fixna plata prosvjetnih radnika

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#26 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by madner »

amrica wrote:
madner wrote:Otidji u racunovodstvo i reci da po zakonu imas pravo da ti isplate kupon u KM.
Cuj nema mogucnost :roll:
Nista se ne isplacuje u racunovodstvu, tamo se samo prave nalozi za isplatu, po odobrenju direktora. Lova uzivo ne postoji, samo ono sto ti legne na karticu.
Ne znam kako to ide, ja samo znam da imam pravo na isplatu kupona u keshu :D
Da li su oni morali pitat direktora ne znam.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#27 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by sarlo »

amrica wrote:
madner wrote:Otidji u racunovodstvo i reci da po zakonu imas pravo da ti isplate kupon u KM.
Cuj nema mogucnost :roll:
Nista se ne isplacuje u racunovodstvu, tamo se samo prave nalozi za isplatu, po odobrenju direktora. Lova uzivo ne postoji, samo ono sto ti legne na karticu.
Izgleda da se zivi na budzetu a drzava ne valja :). Rovari se na sve strane. Samo na ovih 13 stoja se ne pljuje, a na sve ostalo u ovoj zemlju eto nista ne valja.
I ovaj narod nista ne valja ali novac koji on krvavo zaradi ali se putem poreza i doprinosa prelije budzetasima se slatko uzme. A biro pun profesora koji mole za posao. Da nije malo licemjerno.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#28 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by madner »

Pravo na isplatu u novcu nema veze sa budzetskim korisnicima, gdje god da radis vaze ista pravila.
Druga je stvar sto ljudi nemaju muda da se bore za svoja prava, osim kad se osjecaju sigurno.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#29 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by amrica »

sarlo wrote: Izgleda da se zivi na budzetu a drzava ne valja :). Rovari se na sve strane. Samo na ovih 13 stoja se ne pljuje, a na sve ostalo u ovoj zemlju eto nista ne valja.
I ovaj narod nista ne valja ali novac koji on krvavo zaradi ali se putem poreza i doprinosa prelije budzetasima se slatko uzme. A biro pun profesora koji mole za posao. Da nije malo licemjerno.
A sta bi ti? Da roditelji placaju skolovanje djeci? Ako nemas para, dijete ti zavrsi 4 osnovne i voz? Ili da svi placaju doktore? Ili policajce? Profesori (doktori, ... ittd...) ne zarade krvavo svoj novac?

Jedna je stvar trosenje budzeta za zdravstvo, obrazovanje, sudstvo, policiju... a savim drugo je trosenje za parazitske strukture i nivoe vlasti.

I ako neko sa zavrsenim faksom ima, sa TO, oko 1300 KM, je li to puno, zivota ti? I jos ostvari nesto u zivotu, odskoluje generacije djece, nauci ih citati, pisati, matematiku, jezik... Koliko zaradjuju raja sa SSS po bankama, stranim predstavnistvima, da ne pricam o medjunarodnim organizacijama?
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#30 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by madner »

amrica wrote:
sarlo wrote: Izgleda da se zivi na budzetu a drzava ne valja :). Rovari se na sve strane. Samo na ovih 13 stoja se ne pljuje, a na sve ostalo u ovoj zemlju eto nista ne valja.
I ovaj narod nista ne valja ali novac koji on krvavo zaradi ali se putem poreza i doprinosa prelije budzetasima se slatko uzme. A biro pun profesora koji mole za posao. Da nije malo licemjerno.
A sta bi ti? Da roditelji placaju skolovanje djeci? Ako nemas para, dijete ti zavrsi 4 osnovne i voz? Ili da svi placaju doktore? Ili policajce? Profesori (doktori, ... ittd...) ne zarade krvavo svoj novac?

Jedna je stvar trosenje budzeta za zdravstvo, obrazovanje, sudstvo, policiju... a savim drugo je trosenje za parazitske strukture i nivoe vlasti.

