Proširene vene - kako ih se riješiti?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#26 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by MrSini »

Evo mene. :-D

Operacija bila i završena. Operaciju sam cijelu gledao i lijepo se sonda vidi kako hoda venama. Moram da priznam da malo i boli u toku operacije, na pojedinim mjestima, ali ja nisam bio za to da mi previše umrtve nogu ali ništa strašno. Sve u svemu operacija protekla u priči između mene, doktora i sestre. :D

Sada imam 2 mala šava i za 10 dana idem na kontrolu. Po završetku operacije sam išetao iz sale i popeo se na 2 sprat zgrade u kojoj živim. Sada se malo ohladilo pa ide malo teže tj. ne mogu dugo hodati i stajati na nogama.

Pitanja?
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#27 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by roki »

nisam upucen u tvoju situaciju,ali jeli se kod tebe radilo o povrsinskim ili unutrasnjim venama.zapravo da li se unutrasnje vene mogu ikako tretirati?
Recimo pri trcanju(poslije nekoliko uzastopnih treninga) me pocnu boliti unutrasnje vene(jer vanjskih naznaka bolesti nema) da nemogu da hodam u narednih par sati poslije trcanja,a trcati ne mogu barem par dana dok se sve nesmiri
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#28 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by MrSini »

Kod mene površinske. Za unutrašnje ne znam smiju li se dirati, a ako neko može to su ovi u poliklinici Sunce u Zenici. Jedino oni imaju laser u BiH.
ledeny
Posts: 223
Joined: 26/03/2008 11:41

#29 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by ledeny »

Drago mi je da je prošlo sve kako treba MrSini :) i hvala ti na dugo očekivanom odgovoru. Sada ne moram više tragati za tom laserskom tehnologijom u Sarajevu kada znam da jedina postoji u Zenici. Našao sam i web stranicu klinike http://www.poliklinikasunce.com pa ću ih kontaktirati.

Pravo da ti kažem, ja sam mislio da se dobije totalna anestezija prije operacije, a ti reče da si bio budan cijelo vrijeme. Moj jaran se isto riješio proširenih vena u jednoj ordinaciji u Njemačkoj i to pod totalnom anestezijom. Čim se probudio otišao je na nogama kući.

Pozdrav.
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#30 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by MrSini »

Nema potrebe za totalnom anestezijom. Ja se evo javljam sa posla. Konce idem vaditi za 10 dana, a do tada ne smijem previše stajati i kada sjedim noga treba biti u zraku. Protiv bolova sam u ova 2 dana popio samo 2 analgina.
Lord Give Me A Sign
Posts: 47
Joined: 09/07/2008 14:46

#31 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Lord Give Me A Sign »

Ledeny hvala, meni samo Bog izgleda moze pomoci, tragam jos za rjesenjem,volim cuti vise misljenja savjeta i prijedloga, nije mi hitno da to rijesim hvala Bogu bas zelim najbolje rjesenje i strucnjaka!
javili su mi se ovi iz Zagreba nista bez ultrazvuka kaze...
sto se tice pijavica brrrr jezivo :)

roki nemoj trcati,slican nam je problem onda, jer je meni skoro isto bilo kad se tek pojavilo, bas par dana mora proci da mogu trcati i onda trcim par dana pojavi se opet...miruj rjesi to sto prije pa da mozes na miru trcati...

MrSini kod laserske operacije nebi trebalo da bude konaca koliko ja znam!mali razrez 2-3mm koji sam zaraste...ali nema veze bitno je da si ti OK!
Zanima me cjena operacije i da li ti je doktor rekao postoji li mogucnost da ti se opet vrati problem i kolika je mogucnost?
Hvala
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#32 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by MrSini »

