Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
senex
Posts: 19
Joined: 24/02/2009 22:21

#26 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by senex »

hvala vam svima, na savjetima....ja sam u velikoj dilemi iskljucivo zbog toga sto mi je matematika slabija strana a informatika me jako zanima, a na ETF je matemaka puno teza( ako sam dobro upucen) u odnosu na na PMF....to sebi nemogu nikako da u glavi razbistrim.............
i ako neko ima neki prijedlog, sto se tice fakulteta da je vise zastupljena informatika nego matematika, volio bi da mi to kaze, jos jednom hvala svima...
User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#27 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Hunkar »

senex wrote:hvala vam svima, na savjetima....ja sam u velikoj dilemi iskljucivo zbog toga sto mi je matematika slabija strana a informatika me jako zanima, a na ETF je matemaka puno teza( ako sam dobro upucen) u odnosu na na PMF....to sebi nemogu nikako da u glavi razbistrim.............
i ako neko ima neki prijedlog, sto se tice fakulteta da je vise zastupljena informatika nego matematika, volio bi da mi to kaze, jos jednom hvala svima...
malo sutra ... PMF je matematicki fakultet i tu imas najvise matematike :D a to da je matematika teza na etf-u ... :-) :-)

ako ne vjerujes, bujrum ... brzo ove koji idu na pmf jer je `lagan` prof. avdispahic stavi na svoje mjesto :D
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#28 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Bolonjac »

Pa ETF odsjek RI :) (ni slucajno automatiku ili TK)

Matematika na ETF-u imas dosta na ostalim odsjecima al to nije teoretska matematika vec primjenjena koja zahtjeva dobro poznavanje matematike kao alata dok na RI imas jako malo do nimalo i to matematike sto na RI imas moze rjesavati srednjoskolac(+,-,*,/ samo na jednom predmetu fourierova transformacija)
a zadaci su tipski.

Na prvoj godini imas matematiku al nije nista posebno samo ako radis zadace i pratis tutoriale poloziti ces 100% jer su zadaci tipski (ponavljaju se promjenis brojeve znas ga uraditi no i to treba prevjezbati al svaki fakultet je takav).
Otici na PMF bjezeci od matematike je jako los potez.
Last edited by Bolonjac on 11/04/2009 22:21, edited 1 time in total.
saga
Posts: 1177
Joined: 14/05/2007 22:23

#29 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by saga »

ako ti je matematika slabija strana, nisi za pmf-a
tamo ima mnogo matematika... (6 na prvoj godini, 5 na drugoj i na trecoj 2-3)... sto laksih sto tezih... al svejedno valja ispolagat sve to
cevapcinica
Posts: 563
Joined: 20/01/2009 19:20

#30 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cevapcinica »

senex wrote:hvala vam svima, na savjetima....ja sam u velikoj dilemi iskljucivo zbog toga sto mi je matematika slabija strana a informatika me jako zanima, a na ETF je matemaka puno teza( ako sam dobro upucen) u odnosu na na PMF....to sebi nemogu nikako da u glavi razbistrim.............
i ako neko ima neki prijedlog, sto se tice fakulteta da je vise zastupljena informatika nego matematika, volio bi da mi to kaze, jos jednom hvala svima...
Hmm, ako cu biti iskren, tvoja kombinacija interesa i slabije strane nije bas najbolja. Ako hoces stvarno dobro i sveobuhvatno obrazovanje iz polja informatike, ne mozes se "izvuci" bez dosta matematike.
PeroKosoric
Posts: 297
Joined: 11/12/2008 09:00

#31 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by PeroKosoric »

Hoces informatiku neces matematiku?

Nije valjda da se upisujes na fakultet jer ti se svidja Super-Mario.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#32 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Pera Trta »

PeroKosoric wrote:Hoces informatiku neces matematiku?

