Sta odabrati?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bic
Posts: 68
Joined: 29/08/2010 21:54

#26 Re: Sta odabrati?

Post by bic »

A sta da se radi,5000 je trenutno koliko vidim ni tamo ni vamo,sacekat cu decembar da padnu te cijene auta mada nesto i ne vjerujem bas(sig. ce i ova nasa drzavica kao i HR 'ugusit' to nekim nametima i davanjima).
land
Posts: 143
Joined: 09/04/2008 11:45

#27 Re: Sta odabrati?

Post by land »

Ovaj iznos od 5000 KM je odlican kao polog za leasing pa onda fino kupis neki nov auto od nekih dvadesetak hiljada jer mislim da za ove pare nemozes nista dobro uzeti nego neku krntiju koja te moze glave doci
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#28 Re: Sta odabrati?

Post by Jimmy_The_Saint »

Za leasing valja i rate imati od čeg. Inače se slažem.

A ovo što serete na škodilaka, jedno je Felicia na goloj ledini, garažirana nešto potpuno drugo. Garažirana korodira samo ako je baš oguljena neđe, i sigurno ih ima finih i zdravih za petaka...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#29 Re: Sta odabrati?

Post by ado-šampion »

Čovjek traži auto od 5 milja a predlažu mu da se uvali u kredit 25+ milja. :-) Drama. :run:
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#30 Re: Sta odabrati?

Post by Jimmy_The_Saint »

Jebi ga, sve zavisi kol'ki ti je jorgan. Da mi je manje od 30 godina, ova pamet, i plaća od barem 700 keka na koju mogu računati a bez gladnih usta na rabošu, s ovim njegovim parama uvalio bi se u leasing na 5 godina za neku solidniju jeftinjaru - Hyundai Accent, Sandero, Fabia, šta već kome paše. Odvališ mjesečno stopedeset - dvjesta marki na to, ali bar znaš da te auto ne smije izdati (novo je novo a ako je maler ima garancija). :D

Najgore što može napraviti je da za 5000 kao prvo auto uzme neki gladac-jadac polovnjak koji će mu u prvih pola godine uzeti JOŠ TOLIKO. Mene jaran nije posluš'o, umjesto Spark na kredit uzeo Punto za keš. U prvih pola godine tri puta mu mjenjač crk'o, i hajde što je "nov" 3-4 stoje, nego što mu recimo crkne u Jablanici. Sad mi kaže da sam bio u pravu - al' eto, šta ću mu ja. Još uvijek može uzeti 3-4 milje za punta, prištediti i uplivati za Sparka, sad je dobio povišicu. :skoljka:
User avatar
bic
Posts: 68
Joined: 29/08/2010 21:54

#31 Re: Sta odabrati?

Post by bic »

A kad je covjek mlad 3 mjeseca je jako puno,tako da sam jucer kupio auto.Onaj ko kaze da se za 5000 KM moze kupit samo neka kanta,smece itd. laze.Za 4600 sam kupio Ford Fiestu 1999 1.3 benzin.Super ocuvana i lijepog izgleda,na alu. felgama,motor u odlicnom stanju,pravi autic za grada,ne trosi puno(oko 7l).
vnm
Posts: 1489
Joined: 08/07/2008 01:28

#32 Re: Sta odabrati?

Post by vnm »

dobro si izabrao, a i super prosao sto se tice cijene. jel ona sa tuznim pogledom ili onaj redizajn?

sretno.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#33 Re: Sta odabrati?

Post by Jimmy_The_Saint »

Nije kanta, al' je je 11 godina.... :D
Ali pazario si pametno, sad uživaj.... :thumbup:
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#34 Re: Sta odabrati?

Post by sLLayer »

Ako si zainteresovan imam ja Peugeot 106 1.1 5000KM :-?
JAsoniC
Posts: 53
Joined: 14/09/2010 16:54
Location: Tuzla

#35 Re: Sta odabrati?

Post by JAsoniC »

ljudozder wrote:odaberi novije, audi je smeće.

A ako se možeš strpit do decembra, najbolje je da ne kupuješ dotad, jer bi cijene trebale da se drastično spuste.
ccc sto lupas covjece za nove audije nisam siguran ali imao sam audi 80 1.8 iz 1990 . Kupio sam ga za 4200, vozio ga 5 godina i nabio mu kilometrazu na 282 000 km bez iti jednon jedinog kvara cak ni ulje nisam mjenjao redovno i onda sam ga prodao za 5 milja. Iako sam promjenio nekoliko auta jos uvijek ga se rado sjetim kao pravi primjer pouzdanog i neunistivog automobila.
Minjo
Posts: 109
Joined: 06/03/2010 15:16

#36 Re: Sta odabrati?

