Turizam u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#26

Post by Fair Life »

Aorta wrote:Pitanje je bilo sta to mi imamo ponuditi? Mislim da ova stranica, ko god da je "sastavio," na svom foto-video linku prikazuje neke od mnogih prirodnih ljepota u BiH koje mozemo ponuditi turistima. Da se zimski turizam u Bosni razvije koliko potencijal dozvoljava, neko rece da bi bili "Sinapor Evrope." :)
Mislim da je davno proslo vrijeme turizma kad su se turisti zadovoljavali "razbacivanjem" svojih pogleda po prirodnim ljepotama.

Danas turisti traze i mnoge druge sadrzaje koje BiH nema u svojoj ponudi.
nendertalac
Posts: 563
Joined: 19/02/2005 23:25
Contact:

#27

Post by nendertalac »

Fair Life wrote:
Aorta wrote:Pitanje je bilo sta to mi imamo ponuditi? Mislim da ova stranica, ko god da je "sastavio," na svom foto-video linku prikazuje neke od mnogih prirodnih ljepota u BiH koje mozemo ponuditi turistima. Da se zimski turizam u Bosni razvije koliko potencijal dozvoljava, neko rece da bi bili "Sinapor Evrope." :)
Mislim da je davno proslo vrijeme turizma kad su se turisti zadovoljavali "razbacivanjem" svojih pogleda po prirodnim ljepotama.

Danas turisti traze i mnoge druge sadrzaje koje BiH nema u svojoj ponudi.
Nemoj im davat besplatno savjete!!!

Meni je sve o nasem turizmu bilo jasno kad sam u Ferhadiji u izlogu jedne turisticke agencije vidjela letak na kom pise "LJETOVANJE U ISTAMBULU".
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#28

Post by zzzzz »

nendertalac wrote:To samo potvrdjuje ovo sto sam ja vec napisala...
Ipak je ovo korak naprijed, naravno ukoliko se radi o ozbiljnoj firmi koja ce da izradi nekakav plan i program i da kazu koji su to projekti koji bi bili interesantni i privlacni za investitore (odakle se mogu izvuci pare)

Konkurencija u zimskom turizmu je mnogo zesca nego u ljetnom jer je teze animirati ljude u planini.
Hrvatska se prodaje na "golo" more a vanpasionska ponuda je ispod nule. Mogu prolaziti na dvije vrste salate (u principu paradajz i kupus u svakom restoranu) dok im dolaze nezahtjevni gosti. To prolazi jer je to masovni turizam za razliku od zimskog gdje su gosti probraniji.
nendertalac
Posts: 563
Joined: 19/02/2005 23:25
Contact:

#29

Post by nendertalac »

Ma svasta bi ja na to imala da dodam al necu i gotovo! :x
nendertalac
Posts: 563
Joined: 19/02/2005 23:25
Contact:

#30

Post by nendertalac »

Sa konferencije za turizam u RS-u (a ni federacija nije sigurno nista bolja):

"jedino po cemu su ova Turska kupatila, kojima se vi dicite, autenticna je to sto se 500 godina - od kad su napravljena - ni dinar jedan nije u njih ulozio."

Jeli to kod nas nema niko ko se "razumije" u Turizam??? Mogu ti garantovati da ima! ali nasi narodni posranici ne vole nikako kad im neko lokalni dodje i kaze - ljudi ovo sto radite ne valja, moze i treba bolje. Ni slucajno. Pametovat mogu samo stranci. A nasi pametni ljudi se mogu poslije nadati da dobiju posao na "novim radnim mjestima", sigurno ce biti puno posla za diplomce sa anglistike i orijentalistike - konobarice i sobarice sa odlicnim poznavanjem 2-3 svjetska jezika su sad moderne.
mr_orange
Posts: 451
Joined: 01/11/2004 21:41

#31

Post by mr_orange »

Mozda da organizujemo igre 'ganje po minskom polju', ili '10 dana u logoru', 'mjesec bez vode, struje, a bogami i hrane', kao autenticne bosanske turisticke ponude. :D
nendertalac
Posts: 563
Joined: 19/02/2005 23:25
Contact:

