nikakva konzistena politika ... tu su na 100ne grupacija ... struja ... najmanje je onih demokratskih i pravednih.
Cak i Mursijevi protivnici okupljeni oko Sisija Mursiju ne spore da je demokratski i u fer izborima dosao na vlast al eto,ti izgleda znas bolje.
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#2543 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by underwater »

Co0l wrote:Cak i Mursijevi protivnici okupljeni oko Sisija Mursiju ne spore da je demokratski i u fer izborima dosao na vlast al eto,ti izgleda znas bolje.
Nisi pazljivo citao.
I ja sam ustvrdio isto (da jesu bili regularni izbori), ali sam rekao da je bilo jako tijesno, te da se moglo nastimati i da ne dobije ...
Ali. tada mu se vjerovalo ... zato se NIJE nastimalo ... jer je to egipatski Erduan
Poslije je Mursi (pritisnut od ko zna koga) vrdao i snaslo ga sto ga je snaslo ....
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#2544 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sarajevoxxxx »

VIJESTISVIJET14.10.2013. u 22:21 0

Amnesty International: Na Mursijeve pristalice ispaljivani su pravi meci


Egipatske snage, potpomognute naoružanim ljudima u civilnoj odjeći, ispaljivali su prave metke 6. oktobra na pristalice svrgnutog predsjednika Muhameda Mursija, izvjestio je u ponedjeljak Amnesty International (AI), osudivši "pretjeranu upotrebu sile" protiv njih.

Amnesty International: Na Mursijeve pristalice ispaljivani su pravi meci Foto: AFP Prema nevladinoj organizaciji sa sjedištem u Londonu, najmanje 49 osoba je poginulo i stotine ranjeno u Kairu, kada su snage sigurnosti "prekomjerno i neopravdano upotrijebile smrtonosno oružje" kako bi rastjerale Mursijeve pristalice, koje su pokušavale doći na Trg Tahrir.

Ministarstvo zdravlja je navelo da je poginulo 48 osoba u glavnom egipatskom gradu i još devet u pokrajini.

Citirajući očevice, AI je saopćio da su u nekim trenucima snage sigurnosti uz pomoć ljudi u civilu naoružanih noževima, mačevima i vatrenim oružjem napali demonstrante.

"Dok su neke Mursijeve pristalice bacale kamenje, palile gume i upotrebljavale zapaljive predmete protiv snaga sigurnosti i stanovništva, snage reda su koristile smrtonosno oružje, kada to nije bilo potrebno", osudila je nevladina organizacija, preciziravši da nijedan pripadnik snaga sigurnosti nije ubijen u toku sukoba.

Prema podacima Amnesty Internationala, 30 osoba je poginulo u četvrti Doki kada su snage sigurnosti bacile suzavac i pucali pravim mecima, a još 16 je ubijeno vatrenim oružjem u blizini Trga Ramses.

"Zrak je bio zasićen suzavcem, meci su letjeli, a ljudi su padali oko nas", ispričao je nevladinoj organizaciji demonstrant, Mursijev pristalica Um Sara.

Pozivajući na nepristrasnu istragu, zamjenica direktora Amnesty Internationala za Bliski istok Hasiba Hadž Sahraui, je rekla da "krajnje zanemarivanje od vlasti međunarodnih standarda o legalnoj upotrebi sile sugerira da je spremna da izvrši represiju nad Mursijevim pristalicama po svaku cijenu".

U ovim sukobima i sukobima u toku sedmice koja je uslijedila, više od hiljadu ljudi je poginulo, uglavnom demonstranata, Mursijevih pristalica. U isto vrijeme, više od 2.000 islamista je uhapšeno, podsjeća agnecija AFP.

fena
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#2545 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by mujke82 »

"Nema razlike između muslimanske i kršćanske `Aqîde"
October 21, 2013al-Ikhwân al-Muslimûn, Îmân, Kufr i Širk
"Nema razlike između muslimanske i kršćanske `Aqîde"

Govornik: `Allâmah Sâlih bin Fawzân al-Fawzân

Izvor:
00:0000:00

[Muhammad Mursî: Postoje neke razlike, ali ne u osnovnim principima (`Aqîde). Ne, nije moguće da se oni razlikuju u `Aqîdi, to nije moguće. Među egipćanima nema razlike u osnovama `Aqîde, bilo da se radi o muslimanima ili o kršćanima. Nema razlike između islâmske i kršćanske `Aqîde, svako vjeruje u ono što hoće. Razlika je samo dinamična, to je pitanje načina i sredstva, kinetike mehanizama. Nemoguće je da to bude po pitanju `Aqîde.]

