Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
-
staradis
- Posts: 1873
- Joined: 03/04/2012 17:40
#2501 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
xD godisnje izgrade koliko ?
Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#2502 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
JP Autoceste FBiH d.o.o. Mostar danas su organizirali obilazak kompletne dionice Vlakovo - Tarčin ukupne dužine 20,2 km za predstavnike medija. Na ovoj dionici izvode se radovi u vrijednosti od 722 miliona KM (Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)




















































- felix10
- Posts: 87
- Joined: 19/06/2013 10:57
#2503 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Fino ovo napreduje. Neke dionice idu malo brze, neke sporije, ali mislim da ce sve biti gotovo u rokuSo What! wrote:JP Autoceste FBiH d.o.o. Mostar danas su organizirali obilazak kompletne dionice Vlakovo - Tarčin ukupne dužine 20,2 km za predstavnike medija. Na ovoj dionici izvode se radovi u vrijednosti od 722 miliona KM (Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)
-
drugi_profil
- Posts: 1273
- Joined: 06/03/2013 19:29
#2504 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Mislim da nema smisla da se kvotaju slike, narocito kad ih je puno.
- McMoy
- Posts: 3871
- Joined: 20/09/2009 22:11
- Location: tu i tamo
#2505 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Hvala!Alfons Kauders wrote:Ne znam kakvi su planovi, ali mogu reci da je trenutno krs, jer je zatvoren kod one inat dzamije i otvoren onaj novi... Prilaz Wisi raskopan itd. Juce je uzas bio.McMoy wrote:Ima li neko svježu informaciju o Stupskoj petlji?
Da li su počeli radovi i ima li ikakve izmjene režima saobraćaja?
- shake69
- Posts: 7601
- Joined: 18/06/2011 01:21
- Location: Soukbunar
#2506 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Cemu ove fotke s Klix portala kad smo ih prvo vidjeli prije dolaska na forum!? Dajte nekih novih info i fotki koje nisu iz ove novinarske zetve danas o kojoj citamo svuda.
- simonese
- Posts: 7025
- Joined: 05/12/2007 08:51
- Location: Holy South
#2507 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
pa da se pohvale da je Krvavac letio u zrakomlatushake69 wrote:Cemu ove fotke s Klix portala kad smo ih prvo vidjeli prije dolaska na forum!? Dajte nekih novih info i fotki koje nisu iz ove novinarske zetve danas o kojoj citamo svuda.
-
matematicar_teski
- Posts: 1199
- Joined: 12/03/2012 18:59
- Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis
#2508 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

izvor :skyscraper
-
matematicar_teski
- Posts: 1199
- Joined: 12/03/2012 18:59
- Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis
#2509 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Karić: Kreće investicioni ciklus od 650 miliona eura
U naredne tri godine preduzeće Autoceste FBiH ima u planu realizaciju oko 650 miliona eura investicija na Koridoru VC, a jedan dio sredstava za igzradnju bit će prikupljen na domećm tržištu. Ovo je kazao Ensad Karić, direktor preduzeća Autoceste FBiH, govoreći na okruglom stolu "Pozicija realnog sektora u finanijskom sistemu BiH" u sklopu dodjele priznanja najsupješnijim finansijskim inastitucijama u bih u 2012. godini "Kristalna prizma" u organiazciji Revicona, izvještava portal Indikator.ba.
- Mi smo u poslovni plan ove godine, čisto testiranja radi, stavili da ćemo se zadužiti kod domaćih kreditnih institucija ili putem emisije vrijednosnih papira. To je prošlo na Vladi tako da ćemo pokušati naći 200 miliona KM domaćeg kapitala, kazao je Karić.
Obrazložio je da su dva razloga za to.
