Budizam, religija ili filozofija ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#26 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by MrSini »

Tullius Iustinius wrote:A kakva je suštinska razlika između Budizma i Hrišćanstva i Islama ? :zoka:
put fakira, put monaha, put jogija i 4. put . Tu je razlika.
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#27 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

MrSini wrote:
Tullius Iustinius wrote:A kakva je suštinska razlika između Budizma i Hrišćanstva i Islama ? :zoka:
put fakira, put monaha, put jogija i 4. put . Tu je razlika.
Ništa te ne razumem. Kakav 4. put?
Daj malo opšrinije na šta misliš, nimo svi toliko upućeni...
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#28 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by MrSini »

Sati wrote:
MrSini wrote:
Tullius Iustinius wrote:A kakva je suštinska razlika između Budizma i Hrišćanstva i Islama ? :zoka:
put fakira, put monaha, put jogija i 4. put . Tu je razlika.
Ništa te ne razumem. Kakav 4. put?
Daj malo opšrinije na šta misliš, nimo svi toliko upućeni...
1.) Put fakira je borba sa fizičkim tijelom. On se bori da razvije fizičku volju, moć nad tijelom.

2.) Put monarha je borba sa emocijama.Put religioznih osjećanja,religioznog žrtvovanja. Sve svoje emocije
podređuje jednoj vejri, on razvija jedinstvo u sebi, volju nad osjećanjima. U putu monaha, glavna stvar je učitelj.Glavna stvar tog načina je vjera u Boga, u ljubav Božju, u stalna nastojanja da se pokorava i služi Bogu itd. itd.

3.) Put jogija je put znanja ili uma. On se bori za kontrolom nad umom.

Svaki od tih načina je protivan svakodnevnom životu na neki značajan način, tako da praktikanti imaju poteškoća u prilagodbi "stvarnom svijetu".


4.) Četvrti put je put koji ne zahtijeva povlačenje iz stvarnog svijeta. Nema "definitivan oblik", kao način fakira, monaha i jogija.„Rad“ u Četvrtom putu sastoji se od iskoristljivosti života, onako kako osoba shvata da u svojoj vlastitoj okolini radi na svim svojim aspektima istovremeno.
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#29 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Una379 »

3) pretpostavljam da se ovde misli na sanyasine ili kako se vec to pise/naziva...
4)a ovo je valja kad posvecenik ide putem yoge ali na primer takodjer pararalelno ima i porodicni zivot, i dalje ostaju u "materijalnom" svetu mada nevezujuci se za njega
nadam se da sam dobro razumela
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#30 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

A gde je tu budizam? Koliko ja shvatam, u njemu ima svega pomalo od ova četiri puta koja si opisao. I borbe sa telom, i borbe sa umom, sa emocijama pogotovo, a i rada sa svakodnevicom. :)

----------------------

Uvid

Uvidi su tačke transformacije kada srce zna, zaista zna, sâmo za sebe
-- mimo učenja, mimo učitelja, mimo bilo koga. Kada, zahvaljujući
mudrosti, imate istinski uvid, tada ne morate da se oslanjate na bilo
kakav spoljašnji autoritet. Kada Buda kaže da moramo razumetu dukkhu (patnju),
on tada misli da kada je mi zaista razumemo, patnja više nikada neće
biti u stanju da nas prevari. Tek kada je Buda zaista razumeo dukkhu,
njezine uzroke, njezino iskorenjivanje i put koji vodi do tog
oslobođenja, tek tada je bio u stanju da objavi da je potpuno slobodan.
dukkhe.