Pitanje: Koji je propis za onoga ko radi političke svrsishodnosti govori da je naša i kršćanska `Aqîdah ista?

Odgovor: Utječem se Allâhu od toga govora. Naša i kršćanska `Aqîdah nije ista. Zar je `Aqîdah Tawhîda, vjera Ibrâhîmova, ista kao `Aqîdah trojstva?

Molimo Allâha za zdravlje.

To nije dozvoljeno (govoriti) zbog dunjalučkih stvari i koristi. To nije dozvoljeno. Da, dozvoljeno nam je sa njima imati interakcije i sporazume kada su u pitanju stvari koje regulišu našu vjeru i stvari putem kojih oni ne nanose štetu našoj vjeri i koje od nas odbijaju njihovo zlo, ali sporazumi (sa njima) su jedna stvar, to je radio i poslanik صلى الله عليه وسلم, a drugo je biti zadovoljan njihovom vjerom i hvaliti njihovu vjeru. To nije dozvoljeno. To je Kufr (nevjerstvo).


http://www.youtube.com/watch?v=WBk8C8C69mY
User avatar
Horasio_Sarajlic
Posts: 347
Joined: 01/05/2013 19:02
Location: Južna longitudinala

#2546 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Horasio_Sarajlic »

sarajevoxxxx wrote:VIJESTISVIJET14.10.2013. u 22:21 0

Amnesty International: Na Mursijeve pristalice ispaljivani su pravi meci


Egipatske snage, potpomognute naoružanim ljudima u civilnoj odjeći, ispaljivali su prave metke 6. oktobra na pristalice svrgnutog predsjednika Muhameda Mursija, izvjestio je u ponedjeljak Amnesty International (AI), osudivši "pretjeranu upotrebu sile" protiv njih.

Amnesty International: Na Mursijeve pristalice ispaljivani su pravi meci Foto: AFP Prema nevladinoj organizaciji sa sjedištem u Londonu, najmanje 49 osoba je poginulo i stotine ranjeno u Kairu, kada su snage sigurnosti "prekomjerno i neopravdano upotrijebile smrtonosno oružje" kako bi rastjerale Mursijeve pristalice, koje su pokušavale doći na Trg Tahrir.

Ministarstvo zdravlja je navelo da je poginulo 48 osoba u glavnom egipatskom gradu i još devet u pokrajini.

Citirajući očevice, AI je saopćio da su u nekim trenucima snage sigurnosti uz pomoć ljudi u civilu naoružanih noževima, mačevima i vatrenim oružjem napali demonstrante.

"Dok su neke Mursijeve pristalice bacale kamenje, palile gume i upotrebljavale zapaljive predmete protiv snaga sigurnosti i stanovništva, snage reda su koristile smrtonosno oružje, kada to nije bilo potrebno", osudila je nevladina organizacija, preciziravši da nijedan pripadnik snaga sigurnosti nije ubijen u toku sukoba.

Prema podacima Amnesty Internationala, 30 osoba je poginulo u četvrti Doki kada su snage sigurnosti bacile suzavac i pucali pravim mecima, a još 16 je ubijeno vatrenim oružjem u blizini Trga Ramses.

"Zrak je bio zasićen suzavcem, meci su letjeli, a ljudi su padali oko nas", ispričao je nevladinoj organizaciji demonstrant, Mursijev pristalica Um Sara.