#32

Post by nendertalac »

mr_orange wrote:Mozda da organizujemo igre 'ganje po minskom polju', ili '10 dana u logoru', 'mjesec bez vode, struje, a bogami i hrane', kao autenticne bosanske turisticke ponude. :D
e upravo tako!
Survive Bosnia and Herzegovina
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#33

Post by Fair Life »

Image
User avatar
Bumerang
Posts: 1615
Joined: 27/06/2003 00:00

#34

Post by Bumerang »

Tourism Association of Sarajevo
:shock: http://www.sarajevo-tourism.com/eng/default.wbsp :)

lampa
Posts: 3
Joined: 29/03/2004 18:14

#35

Post by lampa »

Nasa sansa je da furamo alpski turizam.Imamo puno prelijepih planina kao npr. Bjelasnica,Prenj,Igman,Vlasic,Maglic... Organizovati planinarenje,extremno penjanje npr. i stranci bi dolazili stalno jer imamo povoljno uslove i klimatske i geografske. Dalje imamo rjeke koje su jedne od ljepsih u Evropi,Una Neretva,Rakitnica,Trebizat. Raftingje postao popularan kod nas ali mi bude zao kad vidim uvijek strance tamo,nigdje nas.Pola raje u Bosni ne zna za to ili misle da je to skupo,znaci mora marketing tu uletiti i onda ce to druga prica biti.Sad je u trendu kod Austrije i Njemacke da se razvija seoski turizam gdje opet vidim nase potencijale kao npr. da stranci posjete najvise selo u Bosni na Bjelasnici,to treba ocuvati i ulagati u te projekte.Tako u Peru drzava podrzava sa lovom seljake koji zive na jednom otoku od slame jer je to turisticka atrakcija broj dva Perua.Jezera teba ocuvati i zastiti kao npr. Prokosko,Boracko biseri Bosanski i stranci bi se ebali kad bi vidjeli tu ljepotu.Hutovoblato,Perucica,Bijambare.....puno mi imamo ljepota na osnovu kojim mozemo razviti turizam.
Ajnslag-cincilator
Posts: 172
Joined: 19/06/2005 02:27

#36

Post by Ajnslag-cincilator »

Ja sam negdje pročitao da se Karadžić krije u Peručici. Predstavićemo ga kao rijetkog primjera šumskog čovjeka. Ne vjerujem da oni imaju sličnog.(ne računajući Japance na Borneu)
denaja
Posts: 36
Joined: 12/06/2005 00:56

#37

Post by denaja »

mr_orange wrote:
winetou wrote:A i to što kažeš.
Nemam ja ništa protiv turizma u BiH ali skontajte već jednom da su potencijali zaista skromni (sa imidžom zemlje minskih polja) a priče o turizmu i lakoj pari..... :zzzz:
Masovni turizam nema šanser u BiH.
Bolje željezare dizati :oops:
Eto vidis, slazemo se u necemu, i ja mislim da je nama turizam slabija tacka, i da bas i nemamo ponuditi nesto previse kao sto se prica. Jedino mozda u zimskom periodu, Igman, Bjelasnica, Jahorina, Vlasic.
UUUUNAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA :)
nendertalac
Posts: 563
Joined: 19/02/2005 23:25
Contact:

#38

Post by nendertalac »

Ajnslag-cincilator wrote:Ja sam negdje pročitao da se Karadžić krije u Peručici. Predstavićemo ga kao rijetkog primjera šumskog čovjeka. Ne vjerujem da oni imaju sličnog.(ne računajući Japance na Borneu)
e vidis, ta ti nije losa - mogli bi recimo organizovati lov na spiljskog covjeka - nagrada je vec obezbjedjena!
Ajnslag-cincilator
Posts: 172
Joined: 19/06/2005 02:27

#39

Post by Ajnslag-cincilator »

nendertalac wrote:
Ajnslag-cincilator wrote:Ja sam negdje pročitao da se Karadžić krije u Peručici. Predstavićemo ga kao rijetkog primjera šumskog čovjeka. Ne vjerujem da oni imaju sličnog.(ne računajući Japance na Borneu)
e vidis, ta ti nije losa - mogli bi recimo organizovati lov na spiljskog covjeka - nagrada je vec obezbjedjena!
Samo se bojim da bi to moglo biti kratkog daha jer kada ga jedanput uhvatiš i nagradiš lovce s obzirom na ekonomsku situaciju u zemlji svi bi poželjeli biti lovci pa bi možda bolje bilo da ga uhvate namlate pa ga puste pa onda ispočetka slično kao u igri limuna i naranče. U toj igri se čovjek sakrije( sakrićemo ga) pa ga onda ostali traže. Kada ga nađu slijedi porcija batinjanja.

