discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
crnjak
Posts: 216
Joined: 26/10/2006 13:54

#26

Post by crnjak »

dedede wrote:Vidim, mnogi od nas imaju ovaj problem, ali malo o tome znamo...
kao prvo, diskus hernia je nazalost stanje, a ne bolest. Ne mozes uzeti piti antibiotike 7 dana i odneseno ko rukom :)
Neko je u prethodnim postovima lijepo objasnio kao dolazi do pucanja opne diska, nakon kojeg zelatinozna masa iscuri...
Problem je taj sto ta zelatinozna masa kada curi, pritisce nerve koji idu uz kicmu. Jedan od tih nerava je i isijatikus.

Jedini lijek za ovo nase stanje (kod mene je L5S1 :( ) je da svaki dan, ali FAKAT SVAKI DAN, radis vjezbe, i da se pazis. Svrha vjezbe je da ti ledjni misici ojacaju, kako bi sprijecili da zelatinozna masa iz diska i dalje curi usljed pritiska koji na diskove vrse prsljenovi. Neko je ranije opisao vjezbe istezanja koje radi ujutro, zatim plivanje, pilates.... Otidji kod doktora nek ti prepise vjezbe, i vjezbaj.
Ja sam prije dvije godine isto bio ukocen sedmicama, ali je sada ok, da kucnem u drvo :)..igram lopte, trcim po Vilsonovom, radim kuci vjezbe, idem u teretanu ( al ne dizem 150 kila ko kakav bilder, vec radim s malim tezinama).

A sto se tice operacije, svaki normalan doktor ce ti reci da se operacija ne radi dok si god u mogucnosti kontrolisati fizioloske potrebe (mokrenje...) a hirurg ce ti odmah reci: ajd na sto, to je rutinski zahvat.
Moj ti je savjet, bjezi od noza, i vjezbaj...
ma bio sam kod doktora i dobio 10 dana strogog lezanja na tvrdom posto sam relativno mlad valjda postoji mogucnost da se tecnost povuce ili izgubi
ali posto ovaj jebeni kapitalisticki svijet i sistem nedozvoljava lezanje 10 minuta bolovi se nastavljaju u intervalima ,taman kontam ev ga proslo ujutru se probudim los dodjavola
de ako ti nije mrsko otkucaj mi tacno kako izgledaju vjezbe koje bi trebao da radim,ja radim ledjnjake i trudim se da plivam ali opet me ebe sistem :x
ajd pa sam puno zahvalan
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#27

Post by danas »

vjezbe ne treba raditi dok si u bolovima jer se lako moze desiti da samo pogorsas situaciju -- recimo, ako je disk samo ispupcen a nije prskao, laicko vjezbanje moze dovesti do prskanja. i inace, ne treba se raditi nista kad si u bolovima... spavanje na tvrdom ostavi i za ubuduce, a mirovati treba dok bol ne prodje... hladni oblozi takodje, kako neko spomenu -- ovo malo umrtvi bol i pomaze pri spadanju otoka... ne relaksante (sta ce to ikome, pa nije u pitanju misic)...

vjezbe je neko vec gore opisao, samo ova kad si na ledjima i privlaciti koljena grudnom kosu takodje moze biti gadna ako se ne radi kako treba -- znam ljude koji su bas tako izazvali prskanje diska koji je do tada bio samo ispupcen. ne znam imas li fizioterapeuta negdje da mozes da odes i vidis kako se vjezbe rade i da u pocetku vjezbas pod njihovim nadzorom a ne sam ofrlje... pilates su odlicni...
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#28

Post by marijindvorac »

E, sada nesto potpuno drugacije! (Monty Pyton)

Nisam na srecu isao vise od 4-5 puta kod chiropractora tj 'doktora za manipulaciju kicme.' Po njima, sve u zivotu pocinje od kicme. OK, nekome kicme, nekome boga.

Elem, naucio sam od doktora kako da se pomogne onima KOJI TRENUTNO NEMAJU PROBLEM (BOL NIJE AKUTAN) kako bi ispustili zrak koji vrsi pritisak izmedju prsljenova. Time se olaksa pritisak i smanji mogucnost bolova. To oni zovu "cracking spine" i dobro je da se redovno radi kako bi se pritisak na kicmu smanjio.

Za one koji ne znaju, cracking je isto ono sto neko stalno radi sa prstima (kada neko 'lomi prste') a 'pucanj' koji se cuje je ustvari zvuk koji proizvodi zrak kada 'izlece' negdje izmedju prsljenova.

Legnes na ledja sa uspravljenim koljenima koje onda najprije savijes na jednu (recimo lijevu) stranu tako da lijevo koljeno lezi na podu—ako ste toliko fleksibilni. Zatim prekrstite ruke na grudime i lijevim dlanom zgrabite desno rame i okrenete se u desno koliko vam je komotno. Znaci, koljena na lijevo, gornji dio trupa u desno.

Neka partner klekne povise vas i svojom desnom nogom prikljesti vasa spustena koljena. Zatim treba da vas uzme za desno rame, i kratkim ali energicnom kretnjom pritisne na dole. Ako je dobro ucinjeno, cuje se mali 'prasak' (crack) i ako ne mora uvijek da se cuje ako vam to neko radi redovno, recimo svakih par dana. Zatim promjeni polozaj nogu da se ista procedura napravi za drugu stranu.

