Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ja-maja
Posts: 84
Joined: 22/04/2010 20:44

#26 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ja-maja »

Meni je dijagnosticiran GAP (generalni anksiozni poremecaj) i PA prije dvije godine. Nakon mjeseci patnje i pokusaja da sama prevazidjem sve tegobe pomenute dijagnoze otisla sam kod dr. Loge. Ubrzo nakon pocetka terapije stanje se znatno popravilo, danas sam hvala Bogu super, anksioznosti ni traga. Nemoj se patiti i libiti da pijes AD. Ja sam bila protiv tableta ali kad sam vidjela da ne mogu funkcionirati kako treba i kad mi je zivot izgubio na kvaliteti, to moze razumjeti samo neko ko je dozivio isto, odlucila sam da je bolje piti AD nego se patiti i zivotariti. Odluka je tvoja ali izlaza svakako ima. Sretno!
anksiozni momak
Posts: 9
Joined: 22/02/2012 14:59

#27 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anksiozni momak »

bojim se uzimati lijekove ne bukvalno ali citajuci o mojoj bolesti nije preporucljivo idem ja i na seanse kod psihologa i nekad je super po dva dana nakon terapije ali mi je to spor napredak zaista i nema pravila da cu se sutra osjecati normalnije i jos jednom da napomenem da mi doktor nije propisao nikakvu terapiju nego mi je dao da ponekad popijem taj jbni misar ali ga zaista pijem samo u krajnjoj nuzdi :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#28 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

anksiozni momak wrote:bojim se uzimati lijekove ne bukvalno ali citajuci o mojoj bolesti nije preporucljivo idem ja i na seanse kod psihologa i nekad je super po dva dana nakon terapije ali mi je to spor napredak zaista i nema pravila da cu se sutra osjecati normalnije i jos jednom da napomenem da mi doktor nije propisao nikakvu terapiju nego mi je dao da ponekad popijem taj jbni misar ali ga zaista pijem samo u krajnjoj nuzdi :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
osjecas se bolje 2 dana zato sto si se psihicki ispraznio (sto bi narod rekao dusu olaksao ) al to je privremeno naravno kao i kod svakog iole ozbiljnijeg psiho problema. ne znam te....ne znam detalje...ali bih ti preporucio : da odma sa ljekarom razjasnis situaciju da skoro ne vidis nikakve pomake u lijecenju i da ti on kaze koje su ti preostale solucije. nemas razloga "kuburit" sa njim ako ne moras i patit se dalje jel tako? drugog doktora je lako naci ako stvarno imas zelju i volju da ti sto prije bude bolje. ne zeleci da imalo omalovazavam tvoj problem reci cu ti samo da je anksioznost minorni (necu reci smijesni) psihicki poremecaj u sarenom dijapazonu ostalih koje svakog covjeka mogu snaci. misar je obicni anksiolitik iz skupine benzodiazepina (isto sto i xanax samo drugi naziv) i povremeno uzimanje ne dovodi na duge staze nikakav napredak nego je samo flaster i jednokratna pomoc. i opet ponavljam vrlo lako se drzi pod kontrolom uz odgovarajuci tretman kao i svaka druga bolest.
sophieEl
Posts: 5980
Joined: 08/03/2011 00:32

#29 Re: anksioznostttttttttttt

Post by sophieEl »

markioni wrote:
plain vanilla wrote:a psihoterapija?
ili samo hemija
koliko sam upoznat u sarajevu se klasicnom psihoterapijom (ala ona iz filmova :) ) niko ne bavi ili mozda 2 misteriozne osobe samo...misteriozne jer je i do imena tesko doci...zasto? ne znam.
psihoterapija pracena "hemijom" tj odgovarajucim ljekovima daje najbolje rezultate i u vecini slucajeva jedno bez drugog ne ide
Svaki psiholog mora početi sa tom klasičnom terapijom, tj terapijom razgovora.
Dr. Stevanović "Omer Maslić" i ima još jedna radi u Domu zdravlja na Otoci ne znam joj ime, al' se mogu raspitati ako treba :)
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1311
Joined: 09/10/2009 14:24

