Rezime: ograničenje ipak važi i za kontra traku. OK, volio bih ako nekom nije mrsko još da mi se ukaže na paragraf ZOBS-a koji to regulira, da znam šta kršim idući put....
Preticanje
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Jimmy_The_Saint
- Posts: 2435
- Joined: 09/01/2006 11:16
- Location: Koliba na Rogoju
- Contact:
#26 Re: Preticanje
Ja ti lijepo kažem - vozim prilično normalno, do mora napravim maksimalno tri-četiri preticanja, ne prelazim stotku ni na ravnom, al ovo mi nema nikakve logike. Nikad ne pretičem nikog da se dokažem, pretičem samo stvari koje su prepreka na putu. I sad treba neko da me jebe zato što po pravilu službe gledam da to obavim NAJBRŽE jer je tako NAJBEZBJEDNIJE? Hajde molim te. Eto, ti nikad nisi pretek'o Ford Transit?
Rezime: ograničenje ipak važi i za kontra traku. OK, volio bih ako nekom nije mrsko još da mi se ukaže na paragraf ZOBS-a koji to regulira, da znam šta kršim idući put....
Rezime: ograničenje ipak važi i za kontra traku. OK, volio bih ako nekom nije mrsko još da mi se ukaže na paragraf ZOBS-a koji to regulira, da znam šta kršim idući put....
-
(ne)forumas
- Posts: 1681
- Joined: 02/12/2009 00:08
#27 Re: Preticanje
Postoji li u vasoj opciji npr. to da skinete nogu s gasa i pustite navedenog cadjavca da vam se izgubi iz vidokruga, a samim tim da izadjete iz oblaka dima i smrada koje mozebit doticno vozilo ostavlja iza sebe?holowey wrote:ako imas pravac sa isprekidanom linijom od recimo 100m, ogranicenje je 60km/h ali vozilo ispred tebe se krece 50km/h (usput npr. ostavlja oblak dima iza sebe, razlog vise za preticanje)
- Qler
- Posts: 25827
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#28 Re: Preticanje
I sta onda, da ja idem 40 da ga ne bi stigao slucajno? ili da se vratim kuci, dok on ne dodje gdje treba. Daj malo razmisli prije nego napises nesto.
- vozač
- Posts: 1731
- Joined: 19/02/2010 11:46
#29 Re: Preticanje
svi mi vozimo "prilično normalno", suština je da si sa ovakvim rezonovanjem ostavljen na milost i nemilost organu, (nije uopšte bitno ima li bilo čija vožnja mimo propisa kakve posljedice), zato ti je bolje da voziš normalno i nećeš biti lakši za petobanku,Jimmy_The_Saint wrote:Ja ti lijepo kažem - vozim prilično normalno, do mora napravim maksimalno tri-četiri preticanja, ne prelazim stotku ni na ravnom, al ovo mi nema nikakve logike. Nikad ne pretičem nikog da se dokažem, pretičem samo stvari koje su prepreka na putu. I sad treba neko da me jebe zato što po pravilu službe gledam da to obavim NAJBRŽE jer je tako NAJBEZBJEDNIJE? Hajde molim te. Eto, ti nikad nisi pretek'o Ford Transit?![]()
Rezime: ograničenje ipak važi i za kontra traku. OK, volio bih ako nekom nije mrsko još da mi se ukaže na paragraf ZOBS-a koji to regulira, da znam šta kršim idući put....
imao sam ja bisera sa murijom, broja im se ne zna, ali sam i napravio dosta prekršaja pa se uz lijepu riječ i izvinjenje, opravdanje, sve nekako riješi i ostanu pare u džepu, što je i najvažnije
- dadoka84
- Posts: 3476
- Joined: 04/08/2006 00:30
#30 Re: Preticanje
I sta kad usporis, opet vozis bitno ispod ogranicenja i tebi onda sviraju i preticu te...
-
(ne)forumas
- Posts: 1681
- Joined: 02/12/2009 00:08
#31 Re: Preticanje
ako je ogranicenje 80 i ti usporis na 70 ne vozis bitno ispod ogranicenja, medjutim svi mi vozimo kao na trkalistu, bitno je biti ispred drugog, a da bi stigao prvi moras biti najbrzi po svaku cijenu, a cijenu svakodnevno gledamo u crnoj hronicidadoka84 wrote:I sta kad usporis, opet vozis bitno ispod ogranicenja i tebi onda sviraju i preticu te...
- dadoka84
- Posts: 3476
- Joined: 04/08/2006 00:30
#32 Re: Preticanje
Ko kaze da ja vozim kao na trkalistu. U gradu obicno oko 60-65kmh, po mahalama je to nesto nize +-35, na otvorenoj cesti 90, a na auto cesti 140-150kmh. Rijetko kad imam neku kriticnu situaciju, a pri preticanjima uvijek pazim, gledam da je cesta pregledna i cista bez obzira sto je isprekidana linija.
