Brak - najveća prevara ljudskog roda

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45807
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#26 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Chmoljo »

MaksprotivMarksa wrote:
Chmoljo wrote:burazere, odvoji Kapital od erotike. ne godi ti.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih:

Burajzere, ja konto brak i erotika nemaju nista zajednicko..... kad ono
vidi se da ne čitaš dovoljno pomno. :)
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#27 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Ne znam sto smo se spustili na nivo licnog, ipak je to samo drustveni konstrukt koji se ocogledno ne smije divesti u pitanje, cak ni trazitk pomoc u formi iskustva od forumasa. Skontao sam ja velika slova, ali nazalost nisam pobornik autora tog velikog djela.



:kiss:
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#28 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Jedini prihvatljiv brak bio bi onaj koji bi svakom partneru omogućio da živi nezavisno, tako da, umjesto veze koja počiva na prinudnoj ekonomskoj zajednici iz interesa, oboje mogu slobodno prihvatiti uzajamnu odgovornost. Brak, kao zajednica iz interesa, neumoljivo nameće degradaciju zainteresovanih strana; ono što je u sadašnjem poretku stvari tako perfidno jeste to što niko, ma koliko toga bio svijestan, ne može umaći toj degradaciji. Na osnovu toga, neko bi se mogao zabavljati idejom kako samo oni koji su oslobođeni od jurnjave za interesima, što znači bogati, mogu sklopiti brak bez stida. Ali, ta mogućnost ostaje čisto formalna, zato što su upravo privilegovani oni kojima su interesi postali njihova druga priroda – bez čega ne bi ni mogli zadržati svoje privilegije
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45807
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#29 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Chmoljo »

MaksprotivMarksa wrote:Ne znam sto smo se spustili na nivo licnog, ipak je to samo drustveni konstrukt koji se ocogledno ne smije divesti u pitanje, cak ni trazitk pomoc u formi iskustva od forumasa. Skontao sam ja velika slova, ali nazalost nisam pobornik autora tog velikog djela.



:kiss:
nećemo tako Dino.

TI si bio taj koji je pričao svoje iskustvo, i kako nisi u stanju da uđeš u brak iz tih i tih razloga. kada ti neko kaže da griješiš, onda to postaje lično :?

NISI polemisao sa neke neutralne osnove, već iz vlastitog iskustva, i sad sa tim imaš problem :?

de se skontaj malo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50564
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#30 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Bloo »

Chmoljo wrote:
ljubav je smisao života.

ljubav je duboko filozofsko pitanje.

ljubav je antropološki fenomen.

ljubav je hemijska reakcija tijela na vanjske podražaje.

kako god objasnio ljubav, ona je sve to, nešto od toga i nije, a možda je i još nešto više. dakle, ljubav je subjektivna kategorija, jer zavisi od onoga ko je osjeća i kakav je njegov sistem vrijednosti. nekome je ljubav samo leptirići u stomaku i kada toga nestane, kao nestane i ljubav.

možda samo to stvarno i jeste ljubav. ali brak ne može biti, jer sama ljubav nije dovoljna za brak. za mene lično, inicijalna kapisla koja se pretvori u poštovanje, oslonac, utočište, utjehu, razbibrigu, prijateljstvo, i toliko se sa svim tim isprepliće da se ne zna gdje šta završava, a gdje šta od toga počinje. to je brak.

.
Jarane, jesi se smekšao... :|
kake su ovo emociJe...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#31 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by pustopoljina »

MaksprotivMarksa wrote:
pustopoljina wrote:
MaksprotivMarksa wrote:
Eksplatacija svake vrste, od eksploatisanja viska rada do seksualne eksploatacije. Da li partneri postaju predmeti vlasnistva, ako ne, zasto nerijetko cujemo da je neko neciji. Gdje je pozicija zene u patrijarhalnom braku, da li je zena eksploatirana kad radnik u takvom odnosu, da li je muz eksploatiran kao donosilac prihoda, ko i kakve pozivije zauzima u takvom odnosu, da li su to odnosi zasnovani na ptincipu eksploatacije. Mislim da je to jasno.
znaci, ako neko od nas napravi rucak- on je eksploatisan, ako oboje donesemo placu kuci- onaj drugi ekspolatise onog prvog? ako ponese ceker, on je eksploatisan? ako se ukljuci ves- masina, osoba koja je ukljucila je eksploatisana? ako neko donese kuci bilo sta osim cigara (ulje, brasno, tri kile krompira- taj je eksploatisan?), ako se napravi bilo sta sto nije pod moranje za jesti za prezivjeti- taj je eksploatisan, ako napravi tortu?
jesi ti ista u svom zivotu uradio zato sto si htio nekome uciniti radost? jesi li ti ikada bio sretan sto mozete skupa nesto uraditi, cak iako to kosta xx para?
jesi li ti ikad pokrio nekoga dok spava?
KAKVO eksploatisanje?
Kako ti je u braku, kako si se odlucio za brak? To je pitanje. Ja istinski nisam nikada uradio nesto samo da bih nekog usrecio, mozda sam ja pogresan, vjerovatno jesam, ali yo nije tema. Ekaploatacija je pojam za koji si se privezao jer je ocigledan, naravno da je iskoristavanje sve pvo sto si naveo, narocito je simpaticno kako si naveo monetarnu jednakost u doprinosu placama.

