Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20570
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#26 Re: Sam svoj majstor

Post by Bullet Tooth Tony »

Ja mislim da problem bio rjsšen kada bi na pocetku pokusao/la skinuti boju prvo nekim ostrim predmetom, znaci struganje onda celicnom cetkom pa brusnim (šmirgl) papirom debljim (grubljim) pa tanjim onda , nakon toga naneses primer pa zeljeni lak , za prajmer ili lak ti je najbolje da se raspitas u prodavnici boja , Caparol je najbolji ali je i najskuplji , sretno :thumbup:
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#27 Re: Sam svoj majstor

Post by Pasiflora »

Bullet Tooth Tony wrote:Ja mislim da problem bio rjsšen kada bi na pocetku pokusao/la skinuti boju prvo nekim ostrim predmetom, znaci struganje onda celicnom cetkom pa brusnim (šmirgl) papirom debljim (grubljim) pa tanjim onda , nakon toga naneses primer pa zeljeni lak , za prajmer ili lak ti je najbolje da se raspitas u prodavnici boja , Caparol je najbolji ali je i najskuplji , sretno :thumbup:
Primer je neka podloga ili sta? Mislis da ne bih trebala gletovati (to bih voljela izbjeci). Stok nema nekih ostecenja, nego me zanima treba li gletovati nakon smirglanja?
Hvala za odgovor. Nadam se da ce dobro ispasti :-D
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20570
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#28 Re: Sam svoj majstor

Post by Bullet Tooth Tony »

da , podloga na koju dolazi lak , inace bi lak samo spao, ne bi trebalo to da se gletuje ali i to se radi pa ponovo brusi pa se proces ponavlja , uglavnom ja bi probao , da dobro to izbrusim pa onda ovaj proces i izbjegavao bih nitro boju , korsiti uljanu ili akrilnu , akrilna je cak i bolja , uglavnom za to se raspitaj, i ja poslije smiglanja dobro ocistit podlogu .... nije to bas tako lagan posao kako se cini , ruke ce da te bole :D :thumbup: :thumbup:
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#29 Re: Sam svoj majstor

Post by Priorat »

Ublehas wrote:Sa strujom moras biti vrlo oprezan da te nebi jednom pravo drmnulo, iskljucuj na osiguracu ili ako moras raditi pod naponom nadji kakve gumene rukavice i nosi obucu sa gumenim dzonovima jer sa strujom se nije igrati. Imaj bar brifer sa sobom da mozes odrediti gdje ti je faza.
:D
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#30 Re: Sam svoj majstor

Post by Pasiflora »

Bullet Tooth Tony wrote:da , podloga na koju dolazi lak , inace bi lak samo spao, ne bi trebalo to da se gletuje ali i to se radi pa ponovo brusi pa se proces ponavlja , uglavnom ja bi probao , da dobro to izbrusim pa onda ovaj proces i izbjegavao bih nitro boju , korsiti uljanu ili akrilnu , akrilna je cak i bolja , uglavnom za to se raspitaj, i ja poslije smiglanja dobro ocistit podlogu .... nije to bas tako lagan posao kako se cini , ruke ce da te bole :D :thumbup: :thumbup:
Ma nema veze, jedan vikend i lagano, bitno mi je samo da ga ocistim kako treba i dovedem u stanje za farbanje, a onda bi trebalo biti lako :-) - valjda cu zavrsiti.
Hvala za savjet :-D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#31 Re: Sam svoj majstor

Post by respo »

ali isto tako treba paziti koji primer uzima
jer ima za plastiku i za metal

e da se i ja ukljucim

volio bi znati variti (nisam nikad) lemiti (volio bi usavrsiti) i tako to
oko struje znam dovoljno posebno oko rasvjete
inace komsija koji je elektricar uvijek mi kaze da sam pogrijesio sto nisam za elektricara isao al ajd nevazno sad

moleraj mi ide ima tema gdje sam na jednom zidu nacrtao sliku mozete pogledati pa reci misljenje

oko tih busenja i stemanja i tako to hm sta da kazem prosjek neki mada nije ni neka nauka

oko vode manje vise ako treba odvrnuti zavrnuti zna se valjda neke sada posebne radnje oko vode ne znam da i postoje ako postoje onda pojma nemam

sto se tice sam svoj majstor mogu reci da sam solidan kad se sve uzme u obzir
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#32 Re: Sam svoj majstor

