Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post Reply
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#26 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

test01 wrote:pa jesi li gledao latinicu i sta kazu oni koji su branili posavinu sta se desavalo,kako je miniran most itd.?
ako si iz toga kraja, to bi i sam trebao da znas. sta ima general da ti objasnjava???????????
jesam gledao sam...i tu ima istine sigurno...ali,kad pogledas stanje na terenu tada,ipak je VRS bila opremljenija i jaca...Ako ti kazes da nije to tacno...onda nije ni za Oluju tacno da je vojna pobjeda vec pobjeda za stolm!!!
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#27 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

copout2010 wrote:
tetakk wrote:Koja je ovo bila jedinica? Slabo se vidi.
Image
Lijevo Vucijacka brigada,desno je brigada MUP-a RSK
Zato su oni onako bili iz razlicitih opstina 8-) :D
Jednog lijepog dana poslije visesatnog granatiranja, pa jednog "zestokog" napada iz daljine na koji se nismo "upristojili" da odgovorimo, krenu oni tako cestom ko u setnju, valjda kontajuci da smo se povukli... i dobise spomen sobu.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#28 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

copout2010 wrote:
kriticarka_nikova wrote:
Svi navedeni gradovi su veoma brzo pali, sem Odzaka. Jedino je Modrica bila vracena od strane HVO-a ali to je trajalo samo par dana i opet je preko noci pala. Bosanska Posavina je sva "preko noci pala", jedino su se odrzali Orasje, Odzak i Gradacac,
HVO iz Hercegovine i Srednj. Bosne se ne moze poredit sa HVO-om iz Posavine. U Posavini Hrvati nisu htjeli ratovat protiv Bosnjaka niti su htjeli se dogovarat sa Srbima, zato su najgore prosli. U Latinici je Denis Lati iznio sve to i lijepo rekao da je Posavinu prodao Tudjman.
HVO jedinice iz Odzaka i MHVO Orasja skupa sa jedinicima MHVO Grad. brigade imale su jaku zelju da se spoje, dobro su suradjivali, ako se tako moze reci, no dogovor koji su imali za vrijeme rata (taj da se spoje) nije im se ostvario iako su se zajednicki borili do tog cilja.
slazem se...
Derventa 4.7.,Modrica 28.6.,Odzak 15.7.,Bosanski Brod 07.10.92...
Sigurno je bilo dogovora...
Ali kad pogledas odnos snaga u Bosanskoj Posavini VRS je bila jaca u odnosu na HV,HVO,TO BiH...
VRS je bila jaca samo po orzju iz JNA. Zato se i pretpostavlja da je Posavina prodana, o cemu se i govorilo kao sto rekoh u emisiji “Latinica”.
Na taj teritoriji redovno su pristizali “stranci” tzv “Beli orlovi”, “Arkanovci” itd. pa je Posavski teritorij je za njih bio totalno stran, tako da su se tu slabo snalazili. Veliki broj ih je izginulo, a ko su i odakle su govorili su samo njihovi dokumenti (licne karte) koje su nalazili pripadnici MHVO brigade, pa odatle se i zna da su medju njima izmedju ostalih bili i gradjani iz susjedne zemlje tj. ostatka bivse Jugoslavije.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#29 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

Borba za Bosansku Posavinu, od 03.03. do 07.10.1992. godine

Ulazak VRS u Modricu i pokretanje napada na derventskom i dobojskom ratistu:

Image

ulazak VRS u Derventu i pocetak napada na Odzak:
Image
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#30 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

tetakk wrote:
kriticarka_nikova wrote:
test01 wrote:odzak je vracen dejtonom ,a do tada je bio Vukosavlje.
znaci,nije tacno da se odbranio.
Vukosavlje i danas postoji i nalazi se pored Modrice. Odzak se odrzavao/branio na jednom dijelu opcine, ne mogu se tacno sjetit kako se taj dio zvao.
Cini mi se da je jos za vrijeme rata Odzak bio dobio ime Vukosavlje. Kasnije se to svelo na Pecnik, Jakes, Srnavu, Gnionicu, Josavku ili Josanicu.
Pogledaj na Wikipediji da Vukosavlje jos postoji.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#31 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

