Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
generacija77
Posts: 117
Joined: 13/08/2010 15:04

#26 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by generacija77 »

Ne osporavam da ima izgladnjelih, bijesnih pasa koji lutaju gradom! Medjutim, da li je udaranje zivotinja jedino rjesenje?! Isto tako ne moze niko osporiti MOJE pravo da ih hranim (a uvijek ostane nesto hrane) i da se zastitnicki ponasam prema njima! I sretna sam sto sam odgojena tako da volim sva ziva bica...
Ja bih najvise voljela da njih neko udomi ili da se prime u skloniste za napustene zivotinje, koje jos nije pocelo sa radom.
Da li neko ima slucajno broj telefona Udruzenja "Av-mjau"? Izgleda da je onaj prvi pas prezivio i veterinar je rekao da bi bilo najbolje da se kontaktira udruzenje i da se nadje neki udomitelj.

Hvala unaprijed za svaku pomoc! :)

P.S. Necu odgovarati na postove potencijalnih zlostavljaca zivotinja, ocigledno nismo na istim talasima...
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#27 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Margita81 »

I ja volim zivotinje ali stvar se pomalo otima kontroli. Nije mi nimalo ugodno proci sa malim djetetom pokraj copora pasa od kojih su barem 3 veca i od mene.
darprirode
Posts: 244
Joined: 16/04/2009 13:03

#28 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by darprirode »

Ja stvarno ne mogu da vjerujem sta pisu pojedinci na ovoj temi..al helem nejse.

Psi lutalice jesu problem i to stoji, ali ne mislim da ih trebamo pobit,podavit i slicno. Da su pametnjakovici iz vlasti napravili azile ili sterilisali pse sad ih ne bi bilo 12000 nego 2000,al tako to valjda kod nas bosnjaka ide,sve u zadnji cas...
Pas da ujede djete je isto vjerovatno koliko ce narkoman uzet djetetu mobitel ili pare. Dakle i jedno i drugo se desava. I svi s.ru ovdje protiv pasa, a niko ne spominje debile malotljenicke sto su zboli Denisa ili zapalili babu u Hrasnom.

Prema tome, koliko nam trebaju azili toliko nam i trebaju zatvori za maloljetnike koji okolo ubijaju ljude i zlostavljaju zivotinje...

Ja sam licno bila medju milion pasa s malom djecom i nikad se nista nije desilo zato sto zivotinjama prilazim prijateljski i sto ne pokazujem strah prema njima nego respekt!!!
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#29 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

Jah eto sad trebamo jos vjezbat izraz lica kad prilazimo zivotinjama... Bolje nam je da svi odselimo negdje u izbjeglistvo, a gradove prepustimo divljim zivotinjama. :roll:
Ljubicasta27
Posts: 173
Joined: 13/05/2010 23:11

#30 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Ljubicasta27 »

metronom wrote:Jah eto sad trebamo jos vjezbat izraz lica kad prilazimo zivotinjama... Bolje nam je da svi odselimo negdje u izbjeglistvo, a gradove prepustimo divljim zivotinjama. :roll:
najbolje da tebe ubace u neki zoo kad si vec navalio na divlje zivotinje, u kavez fino s njima pa da se uvjeris kako je :-D

ovako je samo rekla-kazala :lol:
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#31 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Margita81 »

darprirode wrote:Ja stvarno ne mogu da vjerujem sta pisu pojedinci na ovoj temi..al helem nejse.

Psi lutalice jesu problem i to stoji, ali ne mislim da ih trebamo pobit,podavit i slicno. Da su pametnjakovici iz vlasti napravili azile ili sterilisali pse sad ih ne bi bilo 12000 nego 2000,al tako to valjda kod nas bosnjaka ide,sve u zadnji cas...
Pas da ujede djete je isto vjerovatno koliko ce narkoman uzet djetetu mobitel ili pare. Dakle i jedno i drugo se desava. I svi s.ru ovdje protiv pasa, a niko ne spominje debile malotljenicke sto su zboli Denisa ili zapalili babu u Hrasnom.

Prema tome, koliko nam trebaju azili toliko nam i trebaju zatvori za maloljetnike koji okolo ubijaju ljude i zlostavljaju zivotinje...

