The Wire

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#26 Re: The Wire

Post by almirony »

pogledao sam tonu serija, The Wire je kilometrima ispred svih, iako me prijatelj kojem je takodje ona bila br.1 uvjerava da je The Shield jaca i bolja..nema mi druge nego da provjerim

"It's a thin line 'tween heaven and here." – Bubbles
User avatar
Point.
Posts: 28157
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#27 Re: The Wire

Post by Point. »

jastuk1 wrote:Ne znam. Svi ovo hvale, a mene nikako nije moglo zainteresovati. Prije godinu ili nešto, počeo sam gledat i nakon prvih 15 minuta svi likovi su mi djelovali repulzivno, ogavno, neinteresantno, ono kad se čovjek upita 'u čemu je hebe.. poenta.'

Black Swan me sada zaintrigira zbog slenga. Ali kako sebe natjetati gledati nešto što ima odličnu priču kada ja u ovoj vrsti umjetnosti najviše težine dajem glumi i režiji? I zašto gledati realni prikaz svakodnevnice, zar je već nema i previše u stvarnom životu?
Dobro, nemozes nakon samo 15 minuta dici ruke od neke serije i reci jebo ovo. Natjeraj sebe i pogledaj par epizoda. Gomila ljudi nemoze biti u krivu. ;-) :)
Ovo nije tipicna produkcija gdje detektivi u sat vremena koliko serija traje rijese komplet slucaj, ili ko CSI da preko vlakna kose skontaju sta je ta osoba jela prije pola godine. Citav slucaj polako raste kroz cijelu sezonu.

Al svako ima svoje, spominjes Gossip Girl, ja to nebih pogledo nema tih para npr.

Kazes volis i glumu. Pogledaj briljantnog Bubbelsa u seriji i sve ce ti biti jasno. Satra frajer.

Najjaci su mi kad onaj irac i Bunk se opijaju kraj one rijeke, sta li je. Vrlo realno prikazane scene povracanja od prenapijaja ili teskog mahmurluka dan poslije. :mrgreen: :thumbup:
semso_bonaparte
Posts: 308
Joined: 01/04/2011 09:27

#28 Re: The Wire

Post by semso_bonaparte »

Znate ima onaj jedan sajt, onaj sto skidamo s njega filmove igrice i serije (ne smijem reci koji da ne bude zik), e tu sam naletio na 5 sezona odjednom 25G sve pa et, meni zafalilo mjesta, ali cim se rijesim nekih gluposti skinut cu sve.
Ako je neko vec nasao i skinuo neka nam kaze valja li to sta, da ne skidam seriju po seriju ili sezono po sezonu. Et hvala
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#29 Re: The Wire

Post by jastuk1 »

Point,
Pokušaću da se večeras natjeram da počnem gledat. A glupu Gossip Girl volim jer je baš super za odmorit se i mozak na pašu nakon glupog radnog dana. Glupost se izgleda najbolje izbija gluopošću. Evo baš sad ima nova epi...
User avatar
Point.
Posts: 28157
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#30 Re: The Wire

Post by Point. »

Ma neznam jel Gossip Girl glupa ili ne, al kad saltam kanale i naletim na nju stalno one dvije nesto brbljaju, smorim se sav slusajuci ih.
:thumbup:
User avatar
Hiran
Posts: 417
Joined: 19/03/2010 22:06

#31 Re: The Wire

Post by Hiran »

The Wire nije baš serija za odmaranje mozga , radnja je kompleksna i zahtjeva pažljivo gledanje i zato je serija stalno imala nizak rejting .Po mom mišljenju, seriju je najbolje gledati sezonu dnevno. :D
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#32 Re: The Wire

Post by jastuk1 »

Uspjedoh odgledati pola prve epizode. Pa nije da nije. :lol:

Evo baš su me podsjetili, zato što stalno govore fuck u svim derivativnim oblicima, na ovu odličnu pjesmicu. :thumbup:


smijesni_ste
Posts: 6013
Joined: 09/10/2009 16:46

#33 Re: The Wire

Post by smijesni_ste »

Ma kakvo odmaranje mozga :D...meni ponekad baš teška za pratiti...pogotovo dijelovi o vlasti/politici...meni lično, nedostaje još samo mrvicu više akcije...
semso_bonaparte
Posts: 308
Joined: 01/04/2011 09:27

#34 Re: The Wire

Post by semso_bonaparte »