Borba za Bosansku Posavinu, od 03.03. do 07.10.1992. godine

VRS usla u Odzak i renula prema ovom Gradu,Posavskoj Mahali i r. Savi...
Image

VRS zauzela Gradac,Bijelo Brdo,Kostres
Image
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#32 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

@kriticaka
Naravno da postoji na dijelovima opcine Odzak koji je pripao manjem entitetu.
Samo sam rekao da se svelo na gore pomenuta sela.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#33 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

tetakk wrote:@kriticaka
Naravno da postoji na dijelovima opcine Odzak koji je pripao manjem entitetu.
Samo sam rekao da se svelo na gore pomenuta sela.
Sjetila sam se! Cardak- tu se "odrzavao Odzak", ako se nevaram i ako me sjecanje dobro sluzi?
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#34 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

kriticarka_nikova wrote:
VRS je bila jaca samo po orzju iz JNA. Zato se i pretpostavlja da je Posavina prodana, o cemu se i govorilo kao sto rekoh u emisiji “Latinica”.
Na taj teritoriji redovno su pristizali “stranci” tzv “Beli orlovi”, “Arkanovci” itd. pa je Posavski teritorij je za njih bio totalno stran, tako da su se tu slabo snalazili. Veliki broj ih je izginulo, a ko su i odakle su govorili su samo njihovi dokumenti (licne karte) koje su nalazili pripadnici MHVO brigade, pa odatle se i zna da su medju njima izmedju ostalih bili i gradjani iz susjedne zemlje tj. ostatka bivse Jugoslavije.
O.K.,ali u tim operacijama zapadno od Doboja,Modrice,nije bilo nikakvih jedinica osim domacih...JNA koja se povukla iz Slavonskog Broda u Bosanski Brod,ubrzo je i odatle pocela da bjezi...U podnovlju su se zaustavili,i jedan dio je ostao,ali vecina je otisla dalje...U Podnovlju se formira Vucjacka brigada,koja je ostala u poluokruzenju,imala je samo skelski prelaz prema Osjecanima...I dosta je muke zadala HVO,HV,HOS-u, na Lipi,Crvenoj zemlji,Dobroj Vodi,itd...
gen.Simic pise knjigu o operacijama u Bos. Posavini,a ako dodjem do jedinica VRS koje su ucestvovale postavicu ih...
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#35 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

kriticarka_nikova wrote:
Sjetila sam se! Cardak- tu se "odrzavao Odzak", ako se nevaram i ako me sjecanje dobro sluzi?
nista se nije drzalo...VRS je od obodnog kanala do Bos. Samca izasla na r. Savu,sve je otislo preko....
Tacno je da je 1993.godine preko r.Save presla jedna manja jedinica HV ili HVO (mislim izvidjacko-diverzantska) u Donji Svilaj,ali je brzo otkrivena i neutralisana...
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#36 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

kriticarka_nikova wrote:
tetakk wrote:@kriticaka
Naravno da postoji na dijelovima opcine Odzak koji je pripao manjem entitetu.
Samo sam rekao da se svelo na gore pomenuta sela.
Sjetila sam se! Cardak- tu se "odrzavao Odzak", ako se nevaram i ako me sjecanje dobro sluzi?
Slabo te sjecanje sluzi. Cardak je preko rijeke Bosne, modricka opstina. Cardak je hrvatsko selo i nisu bili nesto "ratnicki" nastrojeni.
Najvece napade na tom dijelu su trpili Tarevci.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#37 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

tetakk wrote:
Slabo te sjecanje sluzi. Cardak je preko rijeke Bosne, modricka opstina. Cardak je hrvatsko selo i nisu bili nesto "ratnicki" nastrojeni.
Najvece napade na tom dijelu su trpili Tarevci.
Slazem se,prvi napad na Tarevce je odbijen!!!
A znate li ko je prvi usao u Modricu???
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#38 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

Borba za Bosansku Posavinu, od 03.03. do 07.10.1992. godine

VRS zauzela Bosanski Brod:
Image
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#39 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

copout2010 wrote:
tetakk wrote:
Slabo te sjecanje sluzi. Cardak je preko rijeke Bosne, modricka opstina. Cardak je hrvatsko selo i nisu bili nesto "ratnicki" nastrojeni.
Najvece napade na tom dijelu su trpili Tarevci.
Slazem se,prvi napad na Tarevce je odbijen!!!
A znate li ko je prvi usao u Modricu???
Tarevcani su bili hrabri. To su pokazali u borbama oko i u Modrici maj-juni.