Ponavljam: nemojte ovo raditi ako tada imate bolove. Medjutim, u procesu izmedju bolova, ovo je idealan nacin da se produzi period bez bolova. U stvari, chiropractors (u Engleskoj mislim 'chiropodist') samo na ovome prave basnoslovne pare za posjete jednom do dva puta nedjeljno; i to redovno.
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#29

Post by marijindvorac »

danas wrote:vjezbe je neko vec gore opisao, samo ova kad si na ledjima i privlaciti koljena grudnom kosu takodje moze biti gadna ako se ne radi kako treba -- znam ljude koji su bas tako izazvali prskanje diska koji je do tada bio samo ispupcen....
Tacno! Nikada ne raditi nista dok je bola posebno kada je bol tek poceo. Tako i sa bilo kakvim vjezbama koje ne smiju da se rade dok je stanje akutno.
dedede
Posts: 11
Joined: 05/07/2006 14:15

#30

Post by dedede »

Kao prvo, pitaj doktora smijes li raditi vjezbe dok si pod bolovima. Npr, ja sam isao u Gradsku bolnicu na tretmane strujom, gdje su mi opustali ledjne misice, a odmah poslije na vjezbe u sobu pored, iako sam imao bolove!!!Pio sam citavo vrijeme neke tablete za opustanje misica, al se ne mogu sjetiti koje. Koliko doktora, toliko i savjeta, nazalost.
Tecnost, ili ti zelatinozna masa se nece i ne moze povuci, jer je pukao omotac.Isto tako, nije ni svaki bol u ledjima isti, kao ni stepen diskus herniae... neko ima blazi oblik,neko gori.
Meni je doktorica strogo zabranila baviti se sportom, posebno skijanjem, fudbalom, tenisom, ....jer tu najvise ima torzalnih pokreta. Kaze mozes plivat i vozit biciklo :-) bez ljutnje marijindvorac al ja kad bih uradio taj cracking, mislim da bih zvao djevojku da mi veze pertle ujutro :D

Pokusaj vjezbat ujutro cim ustanes, ne treba ti vise od 10 minuta.

Prva vjezba ti je da lezis na ledjima i istovremeno povlacis stopala prema gore, i vrat prema grudima. To ti je lagano istezanje i zagrijavanje.
Druga, lezis na ledjima i podizes naizmjenicno ispruzenu lijevu pa desnu nogu, kao i vrat prema grudima svaki put. Radi do granice bola, ebiga znam kako je.
Treca, savijaj naizmjenicno lijevu i desnu nogu i privlaci ih rukama ka grudima. Istovremeno privlaci bradu grudima.
Cetvrta je da istovremeno privlacis obje noge prema grudima drzeci se rukama za koljena. Opet brada prema grudima.
Peta, savij koljena i rasiri ih.Ispruzi ruke izmedju nogu i podizi gornji dio tijela sa ispruzenim rukama naprije To su ti klasicni trbusnjaci za gornji dio.
Sesta, savijes koljena, samo ovaj put su ti koljena skupljena, a ruke ispruzene pored tijela sa strane. Opet podizes gornji dio tijela koliko mozes...
Neko je vec rekao da trebas jacati stomacne misice, a odrzavat ledjne...pa ovo su upravo vjezbe za stomak i ledja, jer jedno bez drugog ne ide. Jacajuci jednu, jacas i drugu grupu misica.

Za kraj, sretno, a kad bol prodje i ove ti vjezbe postanu glupe, sjeti se kako ti je bilo... :x :sad: :x i vjezbaj opet :D :-D :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#31

Post by danas »

ma kakv sport, nema sanse... tenis i skijanje zaboravi, jedino plivanje... i bicikl je gadan jer su ledja nageta... inace svaki taj pokret i polozaj sa nagetim ledjima je potencijalna ponovna povreda -- treba se paziti tih blagih naklona. ono, nagnes se da izvadis nesto iz gepeka ili nad lavabo da operes zube a ledja odose... :roll:

pilates su zakon jer ojacavaju trbusne misice i inace ove vjezbe su dizajnirane za ranjenike koji su lezali u krevetu i nisu mogli raditi nista drugo. tako da mozete to raditi u krevetu ujutro, a krevet ionako (kao i sve ostalo na cemu sjedite, od kauca do automobilskih sjedista) treba biti sto tvrdji. ako nadjete, uzmite jastuce, podmetnite pod ledja i tako sjedite kad vozite ili idete na duzi put i ne mozete se razgibati normalno... plus, ako mozete nadjite bouncy-chair (ne znam kako se to na nasem kaze) ili sjedite dok radite na velikoj pilates lopti -- ovo pomaze namate pojma kako...