Ađan Sundara: Le Grande Illusion

Image
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#31 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Una379 »

to je nevezivanje
vezanost za svet, materijalno i ljude dovodi do ocekivanja, kada nase ispunjene i srecu ocekujemo/trazimo spolja, neispunjeno ocekivanje dovodi do patnje
oslobodjenje od toga je cilj
mir
imase jedan razgovor:
-sta zelis?
-mir!
-oslobodi se i te zelje(za mirom)!
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#32 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

Una379 wrote:to je nevezivanje
imase jedan razgovor:
-sta zelis?
-mir!
-oslobodi se i te zelje(za mirom)!
Hm, da. Jednostavna ideja. Ali to što je jednostavna ne znači i da ju je lako sprovesti. :)
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#33 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by MrSini »

Una379 wrote:3) pretpostavljam da se ovde misli na sanyasine ili kako se vec to pise/naziva...
4)a ovo je valja kad posvecenik ide putem yoge ali na primer takodjer pararalelno ima i porodicni zivot, i dalje ostaju u "materijalnom" svetu mada nevezujuci se za njega
nadam se da sam dobro razumela
3.) Put jogija kontrola nad umom. Koji oblik te škole uzmu nije važno ukoliko su prave škole, a ne neki lažnjaci.

4) Četvrti put nije put joge, on obuhvata sva tri prethodna puta. Prvi uslov je da čovjek ne mijenja svoj život. Nema izdvajanja iz života, od života i u životu se uči. Čovjek i dalje ima porodicu, prijatelje, posao, hobi itd. Pored toga ne vidim razloga zašto bi se neko izdvojio iz materijalnog svijeta kada je on dio njega.

Sati wrote:A gde je tu budizam? Koliko ja shvatam, u njemu ima svega pomalo od ova četiri puta koja si opisao. I borbe sa telom, i borbe sa umom, sa emocijama pogotovo, a i rada sa svakodnevicom. :)
Budizam je put monarha ukoliko je težište rada na emocijama.

Razlika između prva 3. i 4. puta je u tome da su ova prva 3. već dugo prisutna u istoriji i da je večina njih bila ili jeste zagrnuta velom religije u raznim oblicima. Oni su manje ili više instituciolizovani i zahtjevaju izvjesno odvajanje od svakodnevnice: Fakir treba posebno mjesto za svoj rad, jogi isto tako, religiozan čovjek treba izdvajanje za molitvu i sl. dok 4. put to ne zahtjeva, a i nije stalan kao ova 3. Nema stalan oblik tj. nekakav oblik institucije. Škole četvrtog puta se pojave i nestanu kada ispune svoj cilj.
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#34 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

Hvala na pojašnjenju. :)
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#35 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Una379 »

Sati wrote:
Una379 wrote:to je nevezivanje
imase jedan razgovor:
-sta zelis?
-mir!
-oslobodi se i te zelje(za mirom)!
Hm, da. Jednostavna ideja. Ali to što je jednostavna ne znači i da ju je lako sprovesti. :)
da uopste nije lako ovo sprovesti, mada nije ni neostvarivo. Buda je dokaz za to.
*
MrSini
ovo pod
4)tu ima par zackoljica tako da je i da i ne. Tacno je da smo deo materijalnog svjeta i bilo bi logicno da ostanemo u njemu. Medjutim najveci jogiji su uglavnom u pecinama ili povuceni daleko od ljudi...deo razloga za ovo je sto tako imaju mir za svoj duhovni rad(i u tome ih nista ne ometa), a s druge strane (mozda je to razlog, ne velim da je tacno)ljudi opterecuju svojim vibracijama i haosom(smecem) od emocija i misli koji se moze osetiti iz njih i njihovih aura. To mu dodje kao neka vrsta energetskog polja koje moze narusti cisto polje jogija(mada je i ovo diskutabilno).
4-put je prilicno tezak-to je samo polje rada, kako covjek radi na sebi, tako menja (u nekoj idealnoj situaciji) i one oko sebe,sto je ujedno i rad na/sa okolinom.
4-ti put je takodjer put mogucnosti-u toj nedefinisanoj masi radjaju se ponekad mislioci/adepti i to je ponekad zacetak, neka vrst osnovne skole, da bi (prema inkarnacisjkom receptu) rodio se u drugom obliku i nastavio ka cilju iduci trecim putem. Bar je to moj utisak kako funkcionisu ove stvari.