#30 Re: anksioznostttttttttttt

Post by haubica_i_to_teshka »

anksiozni momak wrote:slabo sam fizicki aktivan jer imam osjecaj vrtoglavice i slabosti a sto se tice tih lijekova stvarno neznam koliko je dobro da ih covjek pije jer dan posle popijene tablete se osjecam fuj jbg poceo sam neki dan da pijem caj od kantarijona i imam osjecaj da sam malo bolji u odnosu na protekli period!!Manifestacije su tipicne za anksioznost od vrtoglavica,opste slabosti,straha,napada vrucine i mucnine,znojenja dlanova,ubrzanog lupanja srca,plitkog disanja, i loseg raspolozenja to su ukratko neki simptomi a ima ih jos kamara!!
Simptomi koje si opisao izgledaju kao “panicni napadi” koji su oblik anksioznosti.

Jedan od najvecih strucnjaka za “generalni anksiozni poremecaj” (nadam se da je prevod dobar) od GAD (generalised anxiety disorder) je dr Borkovec (CBT - cognitive-behavioural therapy ). Drzao je seminare u Hrvatskoj, najbolje da potrazish nekoga u Sarajevu koji je bio na seminarima /“work shops” kod pomenutog.

Osim toga, u zadnje vrijeme je testirana 'acceptance-based therapy' za GAD - koja je “vrsta" CBT i pokazuje dobre rezultate, pa ako ima neko da radi tu vrstu terapije...

p.s. statisticki, nema velike razlike u rezultatima izmedju pacijenata koji su koristili medikamente i klijenata koji su lijeceni CBT-om pod uslovom da klinicki psiholog zna svoj posao.

pozz
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#31 Re: anksioznostttttttttttt

Post by headbanger »

pa po opisu napada svi se mozemo naci u tim opisima
onda ispada i obicna trema pred isipt napad panike, pa i mene nekada zna ta panika safatati pred kakav sastanak ili prezentaciju, ali samo se upitam sta moze biti, nece me niko ubiti ako pogrijesim i picim dalje
malo je krivo drustvo ono tipa sjooooo sto se ofira ocam, jao sto lupa on pojma nema, vivi mu glOve itd itd
btino je da vas nije strah kritike, da ste sigurni sami u sebe, i boli vas neka stvar ste ce neko misliti o vama
moje neko laicko misljenje je da bi se trbalo poraditi na samopuzdanju
nesta slicno kao u dolly bell ono "svakog dana u svakom pogledu sve vise i vise napredujem"
autosugestijom, biti uporan, naci podrsku u prijateljima i porodici
znam da je to sve u glavi, ali ako cemo to rijesavati tabletama zar ne stvraramo ovisnost i kao sto neko rece
ne lijecimo ranu nego je samo zakrpimo flasterom,
tipa joj safata cem epanika odo ja popiti tabletu i smirit cu se, sta kada jedna ne bude djelovala, uzet cemo dvije, tri, cetiri i hocemo li moci funkcionisati kao osoba, kao funkcionalni pripadnik drustva
sve su ovo "bolesti" modernog doba
anksiozni momak
Posts: 9
Joined: 22/02/2012 14:59

#32 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anksiozni momak »

Lijepe savjete dajete svi i hvala vam na tome neko je za terapije sa lijekovima,neko samo za psihoterapiju neko kombinacija ali u sustini ljecenje je neminovno,mislio sam da je to samo prolazni period za tu anksioznost, nisam nikada cuo za anksioznost kamoli pomislio da se to moze meni desiti ali jbg iznenadilo me i jako prepalo pogotovo prvi put kad mi se to desilo vozio sam auto mislio sam da cu umrijeti pocelo mi se mantati poceo sam drhtati knedla u grlu jedva sam disao ma reko odoh na ahiret a mlad 27god djete kuci,zena!!I prodje od tada godina dana kako ja vise nisam ja,nisam vise ni toliko nasmijan,nemam vise onu snagu koju sam imao,povlacim se u sebe,crpim energiju iz sitnica koje me razvesele ali BICE BOLJE.Oprostite na pravopisu neobracam paznju za vel i mal slova itd :-) :-) :-) by the way headbanger i sam si spomenuo da je to kod tebe nekada jarane ALI SAMO NEKADA e moj drug to je nista zato sto je ovo kod mene malte ne svakodnevno pa skontaj koja je to razlika lijep pozz :roll:
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#33 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Alhemicarkaa »