Kakve odnose determinira iznos placa u braku, to me kao nezenju zanima, kako je u tvom braku kada je to u pitanju ?[/quote]
Pa ti si napisao nesto kao financijsko eksploatisanje kad donese on placu, pa te pitam kakvo je kad oboje donesu placu?
Ako ces tako gledati-sve je eksploatisanje. Ako ces tako gledati i sirotinju pomazes radi svog ega.
Ja samo mislim da ti nisi sreo nikog koga bi ne samo zvao svojim, nego i osjecao svojim.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#32 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by spreca »

I postavljac teme ce smekasati kad ga ruke zabole :lol: :lol:
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#33 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Chmoljo wrote:
MaksprotivMarksa wrote:Ne znam sto smo se spustili na nivo licnog, ipak je to samo drustveni konstrukt koji se ocogledno ne smije divesti u pitanje, cak ni trazitk pomoc u formi iskustva od forumasa. Skontao sam ja velika slova, ali nazalost nisam pobornik autora tog velikog djela.



:kiss:
nećemo tako Dino.

TI si bio taj koji je pričao svoje iskustvo, i kako nisi u stanju da uđeš u brak iz tih i tih razloga. kada ti neko kaže da griješiš, onda to postaje lično :?

NISI polemisao sa neke neutralne osnove, već iz vlastitog iskustva, i sad sa tim imaš problem :?

de se skontaj malo.
Nisam se pozvao na tvoje prethodne odgovore, oni su bili sasvim normalni i sa pozicija koje ti zastupas, odnosilo se na onaj dio u koj3m nisam pomno procitao tvoju aluziju na cika Marksa, svrstajuci me i moja stajalista na taj spektar politicko filosofskih ideja, dakle nisam te mislio uvrijediti ili pobbjeci od polemike sa tobom ovom recenicom. Cisto da ne bude zabune. Nego si me stavio u neke ladice pa sam pomenuo to licno. Kao sto ti mislos da grijesim, ja ne mislim, objasnio sam i neke pozicije zbog kojih mislim da ne grijesim, ja sam insistirao na licnim iskustvima ljudi da bih vidio da li su i oni uzimali ove stvari u obzir prilikom donosenja odlule o stupanju u brak.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#34 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

@pustopoljina

Pa ja to tako vidim, ne samo to, neggo kompletnu istoriju postojanja covjeka. Mene je prilikom pokretanja teme zanimalo iskustvo ljudi, a ne da neprestano ja objasnjavam svoje pozicije. Mene zanima sa kojih pozocija su ljudi odlucili da udju u brak.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#35 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by HAVANA »

Ako je tebi ovo sve iskoristavanje sto je pustopoljina navela,nemoj se zenit. :-) Kakav ce ti onda tek odnos prema djeci biti ako je ovo ovako.Zivot je pun odricanja,davanja,primanja i zrtve za ljude koje volimo.Kako si ti tek majku...iskoristio onda? Zivi sam.Trosi svoju platu na sebe.Nosi krompir sam i pokrij se sam.Izljubi se sa sobom,posvadjaj,pomiri...svakako je je sve drugo glupo i eksploatisanje.Ti znas sve,sve si skonto,mi smo glupi i staromodni.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#36 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by HAVANA »

MaksprotivMarksa wrote:@pustopoljina

Pa ja to tako vidim, ne samo to, neggo kompletnu istoriju postojanja covjeka. Mene je prilikom pokretanja teme zanimalo iskustvo ljudi, a ne da neprestano ja objasnjavam svoje pozicije. Mene zanima sa kojih pozocija su ljudi odlucili da udju u brak.
Kakvih ba pozicija? Upoznali se,zaljubili,izdernecili,izjebali,zaputili se trbuhom za kruhom,naputovali,zivili 3 godine zajedno...Vidis ide,ide slijedeca faza,sad si zreliji,radis,zelis djecu,dom,porodicu...Zenis se,radis,boris se,brines o sebi,djeci,roditeljima,peres usrane guze,usput kolo srece,tuge,zdravlja,bolesti,borbe...vrtici,skole,fakulteti...i tako 20 godina.Evo mene moja sad nervira,sjedim sat u bastici dok se spremi. :twisted: A kad se spremi,drago mi sto se spremila.Zaboravim ono sto me nervirala.I poslala me po orahovo ulje nako danas,eksploatisala me.Al i ja sam nju,ceprkala mi po tabanu da mi bodlju od jeza izvadi.Jebo sve to nego interesantne mi ove teme radi djece,nece valjda oni ovako razmisljati? Vide,zive,upiju valjda nesta.Ja ne znam kako dodjete do ovakvog nacina razmisljanja.I sebicnosti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50564
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#37 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Bloo »

