Ratna odšteta od RS

Locked
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#26 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

Za pocetak se educiraj u pogledu osnovnih cinjenica prijatelju.

Citaj sam umjesto sto gledas velikosrpske vijesti i dnevnike.

1. Evropski sud nikad i nigdje nije naredio da se se vrati stan (predmet Djokic)
2. Tacno je da RS nije drzava, ali ko kaze da se naknada stete moze potrazivati samo od drzava..moze i od drzava i od svih fizickih i pravnih lica koja su odgovorna za stetu.
3. Ratna steta jos uvijek nije trazena od Srbije, ali kako se stvari razvijaju nakon priznanja Srbije da je ucestvovala u ratu i nakon presude Medjunarodnog suda pravde (clan 386) vrlo je izvjesno da ce poceti i sa tim tuzbama protiv Srbije
4. Bosnjaci tuze RS za djela koja su pocinjena u ratu kada medjunarodno priznata drzava R BiH nije imala punu kontrolu nad svojom teritorijom. Osnovno pravilo odgovornosti svake drzave je da odgovara za ona djela koja su nastala na teritorijama nad kojima je imala kontrolu.
5. rat ne moze biti samo gradjanski, s obziom da je Medj. sud pravde potvrdio u clanu 386. da je zvanicna vojska jugoslavije (srbije) ucestvovala u ratnim operacijama na teritoriji Bosne i Hercegovine..a i usput sama Srbija je u predmetu Ganic priznala da je rat imao medjunarodni karakter.


I usput, sta se ti toliko brines...pa prije par mjeseci su RS logorasi podnijeli kolektivnu tuzbu protiv Federacije...nesto slicno kao i sada ostecene Sarajlije protiv RS-a.

Kako posijes tako ces i poznjati, uvijek bilo...a dotad uzmi knjige i informisi se, umjesto sto citas i slusas lazi koje ti plasiraju ideolozi tvoga naroda :wink:


1.Naravno da je naredio tj. da se isplati u novcu vrijednost stana...Ucestvujes u ovakvim raspravama sa parolom "sta je babi milo to joj se i snilo"
2.Republika Srpska nije pravno i fizicko lice vec konstitutivni dio BiH i samo od drzavnih organa mozes traziti ratnu odstetu a ne od od opstina mjesnih zajednica,entiteta itd.
3.Medjunarodni sud pravde je presudio da Srbija nije duzna platiti nikakvu ratnu odstetu BiH kako su predstavnici BiH u sudu trazili u jednom dijelu tuzbe i ne mogu vjerovati da to ne znas ili se samozavaravas.
4.Ovo bi ti stajalo da ta druga teritorija koja nije bila pod kontrolom vlade u Sarajevu nije bila pod kontrolom gradjana BiH takodje koji ovde zive vijekovima i cije je zahtjeve medjunarodna zajednica napokon prihvatila u Dejtonu priznavanjem njihove teritorijalne jedinice.
5.Da li je rat gradjanski bio ili nije ne slazu se mnogi medjunarodni pravnici a znamo da je u BiH bilo raznih vojski...Za sad je jedino relevantna presuda medjunarodnog suda u Hagu "DA SRBIJA NIJE POCINILA GENOCID U SREBRENICI NITI JE UCESTVOVALA U NJEMU,NITI JE DRUGOG PODSTREKIVALA DA TO URADI,NITI JE NA BILO KOJI DRUGI NACIN UCESTVOVALA U NJEMU".
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#27 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote:Za pocetak se educiraj u pogledu osnovnih cinjenica prijatelju.

Citaj sam umjesto sto gledas velikosrpske vijesti i dnevnike.

1. Evropski sud nikad i nigdje nije naredio da se se vrati stan (predmet Djokic)
2. Tacno je da RS nije drzava, ali ko kaze da se naknada stete moze potrazivati samo od drzava..moze i od drzava i od svih fizickih i pravnih lica koja su odgovorna za stetu.
3. Ratna steta jos uvijek nije trazena od Srbije, ali kako se stvari razvijaju nakon priznanja Srbije da je ucestvovala u ratu i nakon presude Medjunarodnog suda pravde (clan 386) vrlo je izvjesno da ce poceti i sa tim tuzbama protiv Srbije
4. Bosnjaci tuze RS za djela koja su pocinjena u ratu kada medjunarodno priznata drzava R BiH nije imala punu kontrolu nad svojom teritorijom. Osnovno pravilo odgovornosti svake drzave je da odgovara za ona djela koja su nastala na teritorijama nad kojima je imala kontrolu.
5. rat ne moze biti samo gradjanski, s obziom da je Medj. sud pravde potvrdio u clanu 386. da je zvanicna vojska jugoslavije (srbije) ucestvovala u ratnim operacijama na teritoriji Bosne i Hercegovine..a i usput sama Srbija je u predmetu Ganic priznala da je rat imao medjunarodni karakter.