- Jedan je što smo mislili da ćemo spletom nekih okolnosti možda zbog dužine radova, povlačenja kredita ili sporosti administracije trebati taj neki “most”, a drugi ta testiramo ono što hoćemo da uradimo već krajem ove godine i početkom sljedeće. Mi smo već povratili pvojerenje međunarodnih finansijskih institucija i ono što je naš cilj jeste da povratimo povjerenje kod građana i da pokušamo alociranje sredstava zajednčki sa međunarodnim finansijskim institucijama, da napravimo dva odvojena konzorcija koji će finansirati sljedeće dionice, istakao je Karić.
On je dodao da kompanija Autoceste FBiH ima dobre osnove za dalje zaduživanje.
- Mi ćemo već sljedeće godine imati 100 km autoceste, prihodi od akcize iznose oko 80 miliona KM godišnje, od putarine u ovom momentu prihodujemo 20-ak miliona, a sa 44 km ceste to će biti dvostruko više. To je solidan osnov da se u ovom momentu možemo zadužiti, s obzirom na naš cash flow, za nekih još 200 miliona eura, objasnio je Karić.
On je naglasio da je za kompletan Koridor VC potrebno još oko tri milijarde eura što je zasigirno veliki potencijal i što država treba iskoristiti za jačanje realnog sektora.
- Mi već u septembru imamo posjetu EIB-a sa čijim predstavnicima ćemo razgovarasti o modelu finansiranja prema kojem oni daju 50 posto, dok će preostalih 50 posto biti naš domaći kapital. Želimo da napravimo kombinaciju sa bankama, tako da na kraju kad budemo imali kredit EIB-a na 25 godina s 5 godina grace perioda uz kamatu od 2 posto, bit ćemo biti spremni da domaćim instutucijama platimo i nešto više za kapital s drugom ročnošću da bi u prosjeku dobili dobar kreditni proizvod, obrazložio je Karić.
Smatra da postoji velika rezerva u 7 milijardi štednje građana u bankama, te je predviđeno da dio sredstava bude obezbijeđen emisijom vrijednosnih papira, pri čemu će se kao investitori pojaviti građani.
No, upozorio je i da su potrebne izmjene regualtive, kako bi se omogućilo finansiranje izgradnje autoputa na ovaj način.
Nužne su izmjene Zakona o Centralnoj banci kako bi se omogućilo da dio vrijednosnih papira koje emituju država i entiteti budu korištene kao dio obavezne rezerve, a što je, kako je kazao, prepisano iz regulativa centralnih banaka.
- Iznenadilo me da smo od Centralne banke prvobitno dobili podršku, a onda je kasnije prijedlog odbijen. To je nešto što ćemo zasigurno trebati, jer znamo iz razgovora sa bankama da postoji problem ročnosti kredita. Ovi krediti zahtijevaju dug period otplate. Možemo u nekoj prvoj fazi podnijeti kraći period otplate, ali znajući stanje trenutne regulative, svaki kredit preko pet godina kod domaćih finansijskih institucija je gotovo prosto nemoguć. Mi ne možemo to podnijeti. Država to ne može podnijeti, konstatovao je Karić.
Dodao je je podrška države neophodna, jer ni jedan infrasturkturni projekat u svijetu nije napravljen bez podrške države.
Napomenuo je i da postoji opcija javno-privatnog partnerstva (JPP) u izgradnji autoputa, ali koeficijent koji uzimaju partneri kada rade JPP je otprilike puta tri na ono što oni incijalno daju tako da nas to neće jeftino doći. Pogotovo u zemlji kakva je BiH gdje se u regiji borimo sa Makedonijom i Albanijom koje takođe uporedo idu s projektima javno-privatnog partnerstva.
- Teško da možemo imati bolje uslove nego te zemlje s obzirom na našu političku situaciju. Nisam siguran koliko ćemo se moći izboriti. istakao je Karić.
