Kazna

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#26 Re: Kazna

Post by Salah ad-Din »

zagortenej wrote:Ako će Muhamedovi roditelji u džehenem, onda je sve jasno.
Koliko puta je napisano samo na ovoj temi, ako nisi imao dodira sa Islamom, ne možeš ni biti kriv što nisi slijedio propise Islama. Isto kao Zakon, ako nije postojao zakon u vrijeme izvršenja određenog krivičnog djela, kojim se zabranjuje to djelo, ne možeš odgovarati. A valjda si toliko pametan da skontaš da je objava došla s Poslanikom s.a.w.s.
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#27 Re: Kazna

Post by corei3 »

Po nekoj logici bolje se roditi negdje gdje nemas dodira sa Islamom.
Ok smrčak, hvala na odgovorima.
Nameće mi se drugo pitanje slično predhodnom.
Svi ljudi koji mijenjaju spol kažu da su oduvjek, od malena znači, osjećali da nisu žensko odnosno muško već obrnuto, i tek kada urade operaciju dođu na svoje.
Kako nešto urođeno onda može biti razlog za kaznu.
Ili evo moj primjer, vrlo jednostavan.
Godinama sam se povlačio u sebe da bi vjerovatno to bio razlog da sam sada postao agresivan i da ne pijem lijekove vjerovatno bih i nekad digao na ženu ruku ili na djecu (mislim na batine, recimo šamar) što je očit grijeh, a da ne kažem da nekom ubici dokažu da je recimo ubio nekoga jer je imao teško djetinjstvo i bio je maltretiran, silovan itd. i sad mu se to ispoljilo. Šta onda, oprošteno mu je?
Ja ovo nikad neću moći shvatiti jedino da mi neko da baš dobar dokaz.
Ja znam da u Kuranu piše otprilike baš slično, oho se onima koji se ne mole Allahu. Sad me smrčak par hadisa teško moze razuvjeriti, ali opet kažem hvala ti na odgovorima
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#28 Re: Kazna

Post by pustopoljina »

corei3 wrote:Po nekoj logici bolje se roditi negdje gdje nemas dodira sa Islamom.
U kom smislu bolje? Izbjegavanju kazne po islamu?
Pa tamo negdje drugo je druga religija, koja predvidja istu kaznu, ako ne slijedis pravila te religije.
U tom smislu- bolje se ne roditi nikako.
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#29 Re: Kazna

Post by corei3 »

pustopoljina wrote:
corei3 wrote:Po nekoj logici bolje se roditi negdje gdje nemas dodira sa Islamom.
U kom smislu bolje? Izbjegavanju kazne po islamu?
Pa tamo negdje drugo je druga religija, koja predvidja istu kaznu, ako ne slijedis pravila te religije.
U tom smislu- bolje se ne roditi nikako.
Upravu si. Rodiš se negdje gdje je religija "pogresna" i gotov si. Pogresna=nije Islam.
Bas mi je to nepravedno
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#30 Re: Kazna

Post by pustopoljina »

corei3 wrote:
pustopoljina wrote:
corei3 wrote:Po nekoj logici bolje se roditi negdje gdje nemas dodira sa Islamom.
U kom smislu bolje? Izbjegavanju kazne po islamu?
Pa tamo negdje drugo je druga religija, koja predvidja istu kaznu, ako ne slijedis pravila te religije.
U tom smislu- bolje se ne roditi nikako.
Upravu si. Rodiš se negdje gdje je religija "pogresna" i gotov si. Pogresna=nije Islam.
Bas mi je to nepravedno
Ne kontam?
Rodis se kao katolik...i ne slijedis pravila KC...kazna ti je pakao.
Kakve veze ima sa islamom?
Rodis se u indiji i zakaci te taj i taj status...zivot ti je citav kazna, a onda umres i nadas se da ces u slijedecoj inkarnaciji izvuci bolje karte?
Gdje bi ti volio da si se rodio, a da te mimoidju kazne tamosnje religije?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#31 Re: Kazna

Post by zagortenej »

Salah ad-Din wrote:
zagortenej wrote:Ako će Muhamedovi roditelji u džehenem, onda je sve jasno.
Koliko puta je napisano samo na ovoj temi, ako nisi imao dodira sa Islamom, ne možeš ni biti kriv što nisi slijedio propise Islama. Isto kao Zakon, ako nije postojao zakon u vrijeme izvršenja određenog krivičnog djela, kojim se zabranjuje to djelo, ne možeš odgovarati. A valjda si toliko pametan da skontaš da je objava došla s Poslanikom s.a.w.s.
Pa šta su onda oni skrivili?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#32 Re: Kazna

