Prijateljstvo ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#26 Re: Prijateljstvo ?

Post by gerberica »

Izgubila sam dragu osobu,prijatelja fizicki.Ipak nema dana da nije sa mnom u mislima,srcu. :sad:
melisash
Posts: 24
Joined: 21/09/2012 05:17

#27 Re: Prijateljstvo ?

Post by melisash »

Prijatelja malo, raje na stotine :D
imam 3-4 ljudi oko sebe koje mogu nazvati pravim prijateljima i zadovoljna sam time :D
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#28 Re: Prijateljstvo ?

Post by Aleluja »

...frendovi...hmm mogla sam da odapnem pored njih što bi oni znali, tako da ih više nemam! 8-)
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#29 Re: Prijateljstvo ?

Post by fiza »

Licno ja prijatelja nemam. Imala sam ali razocara se insan. kad tad dodje do ljubomoore i zavisti, ili dodje neko treci pa vam to unisti. Mislim da ja kao osoba sto sam se vise vezala za osobe - prijatelje, vise sam nagrabusila.
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#30 Re: Prijateljstvo ?

Post by mini2 »

zato muško-ženska prijateljstva i nema ljubomore :dance:
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#31 Re: Prijateljstvo ?

Post by casanova123 »

U svom zivotu imam pored roditelja i brata samo jos jednog najboljeg prijatelja.. prijateljica sa kojom sam jos od 1. osnovne prijatelj.. danas jedno drugom predstavljamo stubove koji podupiru jedno drugo.. mislim da niko i nista ne moze to prijateljstvo da prekine, jer bih ja licno prije izabrao ovu osobu nego 1000 drugih ljudi.. takodjer imam i jednog prijatelja kojem vjerujem i u kojeg se mogu pouzdati da nece ono izraditi.. ali da se pouzdam samo u njega to ne.. takodjer sam imao jos jednog koji mi je prijatelj samo kad ga trebam iskoristiti na neki nacin.. vjerovatno ce sad neko reci odvratan si ili sta vec, ali ovo se desi kada te taj neko izradi i kada skontas da ti nije prijatelj nego zmija iza tvojih ledja, pa je bolje da ja njega iskoristavam nego on mene.. jel tako haha

i imam jos gomilu "prijatelja" koji bi me sad pljunuli i okrenuli mi ledja, a ima i onih koji misle da ih smatram prijateljem ali to je samo dvostruka igra iskoristavanja takvih osoba..

inace sam veoma okrutna osoba koja mnogo razmislja o ljudima sa kojima sam, i ne dopustam sam sebi da mi ljudi ulaze brzo pod kozu.. mogu reci i da sam hladan sto se tice prijateljstava.. ali eto..

sto se tice teme, prijatlejstvo je ono kada se posvadjas sa prijateljem i onda za 2h izadjete u kino.. prijateljstvo je kada mozes nekog da nazove u 3 ujutro i da kazes toj osobi da si se napio.. prijateljstvo je kada ti treba ta osoba odmah, onda ce ta osoba sve da ostavi sa strane i doci tebi da pomogne.. prijateljstvo je kada si spreman da das desnu ruku za tu osobu.. prijateljstvo je kada se osjecas zastitnicki prema toj osobi.. prijatlejstvo je kada mozes da okrenes ledja a da znas da te nece zeznuti prvom prilikom.. prijateljstvo za mene je kada izadjem u grad sa tom osobom, mogu da se opustim i da kazem sta god hocu, i da ne razmisljam o toj osobi analiticki..

ja sam vam neko poput onog starog iz filma "Fockers" :D nikad nikom ne vjerujes.. poprilicno depresivno samo da znate ali eto.. ne najebem barem :D
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#32 Re: Prijateljstvo ?

Post by fiza »

mini2 wrote:zato muško-ženska prijateljstva i nema ljubomore :dance:
Puknu i ona, pogotovo ako on ima curu, il ona decka!
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#33 Re: Prijateljstvo ?