I ako neko sa zavrsenim faksom ima, sa TO, oko 1300 KM, je li to puno, zivota ti? I jos ostvari nesto u zivotu, odskoluje generacije djece, nauci ih citati, pisati, matematiku, jezik... Koliko zaradjuju raja sa SSS po bankama, stranim predstavnistvima, da ne pricam o medjunarodnim organizacijama?
Jesi nasla poredit :roll:
Mogla si jos dodat kolko ljudi u Norveskoj zaradjuju.
1000 (1300) KM je iznad prosjeka za nekih 40%, uz odlicno radne uslove. Ko ima manje radnih sati i vise godisnjeg odmora. Ne kazem da nije bitna funkcija, ali ne treba se pravit da uslovi nisu odlicni.
sigicalo
Posts: 258
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#31 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by sigicalo »

Mene stvarno ljuti ova vjecita prica o radnim satima i godisnjem odmoru. Prosvjetni sam radnik i na svome poslu uvijek ostajem 8 sati, rijetko kad se desi da je krace.Godisnji mi traje tacno onoliko koliko je zakon propisao i ni dana duze i uvijek ga iskoristim u julu. Cijeli juni,august i januar radim. Toliko o 3 mjeseca godisnjeg. Ako su djeca na raspustu ne znaci da su i prosvjetni radnici na godisnjem. Moj posao ne zavrsi kad izadjem iz ucionice.Da ne bude zabune, zadovoljna sam uslovima rada i platom koju imam, volim svoj posao, ali me stvarno ljuti kad neko omalovazavajuci moj poziv kaze kako imam 3 mjeseca godisnjeg i kako dnevno radim 4 sata.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#32 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by madner »

Sta radis u augustu i januaru i kolko sati?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#33 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by amrica »

Jako dobro znam o cemu govoris, nisam nastavnik i radim od 8 do 16h, ali znam kako je u skolama, to za GO, smjene, broj casova po normi... i sve to izgleda krasno dok se ne zalomi neki roditelj sa fix idejom da njegovo (prosjecno ili ispodprosjecno) dijete mora biti odlikas ili ucenik generacije, pa se svadja, prijeti, salje inspekciju.... A ima i djece svakakve, mislim sve ima svojih pluseva i minusa.
Ja govorim da, ako je neko potrosio 4 godina svog zivota za obrazovanje, tih 1.300 KM nije previse.

Da ne poredim strane organizacije, kolike su plate u EP, BHTelecomu, ... sve drzavne firme, primaju subvencije iz tog istog budzeta iz kojeg se placaju nastavnici, doktori....
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#34 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by amrica »

sigicalo wrote:Mene stvarno ljuti ova vjecita prica o radnim satima i godisnjem odmoru. Prosvjetni sam radnik i na svome poslu uvijek ostajem 8 sati, rijetko kad se desi da je krace.Godisnji mi traje tacno onoliko koliko je zakon propisao i ni dana duze i uvijek ga iskoristim u julu. Cijeli juni,august i januar radim. Toliko o 3 mjeseca godisnjeg. Ako su djeca na raspustu ne znaci da su i prosvjetni radnici na godisnjem. Moj posao ne zavrsi kad izadjem iz ucionice.Da ne bude zabune, zadovoljna sam uslovima rada i platom koju imam, volim svoj posao, ali me stvarno ljuti kad neko omalovazavajuci moj poziv kaze kako imam 3 mjeseca godisnjeg i kako dnevno radim 4 sata.

Ne znam gdje radis, mozda imas zaguljenog direktora, ali GO je najmanje 30 radnih dana, ponavljam NAJMANJE!!!!

U praksi to znaci, od 01.07. do 15.08., zavisno kad pada ponedeljak.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#35 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by madner »

amrica wrote: Da ne poredim strane organizacije, kolike su plate u EP, BHTelecomu, ... sve drzavne firme, primaju subvencije iz tog istog budzeta iz kojeg se placaju nastavnici, doktori....
BhT i EP uplacuju u taj fond, ne primaju subvencije.
Obje firme ostvaruju profit i placaju porez, dakle ni jedna moja marka ne ide za njihove plate.