Image
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#32

Post by marijindvorac »

dedede wrote:bez ljutnje marijindvorac al ja kad bih uradio taj cracking, mislim da bih zvao djevojku da mi veze pertle ujutro :D
Mozda si u pravu ali mi izgleda da je ova manipulacija preporucljiva—bar meni to ne donosi teskoce nego naprotiv, relaksaciju. Naime, 'twisting' kicmu (izvitoperanje kicme ako je to rijec) ne uzrokuje pritisak na disk a posebno ne na samo jednu stranu istog.
Evo me u Sarajevu pocetkom avgusta pa se javite na PP za prakticnu primjenu.
Incub
Posts: 708
Joined: 16/04/2007 15:44

#33

Post by Incub »

Discus Herniu imam od 1999g.Povreda na radu.Nisam nikad htio operisati jer ce ti svaki hirurg predloziti samo to a kasnije ce ti se hernia pojaviti na slijedecem discu.
Ako hoces brze rezultate par stvarcica kojih se moras poceti pridrzavati:
Krevet na kojem spavas mora biti tvrd,ako ides na fizikalne terapije poboljsanje traje kratko jer se bolovi pocinju opet javljati,odlazak na more pomaze,trebas sebi kupiti kucno vratilo-ja sam to narucio iz Beograda montiras kod kuce u vrata i tu se istezes svako jutro i navece,tako ces poboljsati ledjnu i stomacnu musculaturu a necesd opterecavati ledja kao sa drugim vjezbama,najzalosnije je sto moras smanjiti borj sex, odnosa (zvuci uzasno znam ali kad se oporavis nadoknadi :lol: ) na pocetku jer ces i sam primjetiti da se bolovi inteziviraju odmah poslije.Mozes koristiti i Icy rub gel narucio sam ga iz Amerike i to pomaze ali vjeruj mi nista tako dobro i za kratko vrijeme kao istezanje na vrtailu-PROBAJ NEMAS STA DA IZGUBIS.
User avatar
anakadabra
Posts: 364
Joined: 10/06/2005 15:41
Location: Sarajevo

#34

Post by anakadabra »

Mashala, mashala vidim ima nas :D :D :D

Evo ja to sra..e vucem već godinu dana (L4iL5). Probala sam sve i svašta ali noga boli što bi se reklo OTPADA. Išla sam na fizikalne u vojnu bolnicu i to toliko dugo i često da su me iz zeze prozvali Zadro iz NMK :D Prvo sam počela s vježbama za rasterećenje da bi se bolovi malo smanjili a onda s vježbama za jačanje leđnih i stomačnih mišića. Nakon ovih vježbi za jačanje bila sam još gora. Bolovi za neizdržat. Znam, sad će neko sigurno reć treba bit strpljiv i ustrajan. Bila strpljiva i ustrajna i vježbala i pauze pravila dok se bolovi ne povuku pa onda opet rasteži se isteži se ali sve džaba. Otišla čak tri sedmice u "Specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju Varaždin" i opet NIŠTA. Tamo mi svako jutro i svaku veče davali Naklofen (obzirom da sam njega koristila i ovdje) jer mi je samo on pomagao. I da, da ne zaboravim cijelo vrijeme sam bila na bolovanju znači ležanje na tvrdoj podlozi,mirovanje itd.... znači sve po propisu! Snimak MR sam skenirala i poslala u Njemačku kod sestre da ga ona pokaže svom prijatelju neurokirurgu koji kod njih vrijedi za jednog od najboljih (čiko je profesor i ima neštko oko 60 kuka). Kad je pogledao snimak rekao je da probam još sa Varaždinskim toplicama a ako se po povratku iz toplica bolovi i dalje nastave veli nek se ne pati džaba neka ide na operaciju i riješi problem. Kad sam završila sa terapijom u toplicama doktorica mi je na otpusnom pismu napisala da trebam kontrolu odnosno mišljenje neurokirurga. I sama mi je na kraju rekla da sa takvim bolovima koji se mogu umanjiti samo uz naklofen (nije mi pomagao ni voltaren, ni brufen ....) i to nakon dugotrajne fizikalne terapije i čak tri sedmice boravka u toplicama smatra da je bolje otići na operaciju nego se doslovno trovati lijekovima svaki dan. I to je veli bolje napraviti na vrijeme nego oštetiti živac toliko da se on ni posle operacije ne može oporaviti pa onda dok ste živi ostane ono trnjenje i mravinjanje u nozi. A ja upravo to i radim. Dnevno pijem minimalno dva naklofena!!! U apoteci samo što mi ne kažu: Poslužite se sami! Kad me vide ni ne pitaju me šta trebam nego spreme moju sedmičnu dozu. Uglavnom ja sam se odlučila: IDEM NA OPERACIJU! Radit ću je na KBC Rebro u Zagrebu. Za par dana idem na dogovor oko termina. Pa s Božjom pomoći! Ali jednostavno ovako više ne ide. Eto, pa mogu vam javit kako je bilo! Kako kažu: Ko preživi pričat će :D :D :D

Ma, nedajte se!
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#35

Post by danas »

operacija je gadna... :roll:

postoje koliko znam tri opearacije (tre tipa operacija, iako svaka na kraju uradi isto, samo drugacijim tehnikama) koje se mogu uraditi. tradicionalne su lumbar laminectomy i microscopic discectomy (ne znam kako se kaze na nasem) i u oba slucaja se sijece misic sto otezava rehabilitaciju i oporavak. ako mozes i ako to iko dole radi kako teba, uradi micro endoscopic discectomy (MED) poslije koje mozes kuci iduci dan jer ne sijece misic.