- Qler
- Posts: 25827
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#33 Re: Preticanje
Znaci ti si onaj sto je uvijek na celu kolone
Sto bi ja prilagodjavao svoju voznju tebi koji ides 60km/h gdje je dozvoljeno 80? Ako se meni ide tacno koliko je ogranicenje, sto bi tebe pratio na 10-20km/h nize? Ili ako cadis sa dizelom zasto da usporavam, da gubim vrijeme, a i zivce, jer ti ne mozes/ ne smijes brze?
Kao nedavno na auto putu vidim zenska vozi Golfa 2 lijevom trakom 80km/h!! I nece da se vrati u desnu. I ja sam sad trebao kulirati iza nje, dok se dama ne sjeti da je u traci za preticanje na auto putu. I jos da joj se izvinem sto joj zaklanjam pogled.
Kao nedavno na auto putu vidim zenska vozi Golfa 2 lijevom trakom 80km/h!! I nece da se vrati u desnu. I ja sam sad trebao kulirati iza nje, dok se dama ne sjeti da je u traci za preticanje na auto putu. I jos da joj se izvinem sto joj zaklanjam pogled.
-
(ne)forumas
- Posts: 1681
- Joined: 02/12/2009 00:08
#34 Re: Preticanje
Ako si replicirao na moj post da ti odmah odgovorim... brate ako ja peglam 60 gdje je ogranicenje 80 onda me sa 80 mozes i vise nego BEZBJEDNO preteci naravno ako ti u susret ne ide drugo vozilo itd sta podrazumijeva bezbjednost... ali ako ja idem 80 gdje je ogranicenje 80 ne vidim razlog zbog kojeg bi me morao preticati
ah da naravno skoro sam zaboravio da vozim dizela 
Qler wrote:Znaci ti si onaj sto je uvijek na celu koloneSto bi ja prilagodjavao svoju voznju tebi koji ides 60km/h gdje je dozvoljeno 80? Ako se meni ide tacno koliko je ogranicenje, sto bi tebe pratio na 10-20km/h nize? Ili ako cadis sa dizelom zasto da usporavam, da gubim vrijeme, a i zivce, jer ti ne mozes/ ne smijes brze?
Kao nedavno na auto putu vidim zenska vozi Golfa 2 lijevom trakom 80km/h!! I nece da se vrati u desnu. I ja sam sad trebao kulirati iza nje, dok se dama ne sjeti da je u traci za preticanje na auto putu. I jos da joj se izvinem sto joj zaklanjam pogled.
- Jimmy_The_Saint
- Posts: 2435
- Joined: 09/01/2006 11:16
- Location: Koliba na Rogoju
- Contact:
#35 Re: Preticanje
Može u Slavoniji. Evo ja vrtim ZOBS uzduž i poprijeko, nigdje ne vidim odredbu za ovo o čemu pričamo. Bit će da malo ipak ima rupice u zakončiću?
-
vnm
- Posts: 1489
- Joined: 08/07/2008 01:28
#36 Re: Preticanje
de uozbiljite se, kakvo preticanje po ogranicenju. malo je reci da tako predstavljas opasnost za vozila koja idu iz suprotnog smjera, a da ne pricam o tome da u bosni nema dionica gdje na to mozes i pomisliti.
-
joeaziz
- Posts: 472
- Joined: 30/08/2008 20:46
#37 Re: Preticanje
ima rupce i kod tebe u cerebrumiću.Jimmy_The_Saint wrote:Može u Slavoniji. Evo ja vrtim ZOBS uzduž i poprijeko, nigdje ne vidim odredbu za ovo o čemu pričamo. Bit će da malo ipak ima rupice u zakončiću?
- arman1
- Posts: 7230
- Joined: 06/11/2006 12:06
- Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
- Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
- Vozim: šta klepim
- Horoskop: BOG
- Contact:
#38 Re: Preticanje
Prvi pametan post na ovoj temi.holowey wrote:ako imas pravac sa isprekidanom linijom od recimo 100m, ogranicenje je 60km/h ali vozilo ispred tebe se krece 50km/h (usput npr. ostavlja oblak dima iza sebe, razlog vise za preticanje), da bi na tako kratkoj dionici uspio da bezbjedno izvrsis manevar preticanja MORAS se kretati brze od 60km/h... otherwise, preticanje bi trajalo minutu-dvije i sigurno bi zavrsilo nakon pocetka pune linije...joeaziz wrote:pa lijepo. nisi na trkama. ako auto koje pretices vozi toliko brzo da moras prekoraciti brzinu da ga preteknes, onda nema razloga za preticanje.
ako si razvio vecu brzinu zbog manevra preticanja ne znaci da ces se nastaviti kretati istom brzinom nego ces povratkom u svoju traku brzinu prilagoditi ogranicenju...
