"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
xoklix
Posts: 2516
Joined: 16/01/2018 16:07

#26 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by xoklix »

Standard može jedino rasti pravljenjem nove vrijednosti pod koju spada i turizam. U Sarajevu se standard podigao zahvaljujući turizmu.
Manjim mjestima ostaje proizvodnja...
Dakle, vanjsko-trgovinski suficit/deficit je ključ.
el_bake007
Posts: 803
Joined: 16/03/2017 15:26

#27 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by el_bake007 »

ljudi koji se uvale u nepotrebna dugovanja pa su spremni raditi iz ocaja za manju platu nego sto bi trebala biti su stvorili takvu situaciju, i dupelisci koji se ulizuju sefovima/menadzerima u nadi da ce mu dogodine dati malo vecu odgovornost na poslu i 20 km vecu platu . ili boomeri koji su sada na jacim pozicijama pa misle da svi trebaju poceti sa 600 km i dolaziti 2 sata ranije na poso jer se to od njih ocekvialo u famoznom "proslom sistemu" :lol: jer eto ni njima nije palo sa neba
mali_balon
Posts: 11530
Joined: 12/09/2012 09:57

#28 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

karanana wrote: 08/06/2022 02:03 Pazi, naravno da sam za to da su svi dobro placeni. Ali ako plata konobara bude 1500 ili elektricara 3000, ne kazem da ne zasluzuju ali sve te vece plate potezu i vece cijene proizvoda i usluga tih ljudi. I onda ulazimo u ciklus inflacije gdje svi pushe pa i oni kojima su eto plate skocile jer nece da rade za 500-600 maraka. U redo draga kasirko, evo ti olata hiljada ali zato ja kao gazda marketa dizem cijenu ulja piletine mlijeka da kompenziram to sto sam ti digo platu i onda je i kasirka na istom jer ce vise odvajat za hranu i druge stvari. A u tome najvise najebe onaj neki srednji sloj mozda neki vss sluzbenici u banci i slicno, cije su plate sada 1500-1700, tu nema ni dizanja plata a cijene skacu. I ulazimo u zacarani krug iz kojeg se tesko izvuci.
pa imamo drzavu da to malo regulise, pa kaze kolike su marze, pa koliko ti uzimas, pa se mozda smanji koji namet itd itd.....ne moze to tek tako lako, da je do trgovaca mi bi vec dodavali nule na novacinacama.......a nemamo bas ni drzavu, mislim imamo ali imamo kriminalce na vlasti kojima ovo sve odgovara......sad ce poceti zaposljavati imigrante, koji ce radit za manje pare I imat jos manje prava, ekstra situacija za nase gazde, bit ce to sve ok.....
User avatar
GAU8
Posts: 9131
Joined: 05/01/2011 09:18

#29 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by GAU8 »

karanana wrote: 08/06/2022 02:03 Pazi, naravno da sam za to da su svi dobro placeni. Ali ako plata konobara bude 1500 ili elektricara 3000, ne kazem da ne zasluzuju ali sve te vece plate potezu i vece cijene proizvoda i usluga tih ljudi. I onda ulazimo u ciklus inflacije gdje svi pushe pa i oni kojima su eto plate skocile jer nece da rade za 500-600 maraka. U redo draga kasirko, evo ti olata hiljada ali zato ja kao gazda marketa dizem cijenu ulja piletine mlijeka da kompenziram to sto sam ti digo platu i onda je i kasirka na istom jer ce vise odvajat za hranu i druge stvari. A u tome najvise najebe onaj neki srednji sloj mozda neki vss sluzbenici u banci i slicno, cije su plate sada 1500-1700, tu nema ni dizanja plata a cijene skacu. I ulazimo u zacarani krug iz kojeg se tesko izvuci.
Eh pa to se zove rast standarda, i nešto je najnormalnije.
Što je zahtjevniji posao, bolja plata.
Neće više salterusa biti faca... To više neće niko htjeti kao zanimanje
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#30 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