PS sretno u svakom slucaju!
Last edited by danas on 14/07/2007 16:57, edited 1 time in total.
User avatar
anakadabra
Posts: 364
Joined: 10/06/2005 15:41
Location: Sarajevo

#36

Post by anakadabra »

danas wrote:operacija je gadna... :roll:

postoje koliko znam tri opearacije (tre tipa operacija, iako svaka na kraju uradi isto, samo drugacijim tehnikama) koje se mogu uraditi. tradicionalne su lumbar laminectomy i microscopic disectomy (ne znam kako se kaze na nasem) i u oba slucaja se sijece misic sto otezava rehabilitaciju i oporavak. ako mozes i ako to iko dole radi kako teba, uradi micro endoscopic discectomy (MED) poslije koje mozes kuci iduci dan jer ne sijece misic.
Hvala na upozorenju, ali već sam se oko svega dobro raspitala i ne bih se složila da je operacija baš tako gadna. Naravno svaka operacija sa sobom nosi i određeni rizik. Odeš na operaciju uraslog nokta u meso pa nisi siguran hoće li se nešto iskomplicirati ili ne. Odeš na najbolju kliniku u svijetu pa se dogodi da nešto ne valja. Sve je individualno.Što se tiče metode, ako budem u mogućnosti da biram sigurno ću izabrati klasičnu (sa rezom) jer rez nije uopće tako velik kao što ljudi misle a druga stvar više volim da "majstor" vidi šta radi :D U Zagrebu rade po Njemačkoj metodi znači pacijenta dizati što prije bez obzira jel se radi o endoskopskoj ili klasičnoj operaciji dok recimo u Osijeku prvih 7 dana strogo mirovanje pa tek nakon toga lagana šetnja. Rehabilitacija i ovako i onako traje 6-7 tjedana prema tome sasvim mi je svejedno hoće li me kasapiti ili ne ... :D Ma žilava sam ja i nedam se tako lako!!! :D
User avatar
starii
Posts: 3305
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#37

Post by starii »

vidi pomocice ti koktel voltaren,dexamethason i vitb12..to je jedini ispravni koktel koji se moze davati..bolovi popuste brzo..
u apoteci imas injekcije ambene oko 5km kostaju..dobre su protiv bolova ali ih ja ne bi preporucio jer analgetik koji je u njima ima i druga negativna dejstva..
apaurin (bosaurin ti je dzabe) mozes koristiti navece oko 5mg ili 10mg...apaurin ima miorelaksirajuce pa pomaže..
e sad najvaznije...mani je gluposti o vitamin b komplex...ne pismeni ce ti to preporuciti i samo ces se udebljati i imati vece tegobe oko discus hernije...kod discus hernije potreban ti je samo jedan b vitamin i to vitamin b12, i to njegova forma methylcobalamin (druge forme hydroxy, ili cyanocobalnin nisu tako efikasne jer se moraju pretvarati u methylcobalamin)...mozes ga naci pod imenom cobal 500ug tbl uzimaju se tri puta dnevno mjesec dana...mehtylcobalamin obnavlja mijelijnsku ovojnicu nerva koja je oštećena kod nerva tako da bolovi prestaju...
i naravno fizioterapija je neizbjezna..vidi centre u fojnici, olovu,gradačcu..

sretno :)
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#38

Post by marijindvorac »

anakadabra wrote:Što se tiče metode, ako budem u mogućnosti da biram sigurno ću izabrati klasičnu (sa rezom) jer rez nije uopće tako velik kao što ljudi misle a druga stvar više volim da "majstor" vidi šta radi :D U Zagrebu rade po Njemačkoj metodi znači pacijenta dizati što prije bez obzira jel se radi o endoskopskoj ili klasičnoj operaciji dok recimo u Osijeku prvih 7 dana strogo mirovanje pa tek nakon toga lagana šetnja. Rehabilitacija i ovako i onako traje 6-7 tjedana prema tome sasvim mi je svejedno hoće li me kasapiti ili ne ... :D Ma žilava sam ja i nedam se tako lako!!! :D
Evo mog iskustva nakon klasicne operacije.
Operisan oko 11 sati i isto vece otisao sam u klozet. Slijedeci dan vizita, hirurg skinu crijevo za isciscavanje (drainage) kao nepotrebno. Ja ga zamolio da me sutradan posalje kuci a on mi dao 48 sati.
Nakon toga—mislim 6 dan—sam sjeo u auto i odveo se na posao. Moj licni doktor nije bas bio najsrecniji ali sam se ja osjecao odlicno jer sam u podsvijesti znao da sam se rijesio belaja pa je sam cin operacije bio kao sporedan. I nikada nisam isao na post-operativnu fizioterapiju niti se sjecam da je bila preporucena.
Sjecam se u to doba da sam citao kako je nekakav 'kicker" (onaj koji sutira loptu u americkom futbalu) mislim iz San Franciska, dosao na mec cetvrtog dana i igrao.
Posto je rez sto bi nasi rekli ucinjen "na zdravo" taj misic jako brzo zacijeljuje.
Jos jedno.
Kada je kod mene doslo do hernije i povrede nerva, i ako je operacija napravljena nakon nekih 4-5 dana od povrede, hirurg mi je rekao da cu zbog tih par dana pritiska tecnosti na nerv imati manji problem sa lijevom nogom. Rekao mi je da u 'kasnijim godinama" moze se dogoditi da hodam sa smanjenom kontrolom stopala koje ce kao da 'flop' po zemlji dok hodam. Za sada, nista od toga a star sam ko Metuzalem!
Od povrede je moja lijeva noga stvarno fizicki vidljivo tanja. Ujedno i kao i prije operacije, dio noge kada dohvatim (oko koljena i stopala) je uvijek kao utrnuo obzirom da imam samo oko 90% ili vise "usjecaja" u misicima.
Ja sam odmah udario svoje vjezbe za jacanja i nastavio sa dzogingom i do sada sve prognoze oko smanjene kontrole stopala se nisu ostvarile (28 godina nakon operacije). Jedino je interesantno kada hodas i zapnes za nesto: obzirom da je reakcija lijeve noge sporija, treba mi "dugo" (relativan pojam) da skontam da sam zapeo i da mozak iskalkulise da li su poslijedice takve da mogu da padnem. Srecom, to se jos nije ndogodilo.
Negdje prije 6 mjeseci sam poceo da osjecam bol lijevog stopala nakon duze setnje ili stajanja bez obzira na cipele, patike, uloske i slicno. Nakon nekog vremena sam skontao da je razlog vjerovatno u slabosti misica stopala i poceo sam svoju 'terapiju' podizanja na prste noge najprije tijela a kasnije i sa teretom. Mislim da je to bio razlog jer sam nakon 3–4 nedjelje skoro potpuno eliminisao bol i nelagodnost.
Znaci, "Vjezbati, vjezbati i samo vjezbati." (Lenjin :D)
dedede
Posts: 11
Joined: 05/07/2006 14:15

