Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked

Na izborima 2018 za skupštinu Kantona Sarajevo glasat ću za:

Poll ended at 06/10/2018 23:59

BPS
2
1%
DF
13
6%
GS
8
4%
NBL
4
2%
NiP
15
7%
NS
85
39%
SBB
5
2%
SDA
30
14%
SDP
45
21%
Neka druga
10
5%
 
Total votes: 217

User avatar
addem
Posts: 2773
Joined: 13/02/2004 00:00

#26 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by addem »

SDA najjaca a SDP drugi.
last mohicans
Posts: 12255
Joined: 09/08/2012 23:19

#27 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by last mohicans »

Novak20 wrote:
high_volume wrote:
U BiH, SDA je najorganiziranija organizacija ljudi, najproduktivnija, sa ogromnim resursima, domaćim i inostranim. I sa izuzetno moćnim i sveobuhvatnim uticajima. Njihova organizacija traje još od prije rata, u ratu i desetak godina nakon rata, uspjeli su dostići vrhunac moći, zaokružili su svoju cjelinu, formirali hijerarhiju, strategiju, politiku, logistiku, i postoje. I postojat će još dugo, po mom mišljenju sve do nekog većeg nemira u nas, a to je jedini način da ih se svrgne sa pozicija moći.

Zapravo, u KS postoji još jedan način kako zbaciti SDA - to su lokalni izbori. Pobjedom u svim općinama KS SDA bi bio srušena za godinu, dvije do neprepoznatljivosti, slično kao SBiH.

Mislim da će i na ovim izborima uspjeti dobiti većinu u SKS, možda ne samostalno, ali sa Konakovićevcima i sličnim "odmetnicima" sigurno da. Jer, jednom SDA - uvijek SDA. Ne može Konaković, ili Hadžibajrić, Šepić, ili bilo ko ko je godinama mirisao opijat SDA moći, preko noći promijeniti politiku i napustiti SDA doktrinu. Niti im to dozvoljava lokalna mahala. Interesi su im slični, rivali isti. Razlika je jedino u međusobnim netrpeljivostima, u individualnim pozicijama. Kad svi spuste svoje ego naboje, eto SDA jedinstva.
:thumbup:

S druge strane, lijevo od centra je razjedinjena "ljevica" sa preletačima voljnim (po)kupiti mrvice isključivo za sebe pojedinačno. Bez obzira što SDA zloupotrebljava resurse, potkopava pravnu državu i stavlja se iznad nje i zakona, skoro da je nedirnuta kritikom "ljevice".

"Ljevičarima", uz rijetke izuzetke, važnije se dokopati fotelje sa koje će (po)kupiti mrvice bez trunke odgovornosti nego se skoncentrisati na obaranje SDA i satelita zajedničkim radom. Zbog ovoga, mnogi "ljevičari" ne doživljavaju SDA kao političku konkurenciju nego su konkurencija sestrinske stranke koje također pretenduju na fotelju.

Iz toga proizilazi predizborna retorika "ljevice" sa naglaskom na teme koje u principu odgovaraju SDA. Probosanstvo, patriotizam, "očuvanje države" i međusobno pljuvanje.
@high_volume slažem se u prvom dijelu, ali ne i u drugom dijelu posta. Skoro pa garantovati mogu da Hadžibajrić neće s zelenim u koaliciju, a vrlo moguće Šepić i kifla za koje ne mogu garantovati. Vlast je čudna igračka i kad je jednom dobiješ, malo se ko može obuzdati. Ovoj trojici je SDA puno dala, ali ih je odbacila kao ishabanu krpu, doduše i oni su se dobrano distancirali od stranke. Šepić ne mže ostvariti neke zapažene rezultate na KS, više može na FBiH. Logičnije da ove partije koaliraju s ljevičarima kojima se po svim parametrima predviđa rast, konkretno mislim na SDP i NS. Komšić je imao šansu i apsolutno ju je upropastio i mislim da neće osvojiti više od 2-3 mandata, možda ne i toliko. Naravno, tu i Fahru ne treba zaboraviti. SDA sigurno pada, na koliko mandata, teško je reći. Puno će ovisiti od ovih bivših SDAovaca kako će se formirati vlast. SDP i SBB vjerovatno već imaju neku vrstu dogovora o post izbornom koaliranju.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#28 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by Capsicum »

