Voćnjak

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#26 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

@sokkia Eh zato sma i postavio ovo pitanje isti smo sjeko sam i j po tim šablonima iz knjiga šemama i skicama i onda kad sam vidio kod čovjeka došao poljoprivredni inžinjer i ja malo bio da vidim sve što sa mja sjeko čovjek ostavlja,a što sam ja ostavljo kod sebe on sječe :D ne moze se nauciti ni na licnom iskustvu jer kad nesto zeznes treba 3-4g da ispravis nego samo da neko bas objasni ono iz iskustva i opet da jednu godinu uz neciji nadzor odradis..
--za krečenje je prosto sto prije u u rano proljece februar pocetak marta da se sprijeci kretanje vegetacije..
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7892
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#27 Re: Voćnjak

Post by Idemedosumom »

sokkia wrote:
Idemedosumom wrote:pa proguglaj malo brate, sigurno ima i na youtube neki tutorial kako podrezivati
kako ne kontaš šta sam htjeo reci?
sve sam pregledao i procitao i mislio da sam naucio nešto.
međutim poslije sam zakljucio da sam pogrešno radio, a nažalost te se greške teško ispravljaju.
imaju tu cake koje ne možeš nauciti ni na youtube niti iz knjiga.
potrebno ti je da ti to strucnjak prakticno pokaže inace ceš misliti da znaš i cjeli život pogrešno radit :wink:
Pa ako si ocekivao da ces sve naucit i sve znati nakon surfanja po netu, onda si naivan isp'o. Da bi se ono bas bavio uzgojem mora ti neko s iskustvom prakticno pokazati kako i sta, to je logicno.

Ali osnovne stvari se ipak mogu na netu pofatati. Recimo imas video na youtube kako covjek podrezuje grmove borovnice. Vidis kakav je grm prije podrezivanje, detaljno opisuje koje grane treba odsjec, koje skratiti i na kraju kako grm izgleda kada zavrsi s podrezivanjem.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#28 Re: Voćnjak

Post by Mu'min »

senci-071 wrote:
Mu'min wrote:Za sada samo šljive i kaisije sam uspio te 1 kruška kalemiti.
Ostalo nemam podloga.
Inače ovo sam koristio za premaz:
Image

Koliko je para. :?:
10-15KM
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#29 Re: Nešto od mene

Post by Mu'min »

sokkia wrote:
Mu'min wrote:Imaju 2 reza.
Jedan je zimski a drugi proljetni.
Zimski je za oblikovanje krošnji
Ljetni je za stimuliranje rasti.
nije u pitanju kad se reže, nego kako se reže :(
glavna fora je znati šta odrezati a šta ne.
Htio samo podijeliti znanje šta je koji rez jer ako ne znaš šta hoćeš ne možeš znati ni kako ćeš to postići.
Za početak gledaj da sve što ide u krošnju je višak, znači sve što se plete.
Krošnja mora biti kao dvije ruke koja su fomirane kao kad aminaš tj. moliš. :)
Što više svjetlosti da dođe do sredine krošnje. Grančice neka su što više u vodoravnom položaju i ne i uspravne.
U pricipu formiraš kao TV antenu ribiju kost da ma lakše razumiješ.

Par napomenua:
- Kad režeš grančice uvijek reži do kraja i ne ostavljaj 1-2cm pipak.
- Vrlo je važno da prošlogodišnjih grančica nikad ne skraćujemo osim ako nismo u zimskom rezu gdje fomiramo krošnju.
- Kada se radi o proljetnom (mjesec mart) rezu ukoliko previše odrežeš još više prouzrokuješ efekat stimuliranja rasti tako ćeš dobiti na desetina uspravnih grančića i šipljiku. Zato takve podhvate radiš u zimi ako ti je to cilj al opet u nekom razumnom omjeru.