karanana wrote: 08/06/2022 02:03 Pazi, naravno da sam za to da su svi dobro placeni. Ali ako plata konobara bude 1500 ili elektricara 3000, ne kazem da ne zasluzuju ali sve te vece plate potezu i vece cijene proizvoda i usluga tih ljudi. I onda ulazimo u ciklus inflacije gdje svi pushe pa i oni kojima su eto plate skocile jer nece da rade za 500-600 maraka. U redo draga kasirko, evo ti olata hiljada ali zato ja kao gazda marketa dizem cijenu ulja piletine mlijeka da kompenziram to sto sam ti digo platu i onda je i kasirka na istom jer ce vise odvajat za hranu i druge stvari. A u tome najvise najebe onaj neki srednji sloj mozda neki vss sluzbenici u banci i slicno, cije su plate sada 1500-1700, tu nema ni dizanja plata a cijene skacu. I ulazimo u zacarani krug iz kojeg se tesko izvuci.
Kako na Zapadu to funkcioniše a ne može u Bosni?

Naravno, to treba postepeno ići.
Ali ne treba crnčiti za platu s kojom jedva preživljavaš a to je upravo realnost koju ljudi žive još od sredine osamdesetih.
Ci-Nick
Posts: 5284
Joined: 15/03/2015 17:38

#31 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ci-Nick »

karanana wrote: 08/06/2022 02:03 Pazi, naravno da sam za to da su svi dobro placeni. Ali ako plata konobara bude 1500 ili elektricara 3000, ne kazem da ne zasluzuju ali sve te vece plate potezu i vece cijene proizvoda i usluga tih ljudi. I onda ulazimo u ciklus inflacije gdje svi pushe pa i oni kojima su eto plate skocile jer nece da rade za 500-600 maraka. U redo draga kasirko, evo ti olata hiljada ali zato ja kao gazda marketa dizem cijenu ulja piletine mlijeka da kompenziram to sto sam ti digo platu i onda je i kasirka na istom jer ce vise odvajat za hranu i druge stvari. A u tome najvise najebe onaj neki srednji sloj mozda neki vss sluzbenici u banci i slicno, cije su plate sada 1500-1700, tu nema ni dizanja plata a cijene skacu. I ulazimo u zacarani krug iz kojeg se tesko izvuci.
Tri kafe na rivi u Splitu sam platio 36 kuna što je cca 9 KM a u Zenici su 6 KM ili u Sarajevu 7,50 KM pa i 9..
Dakle ugostitelj u Sarajevu ili Zenici ima istu zaradu po kafi pa bi mogao i konobara isto platiti a onaj u Splitu nije ispod 1000 eura.
Bingo ima godišnju dobit 86 miliona ako bi digao plate do prosjeka od 1000 KM opet bi imao dobit 50 miliona.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1627
Joined: 11/06/2011 07:36

#32 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Kiki_Musampa »

Ne s.....te da moraju cijene dizati zbog plata. Pa nigdje firme ne rastu kao ovdje,mislim tom brzinom.
User avatar
nepass1
Posts: 10068
Joined: 06/07/2017 07:35

#33 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by nepass1 »

karanana wrote: 08/06/2022 02:03 Pazi, naravno da sam za to da su svi dobro placeni. Ali ako plata konobara bude 1500 ili elektricara 3000, ne kazem da ne zasluzuju ali sve te vece plate potezu i vece cijene proizvoda i usluga tih ljudi. I onda ulazimo u ciklus inflacije gdje svi pushe pa i oni kojima su eto plate skocile jer nece da rade za 500-600 maraka. U redo draga kasirko, evo ti olata hiljada ali zato ja kao gazda marketa dizem cijenu ulja piletine mlijeka da kompenziram to sto sam ti digo platu i onda je i kasirka na istom jer ce vise odvajat za hranu i druge stvari. A u tome najvise najebe onaj neki srednji sloj mozda neki vss sluzbenici u banci i slicno, cije su plate sada 1500-1700, tu nema ni dizanja plata a cijene skacu. I ulazimo u zacarani krug iz kojeg se tesko izvuci.
Ne mora ni svaki gazda vozati porsche
User avatar
p206
Posts: 7959
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#34 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by p206 »

xoklix wrote: 08/06/2022 02:16 Standard može jedino rasti pravljenjem nove vrijednosti pod koju spada i turizam. U Sarajevu se standard podigao zahvaljujući turizmu.
Manjim mjestima ostaje proizvodnja...
Dakle, vanjsko-trgovinski suficit/deficit je ključ.
dobro primijećeno, Sarajevo je zivnulo zbog turizma,prvi put prešlo milijardu god. budžeta... da nije bilo korone, mislim da bi izašli već na milijardu i po
u manjim gradovima treba da načelnici urade ono što su uradili u Goraždu i Tešnju, otvoriti ind. poslovne zone, gdje će investitor dobiti zemljište besplatno i još neke pogodnosti to je jedino rješenje... kod nas tačno se primjeti da je takvih par općina puno bolje od drugih...
i u Jugoslaviji svaki grad je imao nekog "giganta"poznatu firmu na Jugo nivou jer se planski tako radilo