-zbunjujes me recenicom da je "Budizam put monarha", mislis na monarha(kralja) ili na monaha?
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#36 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by MrSini »

Una379 wrote:
Medjutim najveci jogiji su uglavnom u pecinama ili povuceni daleko od ljudi...deo razloga za ovo je sto tako imaju mir za svoj duhovni rad(i u tome ih nista ne ometa), a s druge strane (mozda je to razlog, ne velim da je tacno)ljudi opterecuju svojim vibracijama i haosom(smecem) od emocija i misli koji se moze osetiti iz njih i njihovih aura. To mu dodje kao neka vrsta energetskog polja koje moze narusti cisto polje jogija(mada je i ovo diskutabilno).
A otkud znas ko su najveći ili da su oni najviše postigli? :D
Ako im treba toliki mir i izdvojenost onda nisu ništa postigli, ukoliko njihovo postignuće može narušiti par obijesnih klošara samim svojim prisustvom ne vidim tu da je išta postignuto.
Una379 wrote: 4-ti put je takodjer put mogucnosti-u toj nedefinisanoj masi radjaju se ponekad mislioci/adepti i to je ponekad zacetak, neka vrst osnovne skole, da bi (prema inkarnacisjkom receptu) rodio se u drugom obliku i nastavio ka cilju iduci trecim putem. Bar je to moj utisak kako funkcionisu ove stvari.
4. put je svobuhvatan i jogi prije ili poslije (u ovom ili nekom drugom životu) mora proći faze fakira i monarha da bi bio potpun, a 4. put nudi mogućnost kompletnog razvoja u jednom životu. Škole 4. puta postoje sada.

Monah, a ne monarh. (gripa me uzela pod svoje pa ne pišem suvislo :()
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#37 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

MrSini wrote: Škole 4. puta postoje sada.
A to su koje?
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#38 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Una379 »

MrSini wrote:
A otkud znas ko su najveći ili da su oni najviše postigli? :D
Ako im treba toliki mir i izdvojenost onda nisu ništa postigli, ukoliko njihovo postignuće može narušiti par obijesnih klošara samim svojim prisustvom ne vidim tu da je išta postignuto.
Una379 wrote: 4-ti put je takodjer put mogucnosti-u toj nedefinisanoj masi radjaju se ponekad mislioci/adepti i to je ponekad zacetak, neka vrst osnovne skole, da bi (prema inkarnacisjkom receptu) rodio se u drugom obliku i nastavio ka cilju iduci trecim putem. Bar je to moj utisak kako funkcionisu ove stvari.
4. put je svobuhvatan i jogi prije ili poslije (u ovom ili nekom drugom životu) mora proći faze fakira i monarha da bi bio potpun, a 4. put nudi mogućnost kompletnog razvoja u jednom životu. Škole 4. puta postoje sada.

Monah, a ne monarh. (gripa me uzela pod svoje pa ne pišem suvislo :()
eto vidis da si zivio u pecini, gripa ne bi te se docepala..salim se :D
no da se vratim na nasu temu
oko mira i izdvojenosti imas za i protiv.ima onih koji rae medju narodom i onih koji su povuceni. Ima dosta prica o onima koji su izdvoje i ne primaju svakog za ucenika(ovde ne mislim na sarlatane)..vjerujem da si citao price o Milarepi, itd..ja to svakako nemogu znati niti proceniti koji su najveci,mogu samo naklapati, amoje sadasnje naklapanje se temelji na osnovu onoga sto sam procitala..a to kaze da su Babaji, Milarepa, Naropa, Narpa i ostali te fele ipak bili medju elitom da je tako nazovem, a sigurno ima i drugih za koje nismo nikad ni culi.
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#39 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Una379 »

da dodam

Deo ucitelja radiovako: povlaci se, meditira, radi na sebi, uci itd., pa se vraca medju ljude i prenosi znanje, pa onda opete u izolaciju neko vreme, pa opet medju ljude i tako u krug.
Drugi deo pak su stalno megju ljudima, a imas i onih koji se skroz povlace...