Ne kontam o kakvom dijalogu, glumi i akciji pricate. Mislim da seriju treba vise pratiti sa nekog drugog nivoa, a to je sprega organizovanog kriminala sa politikom, pokusajima "ganjanja" pojedinih karijera borba protiv istog, a znamo da je u organizovani kriminal upletena i politika i tuzliastvo pa cak i obican covjek, zato se i zove organizovani ktriminal.
Pa prva sezona super pokazuje kako se jedna oblicna akcija "halali" da ne bi doslo do ljudi na visim polozajima, jer je navodno nekom od politicara bilo u interesu da se u tim neboderima dila droga, da to sve propadne zbog sto jeftinijeg zemljista, pa kako su ih pojedni sefovi i agencije izdali, kao sada hajde sve da zavrsimo sa jednom veeelikom medijskom hajkom da smo rijesili veeeliki problem, neki dilercici dobili ogromne kazne a glavni likovi nesta bezveze, neko napredovao u sluzbi a neko popusio.
Svasta ja napisah, ali serija je vise o desavanjima koje se ne vide i o kojima se suti kada je u pitanju sprega politike, sudstva i karijera, vise mi ide na politicki triler (ako taj zanr postoji) gdje je glavna linija organizovani kriminal a ne neke izborne prevare.
I super mi oslikava policajce, znaci to su obicni drotovi, nisu naucnici i super heroji, nego bas obicni policajci koje negada voi odzgo handre kako stignu, zbog nekih tamo interesa.
Mislim, u drugoj sezoni pocinje sranje zbog murala u crkvi, halooo, a dzaba sto se vamo svakavih sranja izdesavalo, nego je sefu nesta drugo trn u oku, zvucil vam to poznato.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#35 Re: The Wire

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 22/03/2016 17:53, edited 1 time in total.
User avatar
prdimahovina
Posts: 160
Joined: 01/09/2006 15:46

#36 Re: The Wire

Post by prdimahovina »

Pitanje je: kako pogledati neku drugu seriju poslije The Wire :)

Serija je predobra, tako dobra prica, slojevita, kompleksna, zanimljiva i to u formi policijske serije. Moze se razgovarati o vise nivoa, portret jednog društva i njegovih raznih slojeva (od prikaza propadanja americke radnicke klase u sezoni 2. do obrazovanja, institucija, medija, narko scene...), a opet zanimljiva, napeta. Gluma prejaka, ubitačno uvjerljiva.
Neko je spomenuo glumu kao manu serije - presmiješno. Neki od likova iz ove serije (neko je već pomenuo Bubbles-a, tu je i Omar itd) su, vjerovatno, među najjačim likvima ikada viđenim na TV. Tu se pojavljuju stvarni likovi iz narko scene Baltimora.
Autor serije je pisac i dugogodišnji novinar koji je pratio kriminalnu scenu Baltimora, a njegov partner u pisanju je dugogodisnji detektiv odjela za ubistva. Ljudi znaju šta pričaju. Nije džaba serija uvrštena kao dio nastave na nekim ozbiljnim fakultetima...

Jbt, zvučim kao Jehovin svjedok kada "prodajem" seriju ljudima da je gledaju. Blago ljudima koji će tek otkriti ovu seriju.

PS. nemojte da vas obeshrabre prve epizode, sve kreće lagano, uvod u priču i likove...a onda samo shvatite da gledate nešto posebno
User avatar
Point.
Posts: 28157
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#37 Re: The Wire

Post by Point. »

prdimahovina wrote:Pitanje je: kako pogledati neku drugu seriju poslije The Wire :)

Serija je predobra, tako dobra prica, slojevita, kompleksna, zanimljiva i to u formi policijske serije. Moze se razgovarati o vise nivoa, portret jednog društva i njegovih raznih slojeva (od prikaza propadanja americke radnicke klase u sezoni 2. do obrazovanja, institucija, medija, narko scene...), a opet zanimljiva, napeta. Gluma prejaka, ubitačno uvjerljiva.
Neko je spomenuo glumu kao manu serije - presmiješno. Neki od likova iz ove serije (neko je već pomenuo Bubbles-a, tu je i Omar itd) su, vjerovatno, među najjačim likvima ikada viđenim na TV. Tu se pojavljuju stvarni likovi iz narko scene Baltimora.
Autor serije je pisac i dugogodišnji novinar koji je pratio kriminalnu scenu Baltimora, a njegov partner u pisanju je dugogodisnji detektiv odjela za ubistva. Ljudi znaju šta pričaju. Nije džaba serija uvrštena kao dio nastave na nekim ozbiljnim fakultetima...

Jbt, zvučim kao Jehovin svjedok kada "prodajem" seriju ljudima da je gledaju. Blago ljudima koji će tek otkriti ovu seriju.

PS. nemojte da vas obeshrabre prve epizode, sve kreće lagano, uvod u priču i likove...a onda samo shvatite da gledate nešto posebno
I ja sam sebi postavljam isto pitanje. Pokusao sam sa Deadwood i Sons of Anarchy i nakon dvije - tri epizode odustao jer jednostavno nisu.....................The Wire.