-
(ne)forumas
- Posts: 1681
- Joined: 02/12/2009 00:08
#39 Re: Preticanje
9. Preticanje i obilaženje
Clan 57.
(1) Preticanje i obilaženje vozac smije da obavi samo ako
time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog
smjera i ako na putu ima dovoljno prostora za bezbjedno
izvodenje tih radnji.
(2) Vozac ne smije da pretice i obilazi kad time, s obzirom
na karakteristike puta i postojece okolnosti na putu i u saobracaju
ili s obzirom na tehnicka svojstva vozila kojim upravlja,
ugrožava druge ucesnike u saobracaju.
Clan 58.
(1) Preticanje i obilaženje obavlja se s lijeve strane.
(2) Preticanje mora da se obavlja sa desne strane ako se
vozilo na kolovozu nalazi u takvom položaju i njegov vozac daje
takav znak da se sa sigurnošcu može zakljuciti da to vozilo
skrece ulijevo.
(3) Vozilo koje se krece po šinama postavljenim na sredini
kolovoza ne smije da se pretice s lijeve strane. To vozilo može da
se pretice s desne strane ako izmedu njega i desne ivice kolovoza
postoji saobracajna traka.
Clan 59.
(1) Ako se na sredini kolovoza nalazi pješacko ostrvo, ili
obilježen ili na drugi nacin oznacen prostor za parkiranje vozila,
ili neka druga površina koja nije namijenjena za saobracaj vozila,
ili neki objekat ili uredaj, vozila moraju da ih obilaze s desne
strane.
(2) Ako se površine, objekti ili uredaji iz stava (1) ovog
clana nalaze na sredini puta s jednosmjernim saobracajem, a
postavljenim saobracajnim znakom nije drugacije odredeno, oni
mogu da se obilaze s obje strane.
Clan 60.
(1) Vozac kojem je dat znak za preticanje s njegove lijeve
strane dužan je da pomjeri vozilo ka desnoj ivici kolovoza.
(2) Vozac ne smije da povecava brzinu kretanja vozila dok
ga drugo vozilo pretice.
(3) Ako zbog nedovoljne širine kolovoza ili njegovog stanja
preticanje nije moguce bez ugrožavanja bezbjednosti saobracaja,
vozac vozila koje se krece sporije od vozila koja se krecu
neposredno iza njega dužan je da pomjeri svoje vozilo što više
udesno, a ako to nije dovoljno, cim to bude moguce, da zaustavi
svoje vozilo na pogodnom mjestu da bi propustio brža vozila.
Clan 61.
Vozac ne smije vozilom poceti da pretice ili obilazi:
1) kolonu vozila;
2) ako je vozac koji se krece iza njega poceo da pretice;
3) ako je vozac koji je ispred njega na istoj saobracajnoj
traci dao znak da namjerava da pretekne ili obide vozilo koje je
ispred njegovog vozila, ili da obide drugu prepreku na putu;
4) ako saobracajna traka kojom namjerava da izvrši
preticanje nije slobodna na dovoljnom rastojanju tako da bi,
vodeci racuna o razlici izmedu brzine kretanja svog vozila za
vrijeme preticanja i brzine kretanja vozila drugih ucesnika u
saobracaju koje namjerava da pretekne, preticanjem ugrozio
bezbjednost saobracaja, ili omeo saobracaj iz suprotnog smjera;
5) ako poslije izvršenog preticanja ili obilaženja ne bi
ponovo mogao da zauzme položaj na saobracajnoj traci kojom se
kretao prije preticanja ili obilaženja, i to bez ometanja ili
ugrožavanja ostalih ucesnika u saobracaju, osim kad za
preticanje ili obilaženje koristi saobracajnu traku koja je
zabranjena za saobracaj vozila iz suprotnog smjera;
6) saobracajnom trakom koja je namijenjena za prinudno
zaustavljanje vozila;
7) neposredno ispred tunela i u tunelu koji po smjeru
kretanja ima samo jednu traku.
Clan 62.
(1) Vozac koji pretice dužan je da drži vozilo na potrebnom
rastojanju od vozila koje pretice, tako da ga ne ometa, niti
ugrožava u saobracaju.
(2) Poslije izvršenog preticanja ili obilaženja, vozac je
dužan da, cim to bude moguce, bez ometanja ili ugrožavanja
ostalih ucesnika u saobracaju, vozilom ponovo zauzme položaj
na saobracajnoj traci kojom se kretao prije preticanja, odnosno
obilaženja.
Clan 63.
