Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
sabanss
Posts: 4708
Joined: 13/08/2006 11:20

#26 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by sabanss »

Koje ulje ces odabrati zavisi i gdje vozis. "Laksa" ulja se preporucuju u hladnijim krajevima zbog problema sa viskozitetom ulja na niskim temperaturama, dok se "teza" ulja preporucuju u toplijim krajevima. Nije isto voziti auto u Citluku i u Sarajevu :-)
User avatar
froop
Posts: 113
Joined: 10/04/2007 14:00
Location: Minken 1.Minhenska

#27 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by froop »

Definitivno najbolje ulje ako mozes nabavit je Mobil 1 OW-40 ili 5W-40. 15000km bez problema.
IMa cak i LOnglife dozvolu od BMW-a , VW-a znaci do 30000km ili max. 2godine.
Prvo ulje u nova auta kod Mecedesa, Porsche-a i Aston Martin je Mobil1 0W-40.
Image :thumbup:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#28 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

ramelow wrote:
ado-šampion wrote: Drugo, pogledaj u knjižici koje gradacije ulja smiješ sipat u taj motor. Ako nema OW-xx ili 5W-xx, ne možeš sipat tako "rijetko" ulje.
Haj da se i ja nadovezem, ali sa pitanjem :-)
Golf 2, TDI - jutros sam mijenjo ulje i u njega nasuo žuti Shell (gradacija 15-40). Jesam li dobro ulje odabrao? Slabo se razumijem u auta, u servisu mi predlozili ovo i ja uzeo...

Hvala.
Odabrao si odlično ulje, ako je original. Mada sumnjam da je dvica baš TDI :-) Možda si umjesto 3 napisao 2.

S Hemičarom se slažem u svemu, osim za zamjenu filtera ulja. Ja ih mijenjam na svakoj izmjeni, iako proizovđač propisuje na 10k KM. Kad se okupam ne obučem prljave čarape, pa tako i kad izmjenim ulje ne ostavim prljav filter.

Za priču o gradacijama, 10W, 5W, ne kažem da lagana noga pri hladnom startu može zamijeniti efekat "rjeđeg" i kvalitetnijeg ulja, ali kod auta iz subjekta se fakat ne isplati sintetičko ulje. Lagano pri hladnom startu, posebno zimi i onda će i 10W biti odlično.
I još jedna bitna stvar zimi: Upalite auto, zavežite pojas, podesite ventilaciju, eventualno upalite radio (cca 1 minut) i ODMAH nakon toga (samo polako) krenite! Ja sebi počupam kosu kad lola ujutro na minus 15 upali auto i onda 15 minuta struže led sa šoferšajbe dok mu se motor ugrije da može pustit grijanje u kabini i još meni kaže "pusti ga malo da odradi". Kada se motor zagrijava na leru, pumpa ulja nije u stanju uredno "baciti" hladno ulje na najviše dijelove motora (kako što je bregasta osovina). Zato, pustite minutu da odradi kako bi se ulje rasulo po motoru i krenite,
papacja
Posts: 607
Joined: 02/07/2008 09:17

#29 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by papacja »

Zna li neko gdje bih mogao kupiti filter ulja za Peugeot 206 HDI?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#30 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Izivnjavam se za vađenje teme iz naftalina, ali gledao sam onu koja ima najmanje debilnih odgovora koja mogu biti povod za daljnja prepucavanja. :-)

Moje pitanje je gdje se moRe u Sarajevu uzet Statoil ulje? Čuo sam da ima na El-Tariku, imal još negdje?

Razlog zašto ovo pitam je što sam odlučio da se kutarišem Castrola i pređem na nešto što znam da je original. Jer kad na šipci ulja s kojim sam prešao 2000 km, i koje je btw. crno ko ugalj, primjetim mjehuriće to ulje više ne ide u moje auto.