Nije valjda da se upisujes na fakultet jer ti se svidja Super-Mario.
Ovaj senex bi izgleda malo da bude trudan, malo da ne bude :D
neky
Posts: 4
Joined: 18/04/2009 16:26
Contact:

#33 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by neky »

senex wrote:hvala vam svima, na savjetima....ja sam u velikoj dilemi iskljucivo zbog toga sto mi je matematika slabija strana a informatika me jako zanima, a na ETF je matemaka puno teza( ako sam dobro upucen) u odnosu na na PMF....to sebi nemogu nikako da u glavi razbistrim.............
i ako neko ima neki prijedlog, sto se tice fakulteta da je vise zastupljena informatika nego matematika, volio bi da mi to kaze, jos jednom hvala svima...
ja cu sigurno upisati etf, RI
a sto se tice matematike uopste nije teska kupila sam skripte za prijemni
i svi zadacu su lahki koje si naravno radio/la u srednjoj skoli
User avatar
antropolog
Posts: 230
Joined: 16/06/2009 15:19
Location: lisboa

#34 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by antropolog »

madnessa wrote:e sad meni nije jasno nesto... upisujes matematiku i informatiku, jer te zanima informatika, a da bi izbjegao matematiku na ETFu? :-) zasto izbjegavati jedan predmet na ETFu tako sto ces upisati citav studij za taj predmet? :-) :-) :-)

prvo, moras shvatiti da je to prvenstveno studij matematike sa par informatickih predmeta i imam osjecaj da je tih par predmeta koji se ticu informatike tu vise da bi se steklo zvanje koje obuhvata i informatiku kako bi se moglo raditi i u skolama kao profa informatike, jer iskreno ne vidjeh inzinjera elektrotehnike koji je potrcao da radi u skoli.

drugo, gledaj sta dobijas po okoncanju studija... ovamo si inzinjer racunarstva i informatike i dobijas opsirnije znanje o tematici koja te zanima, dok na PMFu dobijas opsirnije zvanje o predmetu koji te ne zanima i povrsno znanje o onome sto bi zelio studirati. o razlikama u mogucnostima zaposlenja nakon PMFa i ETFa da ne pricamo...

kao apsolvent studija ante bologna (stari plan i program) na ETFu ti iskreno preporucujem da upises smjer za racunarstvo i informatiku na mom faksu. fizika je vazda bila presmijesna, a matematika je znatno laksa sada nego kada sam ja upisivala faks. ovo ti govorim kao osoba koja nije imala prirodne predmete u srednjoj skoli (zavrsila sam jezicku gimnaziju), a i ono sto sam imala je bilo vise muzicko nego matematika (profa bio otkacen skroz na skroz)... dakle, nisam bas dosla s nekim predznanjem, ali sam ipak u solidnom roku dogurala sad gdje jesam... (jos nisam pocela gajiti sijede) :mrgreen:

zapamti, nekad je bolje malo jace zapeti, ali dobiti puno vise nego ici linijom manjeg otpora i citav zivot se kajati.

btw. mislim da o zavrsetku studija za matematiku i informatiku na PMFu dobijes zvanje dipl. nastavnika/profesora matematike i informatike... nisam sigurna... u svakom slucaju je daleko manje zvucno kao dipl. inzinjer elektrotehnike... kako li ce se to zvati kad zavrsis bogzna, ali ipak je vise cijenjeno... a posla ima na sve strane, vjeruj. pravo puno studenata pocne raditi u struci prije negoli diplomira.

u svakom slucaju sretno! ;-)
nadam se da ne pričaš o jezičkoj gimn. u travniku
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#35 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Stari »

Ovdje sam prokontao da se sada u sarajevu ocito matematika na elektrotehnickom fakultetu smatra tezom od one na matematickom fakultetu .... i nisu su mi jasne barem dvije tri stvari...od kad je to tako ?

Da se razumijemo ...jednom davno , u doba crno bijelih televizora sa samo dva kanala,.... sam bio inzinjer elektrotehnike ...pa i nesto malo vise ...no nebitno ....sad vise nisam u toj bransi. Bio sam usmjerenja (tad se to tako zvalo) telekomunikacije .... kasnije, digitalna obrada signala i mobilna radiotelefonija. I matematika na elektrotehnickom fakultetu je uvijek nekako (nezvanicno naravno) bila druga po keoficijentu zajebanosti .... dakle otprilike, vrlo pojednostavljeno, ispred masinstva i gradjevine ...ali ipak iza matematickog fakulteta. Zasto? ...Pa zato ...valjda ...sto je matematika na elelktrotehnici (a jeste obimna i gadna, tu nema price) ipak samo sredstvo , alat ili nazovite to kako hocete ...da se prodre ( :D penetrira :D ) u carstvo jedne druge nauke - Elektrotehnike (neovisno od usmjerenja) ....Dochim na matematickom fakultetu ....je matematika sama sebi cilj....