Jedno je drzavni budzet a drugo je drzavno vlasnistvo nad firmom.
sigicalo
Posts: 258
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#36 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by sigicalo »

madner wrote:Sta radis u augustu i januaru i kolko sati?
Moje radno vrijeme je 8 sati bez obzira traje li nastava ili ne. Pored same realizacije nastave ja imam duplo vise administrativnih poslova, poput ispunjavanja knjizica, svjedocanstava, unosa podataka u bazu podataka i raznorazne ped.dokumentacije, izrada godisnjeg plana rada, rad sekcija, aktiva i ostalih administrativnih poslova koje ulaze u opis mog radnog mjesta. Ukupno: analiza proslogodisnje skolske godine, izvjestaji po raznim osnovama te priprema za narednu skolsku godinu.Raspitaj se malo sta ulazi u opis mog radnog mjesta. Sigurno ne samo predavanje i ispitivanje.Besposlena nisam ni tih mjeseci kad nema djece u skoli,a i ako se zalomi dan kad ranije zavrsim obaveze ne idem kuci. Ostajem ostatak vremena do 8 radnih sati.
sigicalo
Posts: 258
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#37 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by sigicalo »

Ne znam gdje radis, mozda imas zaguljenog direktora, ali GO je najmanje 30 radnih dana, ponavljam NAJMANJE!!!!

U praksi to znaci, od 01.07. do 15.08., zavisno kad pada ponedeljak.[/quote]

Ja sam na godisnji otisla 01.07, a na posao se javila 04.08., jedan dan kad nisam bila na poslu u augustu bila sam na seminaru.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#38 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by madner »

sigicalo wrote:
madner wrote:Sta radis u augustu i januaru i kolko sati?
Moje radno vrijeme je 8 sati bez obzira traje li nastava ili ne. Pored same realizacije nastave ja imam duplo vise administrativnih poslova, poput ispunjavanja knjizica, svjedocanstava, unosa podataka u bazu podataka i raznorazne ped.dokumentacije, izrada godisnjeg plana rada, rad sekcija, aktiva i ostalih administrativnih poslova koje ulaze u opis mog radnog mjesta. Ukupno: analiza proslogodisnje skolske godine, izvjestaji po raznim osnovama te priprema za narednu skolsku godinu.Raspitaj se malo sta ulazi u opis mog radnog mjesta. Sigurno ne samo predavanje i ispitivanje.Besposlena nisam ni tih mjeseci kad nema djece u skoli,a i ako se zalomi dan kad ranije zavrsim obaveze ne idem kuci. Ostajem ostatak vremena do 8 radnih sati.
Stvarno tezak hljeb, sto jest jest. :D
rolenc
Posts: 92
Joined: 21/09/2006 09:17

#39 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by rolenc »

Ako bi posmatrali troškove života u BiH, onda su i vaše plate male. Međutim, ukoliko bi se napravila uporedba sa tehničkim sektorom, od kojih mahom i žive budžetski korisnici, onda se može reći da imate kraljevske plate za posao koji radite. Nema stresa, neke velike odgovornosti, dosta slobodnog vremena itd. Cifra od 1300 KM zvuči pravo dobro ako se zna da npr. jedan elektro ili mašinski inžinjer u Energoinvestu ili sličnim firmama, maksimalno može dobaciti do 1100 KM sa toplim i prevozom.

Nije mi jasno zašto uvijek kao reper uzimate BH telekom, Elektroprivredu. Mali je broj sretnika koji rade u ovim firmama i uživaju u predobrim platama za naše uslove. A logično je i da će oni uvijek puniti budžet, jer ne treba nikakva posebna pamet za ostvarenje profita prodajom i naplatom struje, tel. impulsa, vode i ostalog, uz skoro nikakva ulaganja.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#40 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by madner »

Otkud ti taj podatak za Energoinvest? Mislim da je potpuno pogresan.
rolenc
Posts: 92
Joined: 21/09/2006 09:17

#41 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by rolenc »

Kolega mi radi tamo, VSS mašinac, ima 9 godina staža i izlazi otprilike toliko.
Ma bila je prije par mjeseci aktuelna tema na ovom forumu vezano za njihove plate. Čini mi se da im je start bio oko 620 + topli + kupon, a onda su trebali potpisati neki novi kolektivni ugovor (doduše ovo je bilo tačno prije godinu), možda je i bilo nekih bitnih promjena.
Kod njih je još i dobro, u drugim firmama je puno gore.
sigicalo
Posts: 258
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#42 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by sigicalo »