I usput, sta se ti toliko brines...pa prije par mjeseci su RS logorasi podnijeli kolektivnu tuzbu protiv Federacije...nesto slicno kao i sada ostecene Sarajlije protiv RS-a.

Kako posijes tako ces i poznjati, uvijek bilo...a dotad uzmi knjige i informisi se, umjesto sto citas i slusas lazi koje ti plasiraju ideolozi tvoga naroda :wink:


1.Naravno da je naredio tj. da se isplati u novcu vrijednost stana...Ucestvujes u ovakvim raspravama sa parolom "sta je babi milo to joj se i snilo"
2.Republika Srpska nije pravno i fizicko lice vec konstitutivni dio BiH i samo od drzavnih organa mozes traziti ratnu odstetu a ne od od opstina mjesnih zajednica,entiteta itd.
3.Medjunarodni sud pravde je presudio da Srbija nije duzna platiti nikakvu ratnu odstetu BiH kako su predstavnici BiH u sudu trazili u jednom dijelu tuzbe i ne mogu vjerovati da to ne znas ili se samozavaravas.
4.Ovo bi ti stajalo da ta druga teritorija koja nije bila pod kontrolom vlade u Sarajevu nije bila pod kontrolom gradjana BiH takodje koji ovde zive vijekovima i cije je zahtjeve medjunarodna zajednica napokon prihvatila u Dejtonu priznavanjem njihove teritorijalne jedinice.
5.Da li je rat gradjanski bio ili nije ne slazu se mnogi medjunarodni pravnici a znamo da je u BiH bilo raznih vojski...Za sad je jedino relevantna presuda medjunarodnog suda u Hagu "DA SRBIJA NIJE POCINILA GENOCID U SREBRENICI NITI JE UCESTVOVALA U NJEMU,NITI JE DRUGOG PODSTREKIVALA DA TO URADI,NITI JE NA BILO KOJI DRUGI NACIN UCESTVOVALA U NJEMU".
Opet ti isto :D

Iskreno zaboli me neka stvar za Srbiju. Ovdje pricamo o RS i ratnoj steti.

E hajde sada ti nama fino ovdje objasni kako su sudovi u RS presudjivali u korist Srba po tuzbama koje su podnijeli nakon rata protiv RS-a u pogledu naknade stete po osnovu gubitka bliznjeg u ratu u VRS ili po osnovu ostecenja fizicko-mentalnog zdravlja.

Eto da cujemo objasnjenje te tvoje teze da RS ne moze biti odgovorna.

Zasto mogu Srbi tuziti RS za naknadu stete, a ne mogu Bosnjaci?
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#28 Re: Ratna odšteta od RS

Post by JThomas »

sudovi u samoj RS su dosuđivali ljudima odštete, a ustavni sud potvrđuje. al' eto, ti im javi da to ne može, da ne troše džaba budžetska sredstva...ni kešom ni obveznicama.

http://otvoreno.ba/vijesti/bih/15254-ho ... bveznicama
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#29 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Vragolan »

nikola 1 wrote:Za pocetak se educiraj u pogledu osnovnih cinjenica prijatelju.

Citaj sam umjesto sto gledas velikosrpske vijesti i dnevnike.

1. Evropski sud nikad i nigdje nije naredio da se se vrati stan (predmet Djokic)
2. Tacno je da RS nije drzava, ali ko kaze da se naknada stete moze potrazivati samo od drzava..moze i od drzava i od svih fizickih i pravnih lica koja su odgovorna za stetu.
3. Ratna steta jos uvijek nije trazena od Srbije, ali kako se stvari razvijaju nakon priznanja Srbije da je ucestvovala u ratu i nakon presude Medjunarodnog suda pravde (clan 386) vrlo je izvjesno da ce poceti i sa tim tuzbama protiv Srbije
4. Bosnjaci tuze RS za djela koja su pocinjena u ratu kada medjunarodno priznata drzava R BiH nije imala punu kontrolu nad svojom teritorijom. Osnovno pravilo odgovornosti svake drzave je da odgovara za ona djela koja su nastala na teritorijama nad kojima je imala kontrolu.
5. rat ne moze biti samo gradjanski, s obziom da je Medj. sud pravde potvrdio u clanu 386. da je zvanicna vojska jugoslavije (srbije) ucestvovala u ratnim operacijama na teritoriji Bosne i Hercegovine..a i usput sama Srbija je u predmetu Ganic priznala da je rat imao medjunarodni karakter.


I usput, sta se ti toliko brines...pa prije par mjeseci su RS logorasi podnijeli kolektivnu tuzbu protiv Federacije...nesto slicno kao i sada ostecene Sarajlije protiv RS-a.

