PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
189
41%
c/ danas je kisovit dan
58
12%
 
Total votes: 466

bonez
Posts: 117
Joined: 14/05/2007 18:07

#26

Post by bonez »

Imam drvene prozore , made in slovenia , tacnije JElovica se zove firma !
i nema kondenza dok kod pvc prozora imaa !! :razz: :razz: :D
ramudavala
Posts: 77
Joined: 16/02/2007 12:20

#27

Post by ramudavala »

malo okasnih na temu :) al sta je tu je..
pvc ili drvo ili aluminij ili drvo aluminij ili pvc aluminij..
drvo..nije eko proizvod..razlog? isječeš 2 kubika za jedan prozor..održavanje..pošto je riječ o prirodnom materijalu, dakle živom, nikakvi premazi i farbe u konačnici ne daju dugoročna rješenja, drvo je konstantno u procesu sušenja, trebaju mu česti premazi, termika i zvuk ovise o klasi samog drveta i vrsti drveta, homogenosti itd....obično je drvo koje koriste za prozore i vrata mekano pa ga pojedoše atmosferilije..uglavnom odličan materijal ali mislim da ga opravdano zamijeniše drugi tehnološki gledano mlađi materijali hehehehehe...
pvc..po meni više je eko proizvod nego i drvo i aluminij zajedno..dokaz? nisam posjeko nijedno drvo, nisam potrošio tonu struje, pvc se pravi od zemog plina, soli i nafte...ono što je do nedavno zabrinjavalo su aditivi u pvc-u, teški metali i olovo ali evo danas imamo i to riješeno..trocal ima kalcij i cink stabilizatore..a oni opet tu sluze da se sto duze produzi raspad (misli se na hemijske veze)..sve oko nas je plastični svijet...
broj komora? sve preko 5 je čista perverzija..nemaju nikakvu ulogu osim što su skuplji, teži i širi..treba obratiti pažnju na proizvođača i koji standard koristi RAL(njemački-deblja stijenka) ili CSTB(francuski-tanja stijenka).bočni ili srednji dihtunzi? pa kad već imaju i srednji (funkcija uglavnom da štiti okove od atmosferilija, a okovi pocinčani?? i malo do zvučne izolacije)..ja kažem srednji tipa eto trocal M5 elegance..
aluminij..i mijo brajković..cool :) najmanje eko proizvod od svih pobrojanih..razloga je tonu pa ih neću ni spominjat...broj komora kod njega nema skoro nikakvu ulogu (malo do zvučne izolacije, ali vibracije odlično prenosi kao i toplotu, bez obzira na broj komora , takav je materijal)..prekinuti ili ne prekinuti termički most- to ti je care ona plastika između dva alu profila..što je deblja i duža plastika bolja je izolacija ali je to sve daleko od pvc-a i to onog pijačarskog..zvuk? kako tako..uglavnom tu je samo radi statike i sto se pecinski ljudi pale na nove metale hehehehe..sevalu na stranu dobre se fasade rade od aluminija ...polustrukturalne, strukturalne..vake nake ali preporučaam ga samo za poslovne prostore..nikako stambene (već navedono da je očajan izolator i zvuka i slike hehehehe i penture :) schuco je mercedes alu prozora i fasada.
staklo? low-e ili nisko emisiono, jer care možeš imat chaos a.d. prozor a fus jednoslijno staklo i šta si dobio..dovoljno je vidjet kolko ustvari prozora površinski zauzima staklo a kolko sve ostalo i sve ce biti jasno...preporuka troslojno low-e staklo u kombinaciji 4-12-6-12-6 (12-ke su zrak a ostalo staklo, u mm ofskroz) s tim da su zadnje dvije šajbe 6-ce, unutarnja low-e, a srednja kaljena sa filmom za zaštitu od sunca...razlog? temperaturni šok..
eto..
ramudavala
Posts: 77
Joined: 16/02/2007 12:20

#28

Post by ramudavala »

sve napisa a ne reko sta bi ja..u sred grada kazan :)
drevni prozor..lamel drvo - hrast, vani aluminijski profil, u sredini troslojno staklo..kad je bal nek se i pepeljuga hebe, šta košta da košta :)
samo to kod nas niko ne radi ili i ako radi nije to to..skandinavci/austrijanci su izmislili prozor al kupiti ga gore i ugraditi ovdje je misaona imenica..
toliko od mene
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#29