Sto se tice mira i tvoj komentar da tako nisu postigli nista, to je rekla bih malo olako kazano..ima tu jos nekih stvarcica ali ja ne bih o njima na ovoj temi. Pomenula sam ti vibracije i energetska polja i to nemoj zanemariti. Mozes li recimo ti u svoj toj zivotnoj/svetovnoj guzvi zanemariti, lupam, uticaj zracenja antena, mobilnog i sl...ovo je samo banalan primer

i mene zanimaju ove skole 4-og puta
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#40 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

Koliko sam čitao o Budinom životu, on je pošto je napustio dom, šest godina živeo kao asketa, isprobavao razne tehnike askeze, da bi na kraju shvatio da treba više vežbati um, nego mučiti telo. Posle probuđenja, putovao je od jednog do drugog mesta i svakom ko je bio zainteresovan objašnjavo je svoje duhovno otkriće. Ne znam koji je to od ova četiri puta, ali je dao dobar rezultat.

Da, i pošto je uvek bio okružen svojim učenicima, ponekda bi mu verovatno dojadila gužva, pa se s vremena na vreme izdvajao da bude u samoći određeni vremenski period. Sve u svemu, kombinacija javnog rada i samoće je izgleda bila njegova formula.

:)
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#41 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Una379 »

Budin put je put sredine
Mozda se secas, njegov put je poceo kada je na obali cuo kako jedan ucitelj govori svom uceniku(radilo se o jednom muzickom instrumentu-zaboravila sam kako se zove) da ako zategne previse zicu, ona ce puci, ako je previse labavo, onda nece svirati. Isto je i sa covekom.
Taj dogadjaj je za Budu bio pocetak njegovog puta sredina..i kod nas se na primer kaze "zlatna sredina".
Da Buda je shvatio da isposcivanje tela ne vodi nikuda, nego disciplina samog sebe, svojih zudnji, svojih emocija, itd
Postoji princip:
-ne zivi da bi jeo, nego jedi da bi ziveo.
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#42 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by MrSini »

Da bi uopšte neko mogao da pristupi u školu mora prvo da je nađe. Ne reklamiraju se baš iz tog razloga. Moraš znati šta tražiš i zašto tražiš i nači ćeš. Ukoliko neko nije sposoban da je nađe onda nije za tu vrstu škole.
Una379 wrote: Mozes li recimo ti u svoj toj zivotnoj/svetovnoj guzvi zanemariti, lupam, uticaj zracenja antena, mobilnog i sl...ovo je samo banalan primer
Zašto zanemariti? Treba ih biti svjestan i izvuci korist od njih.
Sati wrote: Koliko sam čitao o Budinom životu, on je pošto je napustio dom, šest godina živeo kao asketa, isprobavao razne tehnike askeze, da bi na kraju shvatio da treba više vežbati um, nego mučiti telo. Posle probuđenja, putovao je od jednog do drugog mesta i svakom ko je bio zainteresovan objašnjavo je svoje duhovno otkriće. Ne znam koji je to od ova četiri puta, ali je dao dobar rezultat.
Da, i pošto je uvek bio okružen svojim učenicima, ponekda bi mu verovatno dojadila gužva, pa se s vremena na vreme izdvajao da bude u samoći određeni vremenski period. Sve u svemu, kombinacija javnog rada i samoće je izgleda bila njegova formula.

:)
Nemam ja ništa protiv Bude ali to je bio Budin put koji je za njega bio najbolji u datim okolnostima. Možda bude i za tebe ali za mene definitivno nije. :D

Prema mom shvatanju problem i jeste što je učenje pokušano biti preneseno velikom broju ljudi koji nisu bili dovoljno svjesni pa dolazi do iskrivljenja učenja. Nemam vremena da kao knjiški moljac provedem 50 godina tražeći pravo značenje neke riječi ili da poslije par godina zbog neke pogrešno prevedene rečenice moram, ako budem imao sreće pa budem mogao, ponovo na početka rada na sebi.