Domaće kompanije dovoljno zaposlene
- Mi realno nemamo mogućnosti niti imamo dovoljno domaće operative, bez obzira kako to izgledalo, da možemo da gradimo 150 kilometara autoputa odjednom. Mi smo sad već sa ova dva nova gradilišta koja uskoro otvaramo od nekih 20-ak kilometara na limitu onoga što možemo raditi. Jednostavno, kompanije koje rade su uglavnom dovoljno zaposlene i neke su uzele čak više posla nego što mogu realno uraditi. Bez obzira što neke dionice rade strane kompanije, po našim procjenama oko 80 posto ukupnog ugovornog aranžmana je direktno iz BiH - u kamenu, cementu, radnicima i taj procenat nikad neće biti manji, kazao je Karić.
Promet veći od očekivanja
Zanimljivo je da je broj vozila na izgrađenom dijelu Koridora Vc za 20 posto veći nego što smo očekivali. U ljetnom periodu ovaj prosjek ide do 17.000, što govori koliko bi autoput trebalo da znači.
Kada iduće godine budemo imali 100 km izgrađenog autoputa vjerovatno ćemo više privući transporta. Nažalost promet teretnim vozilima je ispod 5 posto, što dovoljno govori o našem realnom sektoru, istakao je Karić.
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#2510 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nije promet teretnim vozilima slab što nam je slab realan sektor, što se vidi po masi teretnjaka po bh. cestama, nego zato što masu prevoznika izbjegava plaćanje autoputa...samo da nam ne bude ko u Srbiji, da se počnu tražiti alternativni pravci ulaska u autoput korz mreže, ulazak u suprotan smjer na petljama i slično....
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2511 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Jako, jako dobra vijest - meni draza od vijesti o otvaranju neke nove dionice.matematicar_teski wrote:Promet veći od očekivanja
Zanimljivo je da je broj vozila na izgrađenom dijelu Koridora Vc za 20 posto veći nego što smo očekivali. U ljetnom periodu ovaj prosjek ide do 17.000, što govori koliko bi autoput trebalo da znači.
Kada iduće godine budemo imali 100 km izgrađenog autoputa vjerovatno ćemo više privući transporta. Nažalost promet teretnim vozilima je ispod 5 posto, što dovoljno govori o našem realnom sektoru, istakao je Karić.
- felix10
- Posts: 87
- Joined: 19/06/2013 10:57
#2512 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Da. Mislim da ce ovaj procenat jos vise skociti kada se zavrsi trasa od Sarajeva do Tarcina, jer ce se tada jug zemlje koliko toliko lakse spojiti sa ostatkom zemljeAlfons Kauders wrote:Jako, jako dobra vijest - meni draza od vijesti o otvaranju neke nove dionice.matematicar_teski wrote:Promet veći od očekivanja
Zanimljivo je da je broj vozila na izgrađenom dijelu Koridora Vc za 20 posto veći nego što smo očekivali. U ljetnom periodu ovaj prosjek ide do 17.000, što govori koliko bi autoput trebalo da znači.
Kada iduće godine budemo imali 100 km izgrađenog autoputa vjerovatno ćemo više privući transporta. Nažalost promet teretnim vozilima je ispod 5 posto, što dovoljno govori o našem realnom sektoru, istakao je Karić.Ako je fakat 20% veci promet, i ako raste kako se otvaraju nove dionice, zavrsetak trase od Tarcina do Zenice sljedece godine bi mogao biti prekretnica.
-
matematicar_teski
- Posts: 1199
- Joined: 12/03/2012 18:59
- Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis
#2513 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
btw. moze li vama otvoriti skyscraper forum , meni nece vise prijavljuje virus na njoj
- shiljak
- Posts: 6496
- Joined: 13/01/2005 11:58
- Location: internet
#2514 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
meni javlja google da ne otvaram stranicu, da ima virusa i slično.. znači pao im server, neko ih hakno 
- bregano
- Posts: 184
- Joined: 22/09/2011 18:32
#2515 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
http://www.jpautoceste.ba/web/ob1.phpObavještavaju se korisnici autoceste A1 da se od 07.07.2013. godine u zatvoreni sistem naplate cestarine uvodi dionica autoceste od Bilješeva do Kaknja.