Post by kokolina »

ramudavala wrote:staklo? low-e ili nisko emisiono, jer care možeš imat chaos a.d. prozor a fus jednoslijno staklo i šta si dobio..dovoljno je vidjet kolko ustvari prozora površinski zauzima staklo a kolko sve ostalo i sve ce biti jasno...preporuka troslojno low-e staklo u kombinaciji 4-12-6-12-6 (12-ke su zrak a ostalo staklo, u mm ofskroz) s tim da su zadnje dvije šajbe 6-ce, unutarnja low-e, a srednja kaljena sa filmom za zaštitu od sunca...razlog? temperaturni šok..
eto..
u koji profil ovo može da stane?

i ja imam ovu trilemu oko stolarije pa me zanima da li neko ima iskustva sa drvenarijom banjalučkog FAGUSA?

Nađoh i neki "novi" profil ( http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=43621 ) pa me baci u još veću nedoumicu
Bobi
Forum administrator
Posts: 32498
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#30

Post by Bobi »

ramudavala wrote:sve napisa a ne reko sta bi ja..u sred grada kazan :)
drevni prozor..lamel drvo - hrast, vani aluminijski profil, u sredini troslojno staklo..kad je bal nek se i pepeljuga hebe, šta košta da košta :)
samo to kod nas niko ne radi ili i ako radi nije to to..skandinavci/austrijanci su izmislili prozor al kupiti ga gore i ugraditi ovdje je misaona imenica..
toliko od mene
Radi Jelovica...ne znam jel hrast ali .... http://www.jelovica.ba
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#31

Post by Maraschino »

Red je da se kao postavljac teme oglasim jos jednom.

Definitivno sam odlucio , nasao i ugradio PVC prozore. Prozori su bijele boje ,6 komorni, zaobljenih ivica sa termo staklom u nekoj blagoj zelenoj boji :D sa ugradjenim ALU roletnama sive boje.

Prezadovoljan sam kvalitetom profila ( na svakom pise da je za Austriju i Njemacku), kvalitetom i preciznoscu krojenja kao i ugradnjom sa nekim velikim sarafima i pur pjenom.

Ako nekoga interesuju detalji neka se javi, rado cu pomoci. Firma je iz Bihaca ali rade na cijeloj teritoriji BiH.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#32

Post by and »

pvc,trocal prezadovoljan sam,ne rose
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#33

Post by Maraschino »

and wrote:pvc,trocal prezadovoljan sam,ne rose
i ne treba da rose jer ako rosi vakum je popustio
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#34

Post by gaius »

ja u kanc imam alu stolariju (metalogradnja mustafić) i ne bih preporučio za stana upotrebu ove stolarije.. zvučna izolacija je sjajna s obzirom da kanc gleda na titovu... ali izolacija zraka također :(

ovaj što kaže da ima klime.. napomena.. klime recirkuliraju zrak.. tj. prerađuju postojeći zrak (a ne uzimaju zrak s vana).. pa ionako moraš obezbjediti dotok zraka i kod drvenih.. a kamoli kod alu prozora..

po mom iskustvu.. za stan.. isključivo drvo.. alu nije zdrava stolarija...
ramudavala
Posts: 77
Joined: 16/02/2007 12:20

#35

Post by ramudavala »

kokolina wrote:
ramudavala wrote:staklo? low-e ili nisko emisiono, jer care možeš imat chaos a.d. prozor a fus jednoslijno staklo i šta si dobio..dovoljno je vidjet kolko ustvari prozora površinski zauzima staklo a kolko sve ostalo i sve ce biti jasno...preporuka troslojno low-e staklo u kombinaciji 4-12-6-12-6 (12-ke su zrak a ostalo staklo, u mm ofskroz) s tim da su zadnje dvije šajbe 6-ce, unutarnja low-e, a srednja kaljena sa filmom za zaštitu od sunca...razlog? temperaturni šok..
eto..
u koji profil ovo može da stane?

i ja imam ovu trilemu oko stolarije pa me zanima da li neko ima iskustva sa drvenarijom banjalučkog FAGUSA?