Post by zagortenej »

Image
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#33 Re: Kazna

Post by corei3 »

Radio sam se gdje jesam, tu sam. Meni nikako nije logično da se čovjek rodi i vjeruje u Budu (kipa) što je po Islamu odmah za džehenema, a sam on nezna za drugo i drugačije cijeli život.
Opet ponavljam sličnu priču.
Pripadnici gej populacije, privlači ih isti spol, kažu tako je od rođenja, sigurno nisu gej da prkose nekome, i sad što su takvi odma u pakao.
Pa oni su takvi, šta sad mogu da urade, ništa.
Ne razumijem nikako tu "nepravdu".
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#34 Re: Kazna

Post by Salah ad-Din »

corei3 wrote:Po nekoj logici bolje se roditi negdje gdje nemas dodira sa Islamom.
Ok smrčak, hvala na odgovorima.
Nameće mi se drugo pitanje slično predhodnom.
Svi ljudi koji mijenjaju spol kažu da su oduvjek, od malena znači, osjećali da nisu žensko odnosno muško već obrnuto, i tek kada urade operaciju dođu na svoje.
Kako nešto urođeno onda može biti razlog za kaznu.
Ili evo moj primjer, vrlo jednostavan.
Godinama sam se povlačio u sebe da bi vjerovatno to bio razlog da sam sada postao agresivan i da ne pijem lijekove vjerovatno bih i nekad digao na ženu ruku ili na djecu (mislim na batine, recimo šamar) što je očit grijeh, a da ne kažem da nekom ubici dokažu da je recimo ubio nekoga jer je imao teško djetinjstvo i bio je maltretiran, silovan itd. i sad mu se to ispoljilo. Šta onda, oprošteno mu je?
Ja ovo nikad neću moći shvatiti jedino da mi neko da baš dobar dokaz.
Ja znam da u Kuranu piše otprilike baš slično, oho se onima koji se ne mole Allahu. Sad me smrčak par hadisa teško moze razuvjeriti, ali opet kažem hvala ti na odgovorima
Vidim da se uglavnom obraćaš smrčku i nadam se da se nećeš ljutiti da i ja dam svoje skromno mišljenje.
Nije se bolje roditi gdje nemaš dodira sa Islamom, mi smo počastvovani što smo rođeni u Islamu.
U tvom razmišljanju vidim jednu nelogičnost. Volio bi da te neko oslobodi obaveze klanjanja, a da ipak ideš u Džennet. To se dvoje kosi. Ako vjeruješ u Džennet klanjaj i zaslužit ćeš Džennet. Ako ne vjeruješ što se onda imaš bojati Džehenema ako ne vjeruješ u to.

Kako možeš osjećati da si žensko, muško? Šta, muško si i voliš rozu boju pa misliš da si trebao biti žensko. Ti si ono kako se rodiš. Šta je žensko, šta je muško nametnula nam je kultura, odgoj itd. To što je medicina napredovala pa se može izvršiti promjena pola, pa to ljudi iz fazona rade, da bi bili izdvojeni po nečemu je glupost a ne potreba.

Mi smo ljudi, nismo životinje. Ne treba se podčiniti nagonu, ti si razumno biće i svakako da trebaš koristiti lijekove ako ti pomažu. Ali ti sada udariš ženu, koja bi umrla za tebe, rodila ti djete i kažeš nije do mene to sam uradio jer sam agresivan i imao sa teško djetinjstvo, to nije opravdanje. Moraš kontrolisati svoje ponašanje. Ja sam imao teško djetinjstvo, odrastao i bez roditelja jednog i sve. Išao sam kod psihologa 3 godine, i žena mi je ispričala priču koja mi je promijenila život. Došla je žena i rekla, ja galamim na muža, tučem ga, ja ne mogu ništa da mu prešutim, jednostavno ja sam takva ličnost. Kaže psiholog rekla sam joj, ti nisi takva ličnost, ti si bezobrazna, tačka. Ne idi linijom lakšeg otpora, budi muško. I ovdje tražiš kako bi mogao ući u Džennet a da ne klanjaš. Lupi šakom od sto i reci ako hoću u Džennet moram klanjati, ako hoću u Džehenem neću klanjati, gotovo, treće nema. Ne mogu udariti svoju ženu, neka sam imao najgore djetinjstvo, nije ona kriva za to, a ne udarit ću je pa ću tražiti opravdanja za to.
zagortenej wrote: Pa šta su onda oni skrivili?
Pa ništa, ako su bili dobri ljudi neće u Džehenem.
corei3 wrote:Radio sam se gdje jesam, tu sam. Meni nikako nije logično da se čovjek rodi i vjeruje u Budu (kipa) što je po Islamu odmah za džehenema, a sam on nezna za drugo i drugačije cijeli život.
Opet ponavljam sličnu priču.
Pripadnici gej populacije, privlači ih isti spol, kažu tako je od rođenja, sigurno nisu gej da prkose nekome, i sad što su takvi odma u pakao.
Pa oni su takvi, šta sad mogu da urade, ništa.
Ne razumijem nikako tu "nepravdu".
Ako ne zna za drugo i drugačije, neće ni ići u Džehenem. Ako je pripadnik druge religije, nek se ponaša u skladu sa svojom religijom. Zato je Bog i dao da na Zemlji bude više religija.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#35 Re: Kazna