#39

Post by dedede »

anakadabra

Kazes da imas sestru u njemackoj...Provjeri onda da li je moja informacija tacna da tamo ove operacije vec rade laproskopski, znaci bez rezanja ti udje sa sisaljkom s boka i iscisti sve oko diska...nema rezanja misica
Cijena operacije, oko 10.000 maraka

i sretno sta god odlucis...
User avatar
anakadabra
Posts: 364
Joined: 10/06/2005 15:41
Location: Sarajevo

#40

Post by anakadabra »

dedede wrote:anakadabra

Kazes da imas sestru u njemackoj...Provjeri onda da li je moja informacija tacna da tamo ove operacije vec rade laproskopski, znaci bez rezanja ti udje sa sisaljkom s boka i iscisti sve oko diska...nema rezanja misica
Cijena operacije, oko 10.000 maraka

i sretno sta god odlucis...
Rade naravno i košta nešto oko 5000 EUR što će reći 10000 KM! Tamo ti to već dugo rade endoskopski a i u gradnja novog discusa odnosno "pločice" je kod njih postala normalna stvar pa moglo bi se reći i rutinska operacija.

Hvala ti!

evo jedne dobre klinike u Muncheu kontaktirala sam i njih ali su skupi užasno ovi su mi tražili 10000 EUR za operaciju http://www.alphaklinik.de
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#41

Post by idic »

Operacija bi trebala biti zadnja opcija, znam par ljudi koji su se operisali i kod nekih je bilo uspješno nakon prvog zahvata, a kod nekih se operativni zahvat ponavljao i po 3 - 4 puta. :(
Prva faza je mirovanje dok bol ne prestane, a tek onda fizikalne terapije i vježbe. U svakom slučaju do kraja života treba vježbati i jačati leđne mišiće i trbušne da se nebi ponavljalo.
Ima jedan čovjek kod Kiseljaka Oruč Salko - Kostolomac moj muž je išao kod njega i on namjesti pršljen na svoje mjesto i bol umine za par sati. Takođe će vam savjetovati koje vježbe da radite i kako da ojačate mišiće koji drže kičmeni stub. Koga interesuje ova varijanta mogu vam dati broj telefona.
User avatar
anakadabra
Posts: 364
Joined: 10/06/2005 15:41
Location: Sarajevo

#42

Post by anakadabra »

idic wrote:Operacija bi trebala biti zadnja opcija, znam par ljudi koji su se operisali i kod nekih je bilo uspješno nakon prvog zahvata, a kod nekih se operativni zahvat ponavljao i po 3 - 4 puta. :(
Prva faza je mirovanje dok bol ne prestane, a tek onda fizikalne terapije i vježbe. U svakom slučaju do kraja života treba vježbati i jačati leđne mišiće i trbušne da se nebi ponavljalo.
Ima jedan čovjek kod Kiseljaka Oruč Salko - Kostolomac moj muž je išao kod njega i on namjesti pršljen na svoje mjesto i bol umine za par sati. Takođe će vam savjetovati koje vježbe da radite i kako da ojačate mišiće koji drže kičmeni stub. Koga interesuje ova varijanta mogu vam dati broj telefona.
Svaka čast svim tim tzv. "majstorima" za namještanje ali ne bih se igrala s tim, jer znam neke ljude kojima se stanje pogoršala nakon takvih tretmana zato pamet u glavu. :wink: A druga stvar kod discus hernie se ne namješta pršljen već discus!
User avatar
Altsa
Posts: 7382
Joined: 19/03/2004 18:31

