APOSTOL PAVAO

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fortaleza
Posts: 5627
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#26 Re: APOSTOL PAVAO

Post by fortaleza »

Smrcak15 wrote:
fortaleza wrote: Nismo se razumjeli. Zašto je obrezivanje uopće uvedeno? Zakon mora imati svrhu.
radi higijene, stiti od bolesti kako muskarca tako i zenu.
Mislio sam više na duhovnu komponentu, pošto se u tom kontekstu i govori. Ako je pitanje religijske prakse i pravila samo u tjelesnom aspektu onda možemo zaključiti da je obrezivanje nepotrebno po duhovnost.

Jelte ako se bolje peremo. :D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#27 Re: APOSTOL PAVAO

Post by sadie_forever »

fortaleza wrote:
Smrcak15 wrote:
fortaleza wrote: Nismo se razumjeli. Zašto je obrezivanje uopće uvedeno? Zakon mora imati svrhu.
radi higijene, stiti od bolesti kako muskarca tako i zenu.
Mislio sam više na duhovnu komponentu, pošto se u tom kontekstu i govori. Ako je pitanje religijske prakse i pravila samo u tjelesnom aspektu onda možemo zaključiti da je obrezivanje nepotrebno po duhovnost.

Jelte ako se bolje peremo. :D
Pa onda ne Moras ni postovati semafor Ako pazis i razgledas :D zaboravöjas da su judaizam \islam i dio svjetovnog.

Drugihpar opanaka ne ciste se dovoljno,cak djecu koju pregleda moja rodica neobrezanu vidi koliko ne ciste ili ne uspjevaju,zamisli odrasle..MA fuj
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#28 Re: APOSTOL PAVAO

Post by Smrcak15 »

fortaleza wrote:
Smrcak15 wrote:
fortaleza wrote: Nismo se razumjeli. Zašto je obrezivanje uopće uvedeno? Zakon mora imati svrhu.
radi higijene, stiti od bolesti kako muskarca tako i zenu.
Mislio sam više na duhovnu komponentu, pošto se u tom kontekstu i govori. Ako je pitanje religijske prakse i pravila samo u tjelesnom aspektu onda možemo zaključiti da je obrezivanje nepotrebno po duhovnost.

Jelte ako se bolje peremo. :D
možemo zaključiti da je obrezivanje nepotrebno po duhovnost.
Bog trazi higijenu od nas, a ne da budemo peksini kad stane ispred njega na molitvi...osim mozda da je tebi svjedeno da si prljav kad mu se molis :-)
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#29 Re: APOSTOL PAVAO

Post by sadie_forever »

Treba imat na umu da SU evropljani rimljani bili divljaci za arape jevreje,trebalo je da saul prilagodi vjeru svojima da bi je oni uopste pogledali.sve im se prilagodilo pocevsi od bozica...kao da bi neki barbar prihvatio obrezivanje Suzdrzavanje od svinjetine bi al djavola

S druge strane islam se sirio u svom izvornom obliku svugdje,po sarajevu SU do jucer zene nosile nikab.sad SU svugdje desava sekularizacija ,turska,saudija itd Ali i to je islam prorekao
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#30 Re: APOSTOL PAVAO

Post by Smrcak15 »

sadie_forever wrote: Pa onda ne Moras ni postovati semafor Ako pazis i razgledas :D zaboravöjas da su judaizam \islam i dio svjetovnog.

Drugihpar opanaka ne ciste se dovoljno,cak djecu koju pregleda moja rodica neobrezanu vidi koliko ne ciste ili ne uspjevaju,zamisli odrasle..MA fuj
jako jako tesko je ostati cist i biti neobrezan, jer poslije mokrenja uvijek se moze desiti da po koja kap izcuri , kad izcuri onda se mokraca akumulira po kozicu i tu kad imas toplotu i vlagu, idealno mjesto za bakterije, samim tim i sebe mozes nastetiti i zenu sexualno
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#31 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

šarf wrote: Pavao je ,kao vrstan poznavalac pisma pisao o mnogočemu.
Jvc,pošto poznaješ Pismo,kako bi pokazao da Pavao jest kršćanin a ne neko ko je "uveo novu vjeru"?Da li je on ukinuo držanje Mojsijevog zakona ?
Izravna ili neizravna ukazivanja u pismu bi mogla pomoći.