Kako posijes tako ces i poznjati, uvijek bilo...a dotad uzmi knjige i informisi se, umjesto sto citas i slusas lazi koje ti plasiraju ideolozi tvoga naroda :wink:


1.Naravno da je naredio tj. da se isplati u novcu vrijednost stana...Ucestvujes u ovakvim raspravama sa parolom "sta je babi milo to joj se i snilo"
2.Republika Srpska nije pravno i fizicko lice vec konstitutivni dio BiH i samo od drzavnih organa mozes traziti ratnu odstetu a ne od od opstina mjesnih zajednica,entiteta itd.
3.Medjunarodni sud pravde je presudio da Srbija nije duzna platiti nikakvu ratnu odstetu BiH kako su predstavnici BiH u sudu trazili u jednom dijelu tuzbe i ne mogu vjerovati da to ne znas ili se samozavaravas.
4.Ovo bi ti stajalo da ta druga teritorija koja nije bila pod kontrolom vlade u Sarajevu nije bila pod kontrolom gradjana BiH takodje koji ovde zive vijekovima i cije je zahtjeve medjunarodna zajednica napokon prihvatila u Dejtonu priznavanjem njihove teritorijalne jedinice.
5.Da li je rat gradjanski bio ili nije ne slazu se mnogi medjunarodni pravnici a znamo da je u BiH bilo raznih vojski...Za sad je jedino relevantna presuda medjunarodnog suda u Hagu "DA SRBIJA NIJE POCINILA GENOCID U SREBRENICI NITI JE UCESTVOVALA U NJEMU,NITI JE DRUGOG PODSTREKIVALA DA TO URADI,NITI JE NA BILO KOJI DRUGI NACIN UCESTVOVALA U NJEMU".
wtf jesam li ja to nesta fulao
zar nije Srbija proglasen odgovrnom sto nije sprijecila genocid u Srebrenici
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#30 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

JThomas wrote:sudovi u samoj RS su dosuđivali ljudima odštete, a ustavni sud potvrđuje. al' eto, ti im javi da to ne može, da ne troše džaba budžetska sredstva...ni kešom ni obveznicama.

http://otvoreno.ba/vijesti/bih/15254-ho ... bveznicama

Slobodan Radulj, pravobranilac RS, kaže da je sada ostalo samo da se preostala razlika, od oko 35 miliona, isplati Alijagićima u obveznicima, jer je presuda Okružnog suda u Istočnom Sarajevu od prije nekoliko dana pravoznažna u smislu izvršenja, što znači da je odbijena žalba Alijagića da se isplati u gotovini.

- To je, ako se može reći, jedino olakšanje u pogledu isplate naknade koja se traži - naglasio je Radulj.


Ovaj insan (pravobranilac) je u zabludi. Ukoliko Alijagic ode na Evropski sud za ljudska prava, on ce dobiti i ovaj dio u cashu, a ne u obveznicama. Bas kao sto je bio i slucaj Ruze Jelicic iz Banje Luke.

Nasi strucnjaci nikako da shvate da se obveznice mogu izdavati samo ukoliko neko nema presudu, a pripada mu ocigledno neko pravo. Alijagic ima presude.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#31 Re: Ratna odšteta od RS

Post by JThomas »

što će plaćati išta, lijepo momak kaže da to ne može...
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#32 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

JThomas wrote:što će plaćati išta, lijepo momak kaže da to ne može...
jasta :D
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#33 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

Gdje nesta nikola?

otis'o garant u centralu po misljenje :roll:
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#34 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

Nijedna presuda iz Strasbourga ne govori novcanoj nadoknadi kada je u pitanju ratna odsteta u BiH....Navedi jednu samo jednu.....http://www.mhrr.gov.ba/ured_zastupnika/novosti/?id=789

Ministar financija i mandatar RS Aleksandar Džombić nagovijestio je da bi civilne žrtve rata u Sarajevu, koje su do sada podnijele oko 1.400 tužbi protiv Republike Srpske (RS), a traže odštetu od oko 900 milijuna KM, mogle biti isplaćene putem obveznica.

“Jasan je zakonski osnov i način na koji to RS može isplaćivati. To je izdavanje obveznica na razdoblje od 14 godina, uz određeni grace period. RS već ima kontinuiranu isplatu na taj način, ne samo po osnovu nematerijalne ratne štete već i po osnovu stare devizne štednje”, podsjeća Džombić.
Last edited by nikola 1 on 17/12/2010 14:45, edited 1 time in total.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#35 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote:Nijedna presuda iz Strasbourga ne govori novcanoj nadoknadi kada je u pitanju ratna odsteta u BiH....Navedi jednu samo jednu.

Ministar financija i mandatar RS Aleksandar Džombić nagovijestio je da bi civilne žrtve rata u Sarajevu, koje su do sada podnijele oko 1.400 tužbi protiv Republike Srpske (RS), a traže odštetu od oko 900 milijuna KM, mogle biti isplaćene putem obveznica.

“Jasan je zakonski osnov i način na koji to RS može isplaćivati. To je izdavanje obveznica na razdoblje od 14 godina, uz određeni grace period. RS već ima kontinuiranu isplatu na taj način, ne samo po osnovu nematerijalne ratne štete već i po osnovu stare devizne štednje”, podsjeća Džombić.
Nikola dragi jesi li glup (a ne djelujes) ili toliko uzak u rezonovanju i zadojen ideologijom da ne vidis dalje od svog nosa.