Post by fiza »

casanova123 wrote:U svom zivotu imam pored roditelja i brata samo jos jednog najboljeg prijatelja.. prijateljica sa kojom sam jos od 1. osnovne prijatelj.. danas jedno drugom predstavljamo stubove koji podupiru jedno drugo.. mislim da niko i nista ne moze to prijateljstvo da prekine, jer bih ja licno prije izabrao ovu osobu nego 1000 drugih ljudi.. takodjer imam i jednog prijatelja kojem vjerujem i u kojeg se mogu pouzdati da nece ono izraditi.. ali da se pouzdam samo u njega to ne.. takodjer sam imao jos jednog koji mi je prijatelj samo kad ga trebam iskoristiti na neki nacin.. vjerovatno ce sad neko reci odvratan si ili sta vec, ali ovo se desi kada te taj neko izradi i kada skontas da ti nije prijatelj nego zmija iza tvojih ledja, pa je bolje da ja njega iskoristavam nego on mene.. jel tako haha

i imam jos gomilu "prijatelja" koji bi me sad pljunuli i okrenuli mi ledja, a ima i onih koji misle da ih smatram prijateljem ali to je samo dvostruka igra iskoristavanja takvih osoba..

inace sam veoma okrutna osoba koja mnogo razmislja o ljudima sa kojima sam, i ne dopustam sam sebi da mi ljudi ulaze brzo pod kozu.. mogu reci i da sam hladan sto se tice prijateljstava.. ali eto..

sto se tice teme, prijatlejstvo je ono kada se posvadjas sa prijateljem i onda za 2h izadjete u kino.. prijateljstvo je kada mozes nekog da nazove u 3 ujutro i da kazes toj osobi da si se napio.. prijateljstvo je kada ti treba ta osoba odmah, onda ce ta osoba sve da ostavi sa strane i doci tebi da pomogne.. prijateljstvo je kada si spreman da das desnu ruku za tu osobu.. prijateljstvo je kada se osjecas zastitnicki prema toj osobi.. prijatlejstvo je kada mozes da okrenes ledja a da znas da te nece zeznuti prvom prilikom.. prijateljstvo za mene je kada izadjem u grad sa tom osobom, mogu da se opustim i da kazem sta god hocu, i da ne razmisljam o toj osobi analiticki..

ja sam vam neko poput onog starog iz filma "Fockers" :D nikad nikom ne vjerujes.. poprilicno depresivno samo da znate ali eto.. ne najebem barem :D
To ti i jest najbolje.. ja jesam bila osoba koja sviju brzo veze za srce, pa sam uvijek i nastradala.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#34 Re: Prijateljstvo ?

Post by Pitar s Kariba »

Ja ih imam oko 450 na fb :D
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#35 Re: Prijateljstvo ?

Post by pirpa »

Imam dosta poznanika sa kojima se druzim i dva prava jarana, mamu i za sada zenu. :D
User avatar
sanjam-te
Posts: 1155
Joined: 25/09/2012 12:11

#36 Re: Prijateljstvo ?

Post by sanjam-te »

Puno kolega, poznanika, rodbine..a prijatelja kao prijatelja,jaako malo. Osoba sam koja želi u jednoj osobi imati sve,i nekog ko te razumije, da sasluša, da ne osuđuje, da zna dati savjet, da ima donekle slične poglede na svijet, da se iskreno raduje mojoj sreći i da iskreno tuguje sa mnom..ali sve to naći nije moguće,bar meni, dosta sam puta pomislila da mi je neko pravi prijatelj pa se to vrlo brzo raspalo..

Kad bi bio neki formular sa poljem koje se obavezno mora ispuniti onda bih rekla da su mi prijatelji mama i muž, al kad pogledam to mi je ipak mama i njen "posao" je da bude i prijatelj,ista stvar i sa mužem.

Često znam reći da mi u životu fali ona jedna osoba kojoj se možeš izjadati o svemu i sa kojom možeš razgovarati o svemu...danas na žalost ljudi imaju hiljade i hiljade poznanika,a malo ili ni jednog prijatelja.
User avatar
sanjam-te
Posts: 1155
Joined: 25/09/2012 12:11

#37 Re: Prijateljstvo ?

Post by sanjam-te »

pirpa wrote:Imam dosta poznanika sa kojima se druzim i dva prava jarana, mamu i za sada zenu. :D

:thumbup: :thumbup:
User avatar
maxfire
Posts: 45
Joined: 03/08/2012 22:55

#38 Re: Prijateljstvo ?

Post by maxfire »

Kad pogledam ovakve teme uvijek se sjetim ovog dijela iz knjige:
“Friendship is less simple. It is long and hard to obtain but when one has it there's no getting rid of it; one simply has to cope with it. Don't think for a minute that your friends will telephone you every evening, as they ought to, in order to find out if this doesn't happen to be the evening when you are deciding to commit suicide, or simply whether you don't need company, whether you are not in the mood to go out. No, don't worry, they'll ring up the evening you are not alone, when life is beautiful. As for suicide, they would be more likely to push you to it, by virtue of what you owe to yourself, according to them. May heaven protect us, cher Monsieur, from being set upon a pedestal by our friends!”
― Albert Camus, The Fall
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#39 Re: Prijateljstvo ?