Post by arzuhal »

corei3 wrote:Radio sam se gdje jesam, tu sam. Meni nikako nije logično da se čovjek rodi i vjeruje u Budu (kipa) što je po Islamu odmah za džehenema, a sam on nezna za drugo i drugačije cijeli život.
Opet ponavljam sličnu priču.
Pripadnici gej populacije, privlači ih isti spol, kažu tako je od rođenja, sigurno nisu gej da prkose nekome, i sad što su takvi odma u pakao.
Pa oni su takvi, šta sad mogu da urade, ništa.
Ne razumijem nikako tu "nepravdu".
Ti treba da se okreneš onoj vjeri ili nevjeri, onim pričama ili dokazima, onim vrijednostima koje osjećaš svojim, koje razumiješ, sebi bliskim, za sebe najboljim. Ali čemu god da se okreneš učini to iskreno, najiskrenije što možeš. Iskrenost te nikad neće prevariti, ona je siguran vodič.

Baviti se drugima koje ne razumiješ i ne prihvataš kao svoje i sebi blisko, čudeći se svemu tome je samo gubljenje vremena, u najmanju ruku.
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#36 Re: Kazna

Post by corei3 »

Ne odnos se toliko tema na mene, mada se može svako pronaći.
Šta je sa ljudima koje su npr. žene sa muškim spolnim organima, šta je sa ljudima koji nisu počastvovani da se rode u islamu. Da li je Allah predodredio ko će u džehenem ko u dženet.
Da li je već zapiano da ću danas postaviti ovu temu ovdje?
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#37 Re: Kazna

Post by corei3 »

@arzulah, čisto razmišljam, i moram se pitati, ne mogu sad odjednom prestati biti ja i reći ne zanima me kako Islam funkcioniše po ovim nekim pitanjima.
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#38 Re: Kazna

Post by Nisrin »

Glavni stub islama je NAMAZ i fino pise to je ono sto nas razlikuje od nevjernika...e sad, ako ne klanjamo slijedi kazna, ali svejedno ima mogucnosti da se ode u dzennet...
Nazalost, dosta je i kontradiktornosti, mozda jer mi ne znamo tumaciti na pravi nacin ili smo previse razumna bica, za razliku od onih prije, koji nisu postavljali potpitanja...Znam da sam procitala da je Muhamed a.s. rekao da je u dzehennemu najvise zena i da ce muskarci koji odu u dzennet imati hurije, koje su ljepse nego sve ovozemaljske zene...A zene?! E, nama ostaje da se zadovoljimo jednim muskarcem, necemo imati ove sadasnje emocije pa nam to nece previse ni smetati :D Kako god, na visem je stupnju muskarac ponovo!

Najvaznije da smo dobri ljudi, pravedni, dobri, da vjerujemo jer smatram da svi imamo odredjenu misiju na ovom svijetu i da je kasnije sve po zasluzi...a ko zna, mozda je i ovo vec neka vrsta dzehenema, za nas koji zivimo u Bosni :D Mozda smo vec nekad zivjeli negdje drugo pa smo po zaslugama dobili sad ovaj zivot...

Uglavnom, Kur'an fino kaze da je Allah Milostiv, da oprasta onima koji se iskreno pokaju, sto znaci da za nas ima jos izgleda :D

Meni je recimo malo nejasno, ako je nama sudbina vec propisana i ako Allah vec zna svaki nas korak, sto se i dalje mi trudimo i nesto pokusavamo, kad je vec sve predodredjeno. Allah je znaci znao da cu ja biti jedna divna, postena osoba koja ne klanja i nije pokrivena...ne znam..previse je pitanja, treba sa ovim ucenjacima porazgovarati...