headbanger wrote:pa po opisu napada svi se mozemo naci u tim opisima
onda ispada i obicna trema pred isipt napad panike, pa i mene nekada zna ta panika safatati pred kakav sastanak ili prezentaciju, ali samo se upitam sta moze biti, nece me niko ubiti ako pogrijesim i picim dalje
malo je krivo drustvo ono tipa sjooooo sto se ofira ocam, jao sto lupa on pojma nema, vivi mu glOve itd itd
btino je da vas nije strah kritike, da ste sigurni sami u sebe, i boli vas neka stvar ste ce neko misliti o vama
moje neko laicko misljenje je da bi se trbalo poraditi na samopuzdanju
nesta slicno kao u dolly bell ono "svakog dana u svakom pogledu sve vise i vise napredujem"
autosugestijom, biti uporan, naci podrsku u prijateljima i porodici
znam da je to sve u glavi, ali ako cemo to rijesavati tabletama zar ne stvraramo ovisnost i kao sto neko rece
ne lijecimo ranu nego je samo zakrpimo flasterom,
tipa joj safata cem epanika odo ja popiti tabletu i smirit cu se, sta kada jedna ne bude djelovala, uzet cemo dvije, tri, cetiri i hocemo li moci funkcionisati kao osoba, kao funkcionalni pripadnik drustva
sve su ovo "bolesti" modernog doba
Ne radi se o anksioznosti pred ispit, sastanak ili nekoj drugoj stresnoj situaciji, već anksioznosti iz čista mira. Šetaš gradom sa ženom, sjediš na kafi sa rajom i odjednom ti počne srce lupati, znoje ti se dlanovi, noge te izdaju, hvata te panika, ne možeš se kretati, imaš osjećaj da ćeš se srušiti, onesvijestiti, pa ide do straha od smrti. Jednostavno ne možeš da funkcionišeš. Zna biti zeznuto.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#34 Re: anksioznostttttttttttt

Post by headbanger »

ne kazem da je to isto
da anksiozni momak nema 100 puta gore napade, naravno cim trazi pomoc doktora znaci da je proslo 5 do 12
stres je glavni okidac, nema rahatluka i ako ga ima mi taj rahatluk provodimo misleci sta i kako sutra

ja sam htio vise da popricamo sta poslje terapije tableticom, kao sto rekoh tabletica pomogne ali doci cemo u stiuaciju gdje saka tabletica nece moci pomoci,

imaju li kakve alternativne metode, vjezbe, hobiji, cajevi
znam da za ove metode treba vise vremena kojeg danas imamo sve manje i manje,
gdje naci kvalitetnu pomoc imaju li grupe
sta mislite koliko ima ovakvih slucajeva, samo sto narod ne prica, gdje ce neko rec da je bio kod psihijatra pa da pukne bruke, sta ce reci kosmije, rodbina i raja, ti ljude po automatiznu svrstavamu u neku izlocaiju
preostaje da se ljudi sa ovim problemom samorganizuju negdje, nesta kao grupna terapija,
cekati drustvo, isntitucije, drzavu da pomogne je smijesno
drustvo reaguje kada se desi belaj a i tad djeluju u vidu mudovanja i mlacenju prazne slame

opet kazem svi smo se mi nasli u slicnoj situaciji samo sto neko tu situaciju prozivljava svaki dana ( i to je vec poremecaj)a neko samo u odredjenom trenutku
anksiozni momak
Posts: 9
Joined: 22/02/2012 14:59