Post by ZV Keli »

Bez uvrede za zenski spol ali ipak mislim da su muskarci bolji prijatelji i sto znam iz iskustva sopstvenog i prijatelja i poznanika a i studija koje su objavili naucnici.
Ali opet ne treba generalizovati jer imam i veoma dobre prijateljice ne previse par njih ali opet koje su tu uvijek i hocu reci dobar prijatelj je onaj koji zna sta sta ti se tacno kada desilo a najbolji onaj koji je prozivio to sa tobom.
melisash
Posts: 24
Joined: 21/09/2012 05:17

#40 Re: Prijateljstvo ?

Post by melisash »

ZV Keli wrote:Bez uvrede za zenski spol ali ipak mislim da su muskarci bolji prijatelji i sto znam iz iskustva sopstvenog i prijatelja i poznanika a i studija koje su objavili naucnici.
Ali opet ne treba generalizovati jer imam i veoma dobre prijateljice ne previse par njih ali opet koje su tu uvijek i hocu reci dobar prijatelj je onaj koji zna sta sta ti se tacno kada desilo a najbolji onaj koji je prozivio to sa tobom.
Istina, muškarci znaju biti jako, jako dobri prijatelji :D imala sam jednog, nažalost u prošlom vremenu govorim, kome sam mogla sve reći, sa kojim sam mogla šetati satima i ne prestati pričati,ići u shopping, uvijek nam je bilo zanimljivo, ali jedna greška, nepromišljenost i doviđenja :D
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#41 Re: Prijateljstvo ?

Post by Kroksica »

Imam najboljeg prijatelja, prijateljice sam usput izgubila. Tako to bude, valjda.
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#42 Re: Prijateljstvo ?

Post by dusa_raskopuša »

Jedno al' vrijedno. Dovoljno mi je da je pogledam i da znam sta misli, ne mora A da izusti. Najjace je kad jedna krene nes' da prica, samo zausti i pogledamo se, i onda se odvalimo smijati, jer znamo da mislimo na isto.

Ne iskoristavam ljude. Nisam dosla do tog nivoa i ne vjerujem da cu ikad. I bezveze mi je ono, usluga za uslugu. Kad nesto odradim za nekoga, ne ocekujem da mi se to vrati ni na koji nacin. A ako/kad sam u mogucnosti, tu sam i za (ne)prijatelje. Ljudi koji me na bilo koji nacin razocaraju, postaju manji od makova zrna. U tom slucaju, sve sto je vezano za njih postaje samo formalnost.
User avatar
Eluveitie
Posts: 2772
Joined: 15/09/2012 00:13
Location: Winterfell

#43 Re: Prijateljstvo ?

Post by Eluveitie »

Mis mekinjas wrote:Pravi prijatelj je uz tebe kad ti je dobro. kad je loše... svi se sjate da te tješe....

Fakat. Meni nikad nije bilo jasno zašto ljudi govore obratno. Kad ti je neki sjeb, onda bi te svi saslušali, svi imaju savjet, al neki glup obavezno čisto da nešto kažu, i ona umjetna faca ajoooj....ma mrš. Ljudi inače više vole čuti za tuđe probleme nego za tuđe uspjehe, bude im lakše, izlječe neke svoje komplexe bar na tren..

Probleme govorim jednoj osobi, imam možda još 3 osobe na koje mogu računati, i koje na mene mogu uvijek računati(neka simbioza) i to je to, haj vozdra. A ispijam kafe sa 1000 ljudi..

A ni to prijateljstvo nije kao što je nekad bilo. :D
User avatar
Perdita_Durango
Posts: 413
Joined: 21/08/2012 23:33

#44 Re: Prijateljstvo ?

Post by Perdita_Durango »

Prije nekih 4-5 godina sam imala hrpetinu prijatelja, 90% sam njih smatrala pravim prijateljima. No, kako je vrijeme odmicalo krug sam namjerno suzavala, da sam naposljetku ostala sa jednoznamenkastim brojem prijatelja i iskreno da vam kazem, to je tako lijepo i tako opustajuce. Na sve te osobe mogu da racunam, iako sam sa nekim jako udaljena, te se vidjamo od blagdana do blagdana odnos ostaje isti.
Ala Turca
Posts: 36
Joined: 22/12/2012 01:50

#45 Re: Prijateljstvo ?