#43

Post by Altsa »

idic wrote:Operacija bi trebala biti zadnja opcija, znam par ljudi koji su se operisali i kod nekih je bilo uspješno nakon prvog zahvata, a kod nekih se operativni zahvat ponavljao i po 3 - 4 puta. :(
Prva faza je mirovanje dok bol ne prestane, a tek onda fizikalne terapije i vježbe. U svakom slučaju do kraja života treba vježbati i jačati leđne mišiće i trbušne da se nebi ponavljalo.
Ima jedan čovjek kod Kiseljaka Oruč Salko - Kostolomac moj muž je išao kod njega i on namjesti pršljen na svoje mjesto i bol umine za par sati. Takođe će vam savjetovati koje vježbe da radite i kako da ojačate mišiće koji drže kičmeni stub. Koga interesuje ova varijanta mogu vam dati broj telefona.
i ja znam par ljudi kojima je pomogao. a sto se tice problema sa kicmom i ja sam jedan od tih :sad:
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#44

Post by idic »

anakadabra wrote:
idic wrote:Operacija bi trebala biti zadnja opcija, znam par ljudi koji su se operisali i kod nekih je bilo uspješno nakon prvog zahvata, a kod nekih se operativni zahvat ponavljao i po 3 - 4 puta. :(
Prva faza je mirovanje dok bol ne prestane, a tek onda fizikalne terapije i vježbe. U svakom slučaju do kraja života treba vježbati i jačati leđne mišiće i trbušne da se nebi ponavljalo.
Ima jedan čovjek kod Kiseljaka Oruč Salko - Kostolomac moj muž je išao kod njega i on namjesti pršljen na svoje mjesto i bol umine za par sati. Takođe će vam savjetovati koje vježbe da radite i kako da ojačate mišiće koji drže kičmeni stub. Koga interesuje ova varijanta mogu vam dati broj telefona.
Svaka čast svim tim tzv. "majstorima" za namještanje ali ne bih se igrala s tim, jer znam neke ljude kojima se stanje pogoršala nakon takvih tretmana zato pamet u glavu. :wink: A druga stvar kod discus hernie se ne namješta pršljen već discus!
Diskus je kružni mišič koji obuhvata kičmeni pršljen kada on oslabi pršljen iskače iz svog ležišta i parališe ti kretanje. Ja tvrdim da je svaka opcija bolja od operacije jer svaka operacija ima svojih nus pojava. Pogotovo kad se radi o kičmi koja je tako osjetljiva. nerijetko se na mjestima operacije kasnije stvore tumori što je još puno gora varijanta od hernije.
User avatar
anakadabra
Posts: 364
Joined: 10/06/2005 15:41
Location: Sarajevo

#45

Post by anakadabra »

idic wrote:
anakadabra wrote:
idic wrote:Operacija bi trebala biti zadnja opcija, znam par ljudi koji su se operisali i kod nekih je bilo uspješno nakon prvog zahvata, a kod nekih se operativni zahvat ponavljao i po 3 - 4 puta. :(
Prva faza je mirovanje dok bol ne prestane, a tek onda fizikalne terapije i vježbe. U svakom slučaju do kraja života treba vježbati i jačati leđne mišiće i trbušne da se nebi ponavljalo.
Ima jedan čovjek kod Kiseljaka Oruč Salko - Kostolomac moj muž je išao kod njega i on namjesti pršljen na svoje mjesto i bol umine za par sati. Takođe će vam savjetovati koje vježbe da radite i kako da ojačate mišiće koji drže kičmeni stub. Koga interesuje ova varijanta mogu vam dati broj telefona.
Svaka čast svim tim tzv. "majstorima" za namještanje ali ne bih se igrala s tim, jer znam neke ljude kojima se stanje pogoršala nakon takvih tretmana zato pamet u glavu. :wink: A druga stvar kod discus hernie se ne namješta pršljen već discus!
Diskus je kružni mišič koji obuhvata kičmeni pršljen kada on oslabi pršljen iskače iz svog ležišta i parališe ti kretanje. Ja tvrdim da je svaka opcija bolja od operacije jer svaka operacija ima svojih nus pojava. Pogotovo kad se radi o kičmi koja je tako osjetljiva. nerijetko se na mjestima operacije kasnije stvore tumori što je još puno gora varijanta od hernije.
:D proguglaj malo živa bila i nemoj miješat spondilolistezu i herniju, odnosno prolaps diska. A što se operacije tiče, ako si čitala moje ranije postove možeš i sama zaključiti da se nisam na prvu odlučila za operaciju već nakon punih godinu dana patnje!

"Hernija diska - između kralježaka nalaze se diskovi građeni od tvrdog vanjskog sloja i mekog unutarnjeg tkiva. Diskovi štite kosti poput jastuka i ublažavaju mehaničke stresove. Pretjerano trošenje diska može dovesti do hernijacije - pucanja vanjskog omotača diska i ispadanja mekog tkiva u okolni prostor. Ako ova kvrga mekog tkiva pritisne živac, može uzrokovati upalu i bol te simptome išijasa. Bol je često praćena parestezijama: osjećajem utrnulosti, škakljanja, mravinjanja ili peckanja. Bol uzrokovana ovakvim pritiskom na korijen živca tipično popušta kad pacijent legne. Bol koja se širi u potkoljenicu uvjerljiviji je znak pritiska na živac nego bol koja se širi u stražnjicu ili niz nogu, ali samo do iznad koljena."