O cemu se radi ... pa jednostavno o tome ... primjera radi ... inzinjer elektrotehnike uci recimo Fourijerove i Laplaceove transformacije ...da bi lakse mogao rijesavati diferencijalne jednacine odredjenog tipa ...koje su mu kasnije neophodne pri recimo dimenzioniranju komponenti u jednom filteru ili (kod usmjerenja za automatiku) pri procavanju stabilnosti jednog regulacionog sistema. Matematicar opet, uci te iste transformacije ....samo zato sto one postoje u matematickoj teoriji .... sad, hoce li i kako i na koji nacin on iste te teorije primjenjivati u stvarnosti ... to je sporedna stvar.

A takvih stvari ...koje postoje u matematickoj teoriji ...a nemaju veze sa elektrotehnikom ....ima jako jako jako puno ...to cini matematiku na matematickom fakultetu obimnijom i time tezom , kao predmet proucavanja od njene varijante na elektrotehnici .
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#36 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

Jedno glupo pitanje: zar postoji predmet zvan Matematika na PMFu, odsjek Matematika (šala mala)? Onaj ko kaže da je Inženjerska matematika (insert a number here) teža od Analize na PMFu, vjerovatno je studirao oboje, pa govori iz iskustva :razz: A tom preporučujem da se raspita o rezultatima ispita ove godine na Analizi... pa neka uporedi sa rezultatima IM1/2. Jasno, to nije neki reper, zahvaljujući činjenici da se studenti različitog profila upisuju na ova dva fakulteta, pa je ovo poređenje malo deplasirano (nije moguće uvesti relaciju poretka u polju kompleksnih brojeva, ne?)
User avatar
hidrant
Posts: 857
Joined: 24/05/2009 00:29
Location: Engleska 5:1 Pokrajina Hrvatska+Brazilac

#37 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by hidrant »

nellington wrote:Jedno glupo pitanje: zar postoji predmet zvan Matematika na PMFu, odsjek Matematika (šala mala)? Onaj ko kaže da je Inženjerska matematika (insert a number here) teža od Analize na PMFu, vjerovatno je studirao oboje, pa govori iz iskustva :razz: A tom preporučujem da se raspita o rezultatima ispita ove godine na Analizi... pa neka uporedi sa rezultatima IM1/2. Jasno, to nije neki reper, zahvaljujući činjenici da se studenti različitog profila upisuju na ova dva fakulteta, pa je ovo poređenje malo deplasirano (nije moguće uvesti relaciju poretka u polju kompleksnih brojeva, ne?)
Ne znam kakve su prolaznosti i ne zelim ulaziti u to, ali je cinjenica da se bolji matematicari upisuju na ETF, nego na
PMF.
Skoro svi takmicari kako iz fizike, tako i iz matematike se upisuju na ETF.
Opce je poznata cinjenica da je Analiza 1 na ETF-u bio jedan od najtezih ispita na Univerzitetu.
Sta mozes biti kad zavrsis PMF?
Nastavnik matematike?
Sumnjam da je to atraktivnije od inzenjera elektrotehnike.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#38 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

Naravno, činjenica je da 95% 'vrhunskih' takmičara upisuje ETF, preostalih 5% PMF (eh, ko me natjera da idem s većinom :-) ). No da je IM1/IM2 još uvijek onoliki bauk kakav je bila prije Bolonje, nije. Još uvijek je teže položiti Impulsnu elektroniku :lol:

Još nešto, druže hidrant: nisam ulazio uopće u to šta si kad završiš bilo koji od ova dva fakulteta, raspravljam samo o konkretnom predmetu Analiza/IM (osjećam se pozvanim kao neko ko poprilično dobro poznaje sistem na predmetu IM).
User avatar
hidrant
Posts: 857
Joined: 24/05/2009 00:29
Location: Engleska 5:1 Pokrajina Hrvatska+Brazilac

#39 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by hidrant »

nellington wrote:Naravno, činjenica je da 95% 'vrhunskih' takmičara upisuje ETF, preostalih 5% PMF (eh, ko me natjera da idem s većinom :-) ). No da je IM1/IM2 još uvijek onoliki bauk kakav je bila prije Bolonje, nije. Još uvijek je teže položiti Impulsnu elektroniku :lol:

Još nešto, druže hidrant: nisam ulazio uopće u to šta si kad završiš bilo koji od ova dva fakulteta, raspravljam samo o konkretnom predmetu Analiza/IM (osjećam se pozvanim kao neko ko poprilično dobro poznaje sistem na predmetu IM).
Je l' se to kajes sto si upisao ETF?
Zasto?