#35 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anksiozni momak »

alhemicarka je dala lijep odgovor na stanje u kojem se nekad nalazim,nije pitanje vise bruke,kako ce me neko prihvatiti sta ce reci ovaj ili onaj upravo takve stvari su me dovele do ovoga stanja,trci na sve strane,razmisljanje ,splet okolnosti dogadjaji sve je to nekako uticalo na pocetak anksioznosti.Moram poceti razmisljati vise o sebi,boriti se vise za sebe!!
User avatar
kjafiraginica
Posts: 14135
Joined: 20/10/2009 18:46
Location: Crossroads

#36 Re: anksioznostttttttttttt

Post by kjafiraginica »

markioni wrote:
plain vanilla wrote:a psihoterapija?
ili samo hemija
koliko sam upoznat u sarajevu se klasicnom psihoterapijom (ala ona iz filmova :) ) niko ne bavi ili mozda 2 misteriozne osobe samo...misteriozne jer je i do imena tesko doci...zasto? ne znam.
psihoterapija pracena "hemijom" tj odgovarajucim ljekovima daje najbolje rezultate i u vecini slucajeva jedno bez drugog ne ide
Pozdrav,

Zao mi je zbog tvog prblema, to zna biti uzasno tesko stanje, posebno jer covjek ne zna tacno sta mu se deshava i cini mu se da gubi kontrolu.

Ipak, zelim da opovrgnem tvoju tvrdnju da se u sarajevu niko ne bavi psihoterapijom. Postoje najmanje cetiri psihoterapijske skole u Sarajevu, prema evropskim ili svjetskim licencama, a ljudi rade vecinom privatno. cijena se krece od 10 - 40 km po satu, sto je jeftinije od frizera.

Ukoliko zelis, javi se na PP, da te uputim na neke od njih, a svakako imam dosta kvalitetan clanak o nosenju sa anksioznoscu, sa korisnim savjetima, pa se javi da ti posaljem, jer preko foruma mislim da ne mogu atachirati nista.

Licno, svakako preporucujem kombinaciju psiho i farmakoterapije, ali zelim i da znas da se to moze "izlijeciti" tj da mozes naci nacine da se nosis sa tim, i da nece uvijek kontrolisati tvoj zivot. Mislim da je prvi korak tvoja otvorenost i zaniteresovanost za razlicite savjete.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#37 Re: anksioznostttttttttttt

Post by plain vanilla »

@headbeanger

jedna od glavnih odlika anksioznosti je strah od "nicega"

Tjeskoba (anksioznost) tj. tjeskobnost je stanje koje se očituje osjećajem tjeskobe, ustrašenosti, straha sve do panike, uz psihomotornu (tjelesna) napetost i unutrašnji nemir, te postojanje osjećaja kao da će osoba "eksplodirati". Najčešće je nemotivirana i nije vezana za objekt ili osobu.
User avatar
kjafiraginica
Posts: 14135
Joined: 20/10/2009 18:46
Location: Crossroads

#38 Re: anksioznostttttttttttt

Post by kjafiraginica »

plain vanilla wrote:@headbeanger

jedna od glavnih odlika anksioznosti je strah od "nicega"

Tjeskoba (anksioznost) tj. tjeskobnost je stanje koje se očituje osjećajem tjeskobe, ustrašenosti, straha sve do panike, uz psihomotornu (tjelesna) napetost i unutrašnji nemir, te postojanje osjećaja kao da će osoba "eksplodirati". Najčešće je nemotivirana i nije vezana za objekt ili osobu.
U protivnom je fobija. :D
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#39 Re: anksioznostttttttttttt