dodatno ja mislim da bi naša ekonomija bila sigurno 30% bolja da se izgradi autoputul i brze ceste od Goražda do Bihaća, Tuzle Bijeljine... autoput je kao nekad rijeka, Rimski putevi, magistrale, gdje postoji tu kapital se sam slije vremenom, u našem slučaju iz EU... to je slučaj u Sloveniji npr...jednostavno se ljudi priključili mrežom puteva na najbogatije regije EU, sjever Italije i jug Njemačke
Tango556
Posts: 202
Joined: 02/09/2021 16:27

#35 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Tango556 »

Standard raste jedino inovacijom (znanjem) i poduzetnistvom domacih ljudi. Moramo 'biti' najbolji u necemu. Tesanj i Gorazde imaju jako niska primanja po glavi stanovnika, to je jedan od razloga otvaranja proizvodnih pogona u tim mjestima, obicno takav tip proizvodnje je najgore placen.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8400
Joined: 25/05/2013 23:49

#36 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by apsidejzi »

karanana wrote: 07/06/2022 21:49 Moje pitanje je gdje svi ti ljudi odlaze?
Globalnoj konkurenciji.
DebelinJoe
Posts: 1734
Joined: 03/03/2021 20:06

#37 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by DebelinJoe »

karanana wrote: 08/06/2022 02:03 Pazi, naravno da sam za to da su svi dobro placeni. Ali ako plata konobara bude 1500 ili elektricara 3000, ne kazem da ne zasluzuju ali sve te vece plate potezu i vece cijene proizvoda i usluga tih ljudi. I onda ulazimo u ciklus inflacije gdje svi pushe pa i oni kojima su eto plate skocile jer nece da rade za 500-600 maraka. U redo draga kasirko, evo ti olata hiljada ali zato ja kao gazda marketa dizem cijenu ulja piletine mlijeka da kompenziram to sto sam ti digo platu i onda je i kasirka na istom jer ce vise odvajat za hranu i druge stvari. A u tome najvise najebe onaj neki srednji sloj mozda neki vss sluzbenici u banci i slicno, cije su plate sada 1500-1700, tu nema ni dizanja plata a cijene skacu. I ulazimo u zacarani krug iz kojeg se tesko izvuci.
Imaš Norvesku...Cijene svega visoke do neba...Ali i plate...Jaran inžinjer, ovdje naravno skapavao od gladi, tamo prepoznat kao vrhunsku stručnjak, ima osnovnu platu od 10 milja eura, za tri godine sa suprugom otplatio kucu pored mora, južno od Osla, voza električnu Teslu...Jeste da je sendvic u fast foodu u Oslu 25 eura, na cigare on i supruga mjesečno sprže i do hiljadu maraka, hrana je uzasno skupa...Ali gura se...
User avatar
p206
Posts: 7959
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#38 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by p206 »

Tango556 wrote: 08/06/2022 07:45 Standard raste jedino inovacijom (znanjem) i poduzetnistvom domacih ljudi. Moramo 'biti' najbolji u necemu. Tesanj i Gorazde imaju jako niska primanja po glavi stanovnika, to je jedan od razloga otvaranja proizvodnih pogona u tim mjestima, obicno takav tip proizvodnje je najgore placen.
tačno, ali moramo biti svjesni da imamo samo 10% ljudi sa visokom i višom stručnom spremom, i da je to jedini izlaz za izlazak iz ovoga, od nečega se mora krenuti... uz to dolaze kasnije uslužne djelatnosti kao računovođe pravnici i sl.

što se tiče inovacija sve je već izmišljeno, mi možemo samo kopirati ko Kinezi i to prodavati vani za manje nego što prodaje Njemac npr.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#39 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by crveni_makovi »

Ozimician wrote: 07/06/2022 23:46 Parkinga nigdje za lijeka, i to ne samo u Sarajevu - u svim gradovima je tako. M17 je postao nemoguć za voziti, kolone 24/7.