Na kolovozu na kojem se saobracaj obavlja u dva smjera
vozac ne smije vozilom da pretice drugo vozilo ispred vrha
prevoja puta ili u krivini kad je preglednost puta nedovoljna,
osim ako na tim mjestima postoji više saobracajnih traka
obilježenih uzdužnim oznakama na kolovozu i namijenjenih
iskljucivo za kretanje vozila u smjeru kretanja njegovog vozila.
Clan 64.
(1) Vozac ne smije da pretice drugo vozilo, osim bicikla,
bicikla s motorom, lakog motocikla i motocikla bez bocne
prikolice, neposredno ispred raskrsnice, ili na raskrsnici koja nije
s kružnim tokom saobracaja, ili neposredno ispred i na prelazu
puta preko željeznicke ili tramvajske pruge u nivou bez branika
ili polubranika.
(2) Neposredno ispred raskrsnice i na raskrsnici vozac smije
da pretice: vozilo koje skrece ulijevo, a pretice se sa desne strane
(clan 58. stav (2)); vozilo koje skrece udesno, ali da pri tome
svojim vozilom ne prelazi na dio kolovoza namijenjen za
saobracaj vozila iz suprotnog smjera; vozilo koje se krece na
putu s pravom prvenstva prolaza, kao i kad je saobracaj na
raskrsnici regulisan svjetlosnim saobracajnim znakovima ili
znacima koje daje ovlašceno lice.
(3) Neposredno ispred i na prelazu puta preko željeznicke ili
tramvajske pruge u istom nivou bez branika ili polubranika vozac
smije da pretice drugo vozilo kad je saobracaj na tom prelazu
regulisan uredajima za davanje svjetlosnih saobracajnih znakova.
Clan 65.
Vozac ne smije da pretice drugo vozilo koje se približava
obilježenom pješackom prelazu, ili koje prelazi pješacki prelaz,
ili koje je stalo radi propuštanja pješaka na tom prelazu.
Clan 66.
(1) Na putu na kojem postoje najmanje dvije saobracajne
trake namijenjene za saobracaj vozila u istom smjeru i na kojoj
su kolone vozila vozac može da napusti traku na kojoj se nalazi
samo radi skretanja ulijevo ili udesno, ili radi parkiranja vozila.
(2) Na putevima i pod uslovom iz stava (1) ovog clana brže
kretanje vozila na jednoj traci od kretanja na drugoj traci ne
smatra se preticanjem.
(3) Ne smatra se preticanjem ni prolaženje sa desne strane
vozila koje prema odredbi clana 39. stav (3) ovog zakona za
svoje kretanje ne koristi saobracajnu traku uz desnu ivicu
kolovoza.
Clan 57.
(1) Preticanje i obilaženje vozac smije da obavi samo ako
time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog
smjera i ako na putu ima dovoljno prostora za bezbjedno
izvodenje tih radnji.
(2) Vozac ne smije da pretice i obilazi kad time, s obzirom
na karakteristike puta i postojece okolnosti na putu i u saobracaju
ili s obzirom na tehnicka svojstva vozila kojim upravlja,
ugrožava druge ucesnike u saobracaju.
Clan 58.
(1) Preticanje i obilaženje obavlja se s lijeve strane.
(2) Preticanje mora da se obavlja sa desne strane ako se
vozilo na kolovozu nalazi u takvom položaju i njegov vozac daje
takav znak da se sa sigurnošcu može zakljuciti da to vozilo
skrece ulijevo.
(3) Vozilo koje se krece po šinama postavljenim na sredini
kolovoza ne smije da se pretice s lijeve strane. To vozilo može da
se pretice s desne strane ako izmedu njega i desne ivice kolovoza
postoji saobracajna traka.
Clan 59.
(1) Ako se na sredini kolovoza nalazi pješacko ostrvo, ili
obilježen ili na drugi nacin oznacen prostor za parkiranje vozila,
ili neka druga površina koja nije namijenjena za saobracaj vozila,
ili neki objekat ili uredaj, vozila moraju da ih obilaze s desne
strane.
(2) Ako se površine, objekti ili uredaji iz stava (1) ovog
clana nalaze na sredini puta s jednosmjernim saobracajem, a
postavljenim saobracajnim znakom nije drugacije odredeno, oni
mogu da se obilaze s obje strane.
Clan 60.
(1) Vozac kojem je dat znak za preticanje s njegove lijeve
strane dužan je da pomjeri vozilo ka desnoj ivici kolovoza.
(2) Vozac ne smije da povecava brzinu kretanja vozila dok
ga drugo vozilo pretice.