Ne mogu da dajem daljnja objašnjenja o 4. putu jer ne posjedujem dovoljnjo razumjevanja o njemu. Ovo što sam do sada napisao najvjerovatnije nije ono što sam htio da napišem i nije dobro objašnjeno. :D

Code: Select all

http://www.youtube.com/watch?v=B52XmNN8VTo
P.S.

Lijep citat o patnji i kada budem imao vremena napisati ću kako ga ja shvatam.
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#43 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Una379 »

1. za skolu -ovo se odnosi na potragu za znanjem i biranjem ucitelja. Ucenik i ucitelj se medjusobno biraju-moraju jedno drugom odgovarati.Secam se jednog jogija koji je u raznim fazama svog puta imao razne ucitelje-oni bi u prenjeli svoje znanje i onda je nastavljao dalje(kao kad skupljas plodove sa raznih grana istog drveta).

2.neznam na sta mislis?-koju korist mozes izvuci iz zracenja mobitela, antena itd...prema nekima cak i TV kad je iskljucen i svi utikaci po sobama imaju zracenje i uticu na zdravlje ljudi.

3.Budin put nije svaciji put ali svi putevi vode ka istom cilju.Svako mora izabrati/ici svoj-im put-em.Ako tvoj put nije knjiski moljac onda i ne trebas ici tom stazom. Ni Buda nije bio knjiski moljac na primer..nego je dozivaljavao znanje iz samog zivota i iz sebe unutra.Tvoj put je tvoj izbor prema tvojim sposobnostima, prema tome kako ucis i poimas.

4) za ovaj 4-ti put pisi kad budes imao vise vremena i raspolozenja :)
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#44 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

MrSini wrote: Nemam ja ništa protiv Bude ali to je bio Budin put koji je za njega bio najbolji u datim okolnostima. Možda bude i za tebe ali za mene definitivno nije. :D
Ma nemam ni ja ništa protiv tvog puta, ali pošto je tema budizam, reko da napišem nešto i o tome :D

""Bića su vlasnici svojih dela, naslednici svojih dela;
ona nastaju iz svojih dela, predodređena su svojim delima,
njihova dela su im utočište.
Dela su ta koja bića dele na niska i uzvišena."

Buda

Image
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#45 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by MrSini »

Sati wrote:
Ma nemam ni ja ništa protiv tvog puta, ali pošto je tema budizam, reko da napišem nešto i o tome :D

""Bića su vlasnici svojih dela, naslednici svojih dela;
ona nastaju iz svojih dela, predodređena su svojim delima,
njihova dela su im utočište.
Dela su ta koja bića dele na niska i uzvišena."

Buda

Image
Budući da nisam previše upoznat sa Budinim učenjem molim te pojasni:
Šta je biće po njemu? Da li je to podjela na biće i ličnost?
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#46 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

MrSini wrote:
Sati wrote: ""Bića su vlasnici svojih dela, naslednici svojih dela;
ona nastaju iz svojih dela, predodređena su svojim delima,
njihova dela su im utočište.
Dela su ta koja bića dele na niska i uzvišena."

Buda

Image
Budući da nisam previše upoznat sa Budinim učenjem molim te pojasni:
Šta je biće po njemu? Da li je to podjela na biće i ličnost?
Ma nisam ni ja neki veliki poznavalac, ali koliko shvatam ovaj citat, Buda ovde govori o živim bićima uopšte, bilo da su ljudi, životinje, bogovi ili demoni. Šta god da su sada, to su postali zahvaljujući karmičkoj sili stvorenoj sopstvenim dobrim ili lošim delima. Ono što je važno istaći je da se radi o voljnim, namerno učinjenim delima, a ne onim nesvesnim, slučajnim.

Mi smo vlasnici svojih dela, niko nam ne može oduzeti i prisvojiti naša dobra dela, niti mi možemo drugome pripisati svoja loša dela (mada bismo voleli, kako bismo izbegli patnju). Da smo zaista njihovi vlasnici pokazuje i činjenica da u trenutku smrti napuštamo sve što inače "imamo", čak i sopstveno telo, ali nas dela prate i u naredni život, određujući našu dalju sudbinu.