Da odmah u startu "ubijem" komentare o kvaru motora, reći ću da auto ne dimi, ulje troši normalno, permant ne troši nikako, radi mirno kao uvijek i motor je suh ko barut, zelenkastih tragova koji upućuju na pucanje dihtunga glava nema s glave ( :D ) kao ni bilo kojih drugih.
bombarder22
Posts: 16
Joined: 25/03/2009 08:19

#31 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by bombarder22 »

Na mostarskom raskršću s desne strane ima prodavnica auto dijelova.Oni prodaju to ulje i jeftinije je od El Tarika.U krugu firme BOSMAN.Mene interesuje ko u Sarajevu prodaje original Mobil ulje. :run:
Hamica
Posts: 95
Joined: 08/01/2008 21:09

#32 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Hamica »

ins wrote:
niggy wrote:Pozdrav,
zanimaju me vasa misljenja vezano za motorna ulja.
Naime, radi se o autu Seat Ibiza - 1.4 16V (2000god) - donedavno sam sipao "obicno" ulje s kojim sam isao nekih 5 000 km.
Sada zelim da predjem na polu-sinteticko ili sinteticko, ali ne mogu da se odlucim na koje?!?!
Takodje ne znam bas koju marku da uzmem , Shell? Valvoline? Neko mi rece da je neka marka "Miguelin" ?!?! dobra....

Bio bih zahvalan za komentare i savjete. :D

Ja bih na tvom mjestu sipao sinteticko ulje 5W-40, ili 0W-40, npr Castrol TXT ili Mobil 1.

Na prvu bih izmjenu isao na 14-15.000, pa po stanju ulja ocijenio da li ici na kraci interval ili ostati na tom.
U BiH je gorivo lose a to "trosi" ulje (tacnije additive u njemu). Zato je pametno malo cesce mjenjat. Te preporuke su napravljene za voznju po Njemackoj, tamo diesel ima 20 ppm (EuroV norma) ili manje. A u Bosni? Sumnjam da to iko mjeri. Znam da je u Rusiji oko 1500!!!
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#33 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

bombarder22 wrote:Na mostarskom raskršću s desne strane ima prodavnica auto dijelova.Oni prodaju to ulje i jeftinije je od El Tarika.U krugu firme BOSMAN.Mene interesuje ko u Sarajevu prodaje original Mobil ulje. :run:
Hvala. A za tvoje pitanje, ja da znam ko prodaje original Mobil 1 ulje ne bih pitao gdje ću kupiti Statoil. :)
bombarder22
Posts: 16
Joined: 25/03/2009 08:19

#34 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by bombarder22 »

Pa u tome i jest problem prijatelju što toliko ima falsifikat ulja na našem tržištu da više nisi siguran šta si kupio.A motor ne zna reći da nije 5W40 castrol koje misliš da si kupio, nego možda optima 15w40 samo dobro upakovano u ORGINAL ambalažu.Pa onda zamijeni na 15 000km jer to je ipak "sintetika".Ipak je ovo :bih: gdje nema nikakve kontrole proizvoda.
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#35 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Valbon_1 »

Addinol Ulja.

Da ne bude da sada propagandiram za njih ali ko voli (original + kvalitet) nek izvoli. Evo vidim sada su otvorili predstavnistvo i kod vas. Kod nas (Kosovo) ova je firma prisutna vec 6 godina (preko firme Burak koja je autorizovani distributer za Republiku Kosovo), i mogu vam reci veoma kratko da su taman German Quality. Ja ta ulja koristimm veq 4 i po godine i sa punom odgovornoscu vam kazem da su ta ulja perfektna.
Koristim ga u:
BMW 518 i sa 379.000 km (Addinol Semi Synth 10-40, koja osim drugih, ima odobravanja, i od BMW-a kao BMW Special Oil),
I u Golf II 1.6 d koji, predpostavlja se da je presao negdje preko 300.000 km (Addinol Diesel Long Life 15-40, MD 1548, koji osim drugih odobravanja ima i WW-ovo kao WW 501 01/505 00, koja je taman za Golfa II)

Evo vam adresa predstavnika u BiH:

ADDINOL Lubricants BH
Karaje bb
BA - Zvornik
Tel.: +387 56 261 276

http://www.addinol.de

Motorex Ulje

Istog kvaliteta su i Motorex ulja poznatog svajcarskog proizvodjaca sa sjedistem u Langenthal - Switzerland
Takodje i Motorex ima svoje predstavnistvo u Republici Kosovo (Firma A&R Mani - Ferizaj). Takodje sam koristio (i koristim ga) ovo ulje, i apsolutno nemam nikakvih primedbi.

