Citaj sam umjesto sto gledas velikosrpske vijesti i dnevnike.
1. Evropski sud nikad i nigdje nije naredio da se se vrati stan (predmet Djokic)
2. Tacno je da RS nije drzava, ali ko kaze da se naknada stete moze potrazivati samo od drzava..moze i od drzava i od svih fizickih i pravnih lica koja su odgovorna za stetu.
3. Ratna steta jos uvijek nije trazena od Srbije, ali kako se stvari razvijaju nakon priznanja Srbije da je ucestvovala u ratu i nakon presude Medjunarodnog suda pravde (clan 386) vrlo je izvjesno da ce poceti i sa tim tuzbama protiv Srbije
4. Bosnjaci tuze RS za djela koja su pocinjena u ratu kada medjunarodno priznata drzava R BiH nije imala punu kontrolu nad svojom teritorijom. Osnovno pravilo odgovornosti svake drzave je da odgovara za ona djela koja su nastala na teritorijama nad kojima je imala kontrolu.
5. rat ne moze biti samo gradjanski, s obziom da je Medj. sud pravde potvrdio u clanu 386. da je zvanicna vojska jugoslavije (srbije) ucestvovala u ratnim operacijama na teritoriji Bosne i Hercegovine..a i usput sama Srbija je u predmetu Ganic priznala da je rat imao medjunarodni karakter.
I usput, sta se ti toliko brines...pa prije par mjeseci su RS logorasi podnijeli kolektivnu tuzbu protiv Federacije...nesto slicno kao i sada ostecene Sarajlije protiv RS-a.
Kako posijes tako ces i poznjati, uvijek bilo...a dotad uzmi knjige i informisi se, umjesto sto citas i slusas lazi koje ti plasiraju ideolozi tvoga naroda
1.Naravno da je naredio tj. da se isplati u novcu vrijednost stana...Ucestvujes u ovakvim raspravama sa parolom "sta je babi milo to joj se i snilo"
2.Republika Srpska nije pravno i fizicko lice vec konstitutivni dio BiH i samo od drzavnih organa mozes traziti ratnu odstetu a ne od od opstina mjesnih zajednica,entiteta itd.
3.Medjunarodni sud pravde je presudio da Srbija nije duzna platiti nikakvu ratnu odstetu BiH kako su predstavnici BiH u sudu trazili u jednom dijelu tuzbe i ne mogu vjerovati da to ne znas ili se samozavaravas.
4.Ovo bi ti stajalo da ta druga teritorija koja nije bila pod kontrolom vlade u Sarajevu nije bila pod kontrolom gradjana BiH takodje koji ovde zive vijekovima i cije je zahtjeve medjunarodna zajednica napokon prihvatila u Dejtonu priznavanjem njihove teritorijalne jedinice.
5.Da li je rat gradjanski bio ili nije ne slazu se mnogi medjunarodni pravnici a znamo da je u BiH bilo raznih vojski...Za sad je jedino relevantna presuda medjunarodnog suda u Hagu "DA SRBIJA NIJE POCINILA GENOCID U SREBRENICI NITI JE UCESTVOVALA U NJEMU,NITI JE DRUGOG PODSTREKIVALA DA TO URADI,NITI JE NA BILO KOJI DRUGI NACIN UCESTVOVALA U NJEMU".