Nemam pojma ko je prvi usao u Modricu, jer nisam ucestvovao u tim zadnjim borbama oko Modrice.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#40 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

tetakk wrote:
Zato su oni onako bili iz razlicitih opstina 8-) :D
Jednog lijepog dana poslije visesatnog granatiranja, pa jednog "zestokog" napada iz daljine na koji se nismo "upristojili" da odgovorimo, krenu oni tako cestom ko u setnju, valjda kontajuci da smo se povukli... i dobise spomen sobu.
bilo je gubitaka...
kad se sa Plehana HV,HVO povlacili nisu znali da je na Rabicu VRS i podju sa 2 kamiona prema Derventi se povlaciti...Doceka ih na Rabicu par zolja,i izginuse...Ne znam jesu li oni dobili spomen sobu...
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#41 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

copout2010 wrote:
tetakk wrote:
Slabo te sjecanje sluzi. Cardak je preko rijeke Bosne, modricka opstina. Cardak je hrvatsko selo i nisu bili nesto "ratnicki" nastrojeni.
Najvece napade na tom dijelu su trpili Tarevci.
Slazem se,prvi napad na Tarevce je odbijen!!!
A znate li ko je prvi usao u Modricu???
Rekla sam to o gornjem postu: JNA, pa HVO tj. "Crni kosuljaci" il "Crne kosulje" tako nesto, pa ponovo JNA.

@tetak hm....nesto ne mogu da se sjetim da je Cardak ikad bio u opstini Modrica. :?
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#42 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

tetakk wrote:
Tarevcani su bili hrabri. To su pokazali u borbama oko i u Modrici maj-juni.

Nemam pojma ko je prvi usao u Modricu, jer nisam ucestvovao u tim zadnjim borbama oko Modrice.
to mi je ispricao general Simic poslije rata,a i na TV-u je javno rekao...i niko ga nije demantovao...Krenulo Kolo srpskih sestara iz Gradiske,i prodje linije i udju u Modricu,koja je vec bila prazna!!!!!!!!!! :shock: :D :-D :)
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#43 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

copout2010 wrote:
tetakk wrote:
Zato su oni onako bili iz razlicitih opstina 8-) :D
Jednog lijepog dana poslije visesatnog granatiranja, pa jednog "zestokog" napada iz daljine na koji se nismo "upristojili" da odgovorimo, krenu oni tako cestom ko u setnju, valjda kontajuci da smo se povukli... i dobise spomen sobu.
bilo je gubitaka...
kad se sa Plehana HV,HVO povlacili nisu znali da je na Rabicu VRS i podju sa 2 kamiona prema Derventi se povlaciti...Doceka ih na Rabicu par zolja,i izginuse...Ne znam jesu li oni dobili spomen sobu...
To ti malo pregledas knjigu? :wink:
Spomen sobe se najvise i pune naivcima, zar ne?
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#44 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by kriticarka_nikova »

copout2010 wrote:
tetakk wrote:
Tarevcani su bili hrabri. To su pokazali u borbama oko i u Modrici maj-juni.

Nemam pojma ko je prvi usao u Modricu, jer nisam ucestvovao u tim zadnjim borbama oko Modrice.
to mi je ispricao general Simic poslije rata,a i na TV-u je javno rekao...i niko ga nije demantovao...Krenulo Kolo srpskih sestara iz Gradiske,i prodje linije i udju u Modricu,koja je vec bila prazna!!!!!!!!!! :shock: :D :-D :)
A to ti nas malo zezas druskane?
Kad si tako potkovan znanjem ne znam sto postavljas toliko pitanja?
A i strane ti se brzo mijenjaju, sve cekam kad ces izbacit post da su najposteniji bili ipak u TO BiH-a.