Naslednici smo zato što samo mi baštinimo njihove plodove, slatke ili gorke. I kao što rekoh gore, mesto na kojem smo sada, situacija u kojoj smo sada, samo je rezultanta svih naših dela u ovom i prošlim životima, iz njih smo nastali, ona su, a ne nekakva zla/srećna sudbina, predodredila naš sadašnji položaj.

Pošto samo dela sve to određuju i ako smo toga svesni, najbolja zaštita, utočište od neizvesne budućnosti jeste da činimo dobra dela. Tada nema neizvesnosti. :) A kad to znamo i uvidimo, osećamo da svoju sudbinu uzimamo u sopstvene ruke, nismo tek bespomoćna žrtva slučajnosti i nasumičnih okolnosti, kako nam se inače čini.

I na kraju, ni status, imetak, fizički izgled ili slava, već samo njihova dela ili nedela čine ljude plemeniti bićima, odnosno nitkovima.

:-D
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#47 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

Pet duhovnih kvaliteta

Pet duhovnih kvaliteta -- poverenje, energičnost, svesnost,
koncentracija i mudrost -- jesu najveći prijatelji i saveznici na ovom
putovanju ka razumevanju. Ti kvaliteti su najmoćniji kada su u
ravnoteži. Poverenje treba uravnotežiti sa mudrošću, tako da poverenje
nije slepo, a mudrost nije plitka i nije samo poza. Kada mudrost
nadmaši poverenje, može se se dogoditi da nešto znamo, čak da ga jako
dobro znamo iz sopstvenog iskustva, ali da to i ne živimo. Poverenje
nam donosi kvalitet posvećenosti onome što razumemo. Energičnost treba
uravnotežiti sa koncentracijom; napor će nam doneti uvid, jasnoću i
energiju uma, čemu kao balans služi koncentracija svojom smirenošću i
dubinom. Neizbalansiran napor nas čini uznemirenim i rastresenim, a
suviše koncentracije kojoj nedostaje energija ide u pravcu tuposti i
pospanosti. Svesnost jeste kvalitet koji balansira sve druge i otuda
nam ona uvek donosi dobrobit.

Joseph Goldstein


Image
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#48 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Una379 »

odlicno je ovo :-D
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#49 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

Una379 wrote:odlicno je ovo :-D
E pa ako ti se dopada, da stavim još ponešto :-D

Meditacija je u suštini pojednostavljivanje. Naš svakodnevni život je
neprekidno kretanje: mnogo se stvari događa, mnogo ljudi priča, mnogo
stvari nam pada na um. U sred svega toga jako je teško imati osećaj da
živimo sopstveni život. Kada pojednostavimo situaciju, kada se
odvojimo od spoljašnjih uticaja i udaljimo se od telefona koji zvoni,
televizije, ljudi koji nam dolaze u posetu, psa kojeg treba izvesti u
šetnju, tada dobijamo šansu -- što je zapravo najbolje što nam se može
dogoditi -- da se susretnemeo sa samim sobom. Kod meditacije nije
poenta u bilo kakvom stanju koje treba da postignemo, već u meditantu.
Ne radi se o nekakvoj posebnoj vrsti aktivnosti ili o tome da treba
nešto da popravimo. Reč je o nama samima. Ako ne pojednostavimo
okolnosti u kojima smo, šansa da se dobro zagledamo u sebe je vrlo
mala -- jer ono u šta inače najradije gledamo nismo mi sami, već sve
drugo. Ako nešto krene kako ne treba, u šta gledamo? Gledamo u to što
je krenulo rđavo. Gledamo u to sve vreme, ni ne osvrnuvši se na sebe
i svoje reakcije.

Charlotte Joko Beck, Everyday Zen

:idea:
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#50 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by MrSini »

Sati wrote: što je zapravo najbolje što nam se može
dogoditi -- da se susretnemeo sa samim sobom.

:idea:
Kako se možeš susresti sa samim sobom? ;-)
Post Reply