Post by Ala Turca »

Za mene je pravi prijatelj ona osoba koja je spremna život dati za tebe, a to je 1. MAMA - Istinski i pravi prijatelj. Jedina osoba kojoj ne smeta tvoj uspjeh i koja želi da budeš bolji ili bolja od nje ...
Nije da ne vjerujem u prijatelje i prijateljstvo, ali oni pravi su jaaaaaaaaaaako rijetki. Ja imam 2 prava prijatelja , a imaju i one mene kao pravog pravcatog prijatelja i još puno toga ...
gradska toplana
Posts: 166
Joined: 04/01/2008 23:43

#46 Re: Prijateljstvo ?

Post by gradska toplana »

Nas trojica na tri kontinenta ,tuga. :(
detroit-mercy
Posts: 16179
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#47 Re: Prijateljstvo ?

Post by detroit-mercy »

melisash wrote:
ZV Keli wrote:Bez uvrede za zenski spol ali ipak mislim da su muskarci bolji prijatelji i sto znam iz iskustva sopstvenog i prijatelja i poznanika a i studija koje su objavili naucnici.
Ali opet ne treba generalizovati jer imam i veoma dobre prijateljice ne previse par njih ali opet koje su tu uvijek i hocu reci dobar prijatelj je onaj koji zna sta sta ti se tacno kada desilo a najbolji onaj koji je prozivio to sa tobom.
Istina, muškarci znaju biti jako, jako dobri prijatelji :D imala sam jednog, nažalost u prošlom vremenu govorim, kome sam mogla sve reći, sa kojim sam mogla šetati satima i ne prestati pričati,ići u shopping, uvijek nam je bilo zanimljivo, ali jedna greška, nepromišljenost i doviđenja :D
Jesi li sigurna da ti je on bio drug, da nije mozda bio drugarica :mrgreen: .
User avatar
drag_gost
Posts: 5619
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#48 Re: Prijateljstvo ?

Post by drag_gost »

melisash wrote:
ZV Keli wrote:Bez uvrede za zenski spol ali ipak mislim da su muskarci bolji prijatelji i sto znam iz iskustva sopstvenog i prijatelja i poznanika a i studija koje su objavili naucnici.
Ali opet ne treba generalizovati jer imam i veoma dobre prijateljice ne previse par njih ali opet koje su tu uvijek i hocu reci dobar prijatelj je onaj koji zna sta sta ti se tacno kada desilo a najbolji onaj koji je prozivio to sa tobom.
Istina, muškarci znaju biti jako, jako dobri prijatelji :D imala sam jednog, nažalost u prošlom vremenu govorim, kome sam mogla sve reći, sa kojim sam mogla šetati satima i ne prestati pričati,ići u shopping, uvijek nam je bilo zanimljivo, ali jedna greška, nepromišljenost i doviđenja :D
Image

:D :D
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#49 Re: Prijateljstvo ?

Post by sour cherry »

danas na žalost ljudi imaju hiljade i hiljade poznanika,a malo ili ni jednog prijatelja.
Eh,istina.Ko ima jednog pravog sretnik je.Imam dvije prijateljice,mislim.
Bez uvrede za zenski spol ali ipak mislim da su muskarci bolji prijatelji
Pa ne bih baš rekla.Neki se dosta pretvaraju,pogotovo pred ženama.
imala sam jednog, nažalost u prošlom vremenu govorim, kome sam mogla sve reći, sa kojim sam mogla šetati satima i ne prestati pričati,ići u shopping, uvijek nam je bilo zanimljivo, ali jedna greška, nepromišljenost i doviđenja :D
E da,u prošlom vremenu :-D Imala sam i ja,odnosno bar sam mislila da sam imala.Kako god,to je prošlost.Nikad više.
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#50 Re: Prijateljstvo ?

Post by ptičica »

Imala sam dvije prijateljice (ne u isto vrijeme) za koje sam mislila da su mi pravi prijatelji.
Na zalost, pokazalo se da to nisu bile, dok smo imale isto misljenje, bilo je sve ok, ali kad sam ja
u jednoj situaciji ( btw koja se ticala mene) zauzela stav koji je bio suprotan od misljenja moje "prijateljice",
ona je mi je to zamjerila, i udaljila se od mene...Druga mi je bila najbolja prijateljica sve dok ja nisam dobila
bolje plaćeno mjesto u firmi, od tada me ne podnosi..,
Tako da vise niti imam, niti trazim prijateljice.
Moje nabolje prijateljice su mi moje sestre, kojima mogu sve reci i koje ce mi uvijek pomoci i podrzati me, cak i kad se ne slazu sa mojom odlukom ili nekim postupkom.
A i ja isto njih. :)
Post Reply