Haji zdravo.
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#45 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

tetakk wrote:
To ti malo pregledas knjigu? :wink:
Spomen sobe se najvise i pune naivcima, zar ne?
Slazem se...
Mada nekad i losa taktika dovede do punjenja spomen soba ko u julu,mislim 18.7.1992. u G. Kolibama,kad je neka budala poslala tenkovski vod bez podrske pjesadije,i artiljerije ko u svatove!!!!Rezultat 8 mrtvih!!!
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#46 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

copout2010 wrote:
tetakk wrote:
Tarevcani su bili hrabri. To su pokazali u borbama oko i u Modrici maj-juni.

Nemam pojma ko je prvi usao u Modricu, jer nisam ucestvovao u tim zadnjim borbama oko Modrice.
to mi je ispricao general Simic poslije rata,a i na TV-u je javno rekao...i niko ga nije demantovao...Krenulo Kolo srpskih sestara iz Gradiske,i prodje linije i udju u Modricu,koja je vec bila prazna!!!!!!!!!! :shock: :D :-D :)
Modrica je bila citava dva dana prazna, ali srpske jedinice nisu ulazile, jer su bas ono nastradali u ulicnim borbama za Modricu prije probijanja koridora, pa je to i vjerovatno.

@kriticarka
Da nisi zamjenila Cardak i Dobor?
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#47 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

kriticarka_nikova wrote:
A to ti nas malo zezas druskane?
Kad si tako potkovan znanjem ne znam sto postavljas toliko pitanja?
A i strane ti se brzo mijenjaju, sve cekam kad ces izbacit post da su najposteniji bili ipak u TO BiH-a.

Haji zdravo.
Ne zezam...to mi je general rekao i niko ga nije demantovao...
jest vrijeme je za spavanje....
Hvala na fer diskusiji...Pozdrav...Laku noc....
Pisite na temi...
Imam i karte Brodske operacije,postavicu ih drugi put...Ima dosta detaljnih karti...
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#48 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tetakk »

copout2010 wrote:
tetakk wrote:
To ti malo pregledas knjigu? :wink:
Spomen sobe se najvise i pune naivcima, zar ne?
Slazem se...
Mada nekad i losa taktika dovede do punjenja spomen soba ko u julu,mislim 18.7.1992. u G. Kolibama,kad je neka budala poslala tenkovski vod bez podrske pjesadije,i artiljerije ko u svatove!!!!Rezultat 8 mrtvih!!!
To se desava kada imas oklopa za bacanje i p*ckastu pjesadiju ;)

Jel znas da je sama 16. krajiska imala vise oklopa nego citava Armija BiH do pred kraj rata?
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#49 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

tetakk wrote:]

Modrica je bila citava dva dana prazna, ali srpske jedinice nisu ulazile, jer su bas ono nastradali u ulicnim borbama za Modricu prije probijanja koridora, pa je to i vjerovatno.

@kriticarka
Da nisi zamjenila Cardak i Dobor?
to mi je i geneneral potvrdio,ali pazljivo se ulazilo u Modricu dva dana,i 28.6.92. objavljeno je da je VRS u Modrici...Mada je ona 26.6. bila prazna...
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#50 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by copout2010 »

tetakk wrote:
copout2010 wrote:
tetakk wrote:
To ti malo pregledas knjigu? :wink:
Spomen sobe se najvise i pune naivcima, zar ne?
Slazem se...
Mada nekad i losa taktika dovede do punjenja spomen soba ko u julu,mislim 18.7.1992. u G. Kolibama,kad je neka budala poslala tenkovski vod bez podrske pjesadije,i artiljerije ko u svatove!!!!Rezultat 8 mrtvih!!!
To se desava kada imas oklopa za bacanje i p*ckastu pjesadiju ;)

Jel znas da je sama 16. krajiska imala vise oklopa nego citava Armija BiH do pred kraj rata?
Slazem se...
A za oklop nisam siguran...16.kmtbr je imala oklopni bataljon,tzv.Pajin bataljon,a svi znamo formaciju okb u JNA...2-3 tenkovske cete i 1 mehanizovana...Mogo je imati 40-50 oklopnjaka najvise...
Post Reply