(3) Ako zbog nedovoljne širine kolovoza ili njegovog stanja
preticanje nije moguce bez ugrožavanja bezbjednosti saobracaja,
vozac vozila koje se krece sporije od vozila koja se krecu
neposredno iza njega dužan je da pomjeri svoje vozilo što više
udesno, a ako to nije dovoljno, cim to bude moguce, da zaustavi
svoje vozilo na pogodnom mjestu da bi propustio brža vozila.
Clan 61.
Vozac ne smije vozilom poceti da pretice ili obilazi:
1) kolonu vozila;
2) ako je vozac koji se krece iza njega poceo da pretice;
3) ako je vozac koji je ispred njega na istoj saobracajnoj
traci dao znak da namjerava da pretekne ili obide vozilo koje je
ispred njegovog vozila, ili da obide drugu prepreku na putu;
4) ako saobracajna traka kojom namjerava da izvrši
preticanje nije slobodna na dovoljnom rastojanju tako da bi,
vodeci racuna o razlici izmedu brzine kretanja svog vozila za
vrijeme preticanja i brzine kretanja vozila drugih ucesnika u
saobracaju koje namjerava da pretekne, preticanjem ugrozio
bezbjednost saobracaja, ili omeo saobracaj iz suprotnog smjera;
5) ako poslije izvršenog preticanja ili obilaženja ne bi
ponovo mogao da zauzme položaj na saobracajnoj traci kojom se
kretao prije preticanja ili obilaženja, i to bez ometanja ili
ugrožavanja ostalih ucesnika u saobracaju, osim kad za
preticanje ili obilaženje koristi saobracajnu traku koja je
zabranjena za saobracaj vozila iz suprotnog smjera;
6) saobracajnom trakom koja je namijenjena za prinudno
zaustavljanje vozila;
7) neposredno ispred tunela i u tunelu koji po smjeru
kretanja ima samo jednu traku.
Clan 62.
(1) Vozac koji pretice dužan je da drži vozilo na potrebnom
rastojanju od vozila koje pretice, tako da ga ne ometa, niti
ugrožava u saobracaju.
(2) Poslije izvršenog preticanja ili obilaženja, vozac je
dužan da, cim to bude moguce, bez ometanja ili ugrožavanja
ostalih ucesnika u saobracaju, vozilom ponovo zauzme položaj
na saobracajnoj traci kojom se kretao prije preticanja, odnosno
obilaženja.
Clan 63.
Na kolovozu na kojem se saobracaj obavlja u dva smjera
vozac ne smije vozilom da pretice drugo vozilo ispred vrha
prevoja puta ili u krivini kad je preglednost puta nedovoljna,
osim ako na tim mjestima postoji više saobracajnih traka
obilježenih uzdužnim oznakama na kolovozu i namijenjenih
iskljucivo za kretanje vozila u smjeru kretanja njegovog vozila.
Clan 64.
(1) Vozac ne smije da pretice drugo vozilo, osim bicikla,
bicikla s motorom, lakog motocikla i motocikla bez bocne
prikolice, neposredno ispred raskrsnice, ili na raskrsnici koja nije
s kružnim tokom saobracaja, ili neposredno ispred i na prelazu
puta preko željeznicke ili tramvajske pruge u nivou bez branika
ili polubranika.
(2) Neposredno ispred raskrsnice i na raskrsnici vozac smije
da pretice: vozilo koje skrece ulijevo, a pretice se sa desne strane
(clan 58. stav (2)); vozilo koje skrece udesno, ali da pri tome
svojim vozilom ne prelazi na dio kolovoza namijenjen za
saobracaj vozila iz suprotnog smjera; vozilo koje se krece na
putu s pravom prvenstva prolaza, kao i kad je saobracaj na
raskrsnici regulisan svjetlosnim saobracajnim znakovima ili
znacima koje daje ovlašceno lice.
(3) Neposredno ispred i na prelazu puta preko željeznicke ili
tramvajske pruge u istom nivou bez branika ili polubranika vozac
smije da pretice drugo vozilo kad je saobracaj na tom prelazu
regulisan uredajima za davanje svjetlosnih saobracajnih znakova.
Clan 65.
Vozac ne smije da pretice drugo vozilo koje se približava
obilježenom pješackom prelazu, ili koje prelazi pješacki prelaz,
ili koje je stalo radi propuštanja pješaka na tom prelazu.
Clan 66.
(1) Na putu na kojem postoje najmanje dvije saobracajne
trake namijenjene za saobracaj vozila u istom smjeru i na kojoj
su kolone vozila vozac može da napusti traku na kojoj se nalazi
samo radi skretanja ulijevo ili udesno, ili radi parkiranja vozila.
(2) Na putevima i pod uslovom iz stava (1) ovog clana brže
kretanje vozila na jednoj traci od kretanja na drugoj traci ne
smatra se preticanjem.