Nađoh i neki "novi" profil ( http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=43621 ) pa me baci u još veću nedoumicu
To bi moralo stati u svaki profil malo boljeg proizvodjača, mislim na pvc prozore, odnosno Trocal, Koemmerling i td., s drvetom je situacija malo komplikovanija za takva termo-izolaciona stakla...a za fagus sam cuo, nisu najbolji ali nisu ni losi njihovi prozori.
Kako vidim da hoces neku kombinaciju alu + pvc ili drvo, preporucujem AluFusion sistem od Trocal-a, ima ga i KBE (tj. isti je sistem, u blizini B.Luke radi ga MaxKomerc Čelinac).
ramudavala
Posts: 77
Joined: 16/02/2007 12:20

#36

Post by ramudavala »

Maraschino wrote:Red je da se kao postavljac teme oglasim jos jednom.

Definitivno sam odlucio , nasao i ugradio PVC prozore. Prozori su bijele boje ,6 komorni, zaobljenih ivica sa termo staklom u nekoj blagoj zelenoj boji :D sa ugradjenim ALU roletnama sive boje.

Prezadovoljan sam kvalitetom profila ( na svakom pise da je za Austriju i Njemacku), kvalitetom i preciznoscu krojenja kao i ugradnjom sa nekim velikim sarafima i pur pjenom.

Ako nekoga interesuju detalji neka se javi, rado cu pomoci. Firma je iz Bihaca ali rade na cijeloj teritoriji BiH.
Koja je firma?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#37

Post by Maraschino »

ramudavala wrote:
Maraschino wrote:Red je da se kao postavljac teme oglasim jos jednom.

Definitivno sam odlucio , nasao i ugradio PVC prozore. Prozori su bijele boje ,6 komorni, zaobljenih ivica sa termo staklom u nekoj blagoj zelenoj boji :D sa ugradjenim ALU roletnama sive boje.

Prezadovoljan sam kvalitetom profila ( na svakom pise da je za Austriju i Njemacku), kvalitetom i preciznoscu krojenja kao i ugradnjom sa nekim velikim sarafima i pur pjenom.

Ako nekoga interesuju detalji neka se javi, rado cu pomoci. Firma je iz Bihaca ali rade na cijeloj teritoriji BiH.
Koja je firma?

Tera nova
Last edited by Maraschino on 13/11/2007 22:09, edited 1 time in total.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#38

Post by fantom slobode »

Vidio sam prozore koje je radio " Dijamant" firma na otoci iza dispanzera, nakon pijace, radi se o plasticnim prozorima "REHAL" cini mi se da su austrijski i rad radnika bi odlican, a prozori sasvim dobri.Petokomorni, zvucna izolacija odlicna, ne kontam sto se neki bune protiv plastike.A tu istu plastiku i dalje postavljaju po zapadu, to sigurno nisu prestali.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#39 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by saibaba »

Maraschino wrote:
8. sekretar SKOJ-a wrote:Trocal Hadžići-šalabajzeri. Moram ih zvati da poprave.


Sta tek ja da mislim o njima :D

Vidim da ima jako finih savjeta tipa "óbrati paznju" -hvala Vam
ja imam njihove prozore i prezadovoljan sam sekretare mozda im se kod tebe potrefio loš dan :D
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#40 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

saibaba wrote:
Maraschino wrote:
8. sekretar SKOJ-a wrote:Trocal Hadžići-šalabajzeri. Moram ih zvati da poprave.


Sta tek ja da mislim o njima :D

Vidim da ima jako finih savjeta tipa "óbrati paznju" -hvala Vam
ja imam njihove prozore i prezadovoljan sam sekretare mozda im se kod tebe potrefio loš dan :D
Ne, nego su došli da rade dok sam ja bio u inostranstvu i zaradjivao (Krv mokrio, 3 malarije fasovao), a oni sestri odradili ŠALABAJZERLOOK. Nisam PVC lobi, nego nezadovoljna mušterija.
Trocal - Hadžići ponude: 2789/05 i 1589/06.
Dok su stare prozore vadili, pravo su momački ogulili okolni malter. Balkonska vrata kriva i puše sa balkona - hotel Promaha. Štedjeli na pur-pjeni, neočišćeno i nenavlaženo nanosili pur pjenu. Neka idu u Honduras i oni i njihovi Trocal prozori i vrata, zvaću drugu firmu da poprave.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#41 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by saibaba »

Ne, nego su došli da rade dok sam ja bio u inostranstvu i zaradjivao (Krv mokrio, 3 malarije fasovao), a oni sestri odradili ŠALABAJZERLOOK. Nisam PVC lobi, nego nezadovoljna mušterija.
Trocal - Hadžići ponude: 2789/05 i 1589/06.
Dok su stare prozore vadili, pravo su momački ogulili okolni malter. Balkonska vrata kriva i puše sa balkona - hotel Promaha. Štedjeli na pur-pjeni, neočišćeno i nenavlaženo nanosili pur pjenu. Neka idu u Honduras i oni i njihovi Trocal prozori i vrata, zvaću drugu firmu da poprave.[/quote]