I meni je uvijek bilo zanimljivo, zasto bi neko ko je rodjen u ortodoksnoj jevrejskoj porodici unapriejd trebao biti predoredjene za dzehennem, kad in nije sam birao da se rodi u takvom okruzenju i da spozna drugacije...iako su oni i kao narod zakleti neprijatelji islama itd itd To je nefer!
Last edited by Nisrin on 18/04/2019 13:00, edited 1 time in total.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#39 Re: Kazna

Post by zagortenej »

Salah ad-Din wrote:
zagortenej wrote: Pa šta su onda oni skrivili?
Pa ništa, ako su bili dobri ljudi neće u Džehenem.
Hoće.
Muhamed potvrdio u hadisima.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#40 Re: Kazna

Post by pustopoljina »

Nisrin wrote:Glavni stub islama je NAMAZ i fino pise to je ono sto nas razlikuje od nevjernika...e sad, ako ne klanjamo slijedi kazna, ali svejedno ima mogucnosti da se ode u dzennet...
Nazalost, dosta je i kontradiktornosti, mozda jer mi ne znamo tumaciti na pravi nacin ili smo previse razumna bica, za razliku od onih prije, koji nisu postavljali potpitanja...Znam da sam procitala da je Muhamed a.s. rekao da je u dzehennemu najvise zena i da ce muskarci koji odu u dzennet imati hurije, koje su ljepse nego sve ovozemaljske zene...A zene?! E, nama ostaje da se zadovoljimo jednim muskarcem, necemo imati ove sadasnje emocije pa nam to nece previse ni smetati :D Kako god, na visem je stupnju muskarac ponovo!

Najvaznije da smo dobri ljudi, pravedni, dobri, da vjerujemo jer smatram da svi imamo odredjenu misiju na ovom svijetu i da je kasnije sve po zasluzi...a ko zna, mozda je i ovo vec neka vrsta dzehenema, za nas koji zivimo u Bosni :D Mozda smo vec nekad zivjeli negdje drugo pa smo po zaslugama dobili sad ovaj zivot...

Uglavnom, Kur'an fino kaze da je Allah Milostiv, da oprasta onima koji se iskreno pokaju, sto znaci da za nas ima jos izgleda :D

Meni je recimo malo nejasno, ako je nama sudbina vec propisana i ako Allah vec zna svaki nas korak, sto se i dalje mi trudimo i nesto pokusavamo, kad je vec sve predodredjeno. Allah je znaci znao da cu ja biti jedna divna, postena osoba koja ne klanja i nije pokrivena...ne znam..previse je pitanja, treba sa ovim ucenjacima porazgovarati...

I meni je uvijek bilo zanimljivo, zasto bi neko ko je rodjen u ortodoksnoj jevrejskoj porodici unapriejd trebao biti predoredjene za dzehennem, kad in nije sam birao da se rodi u takvom okruzenju i da spozna drugacije...iako su oni i kao narod zakleti neprijatelji islama itd itd To je nefer!
Joj mogu samo kratko da uletim...
Zene dok docekaju dzennet, bice vec toliko umorne i site muskaraca i njihovih bedova, da je za njih dzennet bez muskih, bez kuhanja, ciscenja..gledati kud oblaci plove i presovanje cvijeca za herbar.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#41 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

corei3 wrote:Po nekoj logici bolje se roditi negdje gdje nemas dodira sa Islamom.
Ok smrčak, hvala na odgovorima.
Nameće mi se drugo pitanje slično predhodnom.
Svi ljudi koji mijenjaju spol kažu da su oduvjek, od malena znači, osjećali da nisu žensko odnosno muško već obrnuto, i tek kada urade operaciju dođu na svoje.
Kako nešto urođeno onda može biti razlog za kaznu.
Ili evo moj primjer, vrlo jednostavan.
Godinama sam se povlačio u sebe da bi vjerovatno to bio razlog da sam sada postao agresivan i da ne pijem lijekove vjerovatno bih i nekad digao na ženu ruku ili na djecu (mislim na batine, recimo šamar) što je očit grijeh, a da ne kažem da nekom ubici dokažu da je recimo ubio nekoga jer je imao teško djetinjstvo i bio je maltretiran, silovan itd. i sad mu se to ispoljilo. Šta onda, oprošteno mu je?
Ja ovo nikad neću moći shvatiti jedino da mi neko da baš dobar dokaz.
Ja znam da u Kuranu piše otprilike baš slično, oho se onima koji se ne mole Allahu. Sad me smrčak par hadisa teško moze razuvjeriti, ali opet kažem hvala ti na odgovorima

nije lakse je slijediti islam pa uci u dzennet nego ponovo na test na sudnjem danu prolaziti.