Ja sam licno bila medju milion pasa s malom djecom i nikad se nista nije desilo zato sto zivotinjama prilazim prijateljski i sto ne pokazujem strah prema njima nego respekt!!!

U potpunosti se slazem. Ali ne moze to stici na red fali jos bogomolja jbg.
Ja nisam rekla da ih treba pobit' da se razumijemo. Ali da se nesto mora napravit-mora. Sterilizacija, vakcinisanje, azili, kazne za napustanje, zlostavljanje i zanemarivanje zivotinja....Ipak, moramo biti reallni i priznat da smo mi daleko od takvog drustva. Kod nas zivot covjeka ne kosta pet para a kamoli zivotinje. Tuzno ali istinito.
User avatar
Ateista
Posts: 46906
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#32 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Ateista »

metronom wrote:Jah eto sad trebamo jos vjezbat izraz lica kad prilazimo zivotinjama... Bolje nam je da svi odselimo negdje u izbjeglistvo, a gradove prepustimo divljim zivotinjama. :roll:
A ko nama inace daje za pravo da rezervisemo odredjeni prostor za sebe, na kraju cemo rezervisati cijelu planetu i nigdje vise nece smjeti biti "divljih zivotinja" da slucajno nekom cocjeku ne bi falila dlaka sa glave.


Fino je to jednom davno rekao jedan indijanski poglavica:

Zemlja ne pripada covjeku, covjek pripada zemlji!
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#33 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Felidae »

hebo ti nas,nama sve smeta.meni npr. pravo smeta zvuk jurnjave motora, ili kad neki seljober dodaje gas na semaforu, a vidis to se sve desava u neka doba noci...
pse lutalice smo mi stvorili, ljudi koji kad im slatko kucence naraste,zasite ga se,pa haj malo vani hodaj...
dusa me moja zaboli kad vidim nekog velikog cuku kako vani hoda, a jos mu krzno onako lijepo izgleda,sto je znak da je do neki dan bio kod nekog u kuci, koliko njemu hrane treba da prezivi na ulici, on jadan moze pojesti koliko i ja....
nemamo mi drzave, niti sistema, niti prava koji ce zastiti ljude, a pogotovo zivotinje...a i tome smo mi krivi, mi smo ovaku drzavu htjeli, psi lutalice ne glasaju na izborima, je li tako????
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#34 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

Ateista wrote:
metronom wrote:Jah eto sad trebamo jos vjezbat izraz lica kad prilazimo zivotinjama... Bolje nam je da svi odselimo negdje u izbjeglistvo, a gradove prepustimo divljim zivotinjama. :roll:
A ko nama inace daje za pravo da rezervisemo odredjeni prostor za sebe, na kraju cemo rezervisati cijelu planetu i nigdje vise nece smjeti biti "divljih zivotinja" da slucajno nekom cocjeku ne bi falila dlaka sa glave.


Fino je to jednom davno rekao jedan indijanski poglavica:

Zemlja ne pripada covjeku, covjek pripada zemlji!
Znaci ti predlazes da pretvorimo sve gradove u divljinu i da zivimo kao indijanci? :lol:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#35 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by poznanik »

darprirode wrote:Psi lutalice jesu problem i to stoji, ali ne mislim da ih trebamo pobit,podavit i slicno. Da su pametnjakovici iz vlasti napravili azile ili sterilisali pse sad ih ne bi bilo 12000 nego 2000,al tako to valjda kod nas bosnjaka ide,sve u zadnji cas...
Pse na ulice nije donijela roda, već su najčešće posljedica razmnožavanja onih pasa koji su ostavljeni, napušteni od strane vlasnika, prepušteni sami sebi na preživljavanje. Pas je po zakonima prirode miroljubiva životinja i prirodno predodređen na suživot s čovjekom. Pas bez čovjeka je zvijer, tako da je svaka agresivnost psa posljedica ljudske agresivnosti prema psu, a takva i slična ljudska agresivnost ima i svoje medicinsko značenje.

Jedno od rješenja je i sterilizacija napuštenih pasa, ali i čipovanje pasa koji imaju svoje vlasnike, pa kada budu otpušteni, nije teško kasnije ustanoviti njegovo porijeklo.

