IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#251 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by realna do boli »

medjutim wrote: ............ a meni licno jedino sto smeta kod nekih je to sto ispade da je grijeh ako si ponosan na svoj grad i ako kazes kako volis svoj grad, eto samo to.
I ja volim svoj grad...samo to, i ja imam pravo da ga branim.
Postaje zamorno i bespredmetno vrtjeti se u krug.... :run:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#252 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by JThomas »

kike-tike wrote:Samo je smijurija pričati da se Sarajevu puni Budzet na osnovu Ze i TZ. Pa budzet pune pravna lica i fizčka lica. U Sarajevu ima najviše pravnih lica, najviše zaposlenih (koji pune budzet preko poreza i doprinosa) najviše turista, najviše kupaca proizvoda, najviše letova ( koji pune budzet putem taksi). Da ne kazem da ta ista elektroprivreda ima najvise potrošaća upravo u Sarajevu.
budžet k'o budžet, direktno ne. ali npr. te elektrane su vrlo važna stvar, struja se pravi van sarajeva a kajmak ide u sarajevo.
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#253 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Wolf Angel »

Naravno da ima, sad zavisi šta ko podrazumijva pod pojmom život;
meni sam pojam života nije samo plaća i posao, mada trenutno stanje je takvo da Sarajevo najviše toga nudi.
Nisam sarajlija, ali Sarajevo volim i poštujem kao glavni grad svoje zemlje i ono tu nema konkurenciju. Općenito, na kažem da padam na dupe na sam pomen riječi Sarajevo ali isto mi generalno nije mrsko i većina ljudi mi je sasvim na mjestu.
Studirao sam tamo, ne bih sada o ratnom periodu ali sam bio i unutar grada i u par navrata okolo njega, (A R BiH), i zbog toga mi nije nimalo žao, opet bih isto.
Na stranu sve, ne kažem da bih volio živjeti tamo, ali Sarajevo je ipak za mene-Glavni Grad! :thumbup:
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#254 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Googlerica »

vrlo interesantan tekst o gradu Zagrebu , koji upravo podsjeca na danasnje Sarajevo ; jednostavno izbaciet rijec Zagreb,a ubacite rijec Sarajevo,nema razlike
Metropola! Kako ta riječ gordo zvuči. Riječ koju vrlo rado upotrebljavaju svi naši političari i javne osobe. Metropola ima gotovo svjetski prizvuk, i kada se neki grad nazove metropolom, to je pohvala par excellence!
Web stranica grada Zagreba kaže slijedeće:
Zagreb is important international trade and business center, and transports crossroad of Central and East Europe.
U prijevodu, za one koji još, zbog tromosti duha ili zbog starosti, nisu savladali današnji lingua franca, evo prijevoda:
Zagreb je važno međunarodno trgovinsko i poslovno središte, i prometna raskrsnica Srednje i Istočne Europe
Ponovno, kako to gordo zvuči! No, zagrebimo samo malo dublje.
Definicija metropole kaže nam slijedeće:
A metropolis is usually a significant economical, political and cultural center for some country or region, and an important hub for regional or international connections and communications.
Metropola je obično značajno ekonomsko, političko i kulturalno središte za neku zemlju ili regiju, i važno čvorište za međunarodne veze i komunikacije.
Je li to tako?
Zagreb je definitivno "metropola" u smislu nacionalnog glavnog grada i najvećeg i najdominantnijeg grada u Hrvatskoj. Grad Zagreb je u 2006. s 11,14 milijardi eura BDP-a imao udjel od 32,6 posto u ukupnom hrvatskom BDP-u (34,21 milijardi kuna), dok je bruto društveni proizvod glavnog grada po stanovniku od 14.208 eura bio za 84,4 posto veći od hrvatskog prosjeka.
34 % tvrtki ima sjedište u Zagrebu, i 38.4 % hrvatske radne snage radi u Zagrebu. Kompanije proizvedu 60 % ukupnog profita i 35 % ukupnog hrvatskog izvoza, te 57 % ukupnog hrvatskog uvoza.
Nije mi namjera dalje elaborirati sa statističkim podacima, to možete naći ovdje:
http://www.zg.hgk.hr/pg008.html
Zagreb je dakle definitivno ekonomsko središte Hrvatske, kao i upravno, političko, obrazovno, znanstveno, kulturalno, ... i kao takav je nacionalna metropola. I ne samo da je nacionalna metropola, nego je i predominantan u odnosu na Hrvatsku, na što relevantna struka, recimo geografi, upozoravaju već godinama, no nitko to ne čuje niti ne sluša.
Zagreb, naime, svojom dominantnošću usisava sav društveni i gospodarski potencijal svoje okoline, stvarajući tako okolo sebe vakuum, koji bi vrlo skoro mogao dovesti do njegovog vlastitog urušavanja. To nije samo pitanje politike, to je pitanje kompletne društvene strategije (za koju je odgovorna i državna regulativa....)