Eto što sam znao tj. što mi je na um palo ovaj put od mene. Nek još ko šta konkretno napiše. ;)

A ti sokkia lijepo 50 KM dobrom voćaru u džep i nek ti 2-3h po voćnjaku kreše i govori šta je šta. Tako ćeš najviše naučiti. ;)
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#30 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

A ti sokkia lijepo 50 KM dobrom voćaru u džep i nek ti 2-3h po voćnjaku kreše i govori šta je šta. Tako ćeš najviše naučiti. ;)
nije u pitanju 50 KM nego pravi strucnjak, ovi što tvrde da jesu su odprilike strucni ko i ja :(
ja kad odem u vocnjak gdje je prof. odrađeno dođe mi da svoj ....

i da,ukoliko se ne radi pravilno od prve rezidbe nikad neceš postici šta želiš.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#31 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

Mu'min dobar si zapoljoprivredu al za voćarstvo si tanak vidim iz tvojih odgovora mozda imas dobre voćke ali puno si mi neodređen u ovom pisanju..
Naprimjer kazes odsjecaj grancice do kraja ne ostavljaj pipak ovo zavisi sve od vrste koja se orezuje negdje se ostavlja otprilike 1cm,a negdje se ne ostavlja..Kazes krosnja kao kad se amina,a posle govoriš antena riblja kost zavisi sve koji princip formiramo riblja kost je jedna provodnica i vretenasto razvedene grane po spratovima , aaminanje je tip krošnje vazne sa 3-4 glave grane koje se dalje razgranjavaju..Za vodoravne grančice j ću još malo uprostiti ako je ugao između provodnice i rodne grane 90' dobijamo rod sljedece godine,ostri uglovi su nepovoljni kasnije rađa,im mogućnost odcjepljena kao i veci razvoj bolesti na spoju,za tupe uglove oni odma daju plod li problem je zbog sjene dijel ispod te grane stvaranja koljena ili prevoja na kojem rastu lastari itd..
Ovo sam napisao samo iz razloga da ne bi ko naletio na neke komentare pa da uzme zdravo za gotovo da malo uprostimo stvari..
User avatar
LeonardoAC
Posts: 933
Joined: 21/12/2009 21:57

#32 Re: Voćnjak

Post by LeonardoAC »

Ja aBd krećem na proljeće sa sadnjom aronije - sibirske borovnice. Do sada obezbjeđene sadnice i zemljište, izda li godina zapaliću sibir :D Obavezno konsultuj ing. poljoprivrede - ako ti treba preporuka javi se na pp :)
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#33 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

3g treba za prvi rod aronije litar soka 30km sretno :-D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#34 Re: Voćnjak

Post by Mu'min »

kandelabar

očito nam odgovori nisu isti pa bi predložio da i ti odgovoriš sokkii tako da kada ode u voćnjak da će znati šta rezati.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#35 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

:D
ljudi, uciti nekoga kako ce obrezivati voce teoretski je isto kao uciti nekoga da pliva teoretski ( bez vode.) :-)
hocu da kažem da sam teoretski potkovan itekako ali praksa je vec problem.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#36 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

LeonardoAC wrote:Ja aBd krećem na proljeće sa sadnjom aronije - sibirske borovnice. Do sada obezbjeđene sadnice i zemljište, izda li godina zapaliću sibir :D Obavezno konsultuj ing. poljoprivrede - ako ti treba preporuka javi se na pp :)
ako nije tajna gdje si nabavio sadnice i po kojoj cjeni.,
Del_Boy_Trotter
Posts: 64
Joined: 24/12/2012 19:09

#37 Re: Voćnjak

Post by Del_Boy_Trotter »

kandelabar wrote: --za krečenje je prosto sto prije u u rano proljece februar pocetak marta da se sprijeci kretanje vegetacije..
Krečenje se obavlja prvenstveno da bi se spriječilo izmrzavanje grana i pucanje kore. Bijela boja odbija sunčevu svjetlost i na taj način sprečava pokretanje sokova u zimskim sunčevim intervalima i njihovo izmrzavanje tokom hladnih večeri. Samim time , voćke se kreče u jesen. Naravno ako se uradi kvalitetnom smjesom ( dodatak sredstva na bazi sumpora + kuhinjska so) nema potrebe da se krečenje ponavlja u proljeće. Krečenje je preporučeno uraditi nakon plavog jesenjeg prskanja.

