Ilidža

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37298
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26 Re: Ilidža

Post by bitanga_sa_otesa »

El_comadante wrote: ja i negovorim gdje je coca cola nego sam replicirao na tvoje gdje si rekao gore nepoznaje grad, nepoznaješ ga ni ti evo da ponovim coca cola nije u gradu Sarajevu pa ti govori da jest kako hočeš
ma bravo komadante drago mi je da ti poznajes sve. jel sam ovo smisljas postove ili ti neko pomaze?
evo da ti nacrtam
Image

coca cola je u selu binjezevo ,koje se nalazi u opstini hadzici,a ista opstina pripada teritoriji grada sarajevo iliti sarajevskom kantonu tj blizu je otoke:)
p.s. imas i radno vrijeme mjesne zajednice pa otidji popij kafu ili caj...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37298
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27 Re: Ilidža

Post by bitanga_sa_otesa »

JoseMujica wrote:

a dže su se bicikla pravila?
pa u lasti :)
El_comadante
Posts: 8060
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#28 Re: Ilidža

Post by El_comadante »

bitanga_sa_otesa wrote:
El_comadante wrote: ja i negovorim gdje je coca cola nego sam replicirao na tvoje gdje si rekao gore nepoznaje grad, nepoznaješ ga ni ti evo da ponovim coca cola nije u gradu Sarajevu pa ti govori da jest kako hočeš
ma bravo komadante drago mi je da ti poznajes sve. jel sam ovo smisljas postove ili ti neko pomaze?
evo da ti nacrtam
Image

coca cola je u selu binjezevo ,koje se nalazi u opstini hadzici,a ista opstina pripada teritoriji grada sarajevo iliti sarajevskom kantonu tj blizu je otoke:)
p.s. imas i radno vrijeme mjesne zajednice pa otidji popij kafu ili caj...
pa ti si puko ko livada a počeo si i vrijeđati a to nikako nije lijepo.ista opstina pripada kantonu sarajevo ali ne gradu sarajevo. grad sarajevo je općina Novi grad, Novo sarajevo, Centar i Stari grad. pročitaj malo šta je grad šta kanton imaš internet nije zabranjeno čitati
User avatar
holowey
Posts: 8488
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#29 Re: Ilidža

Post by holowey »

bitanga_sa_otesa wrote:
El_comadante wrote: ja i negovorim gdje je coca cola nego sam replicirao na tvoje gdje si rekao gore nepoznaje grad, nepoznaješ ga ni ti evo da ponovim coca cola nije u gradu Sarajevu pa ti govori da jest kako hočeš
ma bravo komadante drago mi je da ti poznajes sve. jel sam ovo smisljas postove ili ti neko pomaze?
evo da ti nacrtam
Image

coca cola je u selu binjezevo ,koje se nalazi u opstini hadzici,a ista opstina pripada teritoriji grada sarajevo iliti sarajevskom kantonu tj blizu je otoke:)
p.s. imas i radno vrijeme mjesne zajednice pa otidji popij kafu ili caj...
sta, ko, gdje u sarajevu... zastarjela knjiga, ukinuse grad i sve gradsko.. sada je fora kanton i nove snage...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37298
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#30 Re: Ilidža

Post by bitanga_sa_otesa »

El_comadante wrote: pa ti si puko ko livada a počeo si i vrijeđati a to nikako nije lijepo.ista opstina pripada kantonu sarajevo ali ne gradu sarajevo. grad sarajevo je općina Novi grad, Novo sarajevo, Centar i Stari grad. pročitaj malo šta je grad šta kanton imaš internet nije zabranjeno čitati
sta te tacno uvrijedilo komadante ?selo binjezevo ili nesto drugo?u nedostatku argumenata jedini koji vrijedja ovdje si ti... citaj bolje ubuduce sta je ko napisao,ja sam napisao da je fabrika na selu, u binjezevu,nije ni u hadzicima,a ni u sarajevu...
User avatar
muha_sa
Posts: 128884
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#31 Re: Ilidža

Post by muha_sa »

Coca Cola je na Otoci---danas Otokom zovu od Čengic Vile do Alpašinog mosta i dalje
El_comadante
Posts: 8060
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#32 Re: Ilidža