Obveznice se izdaju tamo gdje nema presuda, a gdje ima presuda ide cash.

Nebitno je kakava je presuda i sta se raspravljalo u presudi. Evropski sud za ljudska prava ne zanima o cemu se raspravljalo u toku postupka i sta je predmet spora. Za njega je bitno je li ima konacna i izvrsna presuda ili nema.

Isto slucaj je i sa deviznom stednjom. Ko ima presudu (kao Ruza Jelicic) dobija cash, ko nema presudu ide pod verifikaciju i dobija obveznice.

Jel tebi to tako tesko shvatiti?
Last edited by nokia6170 on 17/12/2010 14:46, edited 1 time in total.
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#36 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

nokia6170 wrote:
nikola 1 wrote:Nijedna presuda iz Strasbourga ne govori novcanoj nadoknadi kada je u pitanju ratna odsteta u BiH....Navedi jednu samo jednu.

Ministar financija i mandatar RS Aleksandar Džombić nagovijestio je da bi civilne žrtve rata u Sarajevu, koje su do sada podnijele oko 1.400 tužbi protiv Republike Srpske (RS), a traže odštetu od oko 900 milijuna KM, mogle biti isplaćene putem obveznica.

“Jasan je zakonski osnov i način na koji to RS može isplaćivati. To je izdavanje obveznica na razdoblje od 14 godina, uz određeni grace period. RS već ima kontinuiranu isplatu na taj način, ne samo po osnovu nematerijalne ratne štete već i po osnovu stare devizne štednje”, podsjeća Džombić.
Nikola dragi jesi li glup (a ne djelujes) ili toliko uzak i zadojen ideologijom da ne vidis dalje od svog nosa.

Obveznice se izdaju tamo gdje nema presuda, a gdje ima presuda ide cash.

Nebitno je kakava je presuda i sta se raspravljalo u presudi. Evropski sud za ljudska prava ne zanima o cemu se raspravljalo u toku postupka i sta je predmet spora. Za njega je bitno je li ima konacna i izvrsna presuda ili nema.

Isto slucaj je i sa deviznom stednjom. Ko ima presudu (kao Ruza Jelicic) dobija cash, ko nema presudu ide pod verifikaciju i dobija obveznice.

Jel tebi to tako tesko shvatiti?
http://www.mhrr.gov.ba/ured_zastupnika/novosti/?id=789
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#37 Re: Ratna odšteta od RS

Post by JThomas »

pa što će i obveznicama isplaćivati ako to ne može? :D
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#38 Re: Ratna odšteta od RS

Post by delightful »

nokia, opomena zbog neprimjerenog nacina komunikacije
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#39 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote:
nokia6170 wrote:
nikola 1 wrote:Nijedna presuda iz Strasbourga ne govori novcanoj nadoknadi kada je u pitanju ratna odsteta u BiH....Navedi jednu samo jednu.

Ministar financija i mandatar RS Aleksandar Džombić nagovijestio je da bi civilne žrtve rata u Sarajevu, koje su do sada podnijele oko 1.400 tužbi protiv Republike Srpske (RS), a traže odštetu od oko 900 milijuna KM, mogle biti isplaćene putem obveznica.

“Jasan je zakonski osnov i način na koji to RS može isplaćivati. To je izdavanje obveznica na razdoblje od 14 godina, uz određeni grace period. RS već ima kontinuiranu isplatu na taj način, ne samo po osnovu nematerijalne ratne štete već i po osnovu stare devizne štednje”, podsjeća Džombić.
Nikola dragi jesi li glup (a ne djelujes) ili toliko uzak i zadojen ideologijom da ne vidis dalje od svog nosa.

Obveznice se izdaju tamo gdje nema presuda, a gdje ima presuda ide cash.

Nebitno je kakava je presuda i sta se raspravljalo u presudi. Evropski sud za ljudska prava ne zanima o cemu se raspravljalo u toku postupka i sta je predmet spora. Za njega je bitno je li ima konacna i izvrsna presuda ili nema.

Isto slucaj je i sa deviznom stednjom. Ko ima presudu (kao Ruza Jelicic) dobija cash, ko nema presudu ide pod verifikaciju i dobija obveznice.

Jel tebi to tako tesko shvatiti?
http://www.mhrr.gov.ba/ured_zastupnika/novosti/?id=789
Pa ovo sto si mi stavio je isto ko da si sam sebe opalio stocem u glavu :D

Pa ja o ovome govorim svo vrijeme i vidi sta fino pise u toj presudi Colic i dr. protiv Bosne i Hercegovine

Prema tome, Sud ne vidi razloga za odstupanje od jurisprudencije Jeličić. Pošto
pravosnažne presude koje su razmatrane u predmetnom slučaju nisu još uvijek u
potpunosti izvršene, a ovakva situacija traje već više od četiri godine, postoji povreda
člana 6. Konvencije i člana 1. Protokola br. 1 uz Konvenciju.