Svi ljudi koji mijenjaju spol kažu da su oduvjek, od malena znači, osjećali da nisu žensko odnosno muško već obrnuto, i tek kada urade operaciju dođu na svoje.
na to se gleda kao na psiholoski poremecaj

covjek koji se ne osjeca kao musko, iako je musko, ili zena iako je zena...oni su u iskusenju, sve dok trpe radi Boga njima se smijesi Raj na buducem svijetu.

tako isto i ljudima koji su homosexualci, znaci ima sexualni nagon prema muskarcima, ali to sakrije, i ne ispoljava ni javno ni tajno...ako otrpi i ne ispunjava to i drzi se islama siguran sam da ce taj sa lahkocom do Dzenneta doci cak mozda lakse nego mi ostali koji nismo imali te muke.


a da ne kažem da nekom ubici dokažu da je recimo ubio nekoga jer je imao teško djetinjstvo i bio je maltretiran, silovan itd. i sad mu se to ispoljilo. Šta onda, oprošteno mu je?
stvar je u rukama Allaha na sudnjem danu da li da oprosti ili ne...

tu moze doci do nagodbe

recimo ovako, covjek ubije osobu, i pocini taj strasan grijeh zbog kojeg se ide u dzehennem, ali poslije tog cina covjek uvidio kakvu je gresku uradio, pa se iskreno iz dubine srca pokaje i krene putem islama, na sudnjem danu, covjek Bog ce oprostiti a ubijenom moze biti nagodba, ako mu BOg kaze, ako oprostis svom ubici koji se pokajao, podignut cu ti stepene u Raju, ili moze cak da mu ne oprosti, onda ubica moze da preda plati sa svojim dobrim djelima ubijenom, a ako nema dobrih djela ubijeni daje svojojih grijeha ubici, pa se to poslije vaga na sudnjem danu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#42 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

Salah ad-Din wrote:
corei3 wrote:Po nekoj logici bolje se roditi negdje gdje nemas dodira sa Islamom.
Ok smrčak, hvala na odgovorima.
Nameće mi se drugo pitanje slično predhodnom.
Svi ljudi koji mijenjaju spol kažu da su oduvjek, od malena znači, osjećali da nisu žensko odnosno muško već obrnuto, i tek kada urade operaciju dođu na svoje.
Kako nešto urođeno onda može biti razlog za kaznu.
Ili evo moj primjer, vrlo jednostavan.
Godinama sam se povlačio u sebe da bi vjerovatno to bio razlog da sam sada postao agresivan i da ne pijem lijekove vjerovatno bih i nekad digao na ženu ruku ili na djecu (mislim na batine, recimo šamar) što je očit grijeh, a da ne kažem da nekom ubici dokažu da je recimo ubio nekoga jer je imao teško djetinjstvo i bio je maltretiran, silovan itd. i sad mu se to ispoljilo. Šta onda, oprošteno mu je?
Ja ovo nikad neću moći shvatiti jedino da mi neko da baš dobar dokaz.
Ja znam da u Kuranu piše otprilike baš slično, oho se onima koji se ne mole Allahu. Sad me smrčak par hadisa teško moze razuvjeriti, ali opet kažem hvala ti na odgovorima
Vidim da se uglavnom obraćaš smrčku i nadam se da se nećeš ljutiti da i ja dam svoje skromno mišljenje.
Nije se bolje roditi gdje nemaš dodira sa Islamom, mi smo počastvovani što smo rođeni u Islamu.
U tvom razmišljanju vidim jednu nelogičnost. Volio bi da te neko oslobodi obaveze klanjanja, a da ipak ideš u Džennet. To se dvoje kosi. Ako vjeruješ u Džennet klanjaj i zaslužit ćeš Džennet. Ako ne vjeruješ što se onda imaš bojati Džehenema ako ne vjeruješ u to.