Ja sam misljenja da IM i ne treba da bude tezak kao matematika na PMF.
Ipak je matematika za inzenjera sredstvo, ane cilj.
Sa druge strane, matimaticari nek je podrobno uce.
Nece niko inzenjera elektrotehnike sutra pitati, znas li Furieovu transformaciju, nego ce ti traziti da nesto konkretno
rijesis, naravno ako je dati problem povezan sa doticnom transformacijom, treba je znai primjeniti.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#40 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

Ma ne kajem se, samo mrzim ovaj bolonjski tempo, ne može se čovjek pošteno naspavati... istina, vjerovatno bi mi bilo isto na bilo kom drugom fakutetu, ali to mi ne predstavlja smetnju da kukam na ETF :-D

A što se težine i cilja IM tiče, ako želimo da ona bude sredstvo, a ne cilj, onda se predmet mora restruktuirati, nastavni plan i program ponovno napisati (ko je vidio materijale za IM2 vrlo dobro zna čega sve tu ima, materijal za 2 kursa).

Dolje matematika, živio račun (i Laplace i Fourier se na kraju svedu na račun, zanat i formu, da se ne zavaravamo)!
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#41 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Stari »

Vidm ja dosta se toga promijenilo u sistematizaciji gradiva matematike na tehnickim fakultetima u BiH...pa sad na ETF-u postoji predmet Analiza1 ...u ono vrijeme je postajala matematika 1 (i 2 , i 3 naravno ) u koju je bilo nadrobljeno svega i svacega od dijelova analize (integrala, izvoda, dif.jednacina , serija, tranformacija) ...ali i algebre (pascalov trokut , binomialni pocak , gausova eliminacija, jacobijeva i Hermitiska matrica, i ostale ljepote ) i onda ti jos malo dosoli sa kombinatorikom , , vjerovatnocom, distribucijama, i uzasima iz te sfere ....i sve se to zvalo: matematika 1 ... i ucilo se na elektrotehnickim fakultetima uz divljanje profesora i asistenata na ispitima. Sad vidim su to izgleda sve zasebni predmeti ....baska Analiza, baska algebra , baska kombinatorika....svaka cast izgleda ide nabolje.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#42 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

Pa znaš, predmet se još zove (Inženjerska) Matematika 1/2/3, ali je čista analiza (realna (1), multivarijabilna (2), kompleksna (3)), dok je algebra sa analitčkom geometrijom izdvojena u predmet Linearna algebra i geometrija. Što se kombinatorike tiče, različiti odsjeci na različitim predmetima dobijaju osnove kombinatorike, pri čemu je to najkonkretnije u slučaju odsjeka Računarstva i informatike, te Automatike i elektronike, gdje su kombinatorika, teorija grafova i logika sudova i predikata smještene u predmet Diskretna matematika.
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#43 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Stari »

Hm , pa to je onda izgleda u potpunosti prihvacena zapadnjacka sistematizacija .... prije se sve to ucilo, samo izmjesano u jedan te isti predmet ... pa recimo uopste nije bio rijedak slucaj da na jednom te istom pismenom ...dobijes jedan zadatak da sredis jednu parcijalnu dif jednacinu ... a vec slijedeci zadatak je bio nekakav stohasticki proces ... ako je taj dan profesor bio dobr volje .... barem se potrudio poslagati zadatke "hronoloski" (onim redom kojim je on to radio na nastavi) ...a ako nije bio dobre volje ni te nekakve "hronologije" ...nije bilo...