Lord Give Me A Sign wrote: MrSini kod laserske operacije nebi trebalo da bude konaca koliko ja znam!mali razrez 2-3mm koji sam zaraste...ali nema veze bitno je da si ti OK!
Zanima me cjena operacije i da li ti je doktor rekao postoji li mogucnost da ti se opet vrati problem i kolika je mogucnost?
Hvala
Rez je malo širi od vene (sonda se uvuće u venu pa mora biti tako širok) i budući da ja moram da radim (nema bolovanja u firmi u kojoj radim) doktor je zašio. Cijena zavisi od slučaja do slučaja i mene će pregledi i operacija izaći manje od prosječne plaće u FBiH :D Toliko bih dao na kafu onim mesarima da sam išaou bolnicu. :x Ali mislim da je to najmanja moguća cijena jer je kod mene tek početak. Kaže doktor to zavisi od slučaja do slučaja tj. koliko je vena potrebno spaliti.

Mogućnost povratka e pa da vam odmah kažem: Ove što mi je spalio neće više ali neke druge hoće sa šansom od 90 % jer je kako on to kaže nasljedno. :x Ovo će usporiti pojavljivanje drugih i neće me boliti noge dok se druge ne prošire.
Lord Give Me A Sign
Posts: 47
Joined: 09/07/2008 14:46

#33 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Lord Give Me A Sign »

Hvala, pokusaj zaboravit na to i nemislit dal ce se vratit il ne, misli pozitivno, snaga uma cini cuda ;-)
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#34 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Hodidjed »

MrSini wrote:Evo mene. :-D

Operacija bila i završena. Operaciju sam cijelu gledao i lijepo se sonda vidi kako hoda venama. Moram da priznam da malo i boli u toku operacije, na pojedinim mjestima, ali ja nisam bio za to da mi previše umrtve nogu ali ništa strašno. Sve u svemu operacija protekla u priči između mene, doktora i sestre. :D

Sada imam 2 mala šava i za 10 dana idem na kontrolu. Po završetku operacije sam išetao iz sale i popeo se na 2 sprat zgrade u kojoj živim. Sada se malo ohladilo pa ide malo teže tj. ne mogu dugo hodati i stajati na nogama.

Pitanja?
Gdje si isao na operaciju?
nagib nizbrdica
Posts: 51
Joined: 06/08/2008 21:15

#35 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by nagib nizbrdica »

ja sam operisao vene na vaskularnoj hirurgiji u sarajevu

imao sam 8 vena prosireni,2 vene su mi izvadili skroz,a ostale se nesto reducirali,u glavnom sve je proslo u naj boljem redu i 2h nakon operacije sam bio na svojim nogama.Sada je situacija skroz drugacija ne boli me noga i pravo je lijep osjecaj,i preporucujem svima koji imaju problem da rijese sto prije,jer sve sto vise odugovlacite bice vam teze za rijesavanje

pozz
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#36 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by MrSini »

Hodidjed wrote:
MrSini wrote:Evo mene. :-D

Operacija bila i završena. Operaciju sam cijelu gledao i lijepo se sonda vidi kako hoda venama. Moram da priznam da malo i boli u toku operacije, na pojedinim mjestima, ali ja nisam bio za to da mi previše umrtve nogu ali ništa strašno. Sve u svemu operacija protekla u priči između mene, doktora i sestre. :D

Sada imam 2 mala šava i za 10 dana idem na kontrolu. Po završetku operacije sam išetao iz sale i popeo se na 2 sprat zgrade u kojoj živim. Sada se malo ohladilo pa ide malo teže tj. ne mogu dugo hodati i stajati na nogama.

Pitanja?
Gdje si isao na operaciju?
Poliklinika Sunce Zenica

Konce sam izvadio u petak, sada sam super. :-D
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#37 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Hodidjed »

MrSini wrote:
Hodidjed wrote:
MrSini wrote:Evo mene. :-D

Operacija bila i završena. Operaciju sam cijelu gledao i lijepo se sonda vidi kako hoda venama. Moram da priznam da malo i boli u toku operacije, na pojedinim mjestima, ali ja nisam bio za to da mi previše umrtve nogu ali ništa strašno. Sve u svemu operacija protekla u priči između mene, doktora i sestre. :D

Sada imam 2 mala šava i za 10 dana idem na kontrolu. Po završetku operacije sam išetao iz sale i popeo se na 2 sprat zgrade u kojoj živim. Sada se malo ohladilo pa ide malo teže tj. ne mogu dugo hodati i stajati na nogama.