Kako možeš osjećati da si žensko, muško? Šta, muško si i voliš rozu boju pa misliš da si trebao biti žensko. Ti si ono kako se rodiš. Šta je žensko, šta je muško nametnula nam je kultura, odgoj itd. To što je medicina napredovala pa se može izvršiti promjena pola, pa to ljudi iz fazona rade, da bi bili izdvojeni po nečemu je glupost a ne potreba.

Mi smo ljudi, nismo životinje. Ne treba se podčiniti nagonu, ti si razumno biće i svakako da trebaš koristiti lijekove ako ti pomažu. Ali ti sada udariš ženu, koja bi umrla za tebe, rodila ti djete i kažeš nije do mene to sam uradio jer sam agresivan i imao sa teško djetinjstvo, to nije opravdanje. Moraš kontrolisati svoje ponašanje. Ja sam imao teško djetinjstvo, odrastao i bez roditelja jednog i sve. Išao sam kod psihologa 3 godine, i žena mi je ispričala priču koja mi je promijenila život. Došla je žena i rekla, ja galamim na muža, tučem ga, ja ne mogu ništa da mu prešutim, jednostavno ja sam takva ličnost. Kaže psiholog rekla sam joj, ti nisi takva ličnost, ti si bezobrazna, tačka. Ne idi linijom lakšeg otpora, budi muško. I ovdje tražiš kako bi mogao ući u Džennet a da ne klanjaš. Lupi šakom od sto i reci ako hoću u Džennet moram klanjati, ako hoću u Džehenem neću klanjati, gotovo, treće nema. Ne mogu udariti svoju ženu, neka sam imao najgore djetinjstvo, nije ona kriva za to, a ne udarit ću je pa ću tražiti opravdanja za to.
zagortenej wrote: Pa šta su onda oni skrivili?
Pa ništa, ako su bili dobri ljudi neće u Džehenem.
corei3 wrote:Radio sam se gdje jesam, tu sam. Meni nikako nije logično da se čovjek rodi i vjeruje u Budu (kipa) što je po Islamu odmah za džehenema, a sam on nezna za drugo i drugačije cijeli život.
Opet ponavljam sličnu priču.
Pripadnici gej populacije, privlači ih isti spol, kažu tako je od rođenja, sigurno nisu gej da prkose nekome, i sad što su takvi odma u pakao.
Pa oni su takvi, šta sad mogu da urade, ništa.
Ne razumijem nikako tu "nepravdu".
Ako ne zna za drugo i drugačije, neće ni ići u Džehenem. Ako je pripadnik druge religije, nek se ponaša u skladu sa svojom religijom. Zato je Bog i dao da na Zemlji bude više religija.

Salah ad-Dine , ti si potreban ovom forumu, super je da si se prikljucio, ko barata onakvim primjerima mora da bude na ovom forumu :thumbup:
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#43 Re: Kazna

Post by corei3 »

@Nisrin, razmišljamo slično i slično se pitamo.
Hvala svima na odgovorima ali ih ima brate ko iz rukava, ovaj će u dženet ovaj u džehenem, smrčak i Salah ad-Din to odmah znaju. Bez da vas zafrkavam, samo kažem, pardon pišem. :)
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#44 Re: Kazna

Post by Nisrin »

U Kur'anu pise da ne smijemo mi previse da se pitamo, nase je da vjerujemo, ali u skladu sa 21. stoljecem i svim mogucim naprecima oko nas i u nama, koliko je to moguce? I jos svaka religija za sebe tvrdi da je ona jedina prava i ima argumente ZA! HMmm
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#45 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

corei3 wrote:@Nisrin, razmišljamo slično i slično se pitamo.
Hvala svima na odgovorima ali ih ima brate ko iz rukava, ovaj će u dženet ovaj u džehenem, smrčak i Salah ad-Din to odmah znaju. Bez da vas zafrkavam, samo kažem, pardon pišem. :)
ni smrle ni salahudin ne zna gdje ce zavrsiti, ali mozemo jedino da kazemo ko je na putu prema dzennetu a ko prema dzehennemu na osnovu radnji i onoga sto kuran i hadis kaze, a sad ko ce gdje zavrsit to samo Bog zna.
corei3
Posts: 746
Joined: 22/05/2014 09:42

#46 Re: Kazna

Post by corei3 »