Ovih dana vrši se besplatna sterilizacija pasa lutalica, ali tako što građani moraju psa dovesti u veterinarsku stanicu. Po meni, to je loš način organizacije, mislim da je veterinarska služba morala koordinirati sa komunalnim službama i sprovesti širu akciju u prikupljanju pasa i njihovoj sterilizaciji. Država je morala obezbjediti resurse i materijalna sredstva za ekipe na terenu i sve bi bilo završeno u vrlo kratkom periodu, jer takvih pasa i nema previše.
Međutim, problem nisu samo psi u Sarajevu, takvih pasa ima širom države, čini mi se i previše kod komšija, u Istočnom Sarajevu.
Samo koordinirana aktivnost veterinarskih i komunalnih službi na nivou oba entiteta može dati pozitivne rezultate.
User avatar
Ateista
Posts: 46906
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#36 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Ateista »

metronom wrote:
Ateista wrote:
metronom wrote:Jah eto sad trebamo jos vjezbat izraz lica kad prilazimo zivotinjama... Bolje nam je da svi odselimo negdje u izbjeglistvo, a gradove prepustimo divljim zivotinjama. :roll:
A ko nama inace daje za pravo da rezervisemo odredjeni prostor za sebe, na kraju cemo rezervisati cijelu planetu i nigdje vise nece smjeti biti "divljih zivotinja" da slucajno nekom cocjeku ne bi falila dlaka sa glave.


Fino je to jednom davno rekao jedan indijanski poglavica:

Zemlja ne pripada covjeku, covjek pripada zemlji!
Znaci ti predlazes da pretvorimo sve gradove u divljinu i da zivimo kao indijanci? :lol:
Ne bas to, problem je sad jako tesko rijesiti kad smo mi sami dobro zajebali stvar.

Meni smeta stav nekih ljudi prema zivotinjama i prema prirodi, ponasamo se kao da cijela planeta pripada nama i da mozemo da radimo sta hocemo.
User avatar
Ateista
Posts: 46906
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Ateista »

Felidae wrote:hebo ti nas,nama sve smeta.meni npr. pravo smeta zvuk jurnjave motora, ili kad neki seljober dodaje gas na semaforu, a vidis to se sve desava u neka doba noci...
pse lutalice smo mi stvorili, ljudi koji kad im slatko kucence naraste,zasite ga se,pa haj malo vani hodaj...
dusa me moja zaboli kad vidim nekog velikog cuku kako vani hoda, a jos mu krzno onako lijepo izgleda,sto je znak da je do neki dan bio kod nekog u kuci, koliko njemu hrane treba da prezivi na ulici, on jadan moze pojesti koliko i ja....
nemamo mi drzave, niti sistema, niti prava koji ce zastiti ljude, a pogotovo zivotinje...a i tome smo mi krivi, mi smo ovaku drzavu htjeli, psi lutalice ne glasaju na izborima, je li tako????
Jednom smo u parku nasli psa, ne znam koja je rasa jer se ne razumijem, ali je pravo cist i lijep, pravi kucni pas, samo bez ogrlice, ide od klupe do klupe, pridje svakom, malo se pomazi i ode. Nakon pola sata, ponovo taj isti pas, i dalje ne vidimo nigdje vlasnika, i skontamo da ga je ocigledno neko ostavio, jer da se izgubio imao bi ogrlicu, ovako ga je neko tacno ostavio, a on je jadan prilazio svakom da vidi jeli mu to gazda ili ne. Htjeli smo ga povesti kuci jer je bilo kasno pa da ujutru odvedemo kod veterinara ili negdje da se neko pobrine za njega, ali ga nismo uspjeli uvesti u auto, skroz je miroljubiv i hoce da se mazi, ali ne dugo, vidi da to nije njegov vlasnik i ide dalje, nece ni sa kim drugim.

Bilo nam je pravo zao sto smo ga morali ostaviti, ali nismo imali izbora...