Post by Minjo »

Felicie nakon redizajna ne hrđaju, kao one do 99/00.

Ja imam Punta JTD i do sada sem redovnog održavanja i velikog servisa nisam imao nikakvih vanrednih stavki. Auto je 2002. god ja sam prešao preko 12 k km tako da sada ima 157k km (moguće originalnih :-)). Auto odlično ide i auto putem, a zbog male karoserije skakuće na neravninama (mada je to daleko od bilo kakve drame). Autom sasvim normalno odem do Tuzle, preko Romanije do Crne Gore i uz normalnu vožnju nema nikakvih problema.

Kod Punta pored JTD, treba tražiti 1.2 8V benzinca, koji je jednostavan i pouzdan motor. I ne kupovati bijelog zbog loše farbe, obavezno metalik boju. Hrđe nema, karoserija je pocinčana. Rizik od krađe minimalan. Izbjegavati 1.9d motor i 1.2 16V zbog veće potrošnje.

I prtljažnik Punta, iako manji, puno je iskoristiviji od Audija 80.
Last edited by Minjo on 19/09/2010 08:11, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#37 Re: Sta odabrati?

Post by NediM17 »

Fiesta Mk4, fin izbor, ja sam kcerki kupio istu, samo sto je kod mene 1.25 75KS, Ghia (najjaca Fordova oprema, nema sta nema) '99, prije pola godine platio je 4900 . Kupio je kada je bilo 100.000km na satu, odmah zamjenio sve na trapovima i jos zupcasti, mikroremen, spaner zupcastog. Auto je ko bomboncic i moja ima alu. feligice i bas fino izgleda :) ! Ovaj 1.25 Zetec je vrlo elastican, trosi oko 6l kombinovane voznje, ali zna ta potrosnja i da se popne ako ga malo stisnes, ne znam kakav je taj 1.3, on ako se ne varam ima 60KS?

Jedini i najveci kvar sto sam imao na njoj je da mi je crkao ventil od grijanja, vrela voda je stalo ulazila u mali hladnjak i naravno ubi koliko je vrelo (to mi se desilo negdje sredinom augusta :-) ), odem kupim novi ventil u Motorexu na Grbavici, dodjem kuci zamjenim situacija ista.
Malo googlao i naletim na jednom forumu ako nije do ventila onda je do one komandne table, skinem kasetofon, skinem tablu otvorim i vidim k'o izgorem jedan element, unimer je potvrdio moju sumnju. Nadjem na jednom otpadu u Doboju plocu, ali bez klime. Otvorim, vidim ima taj element dodjem kuci, prelemim na svoju plocu i radi i dan danas.

Tebi neka je sa srecom, i da se navozas bez ijednog kvara!
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#38 Re: Sta odabrati?

Post by slobodni armirach »

BIC, koliko ti imas para za odrzavanje auta?

ako kupis kakvu staru kobilu dizela ocekuj da ces upoznati sve cari 'boš' pumpe, sta znace kugle seleni, protekt gume itd.

za tebe je Punto, mali benzinac, nije potrosac, ocekuj iznenadne susrete sa podzidama, zicama, niskim stubovima prilikom parkiranja i provlacenja, pa kad zagrebes auto ili izvijes lim nece puno kostat, bices sposoban kupiti nove dvije gume 13'' ili 14''.
Kad nabavis sebi malo auto, zaboravi osposobljavanje auto vjestina po auto cesti, uhvati se Sedrenika, Breke, Vratnika, sve ljepote uske ceste, parkiranje, rucne, mimoilazenje i ostale znamenitosti koje ceti vise pomoci nego puko stiskanje gasa na otvorenoj cesti
JAsoniC
Posts: 53
Joined: 14/09/2010 16:54
Location: Tuzla

#39 Re: Sta odabrati?