Ja sam primjetio, nekad do 2018. god. moglo se bez problema uvijek navečer naći parking u gradu i oko zgrada, bilo gdje, navečer iza 21h se mogao do Ilidže uhvatiti komotno zeleni val uvijek. Danas je sve navedeno nemoguća misija.
Ma nije to stalno tako. Ovih dana ili je vec puno ljudi uzelo godisnje ili ne znam sta ali ja na puno parkinga gdje je cesto bivalo nemoguce naci mjesto nadjem puno mjesta u svako doba dana. Jutros konkretno u naselju na Grbavici gdje je uvijek krkljanac u pola osam na parkingu bar 5 slobodnih mjesta. Ima nekih dana kad moram previse voziti i primjetim jako cudne oscilacije. Ista dionica, isto vrijeme - konkretno krenula sam jedan utorak i jedan cetvrtak u 8 sati. U utorak mi je trebalo 40 minuta a u cetvrtak 15 minuta da predjem istu dionicu. U oba slucaja nije bilo nista vanredno na cesti, tipa neke saobracajke, kise, dodatnih radova i slicno.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#40 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Project Lucian »

p206 wrote: 08/06/2022 08:24
Tango556 wrote: 08/06/2022 07:45 Standard raste jedino inovacijom (znanjem) i poduzetnistvom domacih ljudi. Moramo 'biti' najbolji u necemu. Tesanj i Gorazde imaju jako niska primanja po glavi stanovnika, to je jedan od razloga otvaranja proizvodnih pogona u tim mjestima, obicno takav tip proizvodnje je najgore placen.
tačno, ali moramo biti svjesni da imamo samo 10% ljudi sa visokom i višom stručnom spremom, i da je to jedini izlaz za izlazak iz ovoga, od nečega se mora krenuti... uz to dolaze kasnije uslužne djelatnosti kao računovođe pravnici i sl.

što se tiče inovacija sve je već izmišljeno, mi možemo samo kopirati ko Kinezi i to prodavati vani za manje nego što prodaje Njemac npr.
Čuj, sve je već izmišljeno, svako danas ima i pristup internetu.
Tango556
Posts: 202
Joined: 02/09/2021 16:27

#41 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Tango556 »

p206 wrote: 08/06/2022 08:24
Tango556 wrote: 08/06/2022 07:45 Standard raste jedino inovacijom (znanjem) i poduzetnistvom domacih ljudi. Moramo 'biti' najbolji u necemu. Tesanj i Gorazde imaju jako niska primanja po glavi stanovnika, to je jedan od razloga otvaranja proizvodnih pogona u tim mjestima, obicno takav tip proizvodnje je najgore placen.
tačno, ali moramo biti svjesni da imamo samo 10% ljudi sa visokom i višom stručnom spremom, i da je to jedini izlaz za izlazak iz ovoga, od nečega se mora krenuti... uz to dolaze kasnije uslužne djelatnosti kao računovođe pravnici i sl.

što se tiče inovacija sve je već izmišljeno, mi možemo samo kopirati ko Kinezi i to prodavati vani za manje nego što prodaje Njemac npr.
Kina je davno prestala biti samo bazen jeftine radne snage, danas su jedna od najkonkurentnijih ekonomija na svijetu. Uzmi samo za primjer Huawei ili Alibabu. Danas je prosjecna plata u Kini duplo veca u odnosu na 2012. godinu.

Ne kazem da mi mozemo biti Kina, samo kazem da bez poduzetnistva, novih firmi koje imaju ideju kako bar izaci na balkansko trziste mi cemo i dalje biti na ovom nivou. Jednostavno od kafica, restorana i tvornica presvlaka se ne raste standard.
costacurta
Posts: 3530
Joined: 05/05/2005 08:25

#42 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by costacurta »