Inače mnogo ljudi je u zabludi pa kreči u proljeće, svakom svačije :-D

Što se tiče orezivanja , zaista je potrebno mnogo čitanja literature ali i praktičnih savjeta od provjerenih voćara. Nije nemoguća misija i ne treba odustajati, internet je prepun savjeta i literature. Još pronađite nekog voćara da vas malo obuči i uz jaku volju sve se može. O tehnikama i uzgojnim oblicima moglo bi se danima pisati. Sve zavisi o kojoj vrsti voćke se radi, o načinu uzgoja, sadnji i sl. Bitan je i kalendar orezivanja jer svaka voćka ima svoje optimalno vrijeme za orezivanje.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7892
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#38 Re: Voćnjak

Post by Idemedosumom »

LeonardoAC wrote:Ja aBd krećem na proljeće sa sadnjom aronije - sibirske borovnice. Do sada obezbjeđene sadnice i zemljište, izda li godina zapaliću sibir :D Obavezno konsultuj ing. poljoprivrede - ako ti treba preporuka javi se na pp :)
Ako nije problem da podijelis s nama gdje nabavljas sadnice? Rasadnici uglavnom traze 4,5-5KM po sadnici...
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#39 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

Mu'min wrote:kandelabar

očito nam odgovori nisu isti pa bi predložio da i ti odgovoriš sokkii tako da kada ode u voćnjak da će znati šta rezati.
svaka voćka je drugacija i prica za sebe tako da st god da kazem opet ce doci u situaciju da ce zapitati se da i da odrezem i ovu ili ne..malo sam prosirio tvoje odgovore ondje gdje sam mislio da je potrebno radi lakseg shvatanja
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#40 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

Del_Boy_Trotter wrote:
kandelabar wrote: --za krečenje je prosto sto prije u u rano proljece februar pocetak marta da se sprijeci kretanje vegetacije..
Krečenje se obavlja prvenstveno da bi se spriječilo izmrzavanje grana i pucanje kore. Bijela boja odbija sunčevu svjetlost i na taj način sprečava pokretanje sokova u zimskim sunčevim intervalima i njihovo izmrzavanje tokom hladnih večeri. Samim time , voćke se kreče u jesen. Naravno ako se uradi kvalitetnom smjesom ( dodatak sredstva na bazi sumpora + kuhinjska so) nema potrebe da se krečenje ponavlja u proljeće. Krečenje je preporučeno uraditi nakon plavog jesenjeg prskanja.

Inače mnogo ljudi je u zabludi pa kreči u proljeće, svakom svačije :-D
da slazem se sa svim ja sam to jednom rijecju nazvao sprecavanje kretanja vegetacije i napisao sam u rano proljeće,a normalno da kasnije je bespotrebno i nema funkciju tada vec primjenjujemo zastite tipa crveno ulje
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#41 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

moj zakljucak je:
da bih se neko obucio da pravilno obrezuje voce treba da u tom procesu prakticno ucestvuje od prve rezidbe ali uz prisustvo pravog strucnjaka.
znaci da se teoretski dobro potkuje a potom da i u praksi to provede.
jer npr. nemoguce je teoretski nauciti razlikovati rodne grancice od nerodnih, i još mnogo mnogo caka i trikova.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#42 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

Ja sam zasadio sebi par komada divljih podloga na koje sam kalemio domaće da bi savladao kalemljenje nakon toga uređivanje krošnje,u suštini orežeš nešto pa vidiš na proljeće kad izlista šta se dešava i tako to je težak put ali slađi jer praktično kako voćke rastu tako i moje shvatanje o njima i više ih ne doživljavam kao drveće jer dok gledam vidim kroz nju šta se dešava kako kolaju sokovi pupovi vegatativni i rodni i već u glavi imam kako bi trebalo to izgledati sa listovima i plodovima čak sam doživio tu deformaciju da dok idem nekud pa naletim na neku voćku prvo što mi prođe kroz glavu ovo treba odrezat ono povit itd skoro sam u jednom mezarju uletio i stare šljive koje su počele da se suše sasjeko sa testerom da ih probam spasiti al ja to radim iz zadovoljstva uvijek nabijem žuljeve al volim to :D ..