Sekretare nemoj zvati drugu firmu !
Meni je puhalo na jednom prozoru ( Reagovao sam burno i ljutito ) Ljudi su dosli isti dan nastelovali ga za 2 min čak su mi zamjenili i neke plastike o svom trošku što mi je moler polomio. (Poslije mi je bilo malo krivo kako sam ih napao)
Nazovi i objasni situaciju.
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#42 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Downunda »

Definitivno se odlučujem za drvo.
Pogledao sam stranicu "Jelovice", ali bih normalno volio vidjeti još nekoliko drugih stranica, pa ako znate (naravno nije namjera da ikoga reklamiramo; samo se informišemo) navedite molim vas, jer nemam pojma ni ko ima web site od tih firmi.
Čuo sam i da neke naše firme (recimo "Dijamant") rade intalaciju prozora i vrata. Je li neko imao iskustva sa nekim drugim firmama?
niko01
Posts: 1
Joined: 07/04/2008 17:43

#43 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by niko01 »

Ja sam trenutno u fazi zamjene prozora i mogu vam reci da sam citav mjesec dana trazio prozore i razmisljao drvo ili pvc, ali sam se ipak odlucio za PVC. sto se tiče firmi pregledao sam sve i svi su mi poslali svoju ponudu i ja msam se odlucio za SAPLAST iako i Senem Trocal iz Hadžića nije loš, a sa cijenama su izjednačeni. Ja sam četiri prozora i blakonska vrata od pvc platio 2300 KM, a za iste drvene prozore u Kontinentalu su mi tražili 3100 KM, u cijeni je i njihova ugradnja. Tako da su po meni tri navedene firme najolje i najpovoljnije samo covjek treba da odluci drvo ili pvc.
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#44 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by accent »

1. bio sam skeptican sto se plastike tice (te kancerogeno te ne dise itd itd, samim tim sam preferirao drvo. nakon sto sam se malo bolje informisao sve malo jace firme (trokal, saplast, aluplast, ugarak) uvoze profile koji su okolisno frendli, znaci nisu kacerogeni i mogu se reciklirati, a receno mi je da se pripazim turskih profila.

2. odluka je pala za PVC stolariju. nakon trazenja najpovoljnije firme izbor je pao na dvije Senam-trocal i Ugarak. E sad Ugarak mi je za istu spacifikaciju dao 1000KM jeftiniju ponudu, znaci isti broj prozora, krila, stokova, roletne, klupice, low-e stakla ma sve isto (Senam-Trocal uzima na klupicama haman duplo skuplje nego u Ugarku.znaci odluka pade na na Ugarak. cim sam javio da sam musterija sutra dan dolazi momak sve fino izmjeri i u roku 10 dana dolaze majstori. dosli majstori u 9 izasli u 13, bukvalno smo samo prasinu iza njih pomeli ( sve ljudi snijeli, ocistili, pomenli, cak su i nase smece usput iznijeli), znaci nisu zidove razvalili, cak mi plocice u kupatilu nisu ostetili. razlog ne razvaljivanja zidova je taj sto sam ja bacio staru stolariju pa su oni mogli to sve izrezati bez stemanja zidova.

3. nista nije sfusereno sve je super odradjeno sad za sad zam zadovoljan sa zvicnom izolacijom, funkciju low-e stakala cemo jos vidjeti, roletne slusaju, sve se ljepo zatvara.

4. Ugarak koristi Rehau profil ( Br.1 u EU, prema nekim web stranicama). okovi su Winkhaus. garancija na plastiku je 30 god, na okove je 5 god, na mehanizme steka je 2 god.

uglavnom preporucujem svima koji razmisljaju o promjeni stolarije http://www.ugarak.ba/onama.htm

P.S. za vadjenje postojece stolarije preporucujem dogovor sa majstorima koji dodju da vam montiraju stolariju, time ce biti pazljiviji sa vasim zidovima i ako bude bilo potrebno stemanje bit ce puno puno pazljiviji nego inace.
Hendrix
Posts: 4146
Joined: 27/02/2004 00:00

#45 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Hendrix »

accent wrote:1. bio sam skeptican sto se plastike tice (te kancerogeno te ne dise itd itd, samim tim sam preferirao drvo. nakon sto sam se malo bolje informisao sve malo jace firme (trokal, saplast, aluplast, ugarak) uvoze profile koji su okolisno frendli, znaci nisu kacerogeni i mogu se reciklirati, a receno mi je da se pripazim turskih profila.