Uvođenjem zatvorenog sistema naplate cestarine na ovoj dionici, čeono naplatno mjesto Kakanj više neće biti u funkciji i vozila će se kretati bez zaustavljanja uz obavezno poštovanje postavljene saobraćajne signalizacije.
- Golf forever
- Posts: 259
- Joined: 28/04/2013 11:30
#2516 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
veći skok se može očekivati kad se budu madžari, slovaci, poljaci, slavonci odlučili ići na more preko Bosnefelix10 wrote:
Da. Mislim da ce ovaj procenat jos vise skociti kada se zavrsi trasa od Sarajeva do Tarcina, jer ce se tada jug zemlje koliko toliko lakse spojiti sa ostatkom zemlje
za početak treba bar uraditi ulaz na Savi i dionicu do Odžaka od 10tak km, bar da pri samom ulazu imaju auto-put
naravno uz nastavak daljnje gradnje od Zenice prema sjeveru kao i dovšenje bar dionice Počitelj-Bijača na jugu
sarajevska obilaznica Jošanica-tarčin znači veliko skraćenje i vremensko i kilometarsko i za same živce vozača

- shake69
- Posts: 7601
- Joined: 18/06/2011 01:21
- Location: Soukbunar
#2517 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Posebno Slavonci, iako ne u velikom broju koji idu na odmor u Dubrovacko-neretvansku zupaniju vec koriste bh.ceste, doduse jer ne placaju vise od 2,5 eura pa tako dodatno ustede a buducnosti ce taj broj sigurno samo rasti kako se bude gradio koridor Vc. Ocekivati je da cestarina kroz Bosnu ne bude ni 50% od hrvatske cestarine takvima koji bi uz to pravili veliki "luk" preko Zagreba preko Dalmatine. Nepotrebno gubljenje vremena.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2518 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
da... cestarina nece biti znatno manja, ali ce biti pofino manja kilometraza, tj ima pofino prostora za ustedu na gorivu i cestarinishake69 wrote:Posebno Slavonci, iako ne u velikom broju koji idu na odmor u Dubrovacko-neretvansku zupaniju vec koriste bh.ceste, doduse jer ne placaju vise od 2,5 eura pa tako dodatno ustede a buducnosti ce taj broj sigurno samo rasti kako se bude gradio koridor Vc. Ocekivati je da cestarina kroz Bosnu ne bude ni 50% od hrvatske cestarine takvima koji bi uz to pravili veliki "luk" preko Zagreba preko Dalmatine. Nepotrebno gubljenje vremena.
- bude
- Posts: 1099
- Joined: 10/11/2008 13:26
#2519 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Sarajevo - Najviše cijene za korišćenje autoputeva u zemljama regije plaćaju vozači u BiH, dok su najjeftinije putarine u Makedoniji, pokazalo je istraživanje agencije “Anadolija”.
Vlada FBiH ponovo je povećala cijenu putarine za korištenje izgrađenog dijela autoputa kroz ovaj dio BiH u dužini od 45 kilometara, a negodovanje velikog broja vozača, korisnika autoputa, bio je povod za istraživanje agencije “Anadolija” o cijenama putarine u zemljama regije.
Cijena naknade za korišćenje najduže relacije autoputa u BiH Jošanica – Kakanj, u dužini od 45 kilometara, prema odluci Vlade FBiH iznosi od 5,4 konvertibilne marke (2,7 evra) za prvu, do 21,6 KM (10,80 evra) za četvrtu kategoriju automobila.
Posmatrano prema cijeni putarine na dionici Kakanj - Jošanica, čija dužina iznosi 45 kilometara, putarine u BiH po kilometru, u prosjeku, za putničke automobile iznose 0,12 KM, odnosno 0,061 evro, što je ubjedljivo najveća cijena u cijeloj regiji.
S druge strane, najjeftinija putarina je Makedoniji gdje ona iznosi 0,020 evra po kilometru.
Tako vozači na dionici autoputa Skoplje - Petrovec u dužini od 25 kilometara plaćaju 30 makedonskih dinara, što je 0,49 evra.