Post by El_comadante »

bitanga_sa_otesa wrote:
El_comadante wrote: pa ti si puko ko livada a počeo si i vrijeđati a to nikako nije lijepo.ista opstina pripada kantonu sarajevo ali ne gradu sarajevo. grad sarajevo je općina Novi grad, Novo sarajevo, Centar i Stari grad. pročitaj malo šta je grad šta kanton imaš internet nije zabranjeno čitati
sta te tacno uvrijedilo komadante ?selo binjezevo ili nesto drugo?u nedostatku argumenata jedini koji vrijedja ovdje si ti... citaj bolje ubuduce sta je ko napisao,ja sam napisao da je fabrika na selu, u binjezevu,nije ni u hadzicima,a ni u sarajevu...
rekao si da li ti neko pomaže da napišeš postove a to u najmanju ruku izgleda ružno a za mene je vrijeđanje. dalje ti si rekao"koje se nalazi u opstini hadzici,a ista opstina pripada teritoriji grada sarajevo" boldirano teritoriji grada a sada kazes da nisi rekao da je u sarajevu. znaći lažeš
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37298
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#33 Re: Ilidža

Post by bitanga_sa_otesa »

El_comadante wrote: rekao si da li ti neko pomaže da napišeš postove a to u najmanju ruku izgleda ružno a za mene je vrijeđanje. dalje ti si rekao"koje se nalazi u opstini hadzici,a ista opstina pripada teritoriji grada sarajevo" boldirano teritoriji grada a sada kazes da nisi rekao da je u sarajevu. znaći lažeš
znaĆi ne vrijeDŽaj,nisam ja lazov...znaĆi po tebi haĐiČi pripadaju podruĆju grada zagreba ili mozda busovaĆe??
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#34 Re: Ilidža

Post by amar1994 »

muha_sa wrote:Coca Cola je na Otoci---danas Otokom zovu od Čengic Vile do Alpašinog mosta i dalje
:thumbup: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Logovan
Posts: 94836
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#35 Re: Ilidža

Post by Logovan »

muha_sa wrote:Coca Cola je na Otoci---danas Otokom zovu od Čengic Vile do Alpašinog mosta i dalje
:mrgreen: :lol: :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#36 Re: Ilidža

Post by Tomahawk11 »

muha_sa wrote:Coca Cola je na Otoci---danas Otokom zovu od Čengic Vile do Alpašinog mosta i dalje
+1
User avatar
Haris.ba
Posts: 25329
Joined: 08/09/2005 20:08

#37 Re: Ilidža

Post by Haris.ba »

Sve dok se ne svađate gdje je granica Lasice i Kovača u Hrasnici - sve je ok. :D

A kad već spominjem imena naselja Ilidže, zna li iko odakle su dobila imena?

Pejton je kažu dobio po američkoj tv seriji koja je bila popularna kada su se pravile dvoetažni nizovi kuća. Kako se prije zvalo - ne znam.

Blažuj mi je nekako logično od "blaženo". Susjedno Gladno polje mi je isto tako jasno.

E sada, ima li Stup veze sa vojskama ne znam. Sjećam se da su se tamo volili pomarisati.

Osjek (hvala na ispravci) pretpostavljam da ima veze sa podizanjem voda na tom području.

Sastavci mi je isto tako logično (sastavci tri rijeke).

Vreoca pretpostavljam da je pojednostavljeno za izgovor od "vrela".

Kovači su isto tako samoobjašnjivi. Ali npr. naselje Lasice možda i jesu, ali neću da napišem da se ko ne uvrijedi. :D

Butmir je neki ilirski pojam. Hrasnica (čiji izvor ne znam) je vjerovatno dobila po porodici Hrasnica (ima priča kako su džematile porodica Ostojići primila Islam i istoimeno naselje a i prezime predili u Hrasnica).