1. Šteta
20. Aplikanti su na ime materijalne štete tražili isplatu preostalog duga po
presudi. Sud ponavlja da je najprihvatljiviji oblik naknade u slučajevima neizvršenja
da se osigura izvršenje takvih presuda u potpunosti (vidjeti Jeličić, citirano gore u
tekstu, tačka 53, i Pejaković i drugi, citirano gore u tekstu, tačka 31.) Navedeni
princip jednako važi i za predmetni slučaj.

IZ GORE NAVEDENIH RAZLOGA, SUD JEDNOGLASNO
1. Odlučuje da spoji aplikacije;
2. Proglašava aplikacije dopuštenim;
3. Presuđuje da postoji kršenje člana 6. stav 1. Konvencije;
4. Presuđuje da postoji kršenje člana 1. Protokola br. 1 uz Konvenciju;
5. Presuđuje
(a) da tužena država treba da osigura izvršenje domaćih presuda koje su
razmatrane u predmetnom slučaju, i, pored toga, da aplikantima na ime
nematerijalne štete isplati, u roku od tri mjeseca od dana kada je ova
presuda postala konačna, u skladu s članom 44. stavom 2. Konvencije, iznos
od 1.500 eura (hiljaduipetstotina eura) po aplikaciji, plus sve takse koje se
mogu zaračunati na taj iznos, pretvoreno u konvertibilne marke po stopi
koja se primjenjuje na dan isplate;
(b) da će se nakon isteka perioda od tri mjeseca, sve do isplate, plaćati
obična kamata na navedeni iznos po stopi jednakoj najnižoj kreditnoj stopi
Evropske centralne banke za period neizmirenja, uvećana za 3%;


E jos mi nisi objasnio ono sto si izjavio, a ja te pitao...kako to da su RS sudovi vec presudjivali protiv RS-a za naknadu stete po osnovu desavanja u ratu? Ti rece da RS ne moze odgovarati.
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#40 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

Na kraju koalicioni partneri i Federaciji i u RS ce se lako dogovoriti o isplati u obveznicama i to je vec sada jasno.

Vlada RS je do sada u gotovini isplatila samo penzionerku Ružu Jeličić, koja je dobila spor protiv države za staru deviznu štednju.
Jedan od tužilaca Teofik Jusufagić, koji bi trebalo da dobije 10.000 KM odštete za automobil oduzet u ratu, kaže da bi bilo nepravedno da dobije obveznice.

- Očekujem gotovinu, pogotovo što svi mi godinama čekamo na izvršenje pravosnažnih sudskih presuda. Dobio sam sve presude, od osnovnog do Vrhovnog suda, ali mi odšteta nikad nije isplaćena - kaže Jusufagić.

- Vidjećemo šta ćemo da radimo kada i ako presuda postane pravosnažna. Postoji mogućnost da se i ti ljudi isplate kroz obveznice, kao što je slučaj i svim ostalim građanima. Koliko znam, u presudi u slučaju „Čolić i drugi" nije striktno navedeno da se isplata mora obavi u novcu. To otvara mogućnost da im se ratna odšteta isplati državnim obveznicama - ističe Aleksićeva.

Prema njenim riječima, na koji način će biti isplaćena ratna šteta u ovom slučaju biće konkretizovano u dogovoru sa komitetom suda iz Strazbura koji prati izvršenje njihovih presuda.
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#41 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

u presudi u slučaju „Čolić i drugi" nije striktno navedeno da se isplata mora obavi u novcu.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#42 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

delightful wrote:nokia, opomena zbog neprimjerenog nacina komunikacije
Dobro :) mada je recenica bila upitnog, a ne izjavnog karaktera.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#43 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote:u presudi u slučaju „Čolić i drugi" nije striktno navedeno da se isplata mora obavi u novcu.
:shock:

Pa receno je da se uradi kao u presudi Jelicic.

20. Aplikanti su na ime materijalne štete tražili isplatu preostalog duga po
presudi. Sud ponavlja da je najprihvatljiviji oblik naknade u slučajevima neizvršenja
da se osigura izvršenje takvih presuda u potpunosti (vidjeti Jeličić
, citirano gore u
tekstu, tačka 53, i Pejaković i drugi, citirano gore u tekstu, tačka 31.) Navedeni
princip jednako važi i za predmetni slučaj
.


A kako je uradjeno u presudi Jelici?

p.s. sto izbjegavas odgovor za RS i odgvornost...jel' ti tesko priznati da si se zajebao i bio u zabludi?
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#44 Re: Ratna odšteta od RS

Post by JThomas »

jok u klikerima će se obaviti :D
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#45 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

nokia6170 wrote:
nikola 1 wrote:u presudi u slučaju „Čolić i drugi" nije striktno navedeno da se isplata mora obavi u novcu.
:shock:

Pa receno je da se uradi kao u presudi Jelicic.