Pitanja?
Gdje si isao na operaciju?
Poliklinika Sunce Zenica

Konce sam izvadio u petak, sada sam super. :-D
Good.
Nego, imam i ja isti problem, ali ne znam koliko je to dobro (izvaditi venu). Kakve su nus pojave?
Da li ce to opteretiti druge vene i arterije?
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#38 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by MrSini »

Da opterećuje druge vene (unutrašnje), a ne bi bilo dobro da ne opterećuje jer onda ne bi bilo protoka krvi nikako. ;-)
Kada se radi operacija laserom vena se ne vadi nego spali. Laser razvija temperaturu oko 1200 stepeni. :-)
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#39 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Hodidjed »

MrSini wrote:Da opterećuje druge vene (unutrašnje), a ne bi bilo dobro da ne opterećuje jer onda ne bi bilo protoka krvi nikako. ;-)
Kada se radi operacija laserom vena se ne vadi nego spali. Laser razvija temperaturu oko 1200 stepeni. :-)
Pa mislim, druge vene preuzimaju opterecenje koje je ta vena nekad imala.
Hocu reci, mozda je bolje ne vaditi (spaliti) venu :?:
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#40 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by MrSini »

Mene je bolilo i sada više ne boli. Ja sam se riješio boli i neću dobiti trombove itd. Meni je ovo najbolja solucija, a sada je samo pitanje da li se radi zbog zdravlja ili estetike.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#41 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Hodidjed »

MrSini wrote:Mene je bolilo i sada više ne boli. Ja sam se riješio boli i neću dobiti trombove itd. Meni je ovo najbolja solucija, a sada je samo pitanje da li se radi zbog zdravlja ili estetike.
Pa jes li imao neki tromb pa si morao to operisati ili?
Ali_G
Posts: 4649
Joined: 02/03/2002 00:00

#42 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Ali_G »

Mala je sansa da u povrsinskim venam nastane tromb koji je opasan po zivot.
Sto se tice same te operacije, da se razumijemo, operacije nece uvijek poboljsati stvari. Postoji znacajan postotak ljudi kojima se varikoziteti ponovo jave, jer su venski zidovi izuzetno slabi. Jako cesto ljudi rjesavaju problem vena citav zivot. Najbolje je konsultovati se sa ljekarom da se obavi kompletan pregled (i fizikalni i kolor dopler) pa da se odluci da li ih treba uklanjati. Nekome pomaze i konzervativna terapija, zavoji, steznici, masti lokalno
ledeny
Posts: 223
Joined: 26/03/2008 11:41

#43 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by ledeny »

nagib nizbrdica wrote:ja sam operisao vene na vaskularnoj hirurgiji u sarajevu

imao sam 8 vena prosireni,2 vene su mi izvadili skroz,a ostale se nesto reducirali,u glavnom sve je proslo u naj boljem redu i 2h nakon operacije sam bio na svojim nogama.Sada je situacija skroz drugacija ne boli me noga i pravo je lijep osjecaj,i preporucujem svima koji imaju problem da rijese sto prije,jer sve sto vise odugovlacite bice vam teze za rijesavanje

pozz
ne reče nam da li je to bila klasična ili laserska operacija? taj odgovor očekujemo još od početka ove teme :-)

ako nije neki problem, reci koliko si morao čekati na operaciju od momenta zakazivanja iste, te da li si imao nekih troškova?
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#44 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Zah »

Ja sam imao a ima i sada problema sa venama na desnoj nozi. Isao sam na snimanje kod jednog ljekara. Prijedlog operativni zahvat. Cak je bez mog znanja i termin zakazao. Odem kod drugog, opet snimci i prijedlog da nosim carapu. Sta je bolje a sta gore tesko je kazati, jer se i poslije operacije javlja prosirenje na drugim mjestima. To opet zavisi od:genetike, ishrane, posla koji obavljas itd.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#45 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Hodidjed »