Pozivajući na nepristrasnu istragu, zamjenica direktora Amnesty Internationala za Bliski istok Hasiba Hadž Sahraui, je rekla da "krajnje zanemarivanje od vlasti međunarodnih standarda o legalnoj upotrebi sile sugerira da je spremna da izvrši represiju nad Mursijevim pristalicama po svaku cijenu".

U ovim sukobima i sukobima u toku sedmice koja je uslijedila, više od hiljadu ljudi je poginulo, uglavnom demonstranata, Mursijevih pristalica. U isto vrijeme, više od 2.000 islamista je uhapšeno, podsjeća agnecija AFP.

fena
Neka neka, pozdravljam, samo pravim mecima nikako laznim, a na tebe bih ispalio tromblon, mišu islamistički radikalni, providan si kako na ovoj tako i na temi o Siriji ... :kiss:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2547 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Image

http://www.advance.hr/vijesti/u-egiptu- ... dsjednika/

Zafrkan cova.

Egiptu je potrebna stabilnost. Ekstremizam se mora iskorijeniti.

Uvijek sam gajio simpatije prema Egiptu. Drago mi je da su se izvukli iz nezgodne situacije.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2548 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by asurbanipal »

mujke82 wrote:"Nema razlike između muslimanske i kršćanske `Aqîde"
October 21, 2013al-Ikhwân al-Muslimûn, Îmân, Kufr i Širk
"Nema razlike između muslimanske i kršćanske `Aqîde"

Govornik: `Allâmah Sâlih bin Fawzân al-Fawzân

Muslimanski inkvizitor Allâmah Sâlih bin Fawzân al-Fawzân ili skraćeno "abu Fazan". Kakva ja Aqida u kralja mu i u njega ?
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#2549 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by mujke82 »

asurbanipal wrote:
mujke82 wrote:"Nema razlike između muslimanske i kršćanske `Aqîde"
October 21, 2013al-Ikhwân al-Muslimûn, Îmân, Kufr i Širk
"Nema razlike između muslimanske i kršćanske `Aqîde"

Govornik: `Allâmah Sâlih bin Fawzân al-Fawzân

Muslimanski inkvizitor Allâmah Sâlih bin Fawzân al-Fawzân ili skraćeno "abu Fazan". Kakva ja Aqida u kralja mu i u njega ?

Ja sam tebi dao sta je rekao, covjek koji je htio da uvede serijat(kao sto kazu njegove pristalice). Kakav njihov serijat samo ih interesuju pare i dunjaluk.

A tebi je kako ja vidim kriva je Saudija za sve, kriva ti je sto si se rodio, sto moras da radis ili ne radis itd.


Ni jedna zemlja nije kao Saudijska Arabija
Govornik: Imâm Muhammed bin Sâlih bin ´Usejmîn
Izvor: Kaseta: “Kashf-ul-Lithâm”


Pitanje:
Govori se da najveće zlo u ovoj zemlji potječe od vlade i da njezini vladari nisu Selefije.

Odgovor:
Tim ljudima mi kažemo da su kao oni koji su govorili da je Vjerovjesnik (sallallâhu ´alejhi ve sellem) luđak i pjesnik. Mi također kažemo:
“Oblacima ne šteti lavež pasa.”
Ne postoji zemlja danas, slavljen i hvaljen neka je Allâh, koja posjeduje takav Tevhîd i šerijatski zakon kao naša zemlja. Svakako ovdje postoji zla kao i u svim drugim zemljama. Činjenica je da je postojalo zlo u Medini čak i za vrijeme Vjerovjesnika (salla Allâhu ´alejhi ve sellem).


Da nas Allah uputi na pravi put i nase muslimanske vladare amin
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2550 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by japin_mutapi »

Kikibombona wrote:Image

http://www.advance.hr/vijesti/u-egiptu- ... dsjednika/

Zafrkan cova.

Egiptu je potrebna stabilnost. Ekstremizam se mora iskorijeniti.

Uvijek sam gajio simpatije prema Egiptu. Drago mi je da su se izvukli iz nezgodne situacije.
isti mubarak
Post Reply