No, metropoličnost Zagreba ne ovisi samo o njegovom nacionalnom značenju. Metropoličnost možemo procjenjivati i prema njegovoj važnosti za cijelu regiju, kao i za Europu, pa i svijet. Iako važnost Zagreba još uvijek nije zanemariva kad pređemo hrvatsku granicu, ipak ona rapidno pada. A da Zagreb nije ni globalan, ni europski grad, pa ni euroregionalna metropola, pokazuju ovi podaci:
Broj međunarodnih institucija koje imaju sjedište u Zagrebu: 0
Broj velikih stranih kompanija koje imaju sjedište u Zagrebu: 0
Broj kulturnih institucija od regionalnog i nadregionalnog značenja: 0
Po čemu se Zagreb zapravo ističe u europskom okruženju?
Po ničemu.
Ako tko ima suprotna saznanja, neka ih slobodno iznese. I neka ih potkrijepi brojkama, podacima, itd.
Zaključak: Zagreb prestaje biti metropola čim prijeđete hrvatsku granicu (a posebno u smjeru zapada). Je li to dobro? Nije. Ovisi li to i o kompletnoj hrvatskoj poziciji? Naravno da da. Je li ta pozicija dobra? Nije.
Zagreb je danas, čak i u regionalnim razmjerima, a kamoli u europskim ili globalnim, jednostavno najobičnije selo. I to relativno zabačeno selo. Pojedinačni primjeri i uspjesi ipak ne mogu značajno popraviti prosjek. A poznato je da zapravo svi suvremeni tokovi zabačena sela obično zaobilaze.
Treba li to promijeniti? Treba.
Kako? Samo međusobnom suradnjom profesionalno odgovorne struke i odgovorne politike, te društvenim odobravanjem i konsenzusom
.
izvor: politika.com
pashasolidni
Posts: 3926
Joined: 04/04/2014 14:21

#255 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by pashasolidni »

smijesan tekstic,s uopstenim podatcicima,blago kompleksaski
jedva cekam da She reagIRA :D

a poredjenja sa Rajvosa,nema potrebe,zbilja
User avatar
divlji vjetar
Posts: 10087
Joined: 22/11/2013 11:32
Location: tu negdje oko tebe,

#256 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by divlji vjetar »

Zagreb,.... igrom zvanom zivot provela sam odredjeno vrijeme. Nisam tezila zvanju onom s pl..... bila sam dostojna bosanka docekana a kaj ne bi bila, s mnogo topline, toliko da sam nekad osjecala taj grad svojim. Istine radi mogla sam ostati medjutim bitak moje osobne licnosti me vukao Sarajevu. Jako mnogo slcnosti, bez kaj, sto znaci ima zivota van Sarajeva, drugacije se ne moze ocitovati dok ne probas, jer su vjerodostojne premise. :thumbup:
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#257 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Googlerica »

divlji vjetar wrote:Zagreb,.... igrom zvanom zivot provela sam odredjeno vrijeme. Nisam tezila zvanju onom s pl..... bila sam dostojna bosanka docekana a kaj ne bi bila, s mnogo topline, toliko da sam nekad osjecala taj grad svojim. Istine radi mogla sam ostati medjutim bitak moje osobne licnosti me vukao Sarajevu. Jako mnogo slcnosti, bez kaj, sto znaci ima zivota van Sarajeva, drugacije se ne moze ocitovati dok ne probas, jer su vjerodostojne premise. :thumbup:
gostoljubivost prugera je super :-D kako sto je i gostoljubivost Sarajlija super :-D ali to nije tema :)
User avatar
divlji vjetar
Posts: 10087
Joined: 22/11/2013 11:32
Location: tu negdje oko tebe,

#258 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by divlji vjetar »

mala digresija, ne zamjeri :thumbup:


Jako mnogo slicnosti, bez kaj, sto znaci ima zivota van Sarajeva, drugacije se ne moze ocitovati dok ne probas, jer su vjerodostojne premise. :thumbup:
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#259 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Googlerica »

divlji vjetar wrote:mala digresija, ne zamjeri :thumbup:


Jako mnogo slicnosti, bez kaj, sto znaci ima zivota van Sarajeva, drugacije se ne moze ocitovati dok ne probas, jer su vjerodostojne premise. :thumbup:
sve je OK ,meni su svi dragi :-D

a zivota ima van SA ,ali kakvog,to je vec nesto sto se mora provjeriti svim padeznim pitanjima :)
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#260 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by travnik »