furlan wrote:
Capsicum wrote:Bravo za internet brigadu NS na klixu :D
Da se vlast formira po rezultatima Klix forum anketa, bili bi najjača stranka u državi :lol:
Apsolutno tacno. Zato se i ne radi opismenjavanje. :D
Ma ja, ne zaslužuje narod ovaj Übermensch iz Naše stranke. Gdje će se primitivni, nepismeni plebs miješati sa ovim arijevcima.
racionalista
Posts: 1476
Joined: 20/07/2012 20:40

#29 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by racionalista »

Sastav skupštine kantona će biti šaren, i biće dosta problema oko formiranja vlade. Sve i da "lijeve" strane uspiju ostvariti skupštinsku većinu i formirati vladu, šta mislite na kolike će opstrukcije dolaziti pri saradnji sa opštinama koje su u sklopu kantona. Haj ti onoj budali na Ilidzi objasni da nije njegova zadnja. Dok se ne uvede cenzus od 5% i dogovore istovremeni izbori od napretka nema ništa. Na svake četiri godine gubićemo dvije godine na prepirke i uštimavanje, o "papcima" i preletačima da ne pričam.
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#30 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by furlan »

Capsicum wrote:
furlan wrote:
Capsicum wrote:Bravo za internet brigadu NS na klixu :D
Da se vlast formira po rezultatima Klix forum anketa, bili bi najjača stranka u državi :lol:
Apsolutno tacno. Zato se i ne radi opismenjavanje. :D
Ma ja, ne zaslužuje narod ovaj Übermensch iz Naše stranke. Gdje će se primitivni, nepismeni plebs miješati sa ovim arijevcima.
Ova ti je zlatna. :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#31 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by KatarinaKosaca »

NS kao i prosle izbore
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#32 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by hizo ramidovic »

last mohicans wrote: Prije će da je Emir Suljagić, ako se ne varam. Tri su se ministra u ovom mandatu izrotirala. Suljagić, Marjanović, pa ovaj Oručević. Možda sam to i pobrkao mandate iz različitog perioda. Ne da mi se googlati. Ako se neko bolje sjeća, nek me ispravi.
Nakon Keše dolazi Suljagić pa Oručević pa Marjanović pa Kazazović...
DonieBrasco
Posts: 15991
Joined: 31/08/2016 16:09

#33 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by DonieBrasco »

Bice veselo kad se obestini da je NS potpisao saradnju sa SDA da mogu zajedno orgijati u skupstini glavnog kantona.
DonieBrasco
Posts: 15991
Joined: 31/08/2016 16:09

#34 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by DonieBrasco »

dupli.
El_comadante
Posts: 8055
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#35 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by El_comadante »

last mohicans wrote:
Novak20 wrote:
high_volume wrote:
U BiH, SDA je najorganiziranija organizacija ljudi, najproduktivnija, sa ogromnim resursima, domaćim i inostranim. I sa izuzetno moćnim i sveobuhvatnim uticajima. Njihova organizacija traje još od prije rata, u ratu i desetak godina nakon rata, uspjeli su dostići vrhunac moći, zaokružili su svoju cjelinu, formirali hijerarhiju, strategiju, politiku, logistiku, i postoje. I postojat će još dugo, po mom mišljenju sve do nekog većeg nemira u nas, a to je jedini način da ih se svrgne sa pozicija moći.

Zapravo, u KS postoji još jedan način kako zbaciti SDA - to su lokalni izbori. Pobjedom u svim općinama KS SDA bi bio srušena za godinu, dvije do neprepoznatljivosti, slično kao SBiH.