20. Aplikanti su na ime materijalne štete tražili isplatu preostalog duga po
presudi. Sud ponavlja da je najprihvatljiviji oblik naknade u slučajevima neizvršenja
da se osigura izvršenje takvih presuda u potpunosti (vidjeti Jeličić
, citirano gore u
tekstu, tačka 53, i Pejaković i drugi, citirano gore u tekstu, tačka 31.) Navedeni
princip jednako važi i za predmetni slučaj
.


A kako je uradjeno u presudi Jelici?

p.s. sto izbjegavas odgovor za RS i odgvornost...jel' ti tesko priznati da si se zajebao i bio u zabludi?
Da ali pravo poznaje razne zackoljice..Nigdje nije striktno navedeno da se u novcu isplate i to je vec objavljeno kao otezavajuca okolnost jer je Republika Srpska vec donijela zakon o obveznicama...

Nisam bio upucen u ovu temu ,tek sam sad poceo malo da istrazujem ali sigurno je da ni Federacija ni RS nece biti sukubljene strane u ovim procesima jer bi ih to dovelo do bankrota.... :)

Pravobranilac Republike Srpske-Slobodan Radulj
-Mi smo se organizovali i podijelili zadatke. Angažovali smo sve raspoložive resurse, jer u roku od 30 dana treba da odgovorimo na tužbene zahtjeve - kazao je Radulj. Prema njegovim riječima, riječ je o pravnom presedanu: “Jer se radi o ratnoj reparaciji koja u međunarodnom pravu postoji samo između dvije države”.

-Ovakvo nešto u okviru jedne države do sada je neviđeno - konstatuje pravobranilac RS. Unija civilnih žrtava rata iz Sarajeva ranije je predala je 500 tužbi protiv Republike Srpske za naknadu nematerijalne štete nanesene tokom rata od 1992. do 1995. godine. Tome je prethodila tužba koju je krajem maja 2007. godine podnijela grupa od blizu 55.000 Bošnjaka i Hrvata, bivših zatočenika logora koji su za vrijeme rata bili pod kontrolom tadašnjih vlasti Republike Srpske. Tužbu protiv vlasti u RS-u podnijela je i Islamska zajednica (IZ) BiH zbog rušenja 16 džamija u Banjoj Luci. U tužbi stoji da IZ smatra kako su, s obzirom da Banja Luka nije bila u zoni ratnih dejstava, džamije i vjerski objekti muslimana namjerno rušeni s ciljem “zatiranja tragova svakog postojanja Bošnjaka na tom području”. U zahtjevu za materijalne štete IZ traži 15 miliona KM.

ISPLATA U OBVEZNICAMA

Muzafer Teskeredžić, sekretar Unije civilnih žrtava rata iz Sarajeva, navodi da su članovi ovog udruženja pojedinačno tužili RS zbog gubitka dijelova tijela i smrti najbližih srodinika.

-Osnovno pravo svakog građanina je da može da tuži i da bude tužen i ne vidim potrebe da se u cijeli slučaj upetljava politika. Nema tu nikakve politke - rekao je Teskeredžić za “Žurnal”.

On podsjeća da su članovi Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo do sada podnijeli 1.374 tužbe protiv RS, a da je u pripremi još 1.500 tužbi za nameterijalnu štetu. Teskreredžić je i sam podnio tužbu zbog ranjavanja i ubistva oca i sestre: Sarajevo je u ratu bilo najveći logor, opsada je trajala 1.425 dana. Znamo da je 329 granata dnevno padalo na Sarajevo, znamo da je 50 hiljada Sarajlija ranjeno, znamo da je 1.601 dijete ubijeno, 11 hiljada ljudi je ubijeno. Statistika je nemilosrdna, ali je istinita - kaže Teskeredžić.

Bivši sudija Ustvanog suda BiH Krstan Simić rekao je za banjalučku štampu da su ove tužbe zastarjele, te da se radi “o nepotrebnom pokretanju vrlo opasnog pitanja”.

“Treba okupiti ekspertski tim koji bi na nekoliko predmeta tačno procijenio o čemu je riječ i o kakvim dokazima se radi. Ako se radi o žrtvama prekomjernog granatiranja Sarajeva, za šta je Haški tribunal osudio generala Galića, mora se utvrditi ko je žrtva unutrašnjeg sukoba, a ko žrtva puščane vatre ili granate i odakle je dejstvovano”, kaže Simić. Prema njegovim riječima, radi se o izuzetno složenim pitanjima, a svi koji su tužili, po zakonu o unutrašnjem dugu, bili su dužni da se prvo obrate Pravobranilaštvu RS da spor pokušaju da riješe vansudskim putem. “Ljudi koji su oštećeni dobili su šansu da traže nadoknadu štete i oni žele da ostvare svoje pravo. Tim pravom se, međutim, na ekonomski način podriva i ugrožava RS. Bojim se da to izmiče kontroli, ali odgovor na tužbe mora se poslati”, kaže Simić
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#46 Re: Ratna odšteta od RS

Post by KENJAC »