Post by Pasiflora »

respo wrote:ali isto tako treba paziti koji primer uzima
jer ima za plastiku i za metal
valjda ima i za drvo? :?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#33 Re: Sam svoj majstor

Post by respo »

tu ti u principu ne treba primer al tu mozes staviti koji zelis ako se plasis da ce se guliti

onda fino ofarbas u 2-3 sloja i onda lak
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20570
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#34 Re: Sam svoj majstor

Post by Bullet Tooth Tony »

ma gulit ce joj se bez nekog primera 99 % , ja odam ja za 20 dana, sto ce bezveze dupli posao praviti a i strasno je tesko ofarbati u lak , na masnu podlogu , strasno tesko
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#35 Re: Sam svoj majstor

Post by respo »

pa valjda ce prije toga skinuti tu masnu boju

a govorimo o drvetu (koliko sam skontao od ove da je stok od drveta) gdje kao sto rekoh u principu ne treba primer jer je takav materijal da prima boju
al opet kazem moze staviti primer nije na odmet

dok je metal i plastika posebno plastika druga prica
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#36 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

sitno wrote:Mrak tema :!:
Treba mi savjet - imam jedn stok u stanu koji je bivsi vlasnik premazao nekom masnom sivom bojom.
Taj stok nije bas na vidnom mjestu (spajz) ali mene glava zaboli cim samo pomislim na njega. Htjela bih ga prefarbati, ali mi je neko rekao da treba sadasnju farbu nesto paliti ili sl.
Mogu li to samo dobro izsmirglati ili sta da radim? Kako da ga dovedem u stanje za farbanje?
Skidanje farbe mozes da uradis na dva nacina:

1. sredstvom za skidanje farbe. posto su razliciti nazivi, raspitaj se u trgovini kako se zove sredstvo sa kojim se premazuje stara farba a zatim se shpahtlom skida ili onim troglastim strugacem.

2. staru farbu mozes skinuti i sa fenom za skidanje farbe. zagrijavas farbu a zatim shpahtlom ili onim strugacem skidas staru farbu.

Kada uklonis staru farbu sve pukotine i rupice zatvori kitom za drvo. kada se osusi, osmirglaj, oprasi prebrisi, sve prekontrolisi da nije ostalo jos rupica...nanesi temeljnu boju za drvo (ima ih brzovezujucih i onih normalnih 12+ sati). kada si nanio temeljnu i ona se osusila, ponovo malo osmirglaj sitnim shmirglom 120+. opet sve ocisti i farbaj zavrsnom farbom. moj ti je savjet da koristish boje na bazi vode ''acryl''. kvalitet isti, rezultat isti ali je puno zdravije.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#37 Re: Sam svoj majstor

Post by Pasiflora »

Hvala svima :thumbup: :-D :sax:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#38 Re: Sam svoj majstor

Post by Hadzi Lojo »

Fino objasnjeno, bez velikih filozofiranja.
Hemel wrote:
sitno wrote:Mrak tema :!:
Treba mi savjet - imam jedn stok u stanu koji je bivsi vlasnik premazao nekom masnom sivom bojom.
Taj stok nije bas na vidnom mjestu (spajz) ali mene glava zaboli cim samo pomislim na njega. Htjela bih ga prefarbati, ali mi je neko rekao da treba sadasnju farbu nesto paliti ili sl.
Mogu li to samo dobro izsmirglati ili sta da radim? Kako da ga dovedem u stanje za farbanje?
Skidanje farbe mozes da uradis na dva nacina:

1. sredstvom za skidanje farbe. posto su razliciti nazivi, raspitaj se u trgovini kako se zove sredstvo sa kojim se premazuje stara farba a zatim se shpahtlom skida ili onim troglastim strugacem.

2. staru farbu mozes skinuti i sa fenom za skidanje farbe. zagrijavas farbu a zatim shpahtlom ili onim strugacem skidas staru farbu.