2. odluka je pala za PVC stolariju. nakon trazenja najpovoljnije firme izbor je pao na dvije Senam-trocal i Ugarak. E sad Ugarak mi je za istu spacifikaciju dao 1000KM jeftiniju ponudu, znaci isti broj prozora, krila, stokova, roletne, klupice, low-e stakla ma sve isto (Senam-Trocal uzima na klupicama haman duplo skuplje nego u Ugarku.znaci odluka pade na na Ugarak. cim sam javio da sam musterija sutra dan dolazi momak sve fino izmjeri i u roku 10 dana dolaze majstori. dosli majstori u 9 izasli u 13, bukvalno smo samo prasinu iza njih pomeli ( sve ljudi snijeli, ocistili, pomenli, cak su i nase smece usput iznijeli), znaci nisu zidove razvalili, cak mi plocice u kupatilu nisu ostetili. razlog ne razvaljivanja zidova je taj sto sam ja bacio staru stolariju pa su oni mogli to sve izrezati bez stemanja zidova.

3. nista nije sfusereno sve je super odradjeno sad za sad zam zadovoljan sa zvicnom izolacijom, funkciju low-e stakala cemo jos vidjeti, roletne slusaju, sve se ljepo zatvara.

4. Ugarak koristi Rehau profil ( Br.1 u EU, prema nekim web stranicama). okovi su Winkhaus. garancija na plastiku je 30 god, na okove je 5 god, na mehanizme steka je 2 god.

uglavnom preporucujem svima koji razmisljaju o promjeni stolarije http://www.ugarak.ba/onama.htm

P.S. za vadjenje postojece stolarije preporucujem dogovor sa majstorima koji dodju da vam montiraju stolariju, time ce biti pazljiviji sa vasim zidovima i ako bude bilo potrebno stemanje bit ce puno puno pazljiviji nego inace.
Ne kontam te , pričaš kako su odradili sve super bez greške a poslije govoriš o "dogovoru" sa majstorima što ja prevodim da si ih poguro za kafu , prema tome svaki će ti montažer isto uraditi ako ga poguraš zar ne, da na kraju samo usisaš iza njih?

Ok za cijenu nema šta jeftiniji su bili ali ovo o ugradnji ti nije neka pohvala.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#46 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by saibaba »

accent wrote:1. bio sam skeptican sto se plastike tice (te kancerogeno te ne dise itd itd, samim tim sam preferirao drvo. nakon sto sam se malo bolje informisao sve malo jace firme (trokal, saplast, aluplast, ugarak) uvoze profile koji su okolisno frendli, znaci nisu kacerogeni i mogu se reciklirati, a receno mi je da se pripazim turskih profila.

2. odluka je pala za PVC stolariju. nakon trazenja najpovoljnije firme izbor je pao na dvije Senam-trocal i Ugarak. E sad Ugarak mi je za istu spacifikaciju dao 1000KM jeftiniju ponudu, znaci isti broj prozora, krila, stokova, roletne, klupice, low-e stakla ma sve isto (Senam-Trocal uzima na klupicama haman duplo skuplje nego u Ugarku.znaci odluka pade na na Ugarak. cim sam javio da sam musterija sutra dan dolazi momak sve fino izmjeri i u roku 10 dana dolaze majstori. dosli majstori u 9 izasli u 13, bukvalno smo samo prasinu iza njih pomeli ( sve ljudi snijeli, ocistili, pomenli, cak su i nase smece usput iznijeli), znaci nisu zidove razvalili, cak mi plocice u kupatilu nisu ostetili. razlog ne razvaljivanja zidova je taj sto sam ja bacio staru stolariju pa su oni mogli to sve izrezati bez stemanja zidova.

3. nista nije sfusereno sve je super odradjeno sad za sad zam zadovoljan sa zvicnom izolacijom, funkciju low-e stakala cemo jos vidjeti, roletne slusaju, sve se ljepo zatvara.