Došao u SA, studirao, i vratio se....U SA mi je bilo odlično, stekao dosta prijatelja, sajno iskustvo, provodi i nakon studija sam vrlo često tamo, što zbog posla, tako i radi prijatelja i želje da posjetim SA. Nekako sam spletom različitih okolnosti boravio u dosta gradova BiH, i u najmanje 10 bih prije živio nego u SA (Mostar, Tuzla, Travnik, Bihać, Banja Luka itd), a da ne pričam o bivšoj nam državi (Zagreb, Zadar, Novi Sad, Varaždin, Osijek itd.). Za većinu ljudi van SA, a koji dolaze u SA, SA, kao ni bilo koji drugi grad u BiH, nije ništa posebno. Dolazi se zbog faxa i zbog posla. Među mojom rajom se išlo na fax u SA, Mostar i RH (dominantno Split). Kasnije se posao tražio svugdje, pa gdje upadneš. SA kao najveći i glavni grad nudi ponajviše mogućnosti za posao u BiH, pa shodno tome tu se dosta traži, aplicira i sl. Osim toga, jedan dio ljudi, oni sa većom srećom ili štelom, ulete u federalne i državne institucije. Iako su iste dominantno locirane u SA, logično je da će u istim raditi osobe iz raznih dijelova FBiH i BiH jer svi građani FBiH, odnosno BiH, a ne samo SA, plaćaju poreze i doprinose iz kojih se financiraju takve institucije, pa i svi trebaju imati pravo, priliku i mogućnost da rade u njima. Realno, SA nudi sto puta više nego Travnik, ali ne bih mijenjao. Sad mi je ok, a i za sat do sat i pol, ja sam u SA, ako želim posjetiti veći grad, neki centar, pogledati neki sportski sadržaj, otići na koncert i sl.
pa_djes_ba
Posts: 11
Joined: 04/09/2023 11:20

#261 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by pa_djes_ba »

Naletih na ovu temu, sad vec staru 10 godina, pa da vidim kakva je sad situacija sa zivotom van Sarajeva.
S obzirom na cijene svega a posebno stanova, pa zatim na zagadjenje, saobracajne guzve, sve vecu kolicinu kriminala (ne politickog vec ulicnog) te sve ostale pozitivne i negativne stvari, da li bi radije zivjeli u nekom manjem mjestu nego u Sarajevu?

Mene posebno zanima misljenje drugih da li bi zivjeli u Krajini, konkretno u Bihacu jer sam ja trenutno na nekoj raskrsnici kad pokusavam odluciti gdje da nastavim zivot (trenutno sam u Sarajevu a rodjen u Bihacu).
User avatar
laserShow
Posts: 4144
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#262 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by laserShow »

Jos gore nego prije 10g.
User avatar
W0rM
Posts: 2390
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#263 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by W0rM »

pa_djes_ba wrote: 31/01/2024 10:01 Naletih na ovu temu, sad vec staru 10 godina, pa da vidim kakva je sad situacija sa zivotom van Sarajeva.
S obzirom na cijene svega a posebno stanova, pa zatim na zagadjenje, saobracajne guzve, sve vecu kolicinu kriminala (ne politickog vec ulicnog) te sve ostale pozitivne i negativne stvari, da li bi radije zivjeli u nekom manjem mjestu nego u Sarajevu?

Mene posebno zanima misljenje drugih da li bi zivjeli u Krajini, konkretno u Bihacu jer sam ja trenutno na nekoj raskrsnici kad pokusavam odluciti gdje da nastavim zivot (trenutno sam u Sarajevu a rodjen u Bihacu).
Zivis gdje ti je bolje, jednostavno. Banalan primjer otac i mati su mi sa sela, ja rodjen i dobar dio odrastao u SA, tu eto, prilikama hvala Bogu rijesio i stambeno pitanje, ali eto, trenutno ne zivim tu nego u Njemackoj. Tako da je sve to relativno, imam kolegicu iz Kljuca, bila u SA, vratila se tam da radi kao uciteljica, kolega drugi iz S.Mosta, trenutno u SA, inace nastanjen u Tz itd. Zivis gdje ti je bolje i gdje ima potencijala za sto vise zivotnih prilika (prevashodno ovdje mislim na poslovne prilike).
zigzag
Posts: 5920
Joined: 18/04/2014 11:26

#264 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by zigzag »

Djipke+
Posts: 37
Joined: 07/06/2018 23:29

#265 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Djipke+ »

pa_djes_ba wrote: 31/01/2024 10:01 Naletih na ovu temu, sad vec staru 10 godina, pa da vidim kakva je sad situacija sa zivotom van Sarajeva.
S obzirom na cijene svega a posebno stanova, pa zatim na zagadjenje, saobracajne guzve, sve vecu kolicinu kriminala (ne politickog vec ulicnog) te sve ostale pozitivne i negativne stvari, da li bi radije zivjeli u nekom manjem mjestu nego u Sarajevu?

Mene posebno zanima misljenje drugih da li bi zivjeli u Krajini, konkretno u Bihacu jer sam ja trenutno na nekoj raskrsnici kad pokusavam odluciti gdje da nastavim zivot (trenutno sam u Sarajevu a rodjen u Bihacu).
Zivis gdje ti licno (privatno, poslovno) najvise odgovara, boli te kita sta ti pise u CIPS-u.
Post Reply