Post by headbanger »

pa to i ja hocu da kazem
ok je traziti pomoc ljekara i ljekova, ali da i ti sam sebi pomognes

u neku ruku mozemo to gledati kao na prestanak pusnjea, ti kao hoces da prestanes pusiti ali nemas volje da prestanes, tako da svi tvoji pokusaji prestanka pusenja padaju u vodu
sto bi se narodski reklo nista dok to sam sa sobom ne rascistis

hocu da kazem da se ti sam boris koliko god mozes, da si pomognes, sam kazes da pocnes misliti na sebe boriti se za sebe
ali uz pomoc ljekara ako je potrebna, ne bijezati od toga i pridrzavati se terapija do kraja ako ih bude
pa kao bude kakvih pritisaka od kojih znas da ces dobiti napad samo kazes izvinte ja to ne mogu zbog tog i tog
sam kazes splet okolnosti te je doveo do tog stanja
ma nekad vala i te okolnosti zatjeraj u neku stvar ako treba

znam da je zeznuto, ali na zalost prepusten si sam sebi, sva podrska koju dobijes od porodice nece znaciti nista ka ti sam sebi prvo ne pomognes

mislim da si ti vec pola svog problema rijesio, prepoznao si ga, potrazio pomoc, prihvatio da imas problem i voljan si ga rijesiti, ostalo je laku ostalo ce postati rutina

@ vanilija
strah koji ima negdje neki okidac
nesta mora pokrenuti taj strah od nicega
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#40 Re: anksioznostttttttttttt

Post by chuchumbamayumbe »

Psihoterapija može pomoći, u nekim slučajevima.
U slučaju koji sam ja navodio, aneksioznost je bila posljedica smanjene proizvodnje seratonina.

Navod iz Wikipedije, da ja previše ne pametujem:
"Serotonin je poznata neurotransmiterska kemikalija, koja regulira funkcije poput fine mišićne kontrakcije, regulacije temperature, apetita, osjećaja boli, ponašanja, krvnog tlaka i disanja. Kada je u ravnoteži, daje osjećaj zadovoljstva i mentalne opuštenosti. Previše ili premalo seratonina dovodi do abnormalnih mentalnih stanja, poput depresije.
Serotonin se stvara u mozgu, pinealnoj žlijezdi, trombocitima i probavnom traktu. On je važan u prijenosu impulsa izmedu živčanih stanica, ali ima ulogu i u cirkulaciji krvi. Promjene njegove koncentracije unutar mozga mogu dovesti do različitih poremećaja ponašanja, na primjer depresije, agresije, prisilnog ponašanja, poremećaja spavanja, a važan je čimbenik u regulaciji osjećaja gladi. Vrlo je razvijena grana farmakologije koja se bavi liječenjem poremećaja serotonina, tako da danas postoje brojni lijekovi koji reguliraju njegovu razinu u mozgu i na taj način dovode do povlačenje simptoma bolesti."

DakleM, često je problem fiziološke prirode, jednostavno organizam ne proizvodi seratonin, ne postoji balans, i tada nastaju problemi koji se mogu manifestovati na različite načine.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#41 Re: anksioznostttttttttttt

Post by headbanger »

kjafiraginica wrote:
markioni wrote:
plain vanilla wrote:a psihoterapija?
ili samo hemija
koliko sam upoznat u sarajevu se klasicnom psihoterapijom (ala ona iz filmova :) ) niko ne bavi ili mozda 2 misteriozne osobe samo...misteriozne jer je i do imena tesko doci...zasto? ne znam.
psihoterapija pracena "hemijom" tj odgovarajucim ljekovima daje najbolje rezultate i u vecini slucajeva jedno bez drugog ne ide
Pozdrav,

Zao mi je zbog tvog prblema, to zna biti uzasno tesko stanje, posebno jer covjek ne zna tacno sta mu se deshava i cini mu se da gubi kontrolu.