4. Ugarak koristi Rehau profil ( Br.1 u EU, prema nekim web stranicama). okovi su Winkhaus. garancija na plastiku je 30 god, na okove je 5 god, na mehanizme steka je 2 god.

uglavnom preporucujem svima koji razmisljaju o promjeni stolarije http://www.ugarak.ba/onama.htm

P.S. za vadjenje postojece stolarije preporucujem dogovor sa majstorima koji dodju da vam montiraju stolariju, time ce biti pazljiviji sa vasim zidovima i ako bude bilo potrebno stemanje bit ce puno puno pazljiviji nego inace.
Sa koliko dihtunga su prozori ?
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#47 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by accent »

@hendrix - izvinjavam se ako se nisam jasno izjasnio. ovako, za vadjenje postojece stolarije imas dvije opcije, jedna je da paltis firmi (neke uzimaju 3% a neke 5% od ukupne cijene) a druga opcija je da platis montaazerima 100 do 150KM. oni ciste za sobom ne vezano za placanje. ali drugacije ce te gledati ako mu ti das 100KM a poslodavac 10KM za vadjenje stolarije, i samim tim ce te bolje "paziti".

@saibaba - jbga sad, na koje dihtunge mislis, vidio sam dva dihtunga na krilu (vani i unutra) i dva na stoku (vani i unutra), a kada su postavljali stakla vidio sam da su kao "zaljepeljna" nekakvom podebelom gumom.
jesi li na ovo mislio ili na nekakve druge dihtunge
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#48 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by saibaba »

accent wrote:@hendrix - izvinjavam se ako se nisam jasno izjasnio. ovako, za vadjenje postojece stolarije imas dvije opcije, jedna je da paltis firmi (neke uzimaju 3% a neke 5% od ukupne cijene) a druga opcija je da platis montaazerima 100 do 150KM. oni ciste za sobom ne vezano za placanje. ali drugacije ce te gledati ako mu ti das 100KM a poslodavac 10KM za vadjenje stolarije, i samim tim ce te bolje "paziti".

@saibaba - jbga sad, na koje dihtunge mislis, vidio sam dva dihtunga na krilu (vani i unutra) i dva na stoku (vani i unutra), a kada su postavljali stakla vidio sam da su kao "zaljepeljna" nekakvom podebelom gumom.
jesi li na ovo mislio ili na nekakve druge dihtunge
accent druže morao si se informisat o tome od toga ti zavisi cijena prozora.. Pogledaj ponude mora da piše sa koliko komora i dihtunga.. Ti dihtunzi što drže staklo se ne pikaju ..
Ne svidja mi se to sa plaćanjem majstorima.. To je finta firme da ne stoji iza ugradnje, jedan arhitekta mi je to lijepo objasnio :
- Kod koga kupuješ taj mora da izmjeri prozore, ugradi i da garanciju.. ako izbjegava jedno od to troje ili ti gazda kaže da ima nekog majstora koji će ti to jeftino uradit, ostavlja prostor da te mulja u stilu prozor ti je dobar ali ti ga nisu dobro ugradili. Isključivo govorim za ugradnju prozora a ne naknadne molerske radove ..

Ozbiljne firme ti neće prodati prozor bez ugradnje i mjerenja..
Nemoj da te crnjačim kod tebe su to sigurno dobro uradili dok si zadovoljan ali ja bih svakako ugradnju platio firmi pa makar i više..
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#49 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by accent »

@saibaba - druze, mozda me nisi shvatio, a mozda ni ja nisam objasnio, e vako, firma je poslala covjeka da izmjeri prozore, ugradnja je uracunata u cijenu, kao sto ti rece, ako ja ugradjujem prozore nemam garancije a ovako imam 5 godina, pa nisam lud da strovalim brdo para i da mi se postave prozori bez garancije, mada je moj prijatelj montazer, reko neke jarane ja tebe nemogu za vrat a firmu mogu, ako sta nebude u redu.
ja sam montazerima platio samo VADJENJE postojece stolarije. a sve ostalo je islo pu ugovoru, znaci kesom placanje 8% (cigani) popusta, 14 dana rok za isporuku, montaza, garancije.

znam da imaju 5 komora, sad za te dihtunge moram pogledati ugovor.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#50 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by djulba »

Maraschino wrote:Sta mislite sta je bolje? Znam da sve ima i prednosti i mane.
Molim takodje linkove proizvodjaca. (Nije mi namjera reklamirati nekoga)

DRVO IMA DUŠU, PLASTIKA FUJ :!:
Post Reply