Lužani su pretpostavljam po slavenskom plemenu Lužani. Ali kako i šta ne znam.
User avatar
Truba
Posts: 82664
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Ilidža

Post by Truba »

ja sam čuo da je blažuj od crkve sv. blaža :D

http://bosnianchurch.weebly.com/uploads ... C5%BEa.pdf
User avatar
Haris.ba
Posts: 25329
Joined: 08/09/2005 20:08

#39 Re: Ilidža

Post by Haris.ba »

Black swan wrote:ja sam čuo da je blažuj od crkve sv. blaža :D

http://bosnianchurch.weebly.com/uploads ... C5%BEa.pdf
Zanimljivo. Blaženje je koliko znam slavenski izraz ovih prostora za beatifikaciju. Vjerovatno je to porijeklo imena toga naselja.
gidra
Posts: 3608
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#40 Re: Ilidža

Post by gidra »

Haris.ba wrote:
Black swan wrote:ja sam čuo da je blažuj od crkve sv. blaža :D

http://bosnianchurch.weebly.com/uploads ... C5%BEa.pdf
Zanimljivo. Blaženje je koliko znam slavenski izraz ovih prostora za beatifikaciju. Vjerovatno je to porijeklo imena toga naselja.
A Kotorac (Donji), Sokolović Kolonija? Stojčevac?
breuer
Posts: 7228
Joined: 06/07/2009 15:44

#41 Re: Ilidža

Post by breuer »

Haris.ba wrote:
Black swan wrote:ja sam čuo da je blažuj od crkve sv. blaža :D

http://bosnianchurch.weebly.com/uploads ... C5%BEa.pdf
Zanimljivo. Blaženje je koliko znam slavenski izraz ovih prostora za beatifikaciju. Vjerovatno je to porijeklo imena toga naselja.
spominje se i velika crkva na tom prostoru, kod Alije Nametka sam našao da su navodno kapiteli Begove džamije preuzeti sa tog ranijeg objekta iz Blažuja

također, zanimljiv je naziv planine Igman, te njegovo porijeklo, ako ko zna...
User avatar
muha_sa
Posts: 128884
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#42 Re: Ilidža

Post by muha_sa »

Rajlovac jer je raj za lovce

Dobroševici jer su ljudi dobro ševili :lol:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#43 Re: Ilidža

Post by Hajvan »

:lol:

Odlican fol, ali su obje MZ u Opscini Novi GrOd.
User avatar
Truba
Posts: 82664
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Ilidža

Post by Truba »

Haris.ba wrote:
Black swan wrote:ja sam čuo da je blažuj od crkve sv. blaža :D

http://bosnianchurch.weebly.com/uploads ... C5%BEa.pdf
Zanimljivo. Blaženje je koliko znam slavenski izraz ovih prostora za beatifikaciju. Vjerovatno je to porijeklo imena toga naselja.
Sve je moguce..krst je pravio pomirdbu sa slavenskim i paganskim pa je uvijek neki kompromis zadrzavan
User avatar
1941.
Posts: 435
Joined: 12/04/2008 17:05

#45 Re: Ilidža

Post by 1941. »

Haris.ba wrote:Sve dok se ne svađate gdje je granica Lasice i Kovača u Hrasnici - sve je ok. :D

A kad već spominjem imena naselja Ilidže, zna li iko odakle su dobila imena?

Pejton je kažu dobio po američkoj tv seriji koja je bila popularna kada su se pravile dvoetažni nizovi kuća. Kako se prije zvalo - ne znam.

Blažuj mi je nekako logično od "blaženo". Susjedno Gladno polje mi je isto tako jasno.

E sada, ima li Stup veze sa vojskama ne znam. Sjećam se da su se tamo volili pomarisati.

Osjek (hvala na ispravci) pretpostavljam da ima veze sa podizanjem voda na tom području.

Sastavci mi je isto tako logično (sastavci tri rijeke).

Vreoca pretpostavljam da je pojednostavljeno za izgovor od "vrela".

Kovači su isto tako samoobjašnjivi. Ali npr. naselje Lasice možda i jesu, ali neću da napišem da se ko ne uvrijedi. :D

Butmir je neki ilirski pojam. Hrasnica (čiji izvor ne znam) je vjerovatno dobila po porodici Hrasnica (ima priča kako su džematile porodica Ostojići primila Islam i istoimeno naselje a i prezime predili u Hrasnica).

Lužani su pretpostavljam po slavenskom plemenu Lužani. Ali kako i šta ne znam.
Ne, bilo je obrnuto, porodica je sebe nazvala po mjestu Hrasnica gdje su živjeli ili posjedovali imanja. Lužani su dobili ime najvjerovatnije po negdašnjim lugovima uz Željeznicu i čest su naziv toponima u BiH i Hrvatskoj. Kao naravno i Osjek, Osijek, Osik - koji označavaju mjesta gdje je oseka, suho i sigurno od okolnih voda. Mada postoji i drugo tumačenje porijekla naziva našeg Osjeka, prema kojem ime duguje odsječenosti od ostalih dijelova Ilidže rijekom Bosnom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25329
Joined: 08/09/2005 20:08

#46 Re: Ilidža

Post by Haris.ba »

1941. wrote:
Haris.ba wrote:Sve dok se ne svađate gdje je granica Lasice i Kovača u Hrasnici - sve je ok. :D

A kad već spominjem imena naselja Ilidže, zna li iko odakle su dobila imena?