Kada mu dosadi sam će otići u Haag a i ne isljključuje se mogućnost samoubistva.
nendertalac
Posts: 563
Joined: 19/02/2005 23:25
Contact:

#40

Post by nendertalac »

Ajnslag-cincilator wrote:
nendertalac wrote:
Ajnslag-cincilator wrote:Ja sam negdje pročitao da se Karadžić krije u Peručici. Predstavićemo ga kao rijetkog primjera šumskog čovjeka. Ne vjerujem da oni imaju sličnog.(ne računajući Japance na Borneu)
e vidis, ta ti nije losa - mogli bi recimo organizovati lov na spiljskog covjeka - nagrada je vec obezbjedjena!
Samo se bojim da bi to moglo biti kratkog daha jer kada ga jedanput uhvatiš i nagradiš lovce s obzirom na ekonomsku situaciju u zemlji svi bi poželjeli biti lovci pa bi možda bolje bilo da ga uhvate namlate pa ga puste pa onda ispočetka slično kao u igri limuna i naranče. U toj igri se čovjek sakrije( sakrićemo ga) pa ga onda ostali traže. Kada ga nađu slijedi porcija batinjanja.

Kada mu dosadi sam će otići u Haag a i ne isljključuje se mogućnost samoubistva.
stani - oni nagradjuju informaciju koja vodi hapsenju. o tome treba razmisliti. znaci stvar je u koliko informacija dozvolis da dodje do hapsenja?

ovim ste mi malo minirali misaone procese, sad se moram ovim zabavit!
Teya
Posts: 1
Joined: 19/06/2005 15:47

#41

Post by Teya »

Najprije jedanm lijep pozdrav iz Slovenije!

Mislim da ima BIH puno ljepota. Ja dođem ove godine u Sarajevo i jedva čekam da ga vidim. Jedva čekam i da vidim svoje prijatelje u Sa pa i u Banja Luki 8) . Sigurna sam da imate puno potencijala da razvijate turizam.

Čao.

:-) 8)
krkan
Posts: 367
Joined: 31/12/2004 04:13

#42

Post by krkan »

lampa wrote:Nasa sansa je da furamo alpski turizam.Imamo puno prelijepih planina kao npr. Bjelasnica,Prenj,Igman,Vlasic,Maglic... Organizovati planinarenje,extremno penjanje npr. i stranci bi dolazili stalno jer imamo povoljno uslove i klimatske i geografske. Dalje imamo rjeke koje su jedne od ljepsih u Evropi,Una Neretva,Rakitnica,Trebizat. Raftingje postao popularan kod nas ali mi bude zao kad vidim uvijek strance tamo,nigdje nas.Pola raje u Bosni ne zna za to ili misle da je to skupo,znaci mora marketing tu uletiti i onda ce to druga prica biti.Sad je u trendu kod Austrije i Njemacke da se razvija seoski turizam gdje opet vidim nase potencijale kao npr. da stranci posjete najvise selo u Bosni na Bjelasnici,to treba ocuvati i ulagati u te projekte.Tako u Peru drzava podrzava sa lovom seljake koji zive na jednom otoku od slame jer je to turisticka atrakcija broj dva Perua.Jezera teba ocuvati i zastiti kao npr. Prokosko,Boracko biseri Bosanski i stranci bi se ebali kad bi vidjeli tu ljepotu.Hutovoblato,Perucica,Bijambare.....puno mi imamo ljepota na osnovu kojim mozemo razviti turizam.