Kada uklonis staru farbu sve pukotine i rupice zatvori kitom za drvo. kada se osusi, osmirglaj, oprasi prebrisi, sve prekontrolisi da nije ostalo jos rupica...nanesi temeljnu boju za drvo (ima ih brzovezujucih i onih normalnih 12+ sati). kada si nanio temeljnu i ona se osusila, ponovo malo osmirglaj sitnim shmirglom 120+. opet sve ocisti i farbaj zavrsnom farbom. moj ti je savjet da koristish boje na bazi vode ''acryl''. kvalitet isti, rezultat isti ali je puno zdravije.
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#39 Re: Sam svoj majstor

Post by Gile Šampion »

sitno wrote:
respo wrote:ali isto tako treba paziti koji primer uzima
jer ima za plastiku i za metal
valjda ima i za drvo? :?

Primer (prajmer) ti ne treba kad je drvo u pitanju.Samo to dobro išmirglaš i ošineš novu boju...to je sva mudrost:)
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#40 Re: Sam svoj majstor

Post by Priorat »

Gile Šampion wrote:
sitno wrote:
respo wrote:ali isto tako treba paziti koji primer uzima
jer ima za plastiku i za metal
valjda ima i za drvo? :?

Primer (prajmer) ti ne treba kad je drvo u pitanju.Samo to dobro išmirglaš i ošineš novu boju...to je sva mudrost:)
uvijek me ova rijec fascinirala.... :D

P.S. soorryy na OT
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#41 Re: Sam svoj majstor

Post by bez_ideje »

Moram se i ja ovdje upisati....
SOlo maher koji svima ide na zivce,jer nema sanse da ja majstora ne zovnem dok se sama dobro ne uvjerim da to ne mogu,najcesce zato sto nemam potrebnog alata :(
Oko struje ne znam i u to se ne barcem....promijenim sijalicu,grlo,montiram luster i to je to.......
Ako sta teba sastavljat,rastavljati,montirati-namjestaj,kucanske aparate,elemente za kupatila ,to mi je dusa radit
Gletujem,krecim,farbam stolariju.......proslo ljeto sam uradila jedan mali spajz,od plocica na podu,gletovanja i krecenja zida,farbanja prozora,mreze....pa kasnije montiranje stalaze i konopaca-to koristimo kao susaru za trave :mrgreen: ....i jos sasila 100 jutenih vrecica za cajeve sa naljepnicom :mrgreen: Tako sam ponosna na taj uradak :oops: :mrgreen:
Omiljena aktivnost mi je "prenamjena" nekih stvari.....Ono sto smatram upotrebljivim rijetko bacam....pa od dijelova vise stvari sastavim npr.kutiju za boje,drzace za ovo i ono....i sl.
Naravno,oslikavanje zidova na prvom mjestu :mrgreen:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#42 Re: Sam svoj majstor

Post by respo »

Image

Image

Image
evo mojih ruku djelo :D
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#43 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

Gile Šampion wrote:
sitno wrote:
respo wrote:ali isto tako treba paziti koji primer uzima
jer ima za plastiku i za metal
valjda ima i za drvo? :?

Primer (prajmer) ti ne treba kad je drvo u pitanju.Samo to dobro išmirglaš i ošineš novu boju...to je sva mudrost:)
ne zbunjuj narod koji hoce nesto da nauci...

osoba je pitala kako da ukloni staru farbu pa da ponovo ofarba isti stok. dakle, kada ukloni stare slojeve ostaje golo drvo na koje se mora PRVO nanijeti temeljna ili eng. primer (prajmer)...
uloga svake temeljne boje je da napravi dobar kontakt izmedju podloge i farbe ili lepila. zato su osobine takvih sredstava drugacije od osobina farbe...it.d. i t.d.


