Burger King i Starbucks u BiH?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 11210
Joined: 27/04/2021 22:52

#26 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by tramvajtrojka »

agnostic_front wrote: 16/09/2022 17:08 Jedva cekam starbucks da se sepurim Ferhadijom i Titovom :thumbup:
frappucciono , cale , trenerka i laganini kroz grad 8-) i sad kad ne sjedim u fabrici i coffee stationu , cesto svratim na coffee to go u Caribou il u spazio boutique u BBI :thumbup:
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#27 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Revolucionar ★ »

Uvijek je bolje da postoji konkurencija, i da nismo izolovani od ostatka svijeta sto se tice brendova. Nece bosanska kafa nista patit u prodaji, ali onaj kahvedzija s carsije sto pravi rijetku i naplati je petaka ce mozda poradit na kvalitetu
BadBoy
Posts: 8191
Joined: 01/11/2005 21:55

#28 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by BadBoy »

nles wrote: 16/09/2022 11:41
akcelerator wrote: 16/09/2022 11:24
Nije to stvar vremena nego izbora. Ljudi sjede po čitav dan i nekad im godi šetnja uz kafu. Ili sendvič, sladoled, šta god, da malo protegnu noge i možda se odmaknu od gužve i ljudi. :thumbup:
Naravno, da je stvar izbora, ali ne zna nikoga ko ima vremena, a ipak se odluci za kafu "to go"... osim ako ne zeli da ga carsija vidi.
Jesti za vrijeme hoda (osim sladoled) smatram nekulturnim, ali svako ima pravo na svoje misljenje.
Nekada davno sam na jednoj temi raspravljao sa nekim ko je pitao ima li u Tuzli coffee to go, jer kad se autom vraca iz Tuzle u Sarajevo, zeli uz voznju da popije kafu(!).
Svako ko je prosao tim putem valjda zna da piti kafu u toku voznje znaci da si umoran od zivota. Ali, eto, on nije imao 15 minuta za kafu u Tuzli, radije je pio tokom onih 2,5 sati voznje.
Opet kazem, svakom svacije, ali meni to lici na opsesivnu zelju da se kaze "gledaj 'vamo, ja sam zaposlen, dinamican covjek, koji nema vremena da sjedi uz kafu".
Ubi tebe predrasuda samo tako
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 11210
Joined: 27/04/2021 22:52

#29 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by tramvajtrojka »

Revolucionar ★ wrote: 16/09/2022 19:49 Uvijek je bolje da postoji konkurencija, i da nismo izolovani od ostatka svijeta sto se tice brendova. Nece bosanska kafa nista patit u prodaji, ali onaj kahvedzija s carsije sto pravi rijetku i naplati je petaka ce mozda poradit na kvalitetu
al ne moze se poreci da imamo dobre kafice za kafu , kao fabriku , ministry of cejf, kawu , i coffee station , koji paze na kvalitetu kafe i da imaju istu kvalitetu kad god je probas , Starbucks je dobar jer ima konzistentnost i dobar je brend za domace i turiste i ubijali bi u Sarajevu kao sve sto ubija sto se tice kafe u ovom gradu
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#30 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by nles »

tramvajtrojka wrote: 16/09/2022 17:15
agnostic_front wrote: 16/09/2022 17:08 Jedva cekam starbucks da se sepurim Ferhadijom i Titovom :thumbup:
frappucciono , cale , trenerka i laganini kroz grad 8-) i sad kad ne sjedim u fabrici i coffee stationu , cesto svratim na coffee to go u Caribou il u spazio boutique u BBI :thumbup:
Zbog frappucina cekas Starbucks?
Picka ko ne uzme bar iced macchiato latte with pumpkin spice.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#31 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by nles »

Revolucionar ★ wrote: 16/09/2022 19:49 Uvijek je bolje da postoji konkurencija, i da nismo izolovani od ostatka svijeta sto se tice brendova. Nece bosanska kafa nista patit u prodaji, ali onaj kahvedzija s carsije sto pravi rijetku i naplati je petaka ce mozda poradit na kvalitetu
Daj boze, ali sumnjam. Nije taj kahvedzija jedini, puna carsija kakvi, pa opet mizerno.
Tako i MD: nisu zbog njih cevapi postali ni bolji ni jeftiniji.
sarajevsko_pivo
Posts: 3574
Joined: 27/07/2009 16:22

#32 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by sarajevsko_pivo »

JohnnyS wrote: 16/09/2022 17:07
Osmi Socrates wrote: 16/09/2022 12:26 Ja eto ne vidim kako bilo koji kafić u Sarajevu, recimo, može drugačije profit praviti nego da pravi kafu lošije kvalitete.