Smrcak15 wrote:
corei3 wrote:@Nisrin, razmišljamo slično i slično se pitamo.
Hvala svima na odgovorima ali ih ima brate ko iz rukava, ovaj će u dženet ovaj u džehenem, smrčak i Salah ad-Din to odmah znaju. Bez da vas zafrkavam, samo kažem, pardon pišem. :)
ni smrle ni salahudin ne zna gdje ce zavrsiti, ali mozemo jedino da kazemo ko je na putu prema dzennetu a ko prema dzehennemu na osnovu radnji i onoga sto kuran i hadis kaze, a sad ko ce gdje zavrsit to samo Bog zna.
Zanima me također još jedna stvar, recimo ja u dženetu, djeca mi u džehenemu, pa ja bi crko :( Kakvo mi je uzivanje bez moje porodice
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#47 Re: Kazna

Post by mali jomu »

corei3 wrote: Otvaram temu da bih prodiskutovao o nečemu u Islamu što nikako ne mogu da svarim. Mada odmah na početku predpostavljam da će se rasprava pretvoriti u kupus, očekujem bar nekoliko smišljenih postova koji bi mu utažili žeđ za odgovorom.
Znam da na više mjesta u Kuranu piše da samo oni koji dobra djela čine i koji se mole Allahu će ući u dženet a oni koji ne klanjaju džaba im dobra djela, sve će se to poništiti.
Ja to ne mogu da svarim nikako, jasno mi je ko noć i dan šta je napisano, ali mi ne ide u glavu.
Znam nekoliko jako dobrih ljudi čije ponašanje može biti uzor drugima, susretljivi, blagi kad treba, oštri kad treba, profesionalni, porodični, uspješni, ne piju(ako je važno), ne puše, blagi prema svojim ženama, pomažu drugima, ukratko imaju sve odlike normalnog insana, čak šta više, iznad prosjeka su po toj nekoj čovječnosti, ali ne klanjaju, vjeruju u Boga hajmo reći, ali od prakse nemaju mnogo.
I sad takav čovjek, koji je na ovo svijetu dosegao neko savršenskvo na svim poljima, neće ući u dženet jer će ga se pitati čim umre za namaz i sl. i čim to nevalja-gotovo.
Evo moja mati, pa ta žena je život za nas dala, šta sve nije prošla da nas odgoji, cijeli život joj je bio patnja, od kad je cura bila-haj radi, udala se, odgajaj djecu, stari je jos zejebavao, od svega otišla na zivcima ali ostala uspravna - prava majka. Prolila je više suza nego sto se ikad nasmijala. Život je nikad ali nikad nije mazio, a opet uspijela je sve a i dan danas uspijeva, brine u unucima, o nama, daje sebe 110%, a prije svega je blaga, tiha, nije tip žene oštrokondže, nego onako, polako, u sebi vodi tu neku bitku, izgubila prvo djete, ma sta sve ne.
I sad će mi takva majka i džehenem? Ja to ne kontam nikako.
Evo nek mi neko objasni. Hvala

Da pokusamo da zamršeno razmrsimo....... nije nikakvo cudo sto je to nerazumljivo jer svako vuce na svoju stranu, svi tako vuku na svoje da sve popuca na svim stranama, i ti sto vuku popucaju pa se razlete da se ne mogu nikako sastavit.....


Prvo: Ima hadis gdje su Ashabi pitali Poslanika zasto toliko klanja kad je njemu sve i prije, i sada i u buduce sve oprosteno? Poslanik im odgovara da ga je strah zato sto nista ne zna jer je sve u Allahovoj Milosti, zato klanja da dobije Allahovu Milost, on je samo covjek kao i svi drugi.


Drugo: Ima hadis kad je preselio jedan covjek kojeg ljudi nisu voljeli, radio je svakakve neke ruzne stvari..... ljudi ga izbjegavali i svasta..... i krenuo Poslanik da mu klanja dzenazu, a ljudi na njega da ga zaustave sa pricom da tom covjeku ne treba klanjat dzenazu, loš, ne valja, svasta ruzno radio..... itd. Poslanik njima odgovara da je dobio objavu da tom covjeku klanja dzenazu jer mu se Allah Smilovao kad je u pustinji htjeo da izvrsi malu nuzdu, nije htjeo da je izvrsi u pravcu Kabe, vec se okrenu na drugu stranu. Poslanik mu klanjao dzenazu.


Trece: Ima hadis gdje Poslanik kaze da niko nece uci u Dzenet svojim klanjanjem, vec samo sa Allahovom Milosti.


Cetvrto: Ima hadis gdje Poslanik kaze da ce puno "ucenjaka" otici u dzehenem jer su drugima govorili da rade ono sto ni oni sami nisu radili....