N.p.,Izraelci su imali državu i morali su je braniti.Imali su vojsku,vojska je bila naoružana.A onda dolazi Isus ,okuplja oko sebe grupu ljudi,poučava ih božanskim načelima,i kaže im u jednom trenutku "ko se mača hvata od mača će i poginuti".Te riječi su apsolutno suprotne cijeloj dotadašnjoj povijesti Izraela.Također,u jednom proročanstvu Isus kaže"kada vidite da Jeruzalem opkoli vojska vi bježite".Drugim riječima rekao im je ,"nemojte se boriti protiv onih koji osvajaju Izrael".
Ono čemu je poučavao apostole bilo je nešto potpuno novo.Dakle,okupljajući učenike oko sebe,propovijedajući Božje Kraljevstvo,Isus je postavio temelj kršćanske skupštine.
Ovo je neizravno ukazivanje iz Pisma da nije Pavao začetnik kršćanstva.A ima ih još.
Naravno da je pisao o svim bitnim tememam, ali sam se ovdje dotakao Zakona jer se o njemu najvise diskutuje.

Dovoljno je procitati Petrove poslanica ili pisma upucene crkvama tog vremena.

Petar kao vjerni i ocevidac
Petar stavlja veliku tezinu onoga sto pise da je on sam ocevidac Isusovog zivota.
1 Petrova 5:1
"Starješine dakle među vama opominjem, ja sustarješina i svjedok Kristovih patnja, a zato i zajedničar slave koja se ima očitovati:"

2 Petrova 1:16-18
"Ta nismo vam navijestili snagu i Dolazak Gospodina našega Isusa Krista slijedeći izmudrene priče, nego kao očevici njegova veličanstva. Od Oca je doista primio čast i slavu kad mu ono od uzvišene Slave doprije ovaj glas: Ovo je Sin moj, Ljubljeni moj, u njemu mi sva milina! Taj glas, koji s neba dopiraše, čusmo mi koji bijasmo s njime na Svetoj gori."

Petar i Trojstvo :Krist Gospodin

1 Petrova 1:3
"Blagoslovljen Bog i Otac Gospodina našega Isusa Krista koji nas po velikom milosrđu svojemu uskrsnućem Isusa Krista od mrtvih nanovo rodi za životnu nadu,2

(Otkup koju je Bog platio da nas spasi) 1 Pet 1:19 "nego dragocjenom krvlju Krista, Jaganjca nevina i bez mane."

1 Petrova 3:18
"Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne, da vas privede k Bogu - ubijen doduše u tijelu, ali oživljen u duhu."

1 Petrova 3:22
"koji, uzašavši na nebo, jest zdesna Bogu, pošto mu bijahu pokoreni anđeli, vlasti i sile."

2 Petrova 1:1
"onima koje pravednošću Boga našega i Spasitelja Isusa Krista zapade ista dragocjena vjera kao i nas."

Petrova definitivna izjava: Pavao nije neprijatelj
Petar objavljuje Pavlova pisma kao samo Pismo, poricuci bilo kakav teoloski raskol izmedu njih dvoje

2 Petrova 3:15-16
"A strpljivost Gospodina našega spasenjem smatrajte, kako vam i ljubljeni brat naš Pavao napisa po mudrosti koja mu je dana. Tako u svim poslanicama gdje o tome govori. U njima ima ponešto nerazumljivo, što neupućeni i nepostojani iskrivljuju, kao i ostala Pisma - sebi na propast."

Da zakljucim. Apostol Petar je vazan svjedok. Prvo izabrani medu svim ucenicima, najintimnijim ocevicem isusove sluzbe, Isusovom raspecu, njegovim pojavama nakon uskrsnuca, njegovim uzenesenjem, sve do prvog desetljeca rasta same Crkve, Bozijim vizijima koja je zauvijek promijenila tok krscanskog pokreta koji su djelovali i osnazivali missio Dei nacijama.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#32 Re: APOSTOL PAVAO

Post by Smrcak15 »

INteresanta stvar da Pavle kaze da laze ljudima kako bi promovirao svoju vjeru, a krscani i dalje vjeruju njemu i uzimaju od njega izvor za svoje spasnje :-) to je prava strahoba, nije cudo sto Bog u Kuranu naziva zabludjelim narodom, koji su skrenuli sa pravog puta, i poziva ih da se priklone muslimanima da bi bili spaseni.