Poslije Makedonije, najjeftinija putarina u regionu je u Srbiji gdje vozači plaćaju 0,035 evra po pređenom kilometru.
Vozači u Srbiji za 450 kilometara korištenja autoputa od Subotice do Niša plaćaju 13,5 evra.
Cijena putarine u Srbiji je među najjeftinijima u poređenju sa ostalim zemljama uže i šire regije i nije se mijenjala od 2008. godine.
Cijena putarine u BiH je tri puta skuplja nego putarina u Makedoniji, dok vozači u BiH plaćaju skoro dva puta skuplju putarinu od one koju plaćaju vozači u Srbiji.
Od ostalih zemalja u regionu, cijena putarine po kilometru u Hrvatskoj u prosjeku je 0,055 evra.
Naprimjer, cijena putarine za 409 kilometara autoputa od Zagreba do Splita košta 21 evro.
U mnogim zemljama Evrope korisnici autoputeva imaju mogućnost da po vrlo povoljnim cijenama, ako se ima u vidu visok životni standard tamošnjih građana, koriste autoputeve visokog kvaliteta.
Tako vinjeta za godišnje korišćenje autoputeva u Austriji košta 76,20 evra, a vinjeta za deset dana korištenje autoputa u toj zemlji košta svega 7,9 evra.
Sedmična vinjeta za korišćenje autoputeva u Mađarskoj košta 6,5 evra, u Slovačkoj sedam evra i Bugarskoj pet evra.
Cijena korišćenja autoputeva u Turskoj je jedna od najnižih u Evropi.
Tako, putarina na dionici od Istanbula od Ankare dugoj 380,6 km košta 15 evra, odnosno 0,039 evra po kilometru.
Stručnjaci tvrde da se zbog vinjeta stvara privid jeftine putarine u pojedinim zemljama, pa su u Evropskoj uniji (EU) odlučili da se one ukinu 2015. godine.
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#2520 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Koliko je tačno duga dionica od Jošanice do tunela Vijenac? Je li to 45 ili 55 kilometra?
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#2521 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
matematicar_teski wrote:Promet veći od očekivanja
Zanimljivo je da je broj vozila na izgrađenom dijelu Koridora Vc za 20 posto veći nego što smo očekivali. U ljetnom periodu ovaj prosjek ide do 17.000, što govori koliko bi autoput trebalo da znači.
Kada iduće godine budemo imali 100 km izgrađenog autoputa vjerovatno ćemo više privući transporta. Nažalost promet teretnim vozilima je ispod 5 posto, što dovoljno govori o našem realnom sektoru, istakao je Karić.
Dragi Direktore, zbilja mi nije jasno zašto ste iznenađeni "ljetnim porastom prometa"?
Pa zar studija na osnovu koje pravite sve ove ružičaste planove i pravite debela kreditna zaduženja nije predvidjela da će već 2013. godine GODIŠNJI dnevni prosjek vozila na toj trasi biti skoro 20 000 vozila čak i BEZ izgrađenog autoputa?
http://www.mkt.gov.ba/doc/integralna_PRFZ-update-1.pdf
strana 72. slika 4-4
Inače, zadnji službeni podatak o protoku kroz Jošanicu je onaj za 2011. i iznosi skromnih 10465 vozila dnevno na godišnjem nivou.
http://www.jpautoceste.ba/web/informacije.php
- dustaban
- Posts: 6516
- Joined: 10/07/2012 10:55
#2522 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ima li kakva komentara na ovo?!bude wrote:Sarajevo - Najviše cijene za korišćenje autoputeva u zemljama regije plaćaju vozači u BiH, dok su najjeftinije putarine u Makedoniji, pokazalo je istraživanje agencije “Anadolija”.
Vlada FBiH ponovo je povećala cijenu putarine za korištenje izgrađenog dijela autoputa kroz ovaj dio BiH u dužini od 45 kilometara, a negodovanje velikog broja vozača, korisnika autoputa, bio je povod za istraživanje agencije “Anadolija” o cijenama putarine u zemljama regije.