Peto: Ima hadis gdje Poslanik kaze da Allahu ne treba ni nase klanjanje, ni nasa dobra djela...... ni da imas ni da nemas, vec to sve treba nama da bi dobili Allahovu Milost, a to nije nase...... to je Allahovo.


Zato je Poslanik najvise od svih ljudi klanjao, dovio i molio........... stalno Allaha da mu oprosti i da mu se smiluje.



Milost nije data ljudskim rukama, pa da je daju ili oduzimaju kako je ljudima ceif, ona je Allahova i On je daje kome hoce i oduzima kome hoce.

Svako dobro djelo od bilo koga..... ljudima moze izgledat da je lose, dok Allahu moze biti veliko.......


Klanjanje je samo put prema Allahovoj Milosti, ali se ne zna ko ce doci a ko ne. Nije to ja cu klanjat i sta me briga dobar sam.....
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#48 Re: Kazna

Post by nemezis »

Salah ad-Din wrote:Ako ne zna za drugo i drugačije, neće ni ići u Džehenem. Ako je pripadnik druge religije, nek se ponaša u skladu sa svojom religijom. Zato je Bog i dao da na Zemlji bude više religija.
Hoćeš reći da će katolici i pravoslavci, na primjer, koji se ponašaju u skladu sa svojom religijom ići u dženet?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#49 Re: Kazna

Post by Smrcak15 »

corei3 wrote:
Smrcak15 wrote:
corei3 wrote:@Nisrin, razmišljamo slično i slično se pitamo.
Hvala svima na odgovorima ali ih ima brate ko iz rukava, ovaj će u dženet ovaj u džehenem, smrčak i Salah ad-Din to odmah znaju. Bez da vas zafrkavam, samo kažem, pardon pišem. :)
ni smrle ni salahudin ne zna gdje ce zavrsiti, ali mozemo jedino da kazemo ko je na putu prema dzennetu a ko prema dzehennemu na osnovu radnji i onoga sto kuran i hadis kaze, a sad ko ce gdje zavrsit to samo Bog zna.
Zanima me također još jedna stvar, recimo ja u dženetu, djeca mi u džehenemu, pa ja bi crko :( Kakvo mi je uzivanje bez moje porodice
ne bi crko....

ako ja obican smrtnik mogu da rijesim ovaj problem sta mislis moze li Bog onda?


Recimo ti u Raj a tvoj djeca u dzehennem, sta mislis, da sa ulaskom u raj jednostavno ti se djeca izbiju iz sjecanja,

zamisli se ja ti sad kazem , znas li ti da si zivio prije ovoga zivota, tvoja djeca sa zaglavila u drugom univerzumu koji nije dobar, a ti ovdje, dali bi imao ikakvih osjecaja prema njima, ako nemas pojma o njima ikakvog, niti znas da si ih imao...pa mozes li imati emocije u tom slucaju ne mozes, niti si ih ikad vidio, ni cuo, niti imas kakvo znanje o njima...eh zamisli se takva situacija bude u Raju, jednostavno ti se izbrisu iz sjecanja. ovo je jedna solucija.

imas i druga bolja solucija.

da tvoja djeca ako odu u dzehennem, moze ti Bog dati da imas u orginalu istu tu djecu, nikakve razlike izgledom osim sto su poboljsana verzija djece sa ovoga svijeta, kad kazem poboljsana verzija da su ljepseg ponasanja u Raju nego sto su bili na zemlji.
ali duse prave djece su u dzehennemu ( nisu vise djeca , to su odrasli ljudi koji su zasluzili dzehennem, ali za tebe je to tvoje dijete).
tako da moze biti da duse stvarne djece (tj. odraslih osoba koje zasluze pakao) udju u pakao, dok djeca istog izgleda samo poboljsanog ponasanja i bvez ikakvih defekata u naravi i ponasanju.

ako ja mogu smisliti rjesenja da osoba ne tuguje u Raju onda sta mislis moze li svemoguci Bog....uostalom u Raju nema tuge i zalosti.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#50 Re: Kazna

Post by King Theoden »

Nisrin wrote:U Kur'anu pise da ne smijemo mi previse da se pitamo, nase je da vjerujemo, ali u skladu sa 21. stoljecem i svim mogucim naprecima oko nas i u nama, koliko je to moguce? I jos svaka religija za sebe tvrdi da je ona jedina prava i ima argumente ZA! HMmm
U kojem to kur'anu piše?
Post Reply