Pejton je kažu dobio po američkoj tv seriji koja je bila popularna kada su se pravile dvoetažni nizovi kuća. Kako se prije zvalo - ne znam.

Blažuj mi je nekako logično od "blaženo". Susjedno Gladno polje mi je isto tako jasno.

E sada, ima li Stup veze sa vojskama ne znam. Sjećam se da su se tamo volili pomarisati.

Osjek (hvala na ispravci) pretpostavljam da ima veze sa podizanjem voda na tom području.

Sastavci mi je isto tako logično (sastavci tri rijeke).

Vreoca pretpostavljam da je pojednostavljeno za izgovor od "vrela".

Kovači su isto tako samoobjašnjivi. Ali npr. naselje Lasice možda i jesu, ali neću da napišem da se ko ne uvrijedi. :D

Butmir je neki ilirski pojam. Hrasnica (čiji izvor ne znam) je vjerovatno dobila po porodici Hrasnica (ima priča kako su džematile porodica Ostojići primila Islam i istoimeno naselje a i prezime predili u Hrasnica).

Lužani su pretpostavljam po slavenskom plemenu Lužani. Ali kako i šta ne znam.
Ne, bilo je obrnuto, porodica je sebe nazvala po mjestu Hrasnica gdje su živjeli ili posjedovali imanja. Lužani su dobili ime najvjerovatnije po negdašnjim lugovima uz Željeznicu i čest su naziv toponima u BiH i Hrvatskoj. Kao naravno i Osjek, Osijek, Osik - koji označavaju mjesta gdje je oseka, suho i sigurno od okolnih voda. Mada postoji i drugo tumačenje porijekla naziva našeg Osjeka, prema kojem ime duguje odsječenosti od ostalih dijelova Ilidže rijekom Bosnom.
A odakle toponim Hrasnica? To je varijacija toponima Hrasno. Ali, ne znam odakle bi Hrasno i Hrasnica mogli poticati.

To za Lužane i lugove mi zvuči logičnije.

A za Osjek je sasvim moguće da je zbog osječenosti zbog prolječnih i jesenjih voda dobio takav naziv.

Jesmo mašili neko naselje? Kotorac? Kotor je okrug. Vrsta administrativne podjele. Mada mislim da sam čuo da može da duguje naziv po gradu Kateri koji je bio tu negdje u blizini.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#47 Re: Ilidža

Post by sha_ba »

Elitno naselje, elLidza :mrgreen:
User avatar
1941.
Posts: 435
Joined: 12/04/2008 17:05

#48 Re: Ilidža

Post by 1941. »

Najbanalnije, ali po meni i najlogičnije objašnjenje bilo bi da naziv Hrasnica potiče od nekadašnje šume hrasta na tom području. Tim više što i u Sloveniji postoji lokalitet Hrastnica (kao i Hrastnik također).

Misliš li pod okrugom na kotar?
Moglo bi biti, to mi nije palo na pamet. Nekako sam skloniji vjerovanju da Kotorac korijen vuče iz latinskog jezika.
User avatar
Truba
Posts: 82664
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: Ilidža

Post by Truba »

testirao sam pješobus stup ildiza

i na onom dijelu kod energoinvesta je zona sumraka
blato do koljena 20 metara i apokaliptični scenarij do podvožnjaka... noću se može u šaht upasti

nije mi jasno ko onde i odakle donosi GRANJE SA REZIDBE VOĆAKA i pvc cijevi :lol:


dakle NEMA PJEŠAČKOG da valja...dio puta se mora ili preko ceste ili ići tamo na kiliniku VID onda se vraćati pored kuća i uz prugu do posljednje tramvajske onda nazad preko pješačkog
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#50 Re: Ilidža

Post by Streptokok »

mene sam naziv ilidža asocira na krkanluk.
Post Reply