Može on uložiti u aparate za kafu, ali kakvu kafu stavlja u njih? I koliko to naplaćuje?

Starbucks mora držati neke standarde ustanovljene za taj dio industrije kafe. Zato kafa i jeste skuplja, mada, nemam predstavu šta bi to značilo za BiH prilike.

Čitam ljudi nisu zadovoljni KFC-om jer nije na nivou KFC u inostranstvu. Ne znam da li bi i sa Starbucksom tako bilo.
McDonald's (bar ovi mostarski) su lošiji nego u inozemstvu. A ja sam mislio da bi svugdje trebali biti isti.
Laž! Jeo sam vise puta i potpuno je isti jedino sto u BiH slabo sole pomfrit. Ostalo sve 1000% posto isto
sarajevsko_pivo
Posts: 3574
Joined: 27/07/2009 16:22

#33 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by sarajevsko_pivo »

pinkman wrote: 16/09/2022 16:27 Cudo Bingo ne uzme kakvu fransizu obzirom da kupuju sve zivo.. a kapitala vise nego dovoljno imaju :D
Bingo drži franšizu za Vapiano. Ali valjda se samo jedan restoran u BiH isplati
sarajevsko_pivo
Posts: 3574
Joined: 27/07/2009 16:22

#34 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by sarajevsko_pivo »

tramvajtrojka wrote: 16/09/2022 15:24
channel10 wrote: 16/09/2022 15:19
Ok sve to, ali treba pustiti svakoga da radi sta zeli. Neko je pije zbog toga o cemu ti govoris,neko zato sto mu se svidja i sto valja i ne zeli rizikovati kakvu ce kafu dobiti kad je naruci.
ma bjez ba po klixu sve bi propalo a u Sarajevu se uskoro otvara peti Caribou coffee, ljudi ubijaju s tom kafom i prodajom i neko kaze da ne bi Starbucks dobro poslovao :run:
Upravo to. Ove godine otvaraju petu radnji naredne još dvije u Sarajevu. Visoko ima dva Caribou Coffee-a

Mene samo cudi kako McDonalds se sporo širi imaju tek 5 restorana a promet i dobit im svake godine veći i veći. Izgleda da je vlasnik franšize dosta konzervativan pa zato se sporo širi. Komotno mogu još jedan u Sarajevu otvoriti kao i u Tuzli, BL, Zenici
BadBoy
Posts: 8191
Joined: 01/11/2005 21:55

#35 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by BadBoy »

sarajevsko_pivo wrote: 16/09/2022 20:46
tramvajtrojka wrote: 16/09/2022 15:24

ma bjez ba po klixu sve bi propalo a u Sarajevu se uskoro otvara peti Caribou coffee, ljudi ubijaju s tom kafom i prodajom i neko kaze da ne bi Starbucks dobro poslovao :run:
Upravo to. Ove godine otvaraju petu radnji naredne još dvije u Sarajevu. Visoko ima dva Caribou Coffee-a

Mene samo cudi kako McDonalds se sporo širi imaju tek 5 restorana a promet i dobit im svake godine veći i veći. Izgleda da je vlasnik franšize dosta konzervativan pa zato se sporo širi. Komotno mogu još jedan u Sarajevu otvoriti kao i u Tuzli, BL, Zenici
U Tuzli je bio pa propao, za BL se ne mogu sjetiti ali mislim da je i gore bio
sarajevsko_pivo
Posts: 3574
Joined: 27/07/2009 16:22

#36 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by sarajevsko_pivo »

BadBoy wrote: 16/09/2022 20:52
sarajevsko_pivo wrote: 16/09/2022 20:46

Upravo to. Ove godine otvaraju petu radnji naredne još dvije u Sarajevu. Visoko ima dva Caribou Coffee-a

Mene samo cudi kako McDonalds se sporo širi imaju tek 5 restorana a promet i dobit im svake godine veći i veći. Izgleda da je vlasnik franšize dosta konzervativan pa zato se sporo širi. Komotno mogu još jedan u Sarajevu otvoriti kao i u Tuzli, BL, Zenici
U Tuzli je bio pa propao, za BL se ne mogu sjetiti ali mislim da je i gore bio
Bio u oba grada. U Tuzli bio na veoma lošoj lokacija bez drive. U Banja Luci je druga firma imala franšizu nego ova u FBIH
pinkman
Posts: 2964
Joined: 07/09/2013 18:57

#37 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by pinkman »

sarajevsko_pivo wrote: 16/09/2022 20:42
pinkman wrote: 16/09/2022 16:27 Cudo Bingo ne uzme kakvu fransizu obzirom da kupuju sve zivo.. a kapitala vise nego dovoljno imaju :D
Bingo drži franšizu za Vapiano. Ali valjda se samo jedan restoran u BiH isplati
E da, to sam zaboravio. Mada bi realno to mogao forsirati u svojim TC.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8598
Joined: 15/04/2015 11:26

#38 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Thorgerson »

Konkurencija ljudi. Konkurencija.