Jos jedan od primjera kako vlasnici postupaju prema svojim psima, ako vec ne mozes da ga hranis vise, daj bar oglas da ga poklanjas ili nesto, a ne tako ga ostaviti a ulici.
User avatar
Justina
Posts: 118
Joined: 08/09/2010 18:40

#38 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Justina »

metronom wrote:Moram priznat da sam slabo sta razumio iz ovog posta. Pises totalno nepovezano.

U mom naselju (Sip) lutalice su postale strasan problem. Ima ih na desetine. Navece je opsti haos, lajanje, napadi jednih na druge, cviljenje, klaonica opsta. Niko vise ne smije prosetati predvece od njih, a o spavanju navece da ne govorim (prosto nemoguce). Katastrofa je na cekanju. Valjda se ceka da prikolju neko jadno dijete pa da se problem rijesi.

Zivot i zdravlje jednog djeteta mi je vrijednije od svih pasa na svijetu. Ovakva situacija je jednostavno neodrziva. Svi sad peru ruke od ovoga, a onda kad narod uzme stvar u svoje ruke, onda se zovu PETA, Green Peace i sl. i kuka na sav glas (a ovaj portal prednjaci u senzacionalizmu na tu temu).

Deca stradaju uglavnom od svojih sopstvenih pasa ili pasa komsija.

Meni barem nije poznat slucaj da je ulicni pas usmrtio dete.

Narod uzme stvar u svoje ruke :evil:

Uglavnom uzimaju u svoje ruke da muce stence i sutiraju macice,ili kao sto je slucaj u Beogradu
da kuji (Mila) odseku sve cetiri sape. To je human narod koji voli decu pa se brine za njihovu buducnost.

Bosna,kao i Srbija uostalom siromasne su zemlje,nema tu para za sterilisanje i besplatno cipovanje.

I tacno je da psi ne smeju biti na ulici.

Po meni ( a zaista volim pse,brinem se o njima,koliko mogu) bi bilo jedino resenje
da se ulicni psi humano uspavaju, a da vlasnici pasa moraju da sterilisu svoje pse i macke.

Za nepostovanje toga odredila bih drakonske kazne.

Ljudi bacaju stence i macice na ulicu, a psi svake godine dobiju po desetak stenadi,macke se
pare svaka dva meseca i otuda ta cela kaatstrofa.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#39 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by int21 »

nemamo mi drzave, niti sistema, niti prava koji ce zastiti ljude, a pogotovo zivotinje...
Nema ovdje ljudi....
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#40 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Felidae »

kad se ne rasplaka zbog ovog cuke iz parka...jadan pas, i kad ga gazda napusti on mu i dalje ostaje vjeran, trazeci njega u svakom prolazniku...pa bas crnjak...
generacija77
Posts: 117
Joined: 13/08/2010 15:04

#41 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by generacija77 »

Poslije cu otici do veterinarske stanice da vidim sta je sa psom. Bitno je da je prezivio, da mu je ukazana pomoc i izgleda da su ga negdje smjestili!
Neko je ovdje spominjao Zapad i kako je to kod njih dobro uredjeno. Slazem se, kod njih postoje sklonista/azili za napustene zivotinje, koje se gradi i nadomak Sarajeva. Medjutim, na istom tom Zapadu bi covjek isao u zatvor da je udario psa! Kod njih su zivotinje zasticene isto kao ljudi.
Sjecam se jednog, prvog izlaska sa momkom koji mi se jako svidjao. Kada mi je rekao da mu je jedan od hobija lov
(zaista ne razumijem kako neko vidi zadovoljstvo u tome sto ubija neduzne zivotinje), to je za mene bio sasvim dovoljan razlog da nam taj izlazak bude i posljednji! :roll: :run:
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#42 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by jaca78 »

metronom wrote:Moram priznat da sam slabo sta razumio iz ovog posta. Pises totalno nepovezano.

U mom naselju (Sip) lutalice su postale strasan problem. Ima ih na desetine. Navece je opsti haos, lajanje, napadi jednih na druge, cviljenje, klaonica opsta. Niko vise ne smije prosetati predvece od njih, a o spavanju navece da ne govorim (prosto nemoguce). Katastrofa je na cekanju. Valjda se ceka da prikolju neko jadno dijete pa da se problem rijesi.