Da nama muhammed kaze, ja cu vas lagati kako bi promovisao islam....ja bi odmah rekao, stoooop ba, koga ces to ti lagati i sta ces to ti lazima promovisati ba....ma haj zdravo, nisi ti nikakav poslanik ako si primoran lazima da promovvises svoje ideje.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#33 Re: APOSTOL PAVAO

Post by sadie_forever »

Smrcak15 wrote:INteresanta stvar da Pavle kaze da laze ljudima kako bi promovirao svoju vjeru, a krscani i dalje vjeruju njemu i uzimaju od njega izvor za svoje spasnje :-) to je prava strahoba, nije cudo sto Bog u Kuranu naziva zabludjelim narodom, koji su skrenuli sa pravog puta, i poziva ih da se priklone muslimanima da bi bili spaseni.

Da nama muhammed kaze, ja cu vas lagati kako bi promovisao islam....ja bi odmah rekao, stoooop ba, koga ces to ti lagati i sta ces to ti lazima promovisati ba....ma haj zdravo, nisi ti nikakav poslanik ako si primoran lazima da promovvises svoje ideje.

Krscnstvo se prilagodjavalo masama i dan danas se prilagodjava(Pederi medju svestenicima normala u nekim zapadnjackim drzavama).Zelim reci mjenjaju se kako koje vrijeme dolazi i Gdje tu istina? Islam je ili uzmi ili ostavi,i opet se siri brzinom vecom nego krscanstvo.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#34 Re: APOSTOL PAVAO

Post by Smrcak15 »

sadie_forever wrote:
Smrcak15 wrote:INteresanta stvar da Pavle kaze da laze ljudima kako bi promovirao svoju vjeru, a krscani i dalje vjeruju njemu i uzimaju od njega izvor za svoje spasnje :-) to je prava strahoba, nije cudo sto Bog u Kuranu naziva zabludjelim narodom, koji su skrenuli sa pravog puta, i poziva ih da se priklone muslimanima da bi bili spaseni.

Da nama muhammed kaze, ja cu vas lagati kako bi promovisao islam....ja bi odmah rekao, stoooop ba, koga ces to ti lagati i sta ces to ti lazima promovisati ba....ma haj zdravo, nisi ti nikakav poslanik ako si primoran lazima da promovvises svoje ideje.

Krscnstvo se prilagodjavalo masama i dan danas se prilagodjava(Pederi medju svestenicima normala u nekim zapadnjackim drzavama).Zelim reci mjenjaju se kako koje vrijeme dolazi i Gdje tu istina? Islam je ili uzmi ili ostavi,i opet se siri brzinom vecom nego krscanstvo.
to je sto je atraktivno sa islamom, ne okrece se kako ga vjetar puse....nego ovako je od Boga uzmi ili ostavi...i to je ono sto ga cini privlacnim i sto je sacuvalo da imamo izvornu vjeru od Boga do dan danas a krscani to nemaju, pa vidis ljudi najveci izvor vjere im Pavle koji licno kaze u bibliji da laze da bi promovisao svoje ideje :-) kud ces dalje.

da oni malo bolje citaju i bibliju i Kuran uvjedjeli bi da je islam upravo onaj izvorna vjera krscanstvo kojoj oni teze, a ovo danasnje krscanstvo je produkt pavla a ne Isusa, jer cim je pavle uklonio stare zakone samim tim automatski je stvorio i krscanstvo.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#35 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

Ova rasprava izmedu sadie i smrcka me podjeca na onu narodnu "Vidjela zaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu".

Klasicni islamski znanstvenici nisu bili jednoglasni cak ni u pogledu obrezivanja samog Muhameda.

