Krajiski specijaliteti...

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#26

Post by pitt »

zmijaIzmaj wrote:to je krajiski specijalitet, to sa pilecim mesom :D al sam i ja zaboravila kako se zove
Aha....probala i ti znach :D:D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#27

Post by flora.sa »

Bumbar wrote:
pitt wrote:
Bumbar wrote: Suti bolan...sinoc kod tetke bila i ona napravila kljukusu sa krompirim (jedna od omiljenih)...sa puno sira...a ja vec jela...damn :roll:
Mogu zamisliti....nije ti bilo gore kazne :D:D:D
jednom sam kod jedne curice iz okoline prjedora jeo kao neku kljukusu sa pilecim mesom......da me ubijes ne znam kako se zove al bilo je dobro :D
Aha...kvrgusa neki je zovu i osedlana kljukusa...
ajjj.koji je to odron od "pite"...stara mi je to nekih par puta pravila... :roll: :( ...ma, bolje da me kazne poparom :D , nego tom nazovi pitom...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#28

Post by The_Fluid »

Bumbar wrote:
pitt wrote:
Bumbar wrote: Suti bolan...sinoc kod tetke bila i ona napravila kljukusu sa krompirim (jedna od omiljenih)...sa puno sira...a ja vec jela...damn :roll:
Mogu zamisliti....nije ti bilo gore kazne :D:D:D
jednom sam kod jedne curice iz okoline prjedora jeo kao neku kljukusu sa pilecim mesom......da me ubijes ne znam kako se zove al bilo je dobro :D
Aha...kvrgusa neki je zovu i osedlana kljukusa...
to je odlicno jelo, no mali broj ljudi to zna napraviti kako treba, a kad se napravi onda je famozno
Stari
Posts: 6802
Joined: 10/10/2003 00:00

#29

Post by Stari »

Najbolja varijanta tog jela (kvrguse) se prije rata pripremala u Kozarcu 10-tak km istocno od Prijedora....u restauraciji koja se onomad zvala ..."kod babe". (od imenice babo a ne baba)...rekose da je ovoj novoj gramatici ispravno "kod baba" (dakle babo u akuzativu i genitivu :D )...Ne znam da li tej restoran jos postoji tj je li obnovljen....al Babina kvrgusa je bila najbolja ...bolja i od one koju je recimo pravila moja rahmetli nana.
Diona
Posts: 83
Joined: 11/08/2005 10:24

#30

Post by Diona »

Evo kako ja tu sa sirom pravim. Probaj napraviti, neces se pokajati. :D
2 kromira
kasiku soli
3 case mlijeka
brasna po potrebi :D
1 do 2 jaja
1 vode po potrebi (dok smjesa bude malo tvrdja od smjese za palacinke).

Kromir se oguli (normalno) i isjecka na sitne kockice. Onda se doda jaje, soli, brasna, mlijeka i vode. Sve se to dobro izmjesa. :-)
I stavis da se pece.

Kad bude peceno (znaces kad probas koji krompir) pokrijes krpom malo da stane. 8)
Sad u jednu serpicu stavis ulja (mozda jedna solja) i margarina (jedna velika kasika) i nek malo prokuha. Zapravo bolje je da se samo malo ugrije. Sklonis sa sporeta i stavis jednu malu kasiku vegete. Inace ako stavis vegetu u to vrelo ulje odmah ce izgoriti. Meni se to desilo. :D

I onda se ona kljukusa (sto si je valjda prije ispkekla/ispek'o) iskomada. Zna li ko sta znaci iskomadati? :P Pospe se sa sirom. Sto vise sira to bolje. I onda to ulje sa vegetom preko pospe i izmijesa.


Cica mica gotova prica.
Prijatno. :D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#31

Post by Bumbar »

paprica29 wrote:
pitt wrote:
Bumbar wrote:Hvala cure :-)
:x
:x
I decki???
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#32

Post by Bumbar »

flora.sa wrote:[

ajjj.koji je to odron od "pite"...stara mi je to nekih par puta pravila... :roll: :( ...ma, bolje da me kazne poparom :D , nego tom nazovi pitom...
Ja jedino kad je moja mama pravi...zato sto koristi vise filete (odnosno ja prsa mogu uzeti) i zato sto je ne zalije previse... :-)
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#33

Post by flora.sa »

Bumbar wrote:
flora.sa wrote:[

ajjj.koji je to odron od "pite"...stara mi je to nekih par puta pravila... :roll: :( ...ma, bolje da me kazne poparom :D , nego tom nazovi pitom...
Ja jedino kad je moja mama pravi...zato sto koristi vise filete (odnosno ja prsa mogu uzeti) i zato sto je ne zalije previse... :-)
biće da je to... :(
a i ne volem tu "trči, trči pa meso pitu"...a još piletina...muka mi kad pomislim... :roll:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#34

Post by zlata »