MaksprotivMarksa wrote:Da li se brak može odbraniti bez da se povlači pozicija patrijarhata, da li brak treba da brane muškarci koji tako nevoljno prepuštaju patrijarhalne privilegovane pozicije, da li brak treba da brane žene, ko danas uopšte može braniti brak kao takav i sa kojih pozicija. Da li kapitalizam isključuje brak kakvim ga poznajemo ili je pak brak njegov sastavni dio, volio bih čuti vaša mišljenja o ovome, naročito onih koji plove u brakovima.
Pod brakom misliš na imovinsko-pravnu zajednicu zaokruženu papirom, pretpostavljam?

Što se tiče patrijarhata i tvog upita da li brak treba da brane muškarci, do sada je diskurs uglavnom bio da su žene te koje potenciraju brak iz različitih razloga (bioloških, društvenih, emocionalnih et cetera), dok je muškarcima ipak isti neprirodan ako posmatramo isti kroz darvinističku vizuru.

S obzirom da se i vanbračne zajednice tretiraju kao i bračne pred očima zakona (ako griješim neka me neko ispravi), očito su odnosi dvoje pojedinaca i imovinski i druge prirode, a ne samo seksualne i reproduktivne.

Brak ili bilo kakva druga zajednica će uvijek biti imovinsko-pravna, sve dok se ne riješimo materijalnog kao pokretača društva. S obzirom da svijet Picarda i Federacije planeta je još uvijek nestvarno daleko, kao i nestajanje institua novca, imovine itd, brak kao takav će opstati još zadugo.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#38 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by insomnia78 »

Sad oni kao njega ubjedjuju
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50564
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#39 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:Sad oni kao njega ubjedjuju
omg bagetu!
tebe čekamo :mrgreen:


Ma lik peca da ga neko zaprosi.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#40 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by HAVANA »

insomnia78 wrote:Sad oni kao njega ubjedjuju
:lol: Jes dobro si.A on ko da se artana naguto pa konta, sve sam skonto.Ima li jos sta da skontam?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#41 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by insomnia78 »

Trebo bi presjeci lekotamima
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#42 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Zejnep »

Pratim :eh:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#43 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Zejnep »

Ne znam samo što ga toliko napadoste. Lako je pune guzice srat. Eto svi ste u brak ušli iz ljubavi. Da znate koja je to sreća svaki dan bi u sedam braće išli :lol:
Ozbiljno, ne upozna svako na svijetu nekog zbog koga je svaka obaveza u braku slatka.
Meni je sasvim razumljivo što se on sa svojih 27 godina preispituje. I sebe i brak i svoje poimanje braka.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#44 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by pustopoljina »

Zejnep wrote:Ne znam samo što ga toliko napadoste. Lako je pune guzice srat. Eto svi ste u brak ušli iz ljubavi. Da znate koja je to sreća svaki dan bi u sedam braće išli :lol:
Ozbiljno, ne upozna svako na svijetu nekog zbog koga je svaka obaveza u braku slatka.
Meni je sasvim razumljivo što se on sa svojih 27 godina preispituje. I sebe i brak i svoje poimanje braka.
ja ne kontam ono "vrijeme mi je da se zenim".
napunis 27 i vrijeme ti je?
zasto?
zar ne moze ranije? kasnije?
zasto ljudi koji zastupaju neko "buntovnistvo" uopce razmisljaju tako sablonski?
Tjera te neko da se zenis?
osjecas peer pressure?
onda, zasto neko od 27 ima toliko negativno (izrabljivanje) misljenje o braku, sa ukupno 0 godina zajednickog zivota ili braka? (porodica iz koje potice?)
nije ti vrijeme nikad da se zenis, ako to ne osjecas.
Nestala u reakciji
Posts: 40
Joined: 04/07/2018 00:51

#45 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Nestala u reakciji »