1. Ibn Ishaq/Ibn Hisham Pisali su o svemu i svacemu. Cak i poeziju koju su na bojnom polju izgovorili borci ukljucena je u njihova djela, ali se ne spominje obrezanje!
2. Hasan Al Basri muslimanski teolog roden u Medini i rani ucenjak prosvjeduju da su mnogi ljudi koji pripadaju razlicitim rasama postali muslimani u vrijeme Muhameda. Niko nije pogledao ispod odjece da vidi jesu li obrezani ili ne. (Izvor: Ibn-Qudamah ndd 1:85)
3. Ibn Hanbal spominje u svom 'Al Musnad' Osman Ibn Abi-al-As pozvan je na obrezivanje, ali je odbio poziv. Na pitanje zasto, on je odgovorio: ]u dane Muhammeda nismo prakticirali obrezanje i nismo bili pozvani '(Ibn Hanbal 1998: 4: 127)

Posto vidim da je jedan od preduvjeta da odes u Raj pitanje tvoje cune, onda bi trebalo nesto "opipljivo" da bude napisano o ovoj temi da covjek ne zaluta. Cinjenica je da praksa obrezivanja kao vjerskog dekreta nema apsolutno nikakvu podrsku u Kuranu. Ako ima, volio bi da je neko napise. O samom zakonu o ishrani bolje da ne pisem, Muhamed se i toga drzao do u potpunosti, zar ne?
Last edited by JVC on 24/04/2019 13:51, edited 3 times in total.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#36 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

Inace rezonovanje i postavljanje nekih stvari od strane Smrcka i doticne Sadie mi je slicno ovom videu.
Ko skonta dobro je, ko ne skonta... :D
Ovaj video nema smisla, kao ni 99% Smrckovih postova na ovom forumu i njegovo rezonovanje je isto kao i promasena poruka ovog videa.
Gledajuci video pitam se da li ovaj tip kad ude u tudu kucu naljuti se jer ljudi koji tamo zive imaju slike svoje bake i djeda koja visi na zidu, umjesto slika njegovih?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#37 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

sadie_forever wrote: Pa onda ne Moras ni postovati semafor Ako pazis i razgledas :D zaboravöjas da su judaizam \islam i dio svjetovnog.

Drugihpar opanaka ne ciste se dovoljno,cak djecu koju pregleda moja rodica neobrezanu vidi koliko ne ciste ili ne uspjevaju,zamisli odrasle..MA fuj
Drugi par opanaka je da ti i tvoja rodica imate predrasude, stereotipe i sve ostalo cemu to vodi. E to je "MA fuj" po nekom razumom vodenom razmisljanju sadie darling :thumbup:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#38 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:INteresanta stvar da Pavle kaze da laze ljudima kako bi promovirao svoju vjeru, a krscani i dalje vjeruju njemu i uzimaju od njega izvor za svoje spasnje :-) to je prava strahoba, nije cudo sto Bog u Kuranu naziva zabludjelim narodom, koji su skrenuli sa pravog puta, i poziva ih da se priklone muslimanima da bi bili spaseni.

Da nama muhammed kaze, ja cu vas lagati kako bi promovisao islam....ja bi odmah rekao, stoooop ba, koga ces to ti lagati i sta ces to ti lazima promovisati ba....ma haj zdravo, nisi ti nikakav poslanik ako si primoran lazima da promovvises svoje ideje.
Hajde de, procitaj navedeni hadis, ba


Narrated Jabir bin 'Abdullah:

Allah's Apostle said, "Who is willing to kill Ka'b bin Al-Ashraf who has hurt Allah and His Apostle?" Thereupon Muhammad bin Maslama got up saying, "O Allah's Apostle! Would you like that I kill him?" The Prophet said, "Yes," Muhammad bin Maslama said, "Then allow me to say a (false) thing (i.e. to deceive Kab). "The Prophet said, "You may say it."

Klasifikacija hadisa je SAHIH

https://muflihun.com/bukhari/59/369
Last edited by JVC on 24/04/2019 15:21, edited 1 time in total.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#39 Re: APOSTOL PAVAO

Post by sadie_forever »

JVC wrote:
sadie_forever wrote: Pa onda ne Moras ni postovati semafor Ako pazis i razgledas :D zaboravöjas da su judaizam \islam i dio svjetovnog.