Apropo teme ... ako te interesuje informatika ....u smislu racunarstvo , industrijsko programiranje (u moje vrijeme sa ucio pascal ili C i motorolin assembler MC6800.... sad je to naravno nesto drugo ), kompjuterske komunikacije, i ostale stvari u tom stilu ....mensecini da ces imati priliku vise nauciti na elektrotehnici .... a matematiku svakako neces moci eskivirati.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#44 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Karen »

pmf-ovci, zna li tko od vas koji smjerovi postoje za postidplomski, konkretno na odsjeku za biologiju? na stranici nema ništa, sem cijene studiranja :)
harisl
Posts: 510
Joined: 25/10/2002 00:00

#45 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by harisl »

Krivo mi je sto je matematika (a i fizika) na 'losem glasu'. Valjda je takav sistem, uvijek se od ti predmeta pravio bauk u osnovnoj i srednjoj skoli. Mozda je problem i u potraznji...

Sva matematika koja moze da zatreba nekom inzinjeru moze se naci u Matlab-u, njegovim besplatnim (Open Source) klonovima (FreeMat, Scilab,...) i brojnim drugim programima. Medjutim, to je jos uvijek samo 'alat', i da bi se upotrijebio potrebna je (zavisno od problema) poprilicna doza razumijevanja. U proteklih par godina sam se bas 'zarovio' u matematiku (inace sam masinac) i, mada se krecem u krugu izuzetno obrazovanih ljudi, vidim da vec imam poprilicnih problema da objasnim neke svoje ideje tim 'obicnim' inzinjerima. Siguran sam da je to najjasnija i najelegantnija nauka, a ujedno i univerzalni jezik. Stvarno je steta sto joj se ne poklanja vise paznje. Ma valjda je to po onoj staroj - Svak' se cese gdje ga svrbi - naucis nesto kada ti zatreba.
User avatar
kreco hakija
Posts: 120
Joined: 04/08/2005 18:47
Location: Afrička Zemlja Safari

#46 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by kreco hakija »

Stari wrote:Hm , pa to je onda izgleda u potpunosti prihvacena zapadnjacka sistematizacija .... prije se sve to ucilo, samo izmjesano u jedan te isti predmet ... pa recimo uopste nije bio rijedak slucaj da na jednom te istom pismenom ...dobijes jedan zadatak da sredis jednu parcijalnu dif jednacinu ... a vec slijedeci zadatak je bio nekakav stohasticki proces ... ako je taj dan profesor bio dobr volje .... barem se potrudio poslagati zadatke "hronoloski" (onim redom kojim je on to radio na nastavi) ...a ako nije bio dobre volje ni te nekakve "hronologije" ...nije bilo...
ovo je stvarno bilo divljanje^2. :lol:
User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#47 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Hunkar »

nellington wrote:Jedno glupo pitanje: zar postoji predmet zvan Matematika na PMFu, odsjek Matematika (šala mala)? Onaj ko kaže da je Inženjerska matematika (insert a number here) teža od Analize na PMFu, vjerovatno je studirao oboje, pa govori iz iskustva :razz: A tom preporučujem da se raspita o rezultatima ispita ove godine na Analizi... pa neka uporedi sa rezultatima IM1/2. Jasno, to nije neki reper, zahvaljujući činjenici da se studenti različitog profila upisuju na ova dva fakulteta, pa je ovo poređenje malo deplasirano (nije moguće uvesti relaciju poretka u polju kompleksnih brojeva, ne?)
analiza i im su slicne ... ali i razlicite. naime, u IM2 na etf-u se "trpa" vise predmeta sa PMF-a, kao analiza 1-4, direrencijalne jednacine, uvod u matematiku, osnove linearne algebre i tako dalje, i akcenat je na "uradi krkanluk od zadatka" (sto inzinjerima nerijetko treba). no, na pmf-u se to izucava puno dublje, te recimo analiza 2, koja se na IM1/2 predje za mjesec dana, se izucava citav semestar.

kao student matematike na pmf-u mogu samo reci da onaj ko hoce i upisuje radi matematike kao nauke ce upisati pmf. onaj ko bjezi od matematike neka ne upisuje pmf ni pod razno :D sad, drugi je problem sto zbog finansijske situacije i malo studenata ljudi misle da je pmf lagan :-) :-) i da tamo ne idu "pravi matematicari", ili, jos gore, da je tamo matematika "laksa" (sto je besmislica tek tako).

ko voli cistu matematiku -- pmf.
ko voli da bude inzinjer -- etf.