Tako mnogi ne razmisljaju,udaju se zene po nekom sablonu a ne osjecaju,potrebi.Zato je danas sve vise razvoda,nesretnih brakova itd.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#46 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Zejnep »

pustopoljina wrote:
Zejnep wrote:Ne znam samo što ga toliko napadoste. Lako je pune guzice srat. Eto svi ste u brak ušli iz ljubavi. Da znate koja je to sreća svaki dan bi u sedam braće išli :lol:
Ozbiljno, ne upozna svako na svijetu nekog zbog koga je svaka obaveza u braku slatka.
Meni je sasvim razumljivo što se on sa svojih 27 godina preispituje. I sebe i brak i svoje poimanje braka.
ja ne kontam ono "vrijeme mi je da se zenim".
napunis 27 i vrijeme ti je?
zasto?
zar ne moze ranije? kasnije?
zasto ljudi koji zastupaju neko "buntovnistvo" uopce razmisljaju tako sablonski?
Tjera te neko da se zenis?
osjecas peer pressure?
onda, zasto neko od 27 ima toliko negativno (izrabljivanje) misljenje o braku, sa ukupno 0 godina zajednickog zivota ili braka? (porodica iz koje potice?)
nije ti vrijeme nikad da se zenis, ako to ne osjecas.
Šta prvo dođe? Ljubav ili taj osjećaj potrebe za brakom?
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#47 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Zejnep »

Jel se insan prvo zaljubi pa odluči da se ženi/uda ili odluči da se ženi/uda pa se onda zaljubi? :mrgreen:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#48 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Zejnep »

Saće ona havana da svoju bajku ispriča


:spavalica:
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#49 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Bloo wrote:
MaksprotivMarksa wrote:Da li se brak može odbraniti bez da se povlači pozicija patrijarhata, da li brak treba da brane muškarci koji tako nevoljno prepuštaju patrijarhalne privilegovane pozicije, da li brak treba da brane žene, ko danas uopšte može braniti brak kao takav i sa kojih pozicija. Da li kapitalizam isključuje brak kakvim ga poznajemo ili je pak brak njegov sastavni dio, volio bih čuti vaša mišljenja o ovome, naročito onih koji plove u brakovima.
Pod brakom misliš na imovinsko-pravnu zajednicu zaokruženu papirom, pretpostavljam?

Što se tiče patrijarhata i tvog upita da li brak treba da brane muškarci, do sada je diskurs uglavnom bio da su žene te koje potenciraju brak iz različitih razloga (bioloških, društvenih, emocionalnih et cetera), dok je muškarcima ipak isti neprirodan ako posmatramo isti kroz darvinističku vizuru.

S obzirom da se i vanbračne zajednice tretiraju kao i bračne pred očima zakona (ako griješim neka me neko ispravi), očito su odnosi dvoje pojedinaca i imovinski i druge prirode, a ne samo seksualne i reproduktivne.

Brak ili bilo kakva druga zajednica će uvijek biti imovinsko-pravna, sve dok se ne riješimo materijalnog kao pokretača društva. S obzirom da svijet Picarda i Federacije planeta je još uvijek nestvarno daleko, kao i nestajanje institua novca, imovine itd, brak kao takav će opstati još zadugo.
Da. Super je ovaj odgovor, ali se sa pozicijom oko muskaraca ne slazem, brak je jedan od posljednjih bastiona patrijarhata, sigurno izvoriste muske supremacije nad zenkom kao jedinkom, zenski pprov za ulazak u brak je zapravo osiguranje realizacije majcinskog instinkta, a u obrascima "normalnog" ponasanja nacin da se to ostvari na drustveno prihvatljiv nacin je upravo brak. Ja takodjer mislim da ce opstati jnsotut braka jer je drugacije nakon hiljade godina nemoguce.

Za ostale..... ja sam bio blizu braka u jednom navratu, ali kada sam se prekontao sta sve brak nosi sa sobom shvatio sam da to ne mogu urafiti ako zaista volim tu osobu, a u tom trenutku sam mislio da volim. Nisam ja u fazonu da se nesto mora, ili da je vrijeme, naprotiv, daleko sam od tog mentaliteta, ali moram priznati da unazad 6 mjeseci intenzivno preipspitujen svoje stavove o braku kao instituciji. Zivio sam sa dvije djevojke i to je jedan od razloga sto sam uvvjeren u besmislicu braka, ja ne zelim zajednicki zivot zasnovan na ekonomskim odnosima, a uloga patrona mi ne odgovara i u njoj se osjecam neprirodno. Posto se insistira na licnom, cisto da iznesem neke fakte.

Ponavljam, mene zanima o cemu ste vi razmisljali kada ste de odlucili za korak dalje. Da li ste uzimali u obzir.ove varijable ili je to bili stihijski, da li ste danas zadovoljni odlukom kojubste donijeli.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50564
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#50 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Bloo »

MaksprotivMarksa wrote:
Ponavljam, mene zanima o cemu ste vi razmisljali kada ste de odlucili za korak dalje. Da li ste uzimali u obzir.ove varijable ili je to bili stihijski, da li ste danas zadovoljni odlukom kojubste donijeli.
Ja mogu samo postavljati hipoteze, nemam praktičnog iskustva ličnog iz te oblasti.
:kakoste:
Post Reply