Drugihpar opanaka ne ciste se dovoljno,cak djecu koju pregleda moja rodica neobrezanu vidi koliko ne ciste ili ne uspjevaju,zamisli odrasle..MA fuj
Drugi par opanaka je da ti i tvoja rodica imate predrasude, stereotipe i sve ostalo cemu to vodi. E to je "MA fuj" po nekom razumom vodenom razmisljanju sadie darling :thumbup:
Nije predrasuda Ako vidis,ona vidja ja Bogu hvala ne :D
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#40 Re: APOSTOL PAVAO

Post by zagortenej »

JVC wrote:Ova rasprava izmedu sadie i smrcka me podjeca na onu narodnu "Vidjela zaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu".

Klasicni islamski znanstvenici nisu bili jednoglasni cak ni u pogledu obrezivanja samog Muhameda.

1. Ibn Ishaq/Ibn Hisham Pisali su o svemu i svacemu. Cak i poeziju koju su na bojnom polju izgovorili borci ukljucena je u njihova djela, ali se ne spominje obrezanje!
2. Hasan Al Basri muslimanski teolog roden u Medini i rani ucenjak prosvjeduju da su mnogi ljudi koji pripadaju razlicitim rasama postali muslimani u vrijeme Muhameda. Niko nije pogledao ispod odjece da vidi jesu li obrezani ili ne. (Izvor: Ibn-Qudamah ndd 1:85)
3. Ibn Hanbal spominje u svom 'Al Musnad' Osman Ibn Abi-al-As pozvan je na obrezivanje, ali je odbio poziv. Na pitanje zasto, on je odgovorio: ]u dane Muhammeda nismo prakticirali obrezanje i nismo bili pozvani '(Ibn Hanbal 1998: 4: 127)

Posto vidim da je jedan od preduvjeta da odes u Raj pitanje tvoje cune, onda bi trebalo nesto "opipljivo" da bude napisano o ovoj temi da covjek ne zaluta. Cinjenica je da praksa obrezivanja kao vjerskog dekreta nema apsolutno nikakvu podrsku u Kuranu. Ako ima, volio bi da je neko napise. O samom zakonu o ishrani bolje da ne pisem, Muhamed se i toga drzao do u potpunosti, zar ne?
tačno.
čak se nigdje ne navodi da je i Muhamed bio obrezan.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#41 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

sadie_forever wrote:
Nije predrasuda Ako vidis,ona vidja ja Bogu hvala ne :D
Bio je u pravu kao i mnogo puta do sada: "Ne onečišćuje čovjeka što ulazi u usta, nego što iz usta izlazi - to čovjeka onečišćuje."
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4354
Joined: 09/09/2018 23:21

#42 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

Vi ste tu napisali da Petar pise Bibliju i kopirali par recenica, gdje on pise svojim vidjenjem i svojim razmisljanjem stvari opisuje. Bez ikakvog degradiranja ni Petra ni Pavla, kako vi tu Knjigu zovete Božijom? Na osnovu cega ako se covjek u njoj potpisuje i on citira kako je cuo i kako pamti a ne citira sam Bog?
U Kur'anu se niko mimo Boga ne potpisuje, i ovo mi je jako cudno nesto novo sto vidim...
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#43 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