Neko spoemnu The Shield. Valjal ista to? Ako je i priblizno kvaliteti The Wire-a da se da pristojna sansa.
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: The Wire

Post by Truba »

pretenciozna scena:
kada učitelj zaboravi ključeve u autu a učenik iz "čorape" vadi alat za obijanje auta :D
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: The Wire

Post by Truba »

zamislite za nekoliko godina ubice denisa mrnjavca u nekoj seriji glume... sebe

bilo bi to samo ima kod nas
User avatar
vicious
Posts: 6939
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#40 Re: The Wire

Post by vicious »

Point. wrote:
prdimahovina wrote:Pitanje je: kako pogledati neku drugu seriju poslije The Wire :)

Serija je predobra, tako dobra prica, slojevita, kompleksna, zanimljiva i to u formi policijske serije. Moze se razgovarati o vise nivoa, portret jednog društva i njegovih raznih slojeva (od prikaza propadanja americke radnicke klase u sezoni 2. do obrazovanja, institucija, medija, narko scene...), a opet zanimljiva, napeta. Gluma prejaka, ubitačno uvjerljiva.
Neko je spomenuo glumu kao manu serije - presmiješno. Neki od likova iz ove serije (neko je već pomenuo Bubbles-a, tu je i Omar itd) su, vjerovatno, među najjačim likvima ikada viđenim na TV. Tu se pojavljuju stvarni likovi iz narko scene Baltimora.
Autor serije je pisac i dugogodišnji novinar koji je pratio kriminalnu scenu Baltimora, a njegov partner u pisanju je dugogodisnji detektiv odjela za ubistva. Ljudi znaju šta pričaju. Nije džaba serija uvrštena kao dio nastave na nekim ozbiljnim fakultetima...

Jbt, zvučim kao Jehovin svjedok kada "prodajem" seriju ljudima da je gledaju. Blago ljudima koji će tek otkriti ovu seriju.

PS. nemojte da vas obeshrabre prve epizode, sve kreće lagano, uvod u priču i likove...a onda samo shvatite da gledate nešto posebno
I ja sam sebi postavljam isto pitanje. Pokusao sam sa Deadwood i Sons of Anarchy i nakon dvije - tri epizode odustao jer jednostavno nisu.....................The Wire.

Neko spoemnu The Shield. Valjal ista to? Ako je i priblizno kvaliteti The Wire-a da se da pristojna sansa.
Shield nije loš, ima nekih sličnosti sa The Wire mada ne ide baš toliko "duboko". Ima i tu prljavih policajaca, povezanosti politike i kriminala i nešto više akcije nego u Žici, ali ono što je meni najbitnije je da likovi nisu portretirani strogo crno/bijelo, nego kod svakoga možeš naći ponešto jednog i drugog.

Sve u svemu prilično zanimljivo i gledljivo, onome ko je volio Wire vjerovatno će se svidjeti i Shield. Nešto kao mala utjeha za to što nema više one prve :)
User avatar
prdimahovina
Posts: 160
Joined: 01/09/2006 15:46

#41 Re: The Wire

Post by prdimahovina »

Black swan wrote:zamislite za nekoliko godina ubice denisa mrnjavca u nekoj seriji glume... sebe

bilo bi to samo ima kod nas
patetično poređenje.
http://www.guardian.co.uk/media/2008/ma ... eason.five ima ovdje dobar clanak baš o Snoop
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#42 Re: The Wire

Post by Truba »

neću trošiti oči na tu... hm... na to stvorenje
User avatar
Dactyl
Posts: 68
Joined: 04/12/2010 15:53
Location: Vandals' Kingdom

#43 Re: The Wire

Post by Dactyl »

Black swan wrote:pretenciozna scena:
kada učitelj zaboravi ključeve u autu a učenik iz "čorape" vadi alat za obijanje auta :D
Čuj pretenciozna scena, pa prikazuje pravo stanje klinaca, a nije da je nemoguce od Prez-a obiti auto, koliko zaradjuju prosvjetni radnici i policajci samo i mogu priustit sebi takve krntije. I ovo "ogavna mi je kad je vidim kao i većina škvadre tamo
nekulturni neobrazovani kičasti likovi koji lako dolaze do para..."; mislim stvarno, ti ko da i ne pratis seriju, jesi procito o Snoop pa vidio zbog cega je ona u "igri", ili pratio razvoj lika Michael-a (onaj mali sto je nalozio ubistvo svog matorog), Dukie-a? Da ne govorim o Namend-u, kojem majka govori da je pickica sto nece u zatvor. Pa imaju li oni izbora, jebem mu sveca, kad ih odmalena doje tako.Lahko je osudit ko "iz picke".
heaton
Posts: 60
Joined: 23/05/2011 14:34