@respo,

svaka cast... :thumbup:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#44 Re: Sam svoj majstor

Post by Control panel »

hajde da i ja doprinesem. uzeo sam neke daske colarice koje su sirove. treba mi za police u podrumu. planiram daih izhoblujem pa da ih premazem sadolinom kao zastitu. kako se hobluju sirove daske.
eh sad. trebam li cekati da se suse, ako da koliko. ili da ih odmah sklapam i mazem sadolinom. pa neka se onda suse. na njih nebi nista stavljao neko vrijeme da se slucajno ne iskrive.
sad cete reci pa sto nisi uzeo u OBI-u gotove. ovako me mnogo jeftinije doslo a i nije mi za podruma bio potreban takav kvalitet. stim sto ni ove nisu lose. uzeo sam prvu klasu.
eto ima li kakvih savjeta.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#45 Re: Sam svoj majstor

Post by Desert Wind »

evo i od mene jedan tip... najvise volim oko mehanike i auta medjutim za autoelektriku sam tabula raza...
ali trapovi vjesanje i slicno odlicno idu....
jednom mi je blokirao tocak i pregrijavao se i skontam da da obloge ne odvoje u potpunosti pakne od diska te drze auto malte ne zakocenim...

kao sto gore rekose niko od majstora se nije htio zajebavat sa tim pa sam to ja uradio sam sa sobom...
u zivotu sam nazalost najvise naucio da se oslanjam sam na sebe rijetko trazeci od bilo koga bilo kakvu pomoc...
pa sam kupio alata dosta digao auto u zrak i rastavio trap kriticna scena je bila odluka da ispumpam klipić od kocnice pritiskanjem na kocnicu i kad sam je ispumpao belaja i hamelja ko u prici - korodivnog (m)ulja se izlilo bruka... ocistio sam to propustio malo ulja kroz cijev tako sto sam malo tocio u bocicu da procistim mulj koliko je moguce.
zatim sam klipic ocistio kao i klipnjacu a onda je nastala poezija :lol: valjalo je vratiti klipic u klipnjacu sto nije bilo nimalo bezazleno - jer je trebalo udarati jace a to sa obicnim cekicem nije islo pa sam lagano onako kujundzijski po ivicama dok nije nasjelo a onda jace dok nije sjeo klipic nazad - ugurao ga skroz papagajkama unutra (improvizacija - tad sam pozelio da imam onaj mali skrip koji originalno ide za montazu kocnica i vracanje klipica u 0 polozaj - ali ga nigdje nisam vidio osim u USA) malo duze se zajebavao sa masnom zastitnom gumicom dok nije nasjela i to je to... odzracio zrak i to je to. puno bolje nego sto je bilo prije...
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#46 Re: Sam svoj majstor

Post by Control panel »

Desert Wind wrote:evo i od mene jedan tip... najvise volim oko mehanike i auta medjutim za autoelektriku sam tabula raza...
ali trapovi vjesanje i slicno odlicno idu....
jednom mi je blokirao tocak i pregrijavao se i skontam da da obloge ne odvoje u potpunosti pakne od diska te drze auto malte ne zakocenim...

kao sto gore rekose niko od majstora se nije htio zajebavat sa tim pa sam to ja uradio sam sa sobom...
u zivotu sam nazalost najvise naucio da se oslanjam sam na sebe rijetko trazeci od bilo koga bilo kakvu pomoc...
pa sam kupio alata dosta digao auto u zrak i rastavio trap kriticna scena je bila odluka da ispumpam klipić od kocnice pritiskanjem na kocnicu i kad sam je ispumpao belaja i hamelja ko u prici - korodivnog (m)ulja se izlilo bruka... ocistio sam to propustio malo ulja kroz cijev tako sto sam malo tocio u bocicu da procistim mulj koliko je moguce.
zatim sam klipic ocistio kao i klipnjacu a onda je nastala poezija :lol: valjalo je vratiti klipic u klipnjacu sto nije bilo nimalo bezazleno - jer je trebalo udarati jace a to sa obicnim cekicem nije islo pa sam lagano onako kujundzijski po ivicama dok nije nasjelo a onda jace dok nije sjeo klipic nazad - ugurao ga skroz papagajkama unutra (improvizacija - tad sam pozelio da imam onaj mali skrip koji originalno ide za montazu kocnica i vracanje klipica u 0 polozaj - ali ga nigdje nisam vidio osim u USA) malo duze se zajebavao sa masnom zastitnom gumicom dok nije nasjela i to je to... odzracio zrak i to je to. puno bolje nego sto je bilo prije...
:thumbup:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#47 Re: Sam svoj majstor

Post by bez_ideje »