Da nije npr dosao telemach mi bi i dalje imali ogranicenje na 9 giga interneta. To nije bilo tako davno.

Ma sta ko mislio o Telemachu, cinjenica je kad su oni dosli, igra se totalno promjenila. Ljudi su ODMAH poukidali ogranicenja na download, brzine vece odmah uveli itd. Znaci godinama smo se patili, a ljudi vani su to imali.

Dakle, ovome gore sto vidi samo drvo, ustvari granu, a ne vidi sumu, neka malo razmisli sta sve donosi jedan ovakav lanac.

Dodje McD odjednom se svi trznuse, pocese praviti hamburgere, te se pakuje, te meni ovakav, onakav.

Nije to bas tako, eh doce starbucks i sta sad. Pa svasta.

Treba gledati siri sliku. Uticaj na konkurenciju. Plate radnika. Uslove rada. Kvalitet. Uslugu. Itd itd.

P.S. u Starbucksu se moze sjediti. Koliko zelis. I to je imaju poprilicni ugodne objekte, barem ove gdje sam ja bio. Klasican kafic u centru npr grada, sa lijepim pogledom, i ok ponudom kafa, kolaca i sl.

Meni je super i kad vidim ljude da setaju i nose kafu. Pa ja je znam kuci napravit i izaci vani. Ne kontam jebote kako to nekome moze ici na zivce. Znaci sasvim je ok sjediti 2h cijediti 20ml kafe. A hodati i to isto raditi je totalno bezveze.

Ja pijem samo espresso, tako da s te strane apsolutno mi je svejedno hoce li doci ili ne. S druge, trzisne strane itekako bih volio da dodju.
BadBoy
Posts: 8191
Joined: 01/11/2005 21:55

#39 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by BadBoy »

Thorgerson wrote: 16/09/2022 23:03 Konkurencija ljudi. Konkurencija.

Da nije npr dosao telemach mi bi i dalje imali ogranicenje na 9 giga interneta. To nije bilo tako davno.

Ma sta ko mislio o Telemachu, cinjenica je kad su oni dosli, igra se totalno promjenila. Ljudi su ODMAH poukidali ogranicenja na download, brzine vece odmah uveli itd. Znaci godinama smo se patili, a ljudi vani su to imali.

Dakle, ovome gore sto vidi samo drvo, ustvari granu, a ne vidi sumu, neka malo razmisli sta sve donosi jedan ovakav lanac.

Dodje McD odjednom se svi trznuse, pocese praviti hamburgere, te se pakuje, te meni ovakav, onakav.

Nije to bas tako, eh doce starbucks i sta sad. Pa svasta.

Treba gledati siri sliku. Uticaj na konkurenciju. Plate radnika. Uslove rada. Kvalitet. Uslugu. Itd itd.

P.S. u Starbucksu se moze sjediti. Koliko zelis. I to je imaju poprilicni ugodne objekte, barem ove gdje sam ja bio. Klasican kafic u centru npr grada, sa lijepim pogledom, i ok ponudom kafa, kolaca i sl.

Meni je super i kad vidim ljude da setaju i nose kafu. Pa ja je znam kuci napravit i izaci vani. Ne kontam jebote kako to nekome moze ici na zivce. Znaci sasvim je ok sjediti 2h cijediti 20ml kafe. A hodati i to isto raditi je totalno bezveze.

Ja pijem samo espresso, tako da s te strane apsolutno mi je svejedno hoce li doci ili ne. S druge, trzisne strane itekako bih volio da dodju.
Ma mi smo šampioni u komentarisanju i stanju o drugima. Čuj čudno mu što čovjek stane da kupi kafu koju pije u putu :shock:
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#40 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Osmi Socrates »

Samo ne znam kako bi Hakiz preživio Starbucks terminologiju.