Slusaj vamo! RS isplati svima odstetu i to veliku, bez obzira gdje si bio, sta si radio. Caka je u tome sto ce bit isplaceno u obveznicama Republike S. Tako htio ili ne tvoj interes je taj da obveznice rastu. Kao akcionar jednog drustva ti , normalno, branis interese njegove. Tako da ce u roku od godine dana R Srpska imati ogromne pomagace u Bosnjackom narodu. Logika ekonomije kaze da je tebi u interesu da tvoj konkurent propadne. Kao posljedica Bosnjacki narodni korpus ce poceti da radi na unistenju i propasti Federacije BiH.2023 cemo imati situaciju da Bosanci zajedno, Srbi,Hrvati i Bosnjaci zagrljeni slave propast BiH. Ekonomija cini cuda. Ekonomija nas jedina moze ujedinit i iz neimastine izbavit!!!!
P.S. Ako prodje ova mija teorija ocekujem ,najmanje, kandidaturu za Nobela!
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#47 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote:
nokia6170 wrote:
nikola 1 wrote:u presudi u slučaju „Čolić i drugi" nije striktno navedeno da se isplata mora obavi u novcu.
:shock:

Pa receno je da se uradi kao u presudi Jelicic.

20. Aplikanti su na ime materijalne štete tražili isplatu preostalog duga po
presudi. Sud ponavlja da je najprihvatljiviji oblik naknade u slučajevima neizvršenja
da se osigura izvršenje takvih presuda u potpunosti (vidjeti Jeličić
, citirano gore u
tekstu, tačka 53, i Pejaković i drugi, citirano gore u tekstu, tačka 31.) Navedeni
princip jednako važi i za predmetni slučaj
.


A kako je uradjeno u presudi Jelici?

p.s. sto izbjegavas odgovor za RS i odgvornost...jel' ti tesko priznati da si se zajebao i bio u zabludi?
Da ali pravo poznaje razne zackoljice..Nigdje nije striktno navedeno da se u novcu isplate i to je vec objavljeno kao otezavajuca okolnost jer je Republika Srpska vec donijela zakon o obveznicama...

Nisam bio upucen u ovu temu ,tek sam sad poceo malo da istrazujem ali sigurno je da ni Federacija ni RS nece biti sukubljene strane u ovim procesima jer bi ih to dovelo do bankrota.... :)

Pravobranilac Republike Srpske-Slobodan Radulj
-Mi smo se organizovali i podijelili zadatke. Angažovali smo sve raspoložive resurse, jer u roku od 30 dana treba da odgovorimo na tužbene zahtjeve - kazao je Radulj. Prema njegovim riječima, riječ je o pravnom presedanu: “Jer se radi o ratnoj reparaciji koja u međunarodnom pravu postoji samo između dvije države”.

-Ovakvo nešto u okviru jedne države do sada je neviđeno - konstatuje pravobranilac RS. Unija civilnih žrtava rata iz Sarajeva ranije je predala je 500 tužbi protiv Republike Srpske za naknadu nematerijalne štete nanesene tokom rata od 1992. do 1995. godine. Tome je prethodila tužba koju je krajem maja 2007. godine podnijela grupa od blizu 55.000 Bošnjaka i Hrvata, bivših zatočenika logora koji su za vrijeme rata bili pod kontrolom tadašnjih vlasti Republike Srpske. Tužbu protiv vlasti u RS-u podnijela je i Islamska zajednica (IZ) BiH zbog rušenja 16 džamija u Banjoj Luci. U tužbi stoji da IZ smatra kako su, s obzirom da Banja Luka nije bila u zoni ratnih dejstava, džamije i vjerski objekti muslimana namjerno rušeni s ciljem “zatiranja tragova svakog postojanja Bošnjaka na tom području”. U zahtjevu za materijalne štete IZ traži 15 miliona KM.

ISPLATA U OBVEZNICAMA

Muzafer Teskeredžić, sekretar Unije civilnih žrtava rata iz Sarajeva, navodi da su članovi ovog udruženja pojedinačno tužili RS zbog gubitka dijelova tijela i smrti najbližih srodinika.

-Osnovno pravo svakog građanina je da može da tuži i da bude tužen i ne vidim potrebe da se u cijeli slučaj upetljava politika. Nema tu nikakve politke - rekao je Teskeredžić za “Žurnal”.

On podsjeća da su članovi Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo do sada podnijeli 1.374 tužbe protiv RS, a da je u pripremi još 1.500 tužbi za nameterijalnu štetu. Teskreredžić je i sam podnio tužbu zbog ranjavanja i ubistva oca i sestre: Sarajevo je u ratu bilo najveći logor, opsada je trajala 1.425 dana. Znamo da je 329 granata dnevno padalo na Sarajevo, znamo da je 50 hiljada Sarajlija ranjeno, znamo da je 1.601 dijete ubijeno, 11 hiljada ljudi je ubijeno. Statistika je nemilosrdna, ali je istinita - kaže Teskeredžić.