lijepo napisano ali uvijek ono jebeno ali najveci problem su MINE :roll:
a sve nabrojano stoji
mi kad pomenemo turizam uvijek pomislimo na hotele sa pet zvjezdica
jakuzzi itd sto je pogresno i nisu svi na kraju krajeva zainteresovani za tu vrstu odmora
prije par godina sam cuo lika koji kaze dovedi engleza u hutovo blato daj mu stolicu i dvogled on ce biti presretan da po citav dan gleda ptice
:D ma ima milion stvari jos kad bi politicari imali sluha pa da to sve poguraju sa dugorocnim kreditima gdje bi nam bio kraj
joj jesam optimista :-)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#43

Post by Prenj »

krkan wrote:
lampa wrote:Nasa sansa je da furamo alpski turizam.Imamo puno prelijepih planina kao npr. Bjelasnica,Prenj,Igman,Vlasic,Maglic... Organizovati planinarenje,extremno penjanje npr. i stranci bi dolazili stalno jer imamo povoljno uslove i klimatske i geografske. Dalje imamo rjeke koje su jedne od ljepsih u Evropi,Una Neretva,Rakitnica,Trebizat. Raftingje postao popularan kod nas ali mi bude zao kad vidim uvijek strance tamo,nigdje nas.Pola raje u Bosni ne zna za to ili misle da je to skupo,znaci mora marketing tu uletiti i onda ce to druga prica biti.Sad je u trendu kod Austrije i Njemacke da se razvija seoski turizam gdje opet vidim nase potencijale kao npr. da stranci posjete najvise selo u Bosni na Bjelasnici,to treba ocuvati i ulagati u te projekte.Tako u Peru drzava podrzava sa lovom seljake koji zive na jednom otoku od slame jer je to turisticka atrakcija broj dva Perua.Jezera teba ocuvati i zastiti kao npr. Prokosko,Boracko biseri Bosanski i stranci bi se ebali kad bi vidjeli tu ljepotu.Hutovoblato,Perucica,Bijambare.....puno mi imamo ljepota na osnovu kojim mozemo razviti turizam.


lijepo napisano ali uvijek ono jebeno ali najveci problem su MINE :roll:
a sve nabrojano stoji
mi kad pomenemo turizam uvijek pomislimo na hotele sa pet zvjezdica
jakuzzi itd sto je pogresno i nisu svi na kraju krajeva zainteresovani za tu vrstu odmora
prije par godina sam cuo lika koji kaze dovedi engleza u hutovo blato daj mu stolicu i dvogled on ce biti presretan da po citav dan gleda ptice
:D ma ima milion stvari jos kad bi politicari imali sluha pa da to sve poguraju sa dugorocnim kreditima gdje bi nam bio kraj
joj jesam optimista :-)
Mine nisu toliki problem. Srecom, linije se nisu toliko mijenjale, tako da je veliki dio zemlje zbilja siguran.

I BiH jeste prelijepa, ali narod koji zivi u njoj sve radi da tu ljepotu nepovratno unisti.
Nase prelijepe rijeke su deponije smeca, sva izletista do kojih se moze doci autom su preplavljena smecem ... nece nijedan ljubitelj lijepe prirode doci da sjedi u smecu.

U toku je unistenje kanjona Rakitnice od strane lokalnih politicara, kanjon Neretve je sljedeci ... :(
User avatar
karanana
Posts: 47500
Joined: 26/02/2004 00:00

#44

Post by karanana »

Upravo radim na jednom projektu kojim se promovise turizam u BiH. Vidjecete od iduceg mjeseca vjerovatno i neke reklame na televiziji u vezi toga. Kampanja pocinje 15 jula s kojom ce se na granicnim prelazima Cesima, Madjarima i drugim koji idu na Jadran dijeliti promotivni materijali koji opisuju ljepote i atrakcije BiH tako da iduci put razmisle o posjeti BiH a ne samo prolasku kroz nju.

Prije ovog zaista nisam ni znao kolike potencijale imamo. To nije ni zimski turizam samo, i svi ste nabrojali i rijeke i banje, pa Mostar itd. koje su u fazonu i ljeti.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#45

Post by Prenj »

karanana wrote:Upravo radim na jednom projektu kojim se promovise turizam u BiH. Vidjecete od iduceg mjeseca vjerovatno i neke reklame na televiziji u vezi toga. Kampanja pocinje 15 jula s kojom ce se na granicnim prelazima Cesima, Madjarima i drugim koji idu na Jadran dijeliti promotivni materijali koji opisuju ljepote i atrakcije BiH tako da iduci put razmisle o posjeti BiH a ne samo prolasku kroz nju.