Ima čovjek da krene u rat za jezik.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#41 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by moonca »

e, Starbucks nema vishe ugodne stolice... zadrzali su u nekim, fotelje.. ali stolice su uzas.. :-)
User avatar
mayab
Posts: 27473
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#42 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by mayab »

sarajevsko_pivo wrote: 16/09/2022 21:10
BadBoy wrote: 16/09/2022 20:52

U Tuzli je bio pa propao, za BL se ne mogu sjetiti ali mislim da je i gore bio
Bio u oba grada. U Tuzli bio na veoma lošoj lokacija bez drive. U Banja Luci je druga firma imala franšizu nego ova u FBIH
Ni danas mi nije jasno za Banja Luku , i zašto se zatvori McD , bio sam jedne subote dok je postojao, to ludnica , nije bilo mjesta za sjesti , i bio u centru grada u pješačkoj zoni , i propade !
Što se tiče Starbaksa , današnja omladina voli piti splačine koje se nazivaju "kafom" , još one što serviraju u šerpi od litre :lol: , znam po kćerki i njenoj raji , tako da bi starbaks sigurno dobro radio.(mene izuzev espressa , eventualno nekad kapućina, drugo ne zanima !)
Inače, u Starbaksu po Istanbulu, imaš naručiti tursku kafu , ista stvar i po McD-ima , a kod nas pravi raritet popiti bosansku , osim (valjda) na čaršiji
User avatar
fusion_ba
Posts: 4456
Joined: 02/12/2017 20:10

#43 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by fusion_ba »

U BL je licencu držala neka firma iz RS (nije ista kao u FBiH). A cijena zakupa je bila previsoka. Uzeli su najveći lokal u samom centru. Poslije njih otvoren DeFacto butik na istoj lokaciji koji se isto nije dugo tu zadržao. Sad je tu ona prodavnica kućne dekoracije Madame Coco.
Možda bi vjerovatno bolje prošli da otvore Mcdonalds u nekom tržnom centru.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#44 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by nles »

BadBoy wrote: 16/09/2022 23:13
Thorgerson wrote: 16/09/2022 23:03 Konkurencija ljudi. Konkurencija.

Da nije npr dosao telemach mi bi i dalje imali ogranicenje na 9 giga interneta. To nije bilo tako davno.

Ma sta ko mislio o Telemachu, cinjenica je kad su oni dosli, igra se totalno promjenila. Ljudi su ODMAH poukidali ogranicenja na download, brzine vece odmah uveli itd. Znaci godinama smo se patili, a ljudi vani su to imali.

Dakle, ovome gore sto vidi samo drvo, ustvari granu, a ne vidi sumu, neka malo razmisli sta sve donosi jedan ovakav lanac.

Dodje McD odjednom se svi trznuse, pocese praviti hamburgere, te se pakuje, te meni ovakav, onakav.

Nije to bas tako, eh doce starbucks i sta sad. Pa svasta.

Treba gledati siri sliku. Uticaj na konkurenciju. Plate radnika. Uslove rada. Kvalitet. Uslugu. Itd itd.

P.S. u Starbucksu se moze sjediti. Koliko zelis. I to je imaju poprilicni ugodne objekte, barem ove gdje sam ja bio. Klasican kafic u centru npr grada, sa lijepim pogledom, i ok ponudom kafa, kolaca i sl.

Meni je super i kad vidim ljude da setaju i nose kafu. Pa ja je znam kuci napravit i izaci vani. Ne kontam jebote kako to nekome moze ici na zivce. Znaci sasvim je ok sjediti 2h cijediti 20ml kafe. A hodati i to isto raditi je totalno bezveze.

Ja pijem samo espresso, tako da s te strane apsolutno mi je svejedno hoce li doci ili ne. S druge, trzisne strane itekako bih volio da dodju.
Ma mi smo šampioni u komentarisanju i stanju o drugima. Čuj čudno mu što čovjek stane da kupi kafu koju pije u putu :shock:
Stvarno neznam sta je ovo... disleksija, ignorancija...
vise puta sam napisao "svakom svacije". Dakle, ko hoce Chai Tea Cream Frappuccino u papirnoj solji i da ga pije na slamcicu dok seta, bujrum.
Ja sam iznio moje misljenje. Jos jednom: ja sam iznio moje misljenje, nista vise, nista manje.
Ko hoce da sjedi 2h i cijedi 20 ml, takodje bujrum. To je, uzgred budi receno, i smisao kad s drustvom ili djevojkom odes "na kafu".
Isto tako, nisam napisao da je konkurencija losa. Iznio sam moje skromno misljenje, formirano na osnovu toga da mi je vec godinama pred nosom i MD i Burger King i Starbucks.
User avatar
Entropio
Posts: 7835
Joined: 21/11/2010 21:49

#45 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Entropio »

Starbucks je samo za hipstere u Vans patikama i laptopom koji fol nesto kuckaju i piju ko fol neke izmisljene kafe napitke iz casa na kojim je markerom napisano njihovo hipstersko ime tipa Mak ili Nardis. I za prikrivene pedere. To nam ne treba u Sarajevu.