"Spondilolisteza (spondylolisthesis) nastaje kad jedan od kralješaka isklizne sa svog mjesta prema naprijed u odnosu na susjedne kralješke. Obično je posljedica stresa (ponavljanih ozljeda) zglobova donjih leđa. Iako može uzrokovati bol i išijas, ne mora uzrokovati simptome te se dijagnosticira usputno kad se rendgenska snimka napravi zbog drugih razloga."

http://www.medicina.hr/clanci/bol_u_don ... _ledja.htm
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#46

Post by luciferino »

Još jedno laičko pitanjce. Kada safata išijas kao posljedica d.h., da li je neophodno/neizbježno primiti deksametazon? Postoje li kakve alternative bez bocanja?
Hera
Posts: 159
Joined: 31/05/2002 00:00
Location: Sarajevo, BiH

#47

Post by Hera »

Ja imam d.h. L5/S1, trenutno nije aktivna ali je bio pakao. Ja sam se zezala u pocetku kada me je pocelo boliti, kao mogu izdrzati, i isla na posao glupaca. Dok me jedan dan nije presjeklo toliko da se nisam mogla pomaci. Prva faza je non stopno lezanje, 10 dana minimum, da bol prodje, najbolje na ledjima sa jastukom ispod koljena. Ja sam pila Voltaren 3 puta na dan i ponekad neki apaurin. A par noci bi volila da sam primila kakvu inekciju, ali.. Mazala se hladjucim gelovima jer su kreme koje 'tople' cinile jos gore. Tek kada prodje malo mozes na terapiju, ja sam isla tri puta samo kod Pecara i malo mi je pomoglo, poslije je predlagao masaze akupunkture, za sta nisam imala love. Kad je malo proslo pocela sam sa vjezbama na podu za jacanje ledja i stomaka. Najbitnije je ne zapustiti se kada prodje primarna bol, uvijek setati lagano, plivati raditi vjezbe... Sretno!!
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#48 Re:

Post by Latina »

starii wrote:vidi pomocice ti koktel voltaren,dexamethason i vitb12..to je jedini ispravni koktel koji se moze davati..bolovi popuste brzo..
u apoteci imas injekcije ambene oko 5km kostaju..dobre su protiv bolova ali ih ja ne bi preporucio jer analgetik koji je u njima ima i druga negativna dejstva..
apaurin (bosaurin ti je dzabe) mozes koristiti navece oko 5mg ili 10mg...apaurin ima miorelaksirajuce pa pomaže..
e sad najvaznije...mani je gluposti o vitamin b komplex...ne pismeni ce ti to preporuciti i samo ces se udebljati i imati vece tegobe oko discus hernije...kod discus hernije potreban ti je samo jedan b vitamin i to vitamin b12, i to njegova forma methylcobalamin (druge forme hydroxy, ili cyanocobalnin nisu tako efikasne jer se moraju pretvarati u methylcobalamin)...mozes ga naci pod imenom cobal 500ug tbl uzimaju se tri puta dnevno mjesec dana...mehtylcobalamin obnavlja mijelijnsku ovojnicu nerva koja je oštećena kod nerva tako da bolovi prestaju...
i naravno fizioterapija je neizbjezna..vidi centre u fojnici, olovu,gradačcu..

sretno :)
Vani se daje kombinacija miorelaksanta, Diclofenak ( Voltarol, Voltaren ) i mala doza Diazepama ( koji je anxiolitik naravno a ne miorelaksant ). Moguce da dovodi do opustanja misica kao nus-pojava, ali je problem u tome sto izaziva psiholosku ovisnost nakon 2-3 sedmice redovne upotrebe. Uz sve to ide rana fizioterapija. Nego, posto vidim da si ljekar, interesuje me imas li neki strucni izvor za informaciju da methylcobalamin obnavlja mijelinsku ovojnicu nerva ? Pitam iz radoznalosti, a i zbog poznanice koja trenutno pati od diskus hernije.

Ono sto sam pronasla kaze slijedece :

The researchers suggest that high doses of methylcobalamin may help regenerate myelin and nerve cells. Because there have been no detailed, double-blind studies of its effectiveness, there is no protocol for the use of B-12 in neuropathic facial pains like TN. ( clanak govori o trigeminalnoj neuralgiji btw )


Jos jedno pitanje : zbog cega se kod nas koristi dexametazon u terapiji, s obzirom na to da ima nezgodan profil nezeljenih dejstava, a djeluje simptomatski. Cini mi se da je odnos rizik-pozitivno dejstvo negativan. Mogu shvatiti lokalne kortizolske injekcije, mogu shvatiti i davanje male doze Prednisolona kod najtezih slucajeva. Ali mislim da si olako izrekao tvrdnju da je to "jedini ispravni koktel koji se moze davati." Sigurno grijesim. :)

Side effects of dexametasone

If dexamethasone is given orally or by injection (parenteral) over a period of more than a few days, side-effects common to systemic glucocorticoids may occur.