Ipak, zelim da opovrgnem tvoju tvrdnju da se u sarajevu niko ne bavi psihoterapijom. Postoje najmanje cetiri psihoterapijske skole u Sarajevu, prema evropskim ili svjetskim licencama, a ljudi rade vecinom privatno. cijena se krece od 10 - 40 km po satu, sto je jeftinije od frizera.Ukoliko zelis, javi se na PP, da te uputim na neke od njih, a svakako imam dosta kvalitetan clanak o nosenju sa anksioznoscu, sa korisnim savjetima, pa se javi da ti posaljem, jer preko foruma mislim da ne mogu atachirati nista.

Licno, svakako preporucujem kombinaciju psiho i farmakoterapije, ali zelim i da znas da se to moze "izlijeciti" tj da mozes naci nacine da se nosis sa tim, i da nece uvijek kontrolisati tvoj zivot. Mislim da je prvi korak tvoja otvorenost i zaniteresovanost za razlicite savjete.
daj nam malo vise info o ovom boldiranom daj nam imena th skola web stranice
a moze li link tog clanka
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41451
Joined: 29/06/2011 23:39

#42 Re: anksioznostttttttttttt

Post by dječak sa šibicama »

Sam sebi ces pomoci tako sto ces prestati guglati svoje simptome, pa ces si uzeti neku "okupacionu terapiju" svaki put kad kad se osjecas lose, ali bez hemije ne ide bojim se.

Mozda u laksim slucajevima, ono sto ima svako, stres pa tako to, tu pomaze i apaurin ili biljni preparati.

Ali kod dijagnoze, koju ce ti svaki neurolog/psihijatar dati za desetak minuta, ne ide bez tableta. Da imas ne znam ti kakvu snagu volje.

E sad, do ljekara je hoce li te kljukati lijekovima koji izazivaju ovisnost, ili sa nekim prilagodjenijim verzijama. To je vec lutrija. A i sve ovisi o stadiju u kojem si. Laksi slucajevi, laksa teapija, logicno.

Gadna boloest, u svakom slucaju, ali izljeciva. Hemija je neizbjezna, ali sam sebi najvise pomazes. Dzaba hemija ako neces mijenjati svoju psihu, to je vec do covjekovog karaktera. Oni labilniji teze izlaze na kraj sa tim.
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#43 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

Alhemicarkaa wrote:
headbanger wrote:pa po opisu napada svi se mozemo naci u tim opisima
onda ispada i obicna trema pred isipt napad panike, pa i mene nekada zna ta panika safatati pred kakav sastanak ili prezentaciju, ali samo se upitam sta moze biti, nece me niko ubiti ako pogrijesim i picim dalje
malo je krivo drustvo ono tipa sjooooo sto se ofira ocam, jao sto lupa on pojma nema, vivi mu glOve itd itd
btino je da vas nije strah kritike, da ste sigurni sami u sebe, i boli vas neka stvar ste ce neko misliti o vama
moje neko laicko misljenje je da bi se trbalo poraditi na samopuzdanju
nesta slicno kao u dolly bell ono "svakog dana u svakom pogledu sve vise i vise napredujem"
autosugestijom, biti uporan, naci podrsku u prijateljima i porodici
znam da je to sve u glavi, ali ako cemo to rijesavati tabletama zar ne stvraramo ovisnost i kao sto neko rece
ne lijecimo ranu nego je samo zakrpimo flasterom,
tipa joj safata cem epanika odo ja popiti tabletu i smirit cu se, sta kada jedna ne bude djelovala, uzet cemo dvije, tri, cetiri i hocemo li moci funkcionisati kao osoba, kao funkcionalni pripadnik drustva
sve su ovo "bolesti" modernog doba
Ne radi se o anksioznosti pred ispit, sastanak ili nekoj drugoj stresnoj situaciji, već anksioznosti iz čista mira. Šetaš gradom sa ženom, sjediš na kafi sa rajom i odjednom ti počne srce lupati, znoje ti se dlanovi, noge te izdaju, hvata te panika, ne možeš se kretati, imaš osjećaj da ćeš se srušiti, onesvijestiti, pa ide do straha od smrti. Jednostavno ne možeš da funkcionišeš. Zna biti zeznuto.
haha ovo je dobro : " anksioznosti iz čista mira" :-D
to su sve simptomi klasicnih napada panike
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#44 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

dječak sa šibicama wrote:Sam sebi ces pomoci tako sto ces prestati guglati svoje simptome, pa ces si uzeti neku "okupacionu terapiju" svaki put kad kad se osjecas lose, ali bez hemije ne ide bojim se.