Mislim da će i na ovim izborima uspjeti dobiti većinu u SKS, možda ne samostalno, ali sa Konakovićevcima i sličnim "odmetnicima" sigurno da. Jer, jednom SDA - uvijek SDA. Ne može Konaković, ili Hadžibajrić, Šepić, ili bilo ko ko je godinama mirisao opijat SDA moći, preko noći promijeniti politiku i napustiti SDA doktrinu. Niti im to dozvoljava lokalna mahala. Interesi su im slični, rivali isti. Razlika je jedino u međusobnim netrpeljivostima, u individualnim pozicijama. Kad svi spuste svoje ego naboje, eto SDA jedinstva.
:thumbup:

S druge strane, lijevo od centra je razjedinjena "ljevica" sa preletačima voljnim (po)kupiti mrvice isključivo za sebe pojedinačno. Bez obzira što SDA zloupotrebljava resurse, potkopava pravnu državu i stavlja se iznad nje i zakona, skoro da je nedirnuta kritikom "ljevice".

"Ljevičarima", uz rijetke izuzetke, važnije se dokopati fotelje sa koje će (po)kupiti mrvice bez trunke odgovornosti nego se skoncentrisati na obaranje SDA i satelita zajedničkim radom. Zbog ovoga, mnogi "ljevičari" ne doživljavaju SDA kao političku konkurenciju nego su konkurencija sestrinske stranke koje također pretenduju na fotelju.

Iz toga proizilazi predizborna retorika "ljevice" sa naglaskom na teme koje u principu odgovaraju SDA. Probosanstvo, patriotizam, "očuvanje države" i međusobno pljuvanje.
@high_volume slažem se u prvom dijelu, ali ne i u drugom dijelu posta. Skoro pa garantovati mogu da Hadžibajrić neće s zelenim u koaliciju, a vrlo moguće Šepić i kifla za koje ne mogu garantovati. Vlast je čudna igračka i kad je jednom dobiješ, malo se ko može obuzdati. Ovoj trojici je SDA puno dala, ali ih je odbacila kao ishabanu krpu, doduše i oni su se dobrano distancirali od stranke. Šepić ne mže ostvariti neke zapažene rezultate na KS, više može na FBiH. Logičnije da ove partije koaliraju s ljevičarima kojima se po svim parametrima predviđa rast, konkretno mislim na SDP i NS. Komšić je imao šansu i apsolutno ju je upropastio i mislim da neće osvojiti više od 2-3 mandata, možda ne i toliko. Naravno, tu i Fahru ne treba zaboraviti. SDA sigurno pada, na koliko mandata, teško je reći. Puno će ovisiti od ovih bivših SDAovaca kako će se formirati vlast. SDP i SBB vjerovatno već imaju neku vrstu dogovora o post izbornom koaliranju.
ovo sam kvotao radi boldiranog. naime SDA koći i općinu stari grad i goražde zato što su tu načelnici iz druge političke opcije mimo SDA a oni drže kanton, pa na sva načine ih koče. Ramović je potpredsjednik stranke. ovo je jedan od razloga a ima ih više zašto misim da NBL neče u koaliciju sa SDA a za druge neznam
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11243
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#36 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by Prpa.ba »

SDA izgleda da priprema sve za novog guvernera KS, tj. po Efendicevim zeljama. Glavnina kampanje ce biti infrastrukturna: izmjestanje zeljeznicke stanice u ime gradskog autoputa, djelici prve i deveta transverzala, djelimicna sanacija tramvajskog i trolejbuskog saobracaja dok ce se autobusni i minibusni privatizovati.

Necemo sada sitnicariti pa uociti da ce kolateral biti remiza GRAS-a, nicanje novih naselja uz gradski autoput kad se zeljeznica skloni i slicni visokoprofitablni radovi. :-D

Izvor: https://www.klix.ba/vijesti/bih/ebrd-bi ... /180910095
putokaz1
Posts: 12560
Joined: 31/05/2014 23:56

#37 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by putokaz1 »

Kako stoje stvari,jedino Sarajlije vole SDA/SBB jedino tu ove 2 stranke pobjeđuju
Rizvan
Posts: 1285
Joined: 27/11/2013 09:25

#38 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by Rizvan »

Predstavljanje kandidatkinja za Skupštinu KS:

kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#39 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by kluz franjo »