(3) Ne smatra se preticanjem ni prolaženje sa desne strane
vozila koje prema odredbi clana 39. stav (3) ovog zakona za
svoje kretanje ne koristi saobracajnu traku uz desnu ivicu
kolovoza.
-
kakaljin
- Posts: 13494
- Joined: 14/03/2008 12:30
- Location: Sarajevo
- Contact:
#40 Re: Preticanje
Evo i forumas je postavio clan zakona da je preticanje sa lijeve strane, znaci kada ima vise traka u jednom pravcu bez obzira je li grad ili van grada preticanje je sa lijeve strane, Znaci lijeva traka je brza od desne trake. Ako neko hoce da vozi po ogranicenju onda treba da bude u desnoj traci, jer nikada ne znas sto onaj zuri i blica ti, moras se skloniti jer mozda zuri u bolnicu. evo dole boldirano fino piseDrvosjeca iz Dejcica wrote:Najbolji su mi oni koji mrtvo-hladno tvrde da se u gradu lijevom trakom vozi brze u odnosu na desnu, pa se ovaj u lijevoj traci mora skloniti vozilu iza njega ako on vozi brze - isto kao na autoputu.vozač wrote:e jarane, a još se nisu ni uključili legendarni "tumači zakona o boezbjednosti saobraćaja", da ih ne prozivamDrvosjeca iz Dejcica wrote:Cuj "Bosljaka" sto izmisljaju toplu vodu, zato i jesmo zadnja rupa na sviralu. Kod preticanja se ne smije prekoraciti ogranicena brzna, bez obzira na subjektivne razloge kojima pokusavate opravdati prekoracenje. Ja ne znam gdje ste vi polagali vozacki ali ocito niste nista naucili.
(ne)forumas wrote:9. Preticanje i obilaženje
Clan 58.
(1) Preticanje i obilaženje obavlja se s lijeve strane.
(2) Preticanje mora da se obavlja sa desne strane ako se
vozilo na kolovozu nalazi u takvom položaju i njegov vozac daje
takav znak da se sa sigurnošcu može zakljuciti da to vozilo
skrece ulijevo.
(3) Vozilo koje se krece po šinama postavljenim na sredini
kolovoza ne smije da se pretice s lijeve strane. To vozilo može da
se pretice s desne strane ako izmedu njega i desne ivice kolovoza
postoji saobracajna traka.
- vozač
- Posts: 1731
- Joined: 19/02/2010 11:46
#41 Re: Preticanje
[quote
e jarane, a još se nisu ni uključili legendarni "tumači zakona o boezbjednosti saobraćaja", da ih ne prozivam
[/quote]
Najbolji su mi oni koji mrtvo-hladno tvrde da se u gradu lijevom trakom vozi brze u odnosu na desnu, pa se ovaj u lijevoj traci mora skloniti vozilu iza njega ako on vozi brze - isto kao na autoputu.
[/quote]
Evo i forumas je postavio clan zakona da je preticanje sa lijeve strane, znaci kada ima vise traka u jednom pravcu bez obzira je li grad ili van grada preticanje je sa lijeve strane, Znaci lijeva traka je brza od desne trake. Ako neko hoce da vozi po ogranicenju onda treba da bude u desnoj traci, jer nikada ne znas sto onaj zuri i blica ti, moras se skloniti jer mozda zuri u bolnicu. evo dole boldirano fino pise
legenda si, svega mi, znači ako u zakonu piše da se pretiče s lijeve strane, to znači da je ta lijeva traka brža
, šta je slijedeće ... ako u gradu neko vozi krajnjom desnom 50, ti u ovim trakama lijevo možeš da voziš i 80 jer su to trake za brze, jbt, dobro ja ikako do kuće dođem pored ovakvih "tumača propisa" 
e jarane, a još se nisu ni uključili legendarni "tumači zakona o boezbjednosti saobraćaja", da ih ne prozivam
Najbolji su mi oni koji mrtvo-hladno tvrde da se u gradu lijevom trakom vozi brze u odnosu na desnu, pa se ovaj u lijevoj traci mora skloniti vozilu iza njega ako on vozi brze - isto kao na autoputu.
Evo i forumas je postavio clan zakona da je preticanje sa lijeve strane, znaci kada ima vise traka u jednom pravcu bez obzira je li grad ili van grada preticanje je sa lijeve strane, Znaci lijeva traka je brza od desne trake. Ako neko hoce da vozi po ogranicenju onda treba da bude u desnoj traci, jer nikada ne znas sto onaj zuri i blica ti, moras se skloniti jer mozda zuri u bolnicu. evo dole boldirano fino pise
[/quote](ne)forumas wrote:9. Preticanje i obilaženje
Clan 58.
(1) Preticanje i obilaženje obavlja se s lijeve strane.