tuzlak1212 wrote:Vi ste tu napisali da Petar pise Bibliju i kopirali par recenica, gdje on pise svojim vidjenjem i svojim razmisljanjem stvari opisuje. Bez ikakvog degradiranja ni Petra ni Pavla, kako vi tu Knjigu zovete Božijom? Na osnovu cega ako se covjek u njoj potpisuje i on citira kako je cuo i kako pamti a ne citira sam Bog?
U Kur'anu se niko mimo Boga ne potpisuje, i ovo mi je jako cudno nesto novo sto vidim...
Onako za polaznike da ponovimo, Biblija je zbirka od 66 knjiga koju je napisalo oko 40 autora, na tri razlicita jezika, na tri razlicita kontinenta, tokom otprilike 1600 godina. Budući da je Biblija nadahnuta od Boga, ona je automatski autoritativna sto potvrduje i sam Kuran koji ti citas svakodenvno, tako da ne vidim razlog za ovako banalna pitanja.
p.s. i kako ce Petar degradirati samog sebe? Ovim sto pises, pokazujes nepoznavanje samog Pisma.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#44 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Dame i gospodo,
šteta da se ovako lijepa tema izgubi u besmislenom dokazivanju nečega.
Ova tema očito traži dobro poznavanje Biblije.I potrebno je znati govoriti argumentima i biti čovjek i reći ,prvo sebi ,nisam u pravu ako nemaš dobre argumente,i priznati da su drugi u pravu ako imaju dokaze za nešto.I naravno pokušajmo pratiti što drugi govore da to bude smislen razgovor.
Molim vas ,koncentrišite se na argumente a ne na osobna mišljenja.Neko je gore postavio pitanje ,što je svrha obrezanja,a drugi je odgovorio da je to zbog higijene,a onda besmislena rasprava jest,nije,jest,nije...Ako neko misli da je to zbog higijene,to je osobno mišljenje,jer nije naveo nikakav dokaz iz Biblije,jer o toj temi govori samo Biblija.
Ali ovo nije tema obrezanje,Pavle jest pisao o tome ali nije bio prvi koji je o tome pisao.Govoriti da je Pavao zabranio nešto ,pokazatelj je nepoznavanja Biblije.
Pavao je bio,današnjim rječnikom ,pravnik,poznavatelj zakona,visoko obrazovan,rimski građanin ,govorio je nekoliko jezika.
Sve što je pisao temeljio je na Pismu.Onima kojima je pisao mogli su to provjeriti u tom istom Pismu.Čak šta više Pavao je motivirao druge da provjere u da li ono što on piše ima temelj u Pismu.U Djelima apostolskim 17:10-Čim je pala noć, braća su poslala Pavla i Silu u Bereju. Kad su stigli onamo, otišli su u židovsku sinagogu. 11 A ovi su Židovi bili plemenitiji od onih u Solunu, jer su svim srcem primili riječ i svaki dan istraživali Pisma da vide je li to tako."

Ono što im je Pavle govorio oni su istraživali da vide je li to tako.Dakle,nije ih mogao navesti na pogrešno razmišljanje i vjerovanje.

Isti princip trebamo imati svi .Provjeriti.I ne samo na ovoj temi.Ako tako radimo drugima nećemo dopustiti da nas vuku za nos.I na tanak led.
Bez puno riječi doći ćemo do istine.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4354
Joined: 09/09/2018 23:21

#45 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

JVC wrote:
tuzlak1212 wrote:Vi ste tu napisali da Petar pise Bibliju i kopirali par recenica, gdje on pise svojim vidjenjem i svojim razmisljanjem stvari opisuje. Bez ikakvog degradiranja ni Petra ni Pavla, kako vi tu Knjigu zovete Božijom? Na osnovu cega ako se covjek u njoj potpisuje i on citira kako je cuo i kako pamti a ne citira sam Bog?
U Kur'anu se niko mimo Boga ne potpisuje, i ovo mi je jako cudno nesto novo sto vidim...
Onako za polaznike da ponovimo, Biblija je zbirka od 66 knjiga koju je napisalo oko 40 autora, na tri razlicita jezika, na tri razlicita kontinenta, tokom otprilike 1600 godina. Budući da je Biblija nadahnuta od Boga, ona je automatski autoritativna sto potvrduje i sam Kuran koji ti citas svakodenvno, tako da ne vidim razlog za ovako banalna pitanja.
A nisam to znao, mislio sam da ima samo stari i novi zavjet, i da su to 2 knjige, a to je kolekcija knjiga :D Jesam neznalica :D
A kako znate da neko ne iskoristava vase vjerovanje u Bozije nadahnuce da ubaci nesto svoje svojom voljom? Kako znate da je nesto Bozije nadahnuce a ne podmetanje? Kako se snalazite ako u nekoj novijoj knjizi dodje kontrateza nekoj starijoj knjizi? Jel to pobijanje prijasnjeg Zakona novim Zakonom? Puno je ovo pitanja, ako te mori ne moras odgovarat :D
Ako ja nadahnut Bogom napisem zbirku iz matematike, jel to onda Bozija zbirka iz matematike po toj logici? Sta znaci Biblija je nadahnuta Bogom, ko to garantuje i cijim pravom to garantuje s obzirom da se Bog slabo gdje potpisuje, smao ljudi pisu? Ne vidim velicinu ni prisustvo ni Boga ni Oca ni Isusa u knjigama koji trebaju njima da priblizavaju, ako svi osim Boga i Isusa pisu tu svetu knjigu. Sad je jos cudnije, ali OK ne moramo svi sve shvatat :thumbup:
Kur'an potvrđuje samo Indžil kao jednu knjigu i za njeg govori da su je ljudi izmjenili pa sta god to znacilo ja ne znam tumacit svete knjige. Mozda ti znas zasto u Kur'anu pise da je Isusov Indžil promjenjen od ljudi i da to vise nije ono na sta je Isus pozivao.