Pravnica_xy wrote:
bez_ideje wrote:Moram se i ja ovdje upisati....
SOlo maher koji svima ide na zivce,jer nema sanse da ja majstora ne zovnem dok se sama dobro ne uvjerim da to ne mogu,najcesce zato sto nemam potrebnog alata :(
Oko struje ne znam i u to se ne barcem....promijenim sijalicu,grlo,montiram luster i to je to.......
Ako sta teba sastavljat,rastavljati,montirati-namjestaj,kucanske aparate,elemente za kupatila ,to mi je dusa radit
Gletujem,krecim,farbam stolariju.......proslo ljeto sam uradila jedan mali spajz,od plocica na podu,gletovanja i krecenja zida,farbanja prozora,mreze....pa kasnije montiranje stalaze i konopaca-to koristimo kao susaru za trave :mrgreen: ....i jos sasila 100 jutenih vrecica za cajeve sa naljepnicom :mrgreen: Tako sam ponosna na taj uradak :oops: :mrgreen:
Omiljena aktivnost mi je "prenamjena" nekih stvari.....Ono sto smatram upotrebljivim rijetko bacam....pa od dijelova vise stvari sastavim npr.kutiju za boje,drzace za ovo i ono....i sl.
Naravno,oslikavanje zidova na prvom mjestu :mrgreen:

Svaka cast za ovo , ne bih se ja toga nikada sjetila. :D
a pohvale i za ostale poslove, ja se fakat jezim od pojedinih zena koje se ustrucavaju ili kojima je vise iz ponizenja zavrnuti obicnu slijalicu i slicno, kao nije to njen posao...a vjerujte da ima takvih :D
Eh,to mi je podvig sa sivacom masinom za sad....skontala sam kako se pravo prosiva na 3 nacina :lol: :lol:
Mah,sto mozes sam ne cekaj druge!
Nisam tip koji dijeli poslove na muske i zenske!

Da i ja priupitam za savjet....daska od prozora iznad radijatora je poprilicno velika ,posto je stavljena preko prijasnje kamene ploce ,i mislim da bi bilo ljepse kada bi i radijatori bili necim sakriveni....
Mislila sam napraviti onaj kao drveni rostilj i ofarbati ga u boju prozora....Hoce li drvo popucati od toplote,ili boja,iskriviti se i sl ?
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#48 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

Control panel wrote:hajde da i ja doprinesem. uzeo sam neke daske colarice koje su sirove. treba mi za police u podrumu. planiram daih izhoblujem pa da ih premazem sadolinom kao zastitu. kako se hobluju sirove daske.
eh sad. trebam li cekati da se suse, ako da koliko. ili da ih odmah sklapam i mazem sadolinom. pa neka se onda suse. na njih nebi nista stavljao neko vrijeme da se slucajno ne iskrive.
sad cete reci pa sto nisi uzeo u OBI-u gotove. ovako me mnogo jeftinije doslo a i nije mi za podruma bio potreban takav kvalitet. stim sto ni ove nisu lose. uzeo sam prvu klasu.
eto ima li kakvih savjeta.
sirove daske se hobluju na isti nacin kao i suhe... :-) malo sale

posto kazes da ta polica ide u podrum dakle nije u spajzu ili za knjige, mozes ih slobodno izhoblati, premazati sandolinom i to je to
' kako vec nisi kupio osusene daske, za prirodan proces susenja ide ti 1 god po centimetru debljine. ko ce to docekati. :-)
postoji mogucnost da se pojave manje pukotine (a i ne mora)na dasci ali to nije strasno.
ovo sve govorimo pod uslovom da se ne radi o nekom tvrdom drvetu.


@Desert Wind,

sve mozes raditi ali sa kocnicama i elektoinstalacijama moras biti oprezan... :thumbup:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#49 Re: Sam svoj majstor

Post by Control panel »