(2) Preticanje mora da se obavlja sa desne strane ako se
vozilo na kolovozu nalazi u takvom položaju i njegov vozac daje
takav znak da se sa sigurnošcu može zakljuciti da to vozilo
skrece ulijevo.
(3) Vozilo koje se krece po šinama postavljenim na sredini
kolovoza ne smije da se pretice s lijeve strane. To vozilo može da
se pretice s desne strane ako izmedu njega i desne ivice kolovoza
postoji saobracajna traka.
legenda si, svega mi, znači ako u zakonu piše da se pretiče s lijeve strane, to znači da je ta lijeva traka brža
-
(ne)forumas
- Posts: 1681
- Joined: 02/12/2009 00:08
#42 Re: Preticanje
cekaj brkas babe i zabe
odnosno autoput i "gradsku cestu"
gdje se sada kupuju te vozacke?
gdje se sada kupuju te vozacke?
- vozač
- Posts: 1731
- Joined: 19/02/2010 11:46
#43 Re: Preticanje
nevjerovatno je sa kojom dozom entuzijazma pojedini ljubitelji automobila i brze vožnje nalaze opravdanje za svoje prekršaje
na ograničenje se doda u startu barem 10 km, onda se da slobodno mišljenje na temu "ja sam to ovako shvatio", onda se na sve to doda nekakva famozna tolerancija, uglavnom od 60 km/h ovi virtuozi jako brzo dođu do zaključka da je tih 60 za levate, a za njih je to 100 -110, još kad dodaš "vucibatine" što vrebaju na najskrovitijim mjestima ...
kako to da se u zemlji gdje se vozi desnom stranom, pretiče sa lijeve strane, fakat čudno ... sigurno su te lijeve trake po pravilu brže, za sigurne i staložene, super koncentrisane

na ograničenje se doda u startu barem 10 km, onda se da slobodno mišljenje na temu "ja sam to ovako shvatio", onda se na sve to doda nekakva famozna tolerancija, uglavnom od 60 km/h ovi virtuozi jako brzo dođu do zaključka da je tih 60 za levate, a za njih je to 100 -110, još kad dodaš "vucibatine" što vrebaju na najskrovitijim mjestima ...
kako to da se u zemlji gdje se vozi desnom stranom, pretiče sa lijeve strane, fakat čudno ... sigurno su te lijeve trake po pravilu brže, za sigurne i staložene, super koncentrisane
- BSn
- Posts: 4938
- Joined: 12/09/2006 15:49
- Location: Kad se hoce, pa lijevo...
#44 Re: Preticanje
@vozac, nije isto lijeva traka u gradu i na autoputu.
inace, nema sanse da pretices u ovkiru ogranicenja na nasim cestama, osim ako onaj kojeg pretices ne vozi 20-30 ispod ogranicenja. osim toga, to ti dodje vrlo rizicino i za tebe i za onog iz kontra smjera. druga je stvar sto neki preticu kad vozis 75 na ogranicenju 80 - nema sanse da te pretekne samo da bi vozio 80.
inace, nema sanse da pretices u ovkiru ogranicenja na nasim cestama, osim ako onaj kojeg pretices ne vozi 20-30 ispod ogranicenja. osim toga, to ti dodje vrlo rizicino i za tebe i za onog iz kontra smjera. druga je stvar sto neki preticu kad vozis 75 na ogranicenju 80 - nema sanse da te pretekne samo da bi vozio 80.
- vozač
- Posts: 1731
- Joined: 19/02/2010 11:46
#45 Re: Preticanje
ja se samo smijem tumačenju zakona od strane pojedinih trkača, koji iz svega izvuku zaključak da se u gradu maltene moraš sklanjati iz lijeve trake i otići u krajnju desnu, samo da oni prođu, a koji uz to još i pravila ponašanja sa autoputa prenose samoinicijativno u grad i gradsku vožnju, a da to apsolutno nigdje nije napisano ... pa onda sipaju lucidne zaključke kako je logično da su lijeve trake brže jer se pretiče sa lijeve strane
ne znam zaista gdje se to na otvorenoj cesti u evropi pretiče sa desne strane, izuzev kod engleza, a znamo i zašto
ne znam zaista gdje se to na otvorenoj cesti u evropi pretiče sa desne strane, izuzev kod engleza, a znamo i zašto
- Jimmy_The_Saint
- Posts: 2435
- Joined: 09/01/2006 11:16
- Location: Koliba na Rogoju
- Contact:
#46 Re: Preticanje
U cijeloj onoj seriji paragrafa gore nigdje se ne spominje ono zbog čega sam počeo ovo sve - ograničenje brzine pri preticanju. Zakon ili ne, na koncu, propisivati nekome da usporava KONTRA-TRAKOM i gusla dok pretiče je kriminalno.
Oko svega ostalog rasprava suvišna.