DebelinJoe wrote: 08/06/2022 08:07
karanana wrote: 08/06/2022 02:03 Pazi, naravno da sam za to da su svi dobro placeni. Ali ako plata konobara bude 1500 ili elektricara 3000, ne kazem da ne zasluzuju ali sve te vece plate potezu i vece cijene proizvoda i usluga tih ljudi. I onda ulazimo u ciklus inflacije gdje svi pushe pa i oni kojima su eto plate skocile jer nece da rade za 500-600 maraka. U redo draga kasirko, evo ti olata hiljada ali zato ja kao gazda marketa dizem cijenu ulja piletine mlijeka da kompenziram to sto sam ti digo platu i onda je i kasirka na istom jer ce vise odvajat za hranu i druge stvari. A u tome najvise najebe onaj neki srednji sloj mozda neki vss sluzbenici u banci i slicno, cije su plate sada 1500-1700, tu nema ni dizanja plata a cijene skacu. I ulazimo u zacarani krug iz kojeg se tesko izvuci.
Imaš Norvesku...Cijene svega visoke do neba...Ali i plate...Jaran inžinjer, ovdje naravno skapavao od gladi, tamo prepoznat kao vrhunsku stručnjak, ima osnovnu platu od 10 milja eura, za tri godine sa suprugom otplatio kucu pored mora, južno od Osla, voza električnu Teslu...Jeste da je sendvic u fast foodu u Oslu 25 eura, na cigare on i supruga mjesečno sprže i do hiljadu maraka, hrana je uzasno skupa...Ali gura se...
I niko se ne miješa nikome u psao. Ako si električar pičiš samo to, zoveš vodoinstalatera da riješi vodoinstalacije, keramičar lijepi pločice a zidar niveliše kadu i što je interesantno svi zadovoljni.
Ja sam radio sa vodoinstalatetom i bio sam i keramičar i bojler se morao znati prikopčati na indikator i podzidati kadu sam morao i šut iznijeti, odštemati pločice i polijepiti pločice jer 5 kvadrata brate ako ne možeš to odraditi ebo takvog vodoinstalatera :roll: . Tako se kod nas razmišlja. A gazda je vječito nezadovoljan bio, ako vidi da je "klijent" neinformisan glede pravila oko izvedbe radova ide obavezno cijena gore jer je kriv neko drugi što je zid naget, plafon nije pod vagu, kineska tuš kabina itd.
Kolike god veličine kupatilo bilo nismo uzimali ispod 3.5 do 5000 KM. I kao što rekoh vazda nezadovoljan, a k tome još ni feninga poreza nije plaćao jer nit smo firma bili nit radnici prijavljeni. Znaš koliko je ovakvih slučajeva? Uff, pa ujutro stani na raskrsnicu, bilo koju u gradu i čućeš hidraulične bušilice tuku na sve strane, što po zgradama što po koćama. Inspekcije nigdje. Kaže "snalazi se narod". Zaeba ba tu priču, ilse prijavi i plaćaj porez il odebi i pusti onog ko je prijavljen da radi. Ako do sad niste uzeli lovu i nećete nikad.
Tako da mene ova priča "nemoš naći radnika" ne dotiče previše jer i kad ih je bilo (kao) ja sam bio načuturen iako se razumijem (koliko-toliko) u te zanatske poslove jer "majstor" htjedući da ušpara 50KM nije stavio emulziju a "rofixa ko za nokat debljine".
A dobio je i bakšiša i doručak i ručak i cigare i piće 7 dana.
Nemam razumijevanja jer i sam sam bio u toj situaciji i ima stoke svakave, od sad ganjam dlaku u jajetu baš iz razloga što su postali bahati. Ne dam pare dok ne provjerim sve, pušenja i pivE nema ni pod razno itd.
"Ima ko hoće rafiti". Fino odem nađem registrovanu girmu, platim skuplje dobijem račun i ide reklamacija, da ja nekom od ovih wanabe majszora goFnara prijetim telefonom, galama cika vriska?! Ma ne pada mi na pamet
User avatar
dr_Evil
Posts: 12714
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#43 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by dr_Evil »

