Zivot bez novca!?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#26 Re: Zivot bez novca!?

Post by vratnik »

i tako je govorio komi:
...sam raditi svoju hranu... uzdizati mala seoska gazdinstva... državna regulativa za mnoge stvari (opet vuče u totalitarizam nažalost)

međutim državna regulativa u vezi sa novcem bi podsticala lijenost i sivilo mediokriteta a oni koji su malo sposobniji za obrnut bi propadali duhovno i fizički...

A ja mislim da je idealno drustvo (namjerno necu da pisem utopija posto je utopija to, utopija :) ) moguce samo bez represalija. A u takvom je novac sasvim nebitan.
I nisam mislio na poklanjanje kao rjesenje problema, puno vise razmisljam o tome kako bi SVI mogli raditi SVE, ponekad. (recimo meni se beru banane, odem na farmu i berem iste. Jedu mi se banane, odem na pijacu posto velikih trznih centara u mojoj utopiji nema, i uzmem banane. Nakon sto se naravno ispricam sa drugom / drugaricom koja iste "pazi" . Mozda preuzmem i njenu / njegovu smjenu?
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#27 Re: Zivot bez novca!?

Post by Truba »

svi rade sve
hm :?
to mi vodi u propast kao firma u kojoj svi rade sve :mrgreen: valjda mora postojati neka podjela rada :sad:

u obzir moramo uzeti i ljudski faktor... npr. klošare koji idu uokolo i traže marku ili otimaju cenera

npr bez novca bi neko za te klošare morao brati banane jer bi stajali pored drveta s čakijom i tjerali ljude da beru za njih... što bi opet dovelo do n ekih devijacija koje danas imamo :?
Post Reply