Mantije
Livaca
Hurmice
Potkriza
Cimbur
Bumbar
Ruzice
Grusal-Pita
Maslenica (u Augustu sa medom)
Pecene Sljive (mehko voce) sa kajmakom
Punjene Paprike (sa krumpirom i kajmakom)
Pecene Paprike u Kajmaku
Ljetna Jahnija (sa Bamjom)
Ajran
Baklava sa Orasima i Suhim Sljivama
Drinjevina
Pekmez od Drinjaka
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#35

Post by Bumbar »

zlata wrote:Mantije
Livaca
Hurmice
Potkriza
Cimbur
Bumbar
Ruzice
Grusal-Pita
Maslenica (u Augustu sa medom)
Pecene Sljive (mehko voce) sa kajmakom
Punjene Paprike (sa krumpirom i kajmakom)
Pecene Paprike u Kajmaku
Ljetna Jahnija (sa Bamjom)
Ajran
Baklava sa Orasima i Suhim Sljivama
Drinjevina
Pekmez od Drinjaka
Livaca...mislis ulivaca...
Grusal pita... ???
Sogolj...sa kajmakom?
Ajran?
Baklava sa orasima i suhim sljivama...??
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#36

Post by zlata »

Eh...sta's kad sam narasla sa generacijom iz 19-og stoljeca. Didom i nanom. Njihov jelovnik.

Jos sam zaboravila bungur-pilaf sa suhom paprikom i patlidzanom.

Grusalina ti je najprva varenika...kad se krava oteli. Bude gusta...i sprema se maksuz pita.

Ajran ti je moj did pio...svaki dan. Kiselina pomi'sana sa vodom pa malko posoljena. Osvjezavajuce...ljeti.

Obicaj je kad se u augustu vadi med...onda se sprema maslenica sa medom. Maslenica...isto k'o pita...al'samo sa maslacom.

Sad se ne mogu sjetiti...sta se ono spremalo sa heljinim brasnom...bas krajiski specijalitet????
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#37

Post by danas »

ajran (ayran) je tursko pice, i moji to i dan-danas piju.. super je...
a mantije -- jesul' to "ribice"? ili su to "klepe"? znam 99% da je jedno od ovo dvoje, ali ne znam sta.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#38

Post by Panasonic »

Kad smo vec kod Krajine :-D

BANJALUČKI ĆEVAP

Sastojci:
80 dkg mesa, 12 dkg masnoce, 12 dkg crvenog luka, so, aleva paprika, 4 dkg ukuhanog paradajza, par reznjeva bijelog luka, 8 dkg mrkve, 2 dkg per?una.

Isjeckajte jedan i drugi luk, peršun i mrkvu. To uradite i sa mesom. U posudu nalijte masnocu pa dodajte meso i povrce. Sve zalijte vodom i neka prokuha. Pokupite pjenu, dodajte biber, so i ukuhani paradajz. Smanjite vatru i pustite da cevap vrijucka. Na kraju dodajte alevu papriku. Uvijek ga servirajte sa dosta umaka.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#39

Post by danas »

kojeg mesa panasonic?
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#40

Post by Panasonic »

danas wrote:kojeg mesa panasonic?
Kao i kod sarajevskog cevapa.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#41

Post by zlata »

danas wrote:ajran (ayran) je tursko pice, i moji to i dan-danas piju.. super je...
a mantije -- jesul' to "ribice"? ili su to "klepe"? znam 99% da je jedno od ovo dvoje, ali ne znam sta.
Mantije imaju zanimljivu povijest. To je mongolsko jelo, MANTI...al'je doslo kod nas sa Turcima i Tatarima.
Ne znam sta su klepe...al'mantije su ti k'o raviole sa povlakom.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#42

Post by danas »

zlata wrote:
danas wrote:ajran (ayran) je tursko pice, i moji to i dan-danas piju.. super je...
a mantije -- jesul' to "ribice"? ili su to "klepe"? znam 99% da je jedno od ovo dvoje, ali ne znam sta.
Mantije imaju zanimljivu povijest. To je mongolsko jelo, MANTI...al'je doslo kod nas sa Turcima i Tatarima.
Ne znam sta su klepe...al'mantije su ti k'o raviole sa povlakom.
onda je mantija = klepa :D
i u povlaku se doda nasjeckanog bijelog luka!
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#43

Post by zlata »

Tatarske Mantije

MANTI or TABAK BÖREK (Dumplings)
This is one of the most traditional dishes in Tatar cuisine. Small dumplings with meat filling are cooked in broth and served as a main dish. It may also be served as a dumpling soup (with its own broth). The origin of MANTI goes back to Central Asia. Dumplings of different shape and size are are made in various regions of the Turkic world. For example, MANTI and the Uzbeki "chuchvara" are similar to the dumplings prepared by Volga Tatars and called "pilmen." In Crimean Tatar dialect, the dumpling soup is referred to as "kashik börek" and the dish of dumplings (also Turkish "manti") as "tabak börek."