rolenc wrote:Ako bi posmatrali troškove života u BiH, onda su i vaše plate male. Međutim, ukoliko bi se napravila uporedba sa tehničkim sektorom, od kojih mahom i žive budžetski korisnici, onda se može reći da imate kraljevske plate za posao koji radite. Nema stresa, neke velike odgovornosti, dosta slobodnog vremena itd. Cifra od 1300 KM zvuči pravo dobro ako se zna da npr. jedan elektro ili mašinski inžinjer u Energoinvestu ili sličnim firmama, maksimalno može dobaciti do 1100 KM sa toplim i prevozom.
Ma gdje ce ti dusa kad ovo mozes reci?
melb26sa
Posts: 2455
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#43 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by melb26sa »

sigicalo wrote:
rolenc wrote:Ako bi posmatrali troškove života u BiH, onda su i vaše plate male. Međutim, ukoliko bi se napravila uporedba sa tehničkim sektorom, od kojih mahom i žive budžetski korisnici, onda se može reći da imate kraljevske plate za posao koji radite. Nema stresa, neke velike odgovornosti, dosta slobodnog vremena itd. Cifra od 1300 KM zvuči pravo dobro ako se zna da npr. jedan elektro ili mašinski inžinjer u Energoinvestu ili sličnim firmama, maksimalno može dobaciti do 1100 KM sa toplim i prevozom.
Ma gdje ce ti dusa kad ovo mozes reci?
Imam par prijateljica koje rade u srednjim skolama i mogu reci da apsolutno ima i stresa i odgovornosti i veoma malo slobodnog vremena. Zar ti mislis da je samo doci, ispredavati par casova i idemo kuci??? Ne, tu je i silna administracija, prijemni ispiti, popravni ispiti, vanredni studenti a da i ne spominjem zadace, eseje i kontrolne za pregledati - mislis da profesori to stignu odraditi u onih 5 minuta izmedju casova? Ne, moraju nositi kuci pa navece pregledati i ispravljati i ocjenjivati. Uz danasnje generacije nevaspitane djece (cast izuzecima kojih je nazalost malo), treba im dati beneficirani radni staz i ranije penzionisanje kroz sta sve ti profesori prolaze.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#44 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by madner »

melb26sa wrote:
sigicalo wrote:
rolenc wrote:Ako bi posmatrali troškove života u BiH, onda su i vaše plate male. Međutim, ukoliko bi se napravila uporedba sa tehničkim sektorom, od kojih mahom i žive budžetski korisnici, onda se može reći da imate kraljevske plate za posao koji radite. Nema stresa, neke velike odgovornosti, dosta slobodnog vremena itd. Cifra od 1300 KM zvuči pravo dobro ako se zna da npr. jedan elektro ili mašinski inžinjer u Energoinvestu ili sličnim firmama, maksimalno može dobaciti do 1100 KM sa toplim i prevozom.
Ma gdje ce ti dusa kad ovo mozes reci?
Imam par prijateljica koje rade u srednjim skolama i mogu reci da apsolutno ima i stresa i odgovornosti i veoma malo slobodnog vremena. Zar ti mislis da je samo doci, ispredavati par casova i idemo kuci??? Ne, tu je i silna administracija, prijemni ispiti, popravni ispiti, vanredni studenti a da i ne spominjem zadace, eseje i kontrolne za pregledati - mislis da profesori to stignu odraditi u onih 5 minuta izmedju casova? Ne, moraju nositi kuci pa navece pregledati i ispravljati i ocjenjivati. Uz danasnje generacije nevaspitane djece (cast izuzecima kojih je nazalost malo), treba im dati beneficirani radni staz i ranije penzionisanje kroz sta sve ti profesori prolaze.
Pa ako rade 8 sati a drze 5 casova neko mi mogao pomislit da bi mogli iskoristit neke od tih za doticne obaveze.
Da pitamo ljude iz drugih stuka da li bi prihvatili da se eto mora ostat i po 8 sati na radnom mjestu?
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#45 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by jale »

Svi misle da je rad u prosvjeti lagan, a bjeze od nje kako god mogu :)
Jedina prednost po mom misljenju je sto mi koji radimo u prosvjeti mozemo dio posla obaviti kuci u vrijeme koje sami iazaberemo.

Inace sam dilp.el.ing i kad sretnem svoje kolege iz BHT, EP i slicnih firmi svi mi kao zavide kako je meni dobro. Ja ih fino pozovem da dodju da rade, ima mjesta u skoli. A oni jedva docekaju!!!!