Oko svega ostalog rasprava suvišna.
-
nekke
- Posts: 40
- Joined: 27/10/2008 22:31
#47 Re: Preticanje
Nigdje se ne spominje ni da ogranicenje brzine ne vazi za vozila koja preticu. Preticanje je samo dozvoljeni nacin prelaska u drugu saobracajnu traku, propisi i dalje vaze. Dakle, zakonski, imaju pravo da kazne bilo koga ko prilikom preticanja krsi ogranicenje brzine. A piloti koji smatraju da im se neko u gradu treba sklanjati iz "njihove, lijeve" trake - za njih jedan savjet: iduci put kad vam bude smetalo u lijevoj traci vozilo koje se krece brzinom 60 KM/h tamo gdje je ogranicenje 60 KM/h zaustavite se pored prve policijske patrole i trazite da ga kazni jer ometa zracni saobracaj i ne dopusta vam da se krecete nadzvucnim brzinama kroz grad.Jimmy_The_Saint wrote:U cijeloj onoj seriji paragrafa gore nigdje se ne spominje ono zbog čega sam počeo ovo sve - ograničenje brzine pri preticanju. Zakon ili ne, na koncu, propisivati nekome da usporava KONTRA-TRAKOM i gusla dok pretiče je kriminalno.
Oko svega ostalog rasprava suvišna.
- Better Man
- Posts: 18730
- Joined: 01/10/2006 20:10
#48 Re: Preticanje
(ne)forumas wrote:ako je ogranicenje 80 i ti usporis na 70 ne vozis bitno ispod ogranicenja, medjutim svi mi vozimo kao na trkalistu, bitno je biti ispred drugog, a da bi stigao prvi moras biti najbrzi po svaku cijenu, a cijenu svakodnevno gledamo u crnoj hronicidadoka84 wrote:I sta kad usporis, opet vozis bitno ispod ogranicenja i tebi onda sviraju i preticu te...
Koliko su me puta razni Schumacheri prestigli na autoputu i dođem do prvog semafora i ti isti Schumacheri stoje ispred mene. Dakle nisu stigli ništa prije nego i ja.
Last edited by Better Man on 30/08/2010 15:31, edited 1 time in total.
- vozač
- Posts: 1731
- Joined: 19/02/2010 11:46
#49 Re: Preticanje
ne zakuhavaj čovječe, taman smo okončali raspravunekke wrote:Nigdje se ne spominje ni da ogranicenje brzine ne vazi za vozila koja preticu. Preticanje je samo dozvoljeni nacin prelaska u drugu saobracajnu traku, propisi i dalje vaze. Dakle, zakonski, imaju pravo da kazne bilo koga ko prilikom preticanja krsi ogranicenje brzine. A piloti koji smatraju da im se neko u gradu treba sklanjati iz "njihove, lijeve" trake - za njih jedan savjet: iduci put kad vam bude smetalo u lijevoj traci vozilo koje se krece brzinom 60 KM/h tamo gdje je ogranicenje 60 KM/h zaustavite se pored prve policijske patrole i trazite da ga kazni jer ometa zracni saobracaj i ne dopusta vam da se krecete nadzvucnim brzinama kroz grad.Jimmy_The_Saint wrote:U cijeloj onoj seriji paragrafa gore nigdje se ne spominje ono zbog čega sam počeo ovo sve - ograničenje brzine pri preticanju. Zakon ili ne, na koncu, propisivati nekome da usporava KONTRA-TRAKOM i gusla dok pretiče je kriminalno.
Oko svega ostalog rasprava suvišna.
-
AdnanSA
- Posts: 1404
- Joined: 31/01/2007 20:45
- Location: City
#50 Re: Preticanje
Slabo poznaješ običaje vožnje kroz grad. Imaš neka nepisana pravila i njih se treba držati . Ako neznaš koja su to pitaj neke od gradskih trkača. (usko je povezano sa kućnim odgojemDrvosjeca iz Dejcica wrote:Najbolji su mi oni koji mrtvo-hladno tvrde da se u gradu lijevom trakom vozi brze u odnosu na desnu, pa se ovaj u lijevoj traci mora skloniti vozilu iza njega ako on vozi brze - isto kao na autoputu.vozač wrote:e jarane, a još se nisu ni uključili legendarni "tumači zakona o boezbjednosti saobraćaja", da ih ne prozivamDrvosjeca iz Dejcica wrote:Cuj "Bosljaka" sto izmisljaju toplu vodu, zato i jesmo zadnja rupa na sviralu. Kod preticanja se ne smije prekoraciti ogranicena brzna, bez obzira na subjektivne razloge kojima pokusavate opravdati prekoracenje. Ja ne znam gdje ste vi polagali vozacki ali ocito niste nista naucili.