El_comadante wrote:
last mohicans wrote: @high_volume slažem se u prvom dijelu, ali ne i u drugom dijelu posta. Skoro pa garantovati mogu da Hadžibajrić neće s zelenim u koaliciju, ...
ovo sam kvotao radi boldiranog. naime SDA koći i općinu stari grad i goražde zato što su tu načelnici iz druge političke opcije mimo SDA a oni drže kanton, pa na sva načine ih koče. Ramović je potpredsjednik stranke. ovo je jedan od razloga a ima ih više zašto misim da NBL neče u koaliciju sa SDA a za druge neznam
Volio bih da ste u pravu, ali kada pogledam prvih 6 kandidata sa liste NBL za kantonalnu skupštinu...

Hadžibajrića, kao nosioca liste ću izostaviti. On svakako ne planira ostaviti poziciju načelnika. I prije 4 godine je kao nosilac liste SBB za federalni parlament osvojio mandat, pa ga nije prihvatio.
Od 2. do 6. mjesta imamo:
1 osobu za koju bi mogli reći da je politički lojalna NBL-u. Trenutnu vijećnicu OV Stari grad - Amra Junuzović Kaljić. Dalje imamo
2 osobe, o čijim političkim stavovima i backgroundu ne znamo ništa - Haris Selmanović i Jelena Ajduković. I za kraj tu su
2 osobe sa istorijatom preletanja i saradnje sa SDA.
Sead Srna - bivši načelnički kandidat SDA, općinski vijećnik sa liste DF, a koju je napustio da se ni tinta izbornih rezultata nije osušila, i
Fahrudin Pecikoza - aktualni kantonalni zastupnik sa liste SBB-a, a koji i dan danas kao zvanični član NBL-a glasa po diktatu SDA/SBB većine u SKS.

Ponavljam, volio bih da ste u pravu u vezi (ne)saradnje NBL i SDA, ali meni ovaj "jogurt pravo vreo izgleda".
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 41031
Joined: 21/05/2012 22:46

#40 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by AmiĐa_Idriz »

Maštam o jednoj dubokoj intelektualnoj raspravi između umjetnika Meme Haljevca, vlasnika debilhane/nargilhane Harisa Selmanovića i prof. dr. Damira Marjanovića u skupštini, tja to bi bio odista prelijep prizor!

Make it happen!

Glasaću samo za Damira Marjanovića, ostali, kao ni njegova stranka u cjelini me ne zanimaju.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#41 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by Control panel »

putokaz1 wrote:Kako stoje stvari,jedino Sarajlije vole SDA/SBB jedino tu ove 2 stranke pobjeđuju
U Sarajevu nema sarajlija ili ih ima vrlo malo.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#42 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by Control panel »

AmiĐa_Idriz wrote:Maštam o jednoj dubokoj intelektualnoj raspravi između umjetnika Meme Haljevca, vlasnika debilhane/nargilhane Harisa Selmanovića i prof. dr. Damira Marjanovića u skupštini, tja to bi bio odista prelijep prizor!

Make it happen!

Glasaću samo za Damira Marjanovića, ostali, kao ni njegova stranka u cjelini me ne zanimaju.
Dobar izbor. Covjek je kapacitet. Ima imidz pravog ozbiljnog politicara, profesor, ljevicar, bio u vladi, kantonalnoj, koju je vodio suad zeljkovic, moron iz SDA, hanka ga predlozila za ministra, bio je najomiljeniji ministar u SDA vladi, sve im je uradio sto je trebalo, posebno se pamti retrogradni zakon o visokom obrazovanju.
Bas pravi izbor.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#43 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by homar »

Nebih @kluz franji da kvarim raspoloženje, ali bolje da mu na vrijeme kažem da njegove nebuloze oko NS nemaju nikakvo utemeljenje. Osim što on i njegova internet brigada tranćaju vrijeme na ovom forumu, trebao bi da nam kažu šta je to do sada NS uradila u KS. Vidim da mu je posebno kost u grlu GS BiH, pa čak ne može ni da napiše a kamo li da izgovori ovu stranku, koja će na ovim izborima biti posebno iznenađenje. Neka samo pogleda listu GS za skupštinu KS i sve će mu se samo kazati.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#44 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by cyprus »