Bivši sudija Ustvanog suda BiH Krstan Simić rekao je za banjalučku štampu da su ove tužbe zastarjele, te da se radi “o nepotrebnom pokretanju vrlo opasnog pitanja”.

“Treba okupiti ekspertski tim koji bi na nekoliko predmeta tačno procijenio o čemu je riječ i o kakvim dokazima se radi. Ako se radi o žrtvama prekomjernog granatiranja Sarajeva, za šta je Haški tribunal osudio generala Galića, mora se utvrditi ko je žrtva unutrašnjeg sukoba, a ko žrtva puščane vatre ili granate i odakle je dejstvovano”, kaže Simić. Prema njegovim riječima, radi se o izuzetno složenim pitanjima, a svi koji su tužili, po zakonu o unutrašnjem dugu, bili su dužni da se prvo obrate Pravobranilaštvu RS da spor pokušaju da riješe vansudskim putem. “Ljudi koji su oštećeni dobili su šansu da traže nadoknadu štete i oni žele da ostvare svoje pravo. Tim pravom se, međutim, na ekonomski način podriva i ugrožava RS. Bojim se da to izmiče kontroli, ali odgovor na tužbe mora se poslati”, kaže Simić
Trebali su se ovi sa brda malo vise pitati od 1992-1995. godine je li potrebno granatiranje i ubijanje nevinih civila. Da su se tada vise to pitali, danas ne bi bilo potrebe da se pitaju da li je potrebno traziti naknade stete.

Ne bi bilo mrtvih, ne bi bilo osakacenih....i mirna Bosna.

Kako posijes, tako ces poznjeti.

Ja samo cekam kada ce konacno grad Sarajevo ili Kanton Sarajevo ustati sa tuzbom protiv RS za svu unistenu imovinu u toku rata od VRS....npr. Vijecnica, unisteni gradski saobracaj i sva unistena javna dobra.
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#48 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

Ima i Federacija svojih obaveza i i imat ce ako se nastave sporovi...Slucaj Dokic je samo vrh ledenog brijega....
Poenta je Republika Srpska dio BiH i kada bi se i u novcu isplacivalo placace i Bosnjaci zajedno sa Srbima u RS kao i obrnuto u Federaciji...Ali najbolje je sve objasnio ovaj djecko iznad.
User avatar
muha_sa
Posts: 140422
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#49 Re: Ratna odšteta od RS

Post by muha_sa »

nikola 1 wrote:u presudi u slučaju „Čolić i drugi" nije striktno navedeno da se isplata mora obavi u novcu.
nije fol u lovi--meni niko ne može nicim platit strah u ocima moje djece dok su nas 4.godine barbari s okolnih brda-sa sigurne distance--granatirali.
-koliko je logora otvoreno---logora za civile--jadni ljudi samo zbog imena s kucnog praga odvodjeni i u konc logore ko životinje zatvarani----ko ce njima platit-i može li se to lovom nadoknadit :?:
-more toga ima za šta trebaju bit sudjeni i osudjeni--od stotine popaljenih sela--opljackane imovine--opljackanih fabrika.....................o ubistvima,klanjima i silovanjima ne bih--jer to je nemjerljivo bilo s cim.

-bitna je osuda i presuda--moralna satisfakcija.

-jer ako ovi ne budu kažnjeni za zlocine koje su u ime RSa i srpstva pocinili opet ce naraštaji koji dolaze pokušat isto cinit :-)
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#50 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

muha_sa wrote:
nikola 1 wrote:u presudi u slučaju „Čolić i drugi" nije striktno navedeno da se isplata mora obavi u novcu.
nije fol u lovi--meni niko ne može nicim platit strah u ocima moje djece dok su nas 4.godine barbari s okolnih brda-sa sigurne distance--granatirali.
-koliko je logora otvoreno---logora za civile--jadni ljudi samo zbog imena s kucnog praga odvodjeni i u konc logore ko životinje zatvarani----ko ce njima platit-i može li se to lovom nadoknadit :?:
-more toga ima za šta trebaju bit sudjeni i osudjeni--od stotine popaljenih sela--opljackane imovine--opljackanih fabrika.....................o ubistvima,klanjima i silovanjima ne bih--jer to je nemjerljivo bilo s cim.

-bitna je osuda i presuda--moralna satisfakcija.

-jer ako ovi ne budu kažnjeni za zlocine koje su u ime RSa i srpstva pocinili opet ce naraštaji koji dolaze pokušat isto cinit :-)
To te razumijem i slazem se,samo vidim da si iz Sarajeva a tu opet dolazimo do mucnih tema.Ima jos roditelja cija su djeca bila u strahu od pripadnika ABIH.Nije sve tako crno bijelo....Republika Srpska je samo dio BiH i njoj zive i Hrvati i Bosnjaci i ako bog da bice ih sve vise u RS i Srba u federaciji.Ako smo jedna zemlja trebamo zajednicki i rjesavati probleme.
Locked