naravno, ako je student vanredan, on ce nauciti i matematiku "dublje" na etf-u ... kao i obratno. etf je odlican fakultet, u svojoj bransi. kao i pmf, u svojoj. inace je malo nezgodno porediti pmf i etf, posto fakulteti nisu uopste slicni (osim mozda smjerova RI i TKN, iako opet RI insistira na praksi a TKN ta teoriji i razumijevanju do u detalje koncepta programiranja i softver inzinjeringa).
User avatar
hidrant
Posts: 857
Joined: 24/05/2009 00:29
Location: Engleska 5:1 Pokrajina Hrvatska+Brazilac

#48 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by hidrant »

Hunkar wrote: ko voli cistu matematiku -- pmf.
ko voli da bude inzinjer -- etf.

naravno, ako je student vanredan, on ce nauciti i matematiku "dublje" na etf-u ... kao i obratno. etf je odlican fakultet, u svojoj bransi. kao i pmf, u svojoj. inace je malo nezgodno porediti pmf i etf, posto fakulteti nisu uopste slicni (osim mozda smjerova RI i TKN, iako opet RI insistira na praksi a TKN ta teoriji i razumijevanju do u detalje koncepta programiranja i softver inzinjeringa).
Mozes li mi ovo malo objasniti?
Ne razumijem, koji su to detalji programiranja koji znaju studenti PMF-a, a ne znaju studenti ETF-a.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#49 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by dr.Gonzo »

Sta tacno znaci softver inzenjer.
Sta taj covjek zna raditi.
Ako ides 3-5 gidina na fakultet da bi bio programer ,onda te zalim.to je isto da radis kao rudar.
Dobar softver inzinjer zna kako treba praviti softver. To na ETF-u, na smjeru RI neces nauciti.
Ti si izgleda jos student, pa imas iluzije o tome sta ces, kao buduci inzinjer raditi. Na ETF-u nista neces nauciti da radis. Mozes jedino dobiti sirok, ali i dalje klimav teoretski temelj za buduce, samoinicijativno usavrsavanje. I diplomu.
Svaka cast profesorima sa pmf-a,pogotovo prof. Juricu,ali mora se priznati da su vodeci
strucnjaci iz BiH iz svih oblasti informacionih tehnologija predavaci na etf-u
Ti mi navedi jednog takvog dip. softver inzenjera koji zna vise od prosjecnog inzenjera ja cu se samoubit.
Sto se tice ove izjave o vodecim strucnjacima sa ETF-a, sta da ti kazem - grohotom se smijem :wink:
Treba se dobro potruditi pa naci 5 zaista strucnih ljudi na RI-u. Jedno je sigurno, neces naci nikoga kao Juric.
Last edited by dr.Gonzo on 26/06/2009 14:04, edited 1 time in total.
User avatar
hidrant
Posts: 857
Joined: 24/05/2009 00:29
Location: Engleska 5:1 Pokrajina Hrvatska+Brazilac

#50 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by hidrant »

dr.Gonzo wrote:
Dobar softver inzinjer zna kako treba praviti softver. To na ETF-u, na smjeru RI neces nauciti.
Ti si izgleda jos student, pa imas iluzije o tome sta ces, kao buduci inzinjer raditi. Na ETF-u nista neces nauciti da radis. Mozes jedino dobiti sirok, ali i dalje klimav teoretski temelj za buduce, samoinicijativno usavrsavanje. I diplomu.


Sto se tice ove izjave o vodecim strucnjacima sa ETF-a, sta da ti kazem - grohotom se smijem :wink:
Treba se dobro potruditi pa naci 5 zaista strucnih ljudi na RI-u. Jedno je sigurno, neces naci nikoga kao Juric.

Ovaj prvi olomak ne treba ni komentarisati.
Ljubomora prsti iz svake rijeci.
Na ETF-u neces nauciti nesto, sto ces nauciti na PMF?

Drugi odlomak.
Znas li ti uopce sta pricas?
Na ETF-u rade vrhunski poznavaoci baza podataka, racunarskih arjitektura, racunarskih mreza, operativnih sistema,
sistemskog programiranja, ali vjerujem da o vecini ovih stvari nisi nikad ni cuo tako da je komentarisanje suvisno.
Ponosi se ti sto znas u javi radit.
To je savrsenstvo racunarskih nauka.
Post Reply