:lol:
kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#45 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by kluz franjo »

Kolega @homar. Vaši upisi samo popravljaju raspoloženje, te Vas molim da slobodno nastavite.
Evo npr. slobodno detaljnije elaborirajte neku od mojih "nebuloza oko NS".
U radosnom iščekivanju kvalitetne i plodonosne forumske diskusije Vas u svoje i u ime čitave brigade srdačno pozdravljam.
baxus
Posts: 1228
Joined: 29/10/2005 16:31

#46 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by baxus »

Možemo li malo napisati o potencijalnim koalicijama u KS.
Ko se s kim može, s ko ne može.
Evo očigledan je ovaj animozitet između GS-a i NS tako da tu možemo biti sigurnu da neće biti nikakvog spajanja.

Da li će se opet DF lista prodati SDA. Tu su mi gradjani Sarajeva fascinantni. DF tako bezobrazno izigrao povjerenje svojih glasača i prodao se.
Stvarno ko OPET glasa zanimalo bih me sta je u glavi tog čovjeka.

Ima li ijedna opcija s kojom bi NS koalirala?

Slušao sam jučer na Kalkan radio neku kontakt emisiju dok sam se vozio, glasanje kao, za predsjedništvo i za stranku.
Bila anketa, Ca. 150 ljudi se javilo u program da glasaju.
Iz čitave Federacije zovu ljudi, autentično sve u program se javljaju.
Rezultati na kraju polusatnog glasanja su bili:
Željko Komsic i DF preko 60 glasova
Denis Becirovic 33, SDP 31
Dzaferovic 25, SDA 25
Radoncic 10
Šepić 8
Hadzikadic 4
NIP 4
Stranka Penzionera 3
Prva stranka 3
NS 3, Falatar 1
Zelenika 1

Smatram da je uzorak slušalaca kalmana taman onakav kakva je i struktura glasača u federaciji.
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#47 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by denis.istok »

Prpa.ba wrote:
Tip kola: SDA-SBB-BPS-BOSS + 3 papka (NBL, NZBLOK i DF) :-D
Dobra pretpostavka, mozda bude trebalo i manje papaka, no kada drugi vide sta se dobija ulaskom (hint: Esso Radeljas) svi ce poletiti da se "prilijepe" uz neku većinu. Moj tip je da ce biti preko 20 zastupnika u nekoj većini. Ovi manji dobiju za nagradu il koju javnu firmu da je čereče kako hoće (opet hint: BOSS i Domovi Zdravlja) ili nekog ministrića (hint BPS) i eto ga.

Oni koji sigurno neće su NS, SDP (cca 8-10 zastupnika), NiP i GS(ako udju). DF zavisi kako Zeljko prođe, ako prođe dobro onda je to samo zahvaljujući SDA i SBB koji ga uopše ne pominju u kampanji.

Sanse da ovi "lijevi" skupe većinu su nikakve i da imaju 17 mandata. Jednostavno to oni ne znaju,navikli biti opozicija i pametovati bez ikakve odgovornosti.
baxus
Posts: 1228
Joined: 29/10/2005 16:31

#48 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by baxus »

Cca 5500 glasova će biti potrebno za jedan mandat.

SDA 8
SBB 5
BPS 1

DF i GS 5

SDP 5
NS 5
NiP 3
Hadzibajric 2
Sepic 1
User avatar
Leverage
Posts: 9552
Joined: 27/05/2018 16:32

#49 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by Leverage »

cyprus wrote:
Rizvan wrote:Koji su po vama gorući problemi KS, kojim temama bi se trebali da bave kandidati u predizbornom periodu?
Izbor člana predsjedništva iz hrvatskog naroda :oops:
:lol:
putokaz1
Posts: 12560
Joined: 31/05/2014 23:56

#50 Re: Izbori 2018 - Kanton Sarajevo - Anketa

Post by putokaz1 »

Pratim ovu anketu i komentare i kako se meni čini
Ljevica će povećati broj mandata na 15 a opet izgubiti izbore
Locked