DebelinJoe wrote: 08/06/2022 08:07
karanana wrote: 08/06/2022 02:03 Pazi, naravno da sam za to da su svi dobro placeni. Ali ako plata konobara bude 1500 ili elektricara 3000, ne kazem da ne zasluzuju ali sve te vece plate potezu i vece cijene proizvoda i usluga tih ljudi. I onda ulazimo u ciklus inflacije gdje svi pushe pa i oni kojima su eto plate skocile jer nece da rade za 500-600 maraka. U redo draga kasirko, evo ti olata hiljada ali zato ja kao gazda marketa dizem cijenu ulja piletine mlijeka da kompenziram to sto sam ti digo platu i onda je i kasirka na istom jer ce vise odvajat za hranu i druge stvari. A u tome najvise najebe onaj neki srednji sloj mozda neki vss sluzbenici u banci i slicno, cije su plate sada 1500-1700, tu nema ni dizanja plata a cijene skacu. I ulazimo u zacarani krug iz kojeg se tesko izvuci.
Imaš Norvesku...Cijene svega visoke do neba...Ali i plate...Jaran inžinjer, ovdje naravno skapavao od gladi, tamo prepoznat kao vrhunsku stručnjak, ima osnovnu platu od 10 milja eura, za tri godine sa suprugom otplatio kucu pored mora, južno od Osla, voza električnu Teslu...Jeste da je sendvic u fast foodu u Oslu 25 eura, na cigare on i supruga mjesečno sprže i do hiljadu maraka, hrana je uzasno skupa...Ali gura se...
Tebi taj tvoj jaran dobro laze, moze se reci slobodno. 10.000 eura je otprilike 100.000 kruna, inzinjer toliko ne zaradjuje, to je plata visoka i za doktora. Njegova plata ako je dobar inzinjer sa iskustvom je izmedju 55.000-80.000 max. na to naravno dolazi porez 44%, vjerovatno izadje izmedju 40 i 50.000 kruna poslije poreza. Solidna primanja, da mogu isplatiti tu kucu pokraj osla za minimalno 20 godina. Elektricna Tesla je normalna za vidjeti na cesti zbog cijene goriva, manjih poreza, garancije na kvarove i slicno. ALi kad sve podvuces super je. Mada ce i sam garant reci da mu je u Bosni bilo 100 puta bolje, ali niko se ne vraca, nazalost.
User avatar
p206
Posts: 7959
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#44 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by p206 »

Project Lucian wrote: 08/06/2022 08:31
p206 wrote: 08/06/2022 08:24

tačno, ali moramo biti svjesni da imamo samo 10% ljudi sa visokom i višom stručnom spremom, i da je to jedini izlaz za izlazak iz ovoga, od nečega se mora krenuti... uz to dolaze kasnije uslužne djelatnosti kao računovođe pravnici i sl.

što se tiče inovacija sve je već izmišljeno, mi možemo samo kopirati ko Kinezi i to prodavati vani za manje nego što prodaje Njemac npr.
Čuj, sve je već izmišljeno, svako danas ima i pristup internetu.
Dobro, eto imaš svu slobodu da izmisliš bilo šta, ali dobro razmisli kako to pretvoriti u komercijalu i prodati da budeš profitabilan. To je najveći izazov,možeš imati najkvalitetniji proizvod ali ako se cjenovno ne prilagodiš tržištu propast ćeš.
nekome
Posts: 2996
Joined: 17/05/2011 10:41

#45 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by nekome »

dr_Evil wrote: 08/06/2022 08:46
DebelinJoe wrote: 08/06/2022 08:07

Imaš Norvesku...Cijene svega visoke do neba...Ali i plate...Jaran inžinjer, ovdje naravno skapavao od gladi, tamo prepoznat kao vrhunsku stručnjak, ima osnovnu platu od 10 milja eura, za tri godine sa suprugom otplatio kucu pored mora, južno od Osla, voza električnu Teslu...Jeste da je sendvic u fast foodu u Oslu 25 eura, na cigare on i supruga mjesečno sprže i do hiljadu maraka, hrana je uzasno skupa...Ali gura se...
Tebi taj tvoj jaran dobro laze, moze se reci slobodno. 10.000 eura je otprilike 100.000 kruna, inzinjer toliko ne zaradjuje, to je plata visoka i za doktora. Njegova plata ako je dobar inzinjer sa iskustvom je izmedju 55.000-80.000 max. na to naravno dolazi porez 44%, vjerovatno izadje izmedju 40 i 50.000 kruna poslije poreza. Solidna primanja, da mogu isplatiti tu kucu pokraj osla za minimalno 20 godina. Elektricna Tesla je normalna za vidjeti na cesti zbog cijene goriva, manjih poreza, garancije na kvarove i slicno. ALi kad sve podvuces super je. Mada ce i sam garant reci da mu je u Bosni bilo 100 puta bolje, ali niko se ne vraca, nazalost.
sto se ne vraca ako mu je u bosni bilo 100x bolje?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5749
Joined: 04/08/2020 19:22