Hemel wrote:
Control panel wrote:hajde da i ja doprinesem. uzeo sam neke daske colarice koje su sirove. treba mi za police u podrumu. planiram daih izhoblujem pa da ih premazem sadolinom kao zastitu. kako se hobluju sirove daske.
eh sad. trebam li cekati da se suse, ako da koliko. ili da ih odmah sklapam i mazem sadolinom. pa neka se onda suse. na njih nebi nista stavljao neko vrijeme da se slucajno ne iskrive.
sad cete reci pa sto nisi uzeo u OBI-u gotove. ovako me mnogo jeftinije doslo a i nije mi za podruma bio potreban takav kvalitet. stim sto ni ove nisu lose. uzeo sam prvu klasu.
eto ima li kakvih savjeta.
sirove daske se hobluju na isti nacin kao i suhe... :-) malo sale

posto kazes da ta polica ide u podrum dakle nije u spajzu ili za knjige, mozes ih slobodno izhoblati, premazati sandolinom i to je to
' kako vec nisi kupio osusene daske, za prirodan proces susenja ide ti 1 god po centimetru debljine. ko ce to docekati. :-)
postoji mogucnost da se pojave manje pukotine (a i ne mora)na dasci ali to nije strasno.
ovo sve govorimo pod uslovom da se ne radi o nekom tvrdom drvetu.


@Desert Wind,

sve mozes raditi ali sa kocnicama i elektoinstalacijama moras biti oprezan... :thumbup:
hvala, ma ja bih ionako testirao. mislio sam jeli se lakse hobluju ili teze.
a i skontao sam da se one prirodno nebi osusile brzo ali nisam mislio da je 1 cm na godinu sto znaci 2,5 cm je 2,5 godine. ja cu napraviti police pa neka se suse kad stignu :wink:
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#50 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Desert Wind wrote:evo i od mene jedan tip... najvise volim oko mehanike i auta medjutim za autoelektriku sam tabula raza...
ali trapovi vjesanje i slicno odlicno idu....
jednom mi je blokirao tocak i pregrijavao se i skontam da da obloge ne odvoje u potpunosti pakne od diska te drze auto malte ne zakocenim...

kao sto gore rekose niko od majstora se nije htio zajebavat sa tim pa sam to ja uradio sam sa sobom...
u zivotu sam nazalost najvise naucio da se oslanjam sam na sebe rijetko trazeci od bilo koga bilo kakvu pomoc...
pa sam kupio alata dosta digao auto u zrak i rastavio trap kriticna scena je bila odluka da ispumpam klipić od kocnice pritiskanjem na kocnicu i kad sam je ispumpao belaja i hamelja ko u prici - korodivnog (m)ulja se izlilo bruka... ocistio sam to propustio malo ulja kroz cijev tako sto sam malo tocio u bocicu da procistim mulj koliko je moguce.
zatim sam klipic ocistio kao i klipnjacu a onda je nastala poezija :lol: valjalo je vratiti klipic u klipnjacu sto nije bilo nimalo bezazleno - jer je trebalo udarati jace a to sa obicnim cekicem nije islo pa sam lagano onako kujundzijski po ivicama dok nije nasjelo a onda jace dok nije sjeo klipic nazad - ugurao ga skroz papagajkama unutra (improvizacija - tad sam pozelio da imam onaj mali skrip koji originalno ide za montazu kocnica i vracanje klipica u 0 polozaj - ali ga nigdje nisam vidio osim u USA) malo duze se zajebavao sa masnom zastitnom gumicom dok nije nasjela i to je to... odzracio zrak i to je to. puno bolje nego sto je bilo prije...
Ovo "klipic u klipnjacu" si vjerovatno mislio klip i cilindar. Kad vracas klip nazad moras dobro paziti da neostetis gumeni i onaj drugi prsten, kao ni cilindar, zato cekic bas nije najbolje rjesenje. Podmazes cilindar uljem i polako gurnes klip, netreba ti nikakav specijalni alat, moze izvrsno posluziti i bravarska stega, bitno je da ravno udje i do kraja, da prostis :). Nije lose cak malo obrustit cilindar i klip dobro sitnim vodobrusnim papirom jer bude po zidovima onog uljepljenog taloga. A inace ovaj problem blokiranja se javlja zbog zapusenosti kocionih cijevi, pogotovo fleksibilnog crijeva usljed nakupljanja tih necistoca, najbolja varijanta je zamijeniti ga jer ona nekostaju nesto puno a dugorocnije su rjesenje. Jos neznam da li si usput promijenio ulje u sistemu sto bi svakako bilo dobro kad vec radis i kad je bilo tog poganluka. U svakom slucaju dobar posao si odradio.
Post Reply