Zivot i zdravlje jednog djeteta mi je vrijednije od svih pasa na svijetu. Ovakva situacija je jednostavno neodrziva. Svi sad peru ruke od ovoga, a onda kad narod uzme stvar u svoje ruke, onda se zovu PETA, Green Peace i sl. i kuka na sav glas (a ovaj portal prednjaci u senzacionalizmu na tu temu).
nešto nisam čula da si brinuo za djecu onda kad su ti savijesni stanovnici Šipa prosuli otrov po naselju kako bi potrovali pse. nije ti palo na pamet da bi od tog istog otrova moglo stradati i dijete?
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#43 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

Koliko ima primjera da su psi napali djecu u zadnje vrijeme,a koliko da su djeca napala i zlostavljala životinje(spaljivanje,udaranje,silovanje ...).Da ne govorim o najčešćim primjerima koji pune crnu hronku gdje se ljudi međusobno ubijaju,bodu noževima,napadaju...
Prije ćemo čuti da je pas kojeg gazda vodi napao nekog, već lutalica .

....ali ne,nama svi smetaju mačke,golubovi,vrane ,psi....najbolje je sve životinje istrijebiti ,onda ćemo valjda biti zadovoljni.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#44 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by MAN-lion's coach »

Ja mislim da je greška što azili niu unaprijed napravljeni da prihvate pse.
Nadzire li se kraj u Sarajevu farsi oko azila? Bilo je pola miliona pa milion....
apreusi
Posts: 84
Joined: 17/05/2010 17:00

#45 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by apreusi »

Nasilje nad gradzanima sarajeva od strane divljih zivotinja i udruzenja za zastitu zivotinja u Sarajevu !!! :dance: :run:
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#46 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

Gdje su divlje životinje :shock:

Mi smo sretno društvo ako su građani ugroženi samo od divljih životinja i udruženja ,a ne od ubica i kriminalaca :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#47 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by poznanik »

apreusi wrote:Nasilje nad gradzanima sarajeva od strane divljih zivotinja i udruzenja za zastitu zivotinja u Sarajevu !!! :dance: :run:

I ne vraČaj se... :x
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8525
Joined: 11/02/2009 15:21

#48 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Ajatolah_ »

A po čemu su to ljudi vrjedniji od pasa, pa da ih imamo pravo preventivno ubijati? Pitam ove što zagovaraju šintore i što se više boje da će ih "zaklati" cuko nego da će ih opljačkati ili ubiti neki psihopata na ulici?

Evo jedne teme o svim jadnim ljudima koje su sigurno napali cuke, pa su ih morali povrijediti u samoodbrani:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 70&start=0
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#49 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

EdoI wrote:A po čemu su to ljudi vrjedniji od pasa, pa da ih imamo pravo preventivno ubijati? Pitam ove što zagovaraju šintore i što se više boje da će ih "zaklati" cuko nego da će ih opljačkati ili ubiti neki psihopata na ulici?

Evo jedne teme o svim jadnim ljudima koje su sigurno napali cuke, pa su ih morali povrijediti u samoodbrani:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 70&start=0
..... ma jašta,jadni ljudi :-?
Upravo iz samoživosti ljudii ,mnoge životinje su dovedene do istrebljenja :x...ili su možda životinje istrijebile ljude :oops:
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#50 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by nidokralj »

Najdrazi su mi ovi sto po parkovima maze pse lutalice,a ne upitaju se da li su ti psi gladni ili zedni!Ljudi bez imalo odgovornosti,bez trezvenog razmisljanja lutaju ovim gradom bas kao i ovom temom.Niko ne kaze da je pas koji ima "normalne"uslove za zivot agresivan,ali ovdje se radi o psima u coporima,a svi znamo da je pas u coporu vuk.I istina je napadju gradjane,grizu djecu, a svi oni koji sumnjaju u ovo neka odu u hitnu pomoc da vide koliko je u posljednje vrijeme bilo intervencija kao posljedica ugriza pasa.
Trebaju svi koji toliko vole zivotinje max. raditi na tome da se psima obezbjediti adekvatan smjestaj,a ne napadati gradjane kojima je onemoguceno normalno odvijanje zivotnih navika(npr.probajte proci na biciklu pored grupe lutalica).
Locked