Neki dan sam se ismijao na youtube neki objašnjava rezidbu i isječe krušku skoro čitavu te ova blizu te ova sjeni ova jaka ova nema ugao i sad onaj domaćin zabrinut kaže taj što je rezo ma ostalo je još grana :lol:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#43 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

kandelabar wrote:Ja sam zasadio sebi par komada divljih podloga na koje sam kalemio domaće da bi savladao kalemljenje nakon toga uređivanje krošnje,u suštini orežeš nešto pa vidiš na proljeće kad izlista šta se dešava i tako to je težak put ali slađi jer praktično kako voćke rastu tako i moje shvatanje o njima i više ih ne doživljavam kao drveće jer dok gledam vidim kroz nju šta se dešava kako kolaju sokovi pupovi vegatativni i rodni i već u glavi imam kako bi trebalo to izgledati sa listovima i plodovima čak sam doživio tu deformaciju da dok idem nekud pa naletim na neku voćku prvo što mi prođe kroz glavu ovo treba odrezat ono povit itd skoro sam u jednom mezarju uletio i stare šljive koje su počele da se suše sasjeko sa testerom da ih probam spasiti al ja to radim iz zadovoljstva uvijek nabijem žuljeve al volim to :D ..

Neki dan sam se ismijao na youtube neki objašnjava rezidbu i isječe krušku skoro čitavu te ova blizu te ova sjeni ova jaka ova nema ugao i sad onaj domaćin zabrinut kaže taj što je rezo ma ostalo je još grana :lol:
prijatelju, kalemljenje mi ide od ruke da ne povjeruješ--da se ne urekne-
proljetos sam kod rođaka kalemio cjeli dan i to na postojece voce koje mu nije rađalo a staro je nehih desetak godina .
možda nekih pedeset-šesdeset kalema i nisu se primili samo par komada, a uglavnom su bile jabuke i šljive stenli.
nisam vjerovo da ce se i pola primiti al' eto božija volja :D
a takođe sam u sebe zasadio divlje podloge i sad kad su se primile kalemim domace-autohtone sorte jabuke i kruške uglavnom a nađe se i poneka trešnja. znao sam isti dan donijeti divlju krušku zasaditi je i odmah nakelimiti i eno fala bogu se primile :-)
sad me ljudi zovu ko pravog strucnjaka da im kalemim :D
što se tice obrezivanja najviše me nerviraju mladi izdanci na mjestu reza koji se javljaju tokom ljeta, a kad odem u drugi vocnjak gdje je prof. odrađeno onda shvatim da ja to ne znam radit kako treba. :(
Del_Boy_Trotter
Posts: 64
Joined: 24/12/2012 19:09

#44 Re: Voćnjak

Post by Del_Boy_Trotter »

što se tice obrezivanja najviše me nerviraju mladi izdanci na mjestu reza koji se javljaju tokom ljeta, a kad odem u drugi vocnjak gdje je prof. odrađeno onda shvatim da ja to ne znam radit kako treba.
To su tzv. ljetorasti, nakon oštre rezidbe zaista bude mnogo izdanaka pa je poželjno raditi i ljetnu rezidbu dok ne odrveni izdanak. Mnogi orezuju pred zimu, ja sam za to da se radi u proljeće zbog izmrzavanja. Zaštitu bakrom uraditi nakon rezidbe, da bakar zaštiti mjesto reza. Inače tada je voćka najranjivija a lučenje smole je njen odbrambeni mehanizam.

[quoteJa sam zasadio sebi par komada divljih podloga na koje sam kalemio domaće da bi savladao kalemljenje nakon toga uređivanje krošnje,u suštini orežeš nešto pa vidiš na proljeće kad izlista šta se dešava i tako to je težak put ali slađi jer praktično kako voćke rastu tako i moje shvatanje o njima i više ih ne doživljavam kao drveće jer dok gledam vidim kroz nju šta se dešava kako kolaju sokovi pupovi vegatativni i rodni i već u glavi imam kako bi trebalo to izgledati sa listovima i plodovima čak sam doživio tu deformaciju da dok idem nekud pa naletim na neku voćku prvo što mi prođe kroz glavu ovo treba odrezat ono povit itd skoro sam u jednom mezarju uletio i stare šljive koje su počele da se suše sasjeko sa testerom da ih probam spasiti al ja to radim iz zadovoljstva uvijek nabijem žuljeve al volim to :D ..][/quote]