Kod mene je isti fol, s tim sto mi to sve ne predstavlja veliki problem (jos uvijek). Naime, ne bole me noge nesto pretjerano niti imam otok.
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#46 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Zah »

Kod prosirenja vena neko ima manje ili vece bolove, neko kao npr. ja osjeca umor. Jednom sam imao ozbiljan problem. Jednostavno od clanka na stopalu do koljena pojavile su mi se prvo rijetke crvene tackice, a onda je njihov broj postajao sve veci. Najveca koncentracija je bila oko clanka iznad stopala. Narpavio sam termirn kod specijaliste, ali to je trebalo cekati 2 mjeseca. Onda sam pretrazivoa po internetu i nasao da u takvim slucajevima treba kupiti ekstrakt od divljeg kestena. To se ukapa u vodu (omjer sam zaboravio) i onda se vatom tri puta u toku dana premazuje noga. Nakon 10-15 dana vise nisam imao problema. Potrazit cu jedan link da vidite cemu je to bio predznak.

Obavezno procitati.
http://74.125.95.104/search?q=cache:bE5 ... d=17&gl=us
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#47 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Hodidjed »

Zah wrote:Kod prosirenja vena neko ima manje ili vece bolove, neko kao npr. ja osjeca umor. Jednom sam imao ozbiljan problem. Jednostavno od clanka na stopalu do koljena pojavile su mi se prvo rijetke crvene tackice, a onda je njihov broj postajao sve veci. Najveca koncentracija je bila oko clanka iznad stopala. Narpavio sam termirn kod specijaliste, ali to je trebalo cekati 2 mjeseca. Onda sam pretrazivoa po internetu i nasao da u takvim slucajevima treba kupiti ekstrakt od divljeg kestena. To se ukapa u vodu (omjer sam zaboravio) i onda se vatom tri puta u toku dana premazuje noga. Nakon 10-15 dana vise nisam imao problema. Potrazit cu jedan link da vidite cemu je to bio predznak.

Obavezno procitati.
http://74.125.95.104/search?q=cache:bE5 ... d=17&gl=us
jedno vrijeme sam nosio te kompresivne carape (odprilike 7 dana). Tek tada su mi se pojavili jaki bolovi u nogama. bacio sam carape, a bolovi su ostali jos slijedecih par mjeseci. Carape- nikad vise.
Razne kreme od divljeg kestena koristim, ali ne vidim da nesto pomaze. Stvar je u tome, sto te kreme drze stanje kakvo jeste na stagnaciji. Isao sam kod doktora prije par godina i kaze da nije to nista strasno i da ima puno gorih slucajeva od mene tako da se ne sekiram.
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#48 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Zah »

Mnogi ljudi koji imaju problemae sa venama odu u apoteku i kupe carape.To nije dobro. Carape se prave po mjeri sa svakog pacijenta, jer iako su noge naizgled iste kod svih ljudi, ipak postoji bitne razlike u debljini, duzini, izrazenosti misicnog tkiva. Ja nosim carape vec dvije godine, cak i na drugoj nozi, jer mi je ljekar kazao da ce se vene i na njoj pojaviti i da su problemi vec poceli samo nisu evidentni. Sad nemam nikakvih problema. Inace, i poslije operativnog zahvata treba nositi carape, ako neces kroz 3-5 godina da ides ponovo na operaciju. Prave carape sprecavaju prosirenje vena. Njehovo oboljenje ide puno, puno sporije .Iz tog razloga ih treba nositi.

http://64.233.169.104/search?q=cache:Vi ... cd=5&gl=us
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#49 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Zah »

Sobzirom da je MrSini izvrsio operaciju vena prije nekoliko mjeseci, mislim, da bi bilo dobro da nam sad kaze kako se osjeca, da li ima nekih problema, ako ima kako se oni manifestuju itd.
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#50 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by MrSini »

Ovve sedmice idem na kontrolu i onda ću naći vremena i sve Vam napisati u detalje. :-D
Post Reply