Post by JAsoniC »

slobodni armirach wrote:BIC, koliko ti imas para za odrzavanje auta?

ako kupis kakvu staru kobilu dizela ocekuj da ces upoznati sve cari 'boš' pumpe, sta znace kugle seleni, protekt gume itd.

za tebe je Punto, mali benzinac, nije potrosac, ocekuj iznenadne susrete sa podzidama, zicama, niskim stubovima prilikom parkiranja i provlacenja, pa kad zagrebes auto ili izvijes lim nece puno kostat, bices sposoban kupiti nove dvije gume 13'' ili 14''.
Kad nabavis sebi malo auto, zaboravi osposobljavanje auto vjestina po auto cesti, uhvati se Sedrenika, Breke, Vratnika, sve ljepote uske ceste, parkiranje, rucne, mimoilazenje i ostale znamenitosti koje ceti vise pomoci nego puko stiskanje gasa na otvorenoj cesti
Ma ne mora uzet bash takvo auto, recimo u tu cijenu mislim da ulazi i CItroen Saxo koji je simpaticno malo auto ali sa dobrim motorima, od 60tak pa do nekih 120 ks. Mislim da ima jedna verzija 1.4 sa 90 ks to je odlicna mjera. Drug mi je imao punta i iskreno blago je reci katastrofa :) Imao je 60 ks , nikakva ubrzanja a opet je trosio oko 8 i vishe litara u gradu. Imao je na njemu i dosta kvarova, mada je on imao noviju redizajn verziju a ne ovog Punta sto je do5 milja. Mada et ja sam nesto vishe za Citroen Saxo ili Reno Clio koji se moze nac za 5 milua, naravno ak se odmah izbroji kesh.
User avatar
bic
Posts: 68
Joined: 29/08/2010 21:54

#40 Re: Sta odabrati?

Post by bic »

A prije nesto manje od mjesec dana sam kupio Ford Fiestu 1999 1.3 benzin za 4600 KM,i bas ovih dana imam ponudu da mijenjam za Fiat Punto 1.2B 2002 god. + moja doplata 400-500 KM.,i mislim da cu to i uraditi.Fiesta me slusala u ovih mjesec dana(a dugo li je :lol: ),i nemam se na sta pozaliti,ali Punto mi se svidja vise izgledom,mladji itd.
A sto se tice moje voznje,pa i sam sam sebe iznenadio,nikakvih ni grebanja hvala Bogu,smo oprezno,sve pratit i ide... :thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#41 Re: Sta odabrati?

Post by Ateista »

Ako ti je prvi auto, ja bih ti savjetovao nesto starije, uglavnom su jeftiniji za odrzavati.

Ako nemas puno iskustva, teze je cuvati auto i vece su sanse za kvarove ili ostecenja, pa tek kad budes imao par godina iskustva onda treba uzeti nesto novije, prvo se ispraksaj na starijem, to ti je moj savjet. :D
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#42 Re: Sta odabrati?

Post by whow »

Jimmy_The_Saint wrote:Jebi ga, sve zavisi kol'ki ti je jorgan. Da mi je manje od 30 godina, ova pamet, i plaća od barem 700 keka na koju mogu računati a bez gladnih usta na rabošu, s ovim njegovim parama uvalio bi se u leasing na 5 godina za neku solidniju jeftinjaru - Hyundai Accent, Sandero, Fabia, šta već kome paše. Odvališ mjesečno stopedeset - dvjesta marki na to, ali bar znaš da te auto ne smije izdati (novo je novo a ako je maler ima garancija). :D

Najgore što može napraviti je da za 5000 kao prvo auto uzme neki gladac-jadac polovnjak koji će mu u prvih pola godine uzeti JOŠ TOLIKO. Mene jaran nije posluš'o, umjesto Spark na kredit uzeo Punto za keš. U prvih pola godine tri puta mu mjenjač crk'o, i hajde što je "nov" 3-4 stoje, nego što mu recimo crkne u Jablanici. Sad mi kaže da sam bio u pravu - al' eto, šta ću mu ja. Još uvijek može uzeti 3-4 milje za punta, prištediti i uplivati za Sparka, sad je dobio povišicu. :skoljka:

Potpuno se slazeim . A ima i ona ;"u srecu se uzda lud a pametan u svoj UD".
User avatar
sheikh
Posts: 875
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#43 Re: Sta odabrati?

Post by sheikh »

Mozes uzeti Skodu Fabio(2000 i neko godiste,prve one) njih mozes naci po 6k,nisu neke pile,ali pristojno auto sa finom potrosnjom,a nije ni staro 8-)
Post Reply