Burger King s druge strane ima najjaci burger od svih lanaca brze hrane. Whopper je za prste polizati u svakom smislu i kad bi dosao mislim da bi dobro radio.
ucenik1234
Posts: 942
Joined: 06/11/2012 22:10

#46 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by ucenik1234 »

nles wrote: 16/09/2022 11:41
akcelerator wrote: 16/09/2022 11:24
Nije to stvar vremena nego izbora. Ljudi sjede po čitav dan i nekad im godi šetnja uz kafu. Ili sendvič, sladoled, šta god, da malo protegnu noge i možda se odmaknu od gužve i ljudi. :thumbup:
Naravno, da je stvar izbora, ali ne zna nikoga ko ima vremena, a ipak se odluci za kafu "to go"... osim ako ne zeli da ga carsija vidi.
Jesti za vrijeme hoda (osim sladoled) smatram nekulturnim, ali svako ima pravo na svoje misljenje.
Nekada davno sam na jednoj temi raspravljao sa nekim ko je pitao ima li u Tuzli coffee to go, jer kad se autom vraca iz Tuzle u Sarajevo, zeli uz voznju da popije kafu(!).
Svako ko je prosao tim putem valjda zna da piti kafu u toku voznje znaci da si umoran od zivota. Ali, eto, on nije imao 15 minuta za kafu u Tuzli, radije je pio tokom onih 2,5 sati voznje.
Opet kazem, svakom svacije, ali meni to lici na opsesivnu zelju da se kaze "gledaj 'vamo, ja sam zaposlen, dinamican covjek, koji nema vremena da sjedi uz kafu".
Fakat je nevjerovatan jarane :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#47 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by YouAreMyDestiny »

Entropio wrote: 17/09/2022 15:17 Starbucks je samo za hipstere u Vans patikama i laptopom koji fol nesto kuckaju i piju ko fol neke izmisljene kafe napitke iz casa na kojim je markerom napisano njihovo hipstersko ime tipa Mak ili Nardis. I za prikrivene pedere. To nam ne treba u Sarajevu.

Burger King s druge strane ima najjaci burger od svih lanaca brze hrane. Whopper je za prste polizati u svakom smislu i kad bi dosao mislim da bi dobro radio.
E čuj za hipstere u vans patikama :lol: :lol: :-) :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#48 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by moonca »

wrote: 17/09/2022 15:17 Starbucks je samo za hipstere u Vans patikama i laptopom koji fol nesto kuckaju i piju ko fol neke izmisljene kafe napitke iz casa na kojim je markerom napisano njihovo hipstersko ime tipa Mak ili Nardis. I za prikrivene pedere. To nam ne treba u Sarajevu.
:lol:
..
BadBoy
Posts: 8191
Joined: 01/11/2005 21:55

#49 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by BadBoy »

nles wrote: 17/09/2022 12:46
BadBoy wrote: 16/09/2022 23:13

Ma mi smo šampioni u komentarisanju i stanju o drugima. Čuj čudno mu što čovjek stane da kupi kafu koju pije u putu :shock:
Stvarno neznam sta je ovo... disleksija, ignorancija...
vise puta sam napisao "svakom svacije". Dakle, ko hoce Chai Tea Cream Frappuccino u papirnoj solji i da ga pije na slamcicu dok seta, bujrum.
Ja sam iznio moje misljenje. Jos jednom: ja sam iznio moje misljenje, nista vise, nista manje.
Ko hoce da sjedi 2h i cijedi 20 ml, takodje bujrum. To je, uzgred budi receno, i smisao kad s drustvom ili djevojkom odes "na kafu".
Isto tako, nisam napisao da je konkurencija losa. Iznio sam moje skromno misljenje, formirano na osnovu toga da mi je vec godinama pred nosom i MD i Burger King i Starbucks.
E pa mišljenje ti je mahalsko. Lijepo si u više navrata poljuvao ljude koji uzmu coffee to go ili ne daj Bože stanu da uzmi kafu u vožnji.
User avatar
dale cooper
Posts: 28577
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#50 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by dale cooper »

Dobro je imati opcija i raznolikosti u ponudi i sa te strane podržavam šta god novo da dođe ovdje.

Sa druge strane, Starbucks posebno, meni lično nema šta ponuditi kao ljubitelju prave kafe. Ja volim snažan espresso i domaću bosansku kafu.
Pio sam kafu u Starbucksu i ono što oni nude su mahom napitci bazirani na kafi. Kafa za ljude koji ne vole kafu. Ili da parafraziram jednog
tv (anti)junaka...Starbucks is for pussies. :D
Post Reply