These may include:

-Stomach upset, increased sensitivity to stomach acid to the point of ulceration of esophagus, stomach, and duodenum
-Increased appetite leading to significant weight gain
-A latent diabetes mellitus often becomes manifest. Glucose intolerance is worsened in patients with preexisting diabetes.
-Immunsuppressant action, particularly if given together with other immunosuppressants such as ciclosporine. Bacterial, viral, and fungal disease may progress more easily and can become life-threatening. Fever as a warning symptom is often suppressed.
-Psychiatric disturbances, including personality changes, irritability, euphoria, mania
-Osteoporosis under long term treatment, pathologic fractures (e.g., hip)
-Muscle atrophy, negative protein balance (catabolism)
-Elevated liver enzymes, fatty liver degeneration (usually reversible)
-Cushingoid (syndrome resembling hyperactive adrenal cortex with increase in adiposity, hypertension, bone demineralization, etc.)
-Depression of the adrenal gland is usually seen, if more than 1.5 mg daily are given for more than three weeks to a month.
-Hypertension, fluid and sodium retention, edema, worsening of heart insufficiency (due to mineral corticoid activity)
-Dependence with withdrawal syndrome is frequently seen.
-Increased intraocular pressure, certain types of glaucoma, cataract (serious clouding of eye lenses)
-Dermatologic: Acne, allergic dermatitis, dry scaly skin, ecchymoses and petechiae, erythema, impaired wound-healing, increased sweating, rash, striae, suppression of reactions to skin tests, thin fragile skin, thinning scalp hair, urticaria.
-Allergic reactions (though infrequently): Anaphylactoid reaction, anaphylaxis, angioedema. (Highly unlikely, since dexamethasone is given to prevent anaphylactoid reactions.)
-Other side-effects have been noted, and should cause concern if they are more than mild.

The short time treatment for allergic reaction, shock, and diagnostic purposes usually does not cause serious side effects.



Hvala unaprijed. :)
User avatar
starii
Posts: 3305
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#49 Re: Re:

Post by starii »

Latina wrote:
starii wrote:vidi pomocice ti koktel voltaren,dexamethason i vitb12..to je jedini ispravni koktel koji se moze davati..bolovi popuste brzo..
u apoteci imas injekcije ambene oko 5km kostaju..dobre su protiv bolova ali ih ja ne bi preporucio jer analgetik koji je u njima ima i druga negativna dejstva..
apaurin (bosaurin ti je dzabe) mozes koristiti navece oko 5mg ili 10mg...apaurin ima miorelaksirajuce pa pomaže..
e sad najvaznije...mani je gluposti o vitamin b komplex...ne pismeni ce ti to preporuciti i samo ces se udebljati i imati vece tegobe oko discus hernije...kod discus hernije potreban ti je samo jedan b vitamin i to vitamin b12, i to njegova forma methylcobalamin (druge forme hydroxy, ili cyanocobalnin nisu tako efikasne jer se moraju pretvarati u methylcobalamin)...mozes ga naci pod imenom cobal 500ug tbl uzimaju se tri puta dnevno mjesec dana...mehtylcobalamin obnavlja mijelijnsku ovojnicu nerva koja je oštećena kod nerva tako da bolovi prestaju...
i naravno fizioterapija je neizbjezna..vidi centre u fojnici, olovu,gradačcu..

sretno :)
Vani se daje kombinacija miorelaksanta, Diclofenak ( Voltarol, Voltaren ) i mala doza Diazepama ( koji je anxiolitik naravno a ne miorelaksant ). Moguce da dovodi do opustanja misica kao nus-pojava, ali je problem u tome sto izaziva psiholosku ovisnost nakon 2-3 sedmice redovne upotrebe. Uz sve to ide rana fizioterapija. Nego, posto vidim da si ljekar, interesuje me imas li neki strucni izvor za informaciju da methylcobalamin obnavlja mijelinsku ovojnicu nerva ? Pitam iz radoznalosti, a i zbog poznanice koja trenutno pati od diskus hernije.

Ono sto sam pronasla kaze slijedece :

...............

Hvala unaprijed. :)

methylcobalamin je aktivni oblik vit B12 i na našem tržistu je jedino bosnalijek proizvodio ovaj lijek,mislim da se zvao Cobal...pokusaj naci ili pak da nades injekcije methylcobalamina vani...inace postoje i drugi oblici B12 hydro,cyano -cobalamin ali se oni svi u organizmu pretvaraju u methylcobalamin i za ovaj oblik vit b12 nije ti potreban intrising faktor da se resorbuje..a dobro djeluje na obnovu ošćtenih nervnih vlakana...
diazepem je aksiolitik sa dominantnim miorelaksirajucim djestvom..
a deksamethason je kortikosteriod dugog djelovanja...djeluje na sve, tj. ima nespecificno djelovanje..a nezeljeni efekti nisu nista strano za kortikosteroide..ali se zato vodi racuna o dozi davanja da bi se oni izbjegli...
Mili M
Posts: 19
Joined: 27/09/2009 20:02

#50 Re: discus herniae

Post by Mili M »

Elias Veskot...za tu biljcicu u mlikeku ja mislim da je gavez biljka,ali sad imaju i kreeme i geeelovi pa ne mora se to radit, ja sam gavez koristila za ruku koja me boli od lakta prema saci ali nije mi od velike pomoci bila.
Post Reply