#46 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by -Chesterfield- »

xoklix wrote: 08/06/2022 02:16 Standard može jedino rasti pravljenjem nove vrijednosti pod koju spada i turizam. U Sarajevu se standard podigao zahvaljujući turizmu.
Manjim mjestima ostaje proizvodnja...
Dakle, vanjsko-trgovinski suficit/deficit je ključ.
Turizmu ili ponderu dva?
User avatar
Truba
Posts: 82636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#47 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

10 000 marki u norveškoj mjesečno je imao moj sused iz nakla a varioc
lafo otišao slučajno na svadbu i bio gazda na svadbi kad je čuo da je varioc sredio mu papire (bh pasos)
jes al u panjevima tako bilo
ali vjerujem da imao 5 000 eura te godine
User avatar
Sanjarko
Posts: 23711
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#48 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sanjarko »

Project Lucian wrote: 08/06/2022 08:31
p206 wrote: 08/06/2022 08:24

tačno, ali moramo biti svjesni da imamo samo 10% ljudi sa visokom i višom stručnom spremom, i da je to jedini izlaz za izlazak iz ovoga, od nečega se mora krenuti... uz to dolaze kasnije uslužne djelatnosti kao računovođe pravnici i sl.

što se tiče inovacija sve je već izmišljeno, mi možemo samo kopirati ko Kinezi i to prodavati vani za manje nego što prodaje Njemac npr.
Čuj, sve je već izmišljeno, svako danas ima i pristup internetu.
nije sve izmisljeno, dosta toga sta sam ja imao kao ideje jest sad ali opet dosta toga nije, i imam pristup internetu od 2015, laptop bas bolje naucio koristit 2016, i opet i dan danas nemogu plasirat ideje, a i nezelim mnoge jer su oruzja i sl, opasne ideje

neshvacate kako ide proces: ideja [zamisao], rad [dokumenat, skica, nacrt itd], eksperiment, prototip, patent, finalni proizvod [zaboravio sam navest vjerovatno nesto iz procesa]

trebaju sponzore, pomagace, saradnike itd

nazalost neznam crtat, pa nemogu ove ideje realizirat, nit imam ostalo, nit znam kako, jos imam sizofreniju, pa svi misle budalastine jednog ludzaka [madman-a]

ali mislim sad drustvu se oduzit, dalo mi drustvo invalidninu od 219 KM, u procesu sam da dobijem i porodicnu penziju, pa cu preko raznih udruzenja pokusat plasirat nesto ideja, barem Kalendar, najjednostavniji i najprecizniji, od 365,24219.... dana
User avatar
dr_Evil
Posts: 12714
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#49 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by dr_Evil »

Black swan wrote: 08/06/2022 10:32 10 000 marki u norveškoj mjesečno je imao moj sused iz nakla a varioc
lafo otišao slučajno na svadbu i bio gazda na svadbi kad je čuo da je varioc sredio mu papire (bh pasos)
jes al u panjevima tako bilo
ali vjerujem da imao 5 000 eura te godine
10.000 marki u norveskoj nema varioc. Varioci su na kolektivnom ugovoru, dobar varioc sa iskustvom ima oko 260kruna satnicu. 260*162,5=42.250NOK mjesecno, ili ti ga oko 7800KM. Sa prekovremenim, moze da nagura na tih 10.000KM. Znaci izadje na oko 500.000NOK godisnje, sto je prosjecna plata. Familija sa tom jednom platom klepa kraj sa krajom.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12714
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#50 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by dr_Evil »

nekome wrote: 08/06/2022 10:08
sto se ne vraca ako mu je u bosni bilo 100x bolje?

Iz svih ovih drugih razloga se ne vraca, minimalna korupcija, odlicno zdravstvo, odlicno obrazovanje, radnicka prava ko u dzenetu, sigurna drzava bez bolesnih susjeda i komsija.

Sve to zvuci super.. i jeste.. fantasticno.. i treba svako da ode. I vecina ko god je imao imalo bolji zivotni standard u Bosni, nakon par godina ce ti reci da je imao kvalitetniji zivot u Bosni, a niko se vratiti nece tako lako.

Hajd necemo o tome vise, nije to tome ovdje. Drago mi je da je kod nas prestao biti ovaj vakat "Ima ko hoce radit", jer mene je licno pogodio bio, i znam kako je.
Post Reply