Haha ovo mi je poznato, često stanem pored voćke i u glavi sebi pravim sliku koju bi granu odrezao, koju povio i sl. :mrgreen:
Kada čovjek zavoli rad u voćnjaku onda mu ništa nije teško i raduje se kada voćka napreduje iz godine u godinu i daje prve prinose. Mislim da treba dijeliti svoja iskustva s ljudima, ima mnogo dobrih voćarskih foruma. Nikada nisam volio ljude koji bi da kao tajnu čuvaju svoje znanje. I još nešto, treba se obavezno učiti orezivanju ko god ima svoj voćnjak. Malo je ljudi koji će ti uraditi posao "k'o sebi", nego obično gledaju da što prije prolete kroz voćnjak i uzmu pare (moje iskustvo nakon kojeg sam se i zainteresovao i počeo učiti).
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#45 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

@sokkia kako kalemiš ?? ja na procjep stim d avodim računa d mi ne ode dole rez duboko , ne da mi se ono pod koru mislim da je slabija tada veza kalema i podloge..Ima neko buši s abušilicom rupe pa ubaci
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#46 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

vidi, zavisno od debljine podloge.
ako je podloga debljine do nekih cca 3 cm onda samo na procjep, na plemki napravim "klin" nekih 2 cm i spajam tako da se kora plemke-fidima i podloge poklope što i jeste najbitnije kod kalemljenja.
alo je podloga deblja (što je slucaj kod prekalemljenja starijih vocaka) onda na usjek.
na podlozi zasjecem koru u obliku slova v a na fidimu napravim odgovarajuci klin i tako spajam.
za zamotavanje najcešce koristim sirovu gumu jer se pokazala prakticna i funkcionalna.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#47 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

ja izolir trakom omotam bio sma probo i onom papirnom trakom al kida mi se kad motam, čime zamazuješ spoj ?? kalemarski vosak ili nesto drugo stari kazu da moze brasno(tijesto),pcelinji vosak,ilovača..
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#48 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

:-D
kako mi je kad šta pti ruci.
nekad samo zamotam bez da icim premažem i ne bude problema.
ali mislim da je pametnije koristiti kalemarski vosak jer je idealan za rukovanje i perfektno služi svrsi.
gledao sam da covjek samo sa njim premaže i eno se primilo.
opet jedan moj jaran iz Jablanice kaže samo zemljom zaspe i zamota starom krpom :D
Pljosko
Posts: 77
Joined: 02/08/2009 23:16

#49 Re: Voćnjak

Post by Pljosko »

LeonardoAC wrote:Ja aBd krećem na proljeće sa sadnjom aronije - sibirske borovnice. Do sada obezbjeđene sadnice i zemljište, izda li godina zapaliću sibir :D Obavezno konsultuj ing. poljoprivrede - ako ti treba preporuka javi se na pp :)

I ja imam u planu sadnju aronije, pa ne bilo lose da podjelimo informacije i iskustva u vezi toga.

Sto se tice sadnje, ja sam procitao da je bolje u jesen nego u proljece.



Sent from my Lumia 920 using Tapatalk
Pljosko
Posts: 77
Joined: 02/08/2009 23:16

#50 Re: Voćnjak

Post by Pljosko »

LeonardoAC wrote:Ja aBd krećem na proljeće sa sadnjom aronije - sibirske borovnice. Do sada obezbjeđene sadnice i zemljište, izda li godina zapaliću sibir :D Obavezno konsultuj ing. poljoprivrede - ako ti treba preporuka javi se na pp :)


I ja imam u planu sadnju aronije, pa ne bilo lose da podjelimo informacije i iskustva u vezi toga.



Sto se tice sadnje, ja sam procitao da je bolje u jesen nego u proljece.


Sorry, dupli post


Sent from my Lumia 920 using Tapatalk
Post Reply