Evo vam adresa gdje ovo ulje mozete naci u BiH:

ADITIVI D.O.O.
Paunovici 24
BA-78230 Knezevo
Tel: 065 833 834
Fax: 051 591 623

http://www.motorex.com

I manite se prica o Castrolu, Shelu ili ne daj Boze Valvolinu. Ta ulja su dobra ali veoma veoma tesko cete ih naci u original izvedbi na teritoriji BiH, isto sto ih je veoma tesko naci i kod nas. Probajte pa poslije procenite :wink:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#36 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Haveru ja taj Addinol nigdje su Sarajevu nisam vidio. Ta firma je iz RS, tako da čisto sumnjam da neko ovdje posluje s njima. Ja ću zaganjat Statoil pa šta bude, bolje i to nego qrac Castrol koje je crno ko ugalj nakon 2-3 hiljada pređene.
succa
Posts: 232
Joined: 23/12/2006 12:23
Location: Usa
Contact:

#37 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by succa »

ado-šampion wrote:Haveru ja taj Addinol nigdje su Sarajevu nisam vidio. Ta firma je iz RS, tako da čisto sumnjam da neko ovdje posluje s njima. Ja ću zaganjat Statoil pa šta bude, bolje i to nego qrac Castrol koje je crno ko ugalj nakon 2-3 hiljada pređene.
Ma ne beri brigu i slobodno ga koristi, pravo dobro ulje, a nije ni skupo. Imaš ga u Boljakovom Potoku, servis Leni.
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#38 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ja1977 »

Zna li iko gdje ima kupiti SHELL HELIX Ultra 5W/40 ulje??

hvala
emko1234
Posts: 4622
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#39 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by emko1234 »

nx wrote:Opcenito, ne samo za Seata, moj savjet je otidji u ovlasteni servis, da ti preporuce ulje za tvoje auto, ili provjeri u servisnoj knjizici, ili recimo cesto na motoru ili vratima bude naznaceno koje je ulje sipano.
:thumbup: :thumbup: ,jebote ulje ko ulje vidis sta pise u knjizici proguglas malo i to je to..aj da vozis nekog biturba pa sad oces neko specijalno ulje pa pitas raju za savjet..ja mislim da danas nema loseg ulja..samo zavisi sta oces..da mjenjas na 5 milja na 7 il na 15..ado ti je dobro reko..sinteticko je preskupo za tvoj auto..nadji ulje koje ima normalnu cijenu..12-15km da bude litar i to je to ako ti je vec mrsko pogledat sta kaze seat sta da sipas..sad jel shell,castrol,mobil 1,valvolina,optima il omv nebitno..polusiinteticko 5w40 il 10w40..ako ti nije zao para naspi 0w30 od mobil 1 il castrola..kosta jedno 25-35km po litri pa nam javi kako ide auto i kako se ponasa :D :D :D
redikul
Posts: 57
Joined: 31/08/2008 22:35

#40 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by redikul »

moja je preporuka svima WURTH ULJE.....VRHUNSKO ULJE TA TE PARE....
mili 8
Posts: 1
Joined: 08/12/2009 12:11

#41 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by mili 8 »

Ako ste u dilemi koje ulje kupiti povoljno ,a da je kvalitetno .Vec 5 god.kupujem motorna ulja iz Kuwajta i Dubaija sa kojima moji kamioni prelaze cak i po 15 000 hilj.km.To su marke MOXOL I AL-JEZIRA.Uvozi ih "Hadzotrans"iz Visokog.
Zato se ne razmisljajte vec probajte ja se nisam pokajao i zato ih svakom preporucujem.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#42 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by respo »

mili 8 wrote:Ako ste u dilemi koje ulje kupiti povoljno ,a da je kvalitetno .Vec 5 god.kupujem motorna ulja iz Kuwajta i Dubaija sa kojima moji kamioni prelaze cak i po 15 000 hilj.km.To su marke MOXOL I AL-JEZIRA.Uvozi ih "Hadzotrans"iz Visokog.
Zato se ne razmisljajte vec probajte ja se nisam pokajao i zato ih svakom preporucujem.
a ti si taj hadzo iz tog transa ? :D
reklama je cudo :P onako neprovidna :P
User avatar
karanana
Posts: 47495
Joined: 26/02/2004 00:00