Mozda u laksim slucajevima, ono sto ima svako, stres pa tako to, tu pomaze i apaurin ili biljni preparati.

Ali kod dijagnoze, koju ce ti svaki neurolog/psihijatar dati za desetak minuta, ne ide bez tableta. Da imas ne znam ti kakvu snagu volje.

E sad, do ljekara je hoce li te kljukati lijekovima koji izazivaju ovisnost, ili sa nekim prilagodjenijim verzijama. To je vec lutrija. A i sve ovisi o stadiju u kojem si. Laksi slucajevi, laksa teapija, logicno.

Gadna boloest, u svakom slucaju, ali izljeciva. Hemija je neizbjezna, ali sam sebi najvise pomazes. Dzaba hemija ako neces mijenjati svoju psihu, to je vec do covjekovog karaktera. Oni labilniji teze izlaze na kraj sa tim.
:thumbup:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#45 Re: anksioznostttttttttttt

Post by plain vanilla »

headbanger wrote:pa to i ja hocu da kazem
ok je traziti pomoc ljekara i ljekova, ali da i ti sam sebi pomognes

u neku ruku mozemo to gledati kao na prestanak pusnjea, ti kao hoces da prestanes pusiti ali nemas volje da prestanes, tako da svi tvoji pokusaji prestanka pusenja padaju u vodu
sto bi se narodski reklo nista dok to sam sa sobom ne rascistis

hocu da kazem da se ti sam boris koliko god mozes, da si pomognes, sam kazes da pocnes misliti na sebe boriti se za sebe
pa boris se
i ta borba dovede do npr depresije...povuces se od svega da bi izbjegao "lose situacije"
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#46 Re: anksioznostttttttttttt

Post by plain vanilla »

markioni wrote:
Ne radi se o anksioznosti pred ispit, sastanak ili nekoj drugoj stresnoj situaciji, već anksioznosti iz čista mira. Šetaš gradom sa ženom, sjediš na kafi sa rajom i odjednom ti počne srce lupati, znoje ti se dlanovi, noge te izdaju, hvata te panika, ne možeš se kretati, imaš osjećaj da ćeš se srušiti, onesvijestiti, pa ide do straha od smrti. Jednostavno ne možeš da funkcionišeš. Zna biti zeznuto.
haha ovo je dobro : " anksioznosti iz čista mira" :-D
to su sve simptomi klasicnih napada panike[/quote]

pa dobro, to i jeste tako...ne bojis se necega odredjenog, nista se ne desi da to izazove
jednostavno imas strah..strah od svega ili nicega :-)
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#47 Re: anksioznostttttttttttt

Post by lajk »

:-)
Last edited by lajk on 19/07/2012 17:26, edited 1 time in total.
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#48 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

lajk wrote:Patim se i ja ima pola godine :( ! Ali moje probleme prate i misli tako da budi sretan ako te samo to okupira :roll:

I DA MOJ TI JE VELIKI SAVJET NE TRAZI PO NETU
depresivne i bizarne (nepovezane) misli pretpostavljam?
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#49 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

da i ja se slazem da prestanes rovit po netu jer ces se prepoznati u milion stanja opisa dijagnoza itd itd vjeruj provjereno 110% :)
pricala mi je jednom dezurna sestra koja je valjda radeci trecu smjenu u neka doba noci uzela ogromnu knjigu sa dijagnozama simptomima isl...kaze u pola se stvari prepoznala i isprepadala ziva hehe
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#50 Re: anksioznostttttttttttt

Post by lajk »

:)
Last edited by lajk on 19/07/2012 17:27, edited 1 time in total.
Post Reply