INGREDIENTS:
Dough
2 cups wheat flour
1 egg
1/2 cup water
1/2 teaspoon salt
Filling
1/2 pounds ground beef or lamb (225 grams)
1 small onion
1/2 teaspoon salt
1/4 teaspoon black pepper

Optional: Beef broth for cooking the dumplings, Yogurt or sour cream

Note: One cup in U.S. measurements corresponds to 2.5 deciliters in the metric system.

DIRECTIONS:

Sift 2 cups of flours into a bowl and add salt. Beat the egg and mix in the water. Make a well in the center of the flour and add the egg mixture. Mix well and knead the dough until it is smooth. Divide the dough into two balls, and set them aside, covered with a towel for 30 minutes or longer.

To prepare the filling, grate or finely chop the onion. Add to the meat with salt and pepper.

On a flat surface sprinkled with flour, roll out each ball of dough into a round layer about 1/16 inch or 1 mm thick. Using a cookie cutter or a glass, cut out round pieces about 1.5 to 2 inches in diameter (4-5 cm). Place 1/2 teaspoon filling on each round piece and fold one half of the dough over the other half so as to form half-moons. Seal the edges. Take the two ends, overlap, and press gently.

Cook the dumplings in boiling water or broth for about 10 minutes or until the edges of te dumpling appears translucent but still firm. Generally, dumplings are served in the broth as a soup, and yogurt or sour cream may be added to individual bowls. If a dish of dumplings is preferred, then remove them carefully from the boiling pot with a slotted spoon and serve with melted butter, yogurt or sour cream.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#44

Post by Bosanac_21 »

zmijaIzmaj wrote:to je krajiski specijalitet, to sa pilecim mesom :D al sam i ja zaboravila kako se zove
to je Kvrgusa :D

Mekusa- tjesto iskomadano, preljeveno vrhnjem, maslom, bijelim lukom
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#45

Post by danas »

pa to su onda tartarske mantije...

u bosanske klepe vazda ide bijeli luk sa povlakom u zaljev... :-)
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#46

Post by Bosanac_21 »

danas wrote:pa to su onda tartarske mantije...

u bosanske klepe vazda ide bijeli luk sa povlakom u zaljev... :-)
Kod nas u Krajini su klepe jedno- fasirano meso u tijestu, zaljevene vrhnjem, itd., mekusa je- tijesto koje se ispece u tevsiji :D pa se iskomada i onda zalije, drugciji okus ima :-D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#47

Post by zlata »

danas wrote:pa to su onda tartarske mantije...

u bosanske klepe vazda ide bijeli luk sa povlakom u zaljev... :-)
Samo sto su u Krajini to samo mantije. Nema narod pojma od kud je to doslo.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#48

Post by zlata »

Bosanac_21 wrote:
danas wrote:pa to su onda tartarske mantije...

u bosanske klepe vazda ide bijeli luk sa povlakom u zaljev... :-)
Kod nas u Krajini su klepe jedno- fasirano meso u tijestu, zaljevene vrhnjem, itd., mekusa je- tijesto koje se ispece u tevsiji :D pa se iskomada i onda zalije, drugciji okus ima :-D
Pa da...zaborav'la sam mekusu.
Diona
Posts: 83
Joined: 11/08/2005 10:24

#49

Post by Diona »

Cuj mantije, ja ne znam ni sta je to. Cula sam za to jesam, ali ne znam uopste sta je. :shock:
Bumbar, jel' tako da se kod nas kaze MAS'NCA? :D
Samo u zadnje vrijeme svi govore maslenica. :-)
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#50

Post by Bumbar »

zlata wrote:Eh...sta's kad sam narasla sa generacijom iz 19-og stoljeca. Didom i nanom. Njihov jelovnik.

Jos sam zaboravila bungur-pilaf sa suhom paprikom i patlidzanom.

Grusalina ti je najprva varenika...kad se krava oteli. Bude gusta...i sprema se maksuz pita.

Ajran ti je moj did pio...svaki dan. Kiselina pomi'sana sa vodom pa malko posoljena. Osvjezavajuce...ljeti.

Obicaj je kad se u augustu vadi med...onda se sprema maslenica sa medom. Maslenica...isto k'o pita...al'samo sa maslacom.

Sad se ne mogu sjetiti...sta se ono spremalo sa heljinim brasnom...bas krajiski specijalitet????
eh...znam sta je Grushalina...malo me zbunilo kad sam citala kao s a ne kao sh.
Ajran fakat ne znam...moj je obicno mlacenicu ljeti. a ja bih sam mogla masnicu.
Znam sta je masnica...ali sa maslacem? nikad tako moji spremali nisu. Valjda zavisi iz kojeg si dijela...i btw. iz kojeg si dijela?
Post Reply