#44 Re: The Wire

Post by heaton »

Malo je dosadna kad se tek pocne gledat, vjerovatno zbog uvoda koji nije na brzinu odradjen vec se prica polako razvija. kad se dodje do neke 4-5 epizode, prve sezone, onda se ne moze stat. isti slucaj je i sa drugom sezonom, za sad ... pola sezone je onako pegla, uvod u pricu, nadam se, i ocekujem sada da se dobro zakuha :D

jedna od boljih :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#45 Re: The Wire

Post by Truba »

ne poznaješ terminologiju nema onda razloga da dalje o pretencioznosti pricamo al da ti simplificiram
isto kao u onom našem dildu od filma kriminalac taksiti objašnjava kako njegov otac profa marksizma ništa nema u životu :D zato je on diler i ima sve
ili kad u boljem životu u razred profe kojoj je ukradena bunda dolazi osoba koja je ukrala bundu što nam sugeriše nešto što već znamo

znamo da su provalnici i da imaju vještine koje se u školi uče... to nam ne treba pokazivati non stop

što se ostalih tiče :D

problemi crnačke populacije u baltimoru me savršeno ne zanimaju ko somalijski boks

seriju posmatram kao fenomen unutar televizijske produkcije, a kad su scenaristi "upoznali svoju malu"
me savršeno ne interesira niti pratim extra dodathe behind scene
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#46 Re: The Wire

Post by jastuk1 »

Black swan wrote:pretenciozna scena:
kada učitelj zaboravi ključeve u autu a učenik iz "čorape" vadi alat za obijanje auta :D
Jedva odgledah 4 epizode, ne znam da li to tek dolazi, možda mi je čak i promaklo koliko mi je ovo do sad "interesantno."

To što si opisao shvatam kao nešto apsurdno. Pretenciozno valjda znači razmetljivo. Možda misliš u stilu - producenti su pretenciozni kad kreiraju takve scene? Ako govorimo istim jezikom, meni sve vrvi od takve vrste pretencioznosti i to je SAMO JEDAN od razloga pa me serija do sada jako ljuti i diže mi pritisak. Al eto, stisnut ću zube i završiti prvu sezonu barem, da vidim šta je tolko svima zadivljujuće.
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#47 Re: The Wire

Post by almirony »

prdimahovina wrote:Pitanje je: kako pogledati neku drugu seriju poslije The Wire :)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#48 Re: The Wire

Post by jastuk1 »

almirony wrote:
prdimahovina wrote:Pitanje je: kako pogledati neku drugu seriju poslije The Wire :)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
:lol: Kod mene je pitanje kako smoći snage i izgledati barem prvu sezonu do kraja ovog maksimalnog utuša. :lol:
heaton
Posts: 60
Joined: 23/05/2011 14:34

#49 Re: The Wire

Post by heaton »

jastuk1 wrote:
Black swan wrote:pretenciozna scena:
kada učitelj zaboravi ključeve u autu a učenik iz "čorape" vadi alat za obijanje auta :D
Jedva odgledah 4 epizode, ne znam da li to tek dolazi, možda mi je čak i promaklo koliko mi je ovo do sad "interesantno."

To što si opisao shvatam kao nešto apsurdno. Pretenciozno valjda znači razmetljivo. Možda misliš u stilu - producenti su pretenciozni kad kreiraju takve scene? Ako govorimo istim jezikom, meni sve vrvi od takve vrste pretencioznosti i to je SAMO JEDAN od razloga pa me serija do sada jako ljuti i diže mi pritisak. Al eto, stisnut ću zube i završiti prvu sezonu barem, da vidim šta je tolko svima zadivljujuće.

sad ces ti tek da vidis ... :D
siguran sam da ces poslije 5te odma htijeti da vidis i 6, i 7, i 8 ...
polako se radnja odvija, tako evo i u drugoj sezoni, "smor" je privh 5-6 epizoda a onda polako pocinje da se kuha ..
User avatar
Point.
Posts: 28157
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#50 Re: The Wire

Post by Point. »

jastuk1 wrote:
almirony wrote:
prdimahovina wrote:Pitanje je: kako pogledati neku drugu seriju poslije The Wire :)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
:lol: Kod mene je pitanje kako smoći snage i izgledati barem prvu sezonu do kraja ovog maksimalnog utuša. :lol:
Covjece ti onda nisi dobar, nesto nije u redu sa tobom. Idi kod hecima, hodze..... :D :D
Zajebavam se. :D

Al ne fakat neznam zbog cega ti je smor?
Post Reply