Prije ovog zaista nisam ni znao kolike potencijale imamo. To nije ni zimski turizam samo, i svi ste nabrojali i rijeke i banje, pa Mostar itd. koje su u fazonu i ljeti.
Da li ce u kampanji biti objasnjeno i zasto imamo toliko smeca u rijekama?

Mozda im treba objasniti da je bacanje smeca u rijeku u BiH nacionalni obicaj u sva tri njena naroda.
User avatar
Bumerang
Posts: 1615
Joined: 27/06/2003 00:00

#46

Post by Bumerang »



Izvor:
http://www.nezavisne.com/dnevne/sarajev ... 005-02.php


Turistička zajednica Sarajevskog kantona

Povećan priliv turista u Sarajevo

Evidentiran je povećan priliv turista u Sarajevskom kantonu u odnosu na isti period prošle godine, potvrdili su u Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo, koja se nalazi u okviru Turističkog udruženja BiH.
Međutim, Sarajlije smatraju da se ljepote njihovog grada ne znaju prezentovati na pravi način, što bi privuklo i veći broj turista. "Uzmimo samo promjer izletišta Barice.
Ni mnoge Sarajlije ne znaju kako doći do njih. Da li postoji ikakva brošura u kojoj su smjernice ne samo za to, već i za druga izletišta? Isto je i sa Vrelom Bosne. Recimo, došli su iz drugih dijelova BiH automobilima i nekako nađu Veliku aleju, ali kako im objasniti da vozilom dođu do Vrela Bosne", kaže Sarajlija Safet Dedović.
U Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo pojašnjavaju da je odštampan veći broj brošura, kataloga, plakata, mapa CD-ova. Pripremljen je i novi turistički vodič s detaljnom mapom, gdje će se nalaziti ucrtani svi kulturno-historijski, ali i drugi objekti poput galerija, hotela, izletišta.
Ovih dana je, pojašnjavaju u Turističkoj zajednici KS, predviđeno otvaranje informativnih punktova u Ulici Sarači u Starom gradu, na aerodromu, Ilidži i Vrelu Bosne.
"Treba više raditi na prezentaciji ljepota ne samo Sarajeva, već cijele BiH, ali i stvoriti uslove za prihvat turista. Sarajevo je bh. prijestonica, a nema ni dovoljno javnih WC-a. Da ne govorimo o hotelima i hostelima. Do kraja godine započet ćemo radove na uređenju Baščaršije, što, naravno, nije dovoljno", kazao je Tarik Poturović, savjetnik načelnika za investicije u opštini Stari grad.

E. DUVNJAK

Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#47

Post by Prenj »

Mi i turizam ... :sad:

Opstina Trnovo sprema na Igmanu KORIDU 25. juna, jos jedan pucki sajam koji ce ostaviti brda smeca na planini.

Zar mislite da ce neko putovati stotine kilometara da gleda par zivotinja kako se ganjaju po livadi, obilazi satore sa pevaljkama, jede hranu sa sklepanih rostilja ...
Ajnslag-cincilator
Posts: 172
Joined: 19/06/2005 02:27

#48

Post by Ajnslag-cincilator »

Prenj wrote:Mi i turizam ... :sad:

Opstina Trnovo sprema na Igmanu KORIDU 25. juna, jos jedan pucki sajam koji ce ostaviti brda smeca na planini.

Zar mislite da ce neko putovati stotine kilometara da gleda par zivotinja kako se ganjaju po livadi, obilazi satore sa pevaljkama, jede hranu sa sklepanih rostilja ...

Jednom rječju VAŠAR.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#49

Post by digger »

krkan wrote:lijepo napisano ali uvijek ono jebeno ali najveci problem su MINE :roll:
Mine su OK za one koji vole "Extreme sport." :
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#50

Post by Fair Life »

Pametni bi sacuvali tunel ispod aerodroma i prilagodili ga potrebama turizma. Stotine hiljada ljudi iz cijelog svijeta ga zeli vidjeti.

Kod nas definitivno po pitanju turizma nema pametnih.
Post Reply