#43 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by karanana »

vozdra raja. nije bas 100% na temu ali mislim da je bolje da ovdje pitam nego da otvaram novu temu:

znate li mjesto gdje u sarajevu mogu odnijeti svoj filter i ulje i da mi se tamo to dvoje promjeni i naplati 5-10 maraka samo za ruke?
siguran sam da ima hiljade mjesta, vjerovatno to rade praonice i sl. ali sam htjeo da vidim gdje bi mi vi to mogli preporuciti da se ne ceka predugo, po mogucnosti negdje gdje se ima i sjesti i popit kafa u blizini dok se to radi.

otkako su ogradili ono izmedju elektroprivrede i bristola, tamo nit mogu jebat nit mjenjat ulje.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#44 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by chuchumbamayumbe »

Moje pitanje se odnosi na slijedece:
Da li su ulja koja mi kupujemo ulja namjenjena iskljucivo za dizele, ili za benzince, ili se mogu koristiti za oba motora.
Recimo, Mobil1 5-30, Castrol 5-50, sintetika, moze li u u dizela i u benzinca?!
Na pakovanju ne pise nista specificno osim da je Mobil1 "certified for gasoline engines" - sto opet ne znaci da ne moze i u dizela?!
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#45 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by respo »

moze i u jedno i u drugo jer ulje nema nikakvog direktnog doticaja sa gorivom i sagorijevanjem
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#46 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by chuchumbamayumbe »

Znaci, sto se motora tice, vazna je gradacija, tj ono ulje koje preporucuje prozivodjac?!
Bio beMzin ili lozuka, svejedno je.
HVALA!
:)
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#47 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by and »

chuchumbamayumbe wrote:Moje pitanje se odnosi na slijedece:
Da li su ulja koja mi kupujemo ulja namjenjena iskljucivo za dizele, ili za benzince, ili se mogu koristiti za oba motora.
Recimo, Mobil1 5-30, Castrol 5-50, sintetika, moze li u u dizela i u benzinca?!
Na pakovanju ne pise nista specificno osim da je Mobil1 "certified for gasoline engines" - sto opet ne znaci da ne moze i u dizela?!
najjednostavnije i naispravnije je pročitaš u servisnoj knjizi koje ulje ide u tvoje auto,vw ima neke oznake 505/01 ,nešto u tom fazonu i nađeš ulje na kojem ima ta oznaka.ostalo je pametovanje
MC_82
Posts: 154
Joined: 11/08/2006 11:26

#48 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by MC_82 »

zna li neko kakav je kvalitet total ulja koje se prodaje kod nas? je li to original ulje ili se prodaje kakva kopija sa totalovim uljem? ko je uvoznik/predstavnik za bih?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#49 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by chuchumbamayumbe »

and wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Moje pitanje se odnosi na slijedece:
Da li su ulja koja mi kupujemo ulja namjenjena iskljucivo za dizele, ili za benzince, ili se mogu koristiti za oba motora.
Recimo, Mobil1 5-30, Castrol 5-50, sintetika, moze li u u dizela i u benzinca?!
Na pakovanju ne pise nista specificno osim da je Mobil1 "certified for gasoline engines" - sto opet ne znaci da ne moze i u dizela?!
najjednostavnije i naispravnije je pročitaš u servisnoj knjizi koje ulje ide u tvoje auto,vw ima neke oznake 505/01 ,nešto u tom fazonu i nađeš ulje na kojem ima ta oznaka.ostalo je pametovanje
Ne radi se samo o mom automobilu. Ja nemam servisnu knjigu, kod mene je Honda Civic, 1990. I kada sam gledao u njenom uputstvu, za nju preporucuju 10w-20 ulje ili sta ti ga ja znam vec koje, uglavnom neko koje danas haman i da ne postoji. A ja cisto sumnjam da zimi Castrol Sintetika 5w50 moze da nesto naskodi mom motoru. Ili ljeti isto tako 20w-40, ili 10w50. Zbog toga pitam, nevezano za ove fabricke preporuke.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#50 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by respo »

ulje ko ulje svako "masno" i podmazuje nevazno jeli motor dizel ili benzin
eh sad druga prica je viskoznost znaci kakvo je koje ulje na -15 a kakvo je na +30
za to se gleda ovo w10 w50 ima tabela na netu koliko hoces za koju temperaturu je koje
mislim da je za nas w10 (nisam sad siguran ne uzimajte me za rijec) jer je takva klima

uzmi isto auto i koristit ces 2 razlicita ulja u bih i u norveskoj recimo

ps. ne uzimajte me za rijec i kod oznaka ne znam sada napamet
Post Reply