A poprilicno dobro znam i sta oni rade na svom radnom mjestu i u radno vrijeme.. Vise po facebook-u, youtube-u i sl. zanimacijama i gledaju na sat da krenu kuci.. Ako se desi neki kvar zovu ljude iz Cro i sl. da im to srede..

I da, godisnji odmor nam traje ukupno 30 dana (u vecini firmi nije puno ili nije nista manji) i mi ga moramo iskoristiti u vremenu juli-pola avgusta, a ne da biramo kao ostali.
hamdija
Posts: 89
Joined: 19/09/2008 13:45

#46 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by hamdija »

Madnera za predsjednika/predsjednicu.

Treba prosvjetarima smanjit plate,bijednici sta oni tamo nesto piskarali i sad da imaju takvu platu,djeca trebaju da se ugledaju na prave ljude biznismene,piljare.Jebo nauku idemo svi u privatluk i zanate da ganjamo, ha ja hajmo svi otvorit kafane i zaradjivat.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#47 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by kriticarka_nikova »

Nemam rijeci.

Ja temu pokrenula da pitam kolika je fiksna plata prosvjetara u KS, a vi se poceli prepirati kako prosvjetni radnici trebaju imat manje/vece plate.
Ovi sto se javljaju na temu( a znaju koji su) u svrhu da zaseru istu, zamolila bih ih kulturno da ako nemaju sta pametno za reci neka nista i ne govore.

Hvala.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#48 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by kriticarka_nikova »

amrica wrote:
sigicalo wrote:Mene stvarno ljuti ova vjecita prica o radnim satima i godisnjem odmoru. Prosvjetni sam radnik i na svome poslu uvijek ostajem 8 sati, rijetko kad se desi da je krace.Godisnji mi traje tacno onoliko koliko je zakon propisao i ni dana duze i uvijek ga iskoristim u julu. Cijeli juni,august i januar radim. Toliko o 3 mjeseca godisnjeg. Ako su djeca na raspustu ne znaci da su i prosvjetni radnici na godisnjem. Moj posao ne zavrsi kad izadjem iz ucionice.Da ne bude zabune, zadovoljna sam uslovima rada i platom koju imam, volim svoj posao, ali me stvarno ljuti kad neko omalovazavajuci moj poziv kaze kako imam 3 mjeseca godisnjeg i kako dnevno radim 4 sata.

Ne znam gdje radis, mozda imas zaguljenog direktora, ali GO je najmanje 30 radnih dana, ponavljam NAJMANJE!!!!

U praksi to znaci, od 01.07. do 15.08., zavisno kad pada ponedeljak.
Ne znam da li ti radis u administraciji, ali nekako mi se cini da je tako.
Po nekoj mojoj racunici (nisam sigurna da li je tacna), ako neki nastavnik/profesor pripravnik (ako je norma u njegovoj struci 18 casova npr.) dobije 12 casova, da li se njegova plata racuna na slijedeci nacin: (jos ako uzmemo da on od 100% plate ima 67% zbog onih 12 casova)

2,32 koeficijent puta vrijednost boda 390=904,80 KM x 67% =606,21 KM

I kako mi neko rece od TO ciji je mjesecni iznos 300,00 KM pripada 20% ili se odbija 20 % od 300KM (znaci ili dobijas na ruke 60 KM ili ti od tih 300KM odbijaju 60 KM? Nisam to skuzila, de nek neko pojasni)
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#49 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by jale »

Ne znam odakle to ovi koeficijenti?

U KS je osnovica 104.00 KM a koeficijent za VSS je 9 tj. ukupno 936 KM.

I meni moj direktor nije nikad nista umanjivao, dobijao sam 100% iznos i plate i TO i prevoz.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#50 Re: fixna plata prosvjetnih radnika

Post by kriticarka_nikova »

jale wrote:Ne znam odakle to ovi koeficijenti?

U KS je osnovica 104.00 KM a koeficijent za VSS je 9 tj. ukupno 936 KM.

I meni moj direktor nije nikad nista umanjivao, dobijao sam 100% iznos i plate i TO i prevoz.
Izgleda da se obracuni razlikuju u KS i TZK, nema veze ok osnovica 104- to ti je vrijednost boda a koeficijent je 9.
Racunate po starom sistemu po kom se nekad racunalo u TZK, ovdje ima novi sistem. Znas...
Post Reply