Ali no hard feelings, slazem se sa šarfom da su ovo teska pitanja i zahtjeva se vece znanje nego sto mi imamo, necemo nigdje ovakvim govorom dogurati :D :thumbup:
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#46 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Tema je Pavao.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4354
Joined: 09/09/2018 23:21

#47 Re: APOSTOL PAVAO

Post by tuzlak1212 »

Ja sam motivisan Petrovim citatima iz Biblija postavio ovo pitanje zacudjen ko se na tekstu potpisuje, izvinjavam se na skretanju s teme :wink: :thumbup:
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#48 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Tuzlak i ja sam tuzlak.
Znanje imamo svi samo moramo malo svoje stavove korigirati.
Ostani na temi pa ćemo mirno,sabur doći do još većih saznanja.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#49 Re: APOSTOL PAVAO

Post by šarf »

Molim te citiraj iz Biblije ono što te muči
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#50 Re: APOSTOL PAVAO

Post by JVC »

tuzlak1212 wrote:
A nisam to znao, mislio sam da ima samo stari i novi zavjet, i da su to 2 knjige, a to je kolekcija knjiga :D Jesam neznalica :D
A kako znate da neko ne iskoristava vase vjerovanje u Bozije nadahnuce da ubaci nesto svoje svojom voljom? Kako znate da je nesto Bozije nadahnuce a ne podmetanje? Kako se snalazite ako u nekoj novijoj knjizi dodje kontrateza nekoj starijoj knjizi? Jel to pobijanje prijasnjeg Zakona novim Zakonom? Puno je ovo pitanja, ako te mori ne moras odgovarat :D
Ako ja nadahnut Bogom napisem zbirku iz matematike, jel to onda Bozija zbirka iz matematike po toj logici? Sta znaci Biblija je nadahnuta Bogom, ko to garantuje i cijim pravom to garantuje s obzirom da se Bog slabo gdje potpisuje, smao ljudi pisu? Ne vidim velicinu ni prisustvo ni Boga ni Oca ni Isusa u knjigama koji trebaju njima da priblizavaju, ako svi osim Boga i Isusa pisu tu svetu knjigu. Sad je jos cudnije, ali OK ne moramo svi sve shvatat :thumbup:
Kur'an potvrđuje samo Indžil kao jednu knjigu i za njeg govori da su je ljudi izmjenili pa sta god to znacilo ja ne znam tumacit svete knjige. Mozda ti znas zasto u Kur'anu pise da je Isusov Indžil promjenjen od ljudi i da to vise nije ono na sta je Isus pozivao.

Ali no hard feelings, slazem se sa šarfom da su ovo teska pitanja i zahtjeva se vece znanje nego sto mi imamo, necemo nigdje ovakvim govorom dogurati :D :thumbup:
Drago mi je da one koji ne znaju mogu necemu nauciti :D
Mozes se ti slagati sa sarfom, smrckom ili sa sadie darling, ti se ne slasez sa onim sto pise u tvojoj knjizi, a evo citiram:
Sura 5:71:
"Say, O People of the Book! You are not (founded) on anything UNTIL you PERFORM the TORAH and the GOSPEL, and what was revealed to you from your Lord."

No hard feelings drug moj, ali knjiga koja ne zna da razluci sta je TORAH ili GOSPEL, ili je totalno zbunjenja iako je direkta objava od Boga barem tebi nije tesko, pa odi na wikipedia-u da ti objasn sta je TORA a sta je GOSPEL ili INJIL.
Post Reply