Cijena naknade za korišćenje najduže relacije autoputa u BiH Jošanica – Kakanj, u dužini od 45 kilometara, prema odluci Vlade FBiH iznosi od 5,4 konvertibilne marke (2,7 evra) za prvu, do 21,6 KM (10,80 evra) za četvrtu kategoriju automobila.
Posmatrano prema cijeni putarine na dionici Kakanj - Jošanica, čija dužina iznosi 45 kilometara, putarine u BiH po kilometru, u prosjeku, za putničke automobile iznose 0,12 KM, odnosno 0,061 evro, što je ubjedljivo najveća cijena u cijeloj regiji.
S druge strane, najjeftinija putarina je Makedoniji gdje ona iznosi 0,020 evra po kilometru.
Tako vozači na dionici autoputa Skoplje - Petrovec u dužini od 25 kilometara plaćaju 30 makedonskih dinara, što je 0,49 evra.
Poslije Makedonije, najjeftinija putarina u regionu je u Srbiji gdje vozači plaćaju 0,035 evra po pređenom kilometru.
Vozači u Srbiji za 450 kilometara korištenja autoputa od Subotice do Niša plaćaju 13,5 evra.
Cijena putarine u Srbiji je među najjeftinijima u poređenju sa ostalim zemljama uže i šire regije i nije se mijenjala od 2008. godine.
Cijena putarine u BiH je tri puta skuplja nego putarina u Makedoniji, dok vozači u BiH plaćaju skoro dva puta skuplju putarinu od one koju plaćaju vozači u Srbiji.
Od ostalih zemalja u regionu, cijena putarine po kilometru u Hrvatskoj u prosjeku je 0,055 evra.
Naprimjer, cijena putarine za 409 kilometara autoputa od Zagreba do Splita košta 21 evro.
U mnogim zemljama Evrope korisnici autoputeva imaju mogućnost da po vrlo povoljnim cijenama, ako se ima u vidu visok životni standard tamošnjih građana, koriste autoputeve visokog kvaliteta.
Tako vinjeta za godišnje korišćenje autoputeva u Austriji košta 76,20 evra, a vinjeta za deset dana korištenje autoputa u toj zemlji košta svega 7,9 evra.
Sedmična vinjeta za korišćenje autoputeva u Mađarskoj košta 6,5 evra, u Slovačkoj sedam evra i Bugarskoj pet evra.
Cijena korišćenja autoputeva u Turskoj je jedna od najnižih u Evropi.
Tako, putarina na dionici od Istanbula od Ankare dugoj 380,6 km košta 15 evra, odnosno 0,039 evra po kilometru.
Stručnjaci tvrde da se zbog vinjeta stvara privid jeftine putarine u pojedinim zemljama, pa su u Evropskoj uniji (EU) odlučili da se one ukinu 2015. godine.
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#2523 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Evo ja komentarišem...Nek su oni napisali da je u Turskoj najjeftinija autocesta, isto kao da je to nama bitan podatak...dalje, zašto je novinar agencije Anadolija napravio računicu na samo 45 kilometara, a ne 52 kilometra?
po toj računici cijena kilometra je 9, 62 feninga za kilometar za putničke automobile...i da, odlučeno je i da u Srbiji poskupe autoceste...
po toj računici cijena kilometra je 9, 62 feninga za kilometar za putničke automobile...i da, odlučeno je i da u Srbiji poskupe autoceste...
- van Basten
- Posts: 7957
- Joined: 21/09/2006 02:59
#2524 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
a misle li sklanjati to "čeono naplatno mjesto" u Kaknju, ili će ono ostati da nas podsjeća javašluk naših stručnjaka?
- Golf forever
- Posts: 259
- Joined: 28/04/2013 11:30
#2525 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
naravno da ostaje, malo prokontajvan Basten wrote:a misle li sklanjati to "čeono naplatno mjesto" u Kaknju, ili će ono ostati da nas podsjeća javašluk naših stručnjaka?
to će biti naplatno mjesto za one koji izlaze/ulaze na auto-ban iz pravca Lašvanske petlje
